De Armoede van bet Bloed; Hoe die te bestrijden? BUITENLAND Doofheidbestaat niet meer. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. adressen, veelal ware raadseltjes, die zij uit te vinden krijgt, 't Is echter van algemeens bekendheid, dat onze postbeambten op dit punt heel wat vaardigheid en locale kennis beziiten, zoodat z(j soins brieven, met welker adresseering een leek geen weg weel, toch aan bet juiste adres bezorgen. Een sterk staaltje werd aan «De Tijd" weder als bewijs hiervan getoond, namelijk een gewone prentbriefkaart met het volgende adres: Oomejan Tante jans Damrak Amsterdam. Het poststempel der plaats van afkomst vermeldde Utrecht. De ac tieve post wist met deze kaart echter wel weg en bezorgde haar aan hei Hilversumsche Koffiehuis van J. v. d. Wetjer, waar de eigenaar en zijne echtgenoote op oud-Hollandsche wijze in den kring der goede bekenden aldus vertrouwelijk worden toegespro ken. Uit Apeldoorn meldt men aan het N. v. d. D. Aanstaanden Maandagavond wordt Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijnen adjudant, ten Paleize Het Loo verwacht, om Dinsdag en Woensdag deel te nemen aan de jachten in het Gortelsche bosch. Het jachtgezelschap zal beide dagen het middagmaal gebruiken in het hotel „De Keizerskroon", bij Hot Loo. waarbij ook de Prins zal aanzitten Aan de »N. Tilb. Ct.", het hlad van den heer Arts, afgevaardigde voor Tilburg, werd gisteren uit Den Haag geseind, dat het bericht «Ier samen komst van 5 katholieke Kamerleden met mr Heemskei k en dr. Kuyper slechts in zoover juist is, dat in het Hótel »De Twee Steden" een bijeen komst is geweest van den voorzitter der antirevolutionaire Kamerclub, mr. Heemskerk, met eene commissie uit de Katholieke Kamerclub. bestaande uit ke heeren mr. Kolkman, voor zitter, mr. Loefï, mr. Van Nispen en dr. Nolens. De bijeenkomst had ten doel de kiesrechtquaestie te be preken en dr. Kuyper wasdaarbij uitgenoodigd. Maar met de vorming van een nieuw ministerie stond deze hijeenkomst in geen verband hoegenaamd. RECLAME. De genezingen der Pink Pillen. Allen die de Pink Pillen heb.en beproefd, hebben zich er best by bevonden, en alle riagen ontvangen wij blieven gelijk de volgende: Mejuffrouw Adriana van Steenkoven, 21 jaren, Kruisstraat, 123, Oosterhout, schreef ons »Ik heb veel aan bloedarmoede geleden en ik ben tot zulk een toestand van zwakte ver vallen dat ik mijn werk niet meer kon doen. Ik had langdurige scheele hoofdpijn, duizelingen, pijnlijke steken in de zijde. Ik at weinig, ver teerde mijn voedsel slecht, was altijd zeer bleek en zeer zwak. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen zie ik er gezond uit, heb een goede spijsvertering en mijne krachten zijn weergekomen." De armoede van het bloed is waargenomen bij den aanvang van een groot getal ziekten, als anemie, bleekzucht, verval, en zelfs maag kwalen. Er beslaat een menigte versterkende behandelingen, ijzerhoudende geneeswij zen tegen die verarming van den grooten voeder van ons organisme. Maar er bestaat er geen die betere resultaten heeft gegeven dan de Pink Pillen, die een zeer machtige werking uitoefenen op het bloed dat zij, om zoo te zeggen, met iedere gift verrijken. Een vergelijking zal u wel een denkbeeld geven van hetgeen de Pink Pillen doen voor de bloedarraen. Men kan zeggen dat de Pink Pillen de armoede van het bloed genezen, zooals het brood den honger geneest. De Pink Pillen geven onmiddel lijk aan het bloed wat er aan ontbreekt, dat is te zeggen de normale hoeveelheid roode bolletjes, zooals het brood aan den hongerige, aan den vermoeide de warmtestof geeft die hem onmishaar is. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algeraeene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumathiek. Prys f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Heeft ten onzent het zachte weder plotseling plaats gemaakt voor wind en sneeuwjacht, in andere gedeelten van Europa is die verandering reeds 36 uur vroeger ingetreden. Te Parijs bijv. woei Woensdag een hevige storm, die heel wat schade veroorzaakte, aan het Kanaal en de Atlantische Oceaan spookte geweldig, de zee ging buitengewoon hoog en wierp de harken als notedopperi op het strand. De stoombootihenst DoverCalais moest worden gestaakt, een aantal groote schepen liepen groot gevaar en de l'ioviandeering van de zeefor ten gaat tnet buitengewone moeilijkbeden ge spaard. De berichten uit Dieppe, Havre, Cherbourg, St. Malo, Brest en andere kustplaatsen spreken alle over hevrgen stor m, van schepen die op de kust werden geworpen, van andere die in groot gevaar hebben ver keerd, maar gelukkig kon er telkenmale bij worden gemeld, dat de bemanning was gered. Door de groote koude liep verleden week een tooneelvoorstelling te Peters burg in de war. Men zou de opera Nero vertoonen en de zaal was goed bezet, maar het teeken tot ophalen van het scherm liet zich wachten. Het publiek gaf door geroep en ge stamp zijn ongeduld te kennen, waarop de directeur Klementjew verscheen om te vertellen, dat de tooneelspelers wegens de groote koude niet kimden optreden alvorens het tooneel ver warmd was. Hij wees met een veel- beteekenend gebaar naar een dikke ijs- en sneeuwlaag, die het tooneel in een waar gletseherlandschap her schapen had. Het publiek was zoo ontevreden dat de politie eraan te pas moest komen. Het onireégeld werd terug betaald. De «Figaro" over de financieele crisis iri Nederland «Dit vredige en kalme land, waar aan alle Franschen die het bezochten zulk een lieve herinnering behouden hebben, heeft belangrijke verliezen eeleden Zijn nationaal crediet is met 7 milliard francs achteruitgegaan. Het land is in rouw. De feesten van St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuw jaar zijn onopgemerkt voorbijgegaan in sombere droefenis. De straten anders zoo levendig in dien tijd, waren dit jaar verlaten. He' gevolg van de geldcrisis is dat er 20,000 diamantbewerkers op straat zijn gezet, waarbij nog 40 000 andere werkloozen komen. Zij loopen in Hoepen door Amsterdam, zingend, schreeuwend om brood voor vrouw en kinderen. De toestand is hachelijk." Zoo kleurt een groot Fransch blad zijn berichten. Ilooge politiek. Onder het opschrift«Een nieuwe wereldentente" geeft het Bert. Tagebl een beschouwing, die wij vooral mei k- waardigheidshalve weergeven, waarm het denkbeeld wordt aangeprezen van een toenadering tusschen Duitschland, de Vereenigde Staten en China, welke als hel ware vanzelf moet ontstaan Koning Edward heelt, zegt het blad, lusscben de meeste andere groote staten «Ier wereld een nauwe versland- houding teweeggebracht, eri zoo moe ten deze drie wel elkanders steun zoeken. Minister Pichon, zoo meent bet blad, is op liet oogenbhk bezig te werken aari een Engelsch-Fransch-Spaansch vei drag en tegelijk daarmee komt een bericht dat Koning Alfonso voor nemens is een reis naar Mexico te maken. Dat is een vingerwijzing dat Koning Alfons, als leerling van zijn oom Koning Edward, zijn intrede doet in de wereldpolitiek Het blad noemt dit weer een geniale daad van den Bnlsrben monarch; immers Koning Alfons gaat als vertegenwoordiger van den bond Engeland FrankrijkSpanje, naar Mexico, om dezen staat in de entente op te nemen, en later de Vereenigde Staten te laten conlroleereii bij liet gebruik van het Panamakanaal Daar om wekt Koning Alfons' bezoek in Amerika misnoegen, en 't is te be grijpen dat prof. Burgess de aaneen sluiting van de Vereenigde Staten en