BINNENLAND. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. 385ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van '23 en 24 Sept. 1907. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 11064. Prijzen van f 70. 3111 3225 3235 3237 334910802 11419 en 16104. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 940 942 952 1674 3093 3207 3208 3309 3325 5474 5498 5522 5529 5532 11047 11049 11056 11439 14923 16063 16085 16095 16106 en 16710. De Koningin-Moeder bezocht Maandagmiddag met haie zuster, de vorstin van Bentheim, de Mauve-ten- toonstelling te Laren. De heeren Van Harpen en Oflermans leidden H M. rond. Met veel belangstelling werden de verschillende werken door de vorste lijke personen in oogenschouw ge nomen. Naar alle waarschijnlijkheid aldus wordt ons uit Apeldoorn be richt zal H. M. de Koningin slechts enkele dagen op Dobbin doorbren gen en daarna eenige dagen de gast zijn van H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk. Z. K. H. Prins Hendrik zou dan eerst iu het laatst van Oc tober op Het Loo terugkeeren. (Jit Soestdijk wordt gemeld dat H M. de Koningin-Moeder voor nemens is omstreeks half October van daar te vertrekken om enkele weken in het buitenland door te bren gen. De 14e groote internationale tentoonstelling van pluimvee en konij nen, uitgeschreven door de vereeniging »Ornithophilia", zal te Utrecnt gehou den worden op 14,15 en 16 December in de Fruilhal en de Korenbeurs, Vredenburg, Utrecht. De secretaris is de beer J. W. Planten te Utrecht. K leed in g bij de Landweer. Aan de Landweer-officieren is voort aan toegestaan om zich te kleeden In dezelfde kleedingstukken als de officieren in actieven dienst van hun wapen. Op de schouderbedekkingen van gevlochten zilver of gouddraad moet dan echter het onderscheidings- teeken der Landweer worden aange bracht. Dit geld echter niet wanneet- wordt opgetreden in den dienst bij de Landweertroepen. De kleeding voor militie-onderoffi cieren, die van Rijkswege wordt ver strekt, zal voortaan, wat de boven- kleeding betreft, bestaan uit ordinair laken. Het is den onderofficieren echter toegestaan om voor eigen rekening buiten dienst kleeding van onder- officierslaken te dragen. De socialisten in Zwitserland voeren een heftige oppositie tegen de militaire hervormingen, die deels reeds zijn in gevoerd, deels worden voorbereid. Een journalist vroeg aan een der leiders, waarom zijn partij zich de zaak zoo sterk aantrok, daar toch de militaire lasten in Zwitserland zooveel minder drukkend zijn dan in andere, grootere landen van Europa. Het antwoord luidde, dat het militarisme in Zwitser land vorderingen maakt, dat het leger steeds minder democratisch wordt; vooral de officieren beginnen aristo cratisch te worden. Onlangs was er een vrijwilligerscorps van automo bilisten in het leven geroependaarbij hadden talrijke lieden uit de hoogste klassen der Zwitsersche samenleving dienst genomen, en dat had veel kwaad gedaan aan den democratischen geest, die tot dusver bet Zwitsersche leger tot sieraad bad verstrekt. De staking te Antwerpen geëindigd. In een vergadering der stakers, bezocht door 5000 man, werd besloten met algemeene stemmen tot toegeven aan bet verzoek van den burgemeester, dat gisteren werd geseind. Donderdag zal de arbeid ten volle hervat worden. Morgen wordt een proclamatie gericht aan de bevolking, waarin gezegd zal worden, dat men rekent op de vervul ling der uedtne beloften binnen veertien dagen, /.oo niet, dan zal de arbeid weder s ilstaan. De afgevaar digden der vakorganisaties te Hamburg. Londen, Luik, Charleroi keurden de hervatting van den arbeid goed. maar beloofden steun, zoo de beloften niet nagekomen worden. Het einde der staking verwekt groote geestdrift onder de bevolking. Marokko. De Sultan is te Rabat aangekomen drie voorname stammen hebben zich onderworpen. Dat zijn twee gewichtige berichten die heden uit Marokko kwamen. Die reis van Sultan Abd-el- Azis naar Rabat was zoo dikwijls uitgesteld, dat menigeen er aan twijfelde of zij wel ooit zou plaats