Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. KNOLGROEN. brachten aan de nagedachtenis van de hier gesneuvelde snijders. Na afloop van de plechtigheid begaf men zich langs de prachtige Hoflaan, naar het «Hof van Bergen", de buiten plaats van de douairière Van Reenen, vervolgens naar Bergen-aan-Zee, al waar den gasten een dejeuner werd aangeboden door den Heer J. van Reenen. Het hooge gezelschap reod in den namiddag naar Alkmaar terug en keorde na eon rijtoer door de Alkmaar- sche Hout met den trein van 5.18 naar 's-Gravenhage terug. Spaarbusjes. Gisteren is door de Spaarbank voor de Stad Amsterdam het stelsel van sparen met behulp van spaarbusjes bij hare instellingen ingevoerd. Een tiental jaren geleden werd door eenige spaarbanken in Amerika het eerste met dit stelsel begonnen, welk voorbeeld in de laatste jaren door verscheidene groote spaarbanken in Europa werd gevolgd. Overal bereikte men gunstige resultaten met dezen spaarvorm en ook in ons land werd b.v. door de Nutsspaarbank te Gro ningen in korten tijd eene bestelling van 200 stuks geheel afgegeven. Het stelsel beoogt den spaarder gelegenheid te geven bedragen, die te gering zijn om daarvoor naar de Spaarbank te gaan, tot een grooter bedrag bijeen te brengen, waarvoor het wèl de moeite loont, deze op een spaarbankboekje te brengen. Het busje in huis biedt den spaarder het mid del aan om te sparen wanneer hij wil, en daartoe in staat is, terwijl bedragen, eenmaal in het busje ge daan, er niet meer uit verwijderd kunnen worden en dus onmogelijk voor andere doeleinden kunnen ge bruikt worden, daar de sleutel van het busje bij de spaarbank verblijft. «De spaarbank thuis" dient om den spaarzin van het publiek te verhoogen en het sparen gemakkelijk te maken. De spaarbank leent de busjes kos teloos uit aan spaarders, die'n spaar bankboekje hebben, waarop, zoolang zij op deze wijze sparen, als waar borgsom een bedrag van f 3.50, gelijk staande met den inkoopsprijs van het busje, moeten blijven staan, daar de spaarders verplicht zijn b.v. bij be schadiging, vernietiging of niet terug gave van het busje, de waarde aan de spaarbank te vergoeden. De busjes worden alleen aan het hoofdbureau afgegeven, doch aan alle bureaux der instelling geopend en de inhoud alsdan op het correspondee- rend livret bijgeschreven. De busjes zijn stevig en netjes afgewerkt en van een handig formaat. Ongetwijfeld zal deze wijze van sparen den spaarzin het het publiek kunnen bevorderen en zal dit stelsel ook in Amsterdam wel levensvatbaar heid blijken te bezitten. De nieuwe Munt. Het U. D. meldt dat gisteren nieuwe opmetingen hebben plaats gehad op het terrein aan de Croezelaar, dat men voorloopig gereserveerd houdt voor den bouw van de nieuwe Munt. Ook zouden opgravingen plaats heb ben, om de gesteldheid van den bo dem te leeren kennen en te onder zoeken in hoever deze zich eigent voor zulk een bouwwerk. De ritmeester Wijnmalen van het le escadron 2e reg. huzaren te Venloo is aangewezen, om met een detache ment van 3 officieren, 50 onderoffi cieren en minderen van 12 tot 14 September te Middelburg als eere escorte te dienen van het Koninklijk Echtpaar. Na een betrekkelijk kortstondig lijden overleed j.l. Maandag alhier Ds. H. J. ter Haar Romeny predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Ds. H. J. ter Haar Romeny, werd den 7 Februari 1852 te Gouda geboren, studeerde aan de Rijks-universiteit te Leiden, werd in 1877 candidaat tot den heiligen dienst in Zuid-Holland en 14 October van dat jaar bevestigd als predikant te Wichmond. In 1882 vertrok hij naar Marrum, in 1888 naar Haren en stond sedert 31 Mei 1891 te Amersfoort. Buiten zijn herderlijk ambt maakte hij zich nog verdienstelijk alsgecom- miteeid lid der classis Amersfoort van de Ned. Herv. Kerk, als president der