Duitschland bepleit. China moet voor de bescherming van haar souvereiniteitsrechten, zoo sluit liet artikel, hoofdzakelijk op Amerika rekenen, sedert Rusland in den bond van Koning Edward is op genomen, en zoo moeten Duitschland, Amerika en China zich vereerugen als tegenwicht tegen de politiek van Engelaud's Koning. De Stromboli is weer in werking, er kornt een zware rookzuil uit en men booit een onderaardscb gedon der. De Petersburgsche politie heeft een samenzwering tegen minister Stoly [i n ontdekt. Men had een met oru- plofbare stoffen geladen automobiel zonder stuurman legen des ministers paleis willen laten aanrijdden. De auto is in handen der politie, de daders zijn onbekend. De burgemeester heel t het eere- voorziiterschap aanvaard vari het comiié in zake steun bij weikeloos- heid. Het comité bestaal nu in zijn geheel uit de volgende heeren G. J. Buijs, voorzitter. R. O Rijkens, Seer. J. W. Middelburg, penningm, L. A Baton van Ittersum, H. Noor man, G. van VVijland, J W. van Achterbei gh. L. Brandsen, D.Gerritsen, H. J. Hammer, H. van de Hengel, J. R. van 't Hof, A. Holland, .1 N. van Hoogevest H. Huisken, D. Jaaisveld, W. H. Kam, A. van Lent, M. H. J van Lent, Ds. J. do Meijere, J. C. J Pels Rijcken. S de Pool. C. Ruiten berg, D. Schepper, A M. Tromp van Holst, l)s G. W C. Vunderiiik. H. W. E Viijdagh, F. Wesseling en J van Wessuin Reeds heeft het comité bij middel van aanplakbiljetten een oproeping gedaan van hen die tijdelijk buiten verdiensten zijn geraakt en voor on dersteuning in aanmerking meerieri te komen. Deze kunnen zich daartoe met gesloten briefjes aanmelden bij een der zes eerstgenoemde heeren De briefjes moeten behelzen, 1. Naam, straat en huisnummer. 2. Gehuwd of ongehuwde staat. 3 Aantal leden van het gezin. 4. Hoelang buiten verdienste en bij wien het laatst ge werkt werd 5. Kei kgenootschap. Het eomité uit de Amersfooit- sche bui gerij tot leniging van den nood van werkloozen, heeft de vol gende sub-commissies gevormd: E«n sub commissie tot het ver zamelen van inlichtingen en van schifting van aanvragen. Een sub-comrnis^ie voor liet beheer en verantwoording der gelden voor uitkeeringeii. Een sub-commissie voor het in zamelen der gelden (liet is deze süb-cominissie, die per strooibiljet zich lot de burgeiij heelt gewend om gaven) Een sub commissie tot bevordering van werkverschaffing. Al deze commissies hebben hel recht zich leden te assumeeren. De markten zul'en in 1908 alhier worden gehouden als volgt 30 Miait Halfvasten-paardenmarkt; 13 April Paasch-paardenmaikt 20 Augustus Si -Bartholomeu>-paar- denmarkt; 17 Ooiober St.-Gallen- paardeninarkte.lken eersten Dins dag der maand rumlveemaikt eiken Vrijdag weekmarkt, tevens vooi schapen en varken-; jaarmarkt 26 tot 31 October: loot lag daarvoor 21 October. Er zijn kunstenaars van wie eene eigenaardige kracht uitgaat, waardoor men dadelijk onder den indruk komt van baar heerlijk genie. Tot deze hoogbegaafden behnoit on tegenzeggelijk Germania Schnitzer, die wij, dank zij de concert directie «De algemeene Muziekhandel," het voor- recht hadden j I Donderdagavond te hooren Zeei zrker is zij de grootste pianiste die wij sederi jaren hier ter stede zagen optieden. Haar spel is in hoogn male individueel en van zeldzame poëzie en temperament, haar aanslag volkomen, haai techniek zoo buitengewoon dat men het zuiver technische van haar voordracht geheel over het hoofd ziet om geheel op te gaan in het muzikale. Het tab ijk opge komen puhliek was dan ook enthusiast en dankte haar door telkens herhaald applaus. De heer Mossel was ons een goede bekende en ook hij heeft ons door zijn heerlijke vertolking van Beethoven's Sonaie in A-dur en zijne voordracht van de sonate van Breval