BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. raadszitting reeds het doodvonnis was geveld. Volgens de heer Van Duinen laten beide boomen genoeg licht en lucht door om hun behoud te rechtvaardigen. De heer Veis Ileyn betoogt dat dit des zomers niet het geval is, waarom de heer Kroes voorstelt het rooien nog een jaar uit te stellen opdat alle raadsleden zich in do komende zomor kunnen overtuigen of opruiming dier boomen al dan niet noodzakelijk is. Ofschoon beide voorstellen werden ondersteund door de heeren Van Esveld en Oosterveen, mocht zulks niet batenbeide werden verworpen met 10 tegen 5 stemmen, terwijl met 13 tegen 2 stemmen de Raad zich vereenigt met het voorstel van Burge meester en Wethouders. De plantsoenen worden dus weder aanmerkelijk gedund en zijn wij weder een stap nader tot de algeheele sloo ping dezer eertijds zoo fraaie wandel plaats. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burger school aa^n de Vereeniging «het Groene Kruis" tot het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 9. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van A. Los tot schade loosstelling, geleden in verband met de vaststelling van het uitbreidings plan, of tot overname van grond. Na eene aanmerking van den beer Kroes over de redactie van het ant woord van Burgemeester en Wethou ders aan A. Los, wordt ook dit voor stel z. d. en z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de voorwaarden, die bij het ten uitvoer brengen van door de gemeente in 't openbaar aanbesteed werk, nagekomen moeten worden. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 41. Nader voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende Birk- hoven (Zie ons vorig nummer.) Na eenige discussie tusschen de heeren Van Esveld, Plomp, Visser en Veis Heyn wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. Tot leden der commissie benoemt de raad daarop achtereenvolgens de heeren Tromp van Holst, Plomp, Van Kalken en Kroes, terwijl de door Burgemeester en Wethouders gemaakt ontwei p-verordening met algemeene stemmen werd goedgekeurd. 12 Rapport van Burgemeester en Wethouders betredende een adres van de Vereeniging «Handel en Nij verheid" tot verbetering van het marktwezen. De heer Oosterveen betoogde dat voor deze hoogst belangrijke zaak nog niet voldoende overeenstemming was verkregen om reeds nu met vrucht daarover te kunnen discussiee ren. Hij stelde daarom voor dit rap port naar de afdeelingen le renvoyee- ren waartoe z. b st. werd besloten. 13. Rapport van de Raadscommissie in zake de Hoogere Burgerschool. De voorzitter zegt dat ofschoon dit rapport klein van omvang is de com missie toch een groot aantal zomer avonden aan de behandeling daarvan heeft gewijd. Hij brengt hulde aan de commissie voor hare objectiviteit en dankt haar voor het door haai gedane werk. De heer Hagedoorn is eenigszins huiverig om het rappoi t der commissie in eene openbare vergadering te be spreken en vermeent dal de raads leden zich vrijer zullen uiten in eene geheime zitting. De voorzitter zich daarmede ver- eenigend doet de deuren sluiten. Bij heropening der zitting deelt de Voorzitter mede dat de conclusie der commissie luidt: le. dat de algemeene toestand gunstig en van dien aard is, dat het nemen van bijzondere maatregelen in geen enkel opzicht noodig of gewettigd zoude zijn 2e. dat de commissie verwacht, dat de minder juiste verhoudingen die hebben bestaan, geacht kunnen wor den tot het verleden te behooren, en dat ieder der bij deze zoo belangrijke inrichting betrokkenen zal streven naar goede verstandhouding en naar de behartiging van de belangen van de Hoogere Burgerschool 3e. dal de commissie vermeent, dat herziening van de betrekkelijk dit onderwijs bestaande reglementen en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten hiertoe krachtig kan bijdragen, znodat zij vertrouwt dat Bijigeuieeater uil Wethouder,. bereid zullen zijn, spoedig daartoe de noodige voorstellen te doen. Burgemeester en Wethouders zullen zoo spoedig mogelijk daartoe overgaan. De heer Hagedooin zegt in de besloten vergadering dank te hebben gebracht aan de commissie voor haar veelomvattend moeilijk werk. Hij vereenigd zich volkomen met hare conclusie en vertrouwt dat bij samen werking van alle autoriteiten de toe stand, die getuige het feest van den directeur, goed is, ook in de toekomst goed zal blijven. Op voorstel van den voorzitter wordt z. h. st. besloten de commissie te ontbinden onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, waarna de voorzitter de vergadering sluit. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond heeft een vakafdeeling voor timmerlieden gesticht, aanvankelijk met 14 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren D. van Loveren, vooiz, J. de Waal, secr., en G. de Gans, penningm. Naar wij vernemen heeft ds. Teerink bedankt voor het beroep bij de Geref. gem. te De Bilt. Mejuffrouw M. van Slooten legde aan de Rijks Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het aanvullings examen Dier- en Delfstofkunde af. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zal a.s. Zaterdag alhier de feesten bijwonen bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Rij- en Hoefsmidschool. Het le elftal van Quick maakte Zondag een vergeefsche reis naar Deventer. Aldaar aangekomen, hoorden ze dat 't terrein afgekeurd was en konden ze weer naar Amersfoort terugkeeren. Het korfbalspel schijnt in Amersfoort wel in de smaak te vallen. Nu is er weder een club opgericht door de leerlingen der H. B. S. onder den naam V. I. O. S. Amersfoort staat op 't oogen- blik in het teeken der muziek en wel meer bepaaldelijk in dat van den zang. Wat menschelijke stemmen vermogen hebben ons Zondagmiddag allereerst de Wognummers doen hooren. Doodgewone eenvoudige landlieden, doodeenvoudig niet enkel in kleeding maar ook in hun doen. Ook in hun zang wordt die eenvoud betracht en juist daardoor draagt zij het kenmerk van het ware schoone. Wij willen het programma niet ontleden omreden het slechts een telkenmale herhalen van den grootst mogelijken lof zou zijn. Amicitia kan slechts een kleine 400 personen herbergen. Duizenden heb ben dus niet kunnen genieten van hetgeen door «Jacob Kwast" werd geboden. Hopen wij daaiom dat de directeur Willem Saai met zijne discipelen en dorpsgenooten aanleiding moge vinden zijn bezoek aan onze stad te hei halen. Gisterenavond gaf de zangver- eeniging der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" hare 64e uitvoering. Het ten gehoore gebrachte toonwerk «Arminius" heeft in alle opzichten voldaan. De componist Max Bruch mag dan al niet tot de grootmeesters der muziek gerekend worden, hij beeft getoond degelijk en fraai werk te kunnen leveren. Zoowel de soli als de verschillende koren zijn zeer muzikaal gedacht. Moesten wij al iets aanmerken dan zou het zijn op de partij van Siegmund maar, dat ons deze het minste beviel kan ook grootendeels wel liggen aan den tenor-solist, den beer Van Erkel, uit Zutphen, die nu niet goed bij stem leek. De partij der priesteres werd door mevrouw Joh. W. KerkmeyerBakker uit Hoorn heerlijk gezongen. Ook voor de Arminius van den heer Bram van der Stap hebben wij mets dan lof. Zijn fraai omvangrijk baritongeluid kwam in dit werk eerst goed tot zijn recht. Ook de koren waren goed. De bassen, klein in aantal, hadden daar door zwaar werk, maar wisten zich toch te handhaven, waardoor de ge- wenschte samenwerking werd verkre gen. Een woord van lof aan den heer M. W. Petri, directeur der zangver- eeniging, door wiens toewijdende lei ding ook dit werk wederom zoo goed mocht slagen, maar bovendien een