BUITENLAMP. Plaatselijk Nieuws. EEN LEGER ZIJN MAAG. Gemengd Nieuws. Doof heidbestaat nietmeef. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. De Koningin naar Ischl. De Weener correspondent der »N. R. Ct." bericht: «Volgens de «Bohemia" zou Konin gin Wilbelmina van plan zijn, als Zij dezen zomer naar Dresden komt, van daar naar Ischl te reizen om den Keizer van Oostenrjjk met zijn jubilé ie feliciteeren. RECLAME. eter raad dan het volgende a geeft, is er voor u niet te y^inden, zoo gy aan djT^maag lydt. j' Gy hebt hier in der daad de aanduiding van het bestjé geneesmiddel dat gy gebruiken l^jiint, zoo het er u om t? doen is eert goede spysverte- ring «n een volkemene opname van het voedsel weer te krygen. De Pink Pillen Kerstellen de slechte magen. Zy verteren het voedsel niet, in de plaats van de-maag, wat een slecht.* middekïou zyn maar zy geven aalf de maag de kracht de vertettügs arbeid zelf te verrichten. Qé Pink Pillen geven krachtëa^MT alle ver» zwakten. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, Hoofd-aépothouder, 7 Groote Markt Rotterdam. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Depóthouder te Amersloort A. van de Weg, te Hilversum A. de Vries, Kerkstraat 90. De eedsaflegging en kroning van den jeugdigen koning van Portugal is zonder eenig incident afgeloopen. De stoet bestond uit slechts vijf rijtuigen, in het laatste zat koning Manuel; hij werd voorafgegaan dooi booge dignitarissen, die de rijks-insig- nia droegen. In de zaal der Cortes was het ge- heele corps diplomatique aanwezig: verder alle afgevaardigde van het internationale telegraafcongres en alle mogelijke autoiiteiten van stad en lande. Naast den troon werden de konink lijke kroon neergelegd, het rijks zwaard, den scepter enz. Manuel volgde de traditie, die belet, dat de koning de kroon opzet, die gewijd is aan de Maagd Maria, de schuts heilige van Portugal- Een andere sage wil, dat eens koning Sebastian hern verloor in een grooten slag in Ma rokko. In de stad heerschte groote geest drift en de jonge vorst werd warm toegejuicht. Op verzoek van koning Manuel, zal staatsraad Arthur Montenegro bem les geven in het staatsrecht, terwijl de heer Anselino op zal treden als zijn leeraar in de staatshuishoudkunde. De koning zal niet, zooals eerst het plan was, den 12en naar Cintra vertrekken. De Russische Doema, die nu na het Paaschverlof bijeenkomt, zal een belangwekkend debat beginnen, dat over de vaststelling van het aan tal recruten. Vooral daaiom zal het van gewicht zijn, omdat indirect de quaestie van bet lot der Israëlieten er bij te pas zal komen. Er zijn veel leden van de Doema die de joden geheel uit de gelederen van het leger verwijderd willen zien, en hun in plaats van den dienstplicht andere verplichtingen willen opleggen. In de commissie over de nationale verdedi ging heeft men die quaestie besproken, maar men is niet tot eenstemmigheid gekomen, zoodat men besloot haar in de vergadering op te werpen en door de Doema te laten uitmaken. Goetschkof, de leider der Octo- bristen, heeft in een onderhoud met een verslaggever uiteengezet, waarom zoovelen er voor zijn dat de Joden uit het leger worden gehouden. Ten eerste, zei bij, verlangen zij het zelf, ten tweede zijn ze slechte soldaten hetgeen in den Japanschen oorlog gebleken zou ziju en ten derde verspreiden zij onder de soldaten een revolutionnairen geest. Chomjakof, de voorzitter der Doema, schijnt bet een heel dwaas denkbeeld te vinden, maar in militaire klingen moet men er nogal mee ingenomen wezen. Goetschkof zeide in hetzelfde on derhoud dat de Doema in de Jood- sche quaestie zich zeker niet liberaler zal betoonen dan de regeering. De Etna. Uit Catana wordt geseind: Sinds 3 Mei heeft de stroom lava opgehouden; de nieuwe kraters bra ken wolken rook uit: te Zasserena werd een hevigen schok waargenomen Dinsdagmiddag om 3 u. 56 m. werd te