liet vraagstuk van de genezing der slechte magen Plaatselijk Nieuws. Het Gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de zesde pagina van onze courant gepubliceerd. eens andermans woning bevond! Onder de briefschrijvers schijnt hel aantal verstrooiden niet gering te zijn In het jaar 1900/07 moesten in Enge land 29 millioen poststukken onbesteld blijven, gedachteloosheid derafzenders, die verkeerd, onvolledig of in't geheel niet adresseerden en vergaten hun eigen adres op bet poststuk te ver melden. Vele van die 29 millioen post stukken bevatten betalingsmiddelen, te zamen tot een waarde van 8 mil lioen gulden Het meest, zegt men, lijden de dames aan de lastige kwaal der ver strooidheid, getuige ook het feit, dat zij, vaker dan de heeren vergeten haar portemonnaie, beursje, enz. roede te nemen. Om hieraan tegemoet te komen, heeft men nu parasols ingericht als schotkamer, een drukje op een geheim veertje en de goudstukjes komen te voorschijn. Wel te ver staan als die er te voren in zijn gedaan Natuurlijk is de uitvinder van dit vernuftige idee uitgegaan van de vaste veronderstelling, dat een dame wel haar beursje maar nóóit haar parasol kan vergeten. Of hij hier in gelijk heeft? KEUVELAAR RECLAME. De Oplossing: De Pink Pillen Het succes van de behandelingswijze der Pink Pillen ter genezing van slechte magen kan worden aangetoond door tal van getuigschriften van hen die genezen' zijn. Heden willen wij een bijzonder belangwekkend geval aanhalen. Het belang van deze /enezing schuilt in het feit dat de bevoorrechte/een bejaarde man is, van 69 jaren. Vele oude menschen, toch, die vreeselijk aan de maag/lijden, die dqbr gebrek aan nor male voeding/verzwakken, ^eerbeelden zich dat hun geval ODÉeneesbaar is, gevolge van hun hoogen ouderdom, maar niéts is minder waar. De Pink Pmen genezen zotfwel de ouden als de jongen en «t verheugt ons de genezing te kun nen te bocjf! «stellen van din heer A. Groeneveld, 69 jaren, ^bbutkooper te*' Gouda, Derde Kade no. 81. y „Sedert^nangen tijdv-i8chrijfl deze, leed ik aan een maagkwaal, jinijh spijsvertering was zeer moeilijk Cn deed mij veel lijden. De kwaal, die feen enk# geneesmiddel tot nu toe had kunnen, estrijder^ had een nootlottigen invloed op ge/ heel mija organisme uitgeoefend. OnmerkbaOT was ik tpt een zeer ernstige toestand van algw- meene zwakte vervallen. Nieuwsgierig gemaakt door de; talrijke getuigschriften gepublidferd over dc Pink Pillen, hpbrik die pillen ook yllen gebruike^. en het is >fie behandeling die ran van mijn maagkwaal goflezen hoeft." jF Waarom lijden^?wanneer ïjicn het midael dat verlicht en genecÉ; bij de hadd heeft, De Pink Pilltm zijn onover^offen teran bloed armoede, bleejancht, algemeerte zwakte, maag kwalen, scheèlc hoofdpijn, zenuwpMnei^beupjicht, rheumatiek. Pry's f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Groote Markt Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Daartoe aangezocht door de Amersf. afdeeling der V P. N. hield Dr. F. Bos uit Hoogland j.l. Woensdag avond eene lezing aan »de Mof" die door een 50-tal landbouwers werd bijgewoond. Na doel en streven der V. P. N. uiteengezet te hebben, kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp. Vele landbouwers kunnen meer voordeel van hun hoenderstapel trek ken indien zij beter op de hoogte zijn van de voornaamste vereischten, die door den hoenderfokker in acht moeten genomen worden om voor deel van zijn kippen te trekken. Indien de landbouwers de voorschrif ten navolgen zullen ze bemerken dat met dezelfde moeite en dezelfde onkosten meer voordeel van den hoenderstapel is te trekken dan thans het geval is. Deze vereischten zijn de volgende le. Goede nachthokken. De nachthokken moeten voldoende ruimte aanbieden aan het aantal kippen, dat er verblijf moet houden, in dien zin, dat alle kippen gemakkelijk op de stokken een plaats moeten kunnen vinden. De stokken moeten alle even hoog geplaatst wordenhierdoor voor komt men gevechten, daar alle kippen gaarne op de hoogste plaatsen willen gaan zitten; bovendien