woord van oprechte hulde aan de pianiste, mejuffrouw J. L. Wolter, voor haar uitnemend hoogst muzikale begeleiding. Zij vooizeker badnietde muist zware taak, bij het \ertolken der gedachten van den componist,maar zij heeft er zich op glansrijke wijze van gekweten. Wie gedragen kleedingstukken enz wil afstaan, wordt vriendelijk uitgenoodigd deze te zenden aan Mevrouw PrinsWaller Utrechtsche weg 8 of aan Mevrouw Van Arkel Van Klaveren, die den weg weten om die kleeren aan een goed adres te doen komen Gisterenochtend kwam H. M. de Koningin alhier door op haar reis van het Loo naar den Haag. 380ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 25 en 26 Nov. 1907. (1000 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 507 533 547 548 2155 2240 9082 10082 10085 10096 13070 15007 15034 15037 15364 15379 15782 15783 15784 20228 20238 20244 20247 20258 20885 20902 20922 20928 en 20932 Te zamen 29 prijzen. Het Zuiderzee-Vraagstuk. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen verschijnen van de hand van den Heer L. A. Sanders, ingenieur der Amsterdairische fabriek van Ce- ment-lJzerwerken «Wittenburg", een vlugschrift over bovengenoemd vraag stuk. Daarin tracht de schrijver aan te toonen, dat indien het werk wordt uitgevoerd, volgens het thans inge diend wetsvoorstel, 20 miliioen gulden te veel zou worden besteed. Verta lingen dezer brochure worden toege zonden aan de buitenlandsche tech nische bladen. Door het hoofdbestuur van den Nederlandsehen Aannemersbond is een adres gericht aan de Tweede Kamer betreflende het voorstel van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, om door reorganisatie van de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam te voorzien in de behoefte aan middelbaar technisch onderwijs. Adressanten meerien echter ernstig te moeten protesteeren tegen de uit de toelichting blijkende meening van den Minister, als zoude practische vooropleiding voor de leerlingen der a.s. middelbare technische school niet beslist noodzakelijk moeten worden geacht. Zij zijn integendeel met de meeste stelligheid overtuigd, dat voor de toe lating tot de middelbare technische school als onafwijsbare eisch moet worden gesteldeen voldoende prac tische vooropleiding, en zij verzoeken daarom de 2e Kamer het voorstel niet aan te nemen, tenzij de eischeu van toelating tot de middelbare technische school door den Minister in den hier boven aangegeven zin woi den gewijzigd. Nieuwe wetten. Het antwoord van den Minister van Justitie nopens zijn begrooting voor 1908 is verschenen. De Minister deelt daarin o.a. mede dat een wetsvoorstel tot herziening der wettelijke regelen van de naam- looze vennootschappen zijn departe ment heeft vei laten en dat dit binnen weinige dagen mede het geval zal zijn rriet het wetsontwerp tot her ziening van een groot deel van ons zeerecht. Spoedig zal ook het depar tement van den Minister verlaten een wijziging van het le Boek van het Wetboek van Strafrecht. Wilhelm II te nighcliffe-Castle. De Duitsche Keizer houdt thans, een veertiendaagsche rustkuur op het prachtige lustverblijf, dat door een lijfarts van Edward VII voor hem werd uitgekozen. Op die «rust" geven echter de vol gende mededeehngen van een bijzon- deren correspondent van «The Tunes" een eigenaardigen kijk. De Keizer staat, volgens dien be richtgever, 's morgens om 6 uur op en gaat dan, nog vóór het ontbijt, met zijn secretarissen aan den arbeid. Vóór den middag beantwoordt hij dan de telegrammen die in den loop van den nacht zijn ingekomen, 's Avonds vóór het naar bed gaan, voert. Wil helm II zijn persoonlijke biiefwisseling. De eenige afwisseling wordt gevormd door de automobieltochten in de bos- schen. Dag en nacht, op alle oogenhlikken, komen er koeriers van het Duitsche gezantschap te Londen op liet kasteel aan Een