/fcoèi BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. Adyertentiën. Verkiezing Eerste Kamer. Bij de verkiezing door de Prov. Staten van Noord-Brabant van een lid der Eerste Kamer in de plaats van rar. A. M. Sassen (overleden), verkreeg bij eerste en tweede stem ming niemand de volstrekte meerder heid en werd bij derde stemming gekozen de heer Raaijsmakers van Helmond, oud-ltd der Tweedo Kamer der Staten-Generaal, met 35 stem men tegen 22 uitgebracht op het lid der Tweede Kamer jhr. Van den Bergh van Heemstede. Herziening Vogelwet. Een wetsontwerp tot herziening van de Vogelwet, ook bepalingen be helzende met opzicht tot in Neder land in het wild levende vogels, beeft het Departement van Landbouw sedert eenigen tijd verlaten. Naar aanleiding daarvan zal een ander wetsontwerp worden aange boden, strekkende tot bescherming van niet tot de klasse der vogels behoorende diersoorten, nuttig voor den landbouw. Congres Spoorwegpersoneel. Onder voorzitterschap van den ba kenden heer J. Oudegeest, uit Amster dam, werd Zondag te Utrecht het Congres van Spoorwegpersoneel ge houden. Aangedrongen werd op wette lijke regeling der loonen en dienst tijden enz.; in dien zin zal men zich tot de Kamer wenden. Een motie van afkeuring werd aan genomen ten opzichte van het protest manifest van den «Bond van Orde". Vele leden van het Hollandsche Spoor wegpersoneel waren aanwezig, maar teekenden de presentielijst niet uit vrees voor de mogelijke gevolgen. Zaterdag j.l. had met groote plech tigheid de onthulling plaats van het standbeeld van Ertedrich Alfred Krupp op het Limbeckerplein te Essen. Het standbeeld, ontworpen door Hugo Lederer, is gedacht als een gedeelte van een hal en vertoont in het midden een reusachtig beeld van Krupp, ge flankeerd door twee groepen, die den arbeid en het familiegeluk symboli- seeren. Mevr. de wed. Krupp heeft bij deze gelegenheid twee belangrijke schenkin gen gedaan. Zij bestemde een som van een half mtllioen Mk. voor stich tingen ten bate van de arbeidende bevolking en gaf aan de stad Essen bovendien een groot stuk land ten geschenke voor den aanleg van open bare parken. De koopwaarde van dit terrein wordt geschat op een half millioen Mk. Het huwelijk van Prins Charles van Bourbon met Prinses Louise de France, dat, Zaterdag, te Woodnor- ton in Engeland voltrokken is, is gevierd met een luister zooals het den afstammelingen der Fransche koningen waardig was. Het burger lijk huwelijk werd als eenvoudige formaliteit opgevat, en in alle stilte voltrokken, maar des te luisterrijker was de plechtigheid in de kerk. De kapel, gelegen in het aan den Her tog van Orleans toebeboorend gebied, was voor die gelegenheid fraai ver sierd met wit en goud en overal prijkte de lelie der Bourbons De bruidsstoet bood een schitterend schouwspel door de prachtige toilet ten der dames, de met goud beladen uniformen van de Spaansche huzaren en van de leden van het diplomaten- corps. De Gouverneur van Bombay (Britsch- Indië) heeft een ernstig vertoog tot de inlandsche bladen gericht over de pest. Hij wijst er op, dat er verleden week 7Ü00 menschen aan de pest ge storven zijn en dat de ziekte zich nog meer zal uitbreiden, als niet allen medewerken tot bestrijden daarvan. Hij herinnert den bladen, dat zij een zware verantwoordelijk heid op zich laden als zij niet helpen strijden tegen het besmettingsgevaar, door de inlanders aan te sporen de ratten te begraven, die de voornaamste verspreiders van de noodlottige zitkte zijn. De gevoelens der inlanders, zoo verzekert hij verder, zullen geëer biedigd worden, maar het is noodig, dat men zijn toevlucht neemt tot inentingsmaatregelen om het kwaad tegen te gaan. Onder presideum van den vice- voorzitter, den heer F. J. Keisner hield het Kruisverbond Zondagavond eene vergadering waarin terloops ge wag werd gemaakt van het 12-jarig bestaan. De heeren Th. Dieges, secretaris en F. J. Kisner, vice-voorzitter, gaven ken nis dat zij bij hunne