BliNJNENLAiND. gezin de makimbin-jaarwedde moeten genieten. Op dit standpunt staande, is het niet logisch, verhoogingen toe te kennen na 16, 20 of 25-jarigen diensttijd. Acht men op dat tijd stip een verhooging billgk, dan moet die. volgens hot boven aangegaan denkbeeld reeds na 12 jarigen dienst toegekend worden. Met bet oog hierop moeten ook de zoogenaamde pensioenverhoogirmen (na 30 en 35 jarigen dienst) niet vervroegd worden, aangezien zij dan het karakter dat deze verhoogingen kenmerkt verliezen, en het standpunt, dat het maximum na 12 jaren dienst bereikt moet vvor den, veizwakken. Een der leden dankt voor de uit eenzetting en is ook thans van meening. dat een verhooging na 16 of 20 jaar niet gewenscht is. Hij is er niet voor om bij verkrijging van de hoofdacte f 200 meer te geven hij wenscht dit op f125 te houden. Hij is er wel voor om de verhoogingen die vour de hoofden voorgesteld worden, te schrappen en voor deze de oude salarissen te handhaven. Meerdere leden zijn van oordeel, dat het niet wenschelijk is, een ver hooging van f200 voor de hoofdacte toe te kennen. Een der leden merkt nog op, dat de onderwijzers het hier nog zoo slecht niet hebben, want er zijn slecbts weinig plaatsen waarnaar door Amers- foortscbe onderwijzers gesolliciteerd wordt dit zijn Bussum, Hilversum, Utrecht en Zeist. Vraagt men hun boe het salaris hier is, dan zeggen zij: och, dit is zoo slecht niet; slechts de verhoogingen gaan wat langzaam. Een der leden stelt voor, de ver hooging van f200 voor de hoofdacte wel toe te kennen aan die onder wijzer, die bet hoofd vervangt en als zoodanig een verplichte hoofdacte heeft. De meeste leden zijn hier tegen, daar zij meenen, dat dit voor de andere onderwijzers met hoofdacte aanleiding zal geven, reeds dadelijk weer om een gelijke verhooging te viagen. De Voorzitter brengt thans in stemming: 1. het voorstel betreffende de sala ris-regeling van onderwijzers van bij stand, door Burgemeester en Wet houders ingediend. Uit wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen, terwijl éen lid zich van stemmen onthoudt. 2. Verhooging voor het verkrijgen van de hoofdacte op f125 te hou den. Dit wordt met op éen na alge meene stemmen aangenomenterwijl een lid voor een verhooging van f 150 is. 3. Het vootstel van sommige leden om de salarissen der hoofden niet met f100 te verhoogen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter vraagt of de beer Van Duinen zijn voorstel nog in stemming gebracht wil hebben. Deze antwoord hierop ontkennend. Een der leden vraagt thans nog of het niet mogelijk zou zijn, de bepa ling op te Demen, dat aan gehuwde onderwijzeressen ontslag gegeven wordt, daar, naar zijne meeuing, deze in de klasse niet meer op haar plaats zijn. Hierop wordt geant woord, dat de wet dit niet toelaat en wordt voorlezing gedaan van hetgeen met betrekking tot deze zaak door Burgemeester en Wethouders mede gedeeld is bij het ter vaststelling aanbieden van de Verordening, regelende hpt verlof aan onderwijzers bij ziekte, enz. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Wegens bet slechte weder ging de parade gisteren niet door. Gisterenochtend omstreeks 11 our passeerde de Koninklijke trein, waarmede H. M. de Koningin en H. D. gemaal voor het jaarlijksch bezoek raar Amsterdam werden vervoerd, het Centraalstation alhier. In den vroegen ochtend was reeds een extia Dein met personeel en materieel van H. M. staldepartement voorafgegaan. De alhier bestaande Patrooris- vereeniging is ontbonden, terwijl een vereeniging van Patroons in het Tim mer- en Metselvak is opgericht. Het Bestuur is saamgesteld ais volgt J. Klink, le voorzitter; H. Noor man, 2e voorz.VV. van Geridercn, le secretaris; W. van Achterberg!) 2e secret.: .1. Bunnik, le peiiniiigui. G. Moslerdmari. 2e peiirnngin. en C. Piros, comrnis.