Santa-Verenina een uiterst krach tige stoot gevoeld, die groote schade aan de huizen berokkende. De bevol king is in doodsangst bet dorp ont vlucht en kampeert in de open lucht. De door den Nederlatidschen Bond voor Vrouwenkiesrecht uitgeschreven openbare bijeenkomst j.l. Woensdag middag was boven verwachting druk bezocht. Was aanvankelijk toch de foyer van Amicitia daarvoor aange wezen, dal locaal bleek te klein om ti-t aantal belangstellenden te bevatten en er moest naar de groote zaal ver huisd worden. Aan de eene kar.l was dit jammer, want hel lawaai dat de straatjeugd buiten maakte, deed veel de voordiacht veiloren gaan Meviouw SclneuderNtjland heette de aanwezigen met een enkel woord welkom en stelde de spreekster me vrouw Wyuaeudls FrauckenDyse- i mek uit 's Giavei.hage aan de aan wezigen vooi. In eene keurige vlot gesproken redevoering gaf spieekstei een ovei- zichi van hetgeen sedert 1856 voor de rechten der vrouw was gedaan en boe trots tegenweiking bet kies recht voor de vrouw boe langer zoo meer aanhangers had gevonden, zoo dat nu eindelijk geen der staatspar tijen er feitelijk een principieel be zwaar tegen heeft. De strijd dei vrouw voor kiesrecht heeft dan ook met politiek niets te maken. Waai om de vrouw dan kiesrecht wil'? Volgens spr om onzegbaar veel leed en ellende in de maatschappij op te beffen en niet alleen om hel stootend gevoel dat de vrouwen, niinderwaaidig zijn en gelijk siaan met kindei en, misdadigers, krankzinnigen en idioten. Als de Regeering het gevoel heelt, dat er een massa vrouwen bestaat, die anders willen, <lie fouten 111 de wetgeving willeD weggenomen zien, dan zal er veel veraiideien. Wat zij vragen, is geen eisch van egoïsme, doch ontslaan uit de behoefte aan toewijding. Dat de moeder ook thans nog niets over haar kind te zeggen heeft en de inan daarover geheel beschikt, is een verbazend onrecht, een onnatuur. Hoe langer zoo meer grijpt de sociale wetgeving in op het levenmen denke aan het Arbeidscontract en vrage of het niet zeer vreemd is, dat dit werd tot stand gebracht zonder ook maar één vrouw te hooren. Of aan de Kinderwettenen wie is nader tot het kind dan de moeder? De maatschappij zal er door gebaat worden indien, evenals in het gezin, man en vrouw samenwerken en als de rechtsovertuiging der vrouw geldt naast die van den manmet alleen het physiek, maar ook het zieleleven van man en vrouw loopt zoo zeer uiteen. Juist door bet fijnere ziele leven, het diepere verantwoordelijk heidsgevoel dan van den man kunnen de vrouwen zoo ontzaglijk meer geven dan de mannen en dit zal ten goede komen aan de maatschappij. Haar dit op den duur te onthouden, zou zijri roof aan de maatschappij en om daar toe te geraken zal het stembiljet een zeer welkom en zeer werkzaam middel zijn. Met een warm applaus dankten de aanwezigen spr. voor haar boeiende voordracht. Van de aangeboden ge legenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt, wel traden velen als lid of voorstander tot den Bond toe. Aan de Centrale hotermijn werd Dinsdag aangevoerd 3800 Kilo fabneks- boter onder Rijks-Contróle. De prijs liep van fl.10 tot fi.26. Het onderzoek der verlofgan gers van de Nationale militie zal hier plaats hebben op Dinsdag 9 Juni voor de lichtingen 1900, 1901, en 1902; op Woensdag 10 Juni voorde lichtingen 1903 en 190i; en op Don derdag 11 Juni voor de lichtingen 1905, 1906 en 1907; telkens 'socli- tens kwait voor tienen Aan de Utrechtsche Universiteit is het eerste riatuuikundig examen met gunstig gevolg afgelegd door den beer D. van Üs. Bij de te Utrecht gehouden acte- examens Lager onderwijs slaagden o.m. de dames W. M. van Eek, M. E Nacken en J. Gaastra, allen leeilmgen der Rijks-Normaallessen alhier. In eene vergadering der Maria- vereeniging werden resp. tot presi dente en vice-presidente verkozen de dames Sanders en BianchiTbies Vier nieuwe leden werdeu geïnstal leerd