NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. ZORGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. OOM JACQUES wo. 65. Woensdag 14 Augustus 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. I Amersfoortsché Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77.. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Marokko. In een telegram uit Casablanca wordt een beschrijving gegeven van het gevecht, in den morgen van 8 Aug. Bij het ochtendscbemeren begonnen 2000 Marokkanen den aanval, met een bewonderenswaardige:) moed, en onder toepassing van handige, tac tische kunstgrepen. In het noorden vallen de cavalerie en de infanterie aan, doch het vuur van het Fransche eskader maakt de positie weldra on houdbaar. De vijand trekt zich terug achter de heuvels, doch verschijnt onmiddelijk daarop, aanzienlijk ver sterkt, aan het rechterfront. Generaal Drude zendt hun een compagnie in fanterie tegemoet, die zich achter de boomen verbergend, onopgemerkt tot op 400 meter naderen kon. Plotseling wordt een moordend vuur geopend, dat echter niet dadelijk beslissend werkt. In galop naderen de Marok- kaanscbe ruiters, bevig en met groote vaardigheid vurend, docb zonder dat onder bun kogels vele trellers zijn. Ze mikken vooral op de gegradueerden. Geen officier kan zich vertoonen, of de kogels fluiten om hem heen. Zelfs generaal Drude, die zich aan bet front bevindt, schijnt een oogenblik het doel van alle vijandelijke kogels. Ondertusschen zijn beide partijen elkander nog meer genaderd. Men schiet bijna a bout portant. Het vuur van het eskader is den Franschen een grooto steun, daar het den Ma rokkanen belet, het gros van hun troepen in het vuur te brengen. Den ganschen dag houdt het gevecht aan Eerst tegen den nacht trekt de vijand terug. Ze moeten een 500 man verloren hebben, ongerekend degenen, die ge- trollen werden door de projectielen van bet scheepsgeschut. De uitwerking daarvan was in vele gevallen overweldigend. Nu en dan wierpen dt bommen een heel stuk grond onderste boven, met ruiters, paarden en al. Doch dat alles deed den moed van de Marokkanen niet verminderen. Telkens renden ze voor een nieuwen aanval met onvermin derde kracht vooruit. De correspondent van de «Matin" seint, dat thans 25,000 man op Ca sablanca afgemarcheerd zijn. Generaal Drude bericht, dat hij zijn cavalerie nog niet heeft kunnen ontschepen, zoodat van een ver volging van de Moorsche ruiterben den geen sprake kan zijn. Weldeden de Maxim-kanonnen goed werk. Het aantal dooden en gewonden aan Faansche zijde blijft gering. De gewonden maken het wel. De divisie van Constantine heeft last gekregen een bataljon tirailleurs en een afdeeling artillerie gereed te houden, daar deze elk oogenblik naar Marokko kunnen worden gestuurd. Volgens berichten uit Rome is de Etna weer heftig in werking: de op stijgende vuurzuil wordt tot aan Meifira waargenomen. Vau het obser vatorium op de berg wordt gemeld dat men twee nieuwe kraters heeft waargenomen. De cholera in Rusland breidt zich langzaam maar voortdurend uit. Het gansche Wolga-gebied wordt bedreigd. De directeur van het bacteriologisch laboratorium te Astrakan is vertrok ken om een onderzoek in te stellen naar de bron der epidemie. Drie honderd millioen voor fabrieken. De directie der United States Steel Corporation" heeft nog 45 millioen dollars bestemd voor de oprichting van fabrieken en werkplaatsen te Garg in Indiana, waardoor er voor een totaal van 120 millioen besteed wordt om op het strand van het meer Michigan, tot dusver een zandwoestijn, een industrie-centrum te vestigen. Zomer en ziekte. Aan het »Fremdenblatt" te Weenen schrijft een arts uit Dresden, die aan een ziekenfonds verbonden is, dat de eigenaardige zomer van dit jaar zich ook onderscheidt door een buiten gewone stijging van ziektegevallen, «Nog nooit", zoo bericht hij, «sedert de groote ziekenfondsen zijn opge richt, heeft het getal zenuwziekten van allerlei soort zulk een verontrus tende hoogte bereikt als in Juni en Juli van dit jaar. Het