BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vat in de meeste gevallen gelukt en tol vermindering der angst leidt. Met zweepslagen komt men hier niet verder, daarom een zachte en rustige behandeling, alleen daardoor wordt angst en vrees verbannen. Koopman. Andere binden worden verzocht dit over te nemen. Nonvlinderplaag in ons Land. De Inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen te Utrecht, zendt ons het bericht dat de Nonvlinderplaag, die in België in de laatste jaren zoo veel verwoestingen in de dennenbos- schen aanricht, ook hier te lande is opgetredende rupsen van den Non- vlinder toch hebben de bosschen onder de gemeente Alphen bij Tilburg ernstig aangetast; in deze gemeente komen honderden Hectaren dennenbosch voor, waarvan verreweg het grootste deel in meer of minder sterke mate wordt bevreten, zoodat groote schade hier dan ook te duchten is. Het is hoogst waarschijnlijk dat de Nonvlinder ook elders reeds opgetre den is, zonder dat men dit tot nu toe bemerkt heeft, daar de schade aan vankelijk weinig in bet oog valt. Teneinde de nonvlinderplaag met kans op succes te kunnen bestrijden, is het van het grootste belang de noodige maatregelen te nemen, vóór dat zij een grooten omvang heeft ver kregen. In verband daarmede is het dringend gewenscht. dat de boscbbe- zitters nagaan of ook rupsen, poppen of vlinders van dit schadelijke insect in hunne bosschen aanwezig zijn. Het best kan men op dit oogenblik dit insect ontdekken door op den grond nauwkeurig nategaan of zich daar ook de bruingroen gekleurde, overlangs gegroefde uitwerpselen van de rups bevinden. Voornoemd Inspecteur zendt op aan vrage gratis de door het Staatsbosch- beheer uitgegeven brochure over den Nonvlinder toe, die behalve de noodige gekleurde afbeeldingen vau rups, vlin der, uitwerpselen enz., duidelijke aan wijzingen omtrent de bestrijding bevat. Naar hel U. Dbl." meldt, zijn er plannen aanhangig om te Utrecht eene tentoonstelling te organiseeren, waarop uitsluitend inzendingen zullen worden toegelaten van industriën in de provincie Utrecht. Het initiatief in deze is genomen door de Utreehtsche Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingen verkeer; zij riep ter bespreking van een en ander de bestuurderen van de Kamer van Koop handel, van de Handelssociëteit, van de Maatschappij van Nijverheid ter vergadering bijeen, teneinde over het denkbeeld van gedachten te wis selen. Deze vergadering werd dezer dagen gehouden in Hotel des Pays-Bas; het voorloopige voornemen is om de tentoonstelling te doen houden in 1909 of 1910. Kiesrecht van vrouwen I De «Nieuwe Ct." is van oordeel, dat een land, dat alle of nagenoeg alle meerderjarige mannen tot de stembus toelaat, geen geldig argument heeft om het stemrecht aan alle vrouwen te onthouden. Tegenover eer. geestelijk ontwikkelde vrouw, die om een slembiljet vraagt, staat een be- stijder van vrouwenkiesrecht ten slotte verlegen. Of het gehalte van het parlement door het invoeren van vrouwenkies recht zal verbeteren, hangt volgens de »N. Ct." af van de mate van be hoedzaamheid, waarmede de eerste stap op dezen weg wordt gezet. Niemand zal durven volhouden, dat door medewerking van vrouwen aan de samenstelling van het parlement het zedelijk peil van dit lichaam zou dalen. De verkiesbaarheid der vrouwen een noodzakelijk gevolg van het uitoefenen van kiesrecht door de vrouwen heeft veel bestrijding, doch voor die verkiesbaarheid zullen ook vele mannenstemmen noodig zijn. Maar hoe een regeling te vinden, die de hervorming geleidelijk doet plaats hebben? Men moet beginnen met het stellen van een boogere leeftijdsgrens en van zekere voor waarden van geschiktheid. Kiesrecht te verbinden aan den ongeuuwden staat kan niet. Zou de ongehuwde vrouw meer bevoegd zijn tot oor- deelen en onderscheiden dan de ge trouwde? Het bezit van een diploma lijkt der »!V. Cf." een geschikte toetsteen, als overgang tot een later allicht meer uit te breiden vrouwenkiesrecht. Dat verhindert dat nieuwe drommen zoogenaamd «stemvee" naar de ver kiezingslokalen worden gedreven, of dat de heele hervorming neerkomt op een verdubbeling van de stem van honderdduizenden gehuwde mannen. De «IV. Ct." meent, dat de Neder- landsche vrouw zich nog maar weinig heelt uitgesproken ten gunste van kiesrecht voor vrouwen. «Dat is in onze oogen geen reden om het te onthouden aan de Neder- landsche vrouwen, die bet wenschen, zegt het blad, en er zich eenige inspanning voor willen getroosten, maar wel een reden om niet plotse ling tienduizenden onverschilligen of afkeerigen kiezer te maken. Voor de verhefling van het algemeene peil der geestelijke ontwikkeling van de vrouw kan het bovendien slechts bevorderlijk zijn, indien