NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. GIOVANNI 1L PORESTIERE. FEUILLETON. BINNENLAND. No. 44 Zaterdag 30 Mei 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Een verhaal uit Sicilië. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Elk jaar opnieuw brengt de nationale militie aan tal van huisge zinnen hare lasten en bezwaren. Het dragen van die lasten heeft men zich nu eenmaal te getroosten, zoolang de verplichting der dienst vervulling aan de burgerij is opgelegd. Maar meermalen doet zich de vraag voor, of niet menige dier lasten noo- deloos gedragen, of thans aanmer kelijk verlicht zouden kunnen wor den Zoo vonden we in het weekblad «Patrimonium" een aanmerking, die de overheid ongetwijfeld goed zou doen, in het belang der burgerij in over weging te nemen. Het betreft het tijdstip der indeeling van de miliciens. De loting heeft plaats in October. Daardoor wordt reeds aangewezen wie diensplichtig is, en wie niet. Lotelin- gen, die een zoogenaamd «twijfelnum- mer" getrokken hebben, verkeeren dan nog in het onzekere. Hun kans om opgeroepen te worden hangt af van mogelijke afkeuringen na de op komst van de dienstplichtige nummers. Wanneer dat zal gebeuren, weten ze niet. Dat komt later zoo maar eens uit de lucht vallen. Immers in Maart moeten de «jon gens" opkomen en als ze opgekomen zijn, worden ze ingedeeld. Dan wordt elk milicien voor het eerst gewaar tot welk wapen hij zal behooren, in welk garnizoen hij zal liggen en hoe lang hij zal moeten dienen. Dan komen de nakeuringen en de «uitvallers." En eerst dan kun nen de «twijfelnuramers" zich gereed maken. Wordt deze regeling aldus vraagt het straks genoemde blad door den dienst bepaald geëischt. Wij gelooven het niet. Ee toch ontstaan er heel wat moei lijkheden door. Een jongeling, in dienstbetrekking, maakt zich vrij met het oog op den dienst. Hij komt op voor een dag, maar wordt dan voor een half jaar naar huis gezonden. Een ander denkt vrij te wezen en gaat in dienstbetrekking, maar krijgt plotseling bericht, dat hij moet op komen. Weer ongelegenheid voor den pa troon en den bediende tegelijk. Deze gevallen doen zich dikwijls voor. En die kunnen voorkomen worden. Waar de loting in October plaats heeft, kan men zeer goed in Novem ber of December beginnen met de indeeling. Zoo goed als voor de loting kan men de miliciens voor de indeeling even laten overkomen. Dan weet elk tijdig waar hij aan toe is en kan met het oog daarop zijne maatregelen nemen. Oris dunkt deze quaestie wel de moeite waard, om haar onder de aan dacht van den betrokken Minister te brengen. De particuliere synode van de Geref. kerken in de provincie Utrecht zal gehouden worden op Woensdag 10 Juni a.s des morgens half 10 uur, in de Oosterkerk te Zeist. Behalve de huishoudelijke zaken, komen op de agenda de volgende voorstellen voor: I. Van de classis Amersfoort. A. De Particuliere Synode van Utrecht verzoeke aan de in dit jaar ie houden Generale Synode, te bepalen dat aan studenten in de theologie niet eerder verlof zal worden gegeven, om in de kerken een stichtelijk woord te spreken, dan wanneer zij het candidaats-examen hebben afgelegd. B. Verzoek van de classis Amers foort om haar volgende besluit' over te nemen en door te zenden naar de Generale Synode «De classis Amersfoort besluit, om zich tot de Generale Synode, te houden in den zomer van 1908 te Arasterdam, te wenden met bet verzoek zich te willen uitspreken, of zij met de schrap ping der zinsnede «om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst; om het rijk van den anti christ te gronde te werpen" bedoeld heeft, dat de overheid in hot «weren" ganschelijk geene roeping zou hebben; of indien wel, welke die roeping dan is en voorts eene positieve verklaring te willen geven van wat de overheid naar de eerste tafel der wet heeft te «bevorderen." D. «De Particuliere Synode van Utrecht verzoeke van de Generale Synode een antwoord op de vraag: Behoort het ontslag van een vertrek- kenden Dienaar des Woords in te gaan met het einde van zijn dienstwerk in de kerk, die hij verlaat, of met de bevestiging in den dienst der kerk die nem ontvangt?" II Van de classis Utrecht. «Tot wegname van ongelijken druk worde de regeling van art. 13 D. K. O. daarheen geleid, dat het onderhoud der emirit.