BUlIËNLAAi). BLNAEALANl). Plaatselijk Nieuws. moedigd door bureaucratische pla gerijen en geldelijke lasten. Dat zij mitsdien, bij alle onderling verschil, tegenover fiscus en bureaucratie bond- genooten zijn. Ten derden ziet men in arbeiderskringen het principieel verschil voorbij tusschen de verzeke ring legen bedrijfsongevallen en die tegen de ongunstige levensomstandig heden, waarin de menscb, buiten bet bedrijf om, o.a. door ziekte en invalidi teit vervallen kan. De aansprakelijk heid voor bedrijsongevallen rust binnen zekere, tegenover schuld der bena deelden ruim te trekken grenzen, uit den aard der levensbetrekking en naar steeds geldende beginselen van burgerlijk recht, op den ondei nemer. En omdat deze wel premie kan be talen, maar in den regel niet solvent zou zijn voor belangrijke schadeloos stellingen, is in het algemeen belang die burgerrechtelijke aansprakelijkheid omgezet in verzekeringsplichl. Daar entegen zijn alle denkbeelden om trent verdere aansprakelijkheid van den werkgever voor den weiknemer en zijn gezin atavistische overblijfsel* uit den tijd, waarin hij als slaaf ol hoorige in permanent afhankelijk- betrekking tot den meester of land heer stond en dere over zijn arbeid gedurende zijn geheele leven be schikte. Met de beginselen van viij- heid en gelijkheid zijn de arbeids verhoudingen contractueel en tijdelijk geworden en het arbeidscontract een gewoon contract, dat door vervulling der bedongen verplichtingen van weerszijden ten volle vervuld is. De arbeider moet uit zijn inkomsten voor zich en de zijnen zorgen. Kan hij dit niet ten volle, de zedelijke verplichting om in h-t meerdere te voorzien tust niet op hem, die zijn arbeid huurde en den bedongen prijs betaalde, maar op de geheele maat schappij, die zich daarvan kwijt in den vorm van armenzorg en naar de strengere beginselen, die hierbij nood wendig in acht genomen moeten worden om de zelfzorg niet te ver zwakken. Aan deze valsche begrippen bobben onze groot-kiezers toegegeven door den arbeiders beloften te doen, in de eerste plaats uil de beurs der werk gevers. De arbeiders hebben aanvan kelijk niet ingezien, dat de uitvoering van dit denkbeeld in hun eigen vleescb zou snijden Maar langzamerhand gaat hun oog er voor open en wint de meening veld, dat de aanwezigheid van den fiscus bij elke loonbetahng, ten einde zijn deel, van welke dei partijen ook, op te vorderen, altijd ook voor hen nadeelig is en willen zij dus verzekerd zijn zonder premie betaling. In werkelijkheid komt dit neer op een verbeterde en verzekerde (in den anderen zin van het woord als in stellig uitzicht gestelde) armen zorg die op zich zelf niet onmogelijk is, gelijk het zoogenaamde Deensche stelsel bewqst, wanneer slechts vast gehouden wordt aan de voorwaaide, dat de betrokkene ze niet door on gunstige antecedenten verbeurd heeft. In den vorm echter, waarin beide groot-kiezers hun toezeggingen heb ben ingekleed bijdragen van werk gevers en werknemers bij een ver zekeringsstelsel naar Duitsch model passen beide partijen er voor en zit ten beide veelbelovers muurvast. Ook nog op een ander punt is dit het geval. Troelstra c. a. willen ver overing van de politieke macht voor de nieuwe klasse der loonaib-iders Niet een behoorlijk aandeel in de politieke njacht, want dat hebben zij door de kieswet van 1896. maar over wicht. Middel daartoe is de algenrieene toelating der mannen tot de stem bus met afschaffing van de grond wettige uitsluiting van bedeelden en wanbetalers. Vandaar een agitatie, waarin zij geen bijval kunnen vinden wanneer zij hun doel in duidelijke woorden bij de stembus brengen Daarom kleeden zij het in onder de formule «algemeen kiesfecht", een even elastieke formule, als die om trent de kenteekenen van geschikt heid en welstaüd in art. 80 Gw., en verpanden zij hun stem aan hen die deze formule onderschreven. Zij wisten dat zij daarmede in de Kamer brachten, wie het elastieke geweten hadden en de formule aannamen, met de wetenschap, dat men bij de uitwerking toch verschil