\dvertentiën. iraaud Een vermogen "tfl VERS MAGAZIJN Lama/son &Bmw&Co. werd eindelijk een grenssoldaat om gekocht, om den pasloozen tciziger niet te zien. Zno kwam hij ten slotte, na acht treurige dagen in Rusland te hebhen doorgebracht, in Berlijn terug, ondanks pas, ondanks vergunning, zonder zijn familie te hebben kunnen bezoeken. Zno worden in Rusland keizerlijke hevelen en officieele vergunningen geëerbiedigd De moord te Zeist. Het »Utr. Dbl." meldt: «Wij hebben voor eenige weken medegedeeld, dat bij den verdachte Van Vaalen in bet Huis van Bewaring verschijnselen waren waai genomen, dip deden denken aan krankzinnigheid. «De deskundigen, aan wie een ge- reeskundig onderzoek werd opgedragen, om vast te stellen in hoeverre men bier met voorgewende middelen dan wel met werkelijke krankzinnigheid had te doen, zijn thans druk bezig zich van die opdracht te kwijten, al kan het nog geruimen tijn duren voor hun rapport bij de justitie wordt inge diend. Opnieuw vernemen wij, dat de opinie, die aanvankelijk naar simu latie van den verdachte overhelde, zich sedert wel eenigszins heeft ge- wi)zigd, al valt met zekerheid natuur lijk niets te zeggen alvorens de doktoren hun onderzoek hebben voltooid. Er zijn toch feiten die wijzen op werke lijk bestaande verstandsverbijstering. «Van Vaalen kreeg onlangs bijv. bezoek van zijn vader en zuster, die in de gelegenheid werden gesteld om rustig en ongestoord met hem te pratende vader hoopte eenigen in vloed ten goede op zijn zoon te kunnen oefenen en verzocht hem met dat doel te mogen opzoeken. «Van Vaalen bleek beiden, vader noch zuster, te herkennenen het onderhoud had dan ook niet het minste resultaat. Een kort gesprek viel met den verdachte niet te voeren, zoodat het bezoek geenerlei uitwerking had. «Het spreekt vanzelf, dat deze plotseling opgekomen omstandigheid, die een medisch onderzoek van lan- geren duur noodzakelijk maakte, de afloop van de instructie in deze zaak zeer vertraagt." In Arabië beerscht de choleia zeer hevig. In de laatste maand, sind- 13 December, kwamen in de provincie Hedjas 2264 sterfgevallen van cholera voor en tusschen 5 en 9 Januari zijn te Mekka 841 ziekte- en 677 sterf gevallen van cholera voorgekomen Wereldlandsche Wedstrijd van samenzang mannen en gemengde kooren te Antwerpen. Ter gelegenheid der feesten der 100ste verjaring van Albert Crisar, Antwerpsche Toondichter, rtcbt het Gemeentebestuur van Antwerpen met de medewerking der maatschappijen vLes Disciples de Grisar" en »La Wallonië" een Wereldlandschen Wed strijd van samenzang, mannen en ge mengde kooren, welke zal plaats heb ben op Zondag 9, Zaterdag 15 en Zondag 16 Oogst 1908. Eene som van 16000 franken en veischeidene kunstvoorwerpen zullen toegekend worden als prijzen in deze wedstrijd, voor dewelke alle Belgische en Buitenlandsche maatschappijen worden uitgenoodigd. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot de algemeene schrijver van het inrichtingskomiteit; Mijnheer Adolf Wittevrorighel, Volkslei, 19, Telefoon 3196. Wonderlijk! Te Smilde kon een ouderpaar, die al eenige jaren gehuwd was, het heel slecht met elkaar vinden. Eindelijk werd echtscheiding gevraagd en ver kregen. In plaats echter van elkaar te gaan, heeft men na de echtschei ding van het huwelijk een betere woning gebuurd en deze gezamenlijk betrokken. Men zegt, dat het nu nog beter gaat dan toen het paar voor de eerstemaal in de wittebroodsweken was. Van een nijdige kraai. Het volgende niet alledaagsch voor val had Zaterdagmiddag op den weg Nde, Heul. onder Wateringen (Z.