NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. pensioenge- r FËUiLLETOiN. DE DOCHTER VAN DEN BAANWACHTER Zaterdag 12 October 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WINTERGRAAN. Wo. $2. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke'Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon uo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bond voor Staatspensionnecring. (Goedgekeurd bij Kon. besluit.) Nu een woordje tot U! Gij bebt reeds pensioen, of gij hebt daar recht op, niet waar? Hoe heerlijk tochZoo, na een wel besteed leven in dienst van Staat, Gemeente, openbare of paiticuliere instelling, op welverdiende lauweren te kunnen rusten, of welgemoed Uw levensavond te zien naderen, wetend, dat alsdan een behoorlijk pensioen, ook als loon voor Uw langdurigen arbeid, voor U klaar ligt. Heerlijk Ja, zeker is dat heerlijk, evengoed als het gevoel van na een welbeste- den dag te kunnen uitrusten aan den vriendelijken huiselijken haard, met welgevallen den kalm-vredigen nacht te zien aanbreken, heerlijk is! En dat heerlijk genot zij U gaarne gegund 1 Maar en daarover wenschen wij met u te spreken er zijn in ons lieve vaderland lief, omdat bij zooveel wat ontstemt, toch ook zooveel is, waardoor we ons geluk kig prijzen als Nederlander geboren te zijn er zijn in ons lieve vader land nog altijd duizenden oude men- schen, die óók hun leven welbesteed hebben, óók hard werken voor zicli- zelven en de gemeenschap en zullen blijven werken totdat zij niet meer kunnen, omdat voor hen geen ouder domspensioen klaarligt Gij, pensioengerechtigden, rust op Uwe lauweren of staart met dank bare kalmte in de toekomst! Zij niet-pensioengerechtigden, lijden honger, als zij de bevende handen niet uitstrekken om een aalmoes, of ze zien dat vreeselijke spook: ouder- domsarmoede, al nader en nader komen En zij hebben toch óók zoo ver diend, of verdienen 't zoo, op hunne lauweren te kunnen rustenHun langen werkdag was óók zoo wélbe- steed. Hoe treurig toch! Zoo na een welbesteed leven, wel «iet in dienst van Staat of Gemeente, maar toch be denkt dat wel! in dienst van de Gemeenschap, zich te moeten voeden met de afgevallen kruimels van den levens disch, anders gezegdin 't leven te moeten worden gehouden door open bare liefdadigheid. Treurig! Ja zeker is dat treuiig, evengoed als het gevoel van na een welbesteeden dag geen vriendelijk thuis te hebben, om uit te rusten van de vermoeie nissen, treurig is. En daarom een woordje tot U, pensioengerechtigden in den lande Wij meenen. dat Gij het treurige lot van die vele oude werkers van alle standen wel dubbel moet voelen. Zelf dat heerlijk voorrecht bezit tende het ook die andere, breede schare zult toewenschen. Voelt Ge dat? Wenscbt ge dat? Ja? Gelukkig I Want nu komt de Bond voor Staatspensioneering U opeischen, om mede te werken aan een alge- meene Staatspensioneering, waardoor alle Nederlanders, vrouwen zoowel als mannen pensioengerechtigd worden, niemand meer oud en arm is of zal worden. Wij, die Bond met zijn 400U0 leden en aanhangers in 225 afdeelingen in Bonden en vereenigingen, wij streven naar een allemanspensioen zonder premiebetaling, waarvoor de kosten zullen worden gedragen door alle Nederlanders vanaf zekeren leef tijd, en wij zijn overtuigd, dat langs dien weg dit sociale vraagstuk op de meest radicale wijze kan worden opgelost, of althans het beste ver kregen zal worden, wat maar te kiijgen is. 't Zal veel moeite kosten die wet te krijgen, wij beseffen 't mear on mogelijk is 't zeker niet, als het Nederlandsche Volk zelf maar wil. 't Is voor allen dus moeten ook allen medewerken. En vooral Gij, pensioengerechtigden die beter nog dan anderen voelt het onrecht, dat die vele duizenden mis- deelden wordt aangedaan, Gij moogt, kunt U niet onttrekken aan het streven naar dit heerlijke doel. Redenen waarom wij U aansporen om U aan te melden aan het adres van den Bondssecretaris A. VOOR BROOD, lid van den Gemeenteraad te Arnhem. Natuurlijk wordt Uw bijzonder recht op pensioen niet aangetast Wij nemen aan, dat Gij dat verdiend hebt zooals zij, die zichzelven voor pensioen hebben verzekerd. Maar daarnaast kome spoedig een pensioneering, waardoor we zeker weten, dat niemand wordt overge slagen die 't nuodig