zou krijgen. Wie ronduit zeide door Troelstra c. s. geëischte machtsverplaatsing niet te willen, werd geweerdwie ook maar in den vorm van een blanco-artikpl of van algemeen huismanskiesrecbt een halve toezegging deed, werd ge- accepteei'J. Vooia! hierdoor werd de Jiamer Verder gederiioraliseeid. Totdat Troelstra bij de laatste be- grootingsdiscussiën na vruchtelooze sommatie aan den linkschen Groot- kiezer om toch eindelijk klaren wijn te schenken, een walg toonde te hebben van het product zijner eigen verkiezingspolitiek en den boel maar liever hielp intrappen. Op electoraal terrein zitten beide Grootkiezers even vast, als op ver- zekeringsgebied Zij zijn hier in bun eigen netten verward geraakt. Hande len zij niet naar den zin van Troel stra en onthouden zij het politieke overwicht, 't zij door kiesrechtbe- peiking, 't zij door versterking van den invloed eener Eerste Kamer, bij de voorgenomen Grondwetsherziening toch aan de pioletauërs, dan zegt Troelstra zijn steun op. Verbinden zij zich daarentegen met Troelstra dan worden zij door hun eigen kiezers- groepen verlaten. Op oorlogsgebied zit Borgesius nog heel bijzonder vast. Hoe één kiezer verwachten kon, dat de man, die als Mintstei het contingent van '11 000 op 17,590 man bracht, bezuiniging op dit gebied zou kunnen invoeien, is mij onbegrijpelijk. Men kon toch met volstaan met een militie enkel voor zeer korte oefening, tenzij men daarnevens een aanzienlijk vrijwilli gerskorps aanwierf voor den perma nenten dienst der gewapende macht Om aan dezen laatsten eisch te kun nen voldoen, haalde bij zelf met zijn toenmaligen collega Kool in de mi liliewet van 1901 liet blijvend ge deelte 111. En nu kan hij wel het toen door den minister Kool, zelfs dooi hel stellen der portefeuille ques- lie gehandhaafde landsbelang htj per manente aanwezigheid eener voldoende gewapende macht, aan zijn electorale toezeggingen of uitzichten ten olTei brengen, maar daarbij volgt hem ge lukkig de meerderheid niet. Tot slot zegt rar. Van Houten: Ziedaar naar mijn beste weten de oorzaken van den cbaotiscben toe stand waarin wij ons bevinden, Vraagt men mij nu leri slotte van welke groep herstel van een regel- rnatigen toestand kan worden ver wacht, dan is van zelf het antwoord: van de het minst door met voor ver vulling vatbare beloften gecompromit teerde, de oud-liberale groep. E11 wel door terugkeer in daden lot de van ouds bepioefde liberale politiek. Daar voor behoelt zij zich slechts kracht dadig te doen gelden, gelijk geluk kig Tydeman is begonnen te doen door zijn lede, waarbij hij liet tafel laken tusschen hem en hel mimstei ie doorsneed, nu het door zijn vooisiel lot Grondwetslieiziening genoeg de deksel zijner schotels had opgelicht oin den ousmakeitjken inhoud ie doen kennen. Dat woord heeft nog meer beiee- kems bij de hangende cnsis, dan de afstemming van de Begrooting van Ooi log. Een oproep van Gorki. Maxim Gorki heeft aan het Berl. Tagebl. uit Rome een vlammend piotest gezonden tegen de onder- diukking van Finland dooi de Russische regeering. Hij wijst er op, hoe dit land met zijn 2'/» imllioen uiwoneis, arm aan bezittingen maar rijk aan gevoel en versland, hel 111 de laatste jaien gebracht het-li tol een ver bazende hoogte van ontwikkeling, hij toont aan «al het op politiek gebied en op dat dtr kunst reeds tol stand heelt gebracht en wat het vooi de toekomst nog doet verwachten. »Iri de dooinenkrans der menschheid,(' zegt hij. dis Finland een nog slechts koi ten lijd geleden geslepen, prachtige bloedroode steen en zijn leine, heldere glans moet alle beschaafde menscheii dierbaar zijn." Maar de Russische legeermg, die slechts één doel kent, nl. hare heerschappij te bevestigen over de tot Rusland behoorende vol ken, wil een einde maken aan den glans van het Finsche volk. En nu wordt een nieuwe daad van geweld voorbereid. De Finnen zullen ge dwongen worden met de soldaten der Russische regeering te vechten om de vrijheid van hun arm vader land. De geestelijke ontwikkeling zal tot stilstand