is de helft grooter dan het gemiddelde der laatste 20 jaren. Zulk een overvloed van allerlei neuralgieën,zenuwontstekingen verlammingen, krampen, algemeene hersenziekte en acute zenuwverzwak kingen was tot dusver niet waarge nomen. Waaraan dat verschijnsel is toe te schrijven, valt moeilijk te ver klaren; misschien is een samenwer king van verschillende factoren in het spel, die niet zoo terstond voor de hand liggen. Maar zooveel is zeker de buitengewone stijging der ziekte gevallen heeft in Juli haar toppunt bereiktzij zijn nu weer aan het dalen. Opmerkelijk is ook het groote aantal vrouwen onder de zieken. Deze zomer is een der ongezondste sedert 30 jaren". Koninklijk bezoek aan Zeeland. Aangaande het huldeblijk, dat de Belgen voornemens zijn op 14 Sep tember ter gelegenheid van H. M.'s bezoek aan Zeeland aan onze Konin gin aan te bieden, meldt men van de Belgische grenzen nader: De burgemeesters, volksvertegen woordigers en senatoren in ambst- kostuum zullen op het stadshuis te Hulst aan H. M. namens de Belgische grensbewoners aanbieden een groote gouden gedenkpenning, waerop door een der voornaamste Belgische kun stenaars het wapen van het Land van Waes gegrift is. Deze gedenk penning zal worden overhandigd door den heer Van Naemen, burgemeester van St. Nicolaas, omdat vooral deze stad veel verplicht is aan bet Huis van Oranje. Door toedoen toch van Koning Willem I werd te St. Nico laas gesticht een Nederlandsche Han delmaatschappij, die rijkdom bracht niet alleen in St. Nicolaas, maar ook in de omliggende gemeenten. N. R. Ct. Hedenavond keert H. M. de Koningin-Moeder van haar buiten- landsch uitstapje op het paleis te Soestdijk terug. Groote tuinbouwtentoon stelling te Zeist. Ter herdenking van haar 25-jarig bestaan is de afdeeling Zeist en Om streken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde van plan in de maand Augustus 1909 te Zeist een groote tuinbouwtentoonstel ling te houden, waarvan het concept programma verschenen is en daaruit blijkt dat de inzending en mededinging op deze tentoonstelling voor eenieder, ook voor buitenlanders open staat Het programma omvat van no. 1 tot 8 coniferen, boomen, heesters enz.; van nos. 9 tot 13 ooftgewassen, van nos. 14 tot 27 rozen, vaste planten enz.; van nos. 28 tot 43sierplanten van nos. 44 tot 71 perkplanten; van nos. 72 tot 105 kasplantenvan nos. 106 tot 121 snijbloemenvan nos. 122 tot nos. 142 bloembeschikking enz van nos. 143 tot 150 groenten van 151 tot nos. 165 ooft; van nos. 166 tot 177 tuinbouwartikelen. Een groot aantal gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, die hier en daar nog verhoogd worden door geld, worden uitgeloofd en het laat zich aanzien dat dit tuinbouw- feest het grootste en belangrijkste zal worden dat ooit door eene af deeling gehouden is. De programma-commissie bestond uit de heeren C. G. v. d. Weerdt, voorzitter; F. J. Abging, mr. P. L. Baudot, H. van Burken, R. Groene- wegcn, F. J. Hölschen, H. H. de Kruyfif, J. Roodheuvel en C. Smitskamp, se cretaris. Langs de grenzen per auto. De rit per auto langs de Nederland sche grenzen, die door de redactie van »Eigen Haard" gemaakt zou worden, is in de beste orde volbracht. Hier en daar moest, door de slechte wegen of wegens het invallen van de duisternis, van het programma afge weken of een omweg gemaakt worden. De voornaamste grensplaatsen en grenspalen zqn echter bezocht en Zondagmiddag, werd tegen half drie, het eindpunt, Nieoweschans bereikt. Overal, vooral in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland, werden alle gewenschte inlichtingen en hulp ver kregen, zoowel van de bevolking als van de grensautoriteiten. Hier en daar waren zelfs de burgemeesters aanwezig om nadere bijzonderheden hunner gemeenten te verschaffen. Gebleken is, dat met een goeden automobiel, zooals de Spijkerwagen van de firma Verwey Lugard en met een door en door kundigen chauf feur, van Bergen-op-Zoom naar Nieu- weschans, via de grensplaatsen, in vier dagen kan gereden worden, waar bij op de lange en eenzame wegen een flinke vaart dient genomen te worden. Daar dorpjes en gehuchten zijn gepasseerd, waar nimmer een auto kwam en waar kinderen, kippen, koeien, geiten en zelfs losse paarden, rustig over den weg krioelen, zonder eenig begrip van plaatsruimte, mag met voldoening geconstateerd worden, dat op dezen grens-rit door «Eigen Haard" geen enkel ongeluk, hoe klein ook, werd veroorzaakt. DOOR THÉRESE THELEN. 