Plaatselijk Nieuws. Wethouders betredende de salaris regeling van het personeel aangesteld bij de politie en betredende de agenten van politie 3e klasse (oude categorie), brengen ook heel wat tongen in be weging. Burgemeester en Wethouders stellen voor de navolgende wijziging te brengeD in de verordening regelende de plaatselijke politie, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 September 1902 en gewijzigd bij raadsbesluiten van 31 Januari 1905, 29 Mei en 30 October 1906. In art 1 der bovengenoemde Ver ordening wordt: in plaats van »19 agenten van politie der 2e klasse gelezen: »21 agenten van politie der 2e klasse in plaats van 9 agenten van politie der 3e klasse gelezen»7 agenten van politie der 3e klasse." Art. 4 der bovenvermelde Verorde ning wordt gelezen: »De jaarwedde der ambtenaren, in deze Verordening genoemd, wordt bepaald als volgt: van den Inspecteur op oen minimum van f 1000 en een maximum van f1300; van den Adjunct-inspecteur op een minimum van f800 en een maximum van f900; van den Hoofd-agent op een minimum van f700 en een maximum van f750; van eiken agent van politie der le klasse op een minimum van f650 en een maximum van f700; van eiken agent van politie der 2e klasse op een minimum van f550 en een maximum van f 650 van eiken agent van politie der 3e klasse oude categorie op f325. De bezoldiging van bovengenoemde ambtenaren kan, bij gebleken ijver en geschiktheid, na ingewonnen rap port van den Commissaris van Politie, op het maximum gebracht worden met inachtneming van de volgende regeling de jaarwedde van den Inspecteur na drie jaren dienst op f 1100, na 6 jaren dienst op f1200, en na 9 jaren dienst op f1300; de jaarwedde van den Adjunct-in specteur na twee jaren dienst op f850 en na vijf jaren dienstop f 900; de jaarwedde van den Hoofd-agent na drie jaren dienst op f725 en na zes jaren dienst op f750; De jaarwedde van eiken agent van politie der le klasse na drie jaren dienst op f675 en na zes jaren dienst op f700; de jaarwedde van eiken agent van politie der 2e klasse na drie jaren dienst op f575, na zes jaren op t 600. na negen jaren dienst op f025 en na 12 jaren dienst op f650; Iii buitengewone gevallen kan de verhooging vroeger worden toege kend. De verhooging van de jaarwedde wordt, met inachtneming van het in lid 2 bepaalde, toegekend met ingang van den lsten dag der maand, volgende op die, waarvan de vereischte dienst tijd bereikt is Voorts om ten le met ingang van 1 Januari 1911 op te hclïen de betrek king van agent van politie 3e klasse, (oude categorie); ten 2e aan hen, die in die betrekking op 31 December 1910 nog in functie zulleu zijn en 15 of meer dienstjaren in eenepensioengerechtigde betrekking hebben doorgebracht, een pensioen te verzekeren, berekend naar de arti 4, 5 en 6 der Pensioenverordening; ten 3e aan ben, die thans in die betrekking in functie zijn en niet volgens het onder 2° bepaalde gepen- sionneerd zullen worden, op het oogenblik dat zij den Gemeentedienst verlaten de door hen gestorte pensi oensbijdragen terug te betalen en van af heden geen pensioenbijdragen verder te innen. De beer Plomp acbt het voorstel om de nachtwacbts af te schaffen Diet rechtvaardig. Het vroeger genomen besluit hen te laten uitsterven moet gehandhaafd blijven. Voorts wordt door het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan te nemen weder een nieuwe post op de B- grooting gebracht, terwijl het er toch bij de Ge meente niet zoo dik aan zit. De heer Gerritsen kan zich beter vereenigen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Hij zou willen weten hoe bet rapport van den commissaris van politie luidt. De veiligheid des nachts toch laat veel te wenschen over. Menschen die den geheelen dag cp eene verkooping zijn werkzaam geweest zijn 's nachts niet veel meer waard en loopen te slapen bij den weg. Ook de salaiisregeiiug juicht luj t e. Men moet bij de jongere beambten reeds dadelijk met flinke tractementen beginnen, dat is de eenige weg om geschikte lui te krijgen. De heer Jorissen gaat voor een goed deel met den heer Gerritsen mee, maar is het ook met den heer Plomp eens