grijpen, en dat zou zeker het toch al niet groote prestige van den Sultan nog hebben verminderd. Nu heeft hij ongetwijfeld op zijn tegenstander gewonnen, want Rabat was het punt dat beide wenschten te bereiken, de stad wier bezit, wegens haar heiligheid, voor den Marokkaan veel waard is. Dat echter Moelei Hafid inmiddels niet stil zit, blijkt wel uit het bericht, dat hij met een groote troepenmacht naar Casablanca oprukt. Een telegram spreekt over de onder werping derdrie voornaamstestammen; maar uit nadere berichten blijkt, dat de allervoornaamste stam, die der Sjaoeja's, zich nog niet onderwierp Slechts de Oeled-Zejans, de Zenatta's en de Siaidja's hebben zich aan Gene raal Drude overgegeven. Twee uur lang heeft de Generaal met hunne afgevaardigden beraadslaagd, toen was men het over de voorwaarden der onderwerping eens. Een telegram vermeldt ze in hoofdzaak; zij zijn zonder twijfel voor Frankrijk zeer voordeelig, maar het is de vraag of zij inderdaad alle nagekomen zullen worden. Vooral wat de schadever goeding aangaat, is dat al zeer twijfel achtig. Het is niet geheel duidelijk hoe de houding van den voornaamsten stam, dien der Sjaoeja's, is; een telegram, dat over den marsch van Moelei Hafid naar Casablanca spreekt, noemt den hem vergezellenden stam dien der Sjawija's, maar het kan zeer goed zijn, dat daarmee geen anderen be doeld worden als de Sjaoea's. Dit is vooral daarom waarschijnlijk, omdat deze stam zijn woonplaats in den omtrek van Casablanca heeft. President Clemenceau heeft aan een medewerker van een Parijsch blad verzekerd, dat de komst van Sultan Abd-el-Azis te Rabat den geheelen toestand zal wijzigen. De stammen, zoo zeide hij, hoopten op hulp van Moelei Hafid en boden daarom nog weerstand tegen de Fransehen, maar zoodra Abd-el-Azis te Rabat zal aan komen, zullen zij begrijpen, dat zij van den stegen-Sultan" niets te ver wachten hebben, en zij zullen zich onderwerpen. Te Londen is een eigenaardige maatschappij gevormd, met behulp waarvan iedereen in maatschappelijke kringen de connecties kan verkrijgen die hij verlangt. Die maatschappij namelijk, welke betrekkingen heeft in alle klassen en standen, heeft tot motto: »wij stellen ieder voor aan iedereen", en zij brengt tegen betaling natuurlijk ieder die het wenscht in kennis met aanzienlijke heeren, Lords, Hertogen, groote finan ciers, mannen van naam iu kunst, wetenschap, politiek, enz. Een Beiersche veldartillerist, die klaarblijkelijk sterk de humoristische zijde van het geval van den kapitein van Iiöpenick heeft gevoeld, heeft een onrechtmatig verkregen vrijen dag benut om een grap uit te halen. Hij wandelde naar verschillende dor pen in het district Mütichen-Gladbach en vertelde daar dat hij kwam kwartier maken voor een troep, die in den avond zou aankomen. De man wist zoo imponeerend op te treden, dat de plaatselijke overheden onder zijn invloed kwamen en hem de door de wet voorgeschreven hulp verleenden. Met een paar politiebeambten ging hij de huizen langs; zeide den be woners de aanstaande inkwartiering aan en schreef, naar gebruik, op de deuren het aantal in te kwartieren manschappen. De bevolking was in blijde verwachting en deed alvast de noodige inkoopen om de landsver dedigers naar behooren te onthalen. Tegen den avond liepen jong en oud den weg op om de troepen tegemoet te gaan, maar toen het al later en later werd en nieis kwam opdagen, bt-greep rnen, dat de kwartiermaker hun eei poel:- had gespeeld. Voor d n man zelf zal du geval niet gemakkelijk ailoopen, te meer daar bij ook beschouwd wordt als deserteur. Hij i< reeds gevat. Bij de wielerwedstrijden op de Scheveningsche Wielerbaan hadden Zondag een paar ongevallen plaats. In de eindbeslissing van den vier- daagschen uur-wedstrijd had een der deelnemers, Van Nek van Amsterdam, het ongeluk, door het broken van het stuur van zijn fiets, te vallen. Met gebroken arm en nog eenige andere kwetsuren werd hij naar het Gemeente-ziekenhuis gebracht. Na ver bonden te zijn, kon hij naar zijn woon plaats tei ugkeeren. Eenige