Het Gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de laatste pagina van onze conrant gepubliceerd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 2igd. Gedurende dien tijd behoort dus bij elk voor Duitschland bestemd pakket, een adreskaart en eene dou aneverklaring te worden gevoegd. (»St-Ct.") Toelating tot het Rcsorvckadcr. De Minister van Oorlog brengt in de »Stct." (no. '288) o.m. ter kennis van belanghebbenden, dat het eerst volgend examen van hen die wen schen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal plaats hebben op 12 Februari en zoo noodig op een of meer volgende dagen. Men zie verder de »Stct." Landverhuizers terug. Nadat dezen zomer vele fabrieks arbeiders uit Twente naar Amerika waren vertrokken, is die strooming echter spoedig tot staan gekomen. Het schijnt, dat de berichten, welke velen hunner aan hun achtergebleven vrienden toezonden, niet bemoedigend zijn geweest Sommigen zijn reeds teruggekomen, anderen zijn op den terugweg en nog anderen zouden gaarne ook terugkomen, als ze maar de noodige middelen badden om de reis te bekostigen. Soest, 8 December 1907. Door milde bijdragen van verschil lende ingezetenen, daartoe in staat gesteld, konden de onderwijzers der O. L S alhier de kinderen een pret tig St. Nicolaasfeest bereiden. Tegen 1 uur trok de geheele schooljeugd onder geleide in de richting van het station N. C. S. om den goeden Sint af te halen. Op het traditionneele witte paard gezeten, den kromstaf in de hand, kwam de gemyterde bis schop. gevolgd door zijn zwarten knecht, den Stationsweg af, en trok, begeleid door de juichende kinderen naar de school, waar hij een hartelijk wooid tot de kleinen sprak. Af en toe werd hij toegezongen en onderwijl verkeken de kleinen zich haast aan de manden vol lekkers, die werden rondgedeeld. 't Is een heerlijk dagje geweest voor de kinderen en een woord van warmen dank mag zeker worden ge bracht, aan allen zonder onderscheid, die zoo door geldelijken als ook ande ren ten hoogste gewaardeerden steun dit feest mogelijk hebben gemaakt. Volgens de N. R. C zal de trein waarmede de Duitsche Keizer Viijdag- avond naar Berlijn terugkeert, aan het station alhier te half twaalf aan komen en 10 minuten oponthoud hebben. Onze vroegere postdirecteur, de heer J. H. H. Gunther Mohr, thans inspecteur der post-en telegrafie te Middelburg, is benoemd in de com missie voor de reorganisatie van het hoogere personeel der posterijen en telegrafie. in den nacht van Zondag op Maandag zijn alhier uiteen ongesloten schuur, staande in een tuin grenzende aan de Wilhelminastraat, die ook al niet gesloten was, een tweetal fietsen gestolen. Door de politie is bereids een ijverig onderzoek ingesteld. Op de spoorlijn Hilversum Amersfoort is onder eerstgenoemde plaats tusschen den overweg Liebergen en Ooster-Engbweg gisterenochtend gevonden het lijk van een tot dusver onbekend gebleven man, gekleed als werkman. Het hoofd en een der armen waren geheel van den romp ge scheiden. De beer _G. G. A. F. Richard Sr., commies Ie klasse, chef de bu reau der afdeeling weg en werken der H. IJ. S M. alhier, wordt 1 Janu ari a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd gepensionneerd. Door de afdeeling van den Alg. Ned. Timmerl.