voorkomt men hierdoor, dat de kippen, die hooger zitten, de lager zittende zou den kunnen bevuilen, Om deze zelfde reden moet men de tusscbenruimte tusbchen de stokken niet te klein nemen. De stokken moeten niet te smal zijn, minstens zoo breed als de breede zijde van een gewone panlat; zij mogen geen scherpe kanten hebben en moeten bovendien zoo aangebracht worden, dat zij gemakkelijk verwijderd kunnen worden om gereinigd en van ongedierte gezuiverd te worden. Ook de leghokken moeten los in het hok staan, zoodat zij er gemak kelijk uit verwijderd en schoonge maakt kunnen worden. Men moet ook zorg dragen, dat het hok zoo min mogelijk naden bevat daar deze naden de kweekplaatsen voor onge dierte zijn. Het hok moet minstens twee ramen bevatten en wel aan verschillende kanten, ten einde naar gelang van de windrichting, bet eene of het andere raam te kunnen openen vooi de luchtvel versching, Zulke ramen kunnen eenvoudig bestaan in een gezaagd gat in de plankenwand, waarvoor, ter sluiting, in een sponning een stuk glas geschoven kan worden verder moeten deze openingen bedekt zijn met fijn ijzergaas (vlechtdraad) ten einde het binnendringen van roofdieren te beletten. Het hok moet beslist tochtvrij zijn. 2e. Wat de voedingswijze betreft, is zeer moeilijk een algemeene rege ling vast te stellen daar zooveel af hangt van hei individu, de soort, de plaatselijke omstandigheden enz. Hoofdzaak is, dat de dieren vol doende op kracht blijven om eieren te kunnen leggen zonder overvoerd te worden. Overvoeding is de eerste ziekte- OoiZaak Kippen die meer dan andere van dezelfde soort of hetzelfde ras neiging hebben om vet le worden, moeten voor de eierproductie niet gebruikt worden. Het is tvenschelijk de dieren zoo te voeden, dat ze wel nagenoeg tevreden zijn met hun portie, maar dat ze toch meer zouden lusten, en zoo, dat ze voor de vol gende vo-derlij't weer een grage maag hebben. Ondervindingen en eigen waai neming moeten hier den weg wijzen Het eenige waar zij nooit te veel van kiijgen is groenvoer; dit mogen zij dns hebben, zooveel zij vei langen, maar het moet met ,tn staat van bederf kunnen geraken. Grit moet steeds ter beschikking zijndierlijk voedsel moei dagelijks worden verstrekt. Een goede wijze van voederen is: 's morgens konel voer, 's middags krachtvoer, 's avonds korrelvoer, maar nooit meer dan met graagte in eens veibruikt. 3e Een geneeswijze op te geven voor de veel voorkomende ziektege vallen is zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk; wel is hei mogelijk be strijdingsmiddelen aan te wijzen, die na betrekkelijk kotten tijd hei kwaad weliswaar niet geheel zullen doen verdwijnen, maar die het toch tot een minimum terug zullen bren gen. De ziekten, die zoowat de meeste slachtollers maken, zijn snot en lever ziekte; bet is dus van veel belang wanneer de kippenhouder weet, door welke oorzaken deze twee ziekten ontstaan. Leverziekte ontstaat dikwijls (mis schien altijd!) door overvoeding, met welke voedselsoort dan ookte veel vleeschmeel, te veel mais, enz. Er dient afwisseling in het voeder te zijn de dieren moeten graag blijven en lust behouden om veel beweging te nemen; daardoor wordt de natuur lijke warmte verhoogdde ademhaling wordt intensiever, de bloedsomloop krachtiger, en het dier wordt gehard tegen kwade invloeden Overvoeding kan ook, zij het in- diiect, het optreden van snot bevor deren. Oververzadigde dieren hebben geen lust om het land in te gaan om insecten of groenvoer te zoekenzij blijven in een hoek stil zitten en lijden koude. Niet genoeg kan verder gewaar schuwd worden tegen bedorven voedsel en vervuild drinkwater bej-chim- melde maïs, opgezwavelde voergort, water uit stilstaande poelen. Vele dieren op de boerderijen zijn bovendien van nature tot ziekte voor beschikt door jarenlang volgehouden inteelt, ouderdom, of gebrekkige ont wikkeling doordat ze veel te laat in het najaar zijn uitgebroed. Zulke late kuikens lijden hun heele jeugd haast gebrek daar zij het koude jaargetijde moeten trotseeren zonder nog een voldoend