-ans RECLAME. Een groot aantal men- V ichen die aan q cmaag ly- den. lyden nutteloos. Zy kunnen genezen worden. Iets meer oplet tendheid in de l.euze .van het voedsel en een goed middel om .de organen te versterken, ziedaar al wat noodig is. C De versclwrfrselen der maagziekten zyn zeer verschepen. Sommige mensclien kunnen zich met ycwadigen, aan anderèh daarentegen Ke*. aajp-ai! voedsel cr.drcgelyk. DiLwyls ondervind i.-.en een aeivjocr.ibg van zwaarte op de;/-.(st, een indruk veu volheid in de keel. 'Ar. Vrmaals drukkende in de maag ontv.yf.c'dt g-secu het lizjv samen en deen derifc: e gtlooven da£ hy een hartziekte hec|. Sc!i-.C(t_ l.oobipyn is een d.kwyls voba-.o cn 'ffevreesd verschynsel. Een gevcr ige maag heeft zeker een uitgezocht voedsel r.ocdig, maar de natuur heeft nooit voorgeschreven dat hel voedsel moest worden fertcerd alvorens te zyn gegeten.De maag behoeft alleen ta weiden versterkt om Jiaar arbeid te vej^fthtcn. en wat rcd i! is »iet een -4fe;e-!r.£rn.)ddcl, wel een versterkend middel. L'es£y£vertcring is af- hackqlyk var- het Lloed ca var. het zenuw stele!, en de genecekur.digc wetenschap hcefl aooit een beter versterkend vsrtcringsmiddet voortgebracht der. de Pir.b Pillen. 5D» Firb Pi!'»p rvnoro-ert-cffenteco Uor&tRoede. M'ekiuch. «l-treen? r<Al.tr. ir.3\skwa1e:i. Kiieric hoo!d?yn, zeauwpy oeat. tet-t rht. rK» un*?telc. P'"- 73 de c^cr I per 6 doo--n Verkriicbwr ti) Saabiiié. Cre-ote Markt, I'otfe'cJam. Kvwfr' r|«-- i cr voor tscvicilaad. en Apcthaken. Fruco lockercjc« ft.cd p&ilwmtl Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Gisterenmiddag werd liet kinder huis van de vereeniging «Kinderzorg" in het provinciaal ressort Utrecht van de Ned. Herv. kerk, in het voormalig Aldegondegasthuis geopend. Tegen 2 uur vereenigden zicb een groot aantal genoodigden in een der zalen, die prachtig versierd was. De voorzitter der vereeniging Dr. A. W. Bronsveld uit Utrecht opende de bijeenkomst met gebed, waarna de aanwezigen het le vers van Psalm 89 zongen en dr. H. Meulenbelt uit Baain de gelijkenis der talenten voorlas uit Mattheus 25 vers 14 e. v. Hierna sprak dr. Bronsveld de openingsrede uit. Spreker riep in de herinnering terug het indienen der Kinderwetten door minister Cort van der Linden, waai bij werd uitgegaan van deze beginselen De ouderlijke macht zij voortaan niet meer onaantastbaar en er worde een dam opgewoipen tegen de verkeerd heid en misdadigheid der minder jarigen. De Synode der Hervormde Kerk benoemde aanstonds na het afkondi gen der Kinderwetten een Commissie ad hoe om de maatregelen te be spreken noodig voor het richtig uit voeren dezer wellen. Het ideaal der Synode, ééne groote stichting, kon echter niet zoo spoedig verwezenlijkt worden en toen heeft bet Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland het onder nomen een stichting te doen veriijzen. In Zeeland slaagden de pogingen weldra en daarop stelde Dr. H. 1 Adriam in den kerkeiaad van de Ned. Herv. G6tn te Utrecht voor, hetzelfde in Utrecht te beproeven. Dit voorstel werd aangenomen en een commissie werd benoemd die het Piovinciaal Kerkbestuur verzocht die taak op zich te nemen. Dit Bestuur kon evenwel dit niet aanvaarden, waarna een ver gadering van Kerkeraden werd bijeen geroepen, waarin ds. Obbink, thans te 'sGravenhage, het woord voerde. De commissie uit Utrecht werd daarna aangevuld met afgevaardigden uit Amersfoort en Zeist, die nu de samen stelling van Statuten en Huishoude lijk reglement op zich namen. In een vergadering op 28 Febr. 1907 werden deze goedgekeurd en reeds 16 Maart waren ze koninklijk goedgekeurd. Op 4 April werd het definitief Bestuur van 15 leden geconstitueerd. Door iemand uit Zeist werd toen de aandacht gevestigd op het leeg staande Aldegonde-gasthuis en het bleek, dat de eigenaar mr. baron van Boetzelaer van Oosterhout, onder niet te verzwarende voorwaarden, dit gebouw aan «Kinderzorg" wilde over doen. Grooten dank bracht Spr. aan den lieer en mevrouw van Boetzelaerie Beaufort op stier verlangen bet huis ien naam AldeyonUe" zal bigvrn diagen. Toen de vereeniging het gebouw had, heeft ze rur L J. M. Bascjuin, den inspecteur