NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Dl DOCHTER VAN DEN BAANWACHTER Wo. 77. Woensdag 25 September 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V» Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecht» driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zondagmiddag om 3 uur, had alhier op het veld aan de Oldebar- neveldlaan een vriendschappelijke wed strijd plaats tusschen de Amersfoortsche Korfbal-Club en de H. B. C. uit Utrecht, onder leiding van den scheids rechter P. F. Matthijssen. De club van hier had den opstelling en den uitworp, H. B. C. de tegenopstelling. Over het geheel was het vlug, leven dig spel en voor de pauze vrij wel gelijk. Amersfoort maakte na een kwartier het eerste punt; niet lang daarna maakte Utrecht gelijk. Onmid- delijk na den uitworp zette A. K. C op on maakte no. 2 waarmee de rust begon. Na de pauze kwam een poos verslapping, daarna zette H. B. C. op met een zeer sterk doel veld en ver overde nog twee punten, zoodat deze wedstrijd eindigde met 32 in voordeel van H. B. C. Het spel van Amersfoort was in qualiteil Lurecht voor. Alhadmendetemperatuursomstan digbeden zelve kunnen bestellen, zoo had men geen beter weder kunnen wenschen voor den afstandsrit, die Maandag door de officieren vari het le reg. veld-art. werd gehouden. De deelneming was dan ook nagenoeg algemeen en tusschen 9 en 1 uur kon men langs de veischilllende wegen van het parcours de ruiters zien rijden, dingend naar den palm der overwinning. Het was een schitterende rit, af wisselend weg en mooi heicleterrein. De afstand, die, hemelbreed gemeten, ruim 37 K.M. bedroeg, werd door bijna alle deelnemers binnen 3 uur afgelegd, hetgeen een niet gering te schatten prestatie mag genoemd wor den, in aanmerking nemende, dat alle paarden in uitstekende conditie van den rit terugkeerden. Als overwinnaars kwamen uitle prijs le luit. jlir. D. R. Gevers Deij- noot, (2 u. 9l/i m); 2de pr. le-luit VV. H. E. Vrijdag en H. D. S. Has- selman (2 u. 19'/i m.); 3e pr. kapi tein U. j. N. Doornbos (2 u. 20 m.) Handelsblad Op de begrooting voor Water staat zijn gelden aangevraagd tot het bijspannen van dubbeldraad tot ver meerdering van het aantal telefoon verbindingen, o.m. van Amsterdam met Amersfoort. Door de AlgemeeneMuziekhandel zijn voor den a.s. winter wederom een 4 tal concerten gearrangeerd, waarop de navolgende kunstenaars zich zullen doen hooren 14 Oct. Gerard Zalsman en Henk van Breemen 8 Nov. Flonzaley kwar tet; 9 Januari 1908 Germaine Schnit- zer en Jean Lebion; 31 Januari Edith von Elischer en Rud. Loman. Uithoofde van de belangrijke kosten daaraan verbonden, kunnen deze con certen alleen doorgaan bij voldoende deelname. De abonnementsprijs van de 4kunst avonden bedraagt voor een heer met dame f5.meerdere dameskaarten f 4 terwijl de toegangsprijs voor iederen avond afzonderlijk is bepaald op f2.fnteekenlijsten zullen dezer dagen worden aangeboden. Daar door een groot aantal deel neemsters en deelnemers aan den rij- wielsmpperjacht op 1 September 1.1. bet verlangen naar eene herhaling was geuit, was door dezelfde heeren die liet initiatief namen tot dezen rit, tegen j.l. Zondag andermaal een wieler- tocbt uitgeschreven door bet Gooi, met pic nic te Oud-Valkeveen. Bij het afrijden te half tien van het Stations plein telde de stoet 59 dames en heeren, welk getal onderweg nog met enkele nakomers werd vermeerderd. Omstreeks half zes teruggekeerd was er maar een roep over den heerlijken tocht, door geen enkelen puncture verstoord, in het frissche, opwekkende herfstweder, door een der fraaiste gedeelten van ons land. De heer L. B. Fikkert, school opziener in het arrondissement Amers foort, herdenkt 11 October a.s. het merkwaardige feit, dat hij 60 jaren lang onafgebroken bij het onderwijs is werkzaam geweest, en wel als kweekeling, onderwijzer-schoolhoofd, directeur der H. B. S. te Apeldoorn, directeur der G. H.B.S. te Groningen en sedert 1901 als schoolopziener alhier. De heer J R. E. Denis, commies le kl., comptabel ambtenaar bij de H. IJ. S. M., hoopt op 12 Oct. a s den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de spoorwegmaat schappij in dienst trad. De overwegwachter J. van Pluuren hoopt den 15den October eveneens zijn 25-jarig jubileum te kunnen