oogenblikken nadat Van Nek was gevallen, botsten twee motor fietsen tegen elkander. Een der motorfietsers, Olieslagers, geraakte onder zijn motor en moest in be- wusteloozen toestand eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij nog wordt verpleegd. Vreeselijke ramp te Amsterdam. In het perceel 275 Marnixstraat tusschen de Bloemgracht en nieuwe Egelantiersgrachl te Amsterdam is in den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks half een, tengevolge van het omvallen van een lichtje op een kapokbed brand ontstaan, waarin drie mannen, twee vrouwen en twee kin deren zijn omgekomen. In de Telegraaf lezen we omtrent dit vreeselijk ongeluk: Groote beroering maakt zich van allen meester, als bekend wordt, dat de brand zeven slachtoffers heeft ge- eischt. In een nauwe brandgang op den zolder, die de perceelen 275 en 277 verbindt, lagen zes van de zeven slachtoflers. Een der ongelukkigen vond men drie hoog-achter. De man, die drie hoog-aebter werd gevonden, bleek te zijn de 33-jarige sigarenmaker Herman Smit, wiens vrouw er met haar twee kinderen nog in geslaagd was te ontvluchten. In de brandgang vond meri de lijken van A. de Soet, een 24-jarige bakkers knecht bij de firma Wed. de Jonge, diens 24-jarige echtgenoote juffrouw De Soet en hun beide kinderen van 5 maanden en van l'/i jaar. Voorts vond men daar het lijk van de 72-jarige Johanna Margaretha Balke en van haar 45-jarigen zoon, den diamantslijper Johan Herman Balke. De oude, 72-jarige Casper Heinrich Balke had zijn leven nog gered, maar was met ernstige brand wonden aan handen en gelaat naar het Wilhelrniriagasthuis vervoerd, waarheen uok de lijken in brancards en lijkenmanden werden overgebracht. Door den waarnemenden hoofd commissaris, den heer E. M. Dusser de Barenne, werden in allerijl maat regelen getroffen oru de lijken te ver voeren. De gewonde man werd per rijtuig naar dezelfde inrichting gereden. Behalve verscheidene officieren was van de brandweer aanwezig de com mandant, de heer J. Meier, terwijl de commissaris van politie J. B. Daman uitstekend voor de goede orde zorgde. Uit het voorloopig onderzoek kon reeds blijken, dat de ongelukkigen gedeeltelijk naar boven waren gevlucht, om zich door de brandgang naar een aangrenzend perceel te redden. De rook werd langs de trap naar boven opgezogen en deed de menschen stik ken, die daar vreeselijk verbrand en verminkt zijn. Zooals reeds bekend is, ontstond de brand op de eerste verdieping achter, bewoond door het gezin van L. Rust, een werkeloos typograaf met vrouw en 3 kinderen, respectievelijk van 9, 8 en 2'/i jaar oud. De twee oudste kinderen sliepen samen, het jongste in de alcoof bij het echtpaar. Rust had dien avond een dienstbode, zuster zijner vrouw, op visite gehad, die on geveer half twaalf was heengegaan. Vrouw Rust begaf zich toen te bed, terwijl de man zelf nog wat opbleef om de courant te lezen. Daarna nam hij als naar gewoonte de bran dende petroleumlamp in de hand om muggen te vangen. Bij hel bed der kinderen gekomen, wilde hij een dezer wat beter toe dekken. Het kind maakte in den slaap een onwillekeurige beweging en sloeg de lamp uil zijn hand. Rust zag een vlam opslaan, smeet de kinderen uit het brandende bed en maakte alarm. Vergeefs poogde hij door het af rukken der bedgordijnen, die reeds in lichtelaai stonden en daarna met een emmer water, uitbreiding van den brand te voorkomen. Met een paar voorbijgangers, die op 't noodgeschrei naar boven kwa men hollen en de kinderen naar be neden droegen, moesten allen over haast vluchten. Zij konden nog tijdig genoeg de straat bereiken. Dadelijk was het geheele huis één alarm. Het uitgebrande perceel werd be woond door 6 echtparen, die 14 kin deren hadden, voorts door een ouderi man en een weduwe. De commandant der brandweer, Mej'er, met den heer Teilegen, direc teur van het woningtoezicht, stelden een langdurig locaal onderzoek in. Portretten uit vlindervleugels. Een nieuwe mode-dwaasheid. Uit Amerikaansche bladen komt bet be richt, dat te Milwaukee een 60-jarige