markt die nu Vrijdags op dé Laugestraat gehouden (geduld) wordt en daar het verkeer belemmert. Dit punt ia van zeer ondergeschikt be lang, maar op de door ons voorgestelde plaats zoude ze minder hinderen, dan waar ze nu gehouden wordt. Plaatselijke omstandigheden maken het niet gemakkelijk, een oplossing te vinden, enz. W\j vermeenen, dat ons rapport het tegendeel bewijst. In bijna geen enkele stad is de gele genheid zoo voor het grijpen als te Amersfoort. Weinig kostbaar, zelfs rente- gevend. De oplossing is reeds door ons aan de hand gedaan. Onze plannen geven Amersfoort mark ten, waarnaar andere steden zullen water tanden. De klip, waarop zoo vele ge- wenschte verbeteringen van gemeente wege stranden, de kosten, zijn hier ont- zeild. Wil men in geen geval de plannen van Handel en Nijverheid", ja dan is de oplossing niet gemakkelijk, misschien zelfs onmogelijk. De plannen van Burgemeester en Wet- houders. De plannen druischen naar onze mee ning in tegen alles wat een goede markt- gelegenheid is tegen alles wat naar een gezond marktverkeer zweemt; waarom wij noch die markten, noch de kosten berekening zullen bespreken. Burgemeester en Wethouders zelf ontheffen er ons ook van, omdat zij niet durven adviseeren, hunne plannen aan te nemen. Markt-commissie. Blijkbaar hebben Burgemeester en Wethouders niet een juiste voorstelling van de werkzaamheden dezer markt- commissie. Wij verwijzen in deze naar ons rapport op pagina 10 en de daarbij behoorende Memorie op pagina 2. Nóch de Kamer van Koophandel en Fabrieken, nóch de Vereeniging „Handel en Nijver heid" kan de bedoelde markt-commissie vervangen, of haar arbeidsveld bepalen. Zoowel als schatters, regenten en regen tessen van Godshuizen door den Raad worden benoemd ofschoon zij ge heel zelfstandig werken zou dit ook met de leden van deze commissie moeten plaats vinden. En hiermede meenen wij genoemd advies voldoende beantwoord te hebben. Twee onderwerpen resten ons nog, die wij in ons rapport aanhaalden en die door Burgemeester en Wethouders stilzwijgend zijn voorbijgegaan, te weten; de bloemenmarkt en het Lieve Vrouwe kerkhof. Een markt voor bloemen en zaden meenen wij, dat in een goed geregeld marktplan niet mag ontbreken. Het Lieve Vrouwe kerkhof, dat ook in ons marktrapport genoemd is, gaan Burgemeester en Wethouders stilzwijgend voorbij. Wij keuren dit af, omdat ver fraaiing en behoud van deze meest historische plek gewenscht is. Geen enkel plan, is ons marktrapport ontvouwd, heeft de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders kunnen verwerven; daarentegen is ook geen en kel plan op goede gronden bestreden ook geen enkel beter plan er tegenover geplaatst. Aan den Raad is het nu nog, aan Amersfoort, bij zijn uitstekend onder wijs, zijn haven en zijn mooi wandel park naar de eischen des tijds ingerichite markten te geven, waardoor Amersfoort eene centrale marktplaats kan worden voor de omgeving, voorzoover de locaal- treinen der N. C. S. rijden. De Raad kan medewerken de omgeving kroopkrachti- ger te maken en vooral daardoor in de eerste plaats den breeden middenstand bevoordeelen en steunen. Men leze nog eens na wat wij schre ven in ons antwoord op het advies van de Kamer van Koophandel, vooral wat betreft de wording en den bloei der Leeuwarder veemarkt. De Raad zal toch niet willen, dat Nijkerk, Putten, Barneveld en Veenen- daal, Amersfoort overvleugelen. Wat opmerkelijk is het, dat na het verschijnen van ons rapport Barneveld en Putten onmiddellijk overdekte eiermarkten zijn gaan inrichten. Wij vertrouwen nog op eene betere ontvangst van ons rapport bij den Raad. Onze meening is nog zooals wij op pag. 5 van dat rapport schreven, namelijk; Uw Commissie is dan ook van mee ning, dat marktplaatsen en marktwezen een radicale verbetering moeten ondergaan, dat gebroken moet worden met toestanden, die mogelijk jarenlang voldoende werden geoordeeld, doch nu beslist onvoldoende zijn" Dat men zich thans echter voor lap werk hoede. De markt-commissie, J. van der WAL KZN-, Voorzitter. JOH. H. van der MEIDEN. Secretaris. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergaderde Donderdag in openbare zitting. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de vooizitter mede dat de navol gende stukken zijn ingekomen: Van het centraal bureau voor sta tistiek een brochure met jaarcijfers 1906 van Euiopa. Van bet Ministerie van landbouw, handel en nijverheid een statistiek van descheepvaarlbewegingoverl906, met bijgevoegde kaart. Van het uiin. vau L H. eft N. een overzicht van den oesterhandel in het buitenland. Een verzoek van Burg. en VVeth. om opgaven voor het jaarverslag der gemeente. Zal door den secretaris in orde worden gemaakt. Van de Kamer van Koophandel te Amsterdam een overzicht van het scheepvaartverkeer te Amsterdam in 1907; ook van het Rijnverkeer. Een brochure over de verbetering van Landbouwwerktuigen in Oosten rijk. Een verzoek van de commissie in zake een kanaal door de Geldersche vallei, om het adres aan H. M. de Koningin te steunen. De secretaris leest het bekende, te dier zake verzonden adres voor, waar na op voorstel van den voorzitter be sloten wordt deze zaak in de vol gende vergadering te behandelen. Een verzoek om steun aan hel adres van den Ned. Boud van Han delsreizigers aan den directeur gene raai der posterijen en telegrafie, om de postkantoren den gebeelen dag open te stellen voor het verzenden en in ontvangst nemen van postwis sels. De heer Van Duinen gelooft dat hel zeer bezwaarlijk zal gaan een dergelijk verzoek in te willigen. Boven dien is de noodzaak ervan niet ge bleken Handelsreizigers kunnen toch wel steeds het geld ki ijgen door een voudig den postwissel te endosseeren op een ander. Daar de postwissel- dienst door één persoon wordt ver richt, zou het veel moeite kosten, verandering in den dienst te bren gen, aangezien dan door overdragen van kas enz heel wat last zou ont staan. Daarom is spr er voor, hei verzoek voor kennisgeving aan te nemen, waarmee de Kamer zich ver- eenigt. Verzoek van de firma van Vollen- hoven om een algemeene adresbe weging op touw te zetten, inzake de verhooging der vrachttarieven. De heer van Dam stelt zich er niet veel van voor, als Amersfoort zich aan het hoofd van een dergelijke be weging gaat plaatsen. Wanneer de groote Kamers uit Amsterdam, Rot terdam e. a steden het initiatief nemen, zou hij zich aanstonds daar bij willen aansluiten. Overigens ge looft spr. niet, dat het veel zal baten. De winst is voor de aandeelhouders van 4 tot 6 ogestegen en dat zul len ze niet graag verminderen De heer van Duinen herinnert er aan dat indertijd een adies is inge komen van de Kamer te Meppel over de verbooging der vracht voor bestel- goederen. Toen is besloten dat adies te steunen en levens de aandacht te vestigen op de verhooging der vracht goederen. Spr. gelooft dan ook dat in andere Kamers daaromtrent leeds iets is besproken. Daaiorn zou hij ei voor zjjn aan de voornaamste Kamers te vragen, hoe ze hierin zullen han delen. Dit voorstel wordt aangenomen. Een verzoek om steun te verlee- nen aan de motie van de Ned. Werk geversvereeniging om een commissie te benoemen tot onderzoek der ver eenvoudiging van de administratie der Ongevallenwet. De voorzitter en de heer van Duinen zijn daar steik voor. Een uitvoerige discussie wordt gehouden over d« leemten der Ongevallenwet en hel goede streven der werkgeversvereni ging. Besloten wordt de motie te steunen. Een verzoek van de Kamer te Arn hem om het adres aan den minister te steunen inzake de oneerlijke con currentie. De bedoeling is, dat wareri alleen zullen mogen geleverd worden in maathoudende flesschen. De heeieu Sinnige en Meursing ge- looven dat zulks onmogelijk is; in de praktijk zal het op groote bezwa ren stuiten. De heer van Duinen is voor steun, daar het thans vaak voor komt, dat het publiek wordt beetge nomen. De heer Sinnige is van oordeel dat het publiek zelf moet weten wat het koopt. Het is niet mogelijk maathou dende flesschen te leveren, flesschen hebben altijd een ficlieven inhoud. Besloten wordt met 4 stemmen tegen en 1 voor, het adres niel te steunen. Hierna verzoekt de voorzitter de heereu van Duinen en Meursing de rekening over 1907 te