periodieke af treding in de maand Januari a s. als bestuursleden niet weder in aanmer king wenschen te komen. Een lid dat zich niet aan de voor waarden van het reglement had ge houden werd geroyeerd, terwijl be sloten werd de contróle op het drin ken van alcoholische dranken door de leden te verscherpen. Medegedeeld werd dat in de eerste helft der volgende maand kapelaan H. Huurdeman van Abcoude in het gebouw van den R. K. Volksbond over de drankbestrijding eene lezing zal houden. Ten slotte werd besloten om bij het Amersfoortsch Drankweer-Comité een voorstel te doen tot het nemen van maatregelen om den verkoop van spoorwegkaartjes niet meer in de cafés doch in sigarenwinkels te doen plaats vinden. Maandagavond vergaderden de vereeniging «Onderlinge Hulp" en de verschillende vakvereenigingen ander maal, inzake de oprichting van .weer- slandskassen bij werkeloosheid. Er werd heel wat gediscussieerd en ge debatteerd en het slot der historie was dat besloten werd, dat de vak vereenigingen zoo spoedig mogelijk eene commissie zullen benoemen die zich lot het gemeentebestuur zal wenden om voor de te vormen onder steuningskassen subsidie te verkrijgen. De heer F. G. Geerling van Amsterdam hield Maandagavond in Amicitia zijn aangekondigde lezing «Een kijkje in de voorwereld en iets over de afstamming van den mensch." Deze voordracht werd verduidelijkt door lichtbeelden over de meest in teressante onderwerpen op het gebied van voorwereldlijke delfstoffen, van menschen en dieren. Achtereenvolgens werden behandeld het ontstaan der aarde, eerste levens jaren der aarde, de aarde als woon plaats voor levende wezens enz. Na de pauze behandelde bij de af stamming van den mensch. Achter eenvolgens maakten we kennis met den mensch in den ijstijdeerste sporen van intellect; teekeningen op beenderen en steenen gevonden primi tieve werktuigen; de theorie van Virchof tegenover die van Darwin de ontdekkingen van prof. Dubois; de overeenkomst en bloedverwant schap tusschen mensch en aap enz. Geleerde beschouwingen werden niet gehouden, de spieker deed zijn best om zijn voordiacht «populair-weten schappelijk" te doen zijn. Voor de weinige toehoorders zullen de lichtbeelden wel het meest in teressant zijn geweest. Gisterenmiddag te twaalf uur arriveerde per lijtuig van uit Apel doorn, aan het station alhier Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Bij aankomt der Keizerlijke trein, waarin H. M. de Keizerin van Duitsch- land met gevolg van IJmuiden naar Apeldoorn reisde, begaf Z. K. H. zich in den wagon waarin zijne hooge gaste zich bevond en werd de reis naar Apeldoorn voortgezet. Het kunstlievend publiek hier ter stede maken wij nog eens opmerk zaam op het concert, dat Donderdag avond a.s. in Amicitia gegeven zal worden. Men behoeft nu niet naar Amster dam of Utrecht te gaan om de groote ster «Eva Simony" te kunnen hooien. Wij verwachten dan ook een stamp volle zaal. Door wijlen mej. Ida Van Sta veren, 26 Oct. alhier overleden, is aan onderscheidene inrichtingen op Geref. grondslag bij testamentaire beschikking een kleinp f3000 ver maakt. Het programma van hel ruiter feest der Rijschool bevat caroussel en oefeningen der instructeursklasse, ge leid door den directeur, luitenant- kolonel Metelerkamp. Quadrille de lanciers, geleid door ritmeester Grond- houdt; springnummer van officieren, door luit.-instructeur jhr. Godin de Beaufort; manoeuvre de la flèche, van luitenant Prins; llongaarsuhe post en voltige van adjudant-piquer Pijl; standen en schermen onder wachtrn. Duizendstra. De feestcommissie wordt gevormd door kapitein A. F. Singels, van de artillerie; luitenant C. A. Prins, art,, en luit.