wat betreft hot ontslag der nachtwakers. Ook de heer Veis Heyn vindt het een harde maatregel die menschen er zoo maar uit te zetten en zou willen vragen of zij overigens hun plicht doen. De voorzitter moet zulks toegeven, zijdoen hun plicht wel maar het zijn geeD politiemannen. De heer Van Duinen wil in art 9 het aantal van 15 dienst jaren veranderd zien in 12. De heer Van Esveld wil de nachtwacbts pen sioneeren. Zij hebben voor bun pen sioen gestort en nu gaat bet niet aan om hun het gestorte bedrag zoo maar terug te geven. Nadat de voorzitter heeft opgemerkt dat pensioneeren niet aangaat, daar zij worden ontslagen om reden hunne betrekking wordt opgeheven, wordt bet eerste gedeelte van het voorstel van Burgemeesters en Wel houders, in stemming gebracht, met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Het 2e gedeelte der conceptver ordening wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de organisatie van het personeel in dienst bij de fabricage. Dit voorstel houdt in om in de plaats van den vertiokken 3egemeente- opzichter een inspecteur voor het bouw en woningtoezicht aan le stellen op eene jaarwedde van f 1500. De heer Van Duinen toont zich ge raakt, dat de commissie van fabricage in deze niet vooraf is gehoord Hij vreest ook dat deze inspecteur dikwerf met den geineentearcfntect in conflict zou komen en daardoor onaangenaam heden zouden ontstaan. Ook weet hij niet welke eischen aan dien inspecteur worden gesteld. Hij wenscht daaiom het voorstel te renvoyeeren aan Burge meester en Wethouders ten einde het vooraf in de afdeelingen te kunnen behandelen. Ook de heer Van Esveld vindt het vreemd dat waar een jaar geleden een derde gemeenteopzichter dringend noo- dig was deze nu gemist kan woiden en nu een inspecteur daarvoor in de plaats komt. Hij vreest dat deze te veel heer zal zijn om ook opzichters- wei k te verrichten. De heer Jorissen vindt het rapport van Burgemeester en Wethouders alles behalve rood kleurig. De wethouder van openbaie werken zegt, dat er veel meer tot-zicht wordt vereischt, wil er niets tot stand komen wat niet geoorloofd is, en opdat de verordening gehandhaafd kan woi- den. De heer Hagedooin ondeisleunt het voorstel van den beer Van Duinen tot renvoyeering naar de Aldeelingen. welk voorstel iu stemming gebracht met 15 tegen één stem, die van den heer Heyligers, wordt aangenomen. 9. Voor-tel van Burgemeester en Wethouder- betreffende onttrekking aan den openbaren dienst en ver pachting vau terreinen voor de a.s. jaarmarkt. De beer Van Esveld wil bij de ver pachting de bepaling zien gemaakl, dat op de gepachte plaats, een tent verrijze waarvoor ze is gepacht, ten einde daardoor oneerlijke concurrentie, zooals vorig jaar heeft plaats gehad, voorkomen worde De heer Geirit-en zag liefst geen enkele plaats inge nomen, wat de heer Van Esveld aan leiding geeft te vermoeden dat de heer Gerritsen niet van pofleitjes houdt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop z. h. st. aangenomen. 40. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffenne de salaiis- rpgeling voor het personeel verbonden aan inrichtingen voor lager-onderwijs. Op voorstel van den heer Gerritsen, die de voorgestelde regeling nog wenscht uit te breiden, wordt dit voorstel z. h. st. naar de afdeelingen teruggezonden. Van den heer Van Duinen was nog het volgende schrijven ingekomen: Aan den Raa 1 dtr gemeente Amersfoort. Bij deze heb ik de eer'U aan ie bieden een wijziging in het voo -iel van Burgemeester en Wethouders be treffende de salarisregelirig >an liet (lersoueel aan de Openbare L-'gere Scholen alhier, en te lezen in plaats van: »Toe te kennen 0 tweejaarlijk- sche verhoogingen vari f50" toe te kennen 10 tweejaarlijksche verhoogin gen van fcU. lri verband hiermede stel ik v. r Ier I >oor de verhoogtiigen op 30 «n 35 jrigen diensttijd te doen vervallen.' Deze wijziging van het voorstel van burgemeester en Wethouders is gegrond op het mijns inziens, onbillijke wat in dat voorstel is gelegen voor hen, die niet kunnen genieten van de nieuwe regeling en geen hoofden van scholen zijn. Waar hel maximum van de laatste