onophoudelijke stroom van politieke berichten wordt langs bij zondere telegraallijnon naar Highclilfe Castle geseind. Langs de boomen gespannen telegraafdraden verbinden het kasteel met de spoorwegtelegraaf- lijnen naar flinton Admiral en met de telegraaflijnen van het «Post Office" te Bournemouth. Ook is er een bijzondere telephoon- verbinding aangelegd. Een «Tubune" correspondent maakt de opmerking dat het schijnt alsof de Keizer bij zijn aankomst op liet kasteel tot zijn staf gezegd heeft: «Ik ben dood-op, daarom heb ik rust noodig Laat ons dus even hard werken als ergens anders". Verleden week zou Wilhelm II uitrijden, toen onmiddellijk na het ontbijt het werk geieed scheen le zijn. De Keizer gaf last de automobie len voor te brengen en maakte zich voor den tocht gereed. Hij was in een vioolijke stemming en keek ver langend naar een morgenrit in de bosschen uit. Op dat oogenblik kwam een nieuwe depêche aan. Dè Keizer zond dadelijk de automobielen weg, nep zijne secre tarissen bijeen en werkte in zijn kamer geregeld door tot de lunch. Daarna reed hij naar Bournemouth, waar al spoedig het gerucht van zijn komst was doorgedrongen. Het bezoek viel juist samen met den wekelijkschen halven vacantiedag. Het gemeente bestuur maakte ui een automobiel zijn opwachting. Een duizendtal menschen wachtten verlangend in de straten. Kleine jon gens en meisjes droegen strikken met de Duitsche kleuren: rood, zwart en wit. De vorstelijke stoet ging echter met zeer groote snelheid de stad door en naar huis terug. Er was geen ge legenheid voor toejuichingen. Weinigen herkenden Wilhelm II, toen zijn auto voorbijsnorde. Eerst later weid bekend dat de Keizer in de auto vergezeld was van graaf Eulenburg en graaf Metlernich. Om vier uur verliet Z. M. Bournemouth en logde den afstand naar het kasteel 8 mijlen in 15 minuten af. De rest van dien dag besteedde de Keizer als de vorige. Hij gebruikte een Duitsch middagmaal, dat door zijn eigen kok was toebereid. Met zijn staf onderhield hij zich te midden van een omgeving, die aan Lodewijk XIV herinnert. Hij schreef zijn brieven aan een tafel van Napoleon I en sliep in het roode geborduurde bed dat e-ns aan Maria Antoinette toebehoorde. Het Berliner Tageblatt verneemt, dat de Berlijnsche politie do hand beeft gelegd op een i ijken voorraad wapens en andere schrifturen, bestemd voor de Russische revolutie. Alles bevond zich ten huize van het vroegere gemeenteraadslid Kersin, wiens ver kiezing ongeldig werd verklaard. Le Petit Bleu bericht dat te Chris- tiania een politiecorps zal worden opgericht dat uitsluitend uit vrouwen zal bestaan en dat belast is met de bescherming van vrouwen en kinderen Het Fransche luchtschip Patrie is door het lucntruim van Parijs naar Verdun gereisd. De tocht werd vol bracht in wat minder dan 5 uur. De gemiddelde snelheid was 38 K.M. per uur. Wegens de groote hoeveelheden drijfijs in de Oostzee kunnen de schepen St. Petersburg niet meer bereiken. Een historische check is Zaterdag door den secretaris van den Ru»sischen gezant te Londen aan dien van Japan aldaar overgereikt. Het was de betaling van hetgeen Rusland nog aan Japan schuldig was wegens verpleging der Russen in den oorlog; de check be droeg bijna 5 miliioen pond. De secre taris van het gezantschap had haar eenvoudig in zijn binnenzak. Nadat de Japansche gezant haar had aangeno men, zond hij haar met een bediende naar de Jokohama-bank. De geldmarkt zal geen invloed on dervinden van deze financieeleoperatie, want de som wordt eenvoudig gecre diteerd op de rekening der Japansche regeering bij de Bank van Engeland en gedebiteerd op de rekening van Rusland. Te Cumberland in den Amerikaan- schen staat Maryland wordteen congres gehouden van landloopers. In de huitenwijken der stad kwamen do afgevaardigden bijeen van de over het geheele land