willen nazien Het saldo 1906 bedroeg f6.98 Ont vangen is van de gemeente f 200 Alzoo totaal ontvangen f 206 98. Uitgegeven is aan saldii-,drukwerk, bode enz. flSÖ.GO, zooJat er een batig saldo is van f 17.38. Na goedkeuring der rekening slu't de voorzitter de vergadering. Aan de oproeping tot eene ver gadering ui hel hotel »De Zwaan" van de garanten voor het in het vorige jaar gehouden feest van het Midden gewest van net Ned. Gymnastiekver- bond, hadden Zaterdagavond een twin tigtal belangstellenden gehoor gegeven. Van het eertijds gevormde feest comité waren aanwezig de heereo M L. Celosse, vooizitter, P. J. Frederiks, secretaris, A. H. van Kalken en J. v. d. Horst Bruijn, penningmeester. De voorzitter nam het woord en begon te zeggen dat de penningmeester moeilijkheden bad ondervonden om het garantiegeld binnen te krijgen Men had gedacht dat het niet noodig zou zijn om het waarborgfonds aan te spieken. De heei Mieremet, voor zitter van het Middengewest, had eene begrooting gpmaakt van de kosten, welke op f 890 geraamd werden. We lachten met de gewone ontvangsten aan enti eé's en de toegestanegemeente subsidie van f 150 er zeker te zullen komen. Bitter zijn we hierin teleur gesteld, daar de uitgaven in stede van 1890, niet minder dan f ll97.62'/i bedragen Spr. wees op de gunstige omstandigheden, als goed weder en veel publiek, waarmede het feest ge houden is geworden. Het grootste verschil zit hoofdzakelijk in de uit gaven van het hoofdbestuur en jury leden, bedragende f 400 in plaats van f 140. Op ons verzoek heeft de heer Mieremet van dat bedrag eene ge specificeerde rekening gegeveu De heer van der Horst Bruijn geeft uu een uitgebreid verslag van de rekening en verantwoording. De heer Frederiks geeft eenige in lichtingen betreffende de posten druk werken. Van de gelegenheid om inlichtingen te vragen werd een ruim gebruik gemaakt. De heer Van Eek wijst er op, dal bij andere feesten, bijv. hel Laridbouw- feest, we niets hebben betaald en dat alleen in het ongunstigste geval de garanten bijspringen, doch nooit meei dan met 30 a 40 7»; en nu komt men om het voile bedrag. Het geeft hem den indruk dat men veel te hoog heeft getekend, vooral voor de reizen. De heer Celosse: De heer Mieremet heeft ons aliijd verzekeid, dat er nim mer geld bij behoefde en het mooiste werd ons voorgespiegelddaarom heb ben wij op de lijst gezet dat de kosten zeer weinig zouden bedragen. Op onze opmerking omtrent de hooge kosten van het bestuur en de juryleden ant woordde ons de heer Mieremet dat dal de gewone prijzen waien. De heer Van EekIk geef niet de schuld aan het bestuur, doch aan bet comité van het Gymnastiekfeest. De heer v. d. MeidenIs meri ver plicht om al die rekeningen te aecep- leeien? We moeten daarom eene vol ledige rekening vragen van een der gelijk feest op andere plaatsen ge houden, om eene vergelijking te maken rnet onze onkosten. De heer Sehwemmer zegt dat in andere plaatsen de pl. vereeniging de lasten droeg, hiei zou dus het midden gewest gezamelijk bet tekort moeten dekken. De heer Celosse: Dat gaat niet. De heer E. v. Vollenhoven-De post van de begiooting van hel bestuur en juiyleden heeft men pl.m. f 300 te laag opgegeven, we hebben daarom alle reden dit tekort te weigeren. De heer v. d. MeidenHet gaat niet om maar te zeggen »we betalen met," doch we Willen eerst eene ver gelijking hebben met andere ge- meenten, en moeten dan het uoofd- bestuur ernstig onderhouden over zijn hoog opvoerde declaratie. Daarom eerst andere gegevens en dan betalen. De heer Celosse: Zeker, 't is nog nooit voorgekomen, dat bij een der gelijk feest een garantiefonds in zijn geheel moest worden aangesproken. De heer Frederiks: Het midden gewest beschikt over geen gelden en de pl. vereeniging heeft absoluut niet medegewerkt terwijl bij gymnasliek- feesten in andere plaaisen bij-, te Arnhem, alle kos'en bestredenen meri te Leeuwarden zelfs 1 000 ti. eft o.er- gehoudeu. De heer Van Kalken: 't Is eene uroote teleurstelling voor het dage- lijksch bestuur geweest toen wij vooi zóó groote uitgaven kwamen te staan. Op de inlichtingen van den heer