vieren. In verband met de plannen om het 4e escadron van bet le Regiment Huzaren uit Amsterdam ook alhier te doen garnizoen houden, vertoefde de generaal-majoor Braams, inspecteur der cavalerie, hier ter stede, teD einde de plaatsruimte voor logis van den troep en stalling der paarden na te gaan. De le luitenant C. J. Nierstrasz van het le regiment Huzaren wordt overgeplaatst bij het escadron ordon nansen, in de plaatst van den tot ritmeester benoemden len luit. Jhr. van Kinschot. Het le elftal der A. F. C. Quick verloor Zondag te Bussum vau A. W. met 2—0. De wedstrijd Quick II—Wilhelmina ging niet door, daar Wilhelmina ver hinderd was te spelen. De Staatscourant van 17 Sep tember j.l. bevat de Koninklijke goed keuring van de statuten der vereeniging van Amersfoortsche Drukkerspatroons. Maandagmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor een brand op de Westsingel. Liep eerst het gerucht dat het stadhuis in lichte laaie stond, spoedig bleek, dat het zoo'n vaart I Door de politie is zekeren Joh. niet liep, of loopen zou. Brand was ontstaan in het aan het gemeentehuis grenzend perceel, bewoond door den heer D. Zoetmulder. Flink aange pakt met de vrijwillige, spuit No. 2 den stedelijken brandweer en slangen op de waterleiding was hbt vuur in een linker bovenkamer ontstaan in een half uur tijds gebluscht. Dat er door de ingeworpen massa water, groote waterschade is ontstaan, valt te begrijpen, doch werd deze voor zoover de heer Zoetmulder betreft door verzekering gedekt. Niet zoo gelukkig is een commencaal die zijn boedeltje vernield zag, zonder op ver goeding aanspraak te kunnen maken. Nu van wege «het militair" door gebrek aan mannetjes niet meer met patrouilles gewerkt wordt, krijgt de politie bet nog al eens te kwaad met de zonen van Mars. Zoo moest ze Zondagavond eenige dier heeren, die zich wat al te luidruchtig gedroegen en eene aanmaning tot stilte beant woordden met een aanval met de blanke wapens, weder voor een poosje gratis logies bezorgen. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken ver gadert op Vrijdag 27 September a.s. des avonds ten 8 ure, in het school gebouw ter behandeling van: Begroo ting dienstjaar 1908. Benoeming com missie van 3 leden tot het nazien der rekening en verantwoording over 1907. Benoeming bestuursleden, o. wegens periodieke aftreding der heeren Blok, Prins, Arnold en Hoekstra, b. door het bedanken door den heer Van der Koogh, wegens aanstaand vertrek, en mededeelingen van het bestuur. De militaire hoefsmeden A.Auge- nout van het le regiment huzaren en J. H. Scholten van de Rjj-en Hoef- smidschool behaalden in den ter ge legenheid van de landbouwtentoon stelling te 's-Gravenhage gehouden wedstrijd, elk een tweeden prijs (zil veren medaille). zal worden Van Aaken. Massenet. WaldteufeL Bitterling alhier aangehouden die uit de strafkolonie Veenhuizen was ont snapt. Onder geleide teruggebracht wacht hem zeker een warme ontvangst. Door een aantal onderwijzers te dezer stede is een cursus opgericht voor de hoofdacte, aan welken door leeraren van de Hoogere Burgerschool als docent zullen optreden. Hedenmiddag 3 uur wordt door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op het terras van »Amicitia" een matinée gegeven, waarop het navolgende programma uitgevoerd t. Jubileums feestmarsch t. Ouverture «Phèdre" 3. .-Tout Paris" valse 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «La Traiiata" Verdi. 5. Ouverture «Raymond", ou le secret de la Reine Thomas. 6. Le rossignolSteenebrugge. (Polka pour petite flüte.) 7. a. Serenuta (Engellied)Braga. b. La CaravaneAsch. 8. Grande fantaisie dramatique sur des motifs de l'opéra «Don Juan"Dunkier. Gisterenmiddag omstreeks half vier ontstond vermoedelijk door broei, brand in de twee hooibergen van den heer Reems te Hameisveld. De aan gerukte spuit van de Tweede Steeg kon bij gebrek aan water geen dienst doen. De bewoners en eenige fluks toegeschoten vooibijgangers hielden de aangrenzende schuur en woning met emmers water nat, zoodat deze niet met het vuur in aanraking kwamen. De hooibergen echter brandden ge heel uit. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot 2e luitenant de ser geanten L. A. M. Koppert, van het 11de. J. W. Wolters, van het 4de reg. F. N. M. Burman Eyck tot Zuy- lichem, van het reg. grenadiers en jagers, E. A. Wolfson, van het 4de, J. H. Sar, var, het 10de, en H. Lud- wig, van bet le reg. DOOR DOERI TINGGI. 