met f 100.verhoogd wordt, eischt dunkt mij, de billijkheid ook voorde ondei wijzersfessen) van bijstand het maximum te veihoogen. Het voorstel van snellere periodieke opklimming acht ik voor de jongere onderwijzers eene verbetering, maar afdoende, ter voorkoming van taliijke mutatiën zooals dit in den laatsten tijd heeft plaats gevonden, acht ik baar niet. Wanneer jongere onderwijzers hun eigen belang goed begrijpen, zullen zij blijven solliciteeren naar plaatsen waar het maximum salaris hooger is, en desnoods voor 't oogenblik eene peiiodieke verhooging daaraan willen opofferen. Indien het maximum salaris van de onderwijzers(essen) van bijstand hier niet verhoogd wordt, zal de trek naar elders grooter blijken dan thans, nu in alle gemeeDte eene herziening van de salarissen moet plaats vinden En indien jongere onderwijskrachten niet solliciteer en naar financieel betere plaatsen, zoude dit niet voor heri pleiten. Maar eene betere financieele positie zal ook hier vei kiepen worden bij eenige verhooging van bet maximum. Te meer wanneer de verhoogingen na 30 en 35 jarigen diensttijd ver- allen, in verband met de '10 twee- jaailijksche verhoogingen. 't l.igt voor de hand, dat een stil st and in eenige verhooging gedurende 18 jaren (van 12 tot 30 jaiigen diensttijd) een te groote tijdruimte is. De adressen van den Bond van Nederlandsche onderwijzers en van het Nederlandsche onderwijzers ge nootschap, en dat van do Commissie van Toezicht op hel Lager onderwijs strekken o.a. allen tot vei hooging van het maximum-salaris. Redenen, waarom ik mij genoopi gevoelde eenige wijzigingen iii hei vooislel van Burgemeester en Wet houders voor te stellen. (get.)- S. J VAN DUINEN. Amersfooit 31 Maart 1908. Een voorstel Van Burgemeester en Wethouders tol aankoop van pl. in. 140 M' tegen f2.50 per M* grond tot stichting van een politi.-wacht post, aan den Soesterstraatweg, wordt z. d en z. h st. aangenomen. Op gelijke wijze hecht de raad zijn oedkeunng aan vooistelleu van Hui peineester en Wethoudeis tot. oni- irekking van den pubheken dienst eri in gebruikgeving van een gedeelie van het plantsoen en van de muziek tent aan de Amersf. muziekvereeniging ter gelegenheid »an het hier le houden concouis van harmonie- en fanfaie- koipsen, en tol het beschikbaarstel len bij die gelegenheid van een gou den medaille, ter waarde van f 35. a f 40. Naar aanleiding der in ons vorig nummer opgenomen adressen aan den Raad van de heeren M. A. Leinwebi-r c.s. en L. J Hontelé stellen Burge meester on Wethouder-vooi leaan de onderteekenaren van het eerste adres te berichten, dat met het leg gen van een klinkerpad en gasleiding een aanvang gemaakt zal worden, zoodia het gedeelte van dieri weg. toebehoorende aan L. J. Honielé, vrij van hypolheek en andere lasten aan de Gemeente zal zijn overgedragen; 2e het adres van L J. Homelé vooi kennisgeving aan te nemen, waarmede de raad zich zwijgend vereenigd. De voorzitter deelde daaibij mede dat des morgens juist de vereischte stuk ken van den heer Hontelé waren ontvangen en op een vraag van den heer Hagedoorn of nu dadelijk pevoig zal worden gojzeven aan het in die adressen uitgedrukt verzoek,'lal daar tegen nu geen bezwaren meer zijn. liet eersie gedeelte van hetpiimi- iiet kohier der plaatselijke directe belasting naar hel inkomen, wordt z. h. st vastgesteld op f 73604 50. 16. Behandeling van reclames inzake -uaatbelasting dienst 1907. Van deze behandeling hebben wij al- naai gewoonte nieis bemerkt Burgemeester eri Wethouders schijnen een voorstel te hebben gedaan, waar over geen discussie werd gevoerd en hetwelk z. h. st. werd aangenomen. 