plaatselijke afdeelingen >an bet Ned. Bijbel-Genootschap en van de Gustaaf Adoll Veieoniging, als corres pondent van den Centralen bond van Christelijke pbilantropische inrichtin gen in Nederland en van den Zeemans bond en als bestuurslid der afdeeling van den Ned. militairen bond. Als oudste predikant was hij ook secretaris der commissie van beheer der door wijlen de dames Bakker in het leven geroepen Johanna-stichting, terwijl hij ook een belangrijk aandeel had in de wederoprichtig der Diaco nieschool als Gabrie-Mehenschool. De tot ritmeester benoemde le luitenant der cavalerie H. F. van Kinschot komt te Deventer in garni zoen. Door wijlen den heer P. Brom, onlangs hier overleden zijn behalve da familie legaten vermaakt aan de pa rochie van den H. Franciscus Xave- rius f 40.000. R. K. armbestuur f 10.000. Vincentius vereeniging f5000 en alle onroerende goederen aan het St. Jozef gesticht, allen alhier. Door B. en W. is tijdelijk werk zaam gesteld als onderwijzeres in de nu gesplitste 6e klasse der jongens school mej. C. de Jager te Weesp en mej. W. E. Fröger van hier als onderwijzeres aan de openbare lagere school 3e soort aan de Beekstraat. Maandagmiddag zijn twee jon gens van 7 a 8 jaar op heeterdaad betrapt terwijl zij bezig waren, de denneboompjes uit den grond te trek ken, welke langs de bermen van den Stationsdijk zijn geplant. Door de politie werden de bengels eens (link onder handen genomen. Tot tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school alhier is benoemd de heer M. H. Flothuis, onderwijzer aan een O. L. School der le klasse te Amsterdam. Aan het Politiebureau zijn in lichtingen te bekomen omtrent een zilveren schakelketting en een rozen krans in leeren etui, welke voorwer pen op den openbaren weg zijn ge vonden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal op Don derdag, den 12 September 19o7, des namiddags te 8 ure, ten raadhuize eene openbare vergadering houden. Tot baasfitter aan de Gemeente gasfabriek is benoemd de heer W. F. Buhrman te Purmerend. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging directeur J. A. Jochems zal bij gunstig weder Donderdag 12 Sept. des avonds te 8 uur een concert geven in de tent aan de Regentesselaan. De heer J. van Melle, onderwijzer aan de Chr. School te Nijkerkerveen, is benoemd tot onderwijzer aan de op 1 November hier te openen Gabrie- Mehen-school der Ned. Hervormde Diaconie. Tot militie-2e luitenant bij het 5e regiment infanterie is benoemd de milicien sergeant J. A. W. Gratema, van het corps. Door de plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zal in het a.s. sei zoen «Arminius" van Max Bruch ten gehoore worden gebracht. De heer J. van Harpen was met f2035 minste der acht inschrijvers bij de door het Gemeentebestuur van Zeist gehouden aanbesteding voor het rioleeren en bestraten van den Doornweg aldaar. De hoogste inschrijver, een Zeister, besomde f2580. De kegelclub U. D. I. heeft van het kegelconcours te Hilversum niet minder dan 8 prijzen mee naar huis gebracht. Met 276 houten won zijn den 19en korpsprijs, met 7 negens den negen- prijs en in den eerewedstrijd den 3den prijs een zilveren lauwertak. Voorts behaalden op de personeele baan de heeren G. C. de Jager den 2en, P. van Achterbergh de 5en, G. C. de Jager den 6en, L. Muys Jr. den 12en en W. Ittmann den 14en prijs. De heer A. M. Harterink is herbenoemd als consul van den Ned. Voetbal-Bond in de Oostelijke elftal commissie. De heer H. Coenen is benoemd tot lid der reglements-com- missie en de heer J. Förster tot lid der protest-commissie van de Utrecht- sche provinciale Voetbal-Bond. GEMEENTE-BELASTINGEN. Kostelooze waarschuwing. De Gemeenteontvanger van Amers foort herinnert voor zooveel noodig, aan de spoedige betaling der verschul digde termijnen plaatselijke inkomsten