voor het Rijkstucht en opvoedingswezen uitgenoodigd het te komen bezichtigen, waaraan hij welwillend heeft voldaan en naar wiens advies de noodige verbeteringen zijn aangebracht. Thans heeft de vereenining reeds 36 kinderen, die aan haar zorg zijn toevertrouwd, weldra zal dit 60 be dragen, terwijl als alles gereed is, er plaats zal zijn voor 120. De financieele regeling werd be sproken sva&i bij Spr. tot steun op wekte, waarna hij er met nadruk op wees, dat de vereeniging een kerke lijk karakter draagt en dat het doel zal zijn de kinderen op te voeden tot leden der Ned. Herv. Kerk. Einst zonder strakheid, vroomheid zonder onnatuurlijkheid, tucht zonder hardheid, zullen de idealen zijn. In verband daarmee sprak hij den directeur, den heer Stephan toe, op wiens goede zorgen het Bestuur vet- trousvt. terwijl van het personeel ge hoopt wordt, dat het trouw, ook 111 het kleine zal zijn. Hierna dankte spr. allen, die de stichting gesteund hebben. Door de audiëntie, die fl. M. de Koningin heden in Amsterdam verleent, zijn vele autoriteiten verhinderd. Aangenaam stemde het spr. dat de kantonrechter aanwezig was; verder vertegenwoordigers van vele kerke lijke besturen en de voorzitter van het Provinciaal Keikbestuuur. Dank bracht Dr. Bronsveld ook aan den heer T. van Daal, voor de goede zor gen bij de verbouwing betoond en in het bijzonder aan Ds. G W C. Vun- derink, voor het vele werk, door hem verricht. Om een klein beeld daarvan ie geven, geloofde de spr. wel, dat het aantal brieven, dat geschreven is, zeker een klein tneerije inkt hebben gekost. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de stichting zou mogen bloeien, onder Gods zegen, tot eer van onze vaderlaridsebe kerk." Ds. Th H. Nahuijs, uil Zeist, voor zitter van hel Provinciaal Kerkbe stuur, dankte voor de ontvangen uitnoodiging en spieekt de hoop uit, dat de stichting steeds een verheu genis der vereening zal mogen zijn. Ds. J. Quast bracht als voorzitter van het classicaal bestuur Utrecht de gelukwenschen van zijn classis over, terwijl Dr. H. Meulenbelt dit voor de classis Amersfoort deed. Hierna voerde Mr. A de Graaf, lid van den voogdijraad te Utrecht, het woord die bij ontstentenis van den voorzitter, den hr. Oudendijk Pieterse, zijn groote voldoening uit sprak over de opening dezer inrich ting. De groote moeilijkheid voor den voogdijraad te Utrecht was steeds, dat de Herv., Kerk geen stichting had om kinderen op te nemen. Waar het nu gelukt is ook een inlichting van de Herv. Kerk te vei krijgen sprak hij eveneens de beste verwachtingen daarvoor uit. De heer M. v. Wijhe. directeur van tiet Dooigansliuis te Hoenderloo spiak ook zijn beste wenschen uit voor aKinderzorg" waarna Ds G. W. C. Vunderink zeide te hoopen dat de Vereeniging zal bloeien en groeien, maar dan met Dr. Bronsveld als president Ten slotte spiak de benoemde directeur, de heer J. Slephan Veel wilde hij niet zeggen, het zal meer op doen aankomen en daarom noo- digde lui allen uit dikwijls te komen zien hoe de stichting wei kt. Dit kan hij wel zeggen, dat de voorschriften zullen zijn: Verwaai loos de gave mei, die in U is, en zoo wat uw hand vindt te doen, zoo doe dat uit al uwe macht. Hij hoopte dat het Bestuur zal samen wei ken en dat steeds liet ge- zamelijk streven zal zijn tot heil van het werk Ouk het personeel sprak h(j toe, dat in hem steeds een viieud en raadsman zal vinden en waarmee hij eveneens in goede harmonie hoopt saam te wei ken. Dr. Bionsveld dankte hierna alle sprekers, waarna hij nog een verzuim herstelt, n 1 het welkom heeten van den geneesheer Dr. F. A. F. Gr one- man. Daarna werd de bijeenkomst met gezang en gebed gesloten. Voor de aanwezigen bet gebouw bezichtigden werden de kinderen binnengeleid, die door Dr. Bronsveld «êrden toegesproken. Het ruime ge bouw, dal keiuig veisierd was, maakt een prachligmi indruk. Flinke zalen overal licht en lucht in Overvloed, zoodal het den kinderen in dat op zicht aan uiets zal ontbreken. De