-H.) plaats. Een gezelschapje van enkele kinde ren, naar schatting 7 of 8 jaar, werd door een kraai aangevallen. Het' hon gerige dier had zich gehecht op de borst van een der kleinen en pikte naar de keel van *t ventje. Aan hoilen geen gebrek. De barbier T., toevallig ter plaatse, ontzette het kind, maar de kraai was stellig niet van plan den kamp op te geven, want op enkele passen afstand stond hij tegen den volwassen man te blazen en nijdig te doen. Eerst toen een fietsrijder hulp kwam bieden en ze samen met alles wat voor de hand lag, naar het dier gooiden, vloog dit in een boom. («Res.-b.") Nederlandsch in Transvaal. Een inwoner van Heidelberg schrijft aan «De Volkstef": Minstens 75 procent der blanke inwoners van dit district zijn Hol- landsch-sprekendniettegenstaande zijn al onze kantoren opgevuld met alleen Engelsch-sprekendeambteiiaren. Zoowel rondreizende magistraat als adsistent-magistraat verstaan geen woord Hollandsch; zoo ook de zoo genaamde veearts, de pas kantoor- menschen, de mijn-commissarissen, de claim-inspecteurs enz. Wanneer een man die geen Engelsch kent, iets te doen heeft op een dier kan toren, dan moet hij eerst 'n vriend krijgen, die genegen is met hem mee te gaan naar kantoor om zijn zaakje te verrichten. Dit beschouwen wij als zeer onbillijk, en maakt omgang met onze ambtenaren zeer onaangenaam Want er kan zoo geen samenwerking wezen, wat noodig is voor de alge meene welvaart. Wij hopen dat de Regeering hiervan notitie zal willen nemen". We hopen zegt het blad hierbij dat ook de betreffende heeren ambtenaren hiervan notitie zullen nemen, 't Is erg onpleizierig voor de Regeering om klachten als boven gepubliceerd te moeten ontvangen. Want ons ministerie heeft beloofd om de ambtenaren te handhaven, ook al kwamen ze als totale vreem delingen in ons midden. Doch elkeen behoort 't vasthouden aan die be lofte gemakkelijk te maken, en geen wei-gezind staatsdienaar zal zich moeite willen ontzien om to passen in zijn omgeving. Het ongeluk te Barnsley. De Londensche correspondent van het Handelsblad schrijft d.d. 12 dezer: In de stads-zaal zou een cinemato- graaf vertooning gegeven worden en reeds lang voor het uur van aanvang waren honderden kinderen om bet gebouw saamgeslruomd. Toen de deuren 's middags om twee uur open ningen, werden de goedkoope rangen dadelijk bestormd en spoedig was de galerij, die voor 400 m6nschen zit plaatsen biedt, zeker wel door 600 kinderen gevuld. Daarom werd be sloten dat een aantal dier kinderen beneden tot het parterre zouden worden toegelaten en een der sup poosten riep uit de zaal naar boven dat een aantal kinderen naar beneden zouden komen. De kleinen, allen tuk op een plaats beneden, waar zij kans hadden de vertooning beter te zullen zien, stormden allen op de galarij uit en de wenteltrap af, die naar de be nedengang leidde, doch zóó groot was de aandrang, dat velen, die het eerst naar beneden waren gegaan, sti uikel- den en vielen, en steeds hield de stroom van boven aan, zonder dat men daar in 't eerst wist dat men degenen, die vooraan waren, onder den voet liep en vertrapte. Voor men eigenlijk precies wist wat gebeurd was en men den aandrang van boven kon keeren, waren reeds 12 kinderen dood getraptvier anderen waren zoodanig verwond, dat zij spoedig nadat zij gevonden waren oveileden; ongeveer 40 anderen zijn meer of minder ernstig verwond. De menigte buiten het gebouw be- gieep eerst dat daar binnen iets ernstigs gebeurd moest zijn, toen men, nadat uit het gebouw aan de politie ge- telephoneerd was, een aantal doktoren en ambulances aankwamen en toen verspreidde zich de vreeselijke tijding spoedig door het stadje. Hartver scheurend was de aanblik van de moeders en andere bloedverwanten, die voor het gebouw samenstroomden om tijding omtrent hun lievelingen te vernemen. Dit ongeluk herinnert aan een der gelijk dat in 1883 te Sunderland plaats vond. Toen werd daar in Victoria Hall een voorstelling gegeven door een goochelaar, die na afloop aan elk kind een stuk speelgoed zou uitdeelen. De aandrang