natuurlijk weerstandsvermo gen te bezittenhet gevolg is, dat zij vaak een slepende ziekte oploopen of zóo zwak blijven, dat zij niet in staat zijn, later aan kwade invloeden weer stand te bieden. Voor de voortteling vei dient hel aai'hevt-lmg alleen bro-deieien te i e- men van kippu, die mii»leii> ai: Ier- half jaar lang gezond geweest zijn en daardoor bewezen hebben, weerstand te kunnen bieden aan de wisseling van ons klimaat en andere ongun stige omstandigheden van min of meer plaatselijken aard. De kans is dan groot, dat ook de nakomeling schap krachtig en gezond zal zijn. Als men gezonde dieren heeft, is het oneindig gemakkelijker en voor- deeliger ziekte te voorkomen dan zieke dieren te genezen, doch de pluimveehouder moet zich oefenen direct de eerste verschijnselen waar te uemen en te herkennen, die de onmisbare aanwijzing zijn, dat het een of ander in zijn wijze van fokken voorziening of wijziging noodig heeft. Hierna stond spieker nog eenige oogeublikken stil bij de konijnenteelt, waarmee hij echter, zoo hij zei, niet zoo goed op de hoogte was als met de hoenderfokkerij. Na ook hierom trent eenige nuttige wenken te heb ben gegeven, eindigde hij zijne be langwekkende rede, die door de tal- lijke hoorders met zeer veel aandacht was gevolgd. Op de vraag van den heer De Beaufort of het niet mogelijk zou zijn een onderafdeeling Leusden van de V. P. N. op te richten, gaven zich een 14-tal leden daarvoor op. Bij de keuze van een voorloopig bestuur, wilde zich echter daardoor niemand beschikbaar stellen, vandaar dat de nieuwe leden zich voorloopig bij de afd. Amersfoort aansloten. Woensdag niet minder dan twee brandjes, die beiden echter zonder hulp van de brandweer weiden ge hlusrhl Door tiet vlam vatten van een op een petroleumstel geplaatste pot vei brandde de kajuit van het in de haven liggende turfschip van Van Eyken geheel uit Bij den brandstofien- haniieiaar IJ H. aan de Hellingsliaai een flinke schoorsteenbrand, die door de huisgenooten spoedig werd ge- blucit. Hue gevaailijk het ook is zijn rijwiel onbeheerd aan de stiaat te laten staan en hoe dikweif daai reeds op is ge wezen toch worden ei altijd nog per sonen gevonden die le dien opziehte volkomen zorgeloos zijn. Woensdag verdween plotseling weder een fiets door een bewonei der Utrechtsche straat op den stoep zijner woning ge plaatst. Gelukkig voor den eigenaar, bleek later, dai een kennis het kar- retje maar even geleend had zonder verlof te vragen. De landweei plichtigen der Inf. van het 18e Landweerdistrict, van de lichtingen 1903, 1904, 1906 en 1907 moeten 4 Mei a.s. ui de inf.kazoi ne onder de wapenen komen. Aan gehuwden en kostwinners kan worden vergund buiten de kazerne te Iogeeren en buiten da menage te zijn, mils zy zich daartoe vóór 4 April a.s. aanmelden hij hun Districis-Comman- dant, Zuidsingel 12, van 912 uur, of per brief Men zij op z'n tijd er bij In eene Woensdagavond gehou den vergadering van de «Hulpbank" werden als bestuursleden herkozen de heeren H. C. A. de Jong en C J van Beek. Uil het financieel overzicht bleek dat over het afgeloopen jaai 4 pCt. kan worden uitgekeeid. Tot onderwijzei ïri het machine- batikwerken aan de ambachtsschool alhier is benoemd de heer K. Svvager- man te Hengelo. De afdeeling Amersfoort en om streken van den Bond van Nederl. Oudei wijzers besloot het door 't Ned. (Jmlerw. Genootschap aan den ge meentel aad gericht adies met te steunen. Aan den heer J. M. de Wiib, ontvanger der gemeente Hoevelaken, is door de regeenng verlof verleend om tot 1 Mei 1909 ie Amersfoort te wonen. Bij beschikking van den minister van oorlog is de ritmeester jhr. E W. von Wiangel auf Lindenberg, van het le legiment huzaren, op zijne aan- viage eervol ontheven uit zijne be trekking van a yudanl van hei korps de ritmeester E H Juckema van Bui mama baron Rengers van Wai men- huizeu van het 'le legiment huzaren benoemd tol adjudaut van hel korps. In de vacature, ontstaan door de ontslagaanviage van mej. M. van Mill, is tot onderw ijzer in het Rekenen aan de herhalingschool