Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. BES ZOMERS IK BEK TUIN. «Johannes van Neercassei "en zijn Amor poenilens." Binnenkort zullen de nog in aanzienlijken getale voorradige De Ruy- ter-zegels vanwege de posterijen met een overdruk in omloop worden ge bracht als gewone postzegels van verschillende waarden. De nieuwe stuiver. 's Rijks Munt is thans druk bezig met het slaan van de lang verwachte nieuwe stuivers, waarvan de eerste aanmunting zes millioen stuks be draagt, en die aanvankelijk in de zuidelijke provipcies in omloop worden gebracht, om te zien hoe zij zich tegen de Belgische stuivers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral geweest een kenmerkend onderscheid met het zilvergeld, en wel bijzonder lijk met het kwartje, te bereiken. Eerst na jarenlange proefnemingen is er tot het thans uitgevoerde type besloten. Het metaalgehalte van het nieuwe stuiverstuk bestaat, evenals dat van den Belgischen stuiver, uit 75 procent koper en 25 pet. nikkel. De door snede bedraagt 18 rn.M., dat is 1 m.M. kleiner dan een kwartje, terwijl het anderhalf maal zoo dik is. Voorts is, ter kenmerking, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen de rand veel breeder dan wij aan onze munten gewend zijn, en bovendien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel gemakkelijk van ander geld te her kennen zijn, en de klank verschilt evenzeer aanmerkelijk met dien van de zilveren munten. De rijksstempelsnijder, de heer J. C. Wienecke, heeft, na tal van ont werpen, de opdracht gekregen om naar dit model de stempels te ver vaardigen Op de voorzijde staat de Koninklijke kroon, zooals die eindelijk olïicieel schijnt te zijn vastgesteld. Zij wijkt tenminste af van de tot nu toe geziene typen, doordat de vier elkander kruisende beugels niet door- loopen onder den rijksappel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon llankeeren, zijn saaingebonden met een zwierig lint, dat het woord «Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden «Koninkrijk der Nederlanden," die voorkomen op de andere munten. En in de ruimte hieronder staat hel jaartal. De keerzijde bevat de waarde-aan- duiding' 5 cents; het groote cijfer vult de ruimte tusschen de twee om gevende oranjetakken, die zeer sober zijn gehouden, en niet den vorm van een krans aannemen, zooals op den cent en het twee-en-een-halve-cent- stuk. Binnen de breede randen zijn op deze wijze wel gevulde en aangenaam verdeelde vlakken verkregen. De practijk zal over de doelmatigheid van dit nikkelen geldstuk in ons muntwezen moeten beslissen. Maar verwarring met ander geld schijnt toch wel te zijn voorkomen. (N. R. Cl.) Uit Driebergen meldt men Uit de vele inschiijvingsbiljetten voor de tentoonstelling voor bloemen, planten, bouquetten enz., alhier op 9, 10 en 11 Augustus te houden door de afdeeling «Doorn en Omstreken" van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkundeblijkt dat het getal bijzonder groot zal zijn. De tentoonstelling, met het daaraan verbonden bloemen-corso, worden ge houden in het bekende fraaie Willinks park. Werd eertijds het voorstel tot het graven van een kaDaal door de Geldersche vallei met slechts één stem meerderheid en nog wel die van Amersfoort's afgevaardigde, door de Tweede Kamer verworpen, de nood zakelijkheid van een dergelijke ver binding van de hoofdstad des rijks met den Rijn, doet zich hoe langer zoo meer gevoelen. Het langs Utrecht gelegde Merwede- kanaal voldoet in verschillende op zichten niet aan de verwachtingen daaraan gesteld. Jl. Zaterdag ver gaderden daarom hier ten raadhuize een aantal mannen van naam en erkende capaciteiten om nogmaals te trachten een kanaal door de Gelder sche vallei te verkrijgen Bij een voorloopige I espreking bleek het