17. Voorstel van Bin pemeester en W'ihonders lot bei geven van af schrijving in zake plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1908 tot een bedrag var. f 14 wordt z. h. st aangenomen. Hieimede was de agenda afge handeld maar nog waren de heeren niet voldaan Bij de gebruikelijke rondvraag verklaarde de heer Jorissen wel eens te willen weten of aan het verzoek der commissie van Toezicht op het Lager onderwijs betreffende privaten aan de openbare school in de Puntenburgerlaan gevolg zal worden gegeven (door de vooizitter toestem mend beantwoord). De heer Hamers deed de vraag floe is de tegenwoordige toestand van de waterleiding? De voorzitter ant wooidde dat het college van Burge meester en Wethouders er steed ijverig mede bezig was. De heer Van Esveld sprak den wensch uit dat na de ontruiming door de politie het wachtlokaal aan de nieuwo begraaf plaats weder in fatsoenlijke toestand zal worden gebracht terwijl ook dat aan de oude. begraafplaats volgens zijn ondervinding dringend verbeteun behoeft. De voorzitter zegt toe dat eerstbedoeld wachtlokaal natuurlijk weder in de ooi spronkelijke toestand zal worden gebracht, doch dat voor- zoover hein bekend aan de oude begraafplaats geen wachtlokaal is en het niet aangaat nu dit kerkhof buiten gebruik is gesteld, er nog een te laten bouwen. Hierna sluit hij de openbare ver gadering na vooraf de laadsleden te hebben verzocht nog te willen blijven voor een geheime zitting. RECLAME. Het loonvraagstuk Het loon is altijd ondergeschikt aan den toe stand van gezondheid, en men kan zeggen dat het er in onmiddellijke verhouding mee staat Het is een goede zaak gezond te zijndat brengt op. Zij die wel zijn kunnen veel meer verdienen dan zij die zwak zijn. Hen slechte gezondheid heeft aan heel wat lifcdch hunne betrekking ge kost. De patroons j/tliezen gemakkelijk liet ge duld met hen dia/dikwijls niet op hun post zijn tengevolge van piekte. De Pink Pillen strekken om het organisme tot een volmaakten staat van gezondheid Jwug te brengen en daarin te houden. Zij zijn gemakkelijk te nemen, werken snel en veroorzaken' geen ongemak. Zij kosten weinig in vergelijkjijlg met het wel dat zij dóen. Allen die in hun levensonderhoud moeien voorzien hebben er belafeg bij die pillen te nemfn bij het minste teekerv;/van zwakte, bij het jjlinste verschijnsel van verval. J Gezicht van decaan te Schiedam. Dc heer Van Baarle in het laatste htm links. De heer A. van jBaarle, 38 jaren, wonende Laan 2, te SchiedanJ?'schrijft ons: „Ik heb gedurende langen tiid zwaar geleden aan hevige maagpij^n, gepaard met krampen en brakingen. Dat heeft rny zeer gehinderd. Onge lukkigerwijze heb dc Pink Pillen niet geno- vang mijner ziekte. Ik had omen die niets hebben uit- Pink Pillen heb genomeu, ben iezen. Nu bevind ik mij beter men van af den andere middelen gewerkt. Toen ik ik onmiddellijk g< dan ik ooit te voi De Pink Pillen meeste^ged doen. Beproef slechts een doosje cn gij zult zien welk een welbehagen gij zult ondervinden. &jj zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumatiek. Prijs t 1.75 de doos, t U.per G doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Groote Markt Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Gisterenochtend had alhier de jaarlijk8che keuring van stieren plaats. Er waren twintig stuks aangevoerd, waarvan dooreengenomen de kwaliteit vrij goed was. Ingevolge indertijd gedaan verzoek is de indeeling der districten eenigszins veranderd en had deze wijziging tenge volge dat de in drie districten voor welke te Amersfoort gekeurd wordt, de aanvoeren minder uiteenliepen dan in vorige j'aren het geval was. Uit district 15, (Baarn, Bunschoten, Eemnes en Hoogland) waren aanwezig twee stieren boven en twee beneden VI, jaar; uit district 16 (Amersfoort, Maarn, Stouten- burg en Woudenberg) vijf en drie; uit district 17 (Leusden en Soest) zeven en een. In elk distrect waren beschikbaar voor stieren boven l'/j jaar een prijs van f 100 die met f 50 wordt verhoogd indien de winner drie jaren of ouder is en voor stieren jonger dan l'/i jaar een prijs van f 40 en een van f 20. De volgende dieren werden bekroond In distrect 15 een 2-jarige mooi ontwikkelde fijne stier van M, J. v. Seldenrijk te Eemnes terwijl de eerste prijs voor de pinkstieren werd toegekend aan een min of meer vrouwelijk dier van J. Knottenbelt te Hoogland en de tweede aan een echt typig N. Hollnndsch exemplaar van v. d. Grift te Baarn. Had deze stier niet iets neiging tot paardebellen dan waro hij zeker hooger gekomen In distrect 16 was de prijs voor de oude stieren voor eenen ouden bekende, Balt