P i%k y(\ 1 e n Plaatselijk Nieuws. «Mais, moi, je ne prends pas cela sous mon bonnet." Thans echter, door de omstandigheden gedwongen om hier voorloopig «en gar?on" te leven, heb ik me moeten en moet ik me nog bemoeien met huishoudelijke zaken en wat dies meer zij. Waarach tig! En ik scharrel er me mer kwaar dig goed doorheen. Dat men dus naar mijn wijze woor den te dien opzichte luistere! Menschen, die een paar honderd gulden hebben opgespaard en van die spaarduiten een snoepreisje van 'n week of twee naar Parijs maken, plegen, na ommekomst der reis, aan vrienden en kennissen in het lieve vaderland rond te vertellen, dat het in deze wereldstad duur leven is. Natuurlijk. Zij hebben gelogeerd in dure, «gerenommeerde" hótels. Ze hebben gegeten in de fijnste restau rants. Ze hebben inkoopen gedaan in de grootste winkels. Den weg niet kennende, hebben ze veel meer dan noodig gereden en, rijdende, zich door koetsiers over de langste routes laten heenvoeren. Van trams of om nibussen hebben zij, uit onbekendheid met de trajecten, bijkans geen gebruik gemaakt. Bij het doen van betalingen hebben zij zich somtijds in de luren laten leggen. Zij hebben enfin, zij hebben gemeenlijk, met of zonder gids, heel, heel dom gedaan. Bovendien komt, bij het opsommen van de duurte in Parijs, een aardige dosis «blague" kijken «pour épater Ie bourgeois", die thuis, bij moeders pappot, is gebleven. De ijdelheid speelt te dien aanzien dikwerf een groote tol, en een klein beetje bereisdheid maakt niet zelden van een flolland- schen burgerman, die tehuis niet veel gewend is een overdrijvend en leugen achtig parvenu-type a la «bereisde Roel". «Hè, dal smaak toch choet. Soo'n lekker koppie thee kè-je toch alleen maar in Holland krijche", hoorde ik eens een Jetje Vlas aan bet station te Roosendaal zeggen. Dat is, tusschen twee haakjes, omstreeks het tegen overgestelde type. Hoor eens, flying Dutchman en andere landgenooten, ik zegge u Parijs is niet duur, integendeel, men kan in Parijs veel goedkooper leven dan bijvoorbeeld te Amsterdam. Mits men er den weg maar weet. Dien moet men intusschen zoeken en leeren vinden, waartoe evenwel het afleggen van alle Bataafsche deftigheidsgewoon ten beslist noodig is. Ik woon in het «Hótel d'Angleterre", Rue Jacob 22. Deze straat loopt even wijdig aan en ligt tusschen den Quai Conti en den Boulevard Saint-Germain, is dus vlak bij het Louvre en niet ver van de Groote Opera. Een behoor lijke buurt dus, in een der centra van de stad. Het «Hótel d'Angleterre" is een betrekkelijk groot hótel 4 verdiepingen en 45 kamers, dat, te oordeelen naar de mooie, oude, doch thans ietwat vervallen-uitziende meubels, zijn beste dagen heeft gekend. Sporen van Angelsaksische bestem ming zijn er hier en daar nog wel aan te onderkennen, al wordt de in richting nu siDds jaren door een Fran- paise bestuurd. Welnu dan, in dit hótel heb ik op de derde verdieping voor ons dat wil zeggentwee andere behoorlijke bebémiens en me zelf drie groote kamers met een gemeenschappelijken salon, alles wei- gemeubeld en met bediening, gehuurd voor 126 francs per maand, zoodat we elk 42 francs of nog geen 21 gulden maandelijks betalen. iVlein Liebchen, was willst du noch mehr Nu vraag ik u: kan men in Holland zoo goedkoop terecht? Neen. Noch te Amsterdam of Rotterdam, noch te Lekkerkerk of Tietjerksteradeel. De derde verdieping schrik niet, lezer, want ik ben niet van zins, wiens-alpathische-gemoedrust- ook te verstoren. De trappen zijn veel breeder en minder steil dan die in Holland en buitendien met fluweelen, geluid dempende loopers bedekt. Wilt ge me komen opzoeken, mijn receptiezaal ik bedoel mijn triple- alliance-salon staat voor u open. Ik ben ernstig van plan om als er nog meer Hollandsche kolonisten in ons paleis hm! hun intrek komen nemen, der eerzame eigenares voor te stellen. «d'Angleterre" te veranderen in «de Hollande". Wij zijn nu met ons vieren Hollanders. De vierde is een schilder, die de