BINNENLAND. BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Prins Hendrik gehuldigd. Een commissie uit het bestuur van den Nationalen Oranjebond te Am sterdam heeft j.l. Maandag ten paleize te 's-Gravenhage aan den Prins aan geboden de gedenkpenning, vergezeld van een album, als huldeblijk wegens bet optreden van Z. K. H. ter gele genheid van de ramp van de Berlin. De bondsvoorzitter, de heer Van der Horst, overhandigde den Prins het huldeblijk met een toespraak. Hij vertolkte daarbij de gevoelens van het Nederlandsche volk, dat daar mede zijne onverdeelde sympathie kenbaar maakt. Uit alle rangen en standen is daaraan deelgenomen, ook buiten Nederland. Het was slechts een bescheiden huldebetuiging, maar geëerbiedigd werd 's Prinsen wensch om de dankbetuiging met den mees ten eenvoud te ontvangen. De gedenkpenning is in goud. zilver en brons vervaardigd door de firma Begeer. Aan de voorzijde het borstbeeld van den Prins als vice- admiraal. De keerzijde stelt voor het wrak van de Berlin. Daarboven in gebogen rand: »Hulde van het Ne derlandsche volk", onderaan «Natio nale Oranjebond Wat ook vall' trouw staat pal". Het album is vervaardigd door den heer Roovers te 's-Gravenhage. Op wit lederen band prijkt aan de voor zijde het wapen van den Pnns De opdracht is in renaissancestijl op kalfsvel. De in kleuren grcalligrafeerde opdracht en verschillende phoiogra- fische afbeeldingen, betrekking heb bende op de ramp. zijn ei in gevoegd. De bladzijden bevatten de banieeke ningen van ruim tienduizend perso nen die aan de huldiging deelnemen. Aan den Prins, aan de Koningin en de Koningin-Moedor werden exem plaren van de medaille aangeboden Prins Hendrik zal Donderdag ochtend naar Oldenburg vertrekken, ten einde Zaterdag te Wilhelmshafen te kunnen bijwonen het van stapel loopen van een nieuw Duitsch pant serschip waartoe de Prins door den Duitschen Keizer is uitgenoodigd. In den namiddag van 10 Maart komt de Prins in de residentie terug. De Provinciale Stalen van Zuid- Holland hebben gisteren in eene huiten- gewone zitting gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal (vacature Bevers,) de heer J. J G Baron Van Voorst lot Voorst, kolonel- commandant van het regiment grena diers. met 45 stemmen, legen '26 op Mi. C. Pijnacker Hoi dijk, oud-Minister en oud-Gouverneur-öeneraal. Pluimvee en konijnen. Te Baarn zal gedurende de Pinkster - dagen vanwege de Hollandsche Sier- duivenclub een tentoonstelling worden gehouden van pluimvee en konijnen Nieuwe uniform. De Rijksveldwacbt krijgt een ge wijzigde uniform. Daaibij worden de halssnoeren met kwasten en de bandjes om de mouw, vervangen door knoopjes op den kraag, die van een lichter blauw zal zijn dan de tegen woordige. Neetkastjes. Naar men ons mededeelt zijn de nestkasljes of Vogelwoningen, volgens systeem van den Heer Marius Leijas te Stratum nu weder bekroond met den Eersten prijs, op de Groote Nationale Pluimveetentoonstelling der Vereeniging «Aves" te Alkmaar op 28, 29 Februari en 1 Maart 1908. Keizer Wilhelm zal voor zijn bezoek aan bet slot Acbilleon op Korloe den 24en Maart Berlijn verlaten hij gaat over land naar Venetië en scheept zich daar in aan boord van de »Ho- henzollern", die vjjf dagen in de Mid- dellandsche Zee zal kruisen. Op 1 April komt de keizer op Korfoe aan Op de terugreis zal de keizer ovei Tiiest en Weenen gaan, om keizer Frans Jozef geluk te wenschen met zijn jubileum. Aan een feestmaal te Johannesburg beeft de Transvaalsche minister van financiën, de heer Huil, als zijn meening uitgesproken dat de aam-lui- ting van de Zuidafrikaansche kolonies naderbij is, dan velen deuken. Hij gelooft dat de felera'ie binnen v(jf jaren tot stand zal zijn gekomen. De Zuidafrikaansche regeeringen zijn, zeide bij, nauwer verbonden dan ooit voor den oorlog en hebben in Zuul- Afrika een natie opgebouwd, die voor geen andere in het rijk behoeft onder toe doen. De quaestie der groote hoeden in de schouwburgen, die ook hier te lande zooveel beroering wekt, is te Parijs in een nieuw stadium gelre den. In een theater aldaar nam een dame plaats met een hoed van zulke afmetingen, dat het tooneel geheel aan den blik van den achter haar gezeten heer verborgen werd. Protest baatte niets, de dame bleef ongevoelig voor smeekbeden en bedreigingen, zooals dat in die gevallen gewoonlijk geschiedt.Toen trokken de omzittenden partij voor den ongelukkige, en dal bracht de dame op een denkbeeld Zij zette den hoed af, di aaide zich om en legde het hoofddeksel op de knieën van d9n protesteerenden man. Deze wilde een opmerking plaatsen, maar de dame zeide: «Nu hebt gij uw zin; ik stel u verantwoordelijk ioor het welzijn van mijn hovdjgeel hem mij terug aan het einde dei aae". Alzoo geschiedde net. Toen de tweede acte begon, was de heer ver- dwerien; maar bij bet uitgaan van den schouwburg werd de dame met glimlachende blikken aangegluurd; de ongelukkige man had zich ge- wrukentussohen de linten van den hoed had hij twee sigaren en een paar sigaretten gestoken. Een niillioenen-geschiedenis. Uit Zwitserland wordt aan 't Ham'elsbl. geschreven: Men spreekt hier veel van de vol gende rnillioenen-geschiedenis. waar aan ook een llollandsch kantje is. Ei worden op het oorenblik in het kanton Bern pogingen aangewend om de wettige erfgenamen op te sporen van een zekeren Benedikt Andreas Köhli, in 1740 in Kallnach geboren, en in 1815 gestorven in de wateren van Nederl. Oost-Indië. Deze onderzoekingen worden geleid van uit Lausanne, op last van een Nederlandscli Advocatuur-bui eau. Vol gens de mededeelingen van den agent in Lausanne gaat het om een erfenis van ruim 300 millioen fiancs Het bijna ongelooflijke milhoenen- verhaal zit dan verder in elkaar als volgt: Benedikt Andreas Köhli trad als jongeman in dienst bij bet Neder landse!) Oosi-Indi che leger, doch deserteerde ria eenige jaren, en slooi zich aan bij een zeeroovers-bende. waar hij het tot kapitein bracht In 1815 stierf hij in de wateren van Oosi-lnd,è met nalating van ruim 60 millioen francs, die gedeponeerd waren bij de Engelsche Bank Deze som vervalt naar testamentaire be schikkingen aan de Bank van Enge land, wanneer zich na verloop van een eeuw geen rechtmatige erfgenaam zal hebben aangemeld. Intusschen zijn deze 60 millioen aangegroeid tot het vijfvoudige der oorspronkelijke sorn. In Kallnach en in het nabijgelegen Kappeln heerscht natuurlijk groote opwinding, en men is dadelijk aan het snuflelen gegaan in de archieven. In eerstgenoemd dorp ontdekte men wer kelijk een document, opgesteld door Hollandscbe autoriteiten en onder tei-kend door den hevel voerenden generaal en den aldaar resideerenden Hollandschen consul. Het stuk ver meldt, dat in den jare zoo-en-zooveel op Sumatra gestorven is een officiei, geheeten Benedikt Rudolphe Köhli, eri aldaar begraven. Een klein verschil dus in den voor naam: en zonder eenige vermelding van zijn vei leden als zeeroover. Na tuurlijk sluit dit de identiteit der beide porsonen niet noodwendig uit. Ook is uit onderzoeken in het kantonnale archief van Bern gebleken dat alreeds in 1840 omtrent deze gelden een onderzoek werd ingesteld, en beslist ten gunste van een Frau- lein Walti, geb Köhli van Kappeln Deze vrome jongedame wenschle de erfenis echter niet te aanvaarden, omdat hel geld waarschijnlijk een buit is van gepleegde zeerooverijen. Naar mededeelingen van de kranten zijn alreeds enkele nakomelingen van den avontuurlijken Benedikt ontdekt. En men mag voor het tegendeel niet uiid'ukkelijk vermeld wordt aannemen, dat zij in 's Hemelsnaam over de bezwaren, aan de hei komst der mdlinenen verbonden, zullen heen stappen. Wij denken voor een oogenblik de aandacht onzer lezers te vestigen op de vereenigirig «Voor Jong Nederland", vereeniging tot bevordering van het tijdelijk verblijf van kinderen in her stellings- en vacanueooiden. Het doel dezer vereeniging is anders en ruimer dan dal der reeds bestaande vereemgingen van dien aard. Terwijl steun aan de armsten onder bepaalde voorwaai den niet is uitgesloten, weuschl de vereeniging toch meer in het bij zonder die kinderen uit te zenden, die voor kostelooze vei pleging door de ge wone vacantiekolonies niet in aanmer king kumen, lei wijl hun ouders niet be paald nooddruft lijden, doch onmogelijk de kosten van luchtverandering die nun kinderen behoeven, geheel kunnen betalen. In zulke gevallen zal de ver eeniging de kinderen voor bare reke ning en onder hare verantwoordelijk nenl uitzenden onder voorwaaide,dat de oudeis naarmate hunner krachten een deel der veiptegingskosten terug Delalen. Ouders, die hun kinderen zelf willen uitzenden naar een door hen uitgeko zen verblijf, zal de vereeniging met laad'en daad steunen, dus h 11 zoo noodig tegemoet komen in de daaraan vei bonden kosten. Verder zal uitvoe ring worden gegeven aan een denk beeld, dat in noordelijke landen thans reeds veel toepassing vindt; de ver eeniging zal bevorderen dat ouders of verzurgeis uit verschillende streken, die beidei zijds kiudeien hebben, voor wie luchtverandering noodig of nuttig is, deze kinderen voor bepaalden tijd uitwisselen, en zal bij deze uitwisse ling op alle wijze hare medewerking verleenen Eindelijk zal de vereeniging trachten te geraken lol het stichten van lichtingen, waar de kinderen hunne vacantie kunnen doorbrengen of tot herstel kunnen vertoeven. Het plan be-iaat deze inrichtingen ver plaatsbaar te maken op de wijze in dertijd in hel «Handelsblad" bescüie ven eu aanbevolen. De jonge vereeniging zal haar doel nastreven onafhankelijk van eenige kerkelijke of staalkundige richting en sluit piincipieel geen kinderen uit dan alleen die, welke lijden aan ziek ten die gevaar opleveren voor anderen. De Commissie van Bijstand lot bevorde- i mg der belangen van bovengenoemde vereeniging heeft, ten einde de kas dei vereeniging te stijven een loteiij op louw gezel, waarvoor de koninklijke goedkeuiing verkiegen is. Teneinde hel welslagen dier loterij te verzekeren, heeft de Commissie den pi ijs der loten zuo laag gesteld. (25 ct. per lotj, dal het voor niemand een bezwaar kun zijn één ot meer loten te nemen, en zoodoende alle lagen oer maatschappij hel hunne kunnen bijdragen lot net tot stand komen van dal goede werk. Ter wille van het kind, dat zoo dringend behoefte heeft aan lrisscbe buiiciducht en goede verpleging, heel'l de uitgever dezes zich bereid ver klaart lot hel plaatsen van bovenbe doelde loten die ten zijne kanloie verkrijgbaai zijn. QuickVitesse 32. Ofschoon 't de laatste dagen slecht weer geweest was, had 't Quick vele alle legen eu sneeuw kunnen door staan, zoodat toen Zondagmiddag belde partijen zich opstelden T veld goed bespeelbaar was. Zoowel Quick als Vitesse beginnen met 10 man, waarondei nog invallers. Vitesse loopt haid van stapel en is de eerste oogenblikken de meerdere Dau beisielt Quick zich en wegen beide partijen viijwel tegen elkaai op. Het spel is echter verre van fraai, vrij forsch en steeds maar hoog trappen. Vitesse heeft 'teerst succes, ais Van Goethem de bal tegen een der achterspelers liapt, en van deze in 't doe) springt. Onmiddellijk daarop gaat de Quick voorhoede van de af trap er van door en Muys maakt gelijk. Dan gaat 't spel weer gelyk op. Bij Vitesse zit er echter veel meer vuur in en haar werken wmdt dan ook beloond. Een ver sciiot komt in 't doel terecht. Dit schol was beslist te houden. Tot rust gaat 't nu gelijk op, er wordt vooral in 't midden ge speeld, zoodat beide doelen geen oogenblik in gevaar zijn. Er komt geen verandering in de stand, zoodat de rust ingaat mei 21 in 't voor deel >an Vitesse. Na iust is Vitnsse de eer-le oogenbhkken weer de sterkere, ofschoon ze met 9 mau spelen, ter- wy 1 Quick's elfde man even voor rust is verschenen. Vitesse heeft echter te veel van haar krachten gevergd en begint vermoeid te raken. Quick komt meer en meer opzetten en Vitesse is totaal ingesloten. Het Vitesse doel beleeft gevaarlijke oogenbhkken, maar wonder boven wonder wordt er niet gescoord. Eindelijk bezwijkt de Vitesse doel verdediger voor een schot van Marin. Van nu af aan blijft Quick de meerdere en Vitesse komt slechts sporadisch over de helft van 't veld. Eindelijk waait een hooge voorzet van Adam in 't doel. Verder wordt er niet gedoelpunt zoodat 't einde kornt met 3—2 voor Quick. Over t geheel was de spelkwahteit van een zeer laag gehalte. Bij Quick Coenen, Muys en Van Goor als gewoon lijk, de rest middelmatig, bij Vitesse Koeze en de Gebrs. v. Laar je mannen. Bij de ten overstaan van het Dagel. Bestuur der gemeente gehouden publieke verpachting van wei- en hooilanden in de polders bij Hoogland, Baarn en Eemnes, werd voor 38 per- ceelen ingeschreven voor ruim f 6500, zijnde f554 meer dau verleden jaar. De 5e batteiij van het 4e Reg. veldartillerie, die onder bevel van kapitein Preuijt Zaterdagvoormiddag van hier naar haar nieuwe gai nizoen Ede vertrok, werd uitgeleide gedaan door verschillende officieren van hier en door de stafmuziek van het 5e regiment Infanterie. De kolonel Oolgaardt en de verdere officieren van het regiment te Ede, zoomede overste Dunner van het 11e Reg. Infanterie, verwelkomden de batterij te Scherpenzeel en reden ver der aan het hoofd der colonne mede naar Ede, alwaar men te half vier op het kazerrieteriein aankwam. Naar wij uit goede bron ver nemen is de heer Klaassen, gep. muzikant, benoemd tot ditecleur bij de Muziekvereeniging «Crescendo", orideiafdeehng van de Christelijke Nationale Werkmansbond alhier. In de afgeloopen maand Februari 1908 werden door de Amersfoortsche Tramweg-Maatscb. 7396 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f431 05; de dagktlometer opbrengst was 1'13.31. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 5364, f 392.82' en f 11.16. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden en ver zonden van bet Postkantoor te Amers- fooit gedurende de 2e helft dei maand Februari 1908. Brieven Binnenland. C Hoogeworst Amersfoort C J. Piluy Amsterdam. MunnickDe Visser Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. R. ten Haven Amsterdam. L Guit Haarlem. Coeners Maarssen. Brieven Buitenland. C. Beun Heissen. Drukweik. Een gelukkig mensch. In het kanion Aargau woont een zekere Johaun Schmidt, die volmon dig »ja" antwoordt op de vraag ot er een volkomen gelukkig mensch in deze wereld leeft! Hij beweert dit ïdiaal bereikt te hebben. Boven zijn huisdeur staat met groote letters «Hier woont de gelukkigste mensch ter wereld". Dit unicum is 55 jaar oud, heeft nooit gewelkt is nooit getrouwd, is nooit ziek geweest en beeft zich nooit om de toekomst bekommerd Hij eet goed. drmkt goed, en slaapt goed. Zéér jong nog bleef Schmidt als wees achter, met een wekelijksche rente van 25 francs, en een woning, die bij nooit verlaten heelt. Moraal: om gelukkig te zijn, moet men zich met weinig weten te vreden te stellen. Tot deze conclusie zijn reeds lang de Japanners gekomen, die, onder hun goden, den »god der matigheid" aan bidden. In de Koninginnekerk te Rotter dam is voor de armen gecollecteerd een enveloppe, inhoudende f 1000, met een briefje waarin gemeld woidt dat deze gift geschiedt uit dankbaarheid, dal bij het verleden week voorgevallen ongeluk in Den Haag, het leven van de Koningin en den Prins zoo geluk kig gespaard is gebleven. Een lange weg. Men schrijft ons uit Doetichem: Den 28en Februari is hier aange komen en aan den geadresseerde overhandigd een briefkaart, die 3 Juli 1885 uit Amsterdam verzonden is. Uit de stempels blijkt, dat de kaart den 4en Juli d.a.v. hier aan gekomen, doch op onverklaarbare wijze toen verdwenen is. Zij is 27 Februari 1908 te Marburg gestempeld en naar hier gezonden uit Klagen- fürth. De kaart is dus bijna 23 jaar onderweg geweest. Iets buitengewoons. Te Brielle werd gistermiddag aan gebracht een zeepaling welke de buitengewone lengte van 2 meter had en 70 pond woog. Het kolossale dier was door een visscher des morgens in den mond der Maas in zijn netten gevangen Bij aankomst had het dier veel bekijks; de visscher- man trachtte dadelijk nog een winstje er uit te slaan, door het dier voor 5 cents te kijk te stellen. Zonderling. Uit Wageningen wordt aan de Arnh. Crt. gemeld: «Alhier is een kind geboren met een uitwas op het hoofd, dat geheel den vorm en het voorkomen heeft van een luchtballon. Op 16 October van het vorige jaar werd alhier ter gelegenheid der Nuts- feesten een luchtba-lon opgelateD, waarvoor de moeder hevig is geschrok ken, waaruit de zonderlinge misge boorte wordt verklaard Door den geneesheer is een photograpbie van het kind gemaakt, dat waarschijnlijk niet lang leven zal." Dit is wel een interessant nieuwtje van de Arnhemmer, maar toch nog niets vergeleken bij hetgeen verleden jaar te Parijs voorviel Juist op den dag dat «La Patrie" in de lucht ver loren ging, werd er gelukkig een kindje geboren met een bestuurbaren lucht ballon op het hoofd. Juist dezer dagen wordt voorts uit Siberië de geboorte gemeld van onder scheidene kinderen met automobiel hoofdjes. Zelfs Ben-Akiba zou moeten erken nen dat toch niet alles «dagewesen ist". De aanslng op den Sjah. De bommen, die Vrijdag naar den Perzischen Sjah werden geslingerd, en die in Rusland vervaardigd zouden zijn, moeten naar de Times-corres pondent meldt een gioote ontplollende kracht hebben gehad. De correspon dent die tien minuten na de ont ploffing ter plaatse was vond de ge- heele straat vol dieren- en menschen- bloed. De ontploffing werd door de gebeele stad gehoord en in de vensters in de nabijheid sprongen alle ruiten. De cavalerie, die het rijtuig van den Sjah escorteerde, begon naar alle richtingen te schieten, waardoor een groot aantal menschen gedood werden. De correspondent van de «Daily Mail" meldt nog dat de Sjah het rijtuig waarin hij zich bevond, on middellijk het omkeeren en naar het paleis terugreed. Doshantepen, waarheen de Sjah zich wilde begeven, is een jachthuis ten noordoosien van Teheran; door Nasr-ed-Dine, die zich daar met voor liefde ophield, was er een menagerie aangelegd. Het «Berliner Tageblatt" verneemt nog uit Teheran, dat Zaterdag een aanslag werd gepleegd op den vroe- geren prefect, den gohaten vizier Makfuss, die tot de intieme vrienden van den Sjah behoort. De bom, die voor dezen bestemd was, doodde eenige voorbijgangers. Een lid van den geheimen bond verklaarde aan den correspondent: «Wij hebben bewijzen dat de Sjah in het geheim nog steeds tegen de grondwet en bet parlement intrigeert en wij zullen niet rusten voordat hij aftreedt. De aanslag was alleen be stemd om hem schrik aan te jagen. Door hem te dooden zouden wij allicht vreemde inmenging veroor zaken. Het karakter van den Sjah kwetst alle partijen, en er zal geen vrede in het land oütstaan, voordat hij is heengegaan. Ten minste moet de hofpartij worden ontslagen, die waarschijnlijk de Sjah aanzet tot zijn optreden tegen de Constitutie." Aan den Hoek van Holland is aangespoeld het lijk van den onlangs vermisten voorman stoker der Hollarid- Amerika-lijn, Simon de Rijder. Het lijk wordt naar de begraafplaats te 's-Gravenzande overgebracht,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2