voor meisjes alhier, benoemd de neer C. J. F Prins onderwijzer aan de openbaie school 2 ie soort. Naar WIJ ve III- e /li de li' r Geerlmg, van Amsterdam, die bier reeds meermalen, o.m. in November j.l. populaire lezingen hield over de voorwereld en op het gebied der ster- rekunde, den 31. Maart a.s. bier we derom een lezing houden. De jeugdige schietvereeniging «Piins Hendrik" heeft het goede voor nemen. hier op Tweeden pinksterdag een stedelijken schietwedstrijd te doen houden, in den trant vari dien, welke «Wilhelmina verleden jaar inrichtte. Dezer dagen hebben zich te Schoonhoven 3 Landweermannen der vestingartillerie van hel 18 L. W. Distr. aangemeld, die in het jaar 1906 ver zuimd hadden de oefeningen bij te wonen, waartoe zij opgeroepen waren bij openbare kennisgeving en in '1907 als deserteur waren afgevoerd. Deze mannen zijn niet in Duitschland werk zaam geweest, zooals een der Amersf. couranten vermeldde, maar waren in hunneresp. woonplaatsen gebleveD. Zij zijn naar hier overgebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging, directeur de heer J. A. Jochems. zal deelnemen aan het op 29 en 30 Juli te Baarn te houden mu ziekconcours. Door den heer F. van Slooten alhier, is voor f 1038 aatmenomen het verven van militaire gebouwen en werken te Naarden en in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, van Naaiden tot Hinderdam. Tot heemraden van het nieuwe Waterschap «Soesterveen" zijn ge kozen de heeren P. van den Bremer en J. Hiihorst beiden te Soest. Bij het gehouden toelatingsexa men voor de eerste klasse van de Ambachtsschool zijn geslaagd de vol gende leerlingen K. v. d. Brink, J. Brandsen, A. A. J M. Bredeveld, F. Boei kool, G. v. d. Bunk, G. J. Brouwer. J. M. van Dijk, P Dufrenne, G Dijkhuis G. van Eden, P. van Eden J D Goedhals, A. J. Groenhuizen, A. Heifer. J. Ha- geinan, A. F. v. d. Hoven, W. Helder man. B. Hüsken, D. Hootsen, P. J van 't Hof, M. Jaglenberg, R A. Kochheim, M Kamp J. van Keulen, W. Kaspeis J. van Lcdden, H. Maten. G. van Nieuwenluiizen. P. Ooms, W. van Rnssuin. A. Rebel, E. Schwermg. G. Schuilen. J. van de Uithoorn, G Velihuizen, Joh. Venhof, B. Wijnveen, Chr van Woudenberg, R. de Wit, N. de W.i, J Wallert, W. Ufa Gisterenavond werd in de Keizei s- kroon eene vergadering gehouden der Oranje- vei eeniging. Na opening van den voorzitter, werden de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris-Penning meester voorgelezen, die onveranderd weiden goedgekeurd. Er waien 37 leden aanwezig. Als punten van behandeling waren aangekondigd le. Het kiezen van een bestuurslid, ter vervanging van den heer A. J. Scholte, die wegens zijne drukke werkzaamheden had bedankt. Na herstemming werd gekozen de neer Van Mechelen Sr. mei 18 stem men, de heeren Kerling en Schoone- veld verkregen er respectievelijk 10 en 9. 2e. Het nazien van de rekening en verantwoording. Hiertoe werden door •Jen Voorzitter aangewezen de heeren Steenhoff, Blank en Van Surksom. 3e. Voorstellen van het Be-tuin tot feestviering op Maandag 31 Augustus a.s. ter «elege.nlieid van den veijaaidag van H. M. de Koningin en haar tien jarig Bestuur. Deze werden aangenomen met 35 stemmen en 2 blanco. Zij zullen bestaan uit: 's Morgens om 7% uur Zanguil voering op het terras vari Aimcitia; 8'/i uur Kinder-aubade; 9'/>12'/» uur voor kinderen Volksspelen; namiddags om 2 uur Allegorische en Reclame- optocht, 's avonds herhaling van den optocht of muziekuitvoeringen, wal door het Bestuur in verband mei velschillende omstandigheden zal wor den uitgemaakt. Verder zullen sub-comissieën door het bestuur worden aangewezen om bij de verschillende spelen enz. op te treden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 22 Maart geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOG EG E BOUW VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. H. Britzei van Woi merveer. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer H. van Schot- borst van Lunteren. 's Av. 5 uur, de Heer H. van Schothorst. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Maart 1906. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. ApDeleri f 4.a f 6.Peren f 0.a f 0.Klei- aardapp. f 0.— a f O.Zandaardapp. fl 90 a f2 10 Hoendereieren f3 40 a I 3.70 per 100 st. Eenden fU.a f0Boter 1.25 a f 1 50 per kilo Mir- garme f0.a f0.Zoetem kaas f0 AfO. Kippen f0.90afl20 Kuikens f0 00 a f000 Piep kuikens f 0.00 a f0 00. Ganzen f0.a f0..Eenden f 1 00 a f 1.30 p. st Jonge f0.a f0.H zen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 Af 000. Tamme f0.80 a f140. Duiven f 0.50 a f0 70 paar. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot 19 Maart 190S. Geboren: Gerritje, d. van Gerrit de Vink en Wilhelmina Ernestine Charlotte Groen. Wilhelmina, d. van Hendrik Mulder en Jannetje Zoeten. Hermanus Clemens Jozef, z. van Thomas Hendrikus Putman en Gerarda Maria Schep. Margrietha, d. van Philippus van Dijk en Jannetje Pampus. George, z. van Philippus Bartbolomeus Merkenfj en Heintje van den Brink. Johannes Maria Cornelis Jozef, z. van Jacobus Petrus van den Bos en Martina Maria van Kampen. Margrietha Hendrika, d. van Wessel Barbie en Geertruida Eibers. Maria Petronella, d. van Aalt van den Hoorn en Maria Belia Kageling. Elisabeth Jannetje, d. van Hermanus Niezen en Alberta van Ekelen. OndertrouwdJohannes Rebergen en Coenradina Johanna van Nus. Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. Getrouwd: Marinus Daalmeijer en Jo hanna Cornelia de Jeger. Hendrikus Sebastianus Fins en Grietje van 't Hoog. Johan Jacob Molenkamp en Catharina Lantinga. Willem Johannes van der Linden en Antje Veenendaal. Gerlof Dijkstra en Grietje Petronella Daniels. OverledenWillemina van Dolderen, 78 j., echtg. van Gerhardus Izaak van Log'hem. Elisabeth van Hoogevest, 38 j., ongeh. Gerard Albertus Hoffmans. 65 j., ongeh. Alijda Daatzelaar, 16 j. Lensden, van 13 tot 20 Maart 1908. GeborenBertha, d. van Gerrit van de Craats en Geurtje Vlastuin. Anthonius Theodorus, z. van Gijsbertus van Keulen en Jannetje van den Hengel. Overleden: Gerrit van de Biezen, 6 j. Cornells Elings, 55 j., echtg. van Wilhelmina Johanna Essen. Woudenberg. Geboren: Albertus, z. van Jan Bakker en Gerarda van Dijk. RECLAME BEWEZEN TE AMERSFOORT. Het is de moeite waard zich van de waarheid van een ernstig geval te overtuigen; hier kunnen wij het doen. Mejuffrouw de Wed. Hoogland, Breedestraat 9 te Amersfoort, meldt ons: Lange jaren ben ik aangedaan geweest met een .nierziekte, ik had onophoudelijk pijn in denTfug cti-.zijden evenals in de maagstreek. De urineloozihg geschiedde met een sterk, branderig, pijnlijk gwocl en het water was meestentijds vuil, drassig, ',dik en vol witachtig bezinlarèL"Vele jaren oen ik onder behandeling gakedst, doch immer bfeek dit te vergeefs. D^r it reeds tachtig jaar.' ond ben, dacht ik, djrt mijn dagen geteld waren. Toen men mij fprak -kan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, aap ik daar niet veel vertrouwen in, doch toej ik hcjbrde dat zoovele ntfenschen in mijn ontfiiddellijkp nabijheid hierdoor volkomen genezer?waren, Henschte ik er tcjéh een proef mede S nemen. Be uitwerking wis buiten alle verwamting, reed*na een weetfwas mijn toe stand/enorm veel biter en veertien dagen later kon ak mijn familie'en kenafssen mededcelen, dat ik totaal genezen wJ5. Ik weet niet, hoe ik f mijn dank hiervoor moet betuigen eu ik bentin de wolken van vreugde, dat ik thans geeft medicijnen behoef-in te nemen. ïk, ondergeteckepde, verklaar, dat het hoven- staïide waar is/En machtig het publiek te mJeD op elkg'wijze, die U (goeddunkt (w. g.) m3 Hooglanff l Algelijk/lal men U een armer geneesmiddel te koop adubieden met de bemefcing „even goed" of „juist hetzelfde." Gij vergiS U, wanneer ga dit gelooft, want er beslaat ge» ander genees middel „even goed" voor dc jhieren of „juist hetzelfde" als Foster's RugpiiiU Nieren Pillen. Zij zijn te Amersfoort vertnjgbAr bij den/leer A. van de Weg. Toezending «schiedt ilranco na ontvangst van postwissel a tl.75 voor één» of f 10.voor zes doozen, Jr C

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2