veel doen genieten. De le-luit. J. H. Sonne, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt met ingang van 16Januari gedetacheerd bij het valide gedeelte der kol. reserve te Nijmegen. Bij het 5e regiment infanterie is tot kapitein benoemd de eerste len. S. B. van Ueld ii van hel le regt. lewijl de kapitein jhr. H M van der Goes van het 5e iegt. is benoemd tol majoor bij het 8e regt. De 2e luitenant der infanterie van het O -I. Leger, W. A. van der Gant, wordt op 13 Januari gede tacheerd hij de onderafdeeling der Koloniale Reserve te Harderwijk. De heer L. R. Sinnige, docto randus in de scheikunde, assistent van prof Romburg aan de Rijks Universiteit te Utrecht, is no. 2 op de voordracht geplaatst voor een be noeming tot lijdelijk leeraar in de beginselen der Natuur- en Scheikunde aan de Burgeravondschool aldaar. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenon-en. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Januari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorin. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstraiitschc kerk. Voorm. IU'/j uur, Ds. C. E. Hooykaas, van Boskoop. Gereforiti. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'It uur. Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuid9Ïngel). Vooim 10 uur, Ds. Teeririk. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer 11. Schot- hotst, van Lunteren. 's Av. 5 uur, de Heer 11. Schothorst Chr. Gereform. Gemeente. Lokail «de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 380ste STA i'S Sl.O J'K Hij. Vierde klasse. Trekking van 8 en 9 Jan. 1908. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebkb te Amersfoort (Breedestraat 22) zrjn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 1259 1275 9068 9076 9087 9810 9830 10092 20242 20259 20260 20889 20894 en 20938. Te zamen 14 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 20—23, 28—31 Jan., 3—6 en 10—14 Febr., 1908 bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. De vree9 voor inbrekers. Op een van de In-flgke avonden van dit seizoen; welke over liet algemeen weinig uitlokken tot avondwanuelingen in den tuin, meende, zoo vertelt liet Vadei land, een geacht ingezetene van Den ilaag in zijn achtertuintje een man te ontdekken. Dat kon, dat moest een inbreker zijn. Daar de ingezetene in quaesiie noch met lichaamskracht, lincli met dapper heid unbundig bedeeld is, voorzag hij zicll van een wapen, nam velerlei (oorzorgeri om ui geval vari nood veilig te kunnen retireeren, en daalde toen, bleek en bevend, maar inwendig sterk door hel besef van zijn recht, ui den tuin af. Hij sloep tusschen de hoornen door. tot daai, waar hij in het schijnsel van de lamp uil zijn woonkamer de schaduw van den inbieker had meenen le zien, trad vooiuit met het wapen in de hand, de voeten gereed tot de vlucht. Maar onverwachts werd hij bij zijn kraag gegrepen, hel wapen hem ont nomen, en een stevige kerel verrastte hem met de vraag, wat hij bij nacht en ontij m andeimaiis tuin bad uit te voeren. Maar het is mijn eigen tuin antwoordde sidderend de eigenaar. Jou tuin? Zeg T 's, verkoop die praatjes aan 'n ander. Hoe beet je? De geachte ingezetene noemde zijn naam, rnaar de nachtelijke aanrander was allesbehalve overtuigd. Meneer werd door den tuin naar de woning, z'n eigen woninggebrachtmevrouw de meid en andere huisgenooten kwamen er aan te pas, en er hielp iiu geen verder verdenken aan: de identiteit vari den gegiepene stond vast. Toen evenwel was de beurt aan meneer Maar wat doe jij hier in mijn tuin, en wie ben je? Een particuliere nachtwaker, Maar hoe kom je dan hier? Met den sleutel, meneer. Ik sta hier al acht dagen 's nachts op post, om uw huis van achter to be waken Wij zullen het