drie an leien om de heuit ui olieverf ol in klei Ijiioeiieeii Zijn modellen heeft hij dus gratis. De conversatie krijgt hij op den koop toe. Dat betreft dus het wonen, de huisvesting. Nu de spijzen. De maagkwestie voor menigeen een der gewichtigste kwestiën. Reeds den eersten avond ging ik op zoek naar een goed en goedkoop eethuis. Alras vond ik er een. Ziehier het adres Maison Lemasson, Passage Portier, 26 rue Richelieu et 23 rue Monlpensier. Een diner, bestaande uit: Soep of hors d'oeuvre, Vleesch of gevogelte, Visch of groenten, Gebak of fruit, '/i flescb wijn, Brood »a discrétion", kost er fr. 1.25, dat is dus ongeveer 60 cent. Laat je er een gerecht uit, dan kost het zooveel minder. Ik ver zeker u, dat het maal er goed en overvloedig is en minder zwaar op de maag aanvalt dan een «goede Hollandsche burgerpot". Heb je op 't oogenblik niet veel geld op zak, dan eet je bij het eerste of tweede gerecht zóó indiscreet veel van het «pain a discrétion". dat er geen ruimte in je maag meer voor de andere gerechten is. Heerlijke uit vinding A propos, de wijn is er uit een goed vat. Voeg daarbij, dat de baas opmer kelijk veel lijkt op den beroemden liedjeszanger Aristide Bruant, en de kellner, schoon in hemdsmouwen bedienende, aan een leuk en vrien delijk voorkomen een levenslustige erkentelijkheid voor het geringste fooitje paart dan kurit go nagaan, dat wij er drie dagen lang met genoe gen ons middagmaal hebben genuttigd. Drie dagen lang Ja, den vier den dag kreeg een onzer op straat, bij het uitwijken voor dertien rijtuigen, twee omnibussen, een tram, zes fietsen en tien automobielen, den plotselin- gen inval om voortaan thuis ons eigen gemeenschappelijk potje te koken. Dat was gezelliger. En goed kooper ook. Het rekensommetje der goedkooper-heid werd mij napoleon tisch gebiedend voor- en uitgelegd. Goed, zei ik, met stoïcijnsche berusting, al zweefde me de wijn van Aristide Bruanl's dubbelganger voor den geest. Dadelijk keukengerei en tafelservies, voldoende voor drie personen, in eeri bazaar ingeslagen. Veel goedkooper dan in Amsterdam. Om maar wat te noemenwij zijn nu in het bezit van een ijzersterk peper-en-zout-vaatje van glas, dat ons niet meer heeft gekost dan 10, zegge tien centimes! Ue rest naar verhouding. Dien eersten dag van onze huise lijke gastronomie een onzer kookt als Aaltje hebben wij, in onze uitbundige en overprikkelde bespa ringswoede, wonderen van culinaire economie en diogenische zelfverlooche ning verricht. Dien eersten dag hebben wij in onzen salon ontbeten, geluncht, gemiddagmaald met soep, vleesch, groenten en dessert voor ongeveer tachtig cent, met ons drieën l Wij hebben heuscb geen honger geleden. Dien nacht sliepen wij in met de vaste overtuiging, dat het in Parijs heelemaal niet ondragelijk is. Hol- landsch- «gesjochte" te zijn. Vandaag hebben wij ons, na nauw keurige berekening en becijfering, goedgunstig veroorloofd, onze donnée's booger te grijpen. We hebben onze gastronomische expensies opgevoerd tot ongeveer f 1.10 per dag. Met ons drieën, wel-te-verstaan. Onder meer kocht ik in een winkel een literllescb wijn voor 25 centimes. Geproefd hm, wat zuur. een beetje azijnachtig... Raad geschafteen van 50 centimes Sjonge, zie je wel, die wijn is goed. Onze victualiemeester, die reeds alle winkels uit de buurt kent, beweert, dat alle levensmiddelen hier goed kooper zijn dan in Holland, behalve melk en eieren. Ik vind het best zoo Vive Paris! Na bovenstaande lofspraak op Parijs betaamt het mij, met vaderlandsche trots af te geven op de slechte en dure lucifers hier en vooral op de minderwaardige en dure sigaren en sigarettes. Doch als mijn geldelijke middelen mij niet toelaten, me deugdelijke sigaren of sigarettes aan te schaffen, dring ik me met een bewonderens waardige wilskracht de diep-wijsgeeri- ge gedachte op. dat eigenlijk allps op dit ondermaan-che in look vervliegt, in figuurlijke zin, /.oolat ik me be-i kan spenen van het opmerken der