NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. GEIHEENTERAAD. IVo. 28. Zaterdag 4 April 1908. Ze ven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.T6; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden sleobts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Onder praesidium van den bur gemeester Jhr. Barchman Wuytiers hield de Gemeenteraad j.l. Woensdag een in drieërlei opzicht merkwaardige vergadering. Eerstens was afgeweken van den traditioneelen laatsten Dins dag der maand, ten tweede is er in die vergadering door verschillende raadsleden meer gepraat dan in een balf dozijn andere en ten derde was hel als publieke tribune dienstdoende kamertje bij uitzondering met talrijke belangstellenden gevuld. Wanneer zulks niet in strijd was met de achtbaarheid van het college, zouden wij geneigd zijn te gelooven, dat er lusscben een en ander een nauw verband bestond, te meer daar het Woensdag juist 1 April was, een datum waarop bet spreekwoord zegt «dat men de gekken stuurt, waai'men wil." Als punt 1Ü der agenda was nl. geannonceerd: Vooistel van Burge meesier en Wethouders betreffende de salarisregeling voor bet personeel verbonden aan inrichtingen voor lager- onderwijs. Te verwonderen was het dus niet, dat een groot aantal belang hebbende onderwijzers, van hun vrijen Woensdagmiddag gebruik maakten om zoo spoedig mogelijk te weten te komen, wat ten hunnen opzichte zou woiden beslist. Was het nu toeval of wat anders, dat hen onverrichterzake naar huis stuurde, na vooraf ellen lange redenaties over eieren, boter, nachtwakers enz., geduldig te hebben aangeboord? Maar beginnen we bij het begin, dat als altijd bestond uit de mede- deeling van een reeks ingekomen stukken, waarvan wij alleen vermelden een adres van H. de Vries, met ver zoek hem mede te deeleD, waarom bij nooit aan de gasfabriek leveren mocht, en dat, als geschreven op ongezegeld papier, niet in behandeling mocht worden genomen de requestrant doe met deze mededeeling zijn voor deel voorts een adres van de ver- eeniging van den handeldrijvenden en induslrieelen middenstand met ver zoek de beweging voor eenbeid van tijd te willen steunen, waarvoor bet Dagel. Best. wel te vinden was, in het midden latende welk soort van tijd, de regeering de meest geschikte voor ons acht en ten slotte een verzoek schrift van den heer Ermers, onder wijzer aan de openbare jongensschool, waarbij hij om redenen van ziekte verlof vraagt. Op voorstel van den voorzitter spoedeiscbend verklaard, wordt dit verzoek dadelijk in behan deling genomen en vereenigt de raad zich zwijgend met het voorstel van den Voorzitter aan den zieke een ver lof van drie maanden te verleenen en hem (den Voorzitter) te machtigen in de tijdelijke vacature te voorzien. Daarna kwam de agenda aan de orde. Punt 1. Voorstel van Burgemeestei en Wethouders tot het geven van eer vol ontslag aan den 3den Gemeente- Opzichter C. L. Pap*, wordt z. d. en z. h. st. goedgekeurd j Op dezelfde wijze wordt aan den J op de in bet vorige artikel genoemde i leeraar Z. Stokvis, op diens verzoek wegens vertrek naar Indië, eervol ontslag verleend. Daarna volgt een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der navolgende Verorde ning betreflende beëedigde wegers meters voor den graanhandel Artikel 1. Ten behoeve van den graanhandel worden personen aan gesteld, die belast zijn met het wegen en meten van granen, zaden, droge peulvruchten, lijnkoeken en alles wat verder tot den graanhandel behoort. Art. 2. De wegers-meters worden benoemd en ontslagen door Burge meester en Wethouders. Voor iedere benoeming zendt de Kamer van Koophandel en Fabrieken eene aanbeveling van twee personen aan Burgemeester en Wettiouders. Art. 3 Alvorens hunne betrekking te aanvaarden, leggen zij in banden van den Burgemeoster den volgenden eed (belofte) af: »Ik zweer (beloof) dat ik als weger- rieter zal handelen met eerlijkheid en stipte onpartijdigheid; dat ik om iets hoegenaamd als weger-meter te doen of te laten, van niemand hoegenaamd eenige beloften of geschenken aan nemen zal, direct of indirect; dat ik mij in alles zal gedragen naar de ge maakte of nog te maken besluiten betreffende de wegers-meters. »Zoo waarlijk belpe mij God Al machtig." («Dat verklaar en beloof ik.") Art. 4. De wegers-meters zijn ver plicht, indien hunne diensten inge roepen worden, deze te bewijzen met inachtneming van de volgende be palingen. Art. 5. De weging moet geschieden met behoorlijk geverifieerde balans of bascule en geijkte gewichten. Bij weging met den weegbak moet deze, na weging