BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. O.a. de beide wethouders wordt ge antwoord dat zulks niet gaat. niet tegenstaande de voorzitter er op wijst dat door overbrenging van de secre tarie het kantoor zoowel voor- als na den middag zou geopend zijn. De voorzitter zegt verder dat bet hier blijkbaar gaat om iemand te dwingen ontslag te nemendaarom wil men de secretarie-uren voor hem onmogelijk maken. Spr. geeft in ernstige overweging den toestand zoo te laten. Neem aan dat de secretaris bedankt, dan zou de burgemeester secretaris voor en na den middag op de secretarie moeten zijn en dat gaat niet, met het oog op het Burgemees terschap van Montfoort. De weth. Verkley zegt dat, wanneer de secretarie naar Montfoort zou wor den overgebracht, wij dit lokaal (het lokaal waarin de vergadering plaats heeft) wel voor goed kunnen verlaten en daar is spr. tegen. De weth. Kortenoeven deelt mede, dat men door vereeniging der beide betrekkingen een vooideel van f 100 zou behalen, hetgeen door den voorz. wordt in twijlel getrokken nu de jaarwedden eenmaal zijn vastgesteld. Spr. herhaalt dat men bet den tegen- woordigen secretaris onmogelijk zou maken zijn betrekking hier te blijven bekleedeu. De gemeentewet laat ver eeniging van de betrekking van secre taris van meer dan een gemeente toe en dan dienen de gemeentebestu ren door onderling overleg dat ook mogelijk te maken, anders zou men in botsing komen met de gemeentewet Waar de wetgever vereeniging toestaat dient men daarmee bij de uitvoering van de wet refaening te houden. Spr. geeft nogmaals in overweging de zaak te laten zooals ze is, te meer daar spr. nooit klachten over te weinig kantooruren heeft gehoord. Het gaat hier om een hoogst ernstige zaak iemand dwingen ontslag te vragen. Spr. herbaalt: op het gedrag en het werk van den secretaris is niets aan te merken; zoo iemand dan kan spr. daarover het beste oordeelen. Men moet zich ook verplaatsen in den toestand dat men zelf zoo'n be trekking bekleedde. Na eenige verdere besprekingen, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de instructie van den secre taris aldus te wijzigenart. 1 luidt de «secretarisis dagelijks ter secre tarie aanwezig van des vooi tn. 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uren, uitgezonderd de Zon dagen en de algemeen erkende chr. feestdagen." Eveneens wordt art. 1 van de ver ordening regelende de openstelling van het kantoor van den burgerlijken stand in dien geest gewijzigd, dat het kantoor op dezelfde uren als de secretarie is geopend. Een en ander ingaande 1 April aanstaande. De ministerieele verklaring. Minister Heemskerk heelt gisteren in de Tweede Kamer zijn werkpro gram medegedeeld. Als de belangrijkste punten stippen wij aan, dat een voorstel tot Grond wetsherziening thans niet opnieuw zal worden ingediend en dat de Christelijke beginselen zullen blijken uit wetten tegen de openbare onze delijkheid en tot subsidieering van bijzonder middelbaar onderwijs. Minister Heemskerk zal voorstellen doen tot wijziging van de gemeente wet, ten einde aan den «gemeente- nood" te gemoet te komen, rekening houdende met de adviezen dei Staats commissie. Militaire wetsontwerpen zullen wachten op adviezen van een in te stellen Raad van Defensie, doch wijziging van de Militiewel en kust verdediging staan op bet program De inkomstenbelasting en de accijns verlaging van suiker eu accijnsvei- hooging van gedistilleerd worden ingetrokken. Of en hoe 's Rijksmiddelen moeten worden versterkt, wordt overwogen. Minister Talma zal met kracht optreden en wijziging van de Onge