belang bij en de belangstelling in het plan groot genoeg om de actie voort te zetten. In de eerste plaats Amersfooit en Veenendaal zouden door een goeden verkeersweg naar don Rijn zeer gebaat zijn, terwijl ook Bennekom, Scharpenzcel, Woudenberg en in 't algemeen de geheole streek tusschen Eemland en het Grebbe- gebied er wèl bij zouden varen. Het kanaal zou 28 kilometer lang worden en zich aansluiten bij de gekanali seerde Eem. Aangezien het niveau verschil tusschen Eem en Rijn nogal belangrijk is zeven meter zou het door sluizen verdeeld moeten wor den. Voor de lijnen Amersfoort Nijkerk en UtrechtArnhem zouden twee spoorbruggen moeten gebouwd worden Een commissie werd benoemd be staande uit de navolgende heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, burgemeester der gemeente Amers foort, II. A. v. d. Westeringh, burge meester der gemeente Veenendaal, lid der Prov. Stalen van Utrecht, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, burgemeester der gemeente Wage- ningen, jhr. G. J. A. Schimmelpen- ninck, burgemeester der gemeente Rhenen, lid der Prov Staten van Utrecht, mr. H. Smeenge, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging «Schuttevaei" te Amsterdam, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, mr. A. C. van Daalen, voorzitter van de Collegiën der Exonereerende landen te Bennekom, J. G. Sandbrink, notaris, secretaris van het Waterschap ge naamd «Het Veenraadschap der Geldersche en Stichtsche Veenen", te Veenendaal, mr. A. Royaards van Scherpenzeel, Heemraad van het Eem college, te Scherpenzeel, J. J. van Capelle, lid van de staatscommissie voor de binnenschipperij, te Weesper- carspel, G. S. Vlieger, lid van de Staatscommissie voor de binnenschip perij, te Amsterdam, H. H. Prakke, directeur van de gemeente-gasfabriek te Veenendaal. Volgens loopende geruchten zal de historische optocht op 31 Augus tus a.s. bij gebrek aan voldoende deelneming, niet kunnen doorgaan. Het Muziekcorps van het Leger des Heils van Chalk Farm (Londen) hield jl. Zaterdagavond de aangekon digde muzikale demonstratie in «Ami- citia". Op weg daarheen, omstuwd door een dichte menigte werden op wekkende marschen gespeeld. De zaal van Amicitia" was Hink bezet door een aandachtig publiek, dat belang stellend naar de verschillende vocale en instrumentale nummers luisterde. In eene jl. Zondag gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond bracht de voorzitter verslag uit van het behan delde in de diocesane vergadering te Utrecht. De bondslevensverzekering in het aartsbisdom is voor den tijd van 30 jaar opgericht. Elk lid kan een aan deel a f 5, elke afdeeling een obligatie a f 50 nemen. Met het oog op den toestand dei- kas, had het bestuur der pl. afd. gemeend geen obligatie te moeten nemen. Van verschillende zijden werd er evenwel op aangedrongen, dat zulks alsnog zou geschieden. Tot algem. secretaris is gekozen de heer J. van Wijk van Zwolle. Besloten werd, dat de pl. afdeelin- gen lijsten zullen opmaken van aan bevelenswaardige kosthuizen. Eveneens werd besloten een ad ministrateur aan te stellen, op een jaarwedde van f 150. (De pl. afdeeling zal de benoeming van een candidaat aan het bestuur overlaten). Voorts bracht de voorzitter het heuchelijke nieuws dat een overeen komst is aangegaan met den onder nemer van de bad- en zweminrich ting, in verband waarmede dagelijks vóór 10 uur 's morgens en na 6 uur 's avonds door de leden van de inrich ting kan gebruik worden gemaakt. De te koopen kaarten zijn strikt persoonlijk. Met applaus werd de mededeeling begroet, dat iemand brreid bevonden is een hypotheek van f5000 te nemen op het Bondsgebouw. Deze moeilijke quaestie is dus van de baan. Ten slotte werd besloten, op 25 dezer, bij gelegenheid van het