-instrucleur jbr. J. W. Godin de Beaufort. De levering van het diner voor de reünisten dat in Amicitia wordt ge houden, is opgedragen aan den heer De Biuyn, reitauiateur ie 'sGraven- hage. Het beloofd een schitterend feest te zullen worden. Zaterdag 30 Nov. tegen één uur komen de reünisten in liet Hotel Reicliniann samen en van daar gaat het in rijtuigen, voorafge gaan door muziek naar de manége. Na afloop van het Ruiterfeest wordt aan onder-officieren en minderen een feestmaaltijd aangeboden. Men verzoekt ons te willen mel den, dat Vrijdag 22 Nov. a.s., des avonds te half acht, voor de afd. Amersfoort van den Ned. Protestan tenbond, door ds. E. ten Cate in de Remor.strantsche kerk een spreekbeurt vervuld zal worden. Het onderwerp is. Augustinus en zijn mystiek. Leden en huisgenoten hebben vrijen toegang. De heer A. Gaasbeek, onderwij zer alhier komt als zoodanig voor op een voordracht te Hilversum. De heer J C P. Pels Rijcken, inspecteur der Registratie en Domei nen alhier, is benoemd tot plaatsver vangend lid van de Kamer van toe zicht over de notarissen en Candi- daat-notarissen gevestigd te Utrecht. Door den Keurmeester van visch moest gisterenochtend weder een mandje paling, door een Spakenbur ger vischventer aangevoerd, worden afgekeurd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand November 1907. Brieven (Binnenland). Mevr. v. d. Lee Amersfoort. H. Voidee Amsterdam. D. v. d. Berg Bussum. Brieven (Buitenland). Julius Bijlsma Essen. Jack West St. Joseph. Briefkaarten. (Binnenland) E. Greidanus Amersfoort. Jan Stuurop Briefkaarten (Buitenland). Burmania Rengers Bruxelles Johan Jansen Cleve. Misdaad te Zeist. Zondagmoigen, bij het aanbreken van den dag, is te Zeist in de ring- sloot der Algemeene Begraafplaats het lijk gevonden van een 15-jarigen jongen, zekeren H. Drost, incasseerder van wissels van de firma Prinssen, te Driebergen, met het hoofd naar beneden in den modder. Zijn rijwiel en mantel werden een weinig verder gevonden. Zijn geldtascb, inhoudende verschillende wissels, tot een gezamen lijk bedrag van ongeveer f 2000, aan een riem over den schouder, was afgesneden en verdwenen. Bij een door de politie ingesteld ondeizoek is gebleken, dat de jongen Zaterdagavond ergens moet gewurgd zijn, waarna de daders het lijk des nachts moeten gebracht hebben naai de plek waar het werd gevonden. Maandagmiddag kwam de rechter commissaris uit Utrecht, mr. Schepel, om het onderzoek door de politie te leiden. Achtereenvolgens waren vier personen in hechtenis genomen. Het zijn de twee reeds verdachte en ge arresteerde personen H. van Valen, biei huishouder, T. van Ee, bouwonder nemer, Kors melkboer, en de looper der Labouchere Oyens Bank J. Over- horst. Bij het verhoor door den rechter commissaris werden de verdachten zoodanig in het nauw gebracht, dat van Valen eindelijk bekende en zijn medeplichtigen noemde. Hij bekende dat Zaterdag omstreeks één uur in den namiddag Hendrik Drost bij hem was terugbesteld, om betaling op een protestwissel op v. Valen te ontvangen. Toen de jongen de kroeg was binnengetreden, werd hij onmiddellijk doorT. van Ee gegrepen en geworgd. Van Valen bood hierbij hulp en hield het ongelukkiger! slacht- ofler vast. Nadat het lijk van net geld was beroofd, wierpen de onverlaten het in een kelder en bewaarden het aldaar tot des nachts lialf twaalf. Nu trad ook de derde man, Kors, als helper op. Deze moet het lichaam op den rug genomen en ook in den sloot geplaatst hebben. De tasch en de cape werden er bij neergelegd. Het gestolen geld is door de beklaag den te Utrecht in veiligheid gebracht. De rol door Overhorst in deze /aak gespeeld, bestaat hierin, dat hij de noodige aanwijzingen heeft gedaan en moet gezegd hebben tot de eigen lijke daders, dat er nu een goede slag te slaan was. Overhorst zou oor deze hulp een som van f 100 ontvangen hebben. Hoewel Van Valen bekend heeft, hebben de drie overigen nog geon lolledige bekentenis afgelegd. De aangehoudenen zijn nog aan liet politiebureau te Zeist. De verslagenheid van de moeder van den vermoorden Hendrik Drost is niet le beschrijven. Ook zijn patioon, de heer Piince, is diep onder den indruk. De knaap was aanvankelijk als huisknecht door hem in dienst genomen, doch werd later enkele malen gebruikt voor het innen van kleinere wisselbediagen. Dit werk beviel den jongen beter dan het huiswerk en daarop werd zijn werk kring als looper uitgebreid. Naar het «Utr. Dagbl." meldt zijn Dinsdagmorgen Van Valen, Van Ee en Ivors, per trein van 5.43 naar Utrecht overgebracht. Overhorst ging zóó geweldig te keer aan het politie bureau, dat men hem nog niet kon iransporleeren. Zwaar geboeid en onder sterk geleide werden de drie hovengenoemden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Stroopers. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft in de buurt van 's Heerenloo een ernstig jachtdelict plaats gehad. Twee rijksveldwachters van Harderwijk loerder, in gezelschap van twee jachtopzieners op een bende stroopers met den lichtbak Al spoedig konden zij een gezelschap van vijf beiuchte stroopers op heeterdaad be trappen. Een van dezen werd gepakt onder het bieden van veel weerstand, terwijl zijn kameraden hem trachten te bevrijden. Daarbij werden een jacht opziener en een rijksveldwachter door het toebrengen van slagen op het hoofd verwond. Na herhaalde waar schuwing schoot daarop de rijksveld wachter v. G. zijn revolver in de lucht af, en toen de stroopers onder het uisen van bedreigingen toch nog aanvallend optraden, richtte hij den revolver op de beenen van een der stroopers, die toen onder gekerm rnet de overige drie in de duisternis ver dween. 's Morgens om vijf uur werd B. B., een bekend wildstroopir uit Ermelo, naar het Piusgesticht te Harderwijk vervoerd met een schotwond in het dijbeen. Hij bekende bij het ongeval tegenwoordig te zijn geweest. Dooi den arts Kerssen alhier is de kogel uit het been verwijderd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden door twee jacht opzieners in de omstreken van I'utten twee lichlbakstroopers op heeterdaad betrapt, waabij bleek, tot niet geringe verbazing van den jachtopziener A., dat hij zijn eigen broeder le pakken had. Proeven nemen. In sommige landbouwstreken vari ons vaderland, in de eerste plaats die met een goed ontwikkelde landbouw bevolking, is de kunstmest ingeburgerd. Ook daar zijn nog achtei blijvers, doch hun aantal slinkt meel en meer, dank zij de reclame, die de kunstmest in het gebruik voor zich zelf maakt. Want dat is toch waar, dat overal, waar met het aanwenden van kunst meststofferi, zoo op den bouwakker als op het weiland, een aanvang werd gemaakt, het verbruik in korten tijd kolossaal sterk is gestegen. Ook op het weiland. Daar begon men vaak met chilisalpeter, gebiuikte daarna ook slakkenmeel, en rnoesl eindelijk ook met den zak met kaïniet naar 't land, wilde men van de andere meststoffen resultaten zien. Wat dan ook in de kunstbemesting over gras landen worde weggelaten, de kaïniet zeker in de laatste plaats. En de uitkomsten zijn verrassend. Niet alleen de booiopbrengst is grooter en wordt er meer melk van 't vee verkregen, 't schijnt wel of dat gebiuik van kunstmest zich in de betere ont wikkeling van het jonge vee doet ge voelen. Het is waar, tegelijk met de pogingen, den grond tot betere op brengsten te brengen, is men ook bezig den veestapel te verbeteren, doch algemeen is men het er over eens, dal de merkbare verbeteringen alleen mogelijk zijn gemaakt doordat de bodem, als gevolg van de betere bemesting, meer geschikt is gemaakt, een zwaarder veeslag te voeden en da verbeteringen le bestendigen. En toch gaat men nog niet altijd den goeden weg. Er wordt al te vaak nog volgens een vast recept, dat een maal of zelfs meermalen goede resul taten gaf, gewerkt, en alle (gras) gronden ontvangen diezelfde be mesting. Dat dit met juist is, zal ieder besellen, die weet, dat in de geaardheid der gronden nog ai vei - schillen kunnen bestaan. Daarom is het voortdurend riemen van proeven een noodzakelijke eisch, en de uit komsten moeten nauwkeurig worden gewogen en gemeten en daarna ver geleken. Zulke vergelijkende proeven hebben hooge waarde. Ze kunnen door ieder worden genomen, en dat de