NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Officieele Publicatie. BINNENLAND. „DE KAKEMONO," No. 2. Zaterdag 4 Januari 1908 Zeven-en-dertiff.*te jaargang. BUITENLAND iEïet Ixait van. Eusland. ZUSTER ELIJENA Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VERSCHIJNT WOENSIIAf. M ZATEIIIlAfi. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeatraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Amersfoort herinnert belanghebbenden aan hunne verplichting, om, ing artikel 4 der Leerplichtwet, vóór 1 Februari 1908 bij hem opgave te doen omtrent kinderen, die huisonder wijs ontvangen van a. de vakken, waarin kinderen huisonderwijs genieten. b. de namen der kinderen, met bijvoeging van voornamen, geboorte datum en plaats van werkelijk verblijf, alsmede de plaats, waar het onderwijs wordt gegeven, c. de namen en voornamen van hen, door wie het huisonderwijs wordt gegeven. Amersfoort 4 Januari 1908. de Burgemeester voornoemd WL'YTIERS. In industrieele en politieke krin gen, zoo schrijft de Londensche berichtgever van de Köln., Zlg heeft het groot opzien gebaard, dat het parlernantaire comité van het congres van vakvereenigingen een rondschrijven heeft gericht aan de besturen van alle vakvereenigingen in Engeland, waarin wordt aangedron gen op algeheele afschaffing van over werk, voornamelijk om tevei hinderen, dat de wei kloosheid noggrooteruitbrei- ding krijgt. Deindustrieelen echter ver zekeren, dat bij de tegenwoordige verhoudingen en de dikwijls onver wacht bij massa's inkomende be stellingen, die vaak met groote snel heid moeten worden uitgevoerd, de afschafliiig van overweik een onmo gelijkheid is. De toestand der meeste zaken is bovendien niet van dien aard pat men de aanstelling van een groot aantal nieuwe arbeiders zou aandur ven. daar men deze weldra, wanneer de orders niet regelmatig mochten inkomen, weder zou moeten ontslaan, terwijl door het overwerk arbeider en werkgever worden geholpen en gezorgd woidt voor een vrij regel matigen arbeid. En bovendien zijn ook in sommige vakken van nijverheid niet voldoende bruikbare arbeiders te vinden. Zoo hebben b.v. te Fiverton in de kant- nijverheid bijna een jaar lang alle arbeiders met overuren gewerkt, omdat men niet genoeg geschikte arbeiders kon krijgen. Maar deze arbeiders hebben dan ook, behalve de hun toe komende vergoeding voor het over werk, nog als extra toelage 5 proc. van hun jaarloon bekomen. Men beschouwt in Engeland deze beweging ten gunste van afschaffing van overwerk als een van de vele bewijzen voor het feit, dat de socialis tische beweging in de laatste jaren bij de vakvereenigingen sterk veld heeft gewonnen. Er wordt zelfs be weerd, dat er tusschen de socialisti sche onafhankelijke arbeiderspartij en de uit 22 leden bestaande groep van arbeiders, die tot dusverre tot de liberale partij werd gerekend, een overeenkomst is getroilen, bepalende, dat de laatsten in het vervolg in hoofdzaak met de socialisten zullen stemmen. Twee derde der liberale arbeidersafgevaardigden behooren nl. tot den mijnwerkersbond (mining federationjdie onlangs een geheime stemming onder de leden heeft ge houden over de wenschelijkbeid van aansluiting bij de onafhankelijke arbeiderspariij. Bovendien is er sprake van een bond tusschen arbeiderspartij en de Ierscbe nationalisten. Wanneer een dergelijk plan verwezenlijkt mocht worden, dan zou er tusschen de beide groote hoofdpartijen een blok van 130 stemmen staan, dat van ieder onbewaakt oogenblik gebruik zou kunnen maken voor een minder aan gename verrassing. Wij hebben melding gemaakt van het bevel dat de Traansvaalscne regeering tegen eenige Indieërs en Clnneezen heeft uitgevaardigd om binnen drie dagen het Transvaalsche grondgebied te verlaten, daar zij weigelden zich te onderwerpen aan de bepalingen betreffende de inschrij ving van Aziaten Naar thans uit Johannesburg wordt gemeld, zijn deze lieden, die aan dit hevel blijkbaar niet willen voldoen, nog niet gearres teerd. Met zegt dat de reden hiervan is dal minister Smuts nog eerst eens wil overwegen het door de rechtsgeleerde raadslieden van den Indiër Ghandi ingebrachte bezwaar, volgens bet- welk de regeering onder de bepalingen van de «Immigration