Stich- tingsfeest, een tooneeluitvoering te geven. Zondag w«rd in de Ned. Her- \ormde keik meegedeeld, dat den Zondag te voren een bankbiljet van f 100 werd gecollecteerd. De heeren J. P. Treub en G. G. van Eek slaagden voor bet Staats examen tot toelating aan een uni versiteit. De afd. Amersfoort van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren behaalde bij den schietwedstrijd op de banen van den Zinckeriberg, nahij Arnhem, den len prijs in den korps wedstrijd Buks, met 458 p. De heer R. Meijer behaalde met 95 p. den 2en prijs in den eerewed strijd buks en met 99 p. den eersten prijs vrije baan buks. In den laatstbedofclden wedstrijd verwierf de heer Van Eimeren den 3en piijs. De heer Hassing was no. 1 perso- neele baan geweer Model '95, voor leden boven de 60 jaar. Het programma voor bet Don derdagavond door de stafrnuziek van het 5e regiment infanterie op het terras van Amicitia te geven concert luidt als volgt: 1. «Hobenzollern Rubm", marscb, Weissenborn. 2. Ouverture «Do mino noir", Auber. 3. «My Lady Love", wals, Rosey. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «La Muette de Portici", Auber. 5. Ouverture «Rosamunde", Schubert. 6. Invitation a la Valse, Weber. 7. a. Serenata, Moskowsky. b. Tore ador et Andalouse, Rubenstein. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «Les Dragons de Villars", MaillartVan Aaken. Door het bestuur der Oranje vereniging werd voor den versierden boottocht een prijs uitgeloofd ter waarde van f 10.Het is te hopen, dat meerdere verenigingen dit voor beeld zullen volgen. Maandagavond werden door de keurmeester op de vischmarkt twee manden visch afgekeurd, die daarop door de politie op de gebruikelijke wijze werden vernietigd. Het Kon. Ned. circus Oscar Carré zal hier van 24 tot 30 Aug. a.s. voorstellingen geven. De le luitenant Juckema van Burmama baron Rengers van War- menhuizen, instructeur bij de rij- en hoefsmidschool wordt medio September overgeplaatst bij het le escadron van het le regiment huzaren alhier, eu de Ie luitenant van het 4e regi ment huzaren jhr. J. W. Godin de Beaufort, thans gedetacheerd bij de rijschool te Saumur (Frankrijk), zal op 1 October optreden als instructeur bij de rij- en hoefsmidschool. Gisterenochtend kwam H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van Baronesse van Ittersum en Graaf van Limburg Styrum per rijtuig van Soest- dijk naar het station alhier om met den trein van 10,50 naar Pyrmont te vertrekken. Etalage -wed strijd te Baarn. De uitslag van den etalage-wedstrijd uitgeschreven door de Oranje-Vei- eeniging te Baain op 2 Augustus, werd Zaterdagavond bekend gemaakt De prijzen werden toegekend als volgt verguld zilveren medaille: J. P. Mat- thijssen, vleeschbandelaar; zilveren medaille H. A. Cramer, meubelmaker; groote bronzen medaille: G. Frohn, automobiel- en rijwielhandelaar; kleine bronzen medaille; P. de Ruijter, eonfiseur. i. Wie meent, dat er des zomers in den tuin niets te doen is, vergist zich. Ook de maand Augustus, de Zomer maand bij uitnemendheid, brengt hare bezigheden mede. Ik wil in dit opstel slechts enkele der vele tuinvruchten bespieken, die in deze maarid moeten verplant of gezaaid worden. Daar hebben we dan in de eerste plaats de koolsoorten. De roode- en witte- en savooiekool zullen al wel in de vorige maanden verpoot zijn, maar de late bloemkool, de spruitkool en de groene en bruine boerekool worden zeker tot aan het midden van de maand Augustus uitgeplant. En alvorens men de planten kan verpoten, moeten de bedden, waarop ze komen te staan, in orde gebracht worden. De bodem moet goed bewerkt en bemest zijn. Wat dit laatste betreft, deelt ons de bekende D. Turkenburg te Bodegraven, in een zijner «Hand leidingen voor bet kweeken van groen ten" het volgende