ló. dat aan den Raad aah het ainde van het jaar (uiterlijk 31 December) rekening zal worden gedaan van de wijze waarop het geld, waarover de Commissie ten behoeve van bet ver strekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen beschikt, is besteed 2o. dat de Commissie binnen een maand na den dag van uitreiking een schrittelijke verk'ating inlevert, waar bij zij zich verbindt, niet aftewjjken van de regeling, cennrmd in de arti kelen 0, 7 en 8 van bovenvermeld Koninklijk besluit; 3o. dat de subsidie niet wordt uit betaal I, voordat de sub. 2 genoemde verklai mg is ingeleverd. De Commissie heeft eene verklaring dd. 7 Februari 1907 ingezonden, dat zij de vootwaardeu aanneemt en dat door haar wordt gehandeld overeen komstig bet bepaalde in art. 33, 2e alinea der Leerplichtwet zoomede in art. 0, art. 7 en art. 8 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen van wie geacht kan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en kleeding minder resul taat zou hebben dan thans het ge val is. De Commissie heeft bij missive dd. 9 December 1907 rekening en ver antwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld ten be hoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaanis beschikt. Gedurende 72 dagen werd aan 9857 kinderen spijs verstrekt. Voor klompen werd uitgegeven f175; voor kleedingstukken f141.20. De totale uitgaven bedroegen fl06G99'. Z. d. en z. b. st. hecht de Raad zijne goed keuring aan dit ontwerp. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het plaatsen van een urinoir op het stationsplein brengt de tongen in beweging. De beer van Esveld is van meening dat de daar voor gekozen plaats te dicht bij den hoofdingang van het stationsgebouw is en zag het liever verder daar van daan geplaatst, wat volgens den voor zitter onmogelijk is, daar het talud achter de thans gekregen plaats eindigt De heer van Duinen stelt de vraag of dit urinoir zal worden ver- frischt door geregeld afvloeiend water der waterleiding. De voorzitter zegt dat dit wel is overwogen maar ook voor de vroeger geplaatste urinoirs steeds is nagelaten om de groote kosten. De beer Gerritsen wilde wel eens weten wat voor groote kosten of dit kunnen zijn, waarop de voor zitter antwoord dat de gemeente slechts over een bepaald aantal kubieke meters water heeft te beschikken en bet meer verbruikte moet woiden betaald. De heer Kroes stelt de vorige sprekers gerust door te verklaren, dat een Torfidurinoir als nu zal geplaatst worden geen reuk verspreid en geen water afvloeing rioodig heeft. De kosten, met de rioleering en het aanbrengen van eene beschutting, worden begroot op f 400de Maat schappij is bereid, de helft hierin bij te dragen, indien de Gemeente het onderhoud op zich neemt. Z. h. st. keurt de Raad daarop dit voorstel goed en machtigt Burge meester en Wethouders de daartoe noodige werkzaamheden te doen uit voeren. Eveneens z. d. en z. h. st. besluit de Raad, Burgemeester en Wethouders te machtigen tot publieke verpachting van de hierna te noemen perceelen onder bepaling dat geen perceel bij een verpachting voor langer dan G jaren verpacht mag worden, of tot publieke verpachting van het zich op die perceelen bevindend grasgewas met recht tot naweiden. In de Gemeente Baarn, de perceelen kadastraal bekend Gemeente Baarn, Sectie A. Nos. 121, 122, 123, 124 132, 133, 134, 133, 136 137, 138, "138bis. 139bis. 261, 264, 267, 26S 321, 32Ibis, 323, 324, 325, 326 en 345. In de Gemeente Bunschoten de perceelen kadastraal bekend Gemeente Bunschoten, Sectie B. Nos. 23, 24, 607, 616, 617, 623, 624, 626, 627, Sectie D. Nos. 9 17, 18, 58, 78 79, 164. 165, 166, 167, 173, 174 en een stuk hooiland groot 1 Hectare, 59 Aren. 40 centiaren gelegen in Sectie D., thans nog ongenummerd, en ge naamd »het vierde aangewonnen land". In de Gemeente Hoogland de per ceelen kadastraal bekend Gemeente Hoogland Sectie A. Nos. 209 210 211, 213, 257, 258, 259, 421, 422 487, 488, 489, 498, 501, 519, 520, 521, 522, 529, 530, 581, 548, 550, 551, 552 565, 566, 571, 578 579, Sectie C. Nos. 88, 89, 238,239,210, 241, Sectie F. Nos. 204, 205, 206 en 207. In de Gemeente Eemnes de per ceelen kadastraal bekend Gemeente Eemnes, Sectie C. Nos. 21, 22, 323 en 329. Een voorstel van Burgemeester en Wethoudeis om onder de betrekkingen aan welke pensioen verbonden is, die genoemd worden in de pensioenvor- oidening ook op te nemen die van boschbaas op «Birkhoven" wordt z. d. en h. st. aangenomen De ondervinding van de laatste jaien heeft geleerd, dat éen vei gade- ring per week van het college van Burgemeester en Wethouders niet voldoende is voor eene spoedige en grondige verrichting van de hen op gedragen taak. Zij hebben daarom besloten, voortaan ook geregeld op Maandagmorgen bijeen te komen en bij hun besluit van 16 Januari 1908, afdeeling I, no, 78, in artikel 1 van het Reglement van orde voor de ver gaderingen van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort tusschen de woorden «eiken" en Donderdag" in gevoegd «Maandag en", aan welk be sluit de Raad zwijgend zijn goedkeuring hecht. Het 4e suppletoir kohier der inkom stenbelasting dienst 1907 wordt z. d. en z. b. st. vastgesteld op f 47.50. Het le suppletoir kohier der straat belasting dienst 1907 op dezelfde wijze op f 186.24. Als laatste punten vermeldde de agenda Behandeling van reclames tegen aanslagen in de inkomstenbelasting (dienst 1907). Behandeling van eene reclame tegen een aanslag in de straatbelasting (dienst 1907). De behandeling bepaald zich tot de vraag van den voorzitter of een der raadsleden daaromtrent iets had op te merken, of hoofdelijke stemming werd verlangd zoo niet klop van den hamer dan is aldus besloten. Ra, ra, wat is dal! Na deze behandeling zouden allen volgende behandelingen zeker op geen behandeling meer lijken, daarom was er dan ook maar niets meer te behandelen en daar geen der raads leden iets in het midden had te bren gen, sloot de voorzitter deze vergade ring, die nog geen vol uur in beslag had genomen. Het kan dit jaar noodig zijn, dat van het Nederlandscbe volk een uitspraak woidt verwacht, in welken geest het in de eerstvolgende jaren het land wenscht bestuurd te zien. Daarom is het wenschelijk, dat allen, die in de termen vallen op de kiezers lijst geplaatst te worden, daarvan ge bruik maken. Wij herinneren er daarom aan dat Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn; Personeele be lasting, Grondbelasting, Vermogens belasting en bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaarmen moet eenvoudig de verschuldigde belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1907 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een formulier ontvangen, dal vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet worden ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente, en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het vol daan geteekende belastingbiljet. De rijwielbelastiug telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, kiijgt van den ontvanger een waarschuwing thuis, een gratis waarschuwing, waarin ge zegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d.w.z. de huur-, inkomen-, spaarbank- en examen kiezers, behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter secretarie Zij ontvangen een formulier, dat onderteekend en ingevuld moet worden ingeleverd aan bet Geraeente- huis. Huurkiezer is hij, die op den 31 sten Januari sedert 1 Augustus van bet vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijn mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Men kan echter ook kiezer worden, wanneer bet huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs beeft, doch wan neer mon in zyu woonplaats grond in huur heeft, en 3amen daarmee het voor de gemeente geldende be drag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens van 1 Aug. van 't vorige jaar af in huur hebben. De huurkiezer moet zich aangeven. Alleen wanneer bij in dezelfde woning bleef, als het vorige jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers; zij moeten alleen den vastgestelden tij een schip iu eigendom of huur heb ben gehad van 24 kb. M. inhoud, of 25.000 K.G. laadvermogen. Inkomsten- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee peisonen, ondernemingen, open bare of bijzondereinstellingen in dienst betrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat ook vooi iedere gemeente in de wet is vast gesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en even zeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de ver klaring, dat het loon bet door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente door open bare instellingen verleen den ook dat, door ondernemingon of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft bet bedrag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd Is men ten hoogste twee maanden ziek, dan wordt toch het loon ge rekend ontvangen te zijn. Ook de kost en inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagenden kost echter niet geniet behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven tusschen i en 15 Februari. Spaarbank- en Grootboek-kiezers. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar f100 nominaal op het Grootboek heeft staan of f50 in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraken maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15Februaii zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inder daad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspost spaarbank; en andere spaarbanken, zooals die van het Nut, tellen ook meê; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgelicht, moeten ze een waarborgsom van f25,000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Wie leeds Grootboek- of Spaar bankkiezer is, behoeft zich niet op nieuw aan te geven; daarvoor wordi ambtshalve gezorgd. Examen-kiezers. De wet zegt dat zij kiezers kunnen worden, die met go. d gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of kiachtens dn wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep". Het kiesrecht aan bovengenoemde categorieën van personen wordt toe gekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Neder landers, die den leeftjjd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zjjn 25ste jaar bereikt en inde ter men valt, kan dus kiezer worden. Het Gemeentebestuur hoeft een zeer goeden maatregel ingevoerd. Werd vroeger na een overlijdens- geval een der huisgenooten of fami'ie- leden uitgenoodigd ten Raadhuize te komen om inlichtingen te geven over verschillende vragen, die het Gemeente bestuur moet beantwoorden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, thans wordt aan het sterfhuis een lijst van 21 vragen bezorgd, die men meer a tète reposée en dus met grooter kennis van zaken kan beantwoorden. Er wordt uok ruimschoots lijd ge geven voor het terugzenden dier lijst, zoodat men familieleden of anderen gemakkelijk kan raadplegen. De Rpchtbank eischte tegen F. V., die in den avond van Nieuwjaatsilag den adjunct-inspecteur van politie mishandelde, zes maanden. Tegen den man, die op den Utrechtscheweg een der honden voor zijn hondekar zóo mishandelde, dal het dier voor dood bleef liggen, is veertien dagen geëischt. Zaterdag 1 Februari a.s. zal de heer H. van Manen zijn zilveren jubilé als gemeentebode vieren. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond zal 20 Februari baar 10-jarig bestaan berdenken. Donderdagavond houdt de ver- eeniging tot opvoeding van halfver weesde of verlaten kinderen in het huisgezin haar jaarlijksche ledenver gadering in Ons Huis. Naar men vernomen heeft zal door eenigen leden van de Amers- foortsche muziekvereeniging directeur J. A. Jochems worden deel genomen aan bet Nationaal Dilettanteu solisten concours, uitgeschreven door de Rot- terdamsche Harmonie-Vereeniging «Het Westen" op 8 Maart 1908. Hedenmorgen bij het binnen komen van een goederen trein ont spoorden vermoedelijk tengevolge van verkeerde wisselstand drie waggons bij den overweg aan den Soesterweg. Een ervan werd geheel versplinterd terwijl de beide anderen langs den weg liggen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de jl. Zondag te Utrecht gehouden vergadering van het Ned. Gymn. Verbond is ook de kwestie van het den vorigen zomer te Amers foort gehouden gymnastiekfeest aan de orde gekomen. Het bleek dat de Amersfoortsche Gymn. Vereeniging «Volharding" zich reeds lang vóór do Gewestelijke uitvoering bij het Bonds- bestuur had beklaagd over het door den voorzitter van het Midden-Gewest, den heer Mieremet te Utrecht, ge voerde beleid bij de voorbereiding van die uitvoering. Zij achtte dit beleid geheel verkeerd en voorspelde dat bet zou leiden tot schade voor de gymnastiek en voor een gewenscht verloop der te houden uitvoering. De Bondsvergadei ing besloot de klacht van «Volharding" tegen den voorzitter van het Middengewest te doen onderzoeken door een commissie, welker leden zullen worden gekozen uit die van het Gewest Noord- en Zuid-Holland. De lichtingen der landweer, die dit jaar moeten opkomen, zullen niet in kampen doch in kazernes worden gelogeerd. De 2e luitenant W. A. van der Gant van de int' O. 1. L., hei kom stig van de K. M. A zal 29 Febru ari a s., als medegeleidei van een detachement aanvallingstioepen per «Groentoer" van de Rotterdamscbe Lloyd naar Batavia vertrekken. De bij het 4e regiment huzaren nieuwbenoemde ritmeester A. van Mens is bestemd voor de functie van regiments-adjudani. De meereis. Wie een tuintje neeft en voor die vogels iets wil doen, heeft daai toe nu de geleg' itbeid. Langs den voel der muren, waar tegen klimop groait, op den grond onder de gtoenblijvende heesters, strooie men eenige krenten uit. Een bandje vol bij elkaar is reeds genoeg. De krenten zijn goedkoop (3 centen het ons) en menige halve hand is te vullen uit een zakje van 5 ons. Die vogels verdienen, dat zij uit de handen der vogelaars zullen blij ven en in 't leven worden gehouden, omdat zij door hun gezang reeds zoo vroeg in het jaar zullen getuigen van het opllikkeremle leven iu de natuur. En wio zal dat gozang niet dank baar aanhooren? 886ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 28 Jan. 1908. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leenweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 506 1251 2391 en 2465 Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1243 9803 9811 10091 15346 20239 20255 en 20903. Voor Huis en Hof. Indien een huismoeder, die aard appelen in voorraad houdt, wil weten of zij melig zijn of niet, dan kan zij dit gemakkelijk onderzoeken. Zij snijde slechts een aardappel midden door en drukke dan de twee helften weer op elkaar. Blijven deze aaneen kleven, dan zijn de aardappelen krui melig, in het tegenovergestelde geval niet. De smaak is ook ten opzichte van aardappelen, bij verschillende mensehen ongelijk; de een houdt van een stijven, een ander van een meligen aardappel. Daarover valt dus niet te twisten. Een andere vraag is echter, welke aardappelen de beste zijn. En nu is dit hiermee anders, dan velen meenen. Volgens de Fransche schei kundige Balland is het openbersten en in kruim vallen een bewijs van armoede aan eiwit. Bevat een aard appel naar verhouding veel eiwit, dan behoudt hij bij 't koken zijn vorm. Elke huisvrouw kan dus bij het koken de kwaliteit van een aardappel be- oordeelendie met het meeste eiwit zijn natuurlijk de voedzaamste. Azijn is een middel, dat men steeds bij de hand heeft en vaak met nut kan aanwenden. Het mondspoelen met water, waarin een paar druppels azijn, is uitstekend desinfecteerend (zuiverend en bederfwerend); gorgelen met water, azijn en zout is een mid del tegen heeschheid compressen met water en azijn helpen tegen hoofd pijn wasschen met azijn tegen flauwten; het verdampen van azijn in kamers, waar kinderen «rooden bond" hebben, geeft verlichting; als voorloopig; tegengif kan azijn dienen bij een aantal vergiften, als alcoho lische loog, potasch, en de narcotische upium, belladonna, nicotine, bij vele ontbindingsvergiften, als worst-, vleescb-, viscbvergif, en eenige plant aardige, als scheerling, helleborus, champignons. RECLAME. DE DANKBAARHEID VAN EEN INWONER VAN VEENENDAAL. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den weusch dat velen nut mogen trek ken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoonster van Veenendaal nare volgende verkla ring te publiceeren. Mejuffrouw W. Wesselo, wonende Achterkcrk 427 te Veenendaal, meldt ons: Volgaarne deelt onder- geteckende mede dat zij gedurende drie maanden leed aan een hevige pijn in de lendenen en rug; haar voeten waren s avonds opgezwollen. Op aanraden van een kennis gebruikte zij twee doosjes Foster's Rugpijn Nieren Pillen en on danks haar vijf- en- vijftigjarigen leeftijd was zij door het gebruik hiervan volkomen genezen. Breng dit bericht gerust onder de aandacht van het publiek, want ik ben er van overtuigd dat veel mensehen hier voordeel van kunnen hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U hot publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zwelling der enkels, der voeten en der becnen en blazen onder de oogen (Waterzucht). Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig uit het bloed, dat doorgedrongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door de filtrcering indien de nieren in goeden toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare mensehen werd ons mede gedeeld dat dergelijke gevallen volkomen genezen werden door Foster's Rugpijn Nieren Puien. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me juffrouw Wesselo gehad heeft WIJ WAAR SCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken de koopers er op attent dat op iedere doos de handteekening James Foster voorkomt. Zij zijn le Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel ft f 1.76 voor één of f10 voor zes dooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3