Restriction Act" geen recht zou hebben met geweld Indiërs over de grens te zetten Intusschen tracht de oppositie pers in Engeland uit bel Aziatisch vraagstuk in Zutd-Afrika munt te slaan tegen de liberale regeering. die natuurlijk voor alle moeilijkheden verantwoordelijk is. Waren Cham berlain er nog maar, en lord Milner, zoo zucht de Daily Telegraph, dan zou alles goed zijn. Maar zeer terecht wijst de Westm, Ga; er op. dat het juist Chamberlain is geweest, die indertijd van president Kruger de toelating van Bi itsch-Indiërs trachtte af te dwingen De Afrikaanders waien steeds tegen den invoer van Aziaten en het kan dus niet verwonderen, dat zij zoodra zij macht kregen, maatregelen tegen deze ongewenschte bevolkings elementen namen. Men kan wel zeggen, dat de Bntsch Indiërs even goed Engelsche onderdanen zijn. als de inwoners van andere koloniën, maar daarmee kan men de blanke koloniën toch niet overtuigen van de wenschelijkbeid zoo maai zonder meer Britscb-Indische werkkrachten toe te laten. Met de opvattingen der zelf- regeerende koloniën tieeft de rijks regeering rekening te houden en dai geldt voor de conservatieven even goed als voor de liberalen, als zij aan het bewind zijn. Z. K. H. de Prins bracht gister middag een bezoek op het terrein van Zorgvliet aan den Scheveningschen wpg ter bezichtiging dnr plannen voor den bouw van het Vredespaleis en de grondwerken. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins woonden Nieuwjaarsdag de vooi middaggodsdienstoefening bij in de Groote Kerk onder gehoor van ds. Vermeer. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten- Generaal, die den 7en Januari weder vergadert, zal dien dag te half twee uur bijeenkomen. In deze vergadering zal door den voorzitter worden voorgesteld in die vergadering aan de orde te stellen het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 28 Augustus 1907 te Brussel gesloten additioneele acte tot de op 5 Maart 1902 aldaar gesloten over eenkomst betreffende de suikei be lasting. Als proef, vermoedelijk met het oog op de minder goede resul taten, welke de werving voor het ndisch leger in de laatste jaren heeft afgeworpen, zullen hier te lande wervingsagenten worden benoemd ten getale van zes, die moeten zgn gegageerde of gepensiorineerde onder- officteien van dat leger Het Rgk zal daartoe in zes districten woiden verdeeld. De commandant der Koloniale Reserve is belast met de algerneene regeling en benoemt de agenten. De 4de samenkomst van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, die op uitnoodiging van de Nedei larnl- sche Vereeniging voor Vrouwenkies recht van 1520 Juni a.s. te Amstei- dam zal worden gehouden in het Concertgebouw, zal Maandagmiddag 15 Juni, op feestelijke wijze worden geopend, waai bij men hoop heeft op een cantate, getoonzet en te dirigeeren door eene onzer eerste Hollandsche toonkunstenaressen. Dienzelfden dag zal er des avonds een groote receptie worden gehouden om gelegenheid te geven tot meer ongedwongen onder ling verkeer, het verdere van den tijd zal in de ochtenduren worden gewijd aan de behandeling van huis houdelijke zaken en in de avonduren aan groote openbare vergaderingen, waar de beste spreeksters uit de verschillende landen zich zullen laten hooren en het beginsel van staatkun dige gelijkstelling van man en vrouw van verschillend standpunt zal worden toegelicht. De Woensdagmiddag zal worden ingenomen door eene samen komst met jonge lieden, studenten, leerlingen der hoogste klassen Gymna sia en hoogere burgerscholen, waarvan men zich veel voorstelt als krachtig propaganda-middel bij de jongere generatie. De andere middagen blijven vrij voor verpozing, voor afternoon- tea's, voor sigi—eeing, voor uitstapjes in den naasten omtrek van Amsterdam, wat men alles voor de vreemdelingen zoo belangrijk en aantrekkelijk moge lijk zal trachten te maken. Des Zater dagsavonds zal in de groote zaal van het Concertgebouw een afscheidsdiner worden geveven en voor den daarop volgenden dag wordt een boottocht beraamd, waarschijnlijk de Zaan op naar Alkmaar, waardoor men ook in Hollandsch Noordeikwartier de Con gresleden zal kunnen begroeten. Ver wacht wordt, dat in de eerste dagen der daarop volgende week andere groote afdeelingen der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Rotterdam beloofde in dezer, reeds kiachtigen steun, de Congresleden tol zich zullen noodigen en haar niet zonder een vriendelijke herinnering aan Holland sche gaslviijheid laten vertrekken. De pi ijs van het lidmaatschap van het Congres, welk lidmaatschap i echt geelt op het bijwonen van alle och tend- en avondzittingen van het Congres, de feestelijke opening mbe- m ILI.E r'ON. UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" OF Verhalen uit den Russisch-Japanscheo oorlog □aar het Deensch. 