BIJVOEGSEL WAM mmmmm mm behoorende bij de Plaatselijke berichten NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT Het rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Vereeniging «Handel en Nijver beid" tot verbetering van het markt wezen is verschenen en luidt als volgt: Wij hebben de eer hierbij weder in uwe handen te stellen een adres met bijlagen van de Vereenigin «Handel en Nijverheid" van 10 Januari 19u7, betreffende verbetering van het marktwezen te dezer stede, gewijzigd bij haar adres van 12 April 1907, be nevens verschillende adt essen, waarbij deels instemming met het door «Handel en Nijverheid" gevraagde wordt be toond, deels verzocht wordt, hare plannen niet of niet ongewijzigd aan te nemen. Tevens bieden wij U weder aan het door u ingewonnen advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort d.d. 13 Maart 1907 en een nader schrijven «Handel en Nijverheid" van 8 April 1907. Alvorens tot de bespreking van het adres over te gaan, wenschen wij een woord van dank te brengen aan de geadresseerde Vereeniging voor den niet geringen arbeid, waarvan haar adres getuigd. De Vereeniging wenscht het Zuid Oostelijk deel van den Hof overkapt te zien ter gezamelijke oppervlakte van plm. 1500 M1. en aldaar te plaatsen vier lange hallen, waarin eieren, boter, groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild ten verkoop aangeboden zullen worden Voor deze producten zou iederen werkdag 'sochtends van 7 tot 12 uur markt gehouden worden. De kosten van deze hallen worden op f 16.000 door de Vereeniging geschat. Wij kunnen, na rijp beraad, geen vrijheid vinden U uitvoering van dit plan voor te stellen. In de eerste plaats zouden wij het zeer betreuren indien het eenige ruime plein dat de Gemeente bezit, voor een groot ge deelte werd volgebouwd Alom ziet men, dat belangrijke kosten worden besteed ten einde in de oude gedeelten der steden zooveel mogelijk de beschikking over rui mere pleinen te verkrijgen. Ook onze zich uitbreidende en ontwikkelende Ge meente heeft daaraan groote behoefte. Bovendien vreezen wij, dat bij in williging van het gevraagde geenszins datgene zal bereikt worden, 't geeri «Handel en Nijverheid" er zich van voorstelt. Uit de ons welwillend over gelegde antwoorden van 51 Gemeente besturen toch blijkt, dat nergens eene overdekte marktgelegenheid bestaat voor groenten, fruit, ooft, aardappelen, kippen, konijnen en wild, behalve iri de Gemeente Kampen, alwaar eene dergelijke gelegenheid is voor groenten en in enkele andere Gemeenten, waar voor graan, zaad, overdekte markten beslaan. Ook de Kamer van Koop handel merkt hierbij op dat, voor zoover haar bekend is, de groenten steeds op de openbare straat worden uitgestald. In 't bijzonder zouden die markt hallen bevorderlijk zijn voor het ont staan en de ontwikkeling van het warmoezeniersbedrijf. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat het stichten dier markthallen van grooten invloed kan zijn op de ontwaking van hel tuinbouwbedrijf in uitgebreiden zin, dat, zoo als adressante opmerkt, thans nog slaapt. Indien eene dergelijke cul tuur inderdaad bestond, blijk gaf van groote levensvatbaarheid en in hare uitbreiding belemmerd werd door e°n slechte marktgelegenheid, dan zouden wij niet aarzelen U voor te stellen, daarin de uoodige verbeteringen aan te brengen. Voor een bedrijf, waar omtrent niets bekend is, noch Yan zijn levensvatbaarheid, noch van zijn uitgebreidheid, de gevraagde inrichting te maken, durven wij l) niet voor te stel'en, noch om de kosten, noch om het andere reeds genoemde