II van C. S. v. Beuningen te Maarsbergen. Do prijzen voor de jongen werden behaald door A. Ruiter te Stoutenburg met een zeer mooi evenredig en ontwik keld en niet te veel verfijnd goed melktype en door een zwaar, gedrongen, diepgebouwd, sterk naar den vleeschvorm neigend exemplaar van J. Wittenberg, to Woudenberg. De prijs voor oudere stieren werd in district 17 behaald door P. v. d. Bremer te Soest met een dier dat iets meer ontwikkeld kon zijn, maar ondanks min of meer invallende breede banden tal van uitnemende eigenschappen blijkt te bezitten. De eerste prijswinner onder de jongere is een Stier van P. Hartman te Soest, een dier met bijzonder goed kruis en fijn van bouw. De tweede prijs werd toegekend aan een goeden stier van D. Lam te Soest. Nu wij deze schrijven hebben de Gebroeders Alberts reeds drie avonden achtereen voor telkens voller zaal hunne bioscopische voorstellingen gegeven. Zij die een der voorstellingen hebben bij gewoond vertellen er wel zooveel van dat de hoorders de lust bekruipt al dat moois zelf eens te gaan zien. Van onze kant daartoe op te wekken voor de twee nog resteerende avonden is dus niet strikt noodig. Toch willen wij er niet over zwijgen om reden het de heeren Alberts wellicht elders van dienst kan zijn. Zij noemen zich de koningen der bioscopie en verdienen die naam ten volle. Nergens toch zagen wij de beelden zoo rustig, zonder oogenvermoeiend ge flikker als bij ben. Voorts dansen do dames in de verschillende balletten en bet artistenpaar uit den circus Carré volkomen juist op de werkelijk goede pianomuziek. Wanneer een automobiel der Parijsche brandweer passeert, waar schuwt bij door zijn getoet, komt een trein voorbij men hoort bet snuiven der locomotief en geratel der wielen, worden in de keuken van een groot hotel door mysterieuse handen borden gewasscben, men hoort bet geklikklak van het vaat werk. Kortom de voorstelling is geheel af en daardoor wordt de voorstelling niet weinig verhoogd. Ook in de verdeeling der verschillende tableaux zijn de heeren zeer gelukkig. Na een stukje werkelijk heid volgt een kleurenrijke Oostersche feeërie, of wel een reisje mot Mephisto als koetsier, machinist en chauffeur. Een aardige variant op hahadie Oscar is „Een paard op hol". Maar laten wij het programma niet gaan ontleden want wij kunnen toch van al de nummers niet anders getuigen als dat zij mooi zijn, het zien overwaard. De Gebr. Alberts hebben op gepaste wijze ons eenige avonden genot verschaft. Mogen zij bij hun vertrek van hier over hunne ont vangst even tevreden zijn als wij over bet genotene, dan zien wij tot weder- keerig genoegen en voordeel elkaar binnen niet te langen tijd weer. Bij het eindigen van den cursus 1907/08 aan de Ambachtsschool zijn de volgende leerlingen bevorderd 1. Timmeren. Yan de le naar de 2e klasse: J. Steenbeek, Nijkerk, H. Meester, H. A. Jekel, J. van den Berg, P. van Nes, J. Mheenbeek, Barneveld, W. Koelewijn, Spakenburg, G. Posthouwer, Putten, O. Duyst, Spakenburg, J. Evers, Baarn, J. H. T. Kroes, J. A. Hoogterp, Har derwijk, W. J. van Meerten, Baarn, J. Vos, Bussum, R. van Essen, Renswoude, G. Henger, Baarn, J. van Kolfschoten, Woudenberg, H. Meijer, Ermelo Veld wijk, J. A. Allers. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Peterse, Nijkerk, G. Lagerweij, J. Hen driks, B. Valkenburg, Scherpenzeel, W. C. Jens, L. Th. Schimmel, A. M. van Plateringen, G. J. van der Haar, Voort huizen, C. van Loenen, J. C. Th. Schol- ten, J. Nieuwenhuis, Rhenen, H. Reems, J. van Willigenburg, G. A. van Zwol, H. Ouderdorp, Baarn, L. M. de Kok, C. B. van Heil, Nijkerk, B. Bonneveld, Bunschoten, H. Kamerbeek,Oud-Leusden, J. Koelewijn, Bunschoten, W. Peters, Baarn. Het getuigschrift werd uitgereikt aan J. W. van Eist, A. van Surksum, W. Reeders, J. van Toor, J. Jekel, A. Broekhuizen, P. Schreuder, A. R. Velt- huijsen, L. Prins, Soest, O. IJskes, Kesteren, A. Groot, L. M. Helms, Woudenberg, A. van Winterswijk, H. Nimmerdor, Ermelo, W. Jaarsma, Hil versum. 2. Smeden. Van de le naar de 2de klasse: G. van Eeden, A. de Vries, A. A.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2