vertakkingen hebbende «Broederschap der landloopers," een krachtige, hoewel niet officieel erkende «vakvereeniging." Dn besprekingen der afgovaaidigden hebben ten doei een nieuw stelsel te ontwerpen voor het aanwijzen der woningen van wel dadige landgenooten. De zonderlinge congressisten schijnen aardig in het geld te zitten en de kroegen maken goede zaken. De brave bewoners van Cumberland echter zijn volstrekt niet ingenomen met dit be zoek van zoovele twijfelachtige elemen ten. De orde is echter tot dusver niet gestoord. Vogclvoedering. Nu de najaarstrek van de kleine zangvogeltjes voorbij is en er weer tallooze achterblijvers zijn, die bij bet invallen van vorst óf verhongeien óf gevangen worden en dus grootendeels doelloos verloren gaan, is hot de tijd orn van de win ter voedering der vogels en van liet broedsel, hetwelk in het voorjaar daardoor verwacht kan wor den, te spreken. Het bestuur van de afd. «Gooi- en Eemlar.d" der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren hoopt dit te bereiken met de brochure, welke het 't genoegen heeft onder uwe aandacht te brengen en voegt er den wensch bij, dat velen zich hel onderwerp zuilen aantrekken en daarmede een algemeen belang dat der vogel bescherming zullen helpen be vorderen De vogels kunnen ons de winter dagen opvroolijken, wat de bloemen zijn voor den tuin en het landschap in den zomer, dat zijn de vogels in den winter, maar zijn ze zelfs niet meer? De brochure: «De voedering van vogels in den winter en het vogel- voederkooitje" is bij den heer J. C. van der Veen, Brinkstraat te Baain en bij den heer Jhr. J. A. Sand berg, Utrechtschestraat 35 te Amersfoort, Secretarissen der afdeeling voornoemd, gratis te bekomen. Haznrdspelen. Men schrijft uit Leiden In den laatsten tijd zwermen langs de straatweg van Leiden naar Den Haag gedurig jonge mannen rond, die de eenvoudige buitenlui door allerlei lokmiddelen weten over te halen een kaartje le leggen Boeren knechts, kleine venters worden er meestal het slachtoffer van. Een der handlangers speelt eerst en wint. Een ander woidt daardoor ook tot spelen verlokt en verliest. Om de schade weer terug te krijgen worden nog een of nie6r kansen ge waagd en de werkman komt platzak thuis. Het met moeite verdiend dag geld, of verdienste en inkoopsprijs van den koopman verdwijnt in de zakken der handige kwartjesvinders. Het gelukt de politie maar zelden de dadeis op heeterdaad te betrappen. Zoodra een politie-uniform zich nog maar in de verte vertoont, nemen ze op de fiets de vlucht om elders opnieuw hun geluk te beproeven. Soms worden ze door een slimmen veldwachter verschalkt. Zno stond gisteren voor het Kantongerecht een heertje uit Den Haag voor het kanton gerecht te Leiden terecht, die een onnoozel bakkertje f5 had onttroggeld. De ambtenaar vroeg daarvoor eeu boete van f 40, subs. 10 dagen. Een spoorweg geplunderd. Op ontzettend brutale wijze hebben spoorvvegdieven, den expres-trein van Toulouse naar Parijs geplunderd. In dien trein waren 67 kisten met geld, vertegenwoordigend ongeveer een waarde van een miliioen francstwee ambtenaren waren daarbij als bewa kers. Even vooi bij het station Etampes kwamen twee personen in de wagen, die met revolvers gewapend waren, en de ambtenaren daarmede bestook ten. Een hunner kon de noodrem ovei halen, zoodat de trein bleef stil staan. Dadelijk werd hulp geboden, maar de aanvallers waren uit den tiein gesprongen en hadden de vlucht genomen in een boscb. Zij waieri er in geslaagd acht der geldkisten uit den wagen op den weg te werpen. Onmiddellijk werden de bosschen bij Etampes door de gendarmes afgezocht, maar van de roovers was niets meer te vinden. Ook de geldkisten waren verdwenen. Slechts werd bij Jeurre een revolver gevonden, die nog me(

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2