juistheid, in letterlijken zin, van voor melde gedachte. Vandaag viel mijn oog op een vierkante flesch in een drankwinkeltje, op welke flesch ik de woorden las: «Genièvre de l'Etoile". Was het wel begrepen patriottisme, dat mij ineens lust deed krijgen aan een Hollandsch bittertje of zelfs een surrogaat daarvan Ik weet het niet. Er schijnen onver- klaarbaren dingen te zijn in 's men schen oogenbiikkelijke neigingen, ver langens en begeerten. Hoe het ook zij, ik trad den winkel binnen en vroeg tiaar den prijs van dien drank. Zes francs per liter, was het antwoord. Ik schrikte. Kocht voor mijn fatsoen een liter. Elixer was er heelemaal niet te krijgenmen wist niet eens, wat het eigenlijk voor goedje was. Thuis proefde ik dat sterievocbt. Bocht, hoor! Een seconde maar was ik verbitterd op het mislukken van mijn, vanwege vaderlandsliefde tege- moetgeziene bitteruurlje. Daarop nam ik me voor, in de Romaansche landen nimmermeer aan Schiedam te denken. Ook E lam ban ik voor den ver volge uit mijn gedachten. Want de Hollandsche kaas is hier schrikbarend duur. Wij stieelen onze tong met Roquefort. De theaters zijn in Parijs duur, zal me wellicht de een of andere lezer toevoegenJa, er zijn hier schouwburgen en concertzalen, waar van de toegangsprijzen boog zijn, althans in vergelijking met die in Holland. Doch ik heb een paar dagen geleden een vocaal en instrumentaal concert bijgewoont in de groote feest zaal van het Palais du Trocadéro, waarvan de toegangsprijzen niet moer bedroegen dan: fauteuils d'orchestre 2 lrcs. loges 2 fauteuils de balcon 2 estrade 1.50 fauteuilsd'amphitéatrel.50 tribunes 0.50 Het was een «Festival Verdi Bixel", bij gelenheid van de 209de «matinèe de gala de la Société des Concerts Classiques et Modernes", aan welke feestelijke uitvoering ar tiesten van de Gioote Opera en de Opéra-Comique medewerkten. In de zaal, die ongeveer gebouwd is als die van Carré's circus te Am sterdam, doch wel driemaal zoo groot is, bleek mij de acustiek merkwaar dig goed te zijn. Ik zat op een tribune-plaats, voor een kwarije dus, en verwonderde er mij niet weinig over, dat die stoelen in die «hooge regionen" fluweelen zittingen hadden en dat men er alles duidelijk vermocht te zien. Heel an ders dan in Holland dus. Ik heb er leelijk, rnaar ook heel mooi hooren zingen. Het meest ge noot ik van het duo uit «Aïda", ge zongen door mademoiselle Demougeol en monsieur Ansaldi, en van dei: solo-zang van Bariet allen arties ten van de Groote Opera. De darnes Mary-Boyer en Sirnone d'Arnaud en de tenor Galland van de Opéra Comi- que bevielen mij veel minder. Dom melt Albert Carré, de directeur van de Opéra-Comique, nu ellengskeiis in nadat hij jaren achtereen de zege heeft behaald op Gaillard, den pas afgetreden directeur der Groote Opéra De kortademige Sirnone d'Arnaud zong bepaald jammerlijk. Na afloop van het concert genoten wij op de tinnen van den Trocadéro. van een heerlijk panoramaeen ge deelte van Parijs, met den Eillel-toren vlak vóór ons, in twinkelend avond licht. Wonderlijk mooi. Ontroerend schoon. Vive Paris! Otto Knaap. J Zij, d?B zich zwaik, zenuwachtig, kwijnend gevoelcm hebbep behoefte aan de*" De le luitenant A. Diemont zal 14 dezer als jagermeester op treden bij een jachtrit van de Veluwsche jachtvereeniging, in de omstreken van Hilversum. Hedenmiddag heeft een jachtrit plaats der Arnersfoortsche jachtver eeniging. Het verzamelpunt is de sponrweuoveigang der H II. S. M. nabij Hoevelaken Dinsdag 26 November zal door de zangvereeniging der plaatselijke atdeeling van «Toonkunst" ten ge- hoore worden gebracht het oratorium «Armiriius" van Max Bruch. De titel- partij van het werk zal worden ge zongen door den heer Bram van der Stap, de hier reeds meermalen met succes opgetreden concertzanger uit Delftverder zullen hunne mede werking als solisten verleenen, mevrouw Kei kmeijer— Bakker, te Hoorn (mezzo sopraan) en de heer P. van Erkel, te Zutphen (tenor). Ter gelegenheid der verkiezing