komen en uit de diepten van het instinkt zal het getemde dier zich vei hellen en, lol viijheid geko men, door geweld en schiik van zich doen spieken »lk geloof, dat er in de geheele geschiedenis der mensch heid geen bladzijden vooi komen, die van zooveel schande spreken als die der ges'chiedenis van den strqd dien de Russische regeering tegen haa> eigen volk om haie heerschappij voeri En hoe diep vor.lt inen zich getiof- fen, wanneer men ziet, dat Euiopa, zoo trotsch op zijn beschaving, nu het een geheel volk ziet vertrappen, niet den wonsch koestert en den wil te kennen geeft aan de vervolgers met dreigende, toornende stem een »tot hiertoe en niet verdei" toe te roepen. Noodig ware hel, dat Euiopa, ver tegenwoordigd door zijn edelsten en besten protesteerde tegen elke daad van geweld, die deze menschen van hooge beschaving treft, die werkelijk de vrijheid liefhebben en waarachtig gelooven, dat deze even noodig isals liet licht der zou." Aardbeving op Jamaica. Op 2 Jan. is op Jamaica een aard beving waargenomen die 15 seconden duurde. De stoot, die omschreven wordt als de heftigste welke sedert de aardbeving van 14 Jan. 1907 werd waargenomen, deed verscheidene hui zen ie Kingstone instorten. Het waren vooral de oude gebouwen die'14 Jan gespaard bleven. De nieuwe weer stonden den schok. Naluuilijk tieerscht er in de stad een hevige paniek. Een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius? Verschillende observaties toonen aan dat een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius te duchten valt. Tegen de koude. Wegens de strenge koude had H. M. de Koningin last gegeven, dal aan de koetsiers, die met hun lijlui- gen soms uren achtereen, in de file stonden om de gasten 11a het einde van hel nieuwjaarsbal ten hove huiswaarts te rijden, warme chocolade melk zou worden verstrekt. Zoo zag men eentge der wagentjes van eeri melk inlichting herhaaldelijk de lile langs rijden om 111 den barren win teravond aan de in hun jassen ol bonten kragen weggedoken, stamp voetend heen en weer loopende voei- ueden een paar keer een kop heete chocolademelk te schenken Aan ieder werd driekwart liter verstrekt. Geld aan Oorlog zoek geraakt? liet Haagsche G011 esponderitle- bureau meldt: DNaar aanleiding van een beticht, al» zou niet mmder dan 199.009, aangevraagd en toegestaan op de bagroollng voor het Departement van Üoilog, niet looi' hei gevraagde doel zijn aangewend, maar «zoek gei aakt" zijn, «onll van welingelichte zijde liet volgende gemeld: Op 1 Juli 1905 werd aan de vioegere «sergeanten, bestemd orn zoo noodig de plaats van luitenant te vervullen," de zoogeuaatnde »kwartjessergeanten" de ellectieve tang en de aanvangssoldij van sergeant-majoor toegekend. Die sergeanten genoten tot dusver gemakshalve alleen het wapen der infanterie beschouwende hij aan stelling f0.8-2 per dag; 11a 3 jaar dienst fü.92 per dag; na 0 jaar diens! 1 1.22 per dag Van 1 Juli 1905 af kregen zij allen de aanvangssoldij van seigeant majoor, zijnde f 1 22 per dag. Nu spreekt hel van zelf, dat personen, die leeds vóói nunne bevordering 111 de hoogst be taalde eategone waren, van de 132.000 niets hebben ontvangen. Maai er zijn anderen die sedei t genoemden datum lO.oO en weer andeien die iüéOpci dag zijn vooi uitgegaan. Het kan dus alleen de vraag zijn of het totaal van het aan elk dei- heide laatste calegoiiën uitbetaalde I 32.000 of minder bedraagt. In t.el laatste geval is er geld ovei gebleven, dal dan echter niet kan ;>zoek geraakt zijn, omdat hier te lande de «Reken kamer" bestaat, die zoodanig «zoek raken" onmogelijk maaKt." Zaterdagmiddag te 2 uur, werd in tegenwoordigheid van Bestuur, autoriteiten, onderwijzend personeel, ouders van kinderen en verdere be langstellenden, de nieuwe Fiöbelschool van het Nutsdepartemerit geopend. Ds. J. L F. de Meijere, vooizitter van het Xuisdepai leinent, hield daai bij de volgende toespraak: Geachte Aanwezigen. Het spyt me, dal betiekkeiijk weinig autoriteiten hebben kunnen pi vólg zeven aan onze uitnoodiging liiei