van de helft der partij, aan de tegenovergestelde zijde der balans gehangen worden. Art. 6. De meting geschiedt met geijkte halve Hectoliter en een ronde geijkte houten strijker en twee houten schoppen. De meting moet door twee wegers meters geschieden door met gelijke schoppen uit de partij in de zooveel mogelijk waterpas staande halve Hectoliter zonder aanstooten te storten tot zoolang de maat geheel gevuld is. De schoppen moeten kort bij den maat gehouden en niet hooger opge licht worden dan noodig is; bet af strijken geschiedt door een weger meter in dier voege, dat de strijker den rand en de balk der maat ge heel raakt en ontbloot, zoodat door inkorting van den strijker geen bollen of indrukken ontstaan of door rolling van den stiijker geen overmaat. De gevulde en afgestreken maat wordt door beide weger-meters in een zak overgestort. Art. 7. Bij het ovei slaan (nameten) van granen of andere producten uit zakken moeten de zakken kort boven de maat opgeheven en bet graan of de andere producteD langzaam daarin gestort worden, totdat de maat over loopt; daaina wordt deze afgestreken wijze. Indien de tweede balve Hectoliter niet vol is, wordt deze uil de eerste met kleinere maat aangevuld, ten einde aldus de ondermaat te be palen. Art. 8. De wegei-meter is ge- houden, elke gewogen schaal of elke gemeten Hectoliter of onderdeel aan te teekenen met krijt op den weeg- bak of op de maat en zoodra een last gewogen is, daarvan aanteeke- ning te doen in een daartoe ingelicht boekje, waarna de aanteekeningen met krijt onmiddellijk moeten worden uitgewischt. Artikel 9. Na weging of meting van een partij maakt bij het totaal cijfer op en levert zoo spoedig moge lijk aan den belanghebbende eene door hem geieekende verklaring in van zijne bevinding. Art. 40. Het ts d6n weger-meter ten strengste verboden, eenig gewicht of maat te noteereo, welke niet per soonlijk door hem is vastgesteld. Art. 11. Het gewicht van een last wordt voor de toepassing dezer ver ordening bepaald op: 2400 K G. voor tarwe. 2260 d mais. 2100 rogge, boekweit,grut- [len, lijnzaad. s geist. haver, hennipzaad. Art. 12. Het loon voor het wegen of meten van partijen gestort goed zal bedragen, per man en per last f0.!6 voor een last tarwe. 1950 1500 f0.15 d mais. 10.13 rogge, boekweit, [grutten, lijnzaad. f0.12 o b gerst, f 0.10 d haver, hennipzaad. Het loon voor wegen van zakgoed zal bedragen 15 cent per 2000 K.G. voor het alleen tellen van zakgoed 10 cent per 2000 K.G. Voor het constateeren van natura- gewiclrt zal 5 cent per Hectoliter betaald worden. Voor meet-of weegloon van kleine partijen aan zolder zal 5 cent per hectoliter of per zak betaald worden, met minimum van 50 cent. Art. 13. Het loon moet door hem, die de wegers-meters heeft laten werken, onmiddelijk na afloop der werkzaamheden en tegen inlevering van een behoorlijk geteekonde ver klaring, aangevende alles wat op de weging en metiug betrekking beeft, volgens tarief betaald worden. De heer Van Esveld vraagt of de werktuigen waarmede gemeten en gewogen wordt door de beëdigde me ters-wegers zelve moeten worden aan gekocht, dao wel of deze ben worden verstrekt, daar zij zonder deze bun bedrijf toch niet kunnen uitoefenen. Nadat bij door den heer Gerritsen daaromtrent is gerustgesteld, stelt de heer Plomp eene verandering voor in artikel 9. Hij wil n.l. de verklaring in duplo hebben opgemaakt, één voor den belanghebbende en een om te bewaren. De heer Gerritsen breidt dit verlangen uit tot eene verklaring in triplo. Nadat deze wijziging door Bur gemeester en Wethouders is overge nomen wordt de gebeele verordening met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening, regelende de jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school, als volgt: In artikel 1 van de bedoelde Ver ordening wordt in plaats van »5 jari gen cursus" gelezen: »3-of5-jarigen cursus". In artikel 3 van de bedoelde Ver ordening wordt in plaats van smet 5-jarigen cursus" gelezen »met 3- of 5-jarigen cursus". In hunne toelichting zeggen Burge meester en Wethouders ongeveer het navolgende In artikel I en in artikel 3 onder a der Verordening, houdende regeling van de jaarwedden van bet personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Amersfoort, wordt bepaald, dat voor de toekenning van periodieke verboogingen mede telt de diensttijd doorgebracht aan een Gymnasium of Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, hetzij bier of elders, met dien verstande dat, behalve de laatste onafgebroken dienstjaren hier, hoogstens 10 vroe gere dienstjaren in