belasting dienst 1907. Amersfoort 10 September 1907. De ontvanger voornoemd. K. V. D. BURG. aSSste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 9 en 10 Sept. 1907. (1000 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtweber te Amersfoort Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1500 op No. 5540. Prijzen van f 65. ,946 954 1659 1664 1671 2323 2343 3081 3095 3096 3100 3220 3310 3311 54-78 5479 5480 5491 5507 5528 10800 10801 11052 11060 1143814901 14902 14908 16068 16074 en 16705. Te zamen 32 prijzen. Volksbondbouw vereeniging «Hilversum". Bij K. B. is toegelaten als ver eeniging uitsluitend ui het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, de vereenigingVolks bond bouwvereeniging «Hilversum", gevestigd te Hilversum. («St.-Ct.") Looden Lepels. Het Maandblad tegen de Verval- schingen (Dr. Van Hamel Roos eri Harmens) waarschuwt uitdrukkelijk tegen uit Zweden ingevoerde metalen eetlepels, welke in pakketten verkocht worden, voorzien van een etiketje waarop het volgende gedrukt is: «Cols mans Matskedar Ren BntanniametaU". De lepels zeiven zijn niet voorzien van eenig merk, de fabrikant achtte het blijkbaar niet wenscbelijk zegt het Maandblad zijn naam of merk te stempelen in een artikel, hetwelk voortdurend met spijzen of dranken in aanraking komt en blijkens quanti- tatief onderzoek niet minder dan ruim 16 pCt. lood bevat! Het spreekt van zelf, dat langzame loodvergiftiging door het voortdurend gebruik dezer lepels ontstaan moet. Wij waarschuwen der halve ernstig tegen dergelijkeetgereed- schap dat, naar wij van bevoegde zijde vernemen, in groote hoeveelheid spe ciaal in ons land verspreid is, daar strenge bepalingen in andere landen den verkoop dezer schadelijke waar onmogelijk maken. Vorst. Toen gisterenochtend de boeren van Bunnik en Zeist (en ongetwijfeld van vele andere plaatsen) de koeien gingen melken, vonden zij het gras bevroren. De cinematograaf en spoorwegmisdaden. Een lezer van de «Tiigliche Rund schau" schrijft, dat hij het vorige jaar bij het bezoek aan een cinemato- graaf-theater, in een der Beriijnsche voorsteden, de voorstelling zag van een spoortrein-deraillement. Op het eerste doek zag hij de spoorbaan, kalm en vredig in den maneschijn op het tweede doek zag hij eenige mannen voor den dag komen en de koppelingen van de rails losschroeven en zich daarna op een afstand ver schuilen. De trein naderde, ontspoorde, geraakte in brand, de schelmen kwamen toeloopen om de reizigers te berooven enz. Deze lezer vertelde verder, dat er tusschen de door hem bijgewoonde voorstelling ën de spoorwegramp bij Strausberg een treilende overeenkomst is, zoodat het z.i. niet te loochenen valt, dat dergelijke voorstellingen een noodloltigen invloed op de phantasie van sommige individuen uitoefenen Hij vindt het daarom verheugenswaard, dat de Beriijnsche politie thans alle in dit opzicht gevaarlijke voorstel lingen met de cinematograaf verbiedt. Ringen in de ooren. De volksmeening luidt,dat het dragen van oorringen geneeskrachtig zou werken op oogziekten en klierachtig heid en dat het een gunstigen invloed zou hebben op het tanden krijgen der kinderen. Deze meening heeft nooit een schijn van wetenschappelijke bevestiging gevonden, nooit heeft een onbevangen, wetenschappelijk waar nemer eenigen invloed van bet dragen van oorringen kunnen constateeren. Qm gezondheidsredenen behoeven de ouders dus geen gaatjes in de ooren der kinderen te doen prikken Veel meer moesten zij er voorzichtig mede zijn. Gaatjes in de ooren prik ken is geen werk van bakers, noch van goudsmeden, maar van den chi rurg, die weet hoe hij zijn handen, in strumenten en het oor moet behande len om met zekerheid het ontstaan van ettering, wondroos, doorscheuren van het lelietje enz. te voorkomen. (Moleschot) De Eiffel-toren te