gespiek niet verder weergeven. Genoeg, dat den bewaker was opgedragen het huis van een paar dames in de buurt aan den achterkant te bewaken. Op bet nummer afgaande, was hij de tuinen langs gegaan, en had toevallig den verkeerden genomen Door eert tweede toeval paste de sleutel ook op dien tuin. De voorzichtige dames hadden die acht nachten buitengewoon gerust ge- slap' n. Hm »N. v. N." komt met een dergelijk verbaal dat te Amsterdam speelt. Een jongrnensch, dat bij zijn familie in het Parkkwartier gehuisvest is, kwam des avonds laat het was even voor middernacht thuis. Naar gewoonte waren reeds alle huisgenooten lang te bed en biaridde nergens meer licht. Hij opende de voordeur, hing jas en hoen aan den kapstok en wilde zich door de gang naar de trap hegeven, toen hij onder de huiskamerdeur een lichtstreep be merkte. Nu wilde het geval, dat zich in die kamer een brandkast bevond, die men wegens haar zwaarte op de verdieping gelijkvloers had laten staan en het jongmer.sch vermoedde onraad. Immers, kon het niet zeer goed zijn dat eenige inbrekers, meenende dat de geheel" familie ter ruste was, rle gelegenheid gunstig hadden geoor deeld, om hun slag te slaan? De deur te openen en te zien, wat er van de zaak was, leek hern wat gevaarlijk. Zijn onverwachte komst zou den breien gewis niet aangenaam zijn en waaischijnlijk zouden zij hun ontevredenheid over een sloornis niet onder stoelen of banken steken. Een flinke slag met een hamer, beitel of breekijzer zou allicht hun begroeting wezen en daarop was het jongrnensch wel begrijpelijk niet zeer gesteld. Hij keerde dus terug in het portaal, waar hij uit den paiapluiestandaaid een stevigen wandelstok met zwaren, zilveren knop uitkoos een niet te versmaden verdedigingsmiddel. Juist op dat oogenbhk passeerde een agent van politie en van deze onvei wacht gunstige omstandigheid besloot het jongrnensch" gebruik ie maken. Met eenige korte wooiden legde hij den agent uit wat er aan de hand was, de vooi deur werd gesloten, op dat de heeien inbrekers bij een even- tueele poging om te vluchten zich den pas zouden zien afgesneden toen drukte de agent zijn helin vaster op zijn hoofd, greep zijn degenstok en met de onbeschrijfelijke gelaats uitdrukking van een agent, die tot zich zelf zegtnou zullen we z>- 'ns even opende luj de kamerdeur Hel gaslicht gonsde en verlichte de kamer tot in de verste hoeken. A Ns was stil. Ue brandkast stond op haai plaats onaangeioerd Ondei de canapé: niemand: acnterde gordijnenniemand. De tuindeuren goed gesloten. E n stille, die aan alles: behalve aan mis daad denken deed. Eu toen kwam het uit: de dienst bode die het laatst zich ter ruste had begeven, had vergeten bel gastliclit uit te draaien. De agent af, het licht uit en bet jongmensen naar zijn slaapkamer. En luj droomde van inbrekers. Nieuw Vrouwenleven. Maand blad voor Dames no. 1. With Bölsclie. De zegepraal van hot leven. M Proot. Hei raadsel der Zuidpool. Van de firma Bilderbos Coesel, lithografen te Amsterdam, ontvingen wij een door hem in auto litbogialie vervaaidigde kalender, die wat uit voering betreft voor de meest ge renommeerde buitenlandsche kunst- mi ichtmgen niet behoeft onder le doen. ^BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 2 tot 9 Januari 1908. GeborenCatharina, d. van Leendert van Putten en Antonia van den Berg. Antoma, d. van Rijk van Appeldoorn en Gerardina Hendnka de Kruijf. Anna, d. van Hendrik Vial en Johanna Kuiks. Jo hannes Martinus, z. van Jacobus van Velsen en Gerrilje van Weerhorst. Francijn Agatha, d. van Pieter de Vries en Sophia Jacoba van de Kamp. Hendrika, d. van Hendrik van Vulpen en Elisabeth vanOoik Wilhelmus Antonius,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2