BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Als aanstaand burgemeester van Utrecht worden reeds verschillende namen genoemd. Dezer dagen kon men in verschillende bladen de namen lezen van mr. De Ridder, burgemees ter van Leiden, en van mr Rink, den afgetreden Minister van Binnen- landsche Zaken. Thans loopt het gerucht, dat benoemd zal worden Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer voor Amersfoort. Het gemeentebestuur van Soest heeft van de Nederl. Bell.-Telephoon- Maatschappij te Amsterdam bericht ontvangen, dat zij bereid is om in die gemeente een telephoonnet aan te leggen en te exploiteeren in verbin ding met het Centraalbureau te Baarn, indien vanwege de gemeente gedurende tien jaren wordt gewaarborgd een opbrengst aan abonnementen van f 825 's jaars. Uitspraak van een Duitsch arbeider. Op het groote algemeene rijkscom- mers van den Bond van Duitsch-na- tionale veteenigingen te Maagden burg richtte de arbeider Warnecke, de van de arbeidersvereniging van het Krupp-Gruson-werk, o m. de volgende woorden tot de vergadering: «Uit welken stand wij ook zijn voortgekomen, uit een aanzienlijken of een meer bescheiden, wij zijn toch allen heeren, maar tevens, volgens mijn opvatting, ook allen arbeiders. De arbeider vooral, die ons werk geeft, heeft wegens zijn ontwikkeling en zijn kennis de grootste aaspraak op onze hoogachting Dikwijls heelt hij een zware taak te vervullen, die zwaren arbeid en veel kennis ver- eischt. Daarom verdient bij ons volle vertrouwen. Wij willen samen met hem arbeiden, gemeenschappelijk met bem het lot van allen trachten te verbeteren. Wij beschouwen het der halve als unzen plicht de Duitsche industrie in hare ontwikkeling niet te belemmeren en de liefde jegens het vaderland, in gemeeiischappelijken, vreedzamen arbeid ten bate van allen, te bevorderen. De ontwikkeling en de groei van onze industrie is de hoofd voorwaarde voor ons welzijn in staat en gezin. Wij beschouwen het als de schoonste taak der arbeidersvereeni- gingen mede te wei ken tot verbete ring en zullen niet nalaten met deze overtuiging invloed trachten uit te oefenen op onze voor een groot ge deelte op een dwaalspoor gebrachte of onverschillige collega's om hen uil de verkeerdheid van sociaal-democra tische tegenstrijdigheden lei ug te bren gen tot ware viijheid en zelfstandig heid. Ook wij wiilen stiijden maar niet om ontevredenheid te zaaien, maar om tevreden en gelukkige arbeiders te krijgen." De Amerikaansche fabrieksstad Pittsburg is voor een groot gedeelte overstroomd door de Alleghany en de Monongahela, welke twee rivieren daar samenvloeien, om den Ohio te vormen. Ruim 20 000 menschen zijn zonder werk door de overstrooming. Duizen den moesten vluchten naar de tweede verdieping hunner huizen, waar zij door middel van schuitjes de noodige levensmiddelen krijgen. De schade wordt geschat op 5 mil- lioen gulden. Uit Berlijn worden weder een paar groote faillissementen bericht. De firma Getzel, te Glogau, een voornaam huis in oliën en granen, heeft de be talingen gestaakt. Het passief bedraagt ca. f 900.000. Het hoofd der firma, Richard Getzel, pleegde zelfmoord. Zijn lijk werd uit den Oder opgehaald Ook de groote confectiezaak Lewy en Wolff staakte hare betalingen, met een passief van ruim f 350.000. Voorts verkeert de fabriek van lie nengoederen Guttmann, te Neiss, in groote geldelijke moeilijkheden, met een passief van f150.000 en een actief van f30 000. Arthur Chamberlain (broeder van den bekenden staatsman), die pas terug is uit de Kaapkolonie, waar hij drie weken heeft vertoefd, heeft daar een zeer gunstigen indruk gekregen van Zuid-Afrika en zijn toekomst. »Zuid-Afrika," zei hij, «gaat grooten voorspoed tegemoet met zijn onge evenaarden rijkdom van delfstollen en zijn gunstigen toestand voor land bouw en veeteelt. Iedereen die maar zijn jas wil uittrekken en werken wil," zeide bij, «kan daar ruim zijn brood verdienen, vooral in den landbouw. Aan zulk soort van kolonisten heeft het land behoefte, maar niet aan winkeliers, kantoorbedienden of mijn werkers; die zijn er al meer dan genoeg. «Het is voorts," zeide hij, «noodig, dat de Zuid-Afiikaansche koloniën, die thans door onderlingen naijver elkanders ontwikkeling belemmeren, zich vereenigen. Ook moeten de blanken er de inlandersgoed behandelen er. hen geleidelijk opvoeden tot goede staatsburgers; dan zullen de zwarten getrouwe onderdanen blijken. Maar als de zwarten onderdrukt en slecht behandeld worden, dan zal er voort durend misverstand en allerlei kwaad ontstaan, dat door verscheidene ge slachten niet verholpen zal kunnen worden. Een geweldige wervelstorm heeft in de Amerikaansche staten Mississippi Arkansas en Texas groote verwoesting aangericht. In eerstgenoemden staat werden drie steden en verscheidene dorpen verwoest; in Texas is de bloeiende stad Tyler tot een puinhoop gemaakt. In die stad werden twaalf menschen gedood en veertig gewond. In Mississippi zijn voor zoover bekend is, tien menschen om het leven geko men. De schade is ontzaglijk groot en duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Op het terras der Societeu «Amiciua" zullen gedurende de a s. zomer Muziekuitvoeringen worden gegeven op de navolgende data: Zondag 7 Juin. Dinsdag 28 Juli. 14 Zondag 2 Aug 21 Donderdag 15 28 13 5 Juli. Zondag 23 Dinsdag 14 Maandag 31 Zondag 19 Zondag OSept. De concerten op 5 Juli en 31 Augustus worden gegeven door de Amers foortsche Muziekvereeniging, directeui de heer J A. Jochems; die op 21 Juni en 6 Augustus door de muziek van het 4e Regiment Huzaren te Deventer, directeur de heer H. A Maas; de overige door deStafmuziek van het 5e Regiment Infanterie, ditec- teur de heer G Bikkeis. De tooneelvereeniging sThaha" heeft j.l. Zondagavond haren donateurs en kunstlievende leden weder een ge notvollen avond verschaft met de opvoering van «Mijnheer de Senator", een blijspel der bekende geestige fli ma Schönthan Kadelburg. Maandag avond ging hetzelfde stuk nogmaals, nu ten voordeele van «Kindervoeding" Zij die hun penningsken offerden voor het goede doel en hun kaarten niet wegschonken aan dienstpersoneel maar zelve de voorstelling bijwoonden, zullen zich hun gang naar «de Vereeniging" niet hebben beklaagd. Zelden zagen wij een voorstelling die zoo geheel Af, zoo in de uiteiste puntjes verzorgd was als deze. Het spel was. zooals wij dat van «Thalia" gewend zijn ver boven het gewone amateurspeil en wat de mise en scène betreft, is nimmer te voren in Amersfoort eene tooneel- uitvoering gegeven, waar van het decoratief zooveel werk was gemaakt. Daardoor werd een zeldzaam goed geheel verkregen en bet fraaie bloem stuk door den heer van Heioma, namens de commissie voor Kindervoeding aan geboden, was dan ook dubbel en dwars verdiend. Rest ons nog te vermelden, dat een bedrag van plus minus iion- derd dertig gulden als batig saldo aan «Kindervoeding" kon woiden alge- dragen. De afd. Amersfoort van den Kon. Bond van oud-ouderoffineren hield Zaterdagavond een feestvei gade- ring in «De Arend". Een rijk programma, waarop een tiental voordrachten, zangnummers en een blijspel voorkwamen, werd vlug en met veel succes afgespeeld. Hierna betrad de eere-voorzitler, de beer J. Busquet Sen., het podium waarvoor het vaandel was geplaatst. De beer Busquet wees in zijn toesp.aak op den goeden geest onder de leden, dien hij gedurende de 18 jaren dat hij tot den Bond behoort, steeds heeft kunnen opmerken. Hij sprak voor de leden en hunne gezinnen zijn beste wenschen voor het jaar 1908 uil. Vervolgens bracht spi. een WoOrd van warme hulde aan de schiet.ei- eeniging «Wilhelmina" het betreu rende dat eemge leden geineend heb ben zich te moeten afsebeiden. Hij hechtte daarna de verleden jaar te Arnhem en te Groningen behaalde medailles aan het vaandel waaraan thans 45 van deze schtetprijzen hangen. De goed geslaagde feestavond weid met een opgewekt bal besloten. /A. DJ Morgenavond Jaarvergadering van de Industrie- en Huishoudschool, in een der schoolgebouwen aan de Viandenstraat, en van het Nuts- departement, in het gebouw der Fiöbelschool aan de Beekesteinsche laan. De Centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in het district Amers foort vergadeit Vrijdagavond in «De Arend." j.l. Zondag is op den Hoogen Weg alhier dour de politie aange houden een 15 jarig meisje, dat van hare ouders, woonachtig te Amstei- dam. was weggeloopen. Nadat haar voor den nacht onder dak was veileend aan 't bureau van politie, is zij Maandagocntend naar de ouderlijke woning teruggebracht. De Directeur van het Postkan toor brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met het schrikkeljaar, de data van de vertrek dagen van de mails voor Oost-en Wesi-Indië op de door het postkantoor uitgegeven winterdiensiregeling van 1 Maart af éen dag vroeger zijn, dan zij op de lijst slaan aangegeven. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseeid aan onbekenden en ver zonden van liet Postkantoor te Ameis- foort gedurende de le helft der maand Februari 1908. Brieven Binnenland. J v Keulen Amersfoort. P. de Rijk Kaatsheuvel. Ter Braake Almelo. Ter Braake Almelo. Mej. M. Verwaal Haag. K Muuseii Rotterdam Mi. Bijleveld Utrecht. J. v Mounk Weesper karspel. Bram Bpiokel Baarn. Brieven Buitenland. A M Boer Vermeuven Biuxelles. J. Haar RectilinghaiLen. Briefkaarten Binnenland. Mej. Slientje Lee Arnhem. Briefkaarten Buitenland. Emilie Breuer Wien. Miss Wolter London. Zijn in den laatsten tijd dikwerf pogingen aangewend wetenschappe lijke of meer klassiek geworden wer ken voor geringen prijs onder het volk te brengen, ten opzicnte van de nieuwere belletristische litteratuur, bleven in dit opzicht nog de noodige pia vota bestaan. De firma Graft Co. te Amsterdam wil riu voor 35 cents per deel een onverkorte vertaling geven van de beste werken van den laatsten tijd. De keuze is van dien aard, dal niemand uit religieus ol zedelijk oog punt bedenkingen behoeft te hebben. In deze eerste serie zullen ver schijnen H Stegemann, Zonen des Rijkslands. Meyer—Foister, De Erfprins. Ëourgei, Een misdaad uit liefde Malut, Een viouw van de wereld, 2 din. Pierre Maël, De roman van Joël. Maakt het lesultaat uit maar eenig» zins mogelijk, dan zullen ook oor spronkelijke werken niet uitblijven Voor Hnis cn Hof. Allerlei vlekken »eif, vet, wijn, enz wanneer ze niet te oud zijn en de kleur niet verbeten is, kunnen veiwijdeid woiden door bounenwater Goed-droge witte boonen kookt men in water zonder zout, meer of mindei tiaar men de oplossing steiker ol minder sterk wil maken Zijn de boo nen goed zacht dan giet men ze al en in het algekoelde water dompel i men het goed of slechts het bevlekte deel er van en wascht het flink uit, zonder zeep le gebruiken. Een pond boonen met 4 Liter water is in den regel voldoende. In lauw WaD r naspoe len ls tioodig en na hei goed een weinig le hebben uitgewrongen, laat men het drogen. Op deze wijze kan rnen zijden, wollen en katoenen stoffen, die gevlekt zijn, zoowei witte als geverfde, weer zoo goed als nieuw maken. De boonen kunnen nat uur lijk nog gebruikt wurdeumen zoute ze dan vóór ze koud geworden zijn. Petroleum is een zeer goed middel om zijn gereedschappen voor roest le bewaren en oin dit te verwijderen. Gebruikt men het bij tuingereedschap pen, dan dei'.ke men erom niet direct teere planten daarmee te behandelen want die verdragen geen petroleum Eerst gebruikt men dus het gereed schap voor ander werk, opdat de olie erafga. Observator. De Zerster moordzaak. Thans kunnen wij weder nieuws uit de Zeister moordzaak modedeelen, nieuws, dat ons al weken was bekend, maar door ons om verschillende redenen in verband met het onder zoek werd verzwegen, aldus meldt het nUtr. Dgbl." nader. Men weet, dat bij Van Vaalen,een der verdachten in deze moordzaak, voor eemge maanden verschijnselen van krankzinnigheid werden gecon stateerd. Wel bestond reeds dadelijk eenig vermoeden aan simulatie, doch dit weid gaandeweg minder waar schijnlijk geacht, waar de man schier overtuigende spoien van werkelijke verstandsverbijstering vertoonde. Van Vaalen zat wezenloos voor zich uil te staren, deed of hij niets begreep en blikte met groote oogen ieder aan, die bij hem kwam, om dan weer in elkander te zakken, als was hij aan volslagen waanzin ten prooi. De justitie belastte eentge doktoren met het geneeskundig onderzoek, waar mede aanstonds werd aangevangen, maar dat den eeisten tijd niet ver mocht te ontdekken of men hier met bedrog dan wel met waarheid had te maken. Dit duurde vele weken voort Van Vaalen kreeg ziin zusier en vader bij zich welke laatste tiachten wilde hem tot bedaien en kalm nadenken te bewegen maar ook dezen gingen heen met de vaste overtuiging, dat de verdachte inderdaad in zijn ver standelijke vermogens was gesioord. Dit was trouwens niet onmogelijk, waar Van Vaalen vóór het misdrijf werd gepleegd, gewoon was veel sterken diank te drinken en vooral in de laatste dagen, die den moord voorafgingen, in zeer zenuwachtigen toestand had verkeeid. Thans is echter uitgekomen, dat de man geheel en al heeft gesimuleerd en dat van krankzinnigheid geen sprake is geweest. Wel zeer eigen aardig is dit aan den dag getreden. Van Vaalen werd namelijk in het Huis van Bewaiing bewaakt door eemge landloopeis; het personeel in dit Huis van Bewaiing is niet zoo tali ijk, dat men eenige personen af zonderlijk kan belasten met het be waken van een krankzinnige en daarom werden eenige van de meest betrouw bare landloopers, die hier te Utrecht voorloopig waien opgesloten in af wachting van hun vonnis tot opzen ding naar de kolonie te Veenhuizen, aangewezen om Van Vaalen des nachts te bewaken. Wat wilde nu echter het geval zijn? Onder de drie landloopers, die hem voortdurend moesten gadeslaan, be vond zich ook een oud-verpleger van Medeinblik, die uitnemend met de behandeling van krankzinnigen was bekend. Van Vaalen wist dezen man in het vertrouwen te nemen en deelde hein mede dat hij simuleerde. Zijn bewaker, oud-verpb-ger van Medern- blik, beloofde hein strenge geheim houding en zei zelfs medewerking toe Zoo kieeg Van Vaalen in het huis van bowaring onderi icht in het voorwenden van krankzinnigheid; hij behoefde zich volstrekt met woest aan te stellen, dal was geen noodzakelijk symptoom van gestoorde denkvermogens, hij moest maar met groote wezenlooze ougen znten staren, en zich bovenal sul houden, wat hij dan ook regel matig heeft gedaan. Van Vaalen volgde de voorschriften getrouw op, oefende zich wellicht in stilte, en gaf aan een ieder volkomen den indruk werkelijk krankzinnig te zijn. Dat ging langen tijd goed. Maar de leermeester van Van Vaalen kreeg zijn vonnis en zag zich vour drie jaien naar Veenhuizen verwezen. De man vertrok en Van Vaalen moosi het zonder hem stellen Doch onze landlooper ex-ziekenoppas- ser van Medemblik dacht nu z'n slag te slaan; als hij de justitie het geheim van Van Vaalen verried, dan zou dit mogelijk een reden kunnen zijn om hem (den landlooper) vermindering van sliaf loe te staan. En in die hoop wendde Van Vaalen's leeimeester zich tot de rechterlijke autoriteiten en verklapte het groote geheim Van Vaalen is niet krank zinnig maar simuleert en ik heb hem bij die sumulatie geholpen door te zeggen hoe hij doen moest om succes te hebben. Een nader zeer gestreng onder zoek, waarbij ook de overige land- loopers-bewakers werden gehoord, bracht inderdaad aan het licht dat Van Vaalen allen om den tuin had geleid en volstrekt niet krankzinnig was. Hij had werkelijk gesimuleerd. Deze omstandigheid doet een spoe dig pinde van de instructie verwachten. Het rapport van de geneeskundigen, die Van Vaalen moesten onderzoeken, is nog wel niet officieel ingekomen, maar waar nu vast. staat, dat Van Vaalen heeft gesimuleerd, maakt dit rapport geen stuk van groot belang meer uit in het dossier, dat intusschen tot grooten omvang is aangegroeid. Uit deze gebeele historie, die een zeer vermakelijke zijde heeft, blijkt echter weer, hoe dringend noodig hel is gevangenen, die sporen van krankzinnigheid vertoonerr, welke een onderzoek vereischen, uit hun om geving van afzondering te verwijderen en over te brengen naar een plaats die doelmatig voor zulk geneeskundig onderzoek is ingericht. Ook Hollaudseh. Onze Zuid-Afrikaansche taalbroeders lezen toch een ander taaltje dan wij. In De Volksslem moge men zich er op oefenen. Ik heb lang zitten turen op twee van zijn vaste rubriekhoofdjes, eer ik begreep wat Uit Korswil en O'eralo'er beteekende. Zie hier een echt Hollandsch-Afri- kaansch verhaal van een benauwde ontmoeting, die Oom Kotie onlangs had. Oom Kotie vertelde het ongeveer als voIjj t »'t Was 'n rechte, stille a'end, toen ik onder in die Bosveld in mijn hokkie •iaat sit, om 'n duiker in te wag, die ik van son-onder al in die oog had. Mijn hokkie had ik al lang van takkies gemaak, om daarin «duikers" af te wag en te skiet. Toe 't ik daar so rustig mij verwagte duiker sit in te wag, hoor ik opeens 'n sagte geritsel agter mij, maar ik kijk me om nie, want daar reg vóór mij nader ook 'n grote duiker, waarvoor ik mij roer klaar hou. Agter mij word die geraas egler naderhand so erg, dat ik mijn linker-oog er aan waag om gou-ROU om te kijk. Dit lijk mij daar so'n ijselik grote ding, met 'n grote pluim reg op, 't lijk mij net 'n leeuw, so vertoont hij sig I Nog nooit was ik lafhartig of bang in m'n lewe, daarom probeer ik, om die groot ding skrik te maak. Maar wie seg soIk skiet 'n skoot, maar die ding word kwaad en spring reg op mij af met 'n gebrul, net als 'n leeuw so hard. Ik skiet mijn twede skoot uit mijn nekbreker-ha-elgeweer en raak hom, maar toe brul hij só hard, dat 'k dag dat daar wel twee-honderd hongerige jakhalse bijmekaar was, en 'k vat mijn roer en hoed, en hardloop so wat ik maar kan. Onder die vlug. skaam ik mij tog, en wil probeer om mijn nek- breker nog 'n keer te laaimaar 'k was so verbouwereerd, dat ik die patrone elke keer langs die loop mis- steek, en so laat ik wel ses of sewe pattone op die aarde, tassen die borne val. in plaats van in die geweer te ^teek. Uit-asem kom ik bij die tent aan en toe 't 'k wat bedaard was, krijg 'k ook weer soveul moed, om die leeuw, of watter ding dit ook was, te gaan opdoek. Toen ik weer bij mij hokkie kwam, ga 'k voorsigtig naar die brul-plek en ja dar lè me 'n ijselike grote maarihaar jak hals die mijn skoot op 'n verkeerde plek ingeslik had. En nog een correspondent van De Volksstem uit Krugersdorp over een «Soese aanval": In die nag van 6 deser, het een sestal Snese die buis van die heer Hennrik Fourie, Dnefontein nabij Muldersdrift, aangeval. Die heer Fourie met sijn vrouw en drie kindertjes het gevlug en twee kindertjes, 'n tweeling, kon hulle in die vlug nie saam neem nie, en die moes toen maar aan die genade van die Snese o'ergelate word. 'n Swager van die neer Fourie, 'u jong seun, wat in 'n buitekamer slaap, het sig probeer verdedig, tl ij had geen wapen, maar dit het hom geluk om 'n kierie uit die hande van een van dei Snese te wringdaarmee het hij dan ook een Snees 'n hou over die kop gegeef; maar toe storm die ander vijf Snese op hem af. Pertij hou hem vast en die ander slaan. Op die manier krij die jonge Hartzenberg twee lelike wonde in s\jn hoofd. Toe hij los kom,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2