BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. blijve binnen de perken der wel- voegelijkbeid. Dat deed een tram bestuurder te Haarlem niet bepaald, toen hij aan eenige lieden, die met bun woonwagen op zyn rails reden, de geestigheid toeriep: «Hé, waar is jullie aap?" Maar nu kreeg bij ook een raak antwoord, dat snel en kort klonk: «Verhuurd als koetsier op een tram «Raak, netjes-raak was ook de humoristische terechtwijzing, welke de Vlaamsche Pastoor Avezoete een zijner parochianen gaf. Hij deed per soonlijk een ronde schaal-collecte in de kerk voor 't werk van den Congo. Hij kende echter zijn luidjes en hield daarom een oog in 't zeil. Toen hij Pietje Croete de schaal vóórhield, zag hij, dat deze een knoop in plaats van een geldstuk daarop liet vallen. «Pietje," zei de Pastoor en hij duwde hem den knoop weer in de hand, «Pietje, de menschen in den Congo dragen geen bretellen" (bretels). Pietje Croete keek leelijk op zijn neus. Keuvelaar. Een koopman, een man van za ken, een werkman, in één woord iedereen die genoodzaakt is voortdu rend bezig te zyn, zoo die Iydt aan een ziekte voortkomende uit armoede van het bloed of uit zwakte der zenu wen, kan,om zyn ziekte te bestryden, niet beter doen, dan de Pink Pillen nemen. Door zoo te doen snelt hy zyne genezing te gemoet en wint tyd ;en voor iedereen staat tydwinnen gelyk met geldwinnen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft bet eerevoorzitterschap aanvaard van de Linschoten-Vereeniging, welke gelijk bekend is zich ten doel stelt liet uitgeven in het oorspionkelijke van zeldzame of onuitgegeven Neder- landscbe zee- en landreizen en land beschrijvingen. Niettegenstaande het ongunstige weder maakten de Koningin, de Prins en de Hertogin gistermorgen én -mid dag rijtoeren door de Wiesselsche bosschen en naar de heide bij Assel, om den stoomploeg in werking te zien. Heideontginning. Voor enkele dagen is de stoom ploeg der Nederlandsche Heidemaat schappij met zijn werk voor dit jaar begonnen op een terrein nabij de halte Assel aan de spoorlijn Amers- foort-Apeldoorn. Werden in 4906 ongeveer 325 H. A. heidegrond met stoom geploegd, en steeg dit cijfer in 4907 reeds tot circa 730 H. A., in 1908 moeten bijna 1100 H. A. op deze wijze worden bewerkt. Daar die oppervlakte te groot is voor een ploeg, wordt door de Heide maatschappij in den loop van Mei een tweede stoomploeg in gebruik genomen. Het is de bedoeling dit jaar be halve te Assel nog te ploegen te Apeldoorn, Vaassen, Epe, Heerde, Oiaebroek, Steenwijk, Assen, Vries, Vledder, Gemert, Bakel, St. Anthonis, Hilvarenbeek, enz. Het zijn uit den aard der zaak meestal groote terreinen, die voor deze bewerking met den stoomploeg in aanmerking komen. Kleinere of moeilijk te bereiken stukken worden van wege de genoemde Maatschappij gewoonlijk geploegd met haar trek ossen, waarvan er dan 48 voor den ploeg komen. Het geheele land door wordt thans gewerkt met ruim 30 ossen en voorts nog met een aantal paarden. Bloembollen. Men schrijft uit Lisse: De bloei der bolgewassen in het bollenland begint te naderen. Kon in andere jaren dezer dagen alles als ontloken gemeld worden, dit jaar is alles zóó laat, dat er nu deze week eerst gekleurde knop zal komen. Met Paschen kan men zeker zijn dat alles uit is, mocht er plotseling warmte intreden, zoodat in enkele dagen alles ontluikt, dan nog zal Paschen zeer veel te zien geven in de bollenvelden. Wegens het reeds vergevorderd seizoen is er kans dat tulpen en hyacinthen, als het weder opeens omslaat, nage noeg gelijk zullen bloeien. Zeieter moordzaak. Men meldt uit Utiechi: De beklaagden indeZeistei mo-nd zaak zullen Donderdag 21 Mei of Donderdag 4 Juni en