vallenwet, verbetering der arbeids inspectie, en uitbreidmg van de ver zekeringswetgeving, invaliditeits- en ouderdomsverzekering, ter hand nemen. De terugkeer van de Koningin en den Prins naar het Loo voor het vaste verblijf aldaar gedurende het verdei e gedeelte van dit jaar, is thans bepaald op Zaterdag 4 April a. s. De landdag van het Mecklenburgsche ideaalstaatje, het vorstendom Ratze- burg, heeft verleden week weder ver gaderd in Schünberg. In die bijeen komst was ook weder een verzoek der onderwijzers om traktementsver- booging. De Landdag stond op dat verzoek een verhooging toe De onderwijzers zullen in Ratzeburg voortaan 800 Mark traktement per jaar ontvangen. Hooger wilde men niet gaan want zooals de Propst Ohl, de voorzitter van den Landdag, op merkte «800 Mark is een ronde som en daarmede moeten ze maar genoe gen nemen". Nassau". Zaterdag is te Wilhemshaven te water gelaten het eerste Duitsche slagschip van het bekende Dread- noughttype. Op stapel heette het schip «Ersatz Bayvern" Duitsche gewoonte, om een schip in aanbouw den naam te geven van het schip, waarvoor het in de plaats komt. Doch vóór het van stapel loopen sloeg de ten-doop-houdster, groot hertogin van Baden, een flesch cham pagne ik zou een lief ding willen wedden, dal het échte Duitsche schaumwein was! tegen de kiel, en heette in opdiachl van den Duit- schen Keizer den nieuwen Duitschen waterreus «Nassau". Waaiom heet het schip «Nassau"? vragen wij ons hier in Holland wat nieuwsgierig af. In EngeLche kranten hebben we al te lezen gtkregen, dat de Duitsche Keizer weer opzettelijk zijn verwant schap met de Oranje's op den voor grond wilde schuiven; er was zelf. een Engelsch blad, dat nog verder ging en sussend verzekerde, dat onze Puns Hendrik der Nederlanden door den Keizer bij de plechtigheid uiige noodigd was, om te toonen, dal hij geen vijandelijke bedoelingen ten op zichte van ons land koesteide. Alsof dit bij e ke gelegenheid weer herhaald moet worden Wat meer voor de hand ligt is, dat Keizer Wilhelm een familienaam, die hem lief is, heeft willen eeren door het nieuwste slag-chip van de Duitsche vloot er naar te noemen. De groothertogin van Baden, die de «Nassau" doopte, is zelf een pi in- ses van Nassau. En de feestredenaar, Opper-president Von Hengstenberg, herinnerde aan prins Willem van Oranje. RECLAME. Het is eem'onloochienbaar feit dat de Pinki-rillen de ^heumatiek genezen. Talryke bfcwyzen, in den vorny van verklaringen, zyn gepubliceerd. Het is ook zeker dat hoaderdtallenilieden de be handeling met gqéden uitslag be proefd iiebben. Dat is uitgemaakt door Ij^t toenemend aantal ver- klarigép die ontvangen worden. Wykd^nen wel zeggend at iedere persoojf die aan.<!ueze j Myke ziekte h;dt en <he zich niermet de Pin£ Pji^n behandelt, het~ meest afcfoende middel om zich er van te verlossen verwaarloost. Pnjv I. 1.75 de doe*, f. 9 per 6 doezen. Verkrijgbaar bij Soabihc. Groote Markt. Rotterdam, hooid-dcpolbooacr vooi Nederland, ca Apotbckcv. Franco toezending (eren Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogigt, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Bij het Zaterdag gehouden toe latingsexamen voor de Rijksnormaal lessen alhier, slaagden voor de Eerste klasse: E. C. van As, J. H. Bilderbeek, J. van Eek, H. van Gelder, J. J. Heere. P. Langendijk, A. P. J. de Looze, D. J. Ouwerkerk, M. S Slachter, D. P Latenstein van Voorst, M. M. E. Weller, P. C. Witte, en W. A. Wijk. van Amersfoort, P. F. J. Harmsen van Eemnes, en H. E. Hoogeveen van Nijkerk. Tweede klasse: P. C. Capreau, M. C. A. Sporry en M A ten Ham, van Amersfoort; W. F Daniëls van Baarn en S. de Leeuw, van Barneveld. Derde klasse A. Baas van Amers foort. Afgewezen wnrd één candidaat. Van wege het plaatselijk Depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door de enseinble- klasse der muziekschool, met mede werking van mej. Anne Verbeet uit Utrecht, j.l. Zondagavond een dub- belljes-concerl en Maandagavond eene uitvoering voor de leden gegeven. Het programma bevatte de navol gende nummers: 1. Marscti derPuestei aus «Alhalia", Felix Meiidelssobn-barlhoidy. 