-pred., pred. wed. en weezen gemeenschappelijk geschiede door de gezamenlijke kerken in Nederland." Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen dat op Dinsdag en Woens dag, den 9 den en lOden Juni a.s., door de leden van de Verein für Heide-, Moor- nnd Wiesenculturen te Munster een excursie zal worden ge maakt naar ontginningen in de om geving van Enschedé en I^onneker, terwijl tevens een bezoek zal worden gebracht aan het Centraal-Bureau uit het Landbouwcomité voor den ver koop van landbouwbenoodigdheden der Coöperatieve Landbouwersbank en Handelsvereniging, deZuivelfabriek en den Proefstal voor het opvokken van kalveren. De Duitsche excursion- nisten zullen den 9 den Juni te Ensche dé aankomen en ontvangen worden door het Hoofdbestuur der Nederland sche Heidemaatschappij, terwijl de excursie den lOden Juni op Duitsch grondgebied zal worden voortgezet. Leden der Nederlandsche Heide maatschappij, die deze excursie wen- schen bij te wonen, worden verzocht zich vóór den 5den Juni te willen aanmelden bij den Directeur der Maatschappij, Nieuwe Gracht te Utrecht. Zag het er Donderdagochtend aanvankelijk ietwat druilerig uit, het weder werd gaandeweg beter en ein digde zelfs met een bij uitstek fraaien avond. Dat oen en ander aan het muziekfeest ten goede kwam, behoeft wel geen betoog. Reeds in den vroegen ochtend brachten locaal- en gewone treinen geheele drommen vreemdelingen naar Amersfoort, terwijl het op de naar de stad voerende fraaie wegen letterlijk wemelde van fietsrijders. Bij de oflicieele ontvangst in de tooneelzaal der sociëteit «Vereeniging" werden juryleden, directeuren en pre sidenten der mededingende corpsen namens het Eere-comité welkom ge- heeten door den heer S. J. van Duinen, voorzitter der vereeniging «Handel en Nijverheid", waarop na de aanbieding van den eerewijn door den Bonds voorzitter, de heer L. Dokkum uit Baambrugge, met een enkel woord werd dankgezegd. Inmiddels hadden op den Hof de verschillende corpsen met hunne vaandels zich opgesteld en na aan de Stooveslraat de rijtuigen waarin de leden van het eere-comité, de jury en het Bondsbestuur in den stoet te hebben opgenomen, ging het onder het spelen van vrooljjke mar- schen naar het feestterrein. Te 1 uur ving het concours aan om onafgebroken voort te duren tot ruim 8 uur. De jury had dan ook voorwaar geen gemakkelijke taak hetgeen blijkt uit het gering verschil in het aantal punten waarmede de verschillende prijzen werden behaald. In de derde afdeeling fanfare be haalde Excelsior uit Woerden den len prijs met 178 punten en Crescendo uit Baambrugge den 2en prijs met 121 punten. Erica uit Barneveld en V. 1. O. S. uit Mijdrecht waren niet opgekomen. In de derde afdeeling Harmonie verwierf Fidelio uit Woudenberg, directeur C. H. Stoetzer, den eersten le prijs met 137 punten, Caecilia uit Scherpenzeel, directeur J. A. Jochems, den tweeden le prijs met 136 punten en Caecilia uit Veeneri- daal een derden le prijs met 128 punten. Semper Crescendo uit Ame- rongen den 2en prijs met 116 punten en Ons Genoegen uit Rhenen den 3en prijs met 86 punten. In de tweede afdeeling fanfare werd de le prijs behaald door het Loenen- sche fanfarecorps met 136 punten, de 2e prijs door Leo uit Hilversem met 117 punten, de 3e prgs door Eendracht uit Huizen met 85 punten. In de tweede afdeeling Harmonie den eerste le prijs Voorwaarts uit Utrecht met 164 punten, den tweeden le prijs Amersfoortsche iluziekver- eeniging met 154 punten, den 2en prijs Abcouder harmonie te Abcoude met 120 punten. In de eerste afdeeling harmonie kon geen eerste prijs worden toe gekend. De 2e prijs verwierf Kunst aan 't Volk uit Utrecht met 133 punten. Iu de hoogste afdeeling fanfare kwam alleen Crescendo uit Baarn uit die ook met 198 van de 200 te behalen punten een eersten prijs verwierf, plus eene eervolle ver melding en eene loftuiting van de jury voor de prachtige uitvoering van het verplichte nummer. Onze Amersfoortsche musici heb ben het er dus wederom flink afge bracht. De Amersfoortsche Muziek vereniging is weer een sportje hooger geklommen op den weg naar «Uit