volgende dagen voor de Rechtbank alhier terecht staan. Niet minder dan 85 getuigen worden gedagvaard. Het bestuur van de antirev. propagandaclub «Groen van Prin- sterer" alhier verzocht »De Stand" opneming van onderstaande motie, welke in haar vergadering van 2 April is aangenomen. De an tirevolutionna ire Propaganda club Groen van Prinsterer te Amers foort, vergaderd op Donderdag 2 April 1908 in het lokaal De Zaaier, van oordeel, dat het positie nemen van prof. mr. D P D Fabius tegen over ons program van actie van 4901 aan de vaststelling waarvan hij zelf heeft medegewerkt, in strijd is met de waardigheid van een lid van het centraal comité en de eenheid in de antirevolutioiuiaire partij ondermijnt; spreekt haar diep leedwezen uit over dit optreden en laakt tevens ten zeerste de aanmatigende houding van De Rotterdammer tegenover onzen emioenten leider dr. A. Kuyper; betuigt haar volle sympathie met de strekking van bet ingezonden stuk. voorkomende in de Stichtsche Courant van 24 Maart jl en besluit deze motie met verzoek om opname toe te zenden aan De Standaard. D" Stichtsche Courant en De Rotierdammer. Aan de werklieden in dienst bij de H. IJ. S M. alhier is meegedeeld, dat Paasch-Maandag, Hemelvaartsdag, Pinkster-Maandag en Dinsdag na Pinksteren, alsmede voor zoover zij niet op Zondag vallen Nieuw jaardag. 31 Augustus en de beide Kerstdagen, vrije dagen zullen zijn, waarvoor aan de werklieden 40 uren loon wordt uitgekeerd. Quick heeft j I Zondag met 51 klop gehad van Wilhelmma uit den Bosch. De Korfbalclub «Oranje Nassau" uit Amsterdam, die Zondag tegen »A. V. O. G." op het veld aan de Oldenbarneveldlaan speelde moest het met 1 16 tegen onze stadgenooten alleggen. Onder leiding van wachtmeester K. Duizendslra iseene militaire scherm en gymnastiekvereniging opgericht. Het aantal leden bedraagt aanvanke lijk 25. Ter wille van een meisie hebben twee jongens elkaar j.l. Zaterdagavond zoodanig toegetakeld, dal Dr Schreuder er aan te pas moest komen, om een diepe hoofdwonde, met een ijzeren voorwerp toegebracht, te verbinden. De heer G. van Wijland alhier is gekozen tot bestuurslid van het Utrechtsch provinciaal comité van algemeen Kiesrecht. Onder voorzitterschap van den heer H Brouwer uit Hilversum werd j.l. Zondagmiddag in het gebouw van den R. K Volksbond een vergadering gehouden door het Bondsbestuur der R. K. werkliedenvereenigingen in het aartsbisdom Utrecht. 27 Vereenigingen waren vertegen woordigd, terwijl pastoor Bult uit Barneveld, als bondsadviseur de vergadering bijwoonde Eenige wijzigingen in statuten en reglement weiden zonder veel discussie vastgesteld. Voorts werd besloten de afdeelingen op te wekken tot deel neming aan de Bondslevensver zekering, door het nemen van een obligatie, waarvan nog slechts enkele beschik baar zijn. Aan de tentoonstelling van Huis industrie te Amsterdam te houden werd f50.subsidie verleend 0*er het aanblijven van het diocees Utrecht als lid der federatie werd lang en breed gediscussieerd. De a.s. algemeene gioote bonds vergadering zal in de loop der maand Juli alhier gehouden worden. Lijst van Brieven en B> iefkaarten geadresseeid aan onbekenden, vei- zonden van het postkantoor te Amers foort gedurende de tweede helft van de maand Maart. Brieven Binnenland. G. de Kovel Amsterdam Mej. Jacoba Engert Amsterdam Briefkaaiten Binnenland. L. Laricée Hilversum Wed J. v. Rijn Utrrcht Mej Ch. v d. Bunk Eemiiesbuilen Masers Uticcht Biiefkaarten B. men land. W. A. Jellema Euisterstrasse Westfalen Door de politie alhier zijn 2 in het politieblad gesignaleerd staande personen aangehouden, waarvan de een, zijn boete betaald hebbende, op vrije voeten werd gesteld, terwijl