2. a. «Au Printemps", Ch Gounod, b. »Séié- nade du passani" J. Massenet, zang, met piaiiu-begelijding. 3. Russische Suite lüi Sireicb-Oicnester mil obli- gater Violine, R. Wüeist. I Vorspiel, II Tiiiumerei, 111 luiei mezzo. IV Sctiluss, 4. a «Ogni Sabato", Gordi- giani, b. «La ninna nonna" Donizetti. Zang met piano-begeleiding. 5. Spa- nische Tanze (No. 3 en 4), M. Mos- kowski 0. Ouvertuie «La gaza ladra' Rossini. 7. a. «Herdertje op de groene wei; b. «Heimwte", Call), van Reunes, zang, met piano-begeleiding. 8. «Pré lude de «Déluge", C. Saint-Saëns. 9. «Ange d'amour", valse de concert. Waldteufel. De uitvoerenden oogsien beide avonden een welverdiend succes. De arrondisseineiits-recblbank te Utrecht, tiet aan Arie van Drie ten lasie gelegde leit: toebrenging van lichamelijk leisel den dood van zijn vader tengevolge hebbende, wettig en o-eiïuigetid bewezen achtend, veroor deelde j.l Maandag beklaagde lot een gevangenisstraf van 3 jaar, met af trek van de pieveninve hechtenis. J.l. Maandagmiddag werd onder zeer vele blijken van belangstelling op de oude algemeene begraafplaats liet stoffelijk overschot ter ruste ge legd van den op 70-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden beer Joh. Zan- dijk. De overledene was tijdens zijn verblijf ie dezer slede een aantal jaren lid van deri gemeenteraad, besluurs lid der Au,eist. Atdeeling van het Utrechisch genootschap van Land bouw eu Kruidkunde eu lid van vei - scbdleude nuttige instellingen. Een broeder van den oveiledene dankte de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. Hedenavond vergadert dever eeniging lot bevordeiing van hei Vreemdelingenverkeer in «De Zwaan." Punten van behandeling: I. Jaar- veislag. 2. Rekening en verantwoor ding van den Penningmeester. 3. Benoeming eener commissie tot hel nazien der rekening. 4. Veikiezing van drie besluuisleden wegens pei io- dieke altreding van de heeivn De Jager, van Ruyven en Meursing. 5. Mededeeliugeu. Mevr. Gerard van Sijsen, mevr. Tromp van Holst en de heer M. Kamerling, ai ts. gekozen tot bestuurs leden der aldeeling Ainersfooit van hei Centraal Genootschap vooi Kui- deiheistellings- en Vacantiekolonies, henberi du benoeming aangenomen. Prof F. Keniiiuck heelt bericht gezonden de benoeming niet te kun- neu aanvaarden, zoodat nog een verkiezing zal moeten plaats nebben. De le luitenant E H. Juckema van Buimama baron Rengers van Warrneiihuizen, belast mei liet bevel uvei hel le escadiun van het le regimeut huzaren, zal biunenkoil wordefi bevorderd tot ritmeester. y- De officier van gezondheid le rftll K. E. Ziegeler, wordt met April gedetacheerd in de legerplaats bij Milligen en belast met den genees kundigen dienst aldaar. Een kippendief, j I. Zondagavond dooi de politie gearresteeid, probeeide des nachts door ophanging een einde aan zijn nutteloos leven te maken. Sinjeur werd echter nog bij tijds in dit snoode voornemen veihinderd. De lechtbank zal bem nu wel een be hoorlijken lijd tol nadenken geven. Bij de Maandag ter Raadbuize gehouden aanbesteding weid inge schreven als volgt: voor de