regeering, die den landbouw be langeloos steunt, er prijs op stelt, blijkt wel uit den steun, dien zij proefnemers biedt in het verschaffen van meststoffen gratis en 't uitloven van premiën zelfs, voor de nauw keurigste administratie. Ook corpo- ratiën, die belang hebben bij den verkoop van kunstmest (zooals o a. het Landbouwkundig Bureau van het Kalicyndikaat te Utrecht) veileenen op deze wijze steun, een leclame, die ze zóó maken, van de eerlijkste sooi l, daar de landbouwer op zijn eigen grond de werking van bepaalde mest stoffen kan zien, de geldelijke uit komsten zelf kan berekenen, en dien tengevolge niet tot voortgezet gebruik zal overgaan, wanneer hij niet over tuigd is, dat het in zijn eigen belang is. Afgezien echter van de hulp, is 't nemen van proeven toch aan te bevelen, daar dit de eenige wijze is, om zeker te zijn omtrent de werking. Wie bijv om zich te overtuigen, of de kaïniet op het grasland zooais we boven beweerden, werkelijk noodig is, en hoezwaar de bemest,ng moot en kan zijn om er voordeei van te hebben, die legge een proefveld aan, waarop naast andere meststoffen bijv. slakkenmeel en chilisalpeter, die overal gelijk gegeven worden, kaïniet op ver schillende perceelen in ongeiijko hoe veelheid wordt aangewend. Als ge middelde hoeveelheid per H. A. rekent men ongeveer 1000 K G (pirn. 22 gld. in den kleinhandel); nu geve men echter op enkele stukjes zooveel, dat er met 1500 K.Gmet 500 K G., zelfs met slechts 100 K.G. of geen kaïniet wordt gemest. Daar door kaïniet de groei van bet oudergras zeer wordt bevorderd, is een blooto schatting niet voldoende, maar moet het gemaaide worden gewogen. De berekening leert dan, óf, en in hoe steike mate de kaïnietbemesting voor deel aanbrengt. De tijd van bemesting is naherfst tot 't vroege voorjaar. S. S. te S. RECLAME. AMERSFOORT IS DANKBAAR. Hoe kunnen wij anders dan dankbaar zijn voor openhartige verklaringen gelijk do onder staande, door onze buren gegeven voor ons wel zijn. Want dit woord uit Soestdijk zal een hnlp zijn voor velen onzer t?*Arnersfoort. De heer B. yrfn Schalk,, ijk, wonende Veen- huizerweg te Soestdijk, melJA.onsSedert ge- ruimen tijd knaagde ik over 3e nieren, ik had voortdurend,'een onuitstaanbare pijn in het kruis van den rgf, welke vooral lievig werd wanneer ik mij opdekten wilde, nadat ik gebukt geweest was. Mijn urinewas trocbeÈ en bevatte veel bezinksel en nu én dan kreeg; ik plotseling dui zeling Toen i& overal zujj£c goede berichten hoorei^- over Fqptcr's Rugjrjn Nieren Pillen, maak^fe ik daar óens gebruik van en ben U zeer dankbaar dat ik kan imflclen, dat ik door het gebcdik van sleflhts één^roos radicaal genezen was.-' Gaarne zal* ik dato' ook zien, dat U aan dit vDcricht publicitfeit/^eft, want zonder twijfel zulkn vele menschen hierdoor geholpen kunnen wqfdeu. Jk ondergeteekendc verklaar dat het boven- stifonde waar is en machtig u het publick te nlaken op elke wijze die U goeddunkt. «Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het i$het spit zegt gij, en gaat van zelf weg, zooals hét gekomen is, maar flat is niet zoo, want ai sobijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger toMiÊp Deze pijn in^den rug is gewoon nierziekte eirïae natuur ^j^frs'c&awt U op deze wijze dat Uw. nieren kjat" plicht rikt doen en niet op de geww^e de onzuiverheden afvoeren van het bloed abt ze filtreeren moeien. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs qüjarvan. Verzeker IJ dat men C de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geelt, dezelfde dia^de Heer van Schalkwijk gehad bfceft. WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAfe en nudum hoo pers er op attent, dat op ied«c doa^de hand- teekening van James Foster voöi^jShlt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één-of f10.voor zes aoozen. TE jvOOK^.Ue? t paardcj/Cooi A f|(?-per 500 Küogram. Reflect fr. br. on^arletter V bureaü Vwï

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2