Duitscher woont, Frits Kreropel ge naamd, een schoenmaker en dien bovendien een nvriend" der natuur is. Vooral legde hij zich met ijver toe op het verzamelen van kapellen en kwam een poos geleden op't denk beeld, uit de bonte kapellenvleugels schilderijen te vervaardigen. Sedert een paar jaar past bij deze eigen aardige kunst toe op het vervaardigen van portretten van hooggeplaatste personen, aan wie hij zijn werk dan opdraagt. Zoo heeft hij Prins Heinrich van Duitschland te paard, Keizer Wilhelm, President Roosevelt, Paus Leo eu anderen uit vlindervleugels afgebeeld en veel waardeerende brieven daarvoor ontvangen. Voor één zoodanig portret zijn veischeidene duizenden kapellenvleugels noodig. Onlangs heeft Krempel een schilderij van President Washington gemaakt, dat voor de zilveren bruiloft van den Duitschen Keizer bestemd was. Voor een dergelijke attentie ontving hij van President Roosevelt diens laatste photographie met het bijschrift»Met de beste wenschen van Theodor Roose velt, 5 October 1904." Het is wel eigenaardig dat al die beroemde en hooggeplaatste personen, die hun portret, uit kapellenvleugels vervaardigd, ontvingen, in plaats van hun verontwaardiging over een der gelijke dwaze en wreede mode te uiten, een dankbetuiging aan den ver vaardiger hebben gezonden. dArchiv. für Tierschutz-Bestrebungen.") De pooltocht van Well man. De Amerikaan Wellman is na zijne tweede mislukte poging om van Spits bergen door de lucht naar de Noord pool te stevenen, j.l. Woensdag te Kopenhagen aangekomen op weg naar Hamburg. Hij verzekerde dal zijn luchtschip slechts onbelangrijke schade heeft geleden en hij het naar Paiijs heeft gezonden om er eenige noodig gebleken verbeteringen aan te doen verrichten. In het volgend jaar zal hij in Juni nog een laatste poging beproe ven, waarvoor hij het geld wel zal bijeenkrijgen. Van Gordon Bennett had hij tot dusver geen cent gekregen zijn onderneming was enkel door een consortium gesteund. Oud-Slagveld? Bij het afgraven van de duinen ten zuiden van het dorp Egmond-aan- Zee, eigenaar de heer S. Bregma te Alkmaar, doet zich het vreemde en tevens eigenaardige verschijnsel voor. dat er telkens groote massa's been deren gevonden worden van geraam- len van paarden, menschen en vogels. Reeds vele zakken van die beenderen zijn weggegraven. Men schrijft uit Nijmegen Bij herhaling worden in onze stad oudheden uit den Romeinschen tijd afkomstig opgegraven. Zoo is nu weer aan de Krayenboflaan een fun dament van grooten omvang aange- tioffen; ook allerlei soorten en vor men van kruiken en fleschjes, voorts geraamten, bij een waarvan men een gouden ring aantrof met een Latijnsch opschrift. De eigenaar van deze voor werpen is de heer Veldhoven die met zijn opgravingen reeds in het bezit kwam van een groote verscheiden heid Romeinsche kostbaarheden. Najaarsbemesting voor het Bietenland. De bieten zijn nog niet van bet land en nu al denken aan de bemes ting van de bieten voor het volgend jaar. Dat is toch we1 een beetje te veel gevergdToch niet. Vooreerst zal bet wel uiterst zelden voorkomen, dat we bieten op bieten laten volgen. Het bietenland voor het volgende jaar is dus vrij of komt vrij. En of de bieten nu van het land zijn of niet, dat doet aan de zorg voor het bieten land van het volgend jaar weinig af. En het is wenschelyk, dat het land, bestemd voor de suikerbieten tijdig bewerkt worde en ook in andere opzichten verzorgd. De suikerbiet eischt een goed bewerkten, diep ge- ploegden en flink uitgevroren bodem. Het kan dus niet anders dan gewenscht zijn, dat het land zoo spoedig moge lijk op de wmtervoor gelegd wordt en kalk (schuimaarde) worde tevens zoo vroeg mogelijk op het land ge bracht. Maar het was niet daarover, dat ik in de eerste plaats wou spreken. Ik wou wijzen op het groote nut van een vroegtijdige kaïnietbemesting van hel bietenland. Het groote voordeel, laat ik zeggen de hooge noodzakelijk heid om op bijna alle gronden de suikerbieten een kalibemesling te geven, zal ik niet meer bepleiten. De kalibehoeften