3) Doch niet langer in gepeins verzonken, Oom Jacques! Nieuwsgierige oogen hebben U reeds be spied en zijn maar al te verlangend naar de verschillende lekkernijen, die gewoonlijk uit de diepe zakken der chambreclook te voor schijn komen. Lachend weet hij ze dan ook voor hun oogen te tooveren. 't Is hier een chocolaadje of pepermuntje, daar een koekje of andere lekkernij, ieder krijgt wat! Nu komt de Zuster zeggen, dat 't tijd is voor het avondgebed. Allen begeven zich in rijen naar de kapel. Marietje legt haar gekuild handje in Oom Jacques' blanke palm en nestelt zich liefkozend aan zijn zijde. De zilveren lokken der grijsheid, vermengen zich vriendschappelijk met de gouden krullen der jeugd en de goede grijsaard drukt aange daan een warme kus op haar onschuldig voor hoofd. Nu is Marietje tevreden Het weesje voegt zich vroolijk bij de anderen. Oom Jacques gaat in gepeins mede naar de kapel. Tevreden is de goede man zeker en gelukkig I Heeft hij niet alles gedaan, om zijn Ouders eenig leed te besparen Heeft hij op achtien- jarigen leeftijd niet zijn eerste en laatste liefde prijsgegeven, omdat zijn moeder het meisje beneden zijn stand achtte? Heeft hij niet uit geheel zijn hart gezegd: «Heer Uw Wil ge schiede?" Geniet hij geen zorgelooze, onver moeide, beminden ouden dag? En tóch durft de wereld nog te zeggen «Er is een ledig, dat door niets kan worden aangevuld 1 Hoe geheel anders zouden die kamers er uitzien, wanneer er een lieve, trouwe gade regeerde? Wanneer er zilveren lachjes en kinderstemmetjes klonken? Dan vooral zou Oom Jacques geen afleiding behoeven te zoeken bij oude mannen en vrouwen!" Doch waarom zouden wij dit gelooven? Waarom in zijn geheimen dringen? zoo ze al bestaan! Heeft niet ieder een teêr plekje, dat hij wil bewaren en koesteren en vooral voor het oog der wereld verbergt? Ik neem de goede man, zooals hij is Zijn gewoonten en kleine gebreken zijn mij lief; zijn eenvoudigheid gaat mij ter harte! Kan ik den tijd vinden, even naar A. te sporen, dan geld mijn eerste bezoek hem, de goede Oom Steeds vind ik er een heerlijk kopje koffie, dat de zusters zoo extrafijn kunnen zetten en uit de verschillende kistjes en trommeltjes komt altijd wat goeds opduiken! Maar wat mij het liefst is, daar te vinden, dat is de bewoner zelf met zijn versleten jasje en warm hart. Laat Oom Jacques voor ons blijven wat hij voor ieder was, en nog heden te dagen is Een goede, hartelijke, vroolijke grijsaard, die tevreden is met zijn zelfgekozen lot; die dagelijks de schoonste bloemen en planten voor zijn Heiligen plaatst en kaarseu brand, DOOR THÈRÉSE THELEN. I) Ach, zit je daar weer, mijn arm moedertje? Altijd het hoofd gebogen, de handen ver wrongen, de oogen betraand? Is het U dan niet mogelijk, den blik opwaarts te wenden? den God te aanschouwen van oneindige goed heid, die de vogelen des velds spijst «n h<- voorziet van dons en kleèr? Za1 gebed eener arme weduwe ~*aa' per jaar «Och, mijnheer anderen en la"'IMfc, ^lijzen, mert ziNkftrden uitgeloofd meiIi8, Bouwdoozeiy^AtljMsan, Albums, z<()'elen, Zakporfefeuilles, Gereedschaps- filderdoozen, Leesboeken in prachtbanden, Sportkarrctjes, enz. enz. In om God vurig af te smeken, hem een rusti^ee].en-n„ ;s prijs slechts 30 cent per maand sterfuur te bezorgen. er pOSt 35 cent.) Naar plaatsen waar geenboek- Maar wij, zijn nichtjes en neefjes, zijn f woont, kan de toezending geregeld franco per daar nog lang niet mee eens en roepen luiijijhieden door den Uitgever «Lang zal Oom Jacques nog leven!" P. VAN BELKUH Azn. te ZUTPHEN. m

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1