van vier leden voor het college van notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort zijn uitgebracht 187 stemmen. Herkozen zijn de heeren J. van Apeldoorn J.L.z. (158) eu H. Noorman (152); gekozen de heeren H. M. Brouwer (166) en C. D. van Kuijk (120 stemmen). Op den heer A. J Krieger waren 65 stemmen uit gebracht en op enkele andere personen 1 stem. Het Departement «Amersfoort" der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal een voordrachtavond op Donderdag 7 November a.s.'s avonds te 8 uur, in «Amiciua" alhier doen geven door den heer Henri Dekking letterkundige te Rotterdam. Voorgedragen zullen worden: 1. De Narren (Les Bouflons). Blijspel in 4 bedrijven van M. Zamacois, metrisch vertaald (met bekortingen) door den voordrager. 2 Het Saliemeik-avondje bij juflr. Pietersen, van Muliatuli. Over een concert te Amsterdam, Zaterdagavond gegeven door het Flon- zaley-quartet, dat Vrijdag a,s. in Amicilia alhier optreedt, schrijft S. Z. in het Handelsblad: We hadden zoo bijzonder mooie herinnering van het Flonzaley quartet, gevormd door twee Italiaansche en twee Fransche kunstenaars: Betty en Ara, Pochon en d'Archambeau en ieder had velleden jaar zoo warm de eenheid der vier instrumenten in klank hoedanigheid genoemd, zoo waim hun virtuoziteit, en de volko men overeenstemming van hun voelen der kleinste schakeering zelfs dat de kleine zaal vól van belangstellenden in bun terugkeer mij niet zou hebben verbaasd. Het publiek echter wordt verwend door den overvloed van het allei besteOok nu, wal 'n beheerscht temperament bij alle vier, vooral wat 'n welluidendheidDe toongeviug zoo rein, de rhytrnische nauwkeung- heid zoo constant. Het zoogenaamd Jaeht-quartet van Mozart hebben zij met moeilijk te evenaren glans en fijnheid gespeeld. Van opvatting en klank was het sa menspel verrukkend. Ik kan mij voor stellen, dat deze of gene de uitvoering van het Beethoven-quai tet (opus 95 F-Mol) niet zoo volkomen geslaagd achtte, en het derde deel het Allegro serioso, veel scherper gerhylhtniseerd, meer in het trotsch, strijdvaardig karakter zou wenschen te hooren. Doch de voordracht, al scheen zij somwijlen overdreven minutieus, bleel onafgebroken belangwekkend. Evenals bij hun vorig optreden hier, schopken drie der quailetsspe- Iers nog het genot van een oud-lta- iiaansch Trio er tusschen mtoen Boccherini, nu een 8onate van Sam- mariini voorlooper vau Jos. Haydei als ik 't wel heb. Ook in deze be koorlijk eenvoudige muziek wal 'n piaclitige helderheid en afronding wat fijne elegantie. Wij waren opgetogen! Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers fuort, gedurende de 2e helft vari October. Brieven (Binnenland). Schouten, Amsterdam. J. Boers, 's Gravenhage. Briefkaarten (Binnenland) Wed. Tismeer, Amersfoort. H. de Jong, Amsterdam. H. Westerman, As van Wijk, Utrecht. G. v. Putte, Briefkaarten (Buitenland). G. van Niekerk, Cape Town. A. Nijhuis, Rheine Westf. C Vervolg, zie Bijvoegsel.) Op ontgonnen heidegrond. Voor luttel jaren nog was heideveld zoogoed als gelijkluidend met waar- delooze grond. Wie evenwel thans nagaat, wat op ontgonnen heidevelden stoeit zal niet gaaine <1 ie oude mee- ning onderschrijven. Voor ons liggtn de uitkomsten van proefnemingen op voor twee en drie jaren omgespitten heidegrond, middelhoogen zandgrond, zoo goed als zonder leemkleur af wisselt! grijs en bruin Er zullen wel weinig zandstreken in ons Vaderland zijn, waar zoodanigen grond niet te vinden is. 