aan wezig te zijn. Des te meer vei heugt het mij den heer Celosse en andere autoriteiten te zien. Het zij mij dan vergund U het volgende te zeggen Zeer geachte Toehoorders. Meer nog dan bij de eerste steen legging van dit gebouw, is het mij thans, als voorzitter van ons Nuts- departement, een aangename en ver- eerende taak tot U het woord te rrogen richten. Ook uit naam van mijne mede- bestuuideren breng ik U allen onzen hartelijken welkomstgroet, en het zal wel niet noodig zijn U de verzekering te geven, dat Uwe tegenwoordigheid in ons midden ons met groote blij-1 schap vervult. Sedert ongeveer 1 Februari 1884 is bier ter stede een Fröbelschool ge vestigd. De eerste hijeenknmst ter bespreking van de oprichting werd gehouden 24 October 1882, onder leiding van den heer W. van Leer. In een volgende vergadering werden tot bestuursleden gekozen de heeren W. A Schel tenia, W. van Leer en J. J. de Koningh Iri latere jaren ont moeten wij onder deze ook de namen van de heeren A. M Tromp van Holst, ds Kalff, F. YVesseling, D. Gerritsen, B. D. Best en anderen. Ook aan bekwame en goede leiding heeft het niet ontbroken. Als eerste directrice werd 29 Dec. 1883 mej. Weijers gekozen, die in 1888 werd opgevolgd door mej. Warnsinck. Nadat deze in 1893 haar ontslag had aan gevraagd, kwam in hare plaats mej. Van NijmegenSchoonegevel, die hare functie 1 Augustus 1893 aanvaardde Het kan niet entkend worden, dal een goed ingerichte Bewaarschool voldeed aan een ernstige behoefte. Tal van kinderen werden jaarlijk> geregeld ter schole gezonden en mochten deelen in de voordeelen, lie door het Fröbelonderwijs hun in zoo rijke mate werden gobracht. Maar niettegenstaande de ernstige pogingen van zoovelen om de eenmaal opgerichte school in stand te houden, pogingen, waarvoor wij nog heden het onzen plicht achten onze groote waardeering uit te spreken toch loopt er door gansch de geschiedeni- der school een draad, die ons wijst np een wankelend bestaan. Duidelijk kwam dit reeds uit in het jaar 1889. waarin wij in de notulen deze zinsrede h-zen«Beproefd zal worden de in lichting nog dit jaar staande te houden." Doch de school bleef voortleven, telkens gesteund door de hulp harei vi lenden, al-ook door ons Departement Al was do Bewaarschool geen kind van liet Nut, zij was stpeds hare beschermeling. Int was wel niet anders te verwachten. Onze Maat schappij heeft altijd haar beste krach ten gewjjd aan al hetgeen de gezonde ontwikkeling van het kind zou kun nen bevorderen. Als het gold de belangen van ons openbaar onderwijs, dan zagen wij onze Maatschappij altijd met een zeker feu sacré vooraan op de bres staan, om die belangen te behartigen en te verdedigen. E11 vast zijn we er dan ook van oveitnigd. dat de meer dan honderdjarige op dezen ingeslagen weg steeds zal blijven voortgaan. Doch ook op het gebied van het voorbereidend onderwijs heeft het Nut zich met onbetuigd gelaten. Tal van Bewaarscholen in den goeden zin des woords zijn door zijn Departementen opgericht, in dit streven zijn wij thans anderen gevolgd, die ons zijn voorgegaan. Het kan mij geenszins bekoren, mij langen tijd in lijdensgedachten der oude school te verdiepen. Alleen wil ik dit nog opmerken. Na veel moeite en zorg, brak eindelijk voor do Fi öbelschool rneer licht door. In 1902 en '03 kwam het voor, dat her haalde aanvragen van schoolbezoek moesten worden geweigerd. De vraag werd gesteld«zal de school na haar worstelstrijd nog komen op 't peil der algemeene sympathie?" ToehoordersIndien dit ooit werke lijkheid mocht worden, dan is dit zeker grootelijks te danken aan de uitmuntende leiding, die de school in de laatste jaren in mej Schoonegevel mocht hebben. Als hoogstbelangrijke gebeurtenis in de geschiedenis der school, moet nog herinnerd worden aan het plan van het Departement van het Nut, om alhier op te richten een Industrie- en Huishoudschool en daarin als af zondei hjke afdeeling op te nemen de Fröbelschool. Ofschoon door vertraging deze zaak voorloopig hangende bleef wnd ze een feit