de veikrijging van bet kiesrecht voor haar aan de verkrijging van een verstandelijk onderscheidings- teeken wordt verbonden. Hoe dit zij, bij een mogelijke Grondwetsherziening schijnt ons de verwijdering van de absolute belet selen, welke thans nog aan de invoe ring van vrouwenkiesrecht hier te lande in den weg staan, ten zeerste gewenscht." Bij het op 4 en G dezer gehouden toelatingsexamen voor kl. 1 der boo gere burgerschool zijn van 61 kandi daten 49 toegelaten, terwijl aan 2 een voortgezet examen is toegestaan. Toegelaten zijnClasine J C. van Andel, L. G. M. Baas Becking. A. J. F. de Boer, Cornelia M. H. J. Boom, G. A. M. L. P. Brandenburg van der Gronden ('s-Gravenhage), Sophia L. Hilling, H. A. Coster, D. A. van Dalen, (Buss.), N. A. A. van Dijk, J. W. U. Doornbos. A. van Dormolen, Adriana F. C. Entzinger, Pietje G GeertstBuss.) E. J. Hilling (Buss.), Pb. F. L. van Hombracht, J. J. Jurnssen (Buss.), Theodora C. M. van der Kaaij. M. P. Kokje (Lemmei). D. van Kolfschoten, R. Koudijs, \V. A. J. Maarleveld. C. H. K. Mahler, L. C. E. Mahler, P. G. E. Meijer, W. D. van Muurik (Buss.) H. A. Munzebroek, J. Oosterhuis. (Appel), J. Roggeveen (Buss), K. H. Schoneboom (Buss.), D. A. Schreuder, Carolina Schwarzer (Buss.) J. G. La Beur (Buss.) A. J. van der Slutjs, W. Spencer Elce (Veenend.), Heintje de Weert (Nijk.). J. Terpstra, J. E. F. A. Alberdingk Thijm (Baarn), A. van den Tol (Baarn), Ro Troulder, Angeline J. Ph. Vermaas (Buss.), Geer- truida R. de Vries, E. P van der Wal (Veenend.) D. J. Wever (Finsterwolde). F. C. de Ruijter de Wildt, E Willem- stijn, J. W. C. Wollerbeek N. L. Wij- mer (Zeist). K. Zeevat (Buss.). N. J. Zijlstra. De uitslag voor de hoogere klassen wordt Woensdag 8 Juli bekend. Aan de Kon. Militaire Academie zijn o.a. bevorderd de cadet der artil lerie h. t. 1. A. L. de Stoppelaar Blijdesteijn van het 2e naar het 3e studiejaar en de cadet der artillerie h. t. I. W. Doorman van het Ie naar het 2e studiejaar. De heer R. G. Rijkens is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Het bestuur van de Amersfoort- sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose is thans als volgt samen gesteld Jhr. J. W. A. Barcbman Wuijtiers, eere-voorzitter; baronesse Rengers, presidente; dr. H. W. Schreuder, secretaris; baronesse van Hogendorp, penningmeesterbaronesso van Olde- neel en de heeren P. M. L. de Bruijn Prince, H. W. E Vrijdag en W. G. Oosterman, leden. Krachtens gewijzigd voorschrift is de cursus voor opleiding tot den officieisrang voor de 4e divisie van het veldleger gevestigd bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. Ten overstaan van de architect W. Salomons had gisterenochtend de aanbesteding plaats voor den bouw van verschillende getimmerten voor de renbaan op «Birkhoven." De renbaan zelf wordt 16 M. breed en zal een lengte hebben van 800 M. Haar lange as is 316, haar korte as 129 M; Aanbesteed werden thans tribune met bullet, rechterstoel, muziektent, vier entreegebouwtjes, rijwieltent, vier urinoirs en een doset-gebouwtje, benevens 600 M. schutting aan den straatweg en 1700 M. afrastering dei- renbaan. De tribune wordt 32 M. lang en 7.50 diep en krijgt vijf rijen zitplaat sen het bullet heeft een diepte van 7.50 M. bij een lengte van 8 M,; de rijwielbewaarplaats zal 20 M. breed 8.50 M. diep worden; de stal, lang 34 en diep 9 M., krijgt 12 boxes en evenveel gewone paardeplaatsen en wordt achter de tribune geplaatst. Het thans aanbestede moet uiter lijk 1 September aanstaande worden opgeleverd. Er waren Tl inschrijvingen en wel van de heeren: J. M. van Veen, te Amersfoort, f10935; J. van Harpen, aldaar f10873; G. C. Blanken, aldaar, f10534; H. Keizer, aldaar, f10450; Mosterdman van Es, aldaar, f 10360; G. van den Bongaard, te Leusden, f10280; T. H. van Hoogevest, te Amersfoort, f 10228W. van Achter- bergh, aldaar, f 10125Lensing Van de Vijzel. 19995; Jac. Beek, te Hilversum, f9870; en G. Wassink, te Amersfoort, f9160. De gunning is in beraad gehouden De aannemers achtten het bijna ondoenlijk, het werk op tijd gereed te hebben; enkelen hunner verklaar den onomwonden de boete van f10 per dag voor te late oplevering op de inschrijvingssom te hebben gelegd. Het ligt in de bedoeling, nog dit najaar een ruiterfeest te geven. De heer G. Reima, onderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv. Diaconieschool No. 4 te Utrecht In eene Zondag a s. door hel Hoofdbestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de provincie Utrecht te houden ver gadering, zal worden bepaald welke medailles beschikbaar zullen worden gesteld als prijzen voor het op Hemels- vaartsdag alhier gehouden concours. Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn zal Zondag a s. