G. tc J. COC Plaatselijk Nieuws. Officieele Publicatie. Gemengd Nieuws. Maandagavond werd op de boven zaal der «Keizerskroon" de uitgeschre ven vergadering der «Oranjevereeni- ging" gehouden. Ter voorziening in de vacature van eon bestuurslid, ont staan door bet bedanken van den beer D. van Schooneveld, werd na herstemming gekozen de heer A. J. van Zalingen met 38 stemmen, tegen den heer D. Meester, die 17 stemmen op zich vereenigde. Tot het nazien van de rekening van den penningmeester werden aan gewezen de heeren W. van Meeheren, R. Goossens en J. W. Eggink. Aan de orde kwam nu het feest op den 31en Augustus a.s. De com missie voor den bistoriscben optocht moest tot haar spijt mededeelen, dat al haar pogingen tot het doen wel slagen van dit nummer vruchteloos zijn gebleken, tengevolge van onvol doende medewerking. De commissie heeft zich gewend tot de directeuren van Hoogere Burgerschool en Gymna sium met verzoek om de oudste leer lingen tot medewerking uit te noo- digen. De heeren konden zich op 31 Augustus echter niet beschikbaar stellen. Ook eene oproeping van 55 heeren leed schipbreuk; 19 beloofden hunne medewerking, doch moesten zich later weer terugtrekken, zoodat vele hoofdpersonen bij den groep zouden ontbreken. Nu ontspon zich eene zeer langdurige discussie. Enkele wilden beslist een optocht doen doorgaan. Men be weerde dat het bestuur verkeerd had gehandeld. Immers, zeide men, men ziet aanplakbiljetten van de Orauje- vereenigmg, waarop het programma der festiviteiten wordt bekend ge maakt, terwijl de vereeniging eigenlijk nog niets besloten heeft. (Wij meenen alleen een oproeping voor het bloemen corso te hebben waargenomen. Red.). Later werd door 10 heeren regle mentswijziging voorgesteld, welke met algemeeiie stemmen werd aangenomen, en waarbij werd bepaald, »dat voor taan voor een te houden Oranjefeest het bestuur bet programma ter goed keuring aan de leden voordraagt". De vraag werd nu gedaan wat gedaan zou worden. Verschillende meeningen werden geuit. Een lid stelde voor om, met het oog op den voorgenomen bidstond, niet te vroeg met de feestviering te beginnen. Het bestuur deelde mede, dat op een tot Burgemeester en Wethouders gericht verzoek, orn de muziektent van de Regentesselaan naar den Hof te verplaatsen, wegens de groote slijtage en de kosten afwijzend was beschikt. Hierop werd een motie ingediend van de volgende strekking «De leden der nOranjevereeniging", den 12. Augustus 1907 op de boven zaal der Keizerskroon vergaderd zijnde, gehoord hebbende de beslissing om afwijzend te beschikken op het verzoek om op het Koninginnefeest de muziek tent van de Regentesselaan naar den Hof te verplaatsen, betreuren dit ge nomen besluit, en gaan over tot de orde van den dag'" Hierna werd besloten om. bij ge noegzame deelname, het volgende programma zoo mogelijk samen te stellen, waartoe zich staande de ver gadering reeds eenige personen voor enkele afdeelingen opgaven. 1. Des morgens om Th uur zang uitvoering op het terras van «Amicitia" van de zangvereeniging «Looft den Heer". '2. Om S'/> uur aubade bij den burgemeester, door de kinderen van al de scholende stoet gaat daarna langs den Utrechtschen weg, Utrecht- sche straat naar de Varkensmarkt, alwaar bij den Oranjeboom door de kinderen wordt gezongen. Vervolgens naar de woning van den heer P. H. ie van Haselen, alwaar de kleinen wor- -•haald. (Ongeveer ten 9'/i uur), a ik jat eiiLiny^gg (vermoedelijk 3 uur) hg gevaarte, alleei.*hestuur werd in Under, maar een practisci.-de verschil- nel als 't moet, maar ook regetn voor envoudig van behandeling. -y t Is mij aangenaam U te kunnen De vergadering van de vereeni ging «Handel en Nijverheid" op 12 Aug. j I. werd behalve door het be stuur, bijgewoond door een 5-tal leden. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd Voordat overgegaan wordt tot be handeling der agenda, brengt de voor zitter een woord van dank en waar deering aan de regehugscommissie van 't Internationaal Kegelconcours, dat hier begin Juli is gehouden, voo» de wijze van aanschaffing der prijzen. Thans komt punt 1 der agenda: Verslag van de afgevaardigden naar 't Middenstandscongres. Bij monde van den heer van Duinen wordt 't verslag uitgebracht. lo. Verkiezing van 4 leden van 't hoofdbestuur. Aftredende leden waren Meeuwsen, AmsterdamNieuwenhuij- zen, Nijmegen Ten Cate. Groningen en van den Berg, Rijswijk. De heer Ten Cate wenschte niet weer in aan merking te komen. Herkozen worden de heeren Meeuwsen, Nieuwenhuizen en Van den Berg en in de vacature Ten Cate werd gekozen de heer Crébas, Groningen. 2o. Voorstel van den Horlogemakers- bond om de verkiezing van 't hoofd bestuur op andere wijze te regelen. Na discussie over en weer werd dit voorstel ingetrokken en 't hoofdbestuur nam op zich een concept op de vol gende vergadering in te dienen. Voorts werd door den secretaris der tehoudan middenstandsten toonstelling, hierover het woord gevoerd. Besloten werd dat de bond een oproeping zal doen, om de zaak in 't goede spoor te leiden. Hierna hield de heer Wijseman, hoogleeraar een rede over 't Rijks- onderzoekingsbureau te Leiden en zette uiteen hoe dit kan werken. Op het voorstel van de Dordtsche winkeliersvereeniging tot instelling van een bondsbureel werd geen besluit genomen. Een commissie is benoemd om een en ander te onderzoeken en voor elkaar te brengen. Op 't voorstel van de winkeliers vereeniging te Gouda tot wettelijke regeling van 't sluitingsuur, werd besloten deze kwestie eerst eens goed onder het oog te zien, en op een volgend congres te behandelen en te beëindigen. Omtrent het onderwerp der Utrecht- sche handelsvereeaiging: de hooge rentestandaard, is door het rijk toe zegging gedaan, orn de zaak te laten onderzooken. Hierop het congres: De den middenstand. Onderscheidene heeren voerden hierover het woord. De heer Van Duinen leest voor de rede van den heer dr. de Visser, die volgens den afgevaardigde de meest correcte was. Hierna bracht de heer Tutein Nolthenius prae-advies uit. De beer N. bad 4 conclusies getrokken. l)e laatste werd na bespreking terug genomen de derde op verzoek van dr. Bos c. s. ingetrokken De 2e werd aangevuld en luidt nu als volgt: Het is van 't hoogste belang dat de mid denstand organiseert, ook in vakver- eenigingen, maar zóo, dat de noodige eenheid daarin blijft. De le conclusie werd in zijn geheel aangenomen en luidt: De organisatie moet vrijwillig blijven. Op 't voorstel der Amsterdamsche winkeliers-Vereen., «Bestrijding der oneerlijke concurrentie" werd geen besluit genomen. Op het door de Rotterdamsche handelsvereeniging in gebrachte «het verderfelijke van spaar en rabatzegels", werd het besluit ge nomen den strijd tegen dat stelsel aan te binden. Punt II: Ballotage. De candidaat wordt met algemeene stemmen als lid toegelaten. Punt III. Ingekomen een circulaire van de vereen. Handelsbelangen te Goes, dat ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een tentoonstelling van reclamemiddelen zal worden gehouden. Prijzen een gouden, zilveren en bron zen medaille. Mededeeling van de «Oranje-Ver- eeniging" dat de historische optocht 31 Aug. door te weinig deelname, volgde de hoofdschotel van vakorganisatie van teiten heb aangetroffen, die ik mij voorstl doorëaat Hoogachtend 11 mededeeling is ingekomen van reeniging, dat zij van plan is op istus een boottocht te orgam- Prijscouranten GRATIS aan de fabriek Arnlir[llervoor vraa«l z« aan H> i financieelen steun. rstel van een der leden wordt iet bestuur te machtigen f 10 ïkken, wanneer deze boot- r leiding der «Oranje-Ver wordt gehouden. r. Mededeelingen. >rs De secretaris brengt een woord van dank aan de afgevaardigden voor de wijze, waarop ze zich weer van hun taak hebben gekweten. Een der leden deelt mede, dat hij in de O.