de ander voor een week naar Utrecht is opgezonden, om zijn straftijd uit te zitten. De jury voor de «Nationale Mili tary" die 22 en 24 April te Ameisfooit woidt gehouden, beslaat uit majoor R. G. M. J. baron van Oldeneel. ritmeester jhr. E W. von Wrangel auf Lindenberg en den kapitein A F. Singels. Met aanvankelijk een twintigtal leden is alhier opgei icht een afd. van den Algemeenen Nederlandschen Ge- heelonthouderbond Bestuursleden zyn de heeren S van Vliet, voorzitter; A. G. Schoondei beek, seer., en G Nijhot, penningm. Naar wij vernemen heeft de firma A. Kreymborg Cowier hoofdzetel gevestigd is te Amsterdam, i echten verkregen op een complex gebouwen Binnenweg hoek Eendracht straat te Rotterdam, die giootem'eels zullen worden gesloopt en herbouwd in een moderne Kleedingzaak. De gezamenlijke huizen hebben meer dan 600 M* oppervlakte, en aan de eene straal een front van 40 Meter. In de afgeloopen maand Maart 1908 werden door de Amersfoort -che Tramwegmaat-cliappij 8429 be talende passagiers vervoerden bedroeg de ophiengst der passage f430 25; de totale inkomsten beliepen f557 08, de dagkilnmeter opbrengst was f 9.98 ln dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 6438, f478 20 f684.30, f 12,26 In eene j.l. Maandagavond door den heer J. Sinnige geleide vergade ring der garantenvereeniging tot in standhouding van de Amersfoortsche tram werd de huidige toestand be spioken. Geconstateerd kon worden dat het aantal passagiers sedert het verlagen van het tarief met 40% 's vermeerderd. Toch komt er nog geld te kort en zullen do gemeente en garanten weder moeten bijspringen Van particuliere zijde zal nogmaal- een f 1000 moeten worden bij elkaar gebracht, waai toe pogingen in het werk zullen woiden gesteld. Ver schillende vrorne wenschen werden nog geuit, alle evenwel afstuitende op gebrek aan dubbeltjes. Van het bij den heer P. Veen Dz. in korten tijd reeds in twee drukken uitgegeven hoek «De Heil feiten", door dr A H. de Hartog. zal binnenkort ook een Duttsche be werking verschijnen. De beer N. Hazendonk, Directeur der Manneu-zatigvereeniging, heeft een kinderzangkoor opgericht De oefeningen worden 's Woensdags middags genouden in Calé-Otten aan den lleiligenbergei weg. De gewoenlijke jaar lijksche open- haie les aan de Clir. school woidt Vrijdagmiddag gehouden. Maandag arriveerde hier de infanteiie der landweer uit het 12e distnct ter steikte van 600 tnari onder bevel van kapitein H. Beren schot van het 4e regiment infanterie en werd in een der kazernes ondei dak gebracht. Na een week her halingsoefeningen gaan de mannen a.s. Zateidag weer naar huis toe. Een boodschappenfiets van den heer Braudsen, welke even onbeheerd stond tegen diens woonhuis, is ten prooi gevallen aan een rijwieldief. De mand en eenige hulzen werden bij de Eem gevonden; karretje en dader zijn echter nog niet opgespoord kunnen worden. Aan het Commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een armband en twee theelepeltjes. Aan de veemarkt waren gisteren aangevoeld 53 stuks. Sneren golden van f50.tot f 100Pinken van f 50.tot f 120.Melkkoeien I 145.a f"!00Vaaizen 1130.— k f185.—. Vaarsko-ien f140a t 190 en gusie koeien f 150 a f 175.—. Dank zij de koude was er weinig handel. De voorstelling door het Vlaam sche Tooneelgezelschap uit Antwerpen in «Amicilia" is gisterenavond met dour gegaan, bij gebrek aan belang stelling. Door den majoor eer-taanwezei d irgenieur weid gistereiinchtend teD lO'/i uur in het Hotel «De Zwaan," onder nadere goedkeuring van den M v. O., aanbesteed: Bestek I. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Amersfoort. Raming f15435. Inschrijvers warenD. J. Boks, Amersfoort, f15610; H. Keizer, Amersfoort, f15 700; W. van Gende- ren, Amersfoort, f15 890; G. C. Blanken, Amersfoort, f15.900; H. Noorman, Amersfooit, fl60b5; J. van Harpen, Amersfoort, f16 690; W. van Achterbergh, Amersfoort, f16 900. Bestek IV Eene verving van mili taire gebouwen en werken te Amers foort. Raming f2500. Inschrijvers waren: W. J. van der Ham te Velzen, f 1900 (van onwaarde, was niet gezegeld); H. Pothof, Groningen, f2367, (van onwaarde, daar het getal in letters niet over eenkwam met dat in cijfers); E. H. van Aaken, Harderwijk, f2690. Bestuk VI Het éénjarig onderhoud van dd mditaiie gebouwen en werken in de stelling van de Geldersche vallei, met die van de Neder-Betuwe, raming f2u20. Inschrijvers waren H. Blanke, Sclmrpenzeel f2118: G. ten Broek, id. f 2157, G de Jorig, Woudenberg, f 2163, A. E. Kuijpers, Scherpenzeel 12200; W. van Achterbergh, Amers foort f2200. Tramplanncn iu Utrecht. De heer F. M. Augustijn, directeur der Gooische Stoomtram, in wiens handen zijn gesteld om technische voorlichting der tramplannen van de hneren Van Eijsden en Lonneman, Muller c.s. en Krieger, heeft aan den Gemeenteraad van Harmeien advies uitgebracht, waarvan de conclusies luiden a. Tot afwijzing der concessie aanvragen door de heeren Van Eijsden en Lonneman en de heeren Muller c.s. b. Tot aanmoediging van elke poging, ernstig opgevat, voor het projecteeren van een stoomtramweg als bedoeld in bet scbiijven van den Raad van Toezicht nl Utrecht Har melenWoerdenMonlfoort IJsselsteinJutfaas naai Utrecht tei ug c. indien alle kans tot verwezen lijking van een lijn als onder b. is bedoeld is vervlogen, tot het ver- leenen van concessie vooi een paarden- iram aan den heer Krieger te Ameis- foort. Heden te 10 uur werd in de oud-katholieke keik te Uuecht ïri •Inn Duehoek door den aai tsbisschop >au Utrecht, mgr. G Gul, de heer A. H. Mathew, Earl of Land-all, ge wijd tot bisschop der Engelsche oud- Laibolieke kerk, onder adsistentie van mgr. N. B. P. Spit en dr. J J. van Thtel, bisschoppen van Deventer en van Haailem. In Engeland hebben zich thans 9 georganiseerde gemeenten met haar geestelijken van de Roomsche keik afgescheiden en bij de oud-katbolieken aangesloten. Het centraal gezag is gevestigd te Kensington. Diefstal a la Köpenick. Zekeren J., te Nymegen woon achtigen timmerman, bekroop deze week de lust zich eens aan het Schie dammer nat te goed te aoen, doch hel ontbrak hem aan bet noodige geld. Hij wist evenwel raadhij zocht een tweetal cullega's op die zonder werk waien, deed zich voor als de aannemer van het sloopingswei k vari de kazernegebouwen nn nam beiden in dienst. Vei volgens weiden dooi hem als baas van het zaakje eenige ladders en een bandwagen gehuurd en toen toog dit duetal naar de oude Mariëuburg-kazerne; een ladder werd tegen het dak geplaatst en in koiten tijk waren door het drietal eenige bladen lood losgebroken op den wagen geladen en daarna bij een op- k ioper verkocht voor f 30. De helpers kregen nu achterdocht en weigerden hun verdere hulp, met het gevolg dat de zaak uitlekte en d- pseudo aannemer wei d geai resteerd |(«,Vym. Crt."j Onder den titel «een nieuwe arke Noach's" lezen wij in een buiten- landsch blad hel volgende: Het grootste transport wilde dieren, dat ooit den Oceaan heeft overgestoken, bevindt zich op liet oogenblik op weg van New-York naar Londen Het zijn Ie beesten voor de Zoölogische A1- deeling der Fianscb Britsche tentoon stelling, die weldra te Londen gehou den zal worden. Op het schip bevinden zichleeuwen, tijgers, olifanten, wolven, hyena's, jaguaren, puma's, ijsbergen, kameelen. biuine beren, apen en nog lal van andere groote en kleine dieren. Twintig wakers en een veearts met een paar assistenten gaari met de lading mee. Orn voor voedsel te zorgen voor al dat volkje, moesten er heel wat tamme dieren meegenomen worden Zoo bevinden zich aan boordvier koeien, acht paarden, zes ezels, twee muilezpp, twaalf geiten en zes schapen daarenboven 500 zakken met pas geslacht vleesch. 