leveriog van 1UQ0Q0 waal straatklinkers: firma A. J. G. Mijnlieff, te Hagestein, f 16.75: J. H. Trooster, te Utrecht f 10.47: Gebr. Formijne, te Tiel, f 15.65; Binsber- gen Van de Poll, te Eek en Wiel, f14.85; N. A. Conijn, te Nijmegen, f14 84 Th W. Bonte, te Amersfoort, f 14,75; F. A. Donders, te Arnhem f14 00: J. G. Arends Co. te Wagertingen, f14 50; en G. de Jong te Gameten, f 14 50. Gunning aangehouden. voor de levering van 250 stère gewasschen riviergrint: schipper H. van Loon, te Vreeswijk, f6.85 voor het geheelG. Bakker, te Hasselt, f075; en J. Meijnen, te Rotterdam I 6.40. Gegund aan den minste. voor het baggeren der binnengrach ten en haven M. van Ramselaar, te Amersfoort, f1448; G. van de Lage- maat. te YVoudenberg, f 1350; G. de Biuijn, aldaar, f1315; Van Beek en Putman, te Amersfoort, f1247; K. L. Kroes aldaar, f1169; S. van Uoo- deweerd te Weespercarspel, f 14.50. Gunning in beraad gehouden. Gisteren werden met een groote automobiel-omnibus van Zwilserscb fabrikaat proeftochten gemaakt naar Hoogland en Bunschoten. In een zeer slecht bezochte bij eenkomst, uitgeschreven door het dratikweer comité, hield prof. J. van Rees uit Hilversum j.l Maandagavond eene voordracht over«De alcohol ten opzichte van de beschaving". Bij de Maandagavond in hotel «de Zwaan" gehouden clubmatch tus- schen de schaakverenigingen «Schaak mat" uit Utrecht en «Amersfoort" alhier werden van de 20 partijen 14 door «Schaakmat"gewonnen, «Amers foort" won er 2 en 4 bleven er remise. De heer H. van Manen die dezer dagen zijn 25-jarig jubilee herdacht als bode van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, heeft bij die gelegenheid van de Kamer een fraai geschenk ontvangen bestaande uit eene pendule met coupes. Ter gisteren alhier gehouden vee markt werden aangevoerd 24 stuks lunderen, waarvan 20 melkkoeien, 2 pinken en 2 stieren. Voor koeien weid van f 160.tot f 220.besteed, voor stieren van f 50 tot f 80. Bij den Zondag te Ainhem gespeel den pioefwedstiijd tusscheu twee Oos telijke elftallen, ter aanwijzing van liet elftal, dat aanstaanden Zondag in den Oost- West- wedstiijd zal uitkomen, speelden van hier mee in het met 6—3 winnende elftal De Stoppelaar en in het andere Coenen en Schaap. Met ingang van 1 Mei wordt de klerk der posterijen en telegrafie le kl 11. Luüach van liter overgeplaatsi naar Dokkum en vervangen door den klerk der posteiijen en telegrafie 2e klasse J. van Dorssen, thans te Leiden (telegraafkantoor.) Het perceel aan de Langegracht naast de Gerefoimeeide kerk, sedert eenigen tijd onbewoonbaar vei klaard, is door die kerk aangekocht. De jongedames M. W. van Achter- bergh en A. B. E. Hollzschue behaal den de akte Nuttige handwerken. De zuivere opbrengst van den ba zaar in Amicitia, ten vooideele vari een in hel Soesierwegkwaï tier te siichien Ned. Herv. keik, bedraagt I 1335. De heer S. Snijder, leeraar aan de Rijks-Normaalschool hier en Hoofd der school te Soest, staat met den lieer W. van Dijk, te St. Anna Pa- loclne, op de aanbeveling voor Hoofd der -chuol vuor achieilijke kinderen Ie Uil echt. Heden is op 70 jarige leeftijd hier overleden de heer J. van Loon,eme ritus-predikant van de Ned. Hervorm de keik. De ontslapene werd candidaat in Utrecht in 1862, hulpprediker leGie- sendam in 1864, predikant te Leks- mond in 1866, te Warder in 1870, teEgmond aan-Zee in 1876, le Wie- ringerwaard in 1880 en teKimsweid in 1887. Een lOO-jarige. Zondag vierde mevrouw de weduwe Beeckmau—Scheltus te Apeldoorn haar lOOsten verjaardag. Van ver schillende kanten werd de dame met deze zeldzame gebeurtenis gelukge- wenscgt