-Bond is een werkloc- zenfonds opgericht, hetwelk 1 Januari in werking zal treden. De contributie bediaagt 12 ct. per week. De uiikee- ring gaat in na een of anderhalve week werkloosheid. Meldden wij de vorige week dat Wellicht een derde christelijke tim- merliedenvereeniging gesticht zou worden, dit vermoeden is niet be waarheid. Integendeel, de adviseurs dominee Vunderink en Meiners zul len een commissie vormen, welke de christelijke vakorganisaties tot elkan der zal trachten te brengen en zoo veel mogelijk nieuwe organisaties te stichten. Waarschijnlijk zal door de afdee- lingen der neutrale vakbonden bin nenkort een openbare vergadering belegd worden, om aan te sporen tot aansluiting en op te komen tegen verdere verdeeling tusschen de vak- genooten. (S d. V.) Generaal-majoor H. F. D. Biaams Inspecteur der cavelerie, vergezeld van zijn adjudant ritmeester J. M. Benteyn, is gisterenmiddag hier aan gekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Smolders van Osch. Door B. en W. zijn met ingang van 1 Januari benoemd bij de ge meente-gas-fabriek tot stoker-sjouwer J. IJzerman en tot schilder J. Verhoef, beiden thans tijdelijk. Tegen een bewoner van den Leusderweg is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Drank wet. Aan den heer G. Dekker is eervol ontslag verleend als auditeur bij den Schuttersraad der thans op geheven schutterij te Amersfoort. De eerste winter collecte voor de Ned. Hervormde diaconie heeft opgebracht f625. Naar de «Eemlander" verneemt zal de oude cacaofabriek van de firma Nesenberend aan den Arnhemschen weg weer worden ingericht voor het zelfde doel. De personen die nu een dergelijke fabriek drijven op «Walden" de vroegere onderneming van dr. Frederik van Eeden zullen zich er vestigen. Ds. M. van Kleeft, die a.s. Vrij dag optreedt voor de leden van het Nutsdepartement alhier, heeft tot onderwerp gekozen: De legende van den «Wandelenden Jood," bewerkt door prof. Max Haashofer. De heer van Kleelï moet een zeer goed spreker zijn, terwijl zijn onderwerp, hoewel niet nieuw (men denke aan den sen satieroman van Eugène Sue) actuali teit gekregen heeft door de onderzoe kingen van de laatste jaren naar den oorsprong dier legende. In de Zondagavond gehouden vergadering van het Kruisverbond werd met 29 tegen '14 stemmen be sloten dat in den vervolge de vernieu wing van beloften voor den tijd van één kalenderjaar moet worden aange gaan, in verband met de op de alge- meene vergadering te Zwolle samen gestelde Bondsstatuten. Bij wijze van proef zullen, voor loopig voor een half jaar, de vergaderingen des avonds op werkdagen worden gehouden en niet meer, zooals ge woonte was, op Zon- en feestdagen. Mededeeling werd gedaan dat kape laan iluurdeman van Abcoude op Donderdag 19 December a.s. in een openbare vergadering zal spreken over «het Alcoholisme in Frankrijk." Door het Kerkbestuur der Ned. Hervormde gemeente alhier worden plannen overwogen tot het stichten van een eenvoudig kerkgebouw in het nieuwe stadsgedeelte nabij de Soesterweg. Tusschen nu en Kerstmis zullen de gemeenteleden worden bezocht om voor dit doel gelden in te zamelen. Vermoedelijk zal voor hetzelfde doel een bazar worden gehouden. Dinsdag 17 December zal profes sor dr. T. Cannegieter als spreker optreden voor de afd. Amersfoort v. d. Ned. Protestantenbond. Naar wij vernemen, heeft de heer Louis Bouwmeester het voorne men om 3 Jan. alhier met het Haarlem- sche Tooneel op te treden. De nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse E. A. R. F. Baudet is inge deeld bij de rij- en boefsmidschool alhier. Maandagmiddag omstreeks 4 uur sloeg het paard van de Nijkerksche Boterfabriok, dat voor een voorbij snellende trein schrok, met het wagen tje achter zich, ter hoogte van het station op hol. Hei werd in de Utrechtschestraat tot stilstaan ge bracht. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor en bleven paard en wagen ongeschonden Door do aanhoudende regen van Zaterdag op Zondag, was 't Leusderveld van dien aard, dal de wedstrijd QuickVitesse niet kon doorgaan. Lootte Quick voor de eerste twee ronden van den beker op eigoD terrein, dit keer waren ze minder gelukkig. Voor de derde ronde moeten ze 5 Januari spelen tegen M. V. V. O. te Middelburg. Voor een zeer goed bezette zaal gaf de Onderofiicier-Zangvoreeniging onder leiding van sergeant Wernicke gisterenavond de aangekondigde uit voering ten bate der vereeniging «Liefdadigheid". Ik aanmerking genomen, dat al het gebodene door amateuis werd ten gehoore gebracht, mag de vereeniging met voldoening op deze hare eerste uitvoering terugzien. De koren werden Hink gezongen. De heer Wernicke toonde zich een zeer bekwaam pianist. De liederen door mej. Schwemmer gezongen werden op hoogst beschaafde wijze voorgedragen. Het Symfonieorkest »Jubal" was met zijn nummers niet gelukkig. De stemming liet zeer veel te wenscheri over. Na afloop van het concert dankte de heer Kollewijn, voorzitter van «Lief dadigheid" de medewerkenden voor hetgeen zij ten bate van het goede doel hadden verricht. Door Van den Bergh's Limited wordt een even fiaaie als kostbare reclame verspreid. Ter meerdere be kendheid van haar product Vilello" beeft zij een in 4 kleurendruk hoogst artistiek uitgevoerde omslagkalender doen vervaaldigen, een fraaie wand versiering voor elk salon en daarbij van praclisch nut tevens. Morgenavond wordt door de Ned. Tooneelvereeniging in »Amicitia" opgevoerd het uit het Duitsch ver taalde blijspel Advocalenzaken"De inhoud van dit stuk komt op het volgende neer: Dr. Nobert Klaussen (de heer P. Bron) sedert een half jaar getrouwd met Hélène (mevr. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert, mist sedert enkele dagen een armband, dien hij van zijn vrouw heeft cadeau gekregen, en hij verzuimt haai dat te zeggen. Zij bemerkt het, is er niet gerust over waar 't voorwerp gebleven kan zijn en wordt een beetje achterdoch tig, waarom zij hem noodzaakt op te biechten, waar hij de laatste dagen al zoo geweest is. Alléén voor den Maandagavond, toen hij den armband moet verloten hebben, kan hij zijn alibi niet bewijzen Om er zich van af te maken vertelt hij, met zijn vrienden Kramer (v. d. Does) en Haltenhof (Poolman) in een bekend restaurant oesters te hebben gegeten Toevallig komen de vrienden een bezoek biengen, en dan maakt Hélène van de gelegenheid gebruik een en ander te vragen. De antwoorden stellen haar niet gerust Later komen de resp. echtgenooten, van welke zij te weten komt, dat Kramer Maan dagsavonds altijd de vergadering van bankdirecteuren, en Haltenhof die van een kunstkring bijwoont. Dan wordt de onrust van Hélène nog grooter. Vervolgens verschijnt de advocaat Burgmüller, bekend uit verschillende interessante processen De dames scharen zich om hem heen, hopend iets pikants te zullen vernemen, en trachten hem uit te hoorei). En dan vertelt hij, een ecbtscheidings- proces in behandeling te hebben van een dame, die door haar man be schuldigd wordt Maandagsavonds met een onbekende in het genoemde restaurant te hebben gesoupeerd, waar de echtgenoot getracht heelt hen te verrassen. Op 't oogenblik, dat hij de cbambre séparée binnen treedt, zijn de twee gelieven echter door het raam naar buiten gekropen en vervolgens in een rijtuig gevlucht. De advokaat heeft dadelijk een on derzoek ingesteld, den kellner en den piccolo uit het restaurant verhoord, den koetsier die het paartje gereden heeft opgespoord en een achtergelaten cigaret in beslag genomen van een merk, dat in de heele stad niemand rookt dan Klaussen, die het van zijn zwager, consul te Odessa, toegezonden krijgt. Bovendien komt Hélène nog te we ten, dal de bewuste dame, Julie Hupf- ner, een vriendin nog wel, in het bezit is van den verloren armband van haar man. Er is dus bijna geen twijfel meer mogelijk! Toch kan zij nog niet aan zijn schuld gelooven, hoezeer de advocaat haar daarvan ook tracht te overtuigen. Het gesprek der dames met den laatste is grootendeels afgeluisterd door Liselotte, Heléne's nichtje (mej. Vogelzang) en Heiriz, student, Klaus- sen's broer (mevr. PostBraakensiek), die elkaar telkens