waarna de geestelijke adviseui kapelaan Hooglucht een voordracht hield over drankmisbruik. Zekeren A. v. R. uit Hoevelaken, tegen wien door de rechtbank te Utrecht een bevel tot inhechtenisne ming was uitgevaardigd, daar bij vei- dacht wordt van het bedrijven van verschillende rijwiel- en kippendief stallen, is door de politie aimer aan gehouden en naar Utrecht getrans porteerd. De lessen in de Fiansche taal aan de cuisus van het 5e regiment infanterie, tot dusverre door den ondei- wijzer I. van Spiegel gegeven, zullen van 1 (October af woiden waarge nomen door luitenant J H. Lamear, die daaitoe van hel 2e regiment naar hel 5e wordt overgeplaatst. De le luitenant der artilleue O. I. leger R. Schuursma, leerling van de Hoogere Krijgsschool, is voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd bij het le regiment huzaren alhier. RECLAME. MARCHEERT OP „Een leger marcheert op zijn maag!" Dit is een der kernachtige gezegden van den grooten Napoleon. Hii bedoelde daarmede, dat, indien een soldaat beantwoorden zal aan de eischen van kracht en betrouwbaarheid, hij behoorlijk gevoed moet zijn en in staat zijn rantsoen te verteren. Zijn opmerking is evenzeer van toe passing op eiken man1<feTke Trouw en ieder kind in het dagelij^jtf'leven. De organen, zenu wen en spieren vajFuw lichaam kunnen slechts dan behoorlijk varken indien ze volkojnen door- het niet, wat ge eet, dat ge verteert. Slcchïe spiisver- 't uw gestel, vult uvs^hloea met die voortkomen uit ,"de onver re in maag en ingewanden en uw aim wordt vatbaar voo£ alle mogc- •n.föe wordt loom; zwaden ziekelijk; elk soojfc weck wordt een afbeiüfog voor u en het levy zelv&o wordt u tot c^r last. Somtijds gevo<^ gepaard me^/.-pijn, hoofdpijn, .artkloppiüg, duizcligtfid of verstopping, behoeft ge niet» te-Wanhopen. Ier Seigel's Tabletten zullen u genezen, ereldberoemd geneesmiddelbereid uit schors en bladerenherstelt de na- ke werking van maa» lever en ingewon- in op deze wijze verzekert het u eene vol- L spijsvertering, volmaakte voeding en gevolge volmaakte gezondheid. Tiendui- menschen, in alle deelen der wereld, ^door eigen ondervinding bewezen dat Moeder SéigCre xabTbiten herstellende en gene zende eigenschappen bez?tten die in geen ander geneesmiddel worden aarfgetroffen. Het genas hen nadat alle andere middelen absoluu^ ge faald hadden. t 4 Moeder Seigel's Tabletten ijnn in netbfflcsch- jes verpakt welke gemakkei™ in doft' zak of in een taschje kunnen wordc\i\gedjigen. Ver krijgbaar bij alle apothekers en örógisten. Prijs Fl. 1.50 per flescbje. Te Amersfoort verkrijgbaar o.a. bij den Heer: A. Aan der Weg, drogist; te Utrecht bij de Hee- ren: T. P. v. d. Bergn en Zn. Heiligeweg. De vereeniging »Handel en Nijverheid," zal Dinsdag 12 Mei a.s in het Hótel «De Zwaan," des avonds te 8 uur vergaderen ter behandeling der navolgende agenda 1. Bespreking wijziging reglement bondsbestuur. 2. Voorstel van bet bestuur af wijzend te beschikken op het verzoek van de schietvereenigirig «Prins Hendrik." 3. Ballotage. 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen, waaronder een schrijven van «De Eemlander" be treffende het niet opnemen van advertentiën van z.g.n. vliegende winkels. Naar wij vernemen wordt aan het verzoek der tramcommissie om steun tot dusverre al heel slecht ge volg gegeven. Velen die het vorig jaar hun penningske offerden zije daartoe dit jaar niet bereid. Komt er niet spoedig verbetering in den toestand dan zal met September de exploitatie worden gestaakt. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging onder directie van den heer Jochems zal in de 2e afdeeling voor Harmoniegezelschappen deelnemen aan het te Baairi te houden concours op 30 Juli e.k. De onderofficierszangvereeniging zal in het laatst dezer maand haar tweede openbare uitvoering geven. De drukkerij Kotting te Amster dam gat eene nieuwe (17e) uitgave in het licht van haar «Gids voor Am sterdam," een in 4 talen, zoo voor landgenoot als vreemdeling schier on misbaar boekje bij een bezoek aan de hoofdstad. Een fraaie en vooral duide lijke plattegrond verhoogt de prac- tische waarde Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 10 Mei geregeld als volgt Evang. Lutli. Kerk. Voorm.' 