heeft en dus voorgoed broodsgebrek op den ouden dag uit ons vaderland wordt ver bannen. Dan wordt 't kleine Nederland groot I (Het lidmaatschap van den Bond kost minstens 50 cent, dat door U zelf verhoogd kan worden. Het Bonds blad wordt gratis toegezonden). Namens het Hoofdbestuur v. d. Bond v. Staatsp. A. VOORBROOD, Alg. Secr. Arnhem, Hovenierstraat 37. Het winterkoren wordt weer in den grond gebracht in de hoop op een rijken oogst 't volgend jaar. Het is een feit dat tot groote vreugde stemt, dat de opbrengst van de halmgewassen trou wens ook van de andere cultuurge- wassen in de laatste jaren merkelijk hooger is geworden. In de eene streek weliswaar is die vooruitgang meer sprekend dan in de andere, doch ver betering is overal duidelijk waar te nemen. Sedert onze hoogere Land bouwschool begonnen is den landbouw meer wetenschappelijk te behandelen en de resultaten van dien arbeid ook tot de boeren komen in helderder in zicht in het bedrijf, sedert dien tijd is de geleidelijke ontwikkeling begon nen en profiteert de landbouwer van de hulp, die hem de wetenschap biedt. Daar zijn b.v. de wintergranen Reeds lang is men tot de overtuiging gekomen, dat de inlandsche rogge het wat het voordeel en den weer stand tegen nadeelige weersinvloeden betreft, niet kan houden tegen som mige buitenland6che, veredelde soorten, en men heeft ingevoerd Petküser, Schlanstedter, Probsteier, Campiner rogge en nog andere- niet zonder succes. Toch heeft men tevens de ondervinding opgedaan, dat deze rogge- varieteiten op den duur achteruitgaan en geen hoogere opbrengsten geven dan de gewone inlandsche, wanneer niet tevens een zwaardere bemesting wordt gegeven. Dan alleen houdt men langer en steviger stroo, langere aren, voller korrel, beter koren. Alle be mesting is echter niet dezelfde. Daar mede heeft menigeen droevige erva ringen opgedaan, ervaringen, die hem een heilige vrees deden krijgen, o.a. ook voor kunstmestgebruik, of voor rijkelijk stalmest alleen. Sedert wij zoo ving ik op uit den mond van een practiscli landbouwer, begonnen zijn, de Kalizouten te gebruiken naast fosfaatmest en chili, waarbij wij vroe ger ons heil zochten, hebben we pas goed koren met stevig stroo kunnen verbouwen en konden we zelfs de be mesting met chili verzwaren, 't geen natuurlijk ten goede komt aan de opbrengst." De dagelijksche ervaring is hierin volkomen overeenstemmig met de resultaten, die wetenschappelijk ge- nomon proeven geven. Rijkelijk Kali in de bemesting veroorzaakt dikke, stevige halmen, waardoor het gevaar voor lageren-, de grootste kwaal bij den korenbouw, voorkomen wordt. Aan den krachtigen halm groeit een flink ontwikkelde aar, die voldragen korrels voortbrengt. Bij het verbouwen van eenige on dervrucht onder rogge: serradelle, Zand- wikke, klaver-vlinderbloemige plan ten, die in de eerste plaats voor kali dankbaar zijn kan men van een flinke ontwikkeling ook van dit gewas verzekerd zjjn. De waarde daarvan zal niemand onderschatten, als vee voeder komen toch slechts enkele gewassen de klaver, enz. nabij. Na rogge volgt op vele akkers nog een stoppelgewas, knollen, spurrie, stop- pelrapen. Ook deze gewassen kunnen, vooral op de kaliarme zandgronden de kali in den mest niet ontberen, gebruiken er grootore hoeveelheden van. Zoo zal dus in elk opzicht in 't oog te houden zijn, wat vroeger niet steeds werd betracht, dat Kali in den mest, die men aan het toe komstige roggeland geeft, niet ver geten mag worden. En dan nog iets dat voor den landbouwer van groote waarde is: een met kali rijkelijk ge voede plant kan veel beter vorst ver dragen", Maar daar uitvriezen te vreezon staat, vergete men vooral de kali niet. Kainiel kan best als kalimest worden genomen. Duizend K G. van dezen mest kosten slechts ongeveer twintig gulden. Voegt men daarbij 800 K.G. thomasfosfaat mest of 600 K.G. Superfosfaat, die pl. minus 18 Gulden kosten, dan heeft men een flinke herfstbemesting in zuiveren kunstmest, welke in hel voorjaar kan worden aangevuld met 150 a 200 K.G. Chilisalpeter. De herfstbemesting wordt ondergeploegd de Chili in 't voorjaar wordt gegeven als overbemesting. In de ontwikkelde landbouwstreken handelt men op deze wijze. In streken waar het kunst mestgebruik nog geene groote uit breiding heeft gekregen is het aan te raden het goede voorbeeld te volgen. De finantieele voordeelen zullen niet uitblijven, en daarom moet het iederen landbouwer begonnen zijn. DOOR DOERI TINGGI. 