der suikerbiet is genoegzaam bekend. Maar, het komt mij voor, dat de kalizouten in den vorm van kaïniet aan het bietenland beter in den herfst of den winter gegeven worden dan in het voorjaar. Niet, omdat ik aan chloorvrees lijd; dus niet omdat ik vrees voor schade door een late kaïnietbemesting, maar omdat ik ge loof aan het voordeel van eene vroege kaïnietbemesting. Het absorphievermogen ook van lichtere gronden voor kali is zeer groot, zoodat de mogelijkheid van uitspoeling en daardoor van kaliver- liezen uitgesloten is. De kali van het kaïniet, hoe vroeg ook uitgezaaid, blijft dus in den bovengrond. Bij een goede bemesting is het noodig, dat de gebruikte stof, dus hier het kaïniet zoo gelijkmatig mogelijk verspreid raakt, dat zij-niet alleen in de aller bovenste laag, maar ook in diepere laagjes van de bouwvoor zich bevrnde. Dat is vooral bij suikerbieten, die betrekkelijk zoo diep wortelen en op zulk een grooten afstand van elkander groeien, het geval. Ik wil intusschen wel bekennen, dat ik tot deze theoretische beschou wing gekomen ben, door feiten uit de practijk. Ten eerste ken ik een streek, waar men het bietenland van het volgende jaar reeds in September en October met kainiet bezaait en van waar men alle jaren uitmuntende bieten naar de fabriek brengt. Men zegt daar: in den winter is de grond bevroren, dan verspreiden zich de voedingstoffen niet. Het best is dus, dat net nog vóór den winter gebeurt. Daarenboven heb ik vaak onder vonden, dat laat in het voorjaar ge geven kali geen gevolgen had in den eersten zomer, maar wel een duidelijk zichtbare in het jaar daarop. In elk geval is de zaak van te groot belang, dat de bietenverbouwers niet eens proeven zouden nemen op dit gebied. Het komt mij voor, dat suikerbieten voor 8001200 K.G. kaïniet moeten hebben per Hectare. RECLAME. NIEUWS VAN BELANG VOOR AMERSFOORT. Wanneer het schip gezonken is, weet iedereen U te vertellen, hoe het jeered had kunnen wor den. Hoeveel waarhejd is er niet in dit oude gezegde. l)e eenige /aad, die waarde, voor ons heeft, is diegene jrtvelke ons bijtijds gegeven wordt. Dit is jujft waarom c<jn Bussumschc raadgeving zoo ahed en waardevol voor ons is, want zij geeft hJop en moed aan ieder nierlijder. Zij zegt hoe g^Svedcr gezond kjlnt worden, doch gij moet dezènr raad bijtijds opvolgen. De Heer Hr Lecbcek, woneöde Landstraat 49 te Bussum, gmeldt ons: Het^is thans reeds zes maanden dan ik niet geweten heb wat het bc- teekent bcyijd te zijn vair een vlijmende pijn in den ruggen in de lenderthn. Voortdurend had ik daar Aast van ook jhad ik immer een koud, hijp'^iig gevoel ip den rug; menigmaal kreeg ikrïipizelingen, waarbij mij ales voor de oogen Aemerde. Mijn/slaap was zeer onrustig en ik djAonlde veel, 's'/ivonas waren mijn beenen dik opafewoBon^en iff was ten einde raad, toen men rnli, sprak over üw Foster's Rugpijn Nieren Pillen.Mk begon hier gebruik van te maken en ik kaf U openhartig zeggen, dat ik reeds na een par dagen de gunstige werking dezer pillen kon Waarnemen en toen ik één doosje gebruikt had, #as mijn toestand beduidend beter gewor den. Ik zal thans nog een tijdje met Uw ge- neesinêldel doorgaan en zal dit steeds gaarne aan ntérlijders aanbeveleD. Ik cfadergcteckende-eerklaar dat het boven staan^ waar is zitfmachtig U het publiek te makenVop elke witf die U (goeddunkt. Hebt gij ooit -Aetivijfeld jdat Uw nieren de oorzaak^ Uwer ^rekte wareitf Hebt gij pijn in den rugï in,Abt hoofd of An de leden f Lijdt gij aan rhenmathiek, zwak® van het hart of waterzucht? Is Uw urinelooAig te weinig ofte veelvuldig en is Uw water v«mcngd met steen of bezinksel? Gevoelt gij Li immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaal? Denk, er eens over na. K Verzeker dat men U dc echfc Former's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde dil^Tleer Lccbet-k gehad heeft. WIJ WAARSCfflpWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers et op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f10,voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2