eind-vergadering van het Comité uit de Amersfuortsche burge- lij tot steun aan gedwongen werke- loozen wordt Vrijdag 24 April a.s. gehouden in Ons Huis. De adjudant-onderofficier-kwar tiermeester J F. N. D. E. Schouwen burg is benoemd in een admini stratieve betrekking aan de brood fabriek de Jonge te 's Gravenhage en zal in verband daarmee den militairen dienst verlaten. Een groot aantal hoofd- en subalterne officieren uit dit garnizoen zijn gisteren naar Amsterdam ter audiëntie bij H. M. de Koningin ge weest. De tweede uitvoering van «Toon kunst" in dit seizoen zal Donderdag 30 April gegeven worden. Door de zangvereentging zullen dan ten gehoore worden gebracht: Drie Motetten voor vrouwenkoor, Geistliche Lieder voor Alt-solo roet koor en Die erste Wal- purgisnaebt, terwijl verder het pro gramma nog zal worden aangevuld door het trio in D-moll (uit te voeren door mej. Georgine van Aaken, viool, den heer W. Petri, violoncel eh mej, J. Wolter, klavier) en liederen voor le dragen door de heeren solisten, J. Schilderrriaiis (tenor) en Thom, Denys, (baryton). Mr. P. L. Baudet is benoemd tot lid der hoofd-commissie van de gioote tuinbouw tentoonstelling, welke van 25 Augustus tot 16 September te Zeist woidt gehouden en uitgaat van de plaatselijke afdeeling der Ned. maatschappij voor tuinbouw en plant kunde. De heer J. H. Slok Soede is geslaagd bij het examen voor hulp keurmeester van vee en vleesch. Het plaatselijk Nutsdepartement houdt Donderdag een ledenvergadering o. a. ter voorziening in periodieke vacatures in de Besturen van het De partement en zijn stichtingen. De Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen enzoovoort bij de jongste reglements-w ijziging weid ook haar naam veianderd zal Zaterdag en Zondag in Arnicitia hier exposeeren een por lefeuille van het schilderkundig genootschap «Pictu- ra Veluvensis" en een collectie Japan- scne kunst. Hel Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal op Donderdag den 23 April 1908 des avonds le 8uur,in het gebouw der Fiöbelsehool eeue algemeene ver gadering houden voor vei kiëzingen wegens peiiodieke aftiedingen Inhei departemeiilsbestuur (periodieke aftr. van de beeien De Meijeie en Gerritsen. Niet herkiesbaar). In het Ziekenfonds. In de Volksbibliotheek. De benoeming van een commissie tot kasopname enz. van den Penningmeester en eventueele mededeelingen. Landverhuizing naar Zuid-Afrika. Het bestuur der Nederlandsclie Ver eenlguig te Pretoria waarschuwt ern stig tegen landvei buizing naar Zuid- Afi lka onder de tegen wooidige omstan digheden. Wij meenen, schrijft het bestuur, dat het onze plicht is dit te doen, aangezien het ons is gebleken dat er nog steeds in Holland aanmoedigend wordt gespiokeu over landverhuizing hierheen. Wij wenschen spec-aal de aandacht te vestigen op het absoluut onverantwoordelijke van het uitzenden van ouderwijzers hierheen, waai mede klaarblijkelijk nog steeds wordt door gegaan. Siecnts voor die onderwtjzeis die net Fngelscli spreken en schrijven als bun moedei taal is hier kans van slagen, maar die zullen, meenen wij, beter hun passende beti ekkmgeii kun nen krijgen in eigen land, dan bier, waar ze met gewone oudei wijzei s zouden moeten mededingen. De Nederlandsche Vereeniging te Pretoita heelt in vooi beieidtng een uiterst nauwkeurige brochure ter ver spreiding in Nederland waarin inlich tingen, de vruchten van jarenlange ervaring, op alle mogelijke gebied dit land betreffende zullen worden gegeven. Zoolang echter de thans be staande malaise blijll voortduren kan hei niet andets dan roekeloos genoemd woiden hierheen te komen, tenzij men bij vei trek uit Nederland een aanstel- j ling in banden lreell. Mochteu de Lijden weer verbeteren dan beslaat er geen enkele reden immigratie tegen te gaan en zouden we zelfs gaarne zien dat onzelandge- nooten evenals de Engelschen niet altijd op aanstellingen wachten maar op goed geluk met wat geld in den zak om het desnoods eenige weken uit te zingen, en door en door