7) Op zekeren middag, dat de trouwe be zoeker haar eenige dichtwerken bracht waar over zij vroeger eens gesproken hadden, vond hij het jonge meisje alleen in de woning; haar vader was even naar het dorp gegaan en zou waarschijnlijk over een half uur te rug zijn. Beide jongelieden bleven een oogenblik verlegen en sprakeloos staanCornelia voelde zich het hart onstuimig kloppen, terwijl De Berkeelen met starenden blik voor zich keek. Plotseling greep Otto het beschroomde meisje bij de hand, op hartstochtelijken in- nigen toon zeggende «Liefste Cornelia! hoor mij! Ik kan en wil niet langer zwijgen. Ik heb u lief, ziels lief! ik kan zonder u niet levenToe, zeg mij, kunt gij mij eenige wederliefde schenken? Wilt gij mijne vrouw worden?" Hevig ontroerd staarde het meisje hem aan, trok haar hand terug en zei met treu rige stem «Ja, Otto! ja: ik heb u ook lief gekregen sinds den eersten dag, dat ik u hier in huis ontmoet heb. Ik schaam mij die liefde niet, doch uwe vrouw worden, kan ik niet." «Waarom zoudt gij mijne vrouw niet kunnen worden, Cornelia? Als gij mij waar lijk lieihebt zooals ik u, dan moogt gij mij niet afwijzen." «En toch moet ik het doen, ondanks alles. Vergeet niet, Otto! dat gij tot de hoogste en aanzienlijkste kringen der maatschappij behoort en dat ik slechts de dochter ben van iemand uit den arbeidersstand, want daar behoor ik nu toch ontegenzeggelijk toe, ondanks alles, wat had kunnen zijn." «Dat mag geene verhindering zijn! Uwe opvoeding en beschaving plaatsen u in mijne kringen, buitendien behoordet gij er vroe ger toe; alleen oorzaken buiten u hebben de toegang tot die kringen slechts tijdelijk gesloten. Cornelia stort ons beiden niet in het ongeluk. Hebt gij mij waarlijk lief, beken het dan en ik zal strijden met allen kracht, die in mij is, om de vooroordeelen te over winnen, die zich tegen ons huwelijk zouden kunnen verzetten." Hevig aangedaan drukte hij het geliefde meisje aan de borst, dat nu niet langer weerstreefde, maar met het hoofd tegen hem aanleunde. Bij de terugkomst van den ouden Heer mans stond deze zeer verrast, toen hij zijne dochter in het gezelschap van De Berkeelen vond en hij vernam, wat er gedurende zijne afwezigheid tusschen de beide gelieven was voorgevallen. «Mijnheer de Berkeelen," zeide hij op zeer ernstigen toon. »'t Spijt mij dat alles zoo afgeloopen is. Ik oude man, had het moeten voorzien en u moeten verhinderen Cornelia te naderen. Nu is het echter te laat en daarom wil ik een huwelijk tusschen u beiden niet in den weg staan daar ik persoonlijk niets tegen u kan hebben, doch mijne toestemming geef ik eerst, als uwe familie eerst de hare gegeven heeft. Tot een huwelijk op andere wijze kan ik nimmer mijne medewerking verleenen, daar er dan slechts leed voor u beiden zal kunnen uitspruiten. Buitendien wil ik niet, dat men mij of Cornelia ooit zou kunnen beschuldigen van uwe vriendschap misbruik gemaakt te hebben. De deur van deze woning blijft voortaan voor u gesloten, totdat gij aan mijne voorwaarde zult kunnen voldoen, maar dan ook zult gij mij als schoonzoon zeer welkom zijn." In de omstandigheden waarin Heermans en zijne dochter zich bevonden, konden Otto noch Cornelia den ouden man ongelijk geven en hoeveel leed het beiden ook deed, zij moesten berusten in den onverzettelijken wil van den vader, waardoor zij elkander misschien nim mer zouden terugzien. Toen Cornelia haar geliefde ten afscheid naar buiten vergezelde, kusten zij elkander bij het heengaan hartelijk en spraken af, dat zoo zij elkander voorloopig niet mochten terug zien, zij door het wisselen van brieven elkander steeds op de hoogte zouden houden hoe de omstandigheden waren. Otto zou binnen enkele dagen naar Geuldamme terugkeeren en trach ten de toestemming van zijne ouders te be komen. Voor hij er evenwel met zijn vader over zou spreken, zou hij eerst aan zijne moeder hunne liefde bekennen en haar hulp bij zijn vader inroepen, hoewel hij sterk be twijfelde, dat zij dien zou willen verleenen, hoe toegevend zij anders jegens hem was. Wordt veruolgdj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1