18) Hij zet zijn stok neer en doet zijn sandalen a vervolgens hurkt hij in stilte néér op de vloer van den tempel. Eindelijk spreekt hij den ouden priester, die nog steeds onbewege- aan halfduister zit, op volgende wijze 8 Eerwaarde, sta mij toe dat ik dezen tempe binnen treed, ik die de tallooze ver- schnkkingen van den oorlog van nabij gezien heb en die mij vermeten heb trotsch te zijn en woest. Ik ben gekomen uin mij te ver ootmoedigen op deze plaats, die onder alle tempels uitverkoren werd, toen hier het leven gespaard is van degenen die onder alle de vredesboodschap moest ver- die goddelijke boodschap van volkeren spreiden, Boedah «Daarop antwoordt de oude priester, zonder zijne blikken van de verlichte plek af te wenden: «Degene van wien gij spreekt heeft de gewijde vloerzerken van dit heiligdom met voe ten getreden. Eerwaarde, hij wist niet wat hij deed. En evenmin wist de ander, degene die zijn zwaard zwaaide, wat hij deed. Over beiden waakte het Opperwezen, en door zijn wil werd het leven van den prins gespaard het welk nog andere beproevingen te wachten stonden." «Maar de oude priester herhaalt: «Hij heeft de gewijde vloerzerken van dit heiligdom met voeten getreden. Eerwaarde, laat aan Boedah over, zijn wraak uit te oefenen, zooals hij dat noodig acht. Gelooft gjj niet, dat hij wiens leven in dezen tempel gespaard werd zijn misdaad ten volle geboet heeft, toen bij op het toppunt van zijn macht zijnde de boodschip van Boedah tot de zijne gemaakt heeft: Vrede heersche over alle volkeren op aarde"? «De oude priester herhaalt nogmaals: Hij heeft de gewijde vloerzerken van dit heiligdom met voeten getreden. Eerwaarde, Boedah had hem niet voorgelicht. Hij was onschuldig. Hij wist niet wat voor ons heilig was, en wat niet. Welk mensch weet nauwkeurig wat voor een ander mensch heilig is?" «Nu heft de oude priester zijn blikken op en ziet den ongeroepene aan. En nogmaals herhaalt hij deze woorden: Hij heeft de gewijde vloerzerken van dit heiligdom met voeten getreden. Maar de gewijde zaken, als zoodanig door de menschen beschouwd, zullen zichzelven weten te wreken. Degene die ze ontheiligt door /e met voeten te treden zal de lucht die hij inademt en die hem omringt, om zich voelen verstijven. En zijn naam zal geschrapt worden uit de herinnering der menschen en vochtige nevelen zullen zijn graf voor het oog verbergen." Ik heb naar uw verhaal geluisterd, ofschoon de beteekenis er van een weinig duister is. Het is wel een schoone kakémono die gij mij daar afgeschilderd hebt, luitenant Toeman. Maar ik vind ze niet erg Jupansch! En de jonge officier antwoordt mij, in ge peins verzonken. Ja, dat is zoo. Het is meer een Russische kakémono. jj ïj Groote, rose gekleurde wolken, gelijkende op de landen, die op een kaart afgebeeld zijn, drijven in de richting van de onder gaande zon aan den uitgestrekten hemel boven den Indischen Oceaan. Wanneer ze te dicht bij den vurigen oven komen scheuren ze in stukken; sommige lossen in de vlam men op, andere stukken voegen zicli weder bij elkander en nemen grillige vormen aan als van goden en godinnen met olifantenkop pen en veelvuldige borsten. Dan stijgen er groenachtige nevels uit de zee op, die als draken de goddelijke beelden verslinden, de laatste stralen van de aan den horizon ver dwenen zon uitdooven en de duisternis van den komenden nacht met zich voeren. Als een kleine stip in de onmetelijke ruimte beweegt zich een viermaster die uit het Oosten komt in de richting van de onder gaande zon over de uitgestrekte wateren. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1