der kinderen, die zich daarvoor van de galarij naar beneden spoedden, was zóó groot, dat zij elkander onder den voet liepen en 186 doodgedrukt werden. Zóó erg is het ongeluk te Barnsley gelukkig niet, maar 't is al vreesalijk genoeg." De eerste ante. In het Conservatoire des Arts et Metiers te Parijs kan men zoo vei haalt het weekblad «De IJzer- en Staalkroniek" in de kostbare ver zameling van oude machines, instru menten en werktuigen ook den eersten automobiel bewonderen. Deze eerste ling heeft met den modernen auto, met dezen kilometervreter, niet veel gemeen. De eeiste auto had geen veren, noch pneumatics, noch dubbele overbrenging, noch terugloop. Maar hij had een stoomketel. En muren heeft hij ook wel stukgerend, eieuals zijn navolgers. Hij werd vervaaidigd door den genie-officier Cugnot, een Lothatinger, die den eersten stoom wagen over den straatweg in 1769 construeerde: een reusachtige drie wieler, met 20 cM. breede en 2 M. Iiooge wielen en een fahelachtigen stoomketel, die door een locomotief oven vei hit werd. De wagen toonde een wanstaltig chassis en herinnerde aan de stoomwalsen, die men van tijd tot tijd nog wel eens ziet. Cugnot deed proeftochten in aan wezigheid van zijn chef. generaal Gribauval en de ministers en toen bleek dat het, met vier peisonen be zette, voertuig drie en een halve tot vier kilometers per uur kon alleggen Maar dat nog niet zoo maar in eens. Elk kwartier moest het monster even uitblazen. En dan ging het weer met een gangetje vooruit In het volgende jaar vervaardigde Cugnot een tweeden wagen, wel van een eenigszins beter model, maar overigens nog mindur gelukkig dan de eerste. Deze wagen had kleinere achtei wielen, en een stoomketel in den vorm van een dikgebuikte flesch Met dezen nieuwen driewieler deed Cugnot een succesvollen aanval op een muur, hetgeen hem weder aan leiding gaf den wagen op stal ie zetten. Maar al had de uitvinder dan ook weinig geluk, hem komt toch de eer toe de voorganger te zijn van onze automobielfabrikanten. Eerst vele jaren later, in 1834, kwam men te Parijs op het denkbeeld de automobielomuibussen, autobussen, te vervaardigen. Men was geprikkeld door de berichten omtrent het succes der Engelsche ingenieurs, die stoom- omnibussen voor de Londensche stra ten hadden gebouwd, die zelfs twaalf kilometer in het uur konden afleggen. En de Fransche eigenliefde werd dan ook niet weinig gestreeld toen in 1834 het eerste stoomende en roo- kende monster van den Boulevard du Temple naar de Madeleine trachtte te komen. Dal monster was een twintig voet lange driewieler, waarop vijftien personen plaats hadden ge nomen en die nog twee gewone omnibussen met zestig passagiers achter zich aansleepte. Heel aange naam schijnt de tocht niet geweest te zijn, want tal van de genoodigde passagiers poetsten om het maar eens zoo familiair te zeggen tijdens den tocht de plaat, op bet oogeubhk namelijk dat de kolossus even rust moest nemen. Ter eeie van de dames zij bier echter uitdrukkelijk vermeld, dat de vrouwelijke genoodigden was het moed of was het de begeerte om ei toch vooral tot het einde bij te zijn van geen wijken wilden hooren en zicb lot meerdere glorie der techniek op onbarmhartige manier door elkaar lieten schudden. De gelukkigen die, veilig op eigen beenen slaande, den proeftocht aanschouwden, waren na tuurlijk niet karig met hun betui gingen van bijval en waardeering en dit maakte het hoofd van den inge nieur Charles Dietz zoo warm, dat hij zich liet verleiden een uitstapje te maken naar het park van het Elysee om ook den koning getuige te doen zijn van de behaalde over winning. Louis Philippe had schik in het geval en schonk den constiuc- teur zelfs 300 francs. Hel succes was dus volkomen en dit moedigde Dietz aan tegen den volgenden dag een stoom-omnibus