muntendheid" en haar directeur de heer Jochems raag evenals zijn collega van de Woudenbergsche vereeniging Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 2) De lucht bleef een oogenblik vervuld van het gegil der kinderstemmen, de schelle, knarsende, fluitende muziek en het ruw, hart en zcnuwpijnigende geschreeuw van het dier. fl '0,va.IJ'n.i i' forestiere vluchtte haastig het «Caue unione" binnen, waarheen hij op weg was geweest. Het koffiehuis was volgepakt. Al de smalle lederen sofa s langs de muren waren door gasten in beslag genomen. Allen dagelij ksche klanten, maar er stonden geen flesschen of glazen op kleine door vuil bevlekte marmeren tafels voor die banken. Men bestelde in het geheel niets. Dat lag klaarblijkelijk niet in de gebruiken der klanten en de eigenaar scheen ook mets dergelijks te verwachten. Hij stond met de handen in de zijden en de muts op het hoofd, midden de in zaal en knikte den binnenkomenden toe, al naar gelang zij kwamen. Men vernam slechts éqji enkele stem. Die van den schoolmeester Teodore Falcone. Hij las hardop uit de pas verschenen Giornale di Sicilië de berichten van den krijg in Afrika voor. Er was groot nieuws heden. Een telegram over den slag hij Amba Alagi. Majoor Toselli had met zijne colonne blanke soldaten, onze soldaten, wonderen van dapperheid verricht. De gansche schare had als helden gestreden en was als helden gesneuveld. Hoezeer had men door heel Italië, van den aanvang van dien noodlottigen oorlog af, gehunkerd naar eene tijding als deze. «Nu hebben wij dan toch eindelijk eens iets, dat men durft gelooven," zeide de schoen maker, de handen op tafel neêr latende komen «Ik veronderstel niet dat dit bericht werd opgesteld door de regeering zelve, zooals zij anders gewoon is te doen, om ons zand in de oogen te strooien. Hier is er geen sprake van, dat wij eenige voordeelen behaalden, of dat de Abbessyniërs zich terugtrokken. Dat zijn zij anders gewoon te zeggen en den dag daarop zijn zij genoodzaakt het te herroepen, opdat men niet met eigen oogen zou kunnen zien hoe zij liegen. Wat ze ook •vertellen,' de uitslag blijft altijd dezelfdede vijand neemt betere stellingen in, omsingelt de onzen of lokt ze in de een of andere hinderlaag! Maar dit hier is waar. Hier vermeldt men alleen de ramp en het verlies van menschen- levens, het neersabelen der gansche colonne. Maar er staat ook dat zij dapper zijn geweest, wonderbaar dapper en dat geloof ik. Lees nog eens over wat de courant zegt, signor Falcone. Het doet goed dat andermaal aan te hooren." De onderwijzer las: «Welk een bewonde- renswaardigen heldenmoed werd door dezen kleinen troep en hare dappere aanvoerders aan den dag gelegd! Deze prachtige jonge helden hebben onbetwistbaar Italië's vlag hoog gehouden. Hun dankbaar vaderland zegent hen Eene bevende stem liet eene vraag hooren. «Zijn zij allen dood?" «Bijna allen forestiere. De lijst der geval lenen verschijnt morgen." «Had il forestiere den een of anderen bloed verwant bij majoor Tosseli's colonne?" De lippen van il forestiere trilden, maar hij zeide geen woord. Zijne oogen volgden den een na den ander, al naar gelang zij het woord voerden. Nu begon de schoenmaker weder te spreken. «Ahessynië is een onvoordeelig land voor lieden van mijn vak. Hebt gij gelezen dat de vijand blootsvoets vecht? Voor het overige zijn zij goed gekleed; maar van schoenen willen zij niets afweten. Zij beweren, dat de goede God, toen Hij op aarde rondging, geen schoenen droeg en dat bij gevolg alle ware Christenen barrevoets behooren te gaan. Dat zou me eene orde van zaken geven 1" «Maar de Abessyniërs zijn immers geen Christenen?" vroeg een landbouwer. «Jawel, compére Paspuale; ze gelooven niet aan den paus; maar Christenen zijn zij toch op hunne manier en zij doen het zonder schoenen, ik vertelde de reden waarom." «Misschien komt het wel doordat zij bloots voets gaan, dat zij vlugger zijn dan de onzen en ze altijd overvallen, zooals zij doen. Wan neer het er daarentegen op aankomt eene positie te verdedigen «Ja, wij moeten nog zien hoe het met Makallé zal afloopen. Ik vrees slecht, want alles gaat slecht in Afrika." Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1