bezwaar. Bovendien vreezen wij, dat de even- lueele ontwaking en ontwikkeling van die nieuwe cultuur ernstig in gevaar gebracht zal worden door het beffen van marktgelden, 'tgeen door «Handel en Nijverheid" wordt voorgesteld. In 't algemeen zijn wij van oordeel, dat «Handel en Nijverheid" zich te veel laat leiden door de meening, dat door het scheppen van goede markt- gelegenheden de producten en daar mede de handelaren komen. Onge twijfeld trekt een goede marktinrichting aan en stuit een slechte af; de groote bloei van vele markten kan evenwel naar onze meening niet in hoofdzaak overdekte worden toegeschreven aan de markt- groenten gelegenheid, nraar moet veeleer ver klaard worden uit tal van economische oorzaken. Waar wij in het markt rapport lezen, dat ondanks de goede gelegenheid voor een beestenmarkt de aanvoer van rundvee niet groot is en de ondervinding, ook elders, geleerd heeft, dat al de kunstmiddelen om op dergelijke markten meer aanvoer te krijgen, falen, meenen wij steun te vinden voor onze meening, dat van de marktgelegenheid zelve niet te veel heil verwacht mag worden. Wij wor den in deze meening gesterkt door de antwoorden, die «Handel en Nijver heid" van de Gemeentebesturen ont ving; immers op geen der plaatsen waar bloeiende markten in de ge noemde producten bestaan, zijn over dekte marktgelegenheden aanwezig Op welke gronden «Handel en Nijver heid" voldoende koopers en producten verwacht voor hel houden eener dage lijksche markt van 7 tot 12 uur is ons niet gebleken. Ook de bezwaren tegen de markten voor andere dan de reeds genoemde producten schijnen ons wel zeer breed uitgemeten. Sedert eeuwen is de varkensmarkt ehouden op de plaats, waar ook nu nog handel in deze dieren gedreven wordt. Nimmer zijn klachten over deze marktgelegenheid vernomen. Een aantal belanghebbenden heeft U dan ook verzocht, deze markt niet te ver plaatsen, daar zij op een zeer geschikte plaats gehouden wordt. De opmerking van de Kamer van Koophandel betref fende de noodzakelijke gelegenheid tot tailing achten wij zeer juist. Voorstellen tot verplaatsing dier markt naar het Havik zijn van ons college niet te verwachten. Waar het rapport als voordeel van die plaats voor varkensmarkt aanvoert, dat, na alloop, de markt gezuiverd en schoon gespoeld kan worden met de water leiding, is waarschijnlijk niet gedacht aan de bedenkelijke verontreiniging der grachten, die daarvan het gevolg zal zijn. De tegenwoordige markt ordt onmiddelijk na het eindigen der markt geheel schoongeveegd; klachten over verontreiniging hebben ons nimmer bereikt. Indien inderdaad de Varkensmarkt te zonnig is, dan kan hierin op een oudige wijze verbetering gebracht orden door het planten van eenige boomen, die zóo geplaatst kunnen orden, dat zij het verkeer niet schaden. Ook de verplaatsing van de visch- markt naar het plantsoen kunnen wij niet bevorderen. De rnarkt wordt thans op een schaduwrijke plaats in het centrum van de stad gehouden. De voorgestelde plaats in het plant soen achten wij, wat zijn ligging betreft, niet zoo gunstig, terwijl wij ontsiering van het plantsoen vreezen, indien aldaar geregeld de vischmarkt wordt gehouden. Een dagelijksche vischmarkt op de Korlegracht is nog minder aan te bevelenhet wagenverkeer is aldaar niet te schorsen. Aan die vrij nauwe gracht bevinden zich het postkantoor, een hotel, diverse kantoren en een fabriek. Eigenaren en bewoners van aldaar gelegen perceelen zouden te recht tegen een zoodanigen maatregel opkomen. Wat nu betreft de markt voor het verhandolen van eieren en boter, zijn wij van oordeel, dat