bij Hélène aan huis rendez-vous geven. Belden komen den volgenden mor gen bij haar informeeren, hoe «die zaak" verder afgeloopen is en tevens om haar geld ter leen te vragen, de een zoogenaamd voor boeken, de an der, die schilderlessen neemt, voor verf. Maar uit een gesprek dat zeen tête a tête voeren, blijkt dat zo het gebruiken voor gezamenlijke, geheime uitgangetjes. Van de vriendinnen Elly (mejufTr. Tilly Lus) en Marie (mevrouw Post) verneemt Hélène, eveneens den vol genden dag, dat haar echtgenooten, Kramer en Haltenhof, Maandags vol strekt niet op de bewuste vergade ringen geweest zijn. Maar waar dan Ja, dat weten ze niet. Hèlène begrijpt er riu niets meer van en kan er vooral niet bij dat de vriendinnen dat eigenaardige gedrag van hun mannen zoo luchtig opnemen. Deze weten het haar echter wel dui delijk te maken, waarbij ze vooral doen uitkomen hoe flink zij de heeren onder den pantolïel hebben, doordat ze alles weten. Nu volgt een geani meerd gespiek over het als getuige voor een rechtbank moeten verschij nen, wat Hélène den lust beneemt om een echtscheidingsproces te beginnen. Zij komt ten laatste met den ad vocaat en haar man „overeen, een five o'clock thea te organiseeren en daarbij de zaak in der minne te behandelen. Aldus geschiedt. De dames en hee ren verschijnen allen, en bovendien ook de piccolo, de kellner en de koet sier, en voor de dienstbode heet het, dat er een repetitie zal plaats hebben van »een voorstelling met levende beelden." Nu volgen er verschillende grappige toorieeltjes en blijkt: lo. dat de ver dachte Julie Höpfner, mevr. Gilhuijs Sasbach) werkelijk in het restaurant is geweest, maar met een vriendin, van welke zij den armband heeft cadeau gekregen, die precies op dien vai: Klaussen gelijkt; 2o. dat de twee «schuldigen" Liselotte en Heinz zijn geweest, welke laatste de cigarelten van zijn broer had weggenomen, en 3o. dat de armband van Klaussen wordt gevonden in de slaapkamer van zijn vrouw. Tot het laatste oogenblik tracht de advocaat de schuld van Klaussen vol te houden Eerst wanneer de dienst bode triomfantelijk met den armband binnenkomt, moet Burgmüller toege ven «dat de alibi bewezen is." (In het oorspronkelijke heet het stuk «Sein Alibi".) 380ste STAAT SLOTEK1J. Tweede klasse. Trekking van 9 en 10 Dec. 1907. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 504 508 510 516 1241 2158 2179 2201 2225 2228 2236 9829 9836 13074 15002 15019 15028 15354 15359 15374 15785 15788 15793 15794 20895 20933 en 20939. Te zamen 27 prijzen. De moord tc Zeist. Eenige dagen na het plegen van den moord te Zeist is door ons mede gedeeld, dat de pet van Hendrik Drost zoek was en bleef, welke spoorlooze verdwijning men in verband bracht met het koopen van chloroform, kort vóór den bewusten Zaterdag, door den verdachte Ivors, die bij den apotheker, die hem het vergif leverde, destijds opgaf het te willen gebruiken voor het dooden van een hond. Een ge wettigde veronderstelling bij het ge rechtelijk onderzoek was, dat de misdadigers chloroform hadden ge sprenkeld op de pet van Drost, om hem deze vervolgens in het gezicht te duwen. Ten einde de pet, die natuurlijk sterk naar chloroform rook, te doen verdwijnen, heeft men haar hoogstwaarschijnlijk in de kachel ver brand, zoo tevens het fleschje met chlorolorm, waarvan men geen enkel spoor meer in huis heeft kunnen vinden, De pet is tot heden onvind baar gebleven, Van groot belang was thans de vraag of men op of in het lijk van Hendrik Drost chloroform had ge vonden. Naar wij vernemen, is bij de sectie in het Academisch Zieken huis inderdaad de aanwezigheid van chloroform geconstateerd. De chloro form in het lijk gevonden was on voldoende om den dood to doen intreden; intusschen kan het vergif wel den dood hebben bevorderd. Verder kan nog medegedeeld worden, dat het lijk boven het rechteroog een roode plek vertoonde; vermoedelijk is deze veroorzaakt doordat een min of meer ruw vooiwerp langs het voorhoofd is geschoven. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat dit voor werp de pet is geweest van Hendrik Drost, waarop de daders de choroform hebben uitgestort, om het hoofddeksel daai na in het gezicht van h<-t slacht offer te duwen. Bij het pogen van Drost zich los te wei ken, is de pet hem langs het voorhoofd geschuurd. Van Valen en Van Ee, die den jongen te zamen om het leven brach ten, en beiden een bekentenis hebben afgelegd, weigeren echter eenige ver klaring te geven omtrent de p^t en de in verband daarmede gebruikte chloroform, hoewel het onomstootelijk vaststaat, dat den jongen dat vergif is toegediend geworden, met de be doeling tegenstand van zijn kant te voorkomen. Kors en Oveihorst blijven ontkennen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn omtrent het geneeskundig onderzoek twee rapporten bij de justitie inge diend, t. w. een gerechtelijk anato misch en een gerechtelijk chemisch rapport en zullen ter toelichting daar van bij de behandeling der zaak voor de Rechtbank als deskundigen worden gpboord de hoogleeraren Spronck en Wefers Bettink en dr. Van Leeuwen, adsistent van eerstgenoemden hoog leeraar. U. D.") Wat <le vruchtboonien uit den grond halen. In Duitschland en in Amerika heeft men getracht zro nauwkeurig mogelijk na te gaan, wat de vruchtboomen aan den bodem ontnemen aan kalk, kali, stikstof en fosforzuur. Daar de Amerikaansche onderzoekers zich be paalden tot het onderzoek van die deelen, die in één jaar tijds zichtbaar aangroeiden Jonge scheuten, bladeren en vruchten, terwijl de Duitschers, die hun onderzoekingen over meerdere jaren uitstrekken, ook den houtaan- was en de wortels mede onderzochten, was het te verwachten, dal de eersten tot lagere uitkomsten kwamen. Dat dit werkelijk het geval is geweest, pleit voor de waarde. Voor het op nemen van alle cijfers, alle uit komsten, is de ruimte te beperkt. Alleen de gemiddelden geven we hier weer, terwijl we nog enkele opmerkingen zullen geven, waar belangrijk wordt afgeweken, of waar de eene boom van de andere veel verschilt in de eischen. De berekingen zijn alle gemaakt, zóó, dat er gerekend wordt op 100 Appelboomen per H A., van peren, perziken en pruimen 300, boomen in den vollen groei en de volle dracht. En dan kwam men tot de volgende uitkomsten, voor Amerika: Er werd aan den bodem onttrokken door Kalk. Kali. Stikstof. Fosforniur. Magnesia. Appel 73.4 71.5 66.8 17.9 30.1 Peer 43.5 37.8 33.6 8.1 12.3 Perzik 129.6 81.9 84.9 20.4 39.9 Pruim 47.1 43.5 33.9 10.2 14.7 De cijfers voor kalk en magnesia kan men samenstellen, om daarnaar de kalkbemesiing te bepalen. Geeft men kaïniet of patent-kali dan zit daarin ook magnesia. De appelboom vormt de grootste hoeveelheid versche plantenbestand- deelen, toch is de daarin bevatte hoe veelheid voedsel niet zoo heol groot de perzik, die ongeveer de helft van de groene bestanddeelen vormt, bevat daarin nog meer plantenvoedselde snel groeiende perzikboom stelt dan ook de hoogste eischen aan den bodem, dan volgt de appelboom echter als No. 2. De peer en de pruim zjjn niet zooveel eischend. Dit staat ten deele in verband met den minder snellen groei. De perzik verbruikt de grootste hoeveelheid kalk; pruimen groeien nog op kalkarmen bodem, ofschoon de vruchten zich dan minder goed ontwikkelen. De appel vraagt weer meer, de peer minder kalk. De stikstof en kalibehoefte is bij alle soorten boomen ongeveer gelijk; in volgorde van de grootste behoefte aan deze twee stoffen komen de boomen te staan in de volgende orde: perzik, appel, pruim, peer. In ds

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2