't Waren proeven, om te laten zien, in hoeverre een meer of minder sterke kalibemesting van invloed zou zijn op de opbrengst van knol- en wortelgewassen. Nu doet de kali-proef, die op zichzelf belangrijk genoeg is (tneri zal dit bij het nalezen duidelijk merken) aan de resultaten in verband met het opschrift niets ter zake, toch vermolden we gaarne de uitkom sten in zijn geheel Voorop echter zij gesteld, dat die opbrengsten niet konden worden verkregen dan door rijke bemesting. Men bedenke echter levens dat waar misschien de zuivere winst niet zoo heel groot is geweest, men aan 't einde van de proef iri plaats van schraal heideveld een goed in den mest zittenden bouwgrond is verkregen. Ter zake dus. De bemesting van bet viertal proeven: mangelwortels, gele ivorlelen, koolrapen, roode worte len was telkens dezelfde. Alle percee- len ontvingen stalmest en bovendien per II.A. berekend 600 K.G. thomas fosfaat, 200 K.G. Chilisalpeter en voldoende kalk. Alleen de kalibemes ting was verschillend en wel op per ceel I 0 K.G. op perceel II 500 K.G. en op perceel III 1000 K.G. De opbrengsten waren voor de perceelen I, II en III respectievelijk voor mangel- wortelen 50000 K.G. 46000 K.G. cn 3S000 K.G. gele v ortelen 56000 K.G. 49200 K.G. en 47600 K.G. knol rapen 83000 K.G. 78800 K.G. en 70000 K.G. roodc wortelen 88600 K.G. 93400 K,G. cn 80000 K.G. De mangels en wortelen waren door droogte in den nazomer en door nachtvorst te vroeg afgestorven. Men merkt in alle perceelen, uit gezonderd bij de roode wortelen, denzelfden invloed op van de kalibe mesting (bij de roode wortelen moet de afwijking worden toegeschreven aan de niet volkomen gelijkmatige geaardheid van den bodemden hee- len zomer stonden de wortelen op een deel van het lie perceel beter. Een verschijnsel van belang is, dat in de knolrapen op dezen nieuwen giotid geen ziekte werd waargenomen. Daarentegen hebben de roode worte len wel last gehad van de wortelvlieg, welke lastige diertjes op deze boerde rij, waar nog al veel wortelen worden verbouwd, menigvuldig voorkomen. Beschouwt men de uitkomsten van deze proeven, dan zijn ze zeer bevre digend en bewijzen ze, dat wel dege lijk goede opbrengsten van de heide velden zijn te verkrijgen. Door middel van de kunstmeststoffen zijn ze thans zeer goed in cultuur te brengen, 't geen vroeger totaal onmogelijk was. Men vergete niet, dat in 't najaar de beste tijd van ontginning en bemesting is. S. S. to S. RECLAME. IETS WAT IEDEREEN BETREFT EN SPECIAAL UZELF. Een bewoner van Maarsscn geeft het onder staande bericht ten nutte van anderen. Wij be schouwen de bewoners van Maarsscn als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon, zal dus voor ons van belang zijn. De Heer G. A. Janssen, wonende Merwede- kanaal te Maarssen, deelt ohs mede: Gedurende acht jaren heb ik aan een-nierkwaal geleden. Deze openbaarde zich door een herige pijn in de rechterzij onder de ribben cn bij de rugge- graat in het smalle gedeelte van den rug. Het was een loomc, terneerdrukkende pijn, die iemand, droefgeestig stemde. Mijn enkels en polsen-warcn menigmaal opgezwollen en dc urine was hoog geel gekleurd en liet een, wit bezinksel na. Ik had last van maagzuur qn wat ik ook aanwendde ik kon niet tot helerschap geraken. Mijn aan dacht Werd getrokken door de goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nieren Pillen én ik bestelde een doosjb. De uitslag overtrof alle ver wachting, want reeds na twee dagen de pillen te hebben gebruikt, voelde ik reeds een groote er- lichting. Met den dag nam mijn beterschap toe en na het éérste doosje te hebben geifindigd, gevoelde ik h3ast geen pijn meer. Gaarne zal ik dit goede geneesmiddel^ gan eventueelê lijders rccommandeeren. Ik ondergeteekende ^verk staande waar is en machti maken op elke wijze die U u De bovcmitaande oprechte, fcenvou genis bewijst, dat wanneer datnicrql zijn, de rug zwak wordt; de p| de nieren, dié in het onderste g rug geplaatst zijn. Pleisters cn Talvcn kunnen deze pijn niet verhelpen, daar ze dc nieren welke de smart veroorzaken, met bereiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bereiken de nieren zelf en zijn een speciaal middel voor dc nieren en blaas. Verzeker U dat men U dc echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Janssen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van Sostwissel a "f 1.75 voor één of f10.voor zes oozen. 21

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2