200 vaten ossen- lever, een ton honden-cake, drie man den kippen, drie dozijn konijnen (voor de slangen), een ton ijs, vijf ton visch en 100 gallons levertraan (een delicatesse voor de ijsberen), 't Zal daar aan boord wel een leven als een oordeel zijn. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 2 uur, hoorden een paar politieagenten, die door Castlestreet (in het Wesiend, niet ver van Oxlordstreet) kwamen, steenen vallen bij de buizen No. 7 en 9. Zij lichtten hunne lantaarns daarheen en zagen tot hun grooten schrik de muren invallen. Nog maar even hadden zij tijd om achteruit te springen, toen de huizen geheel instortten en de straat met puin overdekten. Het was een onzettend schouwspel in den nacht. Uit de puinhopen klonk jammerlijk schreeuwen en kermen van gewonde bewoners der huizen. In die gebouwen waren ongeveer veertig leden van het personeel van het naburige York-hotel gehuisvest, voor het meerendeel ltaliaansche en Duitsche kellners, die bijna allen te bed lagen. Gasten uit het York-botel kwamen in nachtgewaad toesnellen om te hel pen en een sterke afdeeling politie en brandweer toog weldra bij zoek licht aan het werk. Gelukkig waren de puinhoopen'niet in brand geraakt. De menschen die op de bovenver diepingen hadden geslapen ongeveer 15 weiden slechts licht gekwetst uit bet puin te voorschijn gehaald. Maar weidia kwam men aan zwaar gewonden en dooden. Geliik reeds bericht werd, vond men 9 dooden; 17 zwaaigewonden werden naar een hulp ziekenhuis en Irie naar het MiddeLex-gastbuis ge bracht. Van de huizen, die oud waren en afgebroken zouden worden, is geen steen op den ander gebleven. Het nieuw gebouwde Berners Hotel, vlak naast de ingestorte huizen, heeft waarschijnlijk te zwaar tegen de muren gedrukt. Eenige dagen geleden zagen de reizigers aan een Amerikaaiiscb station met groote verwondering een trein voorbijsnellen, met op de locomotief een jongedame wier haren in den wind fladderden. Het was niemand minder dan Ethel Roosevelt, de tweede dochter van den president. Ei hel was op reis met haar moeder en toen het haar in den wagen wat be gon te vervelen, was zij naar den machinist gegaan en had dezen ge vraagd een paar uur den trein te mogen besturen De machinist had lat goed gevonden en de presidents- dochter heeft gedurende twee uren den trein met een snelheid van 80 K.M. per uur door de velden gejaagd. Men kwam tien minuten te vroeg te Atlanta aan; de machinist verzekerde dat hij zeer tevreden was over zijn leeihnge, alleen had zij bij bochten wel eens zoo hard gereden, dat hij zijn hart vast hield. Miss Ethel had het heerlijk gevondenzij had haar hoed verloren en beur haar was ganschelijk losgegaan, maar daarom bekommerde zij zich weinig. Shylock in Uitgeest. Korlzinnig- Treurspel in vijf bedrijven. EERSTE BEDRIJF. Louis Bouwmeester verzendt het volgend telegram: «Hotel «De Ooie vaar," Uitgeest. Kan ik bij u spelen? Bouwmeester. TWEEDE BEDRIJF. Hotelier van «De Ooievaar" opent telegram. Zenuwachtige spanning. Bouwmeester in zijn zaal! Alle grooteen kleine-dorpsgrootheden wor den aangeroepen Bouwmeester komll Hotelier seint terug »ja!" Groote beroering in het doip! Op de Dinsdagsche (burger en boeren) en Woensdagsche (hoeren) Sociëteit raakt men met uitgepraat. Alletwege bewondering voorden ho'elier, die zoo iets aanduift!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2