-Amersf. Ct. het bericht heelt gelezen, dat de stad Arnhem een schuldenlast heeft van f8 OUO.OOO, wat zeer zeker den belastirig-betalen- den op hun beurs zal komen. Sprckor vindt zoo iets zonder nauwkeurig onderzoek een gevaarlijk bericht, wat een vereeniging als H. en N. schade kan doen, wanneer bij het Gemeente bestuur op sommige verbeteringen zou worden aangedrongen en men plaatsen als Arnhem, tot voorbeeld zou kunnen stellen. Hij stelt daarom voor dat II. en N. een onderzoek zal instellen. De voorzitter wijst nog op de plan nen aangaande een kanaal door de Geldersche vallei. Dit zal, zegt hij, de opkomst voor Amersfoort worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter onder dankzegging de vergadering. (A. In de gisterenavond gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders der Amersfoortsche tram- wegmaatscbappij werd bet bestuurs voorstel tot reductie van het maat schappelijk kapitaal tot f 10.000 met algemeene stemmen aangenomen. Elk aandeel van f125.vertegenwoordigt dus thans eene waarde van f31.25 De door het bestuur in de statuten gebrachte wijzigingen vonden evenmin bestrijding, alleen werd op voorstel van den heer Sinnige daaraan nog toegevoegd, dat elk aandeelhouder, afgescheiden van het aantal der in zijn bezit zijnde aandeelen, tot be stuurslid verkiesbaar is. Het voorstel tot het sluiten van eene hypothecaire leening op de ge bouwen der maatschappij tot een be drag van f0000.tegen eene rente van 4werd eveneens met alge meene stemmen goedgekeurd. Het bestuur dat voorloopig althans nog een administrateur wil aanstellen, stelde voor diens tractement te bepalen op f200.en hem een boekhouder toe te voegen op een salaris-van f50. Met algemeeme stemmen benoemd de vergadering daarop tot admini strateur de heer H. Tromp van Holst, die, naar de voorzitter mededeelde, zich bereid had verklaard tegen boven genoemd salaris deze fnnctie op zich te willen nemen. Tot bestuursleden in de plaats der aftredende heeren C. Th. van Beek en J. C. J. Pels Rijcken, die beiden verzocht hadden niet weer in aan- meiking te komen, werden gekozen de heeren J. van Vollenboven en M. W. F. J. de Jong. Laatstgenoemde ter vergadering aanwezig verklaarde onder dankzeg ging voor het in hem gestelde ver trouwen, zijne benoeming aan te nemen. Na enkele opmerkingen o.a. van den heer Blom, die het 5 cents tarief wensebte te zien ingevoerd, van den beer Sinnige die eene halte wilde hebben op de Varkensmarkt, welke nog tot eenige discussie aan leiding geven, bracht de heer Middelburg namens de vergadering een woord van dank aan den voorzitter en den administrateur voor al hetgeen zij steeds in het belang der tram hebben gedaan, daarbij den wensch uit sprekende dat zij ook voor het ver volg de onderneming een warm hart mogen blijven toedragen. Nadat de voorzitter en de heer Krieger daarvoor hun dank hebben betuigd en toegezegd dat zij hunne opvolgers steeds gaarne van advies zullen dienen, wordt de vergadering rond half tien gesloten. Aan den jongenheer H. Moorrees is door den badmeester, na afgelegde zwernproeven, een diploma uitgereikt. De heer R. J. van Eimeren be haalde bij den nationalen schietwed strijd te Groningen op de vrije baan voor flobert den 22™ prijs met 192 punten. De eerste prijs werd behaald met slechts 7 punten meer. De luitenant-kolonel J. H. v. d. Burg (fung. plaatselijk commandant) en de kapitein J. A. F. Keetell, beiden van het 5e regiment infanterie ver trekken heden naar Oldebroek orn aldaar tot 23 Aug. de schietoefeningen bijtewonen van het 2e regiment vesting-artillerie (le serie). 385ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 12 en 13 Aug. 1907. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEnrwEBER te Amersfoort Breedestraat 22) zijn "aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 2000 op No. 3214. Prijzen van f 30. 1658 1665 1667 1668 3212 3233 3238 3330 5536 11074 11432 11433 16067 16114 16119 16714 16717 en 16724. Te zamen 19 prijzen. Verkiezing van: 5 Leden-patroons 5 Leden-werklieden voor de Kamer van arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gezien de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijveiheid en Handel van den 25 Juli 1907, No. 3120 Afd. A. Brengen ter algemeene kennis, dat bovenbedoelde verkiezing zal plaats hebben, ter vervulling van do op 9 December 1907 openzijnde plaatsen, op Maandag, den 26 Augustus aan staande en de eventueele herstemming op WoeDsdag, den 4<a> September daaraanvolgende. Het stembureau zal zitting houden in het Raadhuis, van des voonniddags acht tot des namiddags drie uur. Amersfoort, 13 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Een straatroover. Maandag omstreeks half 12 heeft een brutale aanranding met berooving plaats gehad in de bosscben bij het station De Bilt. Twee knapen van 14-jarigen leeltijd uit Dtrecht werden aangesproken door een 20-jarig zeer ongunstig uitziend persoon, die hun gelaste hun zakken uit te halen onder bedreiging anders tot andere maatregelen te zullen overgaan. De beide jongens deden wat geëisebt werd; de aanrander kwam daardoor in het bezit van een portemonnaie rnet 15 cent en van een spoorkaartje De Bilt—Utrecht. Even later hield het individu drie jongens aan, wien hetzelfde werd bevolen, toen de knapen aarzelden dreigde de man hen te zullen doodslaan, waarop hem een zilveren horloge werd overhandigd. De aanrander verdween toen in de bosschen, terwijl de jongens bij de politie aangifte deden van hetgebeurde. Rijks- en gemeentepolitie stelden onmiddellijk een onderzoek in; aan het station De Bilt bleek, dat een man, beantwoordende aan bet signa lement der jongens, per trein vertrok ken was in de richting Utrecht. Tegen 2 uur ontdekte de politie den verdach te achter het dorp De Biltde man trachtte te ontvluchten, maar liep daarbij in de armen van een veld wachter, die hem onverwachts op den weg tegen trad. Geboeid werd de aaniander naar bet politiebureau gebracht, waar bij fouileering liet horloge en de portemonnaie op hem bevondeu werden. Van het geld bad hij 6 cent besteed voor een glas bier. Bovendien werd de man in het bezit gevonden van eenig landbouw gereedschap, onlangs ontvreemd, van welken diefstal aangifte was gedaan. De aangehoudene J. H. is 19 jaar oud en staat bij de politie allerongun- stigs aangeschreven. Hij bekende de aanrandingen te hebben gepleegdmen zal hem heden ter beschikking van de justitie stellen. (U. D.) Vesten. In de beerenkleeding is veel, dat verbetering vereischt. Een kleeding- stuk, dat, zonder met de «mode" in strijd te komen, veel verbeterd worden kan, is het vest. Dat deel van het vest. dat onze rug bedekt, bestaat gewoonlijk uit een veel dunnere stof dan de voorzijde. In den winter vooral als we met dichtgeknoopte jassen loopen, is onze rug minder beschut dan onze boist, terwijl we juist de neiging hebben, onze rug liever dan onze borst aan wind, tocht enz. bloot te stellen. Veelvuldig zien we bovendien op ded rug nog een strook tusschen pan talon en vest openblijven, daar is zelfs geen dekking door voering alleen. De mogelijkheid, dat hierdoor spit of luinbogo dat bij mannen veel meer dan bij vrouwen voorkomt ont staat, is niet bewezen, maar 't is een mogelijkheid, die onze aandacht waard is. Wij geven dus den raad