NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. fio. 89. Woensdag 6 November 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: EEN RIJKSBANK Parijsche Brieven. ,OP KALME ZEE5 HCet liaxt van ZS-a.sla,nd.. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte ter verzekering van het Kapitaal in Nederlands Handel en Industrie belegd. II. Te zwoegen en te streven Met a! de kracht des mans, Dat is het zout van 't leven. Dat vlecht den Burgerkrans Hoe ik mij de werking eener zoo danige rijksbank voorstel? Stel een oogenblik, dat een Rijks- geldverzekeringsbank is opgericht en de meeste bedrijven in hun eigen be lang zich daarbij hebben aangesloten. De bank verplicht zich tegenover geldschieters dier onderneming tot jaarlijksche betaling eener rente, zoover die uit de bedrijven zelve niet kan worden betaald, van niet meer dan 3pCt. Zij vraagt daarvoor van al die ondernemingen, in haar regis ters ingeschreven, een assurantiepre mie op den voet als onze tegenwoor dige brandwaarborgmaatschappijen. Tevens geeft ieder deelnemer het recht aan de Rijksbank om bare boekhouding twee malen per jaar door deskundige beambten te laten con troleeren. Voor het opmaken van balansen en winst en verliesrekenin gen zou een duidelijke, algemeen voorgeschreven methode kunnen wor den ingevoerd. Op grond van die controle zou dan telkens door de Rijksverzekeringsbank een prijscourant (reeds biervoor werd daarvan met een enkel woord melding gemaakt) worden gepubliceerd, waarin alle ka- pitaleD, in de verschillende zaken ver zekerd, genoteerd worden naar de uitkomsten van dat onderzoek Zij, die hun kapitaal volgens die prijscourant willen beleggen, hebben dan zelf de keuze, in welk bedrijf en tegen welken koers zij geld willen storten om dit veilig en rentegevend te beleggen. Likwideert een zaak, gedwongen of niet, dan benoemt de Rijksbank een Curator en zorgt voor de terug betaling a paii van bet gegarandeerd kapitaal, in eens of in termijnen, al naarmate de reserve dit toelaat. De uitkeering der 3'/* pCt. rente duurt zoolang voort, tot het geheele kapi taal is afgelost. Alle in Nederlands handel en industrie belegde, bij de Rijksbank verzekerde kapitalen zijn gegaran deerd met 3'/, pCt. rente en ook bij likwidatic van de betrokken zaak a pari aflosbaar, in eens of bij gedeelten. Dit feit zal tot gevolg hebben, dat alle schuldbewijzen, op deze manier voor rente en aflossing verzekerd, bij iedereen, bet volste vertrouwen ge nieten, ten alle tijde rustig in de brandkast bewaard kunnen blijven en gemakkelijk verkocht of beleend worden; ook kan de hoogere waarde dier papieren, ai naar de bloei van een zaak toeneemt, een belangrijken handel in het leven roepen waar van thans bij aandeelen, in particu liere bedrijven gevestigd, slechts zeldzaam sprake is. Menig bankier heeft mij verzekerd dat hij aan zijn cliënteele nimmer aandeelen in kleine particuliere be drijven te koop aanbood, omdat dit incourante stukken waren, welke bijna nooit van eigenaar verwissel den. Hoe geheel anders zou de toestand worden, als de kapitaalbezitters ook aan den handel in die geldswaardige, volkomen betrouwbare papieren gin gen deelnemen, om reden ook bij die kleinere bedrijven winst door koersverschil behaald kon worden. Wanneer de geldschieters in indu- strieele- of handelszaak naast het gewone zegel op geldswaardig papier noodzakelijk ook een zegel verlangde: «door de Rijksbank ver zekerd met 3'/j pCt. rente en aflos sing a pan", zou elke werkgever of bandelaar, die met het kapitaal van anderen moet werken, uit eigen be lang verplicht zijn aan de Rijksbank voor rente en kapitaal verzekering deel te nemen. Zoo verzekert hij immers thans, uit vrijen wil, zijn vaste goederen tegen verlies door brand Mannen van conservatieve levens opvatting, industrieelen en handelaars, zullen mij tegenwerpen, dat door mijn garantieplannen en de licht vaardigheid in zaken zouden toene men het Rijk, of liever het garan tiefonds, door alle handelaren en in dustrieelen bijeen gebracht, past immers altijd bij Ik ben zoo vrij daartegen op te merken, dat alle verzekerden tegen brandschade nog geen brandstichters zijn, noch zullen worden. Wal betreft de lichtvaardigheid en roekeloosheid waarmede «zaken doen" en vooral de concurrentie zou worden gedre ven, welnu het geleende kapitaal wordt immers door alle werkgevers of handelaren op dezelfde voorwaar den