mede «Als men geen stalmest gebruikt, geve men bloemkool 10 K G. thomas- slakkeiimeel (of 7,5 K G. ontlijrnd beendermeel) en 6 K.G. patentkali, alles per Are berekend. (De bedoeling is, dat deze meststollen in den winter gegeven worden, want er volgt): En in het voorjaar een halve maand voor het planten IV» KG. chilisalpeter. Later als de planten den halven was dom hebben bereikt, 'h K.G. Chili salpeter en tegen dat de hartbladeien zich gaan sluiten nogmaals K.G. chilisalpeter. Staat de bloemkool niet gunstig, dan kan men de laatste twee keeren wel tot 4 K.G chilisalpeter gaan. Ge bruikt men wel stalmest, dan geeft men 4 K.G. thomasslakken (of 3 K.G. ontlijrnd beendermeel) en 4 K G. patentkali in den winter of vroeg in het voorjaar en als de planten te veld slaan evenveel chilisalpeter, als in bet eeisle geval. Het zal zelden voorkomen, dat men dan, zelfs in den zomer, op goed bewerkten grond geen bloemkool kan telen." Bloemkool eischt een zeer vrucht baren grond, en zooals algemeen be kend is, en Turkenburg dan ook door zijn aanwijzingen te kennen geeft, in de eerste plaats een stikstofbe mesting. In sommige streken geeft men vischguano aan bloemkool. Het is juist door de voortstuwende kracht der stikstof, dat deze vischguano de bloemkool zoo snel doet groeien. De smaak van het fijne gewas lijdt echter zeer onder deze bemesting. Nadat de bedden voor de bloemkool op de boven aangegeven wijze bemest zijn, worden de planten op een af stand van ongeveer 2 voet van elkan der geplaatst. De behandeling van de spruitkool en de boerekool komt ongeveer met die van de bloemkool overeen. Men wachte zich er voor, de bedden met beer te bemesten, daar de planten dan veel te lijden hebben van knol aan de wortels. Men geve liever vóór en na het planten een weinig chilisal peter, b.v. per Are l'/i K. G. De afstand der spruitkoolplanten mag l'/i voet zijn. In de laatste helft van de maand Augustus kan men bloemkool en witte kool zaaien voor winleikool (zoogenaamde weeuwen). Men ge bruikt voor zomer- en winterkool heizelfde zaadhet verschil ligt in den verschillenden tijd der zaaiing. Het zaaibed behoeft niet afzonderlijk bemest te worden. Doch, als men de planten vóór den winter voor goed wil uitplanten, moet het daartoe be stemde bed sterk bemest worden. In het voorjaar, zoodra de vorst uit den grond is, geve men de koolplanten aanstonds chilisalpeter. de eerste 1 K.G., de laatste 3/» K.G per Are. Deze bemesting herhale men naar omstandigheden. In het 2de gedeelte van mijn opstel wil ik het een en ander mededeelen omtrent de aardbezieplanten, welke ook in deze maand kunnen gezet worden. Een schok van aardbeving, welke 10 seconden duurde, heeft te Mostar in de Herzegowina groote schade en ontsteltenis veroorzaakt. Vele schoor- sleenen storten in en de meeste huizen zijn gespleten. De schok ging gepaard met een hevig onderaardsch knallen en een felle hitte. De inwoners, midden in den nacht in hun slaap gestoord, snelden doo- lijk verschrikt hunno huizen uit. In de stad Saragewo werd ook een schok gevoeldmaar die was minder hevig, eu er werd geen schade aan gericht. Van een auto en een mest wagen. Men schrijft uit Wateringen aan de Rsb.: Tooneel: weg tusschen Wateringen en Rijswijkpersoneneen boeren knecht ijverig doende een kar met mest te ladenin de verte een auto met drie heeren. Paard voor den mestwagen wordt reeds bij het ge toeter in de verte schichtig. De knecht lacht in zijn vuistje, vijand als hij is van de zijn beesten op hol jagende autocar. Fluks den haak losgeslagen, en met het schichtige paard een zich daarbevindend zijlaantje in, den wagen op den weg latend. De auto nadert al meer en meer. Stopt zegt de auto. Aan tieren in het moderne voertuig geen gebrek. Uitstappen der beeren, pruttelen