het niet te ontkennen is, dat de beslaande ge-, legenheid inderdaad gebrekkig is: Vooral op regenachtige dagen, wanneer ver pakking van de eieien zonder bescher ming tegen het hemelwater, de han delswaarde van dit product doet ver minderen, biedt de tegenwoordige mar ktplaats niet de gewenschte ruimte aan. Terwijl de handel in boter afneemt en vermoedelijk in de toekomst nog meer zal verminderen, wegens het oprichten van boterfabrieken, is de handel in eieren belangrijk. Uit het voorgaande is reeds ge bleken, dat wij van het oprichten van marktgelegenheden voor fruit, ooft, aardappelen kippen, konijnen en wild geen heil verwachtenin 't algemeen achten wij het voor de bevordering van den eierhandel wel wenschelijk eene rui mere overdekte marktgelegenheid te stichten, aangezien juist dit product in tegenstelling van de meeste andere producten, die hier ver handeld worden behoefte beeft aan een overdekte markt. De plaatselijke omstandigheden maken het evenwel niet gemakkelijk hiervoor eene oplossing aan te geven. De Kamer van Koophandel geeft in overweging, voor dit doel het Havik te overdekken en op die overdekking een markthal te plaatsen. Wij zouden een dergelijke ontsiering van het Havik in hooge mate betreuren. Dit water behoort inderdaad tot de schoonste gedeelten van de oude stad. Waar alom aangedrongen wordt op behoud van mooie ouderwetsche gebouwen, meenen wij, dat niet minder de aan dacht gevestigd dient te zijn op het behoud van die schoone ouderwetsche grachten, waarvan het Havik er een is. Volgens de opgave van den Markt meester en opmetingen, tijdens de markt gedaan, is een ruimte van 450 M*. wenschelijk voor boter- en eiermarkt en voor pakplaats van de eieren. De tegenwoordige overdekte markt heeft een oppervlakte van 120 M>. De meest eenvoudige oplossing is eene inrichting, bestaande uit ijzeren buizen en zeilen te maken, die wekelijks (bij vermoedelijk regenachtig weer) op den Hof nabij de tegen woordige eier- en botermarkt opge richt wordt. Aan het verlangen van de vereeniging «Handelen Nijverheid" dan voldaan zij het dan ook op primitieve wijze terwijl men ontsiering en verkleining van het tegenwoordige plein voorkomt. Deze inrichting zou dus eeu ruimte van ongeveer 330 M\ moeten aanbieden. De kosten van aanschaffing leveren deze minder bezwaar op; ze be dragen plm. f 1100. Daarentegen worden de jaarlijks terugkeerende kosten van opslaan, afbreken en onderhoud op plm. f700 geraamd. Ook op andere wijze kan een voor regen beschermende marktgelegenheid gevonden worden n.l. dooi verbouwing van het perceel waarin thans de Hoofdwacht gevestigd is. Dit gebouw is gedeeltelijk krachtens de Wet van Juli 1887, Stbl. 124, en krachtens contract van 7 Juli 1892 verhuurd aan het llijk voor een jaarlijkschen huurprijs vau 1'200. De Gemeente heeft wel is waar met hei recht, deze huur te doen eindigen, maar pogingen kunnen worden aangewend om de huur te ontbinden, indien de Gemeente dringend behoefte aan het gebouw heelt. In het overige van het gebouw worden thans brandbluschmiddelen eborgen. Door uitbreking van het binnenwerk is een ruimte van 173 M». te verkrijgen. Zooals gezegd, is een ruimte van plm. 450 M'. wenschelijk. Hierin kan worden voorzien door op Appelmarkt een markthal te bouwen, die een ruimte van plm. 80 M'. kan aanbieden. Het is boven dien mogelijk, in het Waaggebouw een Galerij te maken, waardoor nog een ruimte van 128 M'. verkregen kan worden. Met het oog op het te verhandelen product en de weinige breedte van de trap (1.50 M.J, lijkt de minderheid van ons college even wel