verkregen. Alle mannen van goede trouw zullen er naar streven met bet geld, hun van anderen toe vertrouwd, te woekeren, ja meer nog, zij zullen alle krachten inspan nen om op de prijscourant, door den Staat uit te geven over de financieele waarde hunner onderneming, met steeds grooter dividend te worden vermeld. Weder anderen zullen het bezwaar opperen, dat op deze wijze al meer en meer aan het Rijksbestuur wordt opgedragen. Heeft niet ieder mensch zijn vrijheid lief? Wil niet elkeen zijn doen en laten inrichten, zooals hij dat verkiest? Ik zal de laatste zijn om goed te keuren, dat alles door Staatsmonopolie moet worden beheerscbt vóór alles «vrije men- scben in een vrij land." Maar waar uit vrijen wil door algemeene deel name onderling vertrouwen kan wor den bevestigd, waar het gaat om de financieele belangen van handel en industrie op vaster grondslagen te bevestigen, waar bet er omgaat dui zenden mannen en vrouwen in Neder land, die te goeder trouw hun spaar penningen belegden, tegen verlies en armoede te vrijwaren, daar moet de Staat tusschen beide treden. De postspaarbank is hier het beste voor beeld. Niet uit dwang, maar uit ver standig overleg en met volkomen vrijen wil en vooral uit vertrouwen op den Staat, bracht helNederlandsche volk, de middenstand, de kleinere luyden, in enkele jaren tijds ruim honderd negen en dertig millioen gulden als spaarpenningen bijeen. De Rijkspostspaarbank verzekert aan de inleggers kapitaal en rente. Zou een Rijksbank voor handel en industrie niet hetzelfde kunnen doen, waar de deelnemers, door het storten van een premie, een reusachtig garan tiefonds bijeen brengen? Het groote gebouw van de Rijks postspaarbank te Amsterdam met haar 139 millioen gulden en ruim een millioen twee honderd duizend deelnemers, staat daar als een be wijs van stollelijken en geestelijken vooruitgang onzer middenklasse. Zes en twintig jaren geleden bestond van dat allesniets. Zou de goode Wijsheid, die inder tijd de harten en hoofden bezielde met warmte en kracht, van mannen als Kerdijk, Pierson, Sassen en meer anderen, om een Rijkspostspaarbank te stichten, opnieuw geen bezieling willen geven aan zoovele Volksvrien den in ons midden, tot het ontwerpen van een door mij bedoeld wetsvoor stel tot oplichting eerier Rijksgaran- tiebank De stoflelijke en geestelijke zegeningen voor geheel het nijvere deel van Nederland zouden, geloof ik, niet minder groot zijn dan bij de Rijkspostspaarbank. (Slot volgt./ i. Mijn eerste brief uit Parijs Waar zal ik over scbrijven? Patijs is mij heelemaal niet vreemd. Twintig jaar geleden heb ik er gewoond, bij- kans een jaar achtereen. Drie jaar geleden ben ik er ongeveer een maand verbleven. Zoodat ik nu bezwaarlijk de indrukken kan weergeven, die de groote en grootsche Seine-stad op degenen maakt, die er voor het eerst in bun leven zijn. Aan den anderen kant: nu, dezen derden keer, ben iK hier pas eenige dagen, nog geen volle week. Waarover zal ik schrijven? Ik zou uit vier of vijf krantenartikelen een vijfde of zesde kunnen samenstellen. De Fran- sche pers levert me stof genoeg tot bet fabriceeren vari dergelijke com- pilatorsarbeid, waarvan de Hollandsche journalistiek overloopt. Nietwaar, we weten toch allen wel, dat menige Parijsche, Londensche of Berlijnscbe brief geschreven wordt op het eene of andere redactie-bureau in het eene of andere Hollandsche provincie stadje, niet zelden door iemand, die «la ville lumière" hoogstens kent door een stelselmatige weekreis met Lissone of een andeten reis-impresario. Het lust mij echter niet, compila- torsarbeid te verrichten, arbeid, die riekt naar de lamp, het gomkwastje en de uitgerafelde bladen van een woordenboek. Waar, te drommel, zal ik dus over schrijven?" Ik zit met de handen in het baar Moet me een uurtje op mijn kamer opsluiten, terwijl ik een schier onbe- dwingbaren lust gevoel om de straat- steenen te betreden en het gebeurde, hoe schijnbaar onbelangijk ook, aan dachtig gade te slaan. Ik weifel. Zal ik de straat opgaan? Maar dan loopt men hechte zelf de schakels van mijn gedachtenreeks aaneen dan loopt mijn huishouding in de war. EurekaA la bonne heureIk zal eerst eenige woorden aan de huis houding wijden, boe vreemd het ook klinke van den kant van mij, die nooit een Jan Hen ben geweest. De huishouding Vroeger zou ik met Dominique Bonnaud hebben uitgeroepen 75» SS' OF UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" Verhalen uit den Ruseisch-Japanschen oorlog naar het Deensch. 