dienst tusschen Parijs en Versailles aan te kondigen. Maar do geldmannen, op wier mede werking de inginieur vertrouwde, bleven Siberisch koud en bielden de hand op den zak, en zoo kon hb dus eerst eenige maanden later, en dan nog alleen met gt-noodiyden, den eersten tocht naar Versailles aan vaarden. Een reu-achtige menigte waclitn- hem 's avonds bij den lei ugkeer op, maar men had onderweg een «panne" gehad en zoo moesten de belang stellenden uren lang wachten en het vertrouwen was Dietz kwyt Wel trachtte hij het te herwinnen, door een betere machine te con- strueeren, maar tevergeefsde spoor wegen waren gekomen en hadden het terrein veroverd. Eerst de laatste tientallen jaren hebben den automo biel het succes verzekerd. De lading van do Turbo is voor de visscbers van Nieuwediep en van Texel een ramp geworden De petroleum blijft in breede gulpen op het Marsdiep en in den omtrek van de liaaksgronden drijven en maak- het visscben naar garnalen een thans zeer loonende bezigheid geheel onmogelijk. Gisteren heefi men drie der tanks, die nog gesloten waren, weten open te krijgen, en den inhoud, een kleine 3000 ton, laten wegvloeien. Men ging daartoe over. om te voorkomen, dat men later no^ weder last van die olie zou krijgen, hetgeen met den komenden haring en ansjnvistijd nog schadelijker gevol gen zou hebben. Van de beide wrakstukken vali overigens niets meer te bergen. Hei voorschip zit reeds tot de brug onde water en het achterschip steekt alleen nog met den spiegel boven waiei Wij maakten heden met de sbep boot «Atlas" een uitstapje naar clt Zuiderhaaks en stoomden met hei urootste gemak tusschen de beide hellten van het schip door. Weer een oude instelling minder. Dezer dagen is te Bei gen op Zoom opgeheven het oude Arbeidersgilde, dat daar van omstreeks 1500 afmoet hebben bestaan. Kwam er een schip in de haven binnen dan werd aai bet Spuihuis de bengel geluid en kwamen van alle kanten de leden vai genoemd gilde aanloopen om dit -chip te lossen en de geloste goede ren aan hun adies te bezorgen. In de laatste jaren nain het ledental echter voortdurend af, ofschoon ge noemde bengel tot voor kotten tij nog steeds bij bet binnenkomen van een scbip geluid werd, maar dit ook door andere sjouwerlieden werd ge lost. Reeds lang had dit gilde dan ook zijn recht van bestaan verlorenmaar wel is het jammer dat de daaraan toebehoorende bekers, schilden, pen ningen en boeken niet bijtijds op het Stadhuis bij andere oudbeden opgeborgen zijn, om nu in de te Bergen op Zoom welhaast in te richten Oudheidskamer een plaats te vinden en niet, zooals thans waar schijnlijk wel het geval zijn zal, ver loren te gaan. Te Santpoort heerschte Woens dag voor en in een winkelhuis aan de Jan Gijzenvaart een drukte van belang. Menschen liepen uit met allerlei huisraad en winkelwaren. Men had namelijk plotseling vrees opgevat, dat de jonge man, die sinds eene week aldaar een sigaren handel dreef, niet solide was. Neringdoenden, die iets geleverd hadden, liepen op hem toe en ontnamen hem, zoo veel mogelijk, de pas bezorgde waar. Later op den dag bleek duidelijk dat men met een krankzinnige te doen had. Immers, des avonds ver voegde hij zich bij den chef van station Santpooit en wilde deze met geweld te lijf. Terstond werd de dichtbijwonende burgemeester van Velsen ontboden, die den lijder in veilige bewaring liet brengen. Velen, die zich eerst over het geval vroolijk hadden gemaakt, hebben nu medelijden met den jongen man, die volstrekt geen ongunstigen naam had Een gemoedelijke boel. Toen onlangs Raadsvergadering zou worden gehouden in de gemeente Echtveld, nabij Tiel, waren slechts drie van de zeven Raadsleden aan wezig. De voorzitter de burgemeester, opent de vergadering. De drie aan wezige Raadsleden zwijgen. De secretaris maakt den voorzitter attent op het bepaalde bij artikel 48 der Gemeentewet, n.l dat de Raad niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet de grootste helft van het bij 3rt. 4 (derzelfde wet) bepaald getal leden tegenwoordig is. De voorzitter: «Dat is niets, dan loon we er naderhand nog maar e n bijteekenen op de presentielijst". In deze vergadering werd een voor dracht opgemaakt, bedoeld hij art. 7 der Zel'ersvvet, een onderwijzeres ontslag voileend enz. («Vad."j RECLAME. IETS WAT IEDEREEN BETREFT EN SPECIAAL UZELF. Een bewoner Tan Maarssen geeft het onder staande bericht ten nutte van anderen. Wij be schouwen de bewoners van Maarssen als onze buren en dit getuigscbrift, gegeven door een aldaar wonend persoon, zal dus voor ons van belang zijn. De Heer C. A. Janssen, wonende Merwede- kanaal te Maarssen, deelt ons mede: Gedurende acht jaren heb ik aan een nierkwaal geleden. Deze openbaarde-' zich door een hevige pijn in de rcohtorzij onder de ribben-en bij de rugge- graat in het smalle gedeelte van den rug. Het was een loome, terneerdrukkende pijn, die iemand, droefgeestig stemde. Mijn enkels en polsen waren menigmaal opgezwollen en. de urine was hoog geel geklemd en liet een vyit bezinksel na. Ik had last van maagzuur en/Wat ik ook aanwendde ik kon niet tot beterschap) geraken. Mijn aan dacht werd getrokken /oor de goede berichten omtrent poster's Rugjbjn Nieren Pillen en ik bestelde een doosje. Jee uitslag overtrof alle ver wachting, -want réefls na twee dagen de pillen te hebben gébruikt, voelde ik reeds een groote ver lichting. Met den dag nam mijn beterschap toe en na bet éérste doosje te hebben geëindigd, gevoelde ik haast geen pijn meer. Gaarne zal ik ait goedej geneesmiddel aan eventueele lijders recommandeeren. Ik ondetgeteckende verklaar dat het boven staande waar _i«v' en machtig U bet publiek te maken op elke wijze die -U goed dunkt. De bovcastaande oprechte, eenvoudige getuiv genis bewijst, dat wanneer de nieren annget® zijn, de rug zwak wordt; de pijn komtvuoiVuit de nieren, die in het onderste gedeelte v:ur den rug geplaatst zijn. Pleisjf deze pijn niet verhelpen, de smart veroorzaken, i Rugpijn Nieren Pillen beréj zijn een speciaal middel v oor Vte^ïieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Janssen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. 21 i en zalven jTunnen ar ze de niyfn welke t, bereikei^ Foster's jen d&<nieren zelf en door/ken heer z. b, b. b. b. een eenyoudig degelijk'pension voor 14 Öagen. Ööopfst ens£iL-p-. tv. centkmn stad. Br. ft1.' ISllér B. boekh. H. J. BERKHOUT, Den Haao. vertegenwoordigt^een zacht en rein ge* zicht, een blozènd/vjeugffife-frisch uiter lijk, leeit zachie blanke L hWid, en ver blinden^ schapn teint. aÜes bewerkt de echten f. y Radebeul met fabrieksmerk: Stokpaardjes 50 Gts. per stuk bij J. v. HOOF, Langestraat. sten zich met tW aan-'- en vepAoop v a n E fTfrrtlTnW i s- sels en Coupons, sluiten prolongajt S afe-inricM-ffig Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bijjïkaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den ziebin vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4. Uitslui- tené-lste etage te Amsterdam- kin hen, die na onderzoek tot behandating wrfrden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een faIt is 't dat onderscheidene hier vj/mende personen van allerlei leeft iid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Abonneert U op het /"KATHOLIEKE daandeljjks verschijnen 48 pag. croot fjprmaatovei 2 kolommen, lomaas, Novellen, Historische ferhaten, Poëzie, Allerlei, Raad- iel8, UbgAgctefaJtebus, enz. enz. frvrhp.nl ROBESPIERRE. f'. - 65 CÉN" Eerste afl. ter i maanden. 'u.7.kge bij den bo-kiii'.ndel "H bij P. STOK VIS-WA r Ei. REUS, Uitgever, 's-Bo^ch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3