teil galerij als marktgelegenheid niet aanbevelenswaard. Een lid van ons college evenwel meent, dat de galerij zeer wel voor botermarkt te gebruiken is. Het tegenwoordige Waaggebouw en de te stichten hal zouden dan be stemd moeten worden voor boter en eieren. De kosten, aan een en ander verbonden, zijn evenwel belangrijk. De verbouwing van het Waaggebouw wordt door den architect geraamd op f6500 (het niet-maken eener galerij vermindert dit bedrag slechts onbeduidend) de markthal op f8800. Voor de bewaring van het brand weer-materiaal kan een plaats ge vonden worden in het gebouw aan de Breedestraat. De hiervoor nood zakelijke verbouwing wordt geraamd op f3000. De totale kosten zullen dus ongeveer f18.300 bedragen, ter wijl bovendien jaarlijks f200 huur gemist wordt. Als inkomsten zou hiertegen kunnen staan het markt- geld voor eieren en boter. Wil men den handel hierheen lokken, dan zal men zich van de opbrengst dier markt gelden evenwel geen te hooge ver wachting mogen maken. De vraag of de Gemeente gerech tigd is, de kosten voor een van beide plannen te maken, waardoor uitslui tend de eier- en botermarkt verbeterd zal worden, durven wij niet beves tigend beantwoorden. In 't algemeen achten wij den handel in dit pro duct niet zoo belangrijk en niet zoo veel voordeel afwerpend voor de Ge meente, dat wij vrijheid vinden, U tot een besluit in bovenstaande zin te adviseeren. Zooals reeds hierboven gemotiveerd medegedeeld, ontraden wij het stichten van markthallen voor groen ten, fruit, ook aardappelen, kippen, konijnen en wild. Acht men de markt gelegenheden voor die producten niet doelmatig, dan is natuurlijk een an dere verdeeling der markten moge lijk; zoo zou bijv. de Hof aangewezen unnen worden eensdeels voor groen ten en fruit, anderdeels voor manu facturen, galanterieën, aardewerk, enz., het Havik voor oud-jjzer. De markt voor kippen, konijnen, enz. zou, in dien de overige gelegenheden te kort schieten, overgebracht kunnen wor den naar het Zand, alwaar dan eene bestrating gelegd zal moeten worden, waarvan de kosten p.m. f2000 be dragen. De noodzakelijkheid van een dergelijke verwisseling is ons evenwel niet gebleken en is nimmer door be langhebbenden gevraagd. De adresseerende Vereeniging geeft ten slotte in overweging, eene markl- commissie in te stellen. Wij vreezen, dat het bestaan van een dergelijke commissie, ingesteld door het Ge meentebestuur naast de Kamer van Koophandel tot moeilijkheden aan leiding zal kunnen geven. Bovendien kan uwe vergadering steeds de voor lichting ontvangen van de vereeniging «Handel en Nijverheid", terwijl U immer door adressen in kennis gesteld kunt worden met de wenschen belanghebbenden. Wij meenen, dat bet daarom beter is, het geven van de voorlichting, die «Handel en Nijverheid" vandemarkt- commissie wil doen uitgaan, over te laten aan de Kamer van Koophandel en de vereeniging «Handel en Nijver heid". Op grond van de bovenstaande overwegingen vinden wij geen vrijheid, U inwilliging van het adres voor te stellen. Quick I—Z.A.C. I. Onder de hoede van scheidsrechter Kappenburg stellen beide clubs zich op. Quick begint met 9 man, waarvan nog 3 invallers. Spoedig komen de ontbrekende op 't appèl. Z.A.C. speelt met veel vuur, pakt flink aan, doch brengt het gewoonlijk niet verder dan de achterspelers. Dan komt na onge veer 15 minuten spelens wat leven in de voorhoede der Leusderheibewoners en Veenhuizen kopt een voorzet van de Stoppelaar in bet Z.A.C.