Mieitmei moesten we afgaan. Spr geeft aan dal met an-leie feesien, bijv, het kegelconcours, men nooit boven de faming ging, waardoor Amersfoort dan ook met succes iets op touw zette Spr. geeft toe dat men onmogelijk rnet sommige posten kan accoord gaan. De heer Celosse mei kt op dat toen de heer Mieremet zich bij het dag. bestuur had vervoegd om de rekening toe te lichten, de heer Van Kalken er niet tegen op is gekomen Spr. vindt het goed om het bestuur van het middengewest te vragen, op te geven de gemaakte kosten van plaatsen die gelijk staan met Amersfoort o. m. van Hengelo, Zwolle, doch de reke ningen moeten betaald worden. Spr. vraagt: zijn de heeren genegen om te betalen De heer v. d. Meiden zegt dat zeker alle garanten zullen betalen, opdat de rekeningen kunnen worden voldaan, waarmede de vergadering instemt. Do penningmeester vindt liet on aangenaam om steeds de betaling te moeten uitstellen, spr. weet niet wat hij meer aan de menschen zal zeggen. Hij doet een beroep op de pers om vooral duidelijk te vermelden dat de vergadering het besluit heeft genomen om bet garantiegeld te betalen. De beer F. Raub wil de vergadering nog eens toelichten in welke om standigheden spr. met nog iemand zich warm bad gemaakt om de garantie-gelden bijeen te krijgen. Op de lijsten stond duidelijk dat de kosten niet hoog zouden zijn, spr. handelde ter goeder trouw en vindt het niet aangenaam in couranten zwart te worden gemaakt, om de eer van Amersfoort hoog te houden hebben zij met hun tweeën de zaak aange pakt. Dal de uitgaven zoo hoog zijn geloopen, is niel hun schuld, zij heb ben het publiek niet verkeeid inge licht. 't Stond immers op de lijsten. Ten slotte besluit de vergadering dan om het garantiegeld te betalen, doch dat het dageltjksch bestuur de gemaakte kosten zal vragen van gymnastiekfeesten in andere plaatsen van gelijken rang als Amersfooit, om in verband hiermede te kunnen handelen. A. D. De gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, de eerste ui dit jaar, werd door den burgemeester Jhr. Barchman Wuy- tiers met de gebruikelijke nieuw- jaarspeeeb geopend. Spr. herinnerde daarin o.a. dat, alhoewel ook in onze gemeente de terugslag was gevoeld der finantieele crisis, Amersfooit toch voor catastro fen op fiuantieel gebied bleef gespaard. Onder de vele gewichtige besluiten door den Raad in hel afgeloopen jaar genomen, memoreeide spr dat beti ef fende den aankoop van het landgoed «Birk hoven", waardoor het verre nage slacht nog de mannen, die in 1907 in den Raad zitting hadden, dankbaar zal zijn. Voorts deed spr een beroep op de hulp en de toewijding der raadsleden voor de komende werk zaamheden, die naar spr. hoop'e en vertrouwde tot den bloei der gemeente zouden bijdiagen. De heer Mr. Heyligers als oudste raadslid antwoordde met een woord van dank namens de vergadering voor de hartelijke woorden haar toegezegd De voorzitter deelde daarop mede dat de heeren Visser en Jonssen kennis hadden gegeven de vergade ring niet te kunnen bijwonen. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, zooals deze door den secretaris waien outwoipen, deed de voorzitter de gebruikelijke mededee- ling van ingekomen stukken. Naast een aantal missieves van Gedeput. Staten behelzende de goed keuring van velschillende raadsbe sluiten weiden vei meld een schrijven van hei Dagel. Bestuur der gemeente, de mededeehng bevattende dat door hen tot bosebbaas op »Birkboveu" was aangesteld de heer Janssen uit Hasselo; voorts het proces verbaal der kasopname bij den gemeente ontvanger; een adres van kleinhande laren in sterken drauk omtrent het sluitingsuur; een adres der vereeniging Handel en Nijverheid betreffende het marktwezen; een dankbetuiging van den heer Coenen voor het hem ver leende, verlengde verlof; een schrijven der commissie die zich bezig houdt met het verkuigeii van een kanaal door de Geldersche valei met verzoek het desbetrellende adres te onder steunen; een verzoek van den ambte naar der burgerlijke stand Jhr. Rei gersberg Veisluys hem als zoodanig, om gezondheidsredenen eei»ol ontslag te verleunen. Üp voorstel van den voorzitter spoedeischend veiklaard, voldeed de Raad aan dit verzoek en lieJtoetude in zijne plaats de beer J C ten Biuggencate, klerk ter 2e afdeeling der gemeente-secretarie. Daarna kwam aan de orde het 4e punt der agenda'2e stemming over liet amendement van den heer Plomp betreffende de Instructie van den Gemeente-Ontvanger, waarover in de raadsvergadering van den 24 Decem ber 4907 de st-roraen- staakten. Dit amendement luidde als volgt: ^Onverminderd zijne verplichtingen tot het verwijzen van belanghebbende naar den controleur der belastingen zendt hij vóór den 5den van elke maand aan Burgemeester en Wet houders een staat bevattende de namen van de hem bekend geworden belastingschuldigen, die aanspraak kunnen maken op ontheffing of res titutie van plaatselijke directe be lasting, rnet opgaaf van het reeds betaald bedrag en de reden, die tot ontheffing of restitutie aanleiding geeft." Met een stem meerderheid, die naar wij meenden op te merken nog per abuis er voor werd uitgebracht, werd dit amendement ditmaal door den Raad goedgekeurd Met algemeene stommen werd daarop tot tijdelijk leeraar in de Duilsche taal aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool benoemd de heer B. Leussen en het bedrag zijner jaarwedde vastgesteld, voorzoover be treft het Gymnasium op f 828.07' voor 10 lesuren en voor de H. B. School op f 1100.02s voor 13 lesuren per week Eveneens met algemeene stemmen benoemd de Raad daarna met ingang van 1 April tot 3e gemeente opzichter de heer G. L. Pape, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam en stelde zijne jaarwedde vast op f900. Een voorstel tot verhooging der jaarwedde van den heer Weezei Errens, lperaar in het handteekenen aan de H B. S. wegens diensttijd enz tot f1805werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Zwijgend vereenigde de Raad zich ook met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de pensioen grondslag van den heer H. Italië, leeraar aan het Gymnasium, vast te stellen op f390. Een voorstel van Burgemeester en i Wethouders om aan den adjunct. J commies ter secretarie G. Dekker een verlof te verleenen tot 22 Augustus a.s. onder verbindtenis, dat hij zich aan een maandelijks geneeskundig onderzoek zal onderwerpen en de kosten daar van voor de helft door de gemeente voor de helft door hem zelve zullen worden gedragen geeft nog even aan leiding tot discussie. De heer Ger ritsen acht het billijk dat de gemeente geheel de kosten voor dit onderzoek zal dragen terwijl de heer Plomp het standpunt waarop het Dagelijks Bestuur zich heeft geplaatst in bescherming neemt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop z. h. st. aangenomen en hen machtiging ver leend in de tijdelijke vacature te voorzien. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te be schikken op een adres van den voor- maligen gemeentewerkman J. J. Har- togsveld tot verhooging van zijn pensioen, woidt, nadat de voorzitter naar aanleiding eener opmerking van den heer Gerritsen over het onvol doende van het bedrag (f 110 tot Onderhoud van een geheel gezin, heeft verklaard dat bij het Dag. Best. reeds in overweging is om hem op andere wijze ondersteuning te verstrekken, z. h. st. goedgekeurd. Daarop kwam aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het ver slag, bedoeld in art. 11 van het Koninklijk Besluit van 19 November 1900, Staatsbl. 202 (Kindervoeding en Kleeding). Het ontwerp verslag luidt als volgt. De Gemeenteraad van Amersfoort, Gevolg gevende aan het voorschrift van art. 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) heeft de eer uw College te berichten, dat onder volgnummer 147 der Gemeente-begrooting voor het jaar 1907 voor subsidiën aan veieenigingen of commissiën, die zich het verstrekken van voeding en kleeding ter bevordering van school bezoek ten doel stellen, een be drag van f450— is toegestaan. Bij Raadsbesluit van 29 Januari 1907 werd bet geheele uitgetrokken bedrag van f 450.aan de Commis sie voor Kindervoeding als subsidie toegestaan onder de volgende votï- waarden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2