ook door het hoofd der ge meente. Zij verheugt zich in een uitste kende gezondheid en verrichi nog ver schillende bezigheden zelfs naaienzon- deibril. De ouders van de jubilaresse zijn in de 90 geworden, terwijl haar broeders, generaals bij ons leger, op ruim 80-jarigen leeftijd stierven. Een jachtpartij die geld kost is die, welke de drie en twintig-jarige Prins Demidoff onlangs heeft onder nomen. Behalve een geneesheer en een kok heeft hij meegenomen een operateur, die door middel van de cynematograaf opnamen moet doen van alle episodes, die- de jager vooral op de leeuwenjacht zal beleven. Dat 6r tal van geweren zijn mee genomen spreekt van zelfbovendien een groot aantal ijzeren vallen voor leeuwen, tijgers, enz, verschillende werktuigen voor het vangen en ont- huiden van nijlpaarden, rhinocerossen en krokodillen. Dan neemt hij nog 75 ezels mede, terwijl zijn stoomjacht hem dagelijks ruim 350 gulden kost. De jagers zullen waarschijnlijk een half jaar wegblijven en over den Franschen Congo de kosten van den Atlantischen Oceaan zien te berei ken. Voor Huis en Hof. Tegen eelt. Van witte zeep en glycerine maakt men een dik papje. Een vrij dikke pleister hiervan wordt op de harde plek gelegd, welke daardoor zacht wordt en geen pijn meer doet. Het is echter geen afdoend middel; verzuimt men het een poos, dan komt de hinder terug. Heeft men door het loopen blaren aan dn voeten gekregen, dan neme men 20 a 30 minuten een haverstroobad, iets warmer dan lauw. Het haverstroo moet een half uur hebben gekookt. Om blaren te voor komen, besmeren sommigen de voet zool met groene zeep. Besmette ruimten (sterfkamers, ziekenzalen) kan men op geen beter manier ontsmetten dan door eenige jeneverbessen in een test met vuur te laten rooken De rook doodt alle microbon en brengt een aangenamen, frisschen reuk in de vertrekken. Jeneverbesseri, de kleine vruchten der op de heide groeiende jeneverstru'k, zijn bij apotheker of drogist verkrijgbaar. Observator. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gezien de missive van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 6 Maart 1908, 4e Afdeeling, no. 997/711, betreffende veisterking van het blijvend gedeelte bij het Wapen der Infanterie, Brengt ter algemeene kennis: dat door Hare Majesteit de Konin gin voorloopig is goedgekeurd een ontwerp van Besluit, houdende be palingen, krachtens welke miliciens van het Wapen der Infanterie ter versterking van het blijvend gedeelte bij dat wapen geduiende het lijd-tip van 27 Maart tot 25 Juli 1908 onder de wapenen kunnen komen of blijven, welke bepalingen, met de daaraan door den Minister van Oorlog toege voegde uitvoeringsvoorschriften in hoofdzaak neêrkomen op het volgende: lo. De miliciens, wien wordt toe gestaan om van 27 Maart tot 25 Juli 1908 vrijwillig onder de wapenen te komen of te blijven, ontvangen eene premie van honderd twintig gulden tf 120 Komt vóór 25 Juli 1908 door om standigheden, van hun' wil onafhan kelijk (bijv. door ziekte) een einde aan hun verblijf onder de wapenen, dan bedraagt de premie één gulden (f i,voor eiken dag van hun vrij willig verblijf. 2o. De premie wordt in eens uit betaald bij vertrek met groot-verlof of, bij voortgezet verblijf onder de wapenen op 25 Juli 1908. 3o. De verlofgangers, die dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen en die tot het vrijwillig verblijf als hiervoren bedoeld zijn toe gelaten, mogen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4o. In het geheel kunnen tot be doeld vrijwillig verblijf worden toe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2