-doel. De Zwollenaars breken wel door, maar het schieten is aller treurigst, wat er nog in het doel kwam, werd door v. d. Plank weer even mooi teruggestuurd. Eens denken we Z.A.C. te zien doel punten, doch Tjassens Keizer redt nog juist bijtijds. Beide spelen nu zoowat gelijk op, met de Arnersfoortsche vlug- menschen iets in de meerderheid. Rust treedt in met 1—0 voor Quick. Als weer begonnen wordt, speelt Quick met 10 man, daar Veenhuizen uitgevallen is. Toch is Quick den ge- heelen tijd na de rust overwegend sterker, en Z.A.C. komt sporadisch op Quick's speelhelft. Het duurt echter vrij lang voor Quick door middel van Ittmann, ten tweede male doel punt, ze zetten nu wat op, en Marin doelpunt met een prachtig hard schot voor de derde maal, een vierde doel punt is bijna zeker, als een der Zwolsche achterspelers Ittmann haakt, waardoor Quick een strafschop krijgt, die slecht genomen niets oplevert. Het spel wordt nu vooral van Quick's zijde zeer laksch, toch maakt Marin de vierden, Ittmann doelpunt ten slotte met een keihard schot via de Zwolsche doelvordediger voor de vijfde keer. Nu vindt Quick bet blijk baar genoeg, tenminste, het spel wordt hunnerzijds al zeer laksch, alleen Coenen werkt nog hard. Dit heeft ten gevolge dat Z.A.C. door breekt en door een misverstand van Schaap bet eerste en laatste doel punt maakt. Muijs krijgt nu nog een prachtkans doch wil er schijnbaar geen gebruik van maken, daar bij er huizen hoog overheen schiet. Als scheidsrechter Kappenburg tijd fluit, heeft Quick met 51 gewonnen. Scheidsrechter Kappenburg onpar tijdig doch nog al eens onjuist in zijn beslissingen, over de speler. Bij het volgende Z.A.C. de beide achter- spelers goed. De linksbuiten was wel de beste van het heele elftal, pok de middenvoorspeler liet goed spel zien. Bij Quick, Coenen de beste, verder Marin, Ittmann, Schaap en Tsjassens Keizer goed. De Stoppelaar voor de rust slecht, na de rust herstelde hij zich. Muiijs pingelde veel te lang, was dan ook bij deze wedstrijd een van de slechtste, Keetell goed, doch wel een weinig te pootig, van de Roemer als middenspeler slecht, als achterspeler zoo zoo, doch hoort niet in het eerste elftal thuis. De doel- verdediger hield wat te houden was. Veenhuizen die voor de rust mee speelde voldeed heel aardig. Zondag a.s. G. V. C., het beste beentje maar voor. Het samenspelen ontbreekt nog te veel. De midden spelers moeten meer voeden, de voor waarts meer opelkaar, niet alleen links maar ook rechts. De rechts buiten kreeg j.l. Zondag al heel weinig te doen. Zondag a.s. dus opgepast. B. v. R. Italiaansche Opéra-Salomé. De Directie der Italiaansche Opera deelt ons mede, dat Dr. Richard Strauss slechts vijfmaal in Holland zijn Salomè zal dirigeeren, en wel éénmaal in Amsterdam Paleis voor Volksvlijt op 13 November, vervol gens 14 November den Haag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, den 16den in den stadsschouw burg Arnhem, 18den Schouwburg Utrecht en ten slotte 20 November Rotterdam Groote Schouwburg. Het décor door is extra vervaardigd doorden bekenden decoratieschilder van het Paleis voor Volksvlijt den heer Jan Maandag, welk décor de volle tevredenheid en bewonder ing verwieif van de uitgevers van Salomé, de firma Fürstner Co. te Berlin. De prachtige costumes geheel in stijl, zijn geleverd door de firma Zamperoni Co. te Milaan een der eerste firma's op dit gebied van Europa, requisiten etc. zijn van de bekende leveranciers van het Scala Theater te Milaan Rancati Co. Een aangenaam bericht voor de H. H. Operabezoekers is zeker, dat van af heden reeds de bureaux voor het bekomen van plaatsen geopend zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 3