bekend met de Engelsche taal hierheen komen, doch die tijd is nog lang niet daar. Tot besluit wenschen wedeaandaebt van onze landgenooten te vestigen op eene waarschuwing van den kolo nialen secretaris tegen immigratie, welke waarschuwing officieel gepu bliceerd werd in een zeer onlangs verschenen Staatscourant. Mogen wij misschien onze met wereld- sche goederen bedeelde landgenooten er op wijzen dat er groote armoede en ellende heerscht onder de hier verblijvende Nederlanders? Het Onder- sieuningsfonds onzer Vereeniging is zoo goed als uitgeput en wij worden dagelijks aangezocht om hulp te ver schaffen in buisgezinnen waar eenmaal burgerlijke welvaart heerschte, doch waar thans de bitterste ontberingen worden geleden. Giften voor het lenigen van dezen nood zullen gaarne door het bestuur der Nederlandsche Veree niging (Bus 483 Pretoria) in ontvangst worden genomen. Bestuurderen zijndr. P. J. Muller, vooizitter; J. Postma Jr., secretaris. De Nationale kegel wedstrijd te houden door de Kegelclub «De Unie" te Alkmaar, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier Club, zal aan vangen 6 Juni a.s. en eindigen den 28en d.a.v. De wedstrijd zal gehouden worden in het gebouw «De Unie" aldaar, op zes geheel nieuwe banen. Van verschillende zijden is reeds toe zegging gedaan van medailles, kransen, enz. voor de verschillende korpswed strijden, welke zullen bestaan uit: Bonden, Korps, Kampioeu, Konings, Eere en Stadswedstrijd. Het Eere-Comité bestaat uit de Heeren G. Ripping, Burgemeester van Alkmaar,Eere-Voorzitter; Mr. H. Boel mans ter Spill, Agent v. d. Nederl. Bank; C. Bosman, Industrieel; Dr. C. P. Casaretto, Industriësl; Mr. B. van der Feen de Ldle, Voorz. v. d. Mij. «de Unie": Mr D. van Houwinge, Pres. v. de Arr.-RechtbankJ. F. Moens, Directeur v. b. Noord-Holl. landbouw- en grondcredietTh. van Spall. Industriëel; H. J. Vonk, Voorz. van «Alcmaria". V. tot bev. v. h. V. V. ei, J. H. de Wild,Luit.-Kol. Directeur der Cadettenschool. De Jury is samengesteld uit de Heeien: M. Broscb, Oud-Voorz. v. d. Nederl. K B. en J. A. v. d. Berg, H. rie Leeuw, A W. Schols, F. W. H. van Straten en K. Vutjk, respectievelijk Voorzittel' v. d. Ilaarl.'s Grav. Arnst. Alkm. en Rolt. K.B. De Commissie van Toezicht bestaat uit de Heeren: S. W. B. Arntz, Mr. A. Cuopius, J. Frank en Dr. Straver. De Secretaris is de Heer A. de Vries «Toelast", Alkmaar. Generaal Langlois over de Hollaiidsch-Belgisclie toenadering. De Temps bevat een artikel van ile hand van den Fran^chen generaal Langlois over de N'ederlandsch-Bel- gische ententewaarin de schrijver zich een groot voorstander betoont van een Nederlandsch-Belgische toe nadering. Met een enkel woord brengt de generaal de geschiedenis van de entente in herinnering, maakt melding van den beslisten tegenzin, die zich in Nederland in den beginne openbaarde, toen de heer Baie liet eerst met zijne plannen voor den dag kwam, en het hevige verzet van militaire zijde, waar aan uiting gegeven werd op een bij eenkomst te Breda in Februari j.l., door den kapitein Tounet, die zich ontpopte als een allerhevigsten tegen stander van iedere toenadering, hetzij miiizair, hetzij economisch, terwijl de overste Hoogeboom een alliantie wilde voot bereiden, echter niet zoo maar op staanden voet wilde scheppen". Daarna bespreekt generaal Langlois de onlangs verschenen brochure van jiir. Klerck, die ongeveer alles bevat, wat tot nu toe gezegd en geschreven is over de onafhankelijkheid en de onzijdigheid van België en het middel om deze te verzekeren door een ver bond met Nederland. Klerck bestrijdt daarin de twee tegenwerpingen uit eeu moreel stand punt tegen eene toenadering, n.i. de antipathie tusschen beide volken en de Duitsche afkomst dei Nederlanders, en komt daarbij tot de slotsom, dat deze antipathie volstrekt niet bestaat. «De geschiedenis van 1815—1830 is volstrekt geen bewijs voor de incom- patibilité d humeur der beide naties:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2