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur. Ds. Hooykaas. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5uur. Ds. Donner. Beide keeren coll Emeritus kas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrjje Gereform. Gemeente. Vootttr. 9'/i uur, de Heei J. van Vliet. van Vlaardingen. 's Av. 5 uur, de Heer J. van Vliet. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Kiesvereeniging en Worstebrood. 't ls gebeurd, nu ja, om niemand te compromitteer en, zullen we zeggen ergens als de lezers maar zoo ter goeder trouw willen zijn om te geloo- ven, dat 't gebeurd is. Gebeurd toch in een gemeente met een afd. van een distnetskiesvereeniging. Deze zou eenjaarvei gadei ing houden. En op die jaarvergadering zou o. a. door den secretaris-penningmeester verslag worden uitgebracht. D'r bleek 'n saldo m kas van om ende om f 14 Resulaat van een wonder tactisch beheer door penningsmeester, wien ze minister van financiën moesten maken. Immers; twintig centen con tributie betalen de leden. Daarvan moet afgedragen worden 10 cent aan. en 16 cent aan.. (L)ie tikkeltjes staan daar wel wat raadselachtig, maar dat moet nu zoo, omdat ik niemand mag compromrttceren.J Onze leden hebben op school geleeid, dat 20 2 maal 10 precies 6 is, en tóch Een geboren minister van financiën zoo'n penningmeester, is 't waar ol niet? En nu was er een bestuursvoorstel, let wel 'n bestuursvoorstel (en voor 't bestuur deed hoofdzakelijk meergenoemde bekwame secretaris- penningmeester 't wooid) om die 114 nuttig, let wel nuttig le beste den. En wat is er nou nuttiger dan een teeravondje met worstenbrood en bier, vooral niet hel oog op 'l binnenlokken van nieuwe leden. Dies werd dan voorgesteld, bepleit en be sloten Ja natuurlijk besloten, al waren er dan ook 'n paar eigenwijze dwars drijvers onder de vergaderden, die meenden, dat het nog nuttiger kon zijn, het geld aan de propaganda te laten komen, hetzij nu, betzij later voor een ruimer honorarium, wijl, zoo'n spr. toch allicht iets nieuws zou weten te vertellen; en al werd 't nieuweleden-argument bestookt met de onbeschaamde tegenwerping, dat 't dan worstebrood-leden zouden zijn Besloten werd, met op drie na algemeene stemmen, dat, er zal van worstebrood en bier gesmuld worden. Üp de eerste vergadering van 't volgend jaar. Toch beweert men, dat we dan alle maal in 'i jaar negentienhonderd negen zullen leven. C.") Voor Htiis en Rol. Gebruik voor uw kamerplanten geen geglazuurde potten, indien ge er prijs op stelt uw planten gezond te houden en ze geregeld te doen bloeien. Het glazuur belemmert den toegang aan de lucht door de poriën en zonder zuurstof, zonder geregelde ademhaling, worden de plantenwortels ziek. Meestal vindt men in zoodanige potten ook geen bodemgat, zoodat de aarde nat en zuur wordt, doordat als dan ook de lucht van boven niet kan toetreden. Wil men zulk een pot als sieraad, dan gebruike men bem alleen om een anderen pot heen, mits hij daar om niet te nauw sluite. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 30 April tot 6 Mei 1908. GeborenGerritje, d. van Willebrordus Yerweij en Hermijntje Viseer. Jo hanna Maria, dochter van Arie van Dijk en Roeloffina van Appelen. Hermanus Nicolaas, z. van Nicolaas Jan Plemper van Balen en Grietje Bakker. Hermanus, z. van Petrus Wassink en Johanna Hendrika van den Brink. Johanna Gijsbertha, d. van Alber- tus Arnoldus Apeldoorn en Hendrika van 't Boveneind. Johan, z. van Jeen vanderMeerenSietske de Herder. Jan, z. van Barend van deit Brink en Jacoba van den Brink. Aaltje, d. van Johan nes Bouw en Evertje van Leuveren. Jannetje Jacoba, d. van Evert van Vee- nendaal en Rijkje Gijtenbeek. Maria Gijsbetha, d. van Antonie Koenen en Maria Gijsberta van Plateringen. Hen drik z. van Hendrik van Diemen en Alijda Antonia Pijpers. Gerritje, d. van Hendrik Jan van Barreveld en Cornelia van der Heijden. Agneta Antonia, d. van Wenceslaus Antonie Kleber en Sophia Wilhelmina de Haas. Willem, z. van Gosewinus Gerhardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Hendrika Elisabeth Johanna, d. van Gerrit Antoon Tuithof en Elisabeth Johanna Dieters. OndertrouwdHermanus Leemrijse en Antonia Maria Bettonville. Egbert Wensink en Grietje van Koelen. Andries Hermanus Menko en Rachel Swelheim. Hendrik Veldhuizen en Geertruida Barbara Gezina Muijzert. Andries Kaljee en Antje Heger. Meijus Klijnstra en Jannetje Alijda van Nieuwenhuizen. Gehuwd Simon Dijkstra en Regina Cornelia Bauland. Hendrik Willem Mars en Catharina Maria Briët. Hendrikus Gerardus van Kalleveen en Petronella van Ruitenbeek. Johan nes Petrick en Johanna Elisabeth van Keulen. Alhertus van Kimwegen en Adriana van der Geld. Petrus Arnoldus Vieweijzer en Christina Wilhelmina Willemsen. Peter de Bakker en Geertje de Boer. Aldert Schagen en Wendelina Margareta Jantina Petten. Willem Christiaan Hottinga en Adriana Maria van den Ameele. Overleden: Arie Zondervan G7 j., eehtg. van Cristiana Janse. Jan Roe lof Schuuring, Sa j., echtg. van Jacoba Hendrica Leinweber. Hijltje van Drie, 92 j., wed. van Gerrit van Dijk. Catrina Schuin, 76 j. wed. van C. Overdijk. Wijmpje van Daal, 52 j-, echtg. van Mathijs van der Velde. Stephanus van den Uithoorn, 20 md. Cornelis van Bijnen, 36 j., ongeh. Frederikn Johanna Zuiderdtrin 7 mnd. Jannetje Janse, 86 j., wed. van Brennis Jansen. Hermanus Schuit, 66 j., wed. van Antje Groot. Leusden. van 1 tot 8 Mei 1908. GeborenAnna, d. van Brunis van de Veen en Evertje ter Horst. Stijntje, d. van Joseph Franciscus Haars en Beligje de Groot. MAÜKTBLRIUHT. AMERSFOORT, 8 Mei 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a f 0.Klei- aardapp. f 0.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f2 20 Hoendereieren f310 a f 3.50 per 100 st. Eenden fU.a f 0.Boter f i .05 A f 1.20 per kilo. Mir- /arme f 0.a f 0.Zoetem. kaas f 0.a f 0. Kippen f 0.80 a f 1 30. Kuikens f 0 00 a f 0.00. Piep kuikens f 0.00 a f 0.00. Ganzen f0.k f0..Eenden fl.00 a fl.20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.60 a f 0 80. Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f 14. a f 20. Varkens v. export f 0.a f Zeugen f 40.a f 60.Biggen f 6.a f 12 Schrammen fa f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- lsn.150 heet. Zandaardapcelen 120.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 1100 kilo Gras- boter, kilo Margarine, kilo Kaas. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 450 biggen en 20 zeugen. RECLAME. EENIGE WOORDEN van een inwoner, .van Utrecht. Mejuffrouw Raaman le Utrecht heeft iets te zeggen betreffende Forffer's Zalf, fyet bekende mid del tegen huidziektaf zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukinaén enz. Mejuffrouw Raaiwin, Klaverstralt 27 te Utrecht, bericht ons van Fost^s Zalf ben ik ge- 'vigè jeuking 'op mijn rug^etf op Nfets 'hielp, wat iluaok pe tste vernam ik, hoejpnand ge- aanwending van zalf en ik ik eer.s te gebruik^? De jeuking ,euw voor dejKn en nog steeds tame zal ik Uw uit- icommandeeren." (w. g.) »Door toepass nezen van een het bovenücha^ bruikte. Ten nezen was doqj besloot deze verdween als is deze niet teruf stekend genecsmlH Mej. Raaman. Verzekert U, dat men U de echte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort, die Mejuffrouw Raaman gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt fianco na ontvangst van postwissei a F, 1.75 voor één of F. 10.— voor zes doozen. 20

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2