2) Wij hadden ons kamp gebouwd aan de zonnige oevers van den Wolga en van daar waren mijne Russische Collega's aan het werk getogen, evenals de reizende oogendokters van vroegertijdzij moesten een gebied doortrekken dat nog geheel en al middeneeuwsch was gebleven, maar in zooverre lag er een wereld tusschen hunne behandeling en die van boven genoemde dokters, dat zij nu al de gereed schappen en middelen van de moderne weten schap ter hunner beschikking hadden. Ik maakte toen voor de eerste maal kennis, onder de bewegelijke en veranderlijke opper vlakte van dat Rusland, dat oogenschijnlijk Europeesch is met dien onwrikbaren en dich ten laag dien de moejichs uitmaken, evenals dicht saamgepakte leem. Ik leerde dat groote Russische volk kennen, dat zoo nederig is, dat het in de meening verkeert, dat de ellende, die het lijdt, geluk is, zijn wonder baarlijken eenvoud, de tevredenheid zijns harten, zijn oneindig geduld, en aan de andere zijde de geestdrift, waarmede diegenen zich opofferden, die zichzelven geheel gaven om onvermoeid voor het heil van dat volk te werken, en wier eenige belooning misschien wel was, dat zij met wantrouwe gade gesla gen werden en hun den hartelijk bedoelden bijnaam gegeven werd van: Intellectueelen. En al die herinneringen combineerden zich tot dien indruk van moeilijk te omschrijven en toch onweerstaanbare en onuitwischbare bekoring, die Rusland bij den vreemdeling achterlaat. Jaren later zag ik Rusland weer van de zijde der Finsche golf, in den tijd, dat Fin land streed tegen de schijnbaar almachtige hand der Tchinovniks zijne wetten en zijn oude vrijheden ware vernietigd, de rechten der burgers met voeten getreden, de besten onder hen verbannen en de vuist van den veroveraar drukte zwaar op het land. Het was alsof een onzichtbare hand op de rots „Tchinovnik"ambtenaarsstand van af den laagstcn commissaris tot den eersten minister. achtige kust die Finland omringt, geschreven had, wat eens een Assyrisch vorst op een rots in de woestijn heeft laten bijtelen om zijn overwinning te verkondigen. «Hier woonde eens een volknu bestaat het niet meer. Met de verpletterende kracht van mijn rechterhand heb ik, machtig koning voor God, dit volk vernietigd en zijn land verwoest. Merodak, de Heer der Heerscharen, beloone mij door deze daad ter zijner eer en glorie volbracht en dat alle menschen, door alle eeuwen mijnen naam verheerlijken." Maar ter juister tijd, werd de Tchinovnik die er mede belast was deze daad te volbren gen door een wraakzuchtig revolverschot neergelegd, en voor den goeden naam van den Czaar werd de ten halve uitgevoerde daad vernietigd. Toch ontging de misdaad zijn straf niet. Een onverbiddelijk noodlot richtte het ontzaggelijke rijk ten gronde. En heden nader ik ten derdemale de kus ten van het onmetelijke Rusland. Aan boord van een stoomschip, bestemd om troepen van Wladiwostok naar de Zwarte Zee te vervol gen, bevind ik mij, gekleed in de nederige uniform van Scheepsdokter; niemand zal mij herkennen en de mannen zullen gaarne hun hart bij mij uitstorten. Daar ik goede ooren aan mijn hoofd heb, zal ik menig onopge smukt verhaal hooren, en niemand zal zoo glad zijn mij te bespionneeren. Oh, die dappere spionnen van vroeger dagen Komt maar op, als nog eens onze wegen elkan der moeten kruisen, want van al het grappige en komieke, dat er op deze wereld bestaat, weet ik niets dat zoo op mijn lachspieren werkt als die onhandige en lompe Russische spion nen. Maar laat mij daarover maar zwijgen Daar valt van het oorlogschip, dat aan het voorgebergte ligt het avondschot, ten teeken dat de zon is ondergegaanhet geluid rolt dof over het dikker wordende ijs en men hoort de echo, teruggekaatst door de heuvels die dieper het land inliggen. Onze lantaarns en die van de andere schepen worden ont stoken, en de schemering maakt plaats voor de duisternis. Ik sta vooruit, en kijk naar de golvende lijn der heuvels, ter wijl mijne gedachten afdwalen naar het on metelijk stuk vastland, dat zich daarachter uitbreidt dat uitgestrekte vreemde rijk, dat slechts naar eigen maat gemeten kan worden, onbegrijpelijk voor hen die het be treden rnet het oordeel van een Westerling, dat land, dat niet gemeten noch beoordeeld mag worden volgens onze zienswijze. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1