in 1905. Bekend is echter, dat zich al spoedig nieuwe moeilijkbeden voord den Met het oog op de subsidies van het Rijk moest de Fröbelschool weder door de Industrieschool worden losgelaten en was scheiding noodzakelijk. Maar toen ook was onze tijd ge komen! Inziende het grooie belang van het voorbereidend onderwijs, heeft ons plaatselijk departement ge meend, dat eene schoone stichting als de Fröbelschool voor onze stad niet mocht verloren gaan. Onder voorzitterschap van den heer Celosse, werd in de vergadering van 17 Mei 1907 eenstemmig besloten tot op richting van een nieuwe school, welke in alle opzichten aan de eischen van den tegenwoordigen tijd zou kunnen voldoen. Thans is het gebouw verrezen en allen, die met mij het bewaarschool- onderwijs hebben leeren hoogschatten, zullen dit feit met vreugde begroeten. Bedriegen niet alle voorteekenen, dan gaan wij eene goede toekomst tegemoet. Korten(tijd nadat onze plan nen hun beslag hadden gekregen, werd ons eene groote verrassing be reid. Dank zij de welwillendheid "11 bereidvaardigheid van eenige dames, zagen wij ons ledental van 70 tot 160 klimmen, eene vermeerdering, die wij met bijzondere ingenomenheid con- stateeren, een levensteeken, dat niet anders dan gunstig voor de school kan zijn, en ons bezielt met moed en vertrouwen voor den tijd, die komen zal. Ik acht mij gelukkig elke poging tot uitbreiding van het voorbereidend onderwijs te steunen, en zoo moet het bij U allen zijn. Wij opvoeders, wij zijn verplicht de belangen der kleinen te behartigen. Wij moeten er voor zorgen, dat ook de kinderen van het derde tot het zesde jaar steeds middelen en gele genheid vinden hun innigste wezen te ontwikkelen en hun eigen boeiend spel te spelen. Wij moeten ze bewaren voor den dood der verveling. Een kind moet bezig zijn. In het spel ligt zijn ziel. Als een kind niet speelt, dan is het krank Het spel behoort tot e«n deed van zijn leven. Het spel heeft het kind noodig tot zijn ontwikkeling, zooals de bloemknop den zonneschijn niet kan ontberen, om tot volle, rijke omplooing te komen. Daarom nu moeten wil toezien, dat deze spelende kinderai beid in een goede richting wordt geleid en alles worde geweerd, wat onkinderlijk on onbegrijpbaar is voor het kind En dit ge-chiedt op onze Frübel- -cholen, en daarom worden ze door zoovelen geliefd en iri zegening ge- hou len. Een bekend opvoedkundige heeft eens 0 m. bet volgende gezegd «Wij prijzen de ouders gelukkig, die in staat zijn hun kinderen in hun vroegste jeugd alles te verschaffen, wat tot een harmonische ontwikke ling van lichaam en geest noodig is. Het getal van zulke ouders is echter niet grooten al ware het dat, zoo zouden velen hunner toch de gele genheid, die hun opvoederswetk niet alleen steunde, maar ook tot grooter volmaking bracht, met vreugde be groeten. In vele gevallen echter moet de bewaarschool zoo niet alles, dan toch het meeste geven. Friedrich Fröbel komt de eer toe aewerkt te hebben in het belang van het jonge kind. Hij is de schepper geweest dier kindertuinen, die zooveel geluk brachten aan de dikwijls onbe grepen jeugd. De kinderen leeren daar, wat van zeer groot gewicht is, goed hooren, scherp kijken en zuiver spreken. De onderwijzeres leidt de spelen, want 't leven der kinderen is immers spel: maar niet ieder kind kan uit zich zelf spelen. En wanneer de kleinen thuis komen, na prettig vervlogen uurtjes, dan leven de .ouders weer mee; want onze kinderen willen zoo graag aan moeder vertellen wat ze beleefd, wat ze gebouwd, wat ze ge leerd en beproefd hebben. Het leven der kinderen blijft ook hier spel, maar ontwikkelend spelde verveling, die pest der kinderkamer, is hier verbannen, omdat de kindertuin zich toelegt op de ODt wikkeling en leiding van de ingeboren zucht tot bezig zijn." Ik zal het bij deze uitmuntende gedachten laten. Toch zijn er nog altijd menschen, die niet met ons streven sympathi- seeren. Toch moeten zij nog altijd betreuren, dat onze Wetgever zich

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2