vesten te dragen, die ovoral even dik zijn en niet alleen aan de voorzijde over de pantalon heen reiken. Wellicht is er een kleermaker, die propaganda wil maken voor deze (ge)reform(eerde) vesten. Als het maar mode wordt, dan worden hygiënische kleedingstukken óók gedragen. («Moleschot".) Een discipel van Voigt. In Cbarbin verscheen bij het ge bouw van den staf van het Amoer- district een officier, die 'n betaling van 06.000 roebel eischte «in het belang van den dienst." Een cheque op de Russisch-Chi- neesche bank werd hem overhandigd. Op telefonisch verzoek van den offi cier verschenen toen drie soldaten, die hem naar het station begeleiden. Daar stelde hij de drie manschappen als wacht bij een hoeveelheid zilver geld, die bij ook ontvangen had. Hij zelf verwijderde zich met de cheque; 24 uur lang stonden de soldaten het zilvergeld te bewaken, totdat bleek dat de officier een handige navolger van Voigt was geweest. Prinsesjes ingevaar. Zaterdagavond beeft zich in het park van het kasteel te Wilhelmhöhe een ongeval voorgedaan, dat het leven had kunnen kosten aan de kinderen van den hertog van Wurtemberg. Prinses Victoria-Louise maakte met de kleine meisjes een wandeling in de heerlijke ruime lanen van het park, toen een oude kastanjeboom met ontzettend gekraak neerstortte, rakelings langs het hevig ontstelde troepje. De kinderen begonnen angstig te gillen en dreigden in onmacht te vallen. Keizer Wilhelm, die niet ver van de plaats van bet ongeluk tennis speelde, kwam op bet geraas van den val toesnellen, en troostte de kleine prinsesjes, die heete tranen schreiden. Op het kasteel heerschte wegens bet gebeurde groote ontroering. Sterftecijfers en overhaas ting. We leven snel, we leven zenuw achtig, we leven onrustig in onze dagen en we gunnen ons weinig of geen tijd voor onze maaltijden. Die »we" in 't algemeen genomen natuurlijk, als massa, omdat er toch heusch nog wel menschen zijn, die kalm, rustig en bedaard voortleven wier geheel bestaan geregeld is naar de klok en die nooit uit den tred komen. In Amerika leeft men misschien wel 't snelst, is tijd meer dan ergens elders geld, en geld voor de massa bet eenige doel en streven. De natuur wreekt zich evenwel op geduchte wijze. De sterftecijfers te Chicago wijzen het uit, op onwederlegbare wijze. De voorzitter der stedeiijke gezondheidscommissie te Chicago, de beer Evens, deelt mede dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar 12,000 mannen overleden tegen 8U00 vrouwen, en hij schrijft dit opmer kelijk sterfteverschil louter en alleen toe aan de inspanning de overwer king en de vlugge maaltijden der zaken-menschen. De eerste stoomboot. In de N. Rolt. Ct. wordt herinnerd, dat den llen Augustus 1807, dus nu honderd jaar geleden, Robert Fulton's boot voor het eerst van New-York over de Hudson stoomde, de eerste welgeslaagde proefneming op dat gebied, en het uitgangspunt voor de verdere reusachtige ontwikke ling der stoomvaart. Juist honderd jaar vroeger, in 1707, bad een Franschman, op kleiner schaal en op andere wijze, gepoogd een schip door stoomkracht te doen voortbewegen. Uit de in 1852 te ruggevonden briefwisseling van Papin met Leibnitz, deelt de schrijver in de t>N. R. Ct." het volgende mede: «Papin destijds hoogleeraar te Marburg, wijl hij om zijn Proles- tantsch geloof uit Frankrijk was ge bannen had besloten zijn stoom schip op de Fulda te beproeven, om er daarna de Wezer rnee af te zakken naar Bremen en het door een gioot zeilschip op sleeptouw te laten nemen naar Londen, waar hij zijn proeven op grooter schaal hoopte voort te zetten. Door onaangenaam heden met de autoriteiten te Marburg was bij toch al van plan, zijne be trekking aldaar op te geven,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2