aanmerking komen. Naar onze meening behoort, met inachtneming van de genoemde be perking niet alleen de diensttijd, door gebracht aan eene Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, maar ook die, welke aan eene met een 3-jarigen cursus doorgebracht wordt, in aanmerking te komen voor periodieke verhooging. De ondervinding als docent opgedaan aan een 3-jarigen cursus, is van dezelfde waarde als de ervaring, die op een school met 5-jarigen cursus verworven is. Deze meening wordt, blijkens de bierbij ter inzage aangeboden advie zen, geheel gedeeld door den Inspec teur der Gymnasia den Inspecteui van het Middelbaar onderwijs, bei College van Cuiatoren »an het Gym nasium en de Commissie an Toezicht op het Middelbaar onderwijs, die alle gunstig adviseeren op bet aanbrengen van de door ons gewenscbte wijziging. De vraag komt waarschijnlijk bij U op, of het niet wenschelijk is, het bestaande ondeischeid te handhaven op grond, dat voor eenige vakken de eischen van bevoegdheid voor een 5 en een 3-jarigen cursus verschillende zijn. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden, omdat de Veror dening reeds op andere wijze rekening houdt met de al of niet volledige bevoegdheid van leeraren; door n. I. voor de leeraren, die niet in het bezii der volledige bevoegdheid zijn, de belooning per lesuur f 10 lager te stellen dan voorde volledig bevoegden. Het is gebleken, dat tengevolge van onvolledige inlichtingen voor een der leeraren bij het toekennen van pe riodieke verboogingen reeds van af 7 Maart 1906 dienst aan een school met 3-jarigen cursus bewezen, is medege- teld. Op dien grond hebben wij de eer U voor te stellen, aan het besluit terugwerkende kracht tot 7 Maart t906 toe te kennen. Na eene opmerking van den beer Jorissen, dat het hem wel een beetje erg voorkomt om waar, door een ver gissing, een der leeraren, een buiten kansje beeft gehad, dit du ook aan allen te gunnen, welke bemerking echter niet au sérieux genomen wordt, wordt de voorgestelde wijziging met algemeene stemmen vastgesteld. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbewoon baarverklaring van het perceel, ge legen aan de Hellestraat, plaatselijk gemerkt no. 2, waartoe door de inder tijd daarvoor aangewezen commissie wordt geadviseerd, wordt z. d. en z. b. st. aangenomen. Daarop komt in behandeling bet adres van «Handel en Nijverheid", betreffende het marktwezen en van de verder op deze zaak betrekking hebbende adressen en voorstellen, en daarmede worden de sluizen der wel sprekendheid eerst recht opengesteld. De heeren Oosterveen en Van Duinen, die bereids in de afdeelingen dapper voor dit adres hadden gestreden, bre ken nu nogmaals een lans er voor. Hunne redevoeringen weer te geven even als die der heeren Van Esveld, Gerritsen, Plomp en Veis Heyn, die motiveerden waarom zij vóór het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot afwijzing der voorgestelde plannen zouden stemmen, gedoogt onze plaats ruimte niet. In het kort komt wat zij zeiden hierop neer. De heer Ooster veen betoogde dat althans voor de eiermarkt eene overkapping dringend noodig was. De heer Van Duinen was voor zijn persoon blij, dat de toestand zou blij ven, zooals hij is eD geen lapmiddelen te baat worden genomen. De markt tocti zal zich uitbreiden en daar Bur gemeester en Wethouders zich in de zen diligent verklaren, zullen de plan nen van Handel en Nijverheid ter zijner tijd wel weer te voorschijn komen. De heer Gerritsen waar- -cliuwde voor liet heffer, van markt velden en drong aan op behoud der vrije markt. De beer Plomp zou willen dat de mannen van Handel en Nijver heid zich alleen tot handel en nijver heid bepaalden. Nu bemoeien ze zich overal mee en willen zelfs van een oud kerkhof een bloemtuin maken. Ontdaan van al de franje, blijft er alleen verbetei ing der eieren- en groen- tenmarkt over en moet men daarna het mooiste plein van de stad voor gaan bedervenmen zou daardoor de lisé woiden van den omtrek. De heer Veis Heyn. hoezeer ook voor verbete ring van het marktwezen, kan met de voorstellen van H. en N. niet mee gaan, daar hij deze geene verbeterin gen acht. Met 14 tegen 2 stemmen, die der heeren van Duinen en Oosterveen be sluit de raad de zooveel besproken plannen van H. en N af te wijzen, te meer omdat door deze afwijzing geenszins wordt uitgesloten, dat bij veranderde omstandigheden nadere verzoeken en voorstellen door het Dagelijks Bestuur zullen worden over wogen. De daarop aan de orde komende voorstellen van Burgemeester en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1