12) Nadat de oude Heermans, want deze was die baanwachter, den trein van Adrecht had zien voorbijstoomen zag hij in de verte den sneltrein van Geuldarnme aankomen. Tot zijne groote ontsteltenis bespeurde hij onmid- delijk, dat de wissehvaehter bij de splitsing der spoorbaan zijn plicht niet gedaan had; de wissel was op het verkeerde spoor blijven staanbeide treinen hoewel nog enkele hon derden meters van elkander verwijderd, vlogen in onheilspellende vaart op elkander aan; een ongeluk was niet meer te voor komen. De afstand naar den wissel was voor hem te groot om daar nog bijtijds te kunnen zijn; schreeuwen, roepen, wuivenniets kon de oude man meer doen om het ernstige on geluk te voorkomen. De machinisten op de beide locomotieven zagen het vreeselijk onheil aankomen; alles beproefden zij om de treinen te doen stil staan, doch te vergeefs de afstand tusschen de elkaar naderende treinen was te gering; de vaart waarmede zij voortgingen vermin derde wel eenigzins, doch binnen enkele vreeselijke seconden stieten de zware ma chines met donderend geraas op elkander. Gelukkig hadden de machinisten en de stokers nog even defl tijd gehad om van de locomo tieven af te springen; met zwaar gekneusde lichaamsdeelen bleven zij aan den kant van den weg liggen. De gederailleerde treinen leverden een vreeselijken aanblik; de voorste wagens waren in elkaar geloopen en verbrijzeld of geheel in elkander gedrukt van de rails afgestooten en half omgewenteldeen jammerlijk ge kerm uit eenige der wagons gaf het bewijs, dat bet ongeval niet zonder ernstige onge lukken was voorgevallen. Spoedig waren op de plaats van het on geluk vele menschen uit de buurt en uit het dorp haastig toegesneldmet behulp van deze lieden en van de reizigers, die persoon lijk geen letsel hadden bekomen, werden de waggons opengebroken en de daarin opge- slotenen bevrijd. Met smart kwam men even wel tot de kennis, dat behalve de lichtge kwetsten en het zwaar verwonde machineper- soneel, twee reizigers het leven hadden verloren en vier ernstige wonden hadden bekomen. Toen men een eerste klasse rijtuig met zeer veel moeite geopend had, vond men daarin een deftig gekleed heer bewusteloos liggen. De in haast van Adrecht gekomen geneesheer onderzocht den bewustelooze en verklaarde, dat de ongelukkige man inwendig zware kneuzingen had bekomen en dat hij weinig hoop kon geven op een goede afloop. De eenige kans, die er nog bestond was, dat de ongelukkige reiziger dadelijk ergens werd opgenomen, opdat hij hem onmiddelijk in behandeling zou kunnen nemen; hem per as naar Adrecht vervoeren, zou zijn dood kunnen veroorzaken en buitendien zou er te veel tijd verloren gaan eer hij zijne geheele kunst aan hem zou kunnen wijden. Eene woning kort in de nabijheid was er niet, alleen de kleine woning van den spoor wegwachter Heermans. Toen deze de meening van den dokter gehoord had, aarzelde hij geen oogenblik en bood dadelijk zijne diensten aan zeggende «Dokter, mijne woning is wel zeer klein en heeft voor zulk een voornaam heer, als ik veronderstel dat de gekwetste is, waar schijnlijk zeer weinig geriefelijkheden, doch toch bied ik haar tot dat hij zonder gevaar weder vervoerd kan worden. Laat den on- gelukkigen man gerust bij ons brengenrnijne dochter en ik zullen alles doen, wat in ons vermogen is, om hem te helpen; zorg u nu dat hij voorzichtig opgenomen wordt en naar mijne woning vervoerd, dan spoed ik mij naar huis om met mijne dochter zoo spoe dig mogelijk alles voor den zieke klaar te maken. In zijne woning gekomen, maakte de baanwachter met zijne hevig ontstelde dochter in het kamertje wat ruimte, dat de zieke er gemakkelijk in opgenomen kon worden. Juist was Cornelia gereed met het leggen van schoon linnengoed op het bed haars vaders, toen de zwaar gekwetste onder zorgvuldig toezicht van den bekwamen geneesheer werd binnengebracht. Door het jorige meisje en haar vader ondersteund, tilde de dokter het zware lichaam van den zieke zeei voorzichtig op en legde het in het frissche, zindelijke bed. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1