en uitkijken. Eindelijk ten einde raad, beginnen de fijne heeren met hun fijne custumes den vuilen mestwagen te duwen; met vereende krachten gelukt het eindelijk en met de keu rige met mest bevuilde pakken wordt weder ingestapt. Tuf, tut, tul, eu tierend verwijderd zich hel drietal. Boerenknecht gierend van pret, spant weder in en vervolgt zijn werk. Zonnevlekken. Het jaar 1824 schijnt een even natten zomer gehad te hebben, als wij thans bezig zijn te doorworstelen. Ten minste Staring schreef in dat jaar onder den titel: »Zonne\lekken" het volgende gedichtje: «Een regen zonder eind verkeert al 't land in [plassen. «Gij vraagt er de oorzaak van: de zon, werd [ons bericht, «Kreeg vlekken in het gezicht »En is, zoo 'k denk, aan 't wasschen. Te Emmerik is een trein met 650 Russische landverhuizers aange komen, die een vergeefsche reis naar Amerika hadden gemaakt. Men meld uit Britsum aan de dLeeuw. Ct.'': Bij het afgraven van eene terp vond men op ruim 4 M. diepte het geraamto van een kolossaal dier. De beenderen, alle grooter dan die van een paard, kunnen nochtans niet aan een eenhoevig dier hebben behoord, daar de teenen, ook aanwezig, op gespleten hoeven wijzen. Jammer dat het geraamte niet geheel volledig is. Het afnemen van den hoed. De gemeenteraad vaneen Boheemsch stadje heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarbij alle volwassen mannen uitgenoodigd worden tusschen 1 No vember en 30 April niet te groeten door den hoed af te nemen, maar door bet militaire saluut te brengen. Zulks ter voorkoming van koude vatten. Er valt wel iets voor te zeggen, voegde een vakblad vonr hygiëne aan dit bericht toe, maar er blijkt toch uit, hoezeer de mannen zich verwend hebben. Bij dames dienen do hoeden veelvuldig meer als sieraad dan als kleedingstuk, daar ze het hoofd bijna niet bedekken. Menschen, die geen hoofddeksel dragen, lijden, evenals dames, slechts zelden aan kaalhoofdig heid. De vliegen. Wij zijn weer in het jaargetijde waarin de vagebondeerende, klaploo- pende vliegen hun baldadigheid oefe nen. De gewone kamervlieg zoekt de zoetigheden en wil gaarne vertoeven in melk- en kaaslokalen. Afgezien van haar lastigheid en verontreinigende eigenschappon is zij tamelijk onschul dig, zij legt haar eieren niet op kaas- producten. Anders staat het met de kaasvlieg Deze is kleiner, glimmend zwart en vlug in haar bewegingen. Men vindt ze slechts daar waar kaas rijpt, maar daar is ze ook niet weg te slaan. Bij harde kaas is zij niet zoo gevaar lijk als bij zachte, omdat de eieren op de harde korst niet gemakkelijk tot ontwikkeling komen. Toch gelukt dit nog dikwijls op vochtige plaatsen in kleine spleetjes of oneffenheden van de korst. De eieren der kaasvlieg zijn zeer klein en met bet bloote oog nauwe lijks waarneembaar. Reeds na 24 uren vertoont zich leven dat door do rus- telooze bewegelijkheid in de kaas dringt. Bij gunstigen voedingsbodem zijn zij reeds in 10 a 12 dagen in- gepopt en spoedig daarop ontstaat de vlieg dia haar arbeid opnieuw aanvangt. Het beste middel tegen vliegen is zindelijkheid en zorgvuldige behan deling der kaas, daarnaast ventilatie en lage temperaturen. («Schw. Milch-Zeitung") Valsche bankbiljetten. Aan het bureau van politie te Arn hem zijn twee bankbiljetten van 10 gulden gedeponeerd welke vermoede lijk valsch zijn. Niettegenstaande zij dezelfde kleur hebben als de echte, zijn zij kleiner en is de achterzijde witgekleurd. Deze bankbiljetten die overigens voldoen, zijn zeer goed na gemaakt, doch ontbreekt het water merk. Een winkelier uit een naburig dorp van Arnhem is reeds de dupe geworden en heeft dergelijk bankbiljet voor echt geaccepteerd, doch toen bjj het aan de Nederlandsche Bank

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2