Parijs wordt weer eens opgeschilderd, gelijk ook in 1893 en 1899 werd gedaan. De toren, die bij zijn voltooing in 1889 een oranje kleur had, werd later rood en daarna goudgeel geschil derd. Maar ditmaal zal hij voor het eerst in twee kleuren geschilderd wordenvan boven wit en van de derde verdieping tot beneden toe in een bijzondere kleur, welke een meng sel is van ijzeroxyde en chroomgeei en «ferrubrou" wordt genoemd. Veertig schilders, die men slechts met behulp van verrekijkers kan 2ien, zijn bezig met bet werk, dat zeker wel drie maanden duren en niet min der dan 75,000 francs kosten zal. Behoud van Landgoederen. De heer H. Copijn te Groenekan heeft een londschrijven verzonden, warrin hij er op wijst dat het behoud onzer groote landgoederen een na tionaal belang is. «Slechts eenige provincies van ons land zijn zoo gelukkig, rijk begroeide streken te bezitten waar het een genot is te verblijven. Neem dat ge boomte weg, wat blijft er dan over? Denken we ons een oogenblik de streek tusschen Arnhem en Dieren van haar boomen beroofd. Hoe zou dat heerlijk oord er dan uitzien? Het is een feit, dat alléén groote fortuinen zich in ons land de weelde kunnen veroorlooven, zulke goederen te bezitten en de eigenaars verdienen den dank van ons volk, indien ze, zooals de meesten dat doen, hunne gronden vrijgevig open stollen voor landgenouten. «Maar, vroeger of later verkeeren de erfgenamen in de noodzakelijk heid, die bezittingen, al is het noode onder den hamer te brengenalles valt uit elkander en de slooper staat gereed, bijna alles weg te voeren. Voor het klein grondbezit is het meestal geen zaak, beplantingen aan te leggen, die 80 a '100 jaren noodig hebben om tot volle waarde te komen en zeer dikwijls wordt dit dan ook nagelaten. «Onze groote en mooie landgoe deren zijn op den duur, bij ons ge mis aan een lideicommisrecht. slechts veilig in handen van den Staat of de Gemeente. Deze alléén kunnen in leugle van jaren de bosschen in stand houden door verjonging en goede ver zorging, zonder daarmede, zooals par ticulieren, plotseling te moeten op houden, als het uur van hun ver scheiden slaat." De heer Copijn geeft het volgend denkbeeld aan de hand: De eigenaars van zulke goederen blijven in het volle onbeperkte bezit hunner eigendommen en ook hunne erven in de rechte of zijlijnenin het laatste geval echter ondgr goed keuring van den Staat en onder en kele beperkende bepalingen. Geen overdracht echter kan meer plaats hebben door verkoop (enkele bijzondere omstandigheden uitgezonderd) of de Staat treedt op als gerechtigd tot de overname, tegen taxatie van on partijdige deskundigen. «Wel wordt er op die wijze een soort servituut op die goederen gelegd doch er staat tegenover, dat velen thans met weemoed den tijd tege moet zien, waarop hun landgoed, waaraan voor hen zoo tal van herin neringen zijn verbonden, in vreemde, geldmakende handen zal vallen, en voor wie liet een rustige gedachte zou zijn, indien ze wistenMijn goed zal komen in de veilige handen der regeering." Hij meent dat wanneer de Staat in 75 jaren bijvoorbeeld 10 millioen ongeveer voor het doel besteedt, dit het budget met 1ton 'sjaars ge middeld bezwaart, ongeveer 1/12°/o van het jaarlijks budget uitmakend. En voor dat geld, dat niet geheel ren teloos zal behoeven te blijven, heeft men dan eene waarde, die steeds stijgen zal, zoolang de bloei van Neder land duurt. Volkszang. Aan een artikel van den schrijver van «Onder de Menschen" in de «N. R. Ct." is het volgende ontleend: Frederik van Eeden heeft eens ge schreven: «Als het Nederlandsche volk eens zingt, is het dronken." Dat is zeker overdreven. Maar toch niet waar? wanneer we 's avonds in onze stad een troepje zingende menschen aan hooren komen, dan is de gedachte aan dionken lui n et zoo ver, en menig alleen loopende julfrouw slaat de schrik om het hart, ja, bij voorkeur vluchten ze een dwarsstraat in, om de zangers te ontloopen. Zoo gaat het 's avonds. Maar als we overdag in den gewonen doen langs den straat een lied hooren galmen, dan ligt een minachtend «lanterfanters" of «Maandaghouders" ons op den tong, tenzij het een sliert uitzinnige fabrieksmeiden blijkt te wezen, die op den koffiezolder een zoet llescbje hebben laten ronddansen, en haar «blijdschap" nu uitvieren in een krolsch gejank. Luistert u zeil maar. Vooral hier in Rotterdam hoor je volwassen men schen zóö zelden zingen, dat je bij 't enkele geval er veriast van bent, en van alle kanten loopen de jongens al toe, schreeuwende: «wat te doen!" Ze hebben gelijk, want heusch in den regel valt er aan zoo'n troepje voor een straatjongen een «bak" te beleven, omdat de zangers veelal van den drank zeer potsierlijk doen. Maar zingen onder bet werken, van die aardige toepasselijke liedjes, zooals er vroeger bestonden in haast ieder bedrijf, zingen bij het heien, bij 't metselen, 't smeden, bij 't lossen en laden, bij 't twee-mans-zagen en 't schoenen flikken, gezang, dat je uit de vensters van zoo menige werk plaats hoorde klinken, van de erven en aan de havenkant, 't is sedert jaren verstomd, en 't titaansch geweld vari machines, spoortreinen en booten- gefluit, van elevators, kranen en lieren vervangt nu met zijn domp gerucht de blijde, kinderlijke liedjes bij den onbezorgden arbeid. Hoe dat komtof dan werkelijk het langzaam aan gansch vermateriali- seerende leven van zoo'n moderne bedrijfs-stad de menschen hun blijd schap en dus den lust om te zingen beneemt Of het werken dan zoovee) bezwaarlijker, de levensvoorwaarden drukkender, de eischen die ieder stelt aan zijn bestaan steeds onbereikbaar der worden en de ontevredenheid als epidemische kwaal van den tijd zich zoo bedenkelijk uitbreidt? De vraag eischt breeder en dieper beschouwing ten antwoord, dan hier zoo terloops is te geven. Maar het feit bestaat: er moge in de geweldige bedrijvigheid van een havenstad als de onze, in de kracht en het vernuft, in de kleurig heid en de grootsche plastiek zekere schoonheid, die zeer opwekt, zijn te bewonderen, de daartusschen krioelende en zwoegende menschen gaan meest allen met ernstige zorg- gezichlen hun jagende gang. En zelfs 's avonds, en Zondags vooral, wanneer toch voor velen het werk stil ligt, geeft zoo'n langs de drukste wegen kuierend publiek, al is het ook nog zoo fleurig opgetuigd, geen indruk van onbezorgde blijheid; schijnt het saai en vermoeid. «De Stoppelknollen bevatten meer water dan eenig ander wortelgewas. Ze houden gemiddeld slechts 89% droge stof; bij uitzondering bevatten ze hiervan ook wel van 514%. Van het ruweiwit is minstens de helft proteïne en het voornaamste der kool hydraten is de rietsuiker het gehalte daarvan is gemiddeld 5% Wegens hun hoog watergehalte moet men er nog minder van voederen dan van de andere hakvruchten. Men geeft ze daarom als bijvoederaan melkkoeien, mestrunderen en varkens. Aan de eerste geve men er niet meer van dan 1012 K.G., omdat van dit voer de melk en de boter licht een on- aangenamen smaak krijgen." Dat was zoo ongeveer, hetgeen Jan Snoek op de landbouwlezing gehoord had. Doch hij en zijn kameraden kon den het over het artikel stoppelknol len of knolgroen nooit eens worden met den heer landbouwleeraar, even min als over de waarde der spurrie. Ze kunnen nu praten, wat ze willen zoo begon Jan Snoek onder weg, toen ze naar huis gingen des avonds na de landbouwlezing ze kunnen nu praten wat ze willen, maar ik zeg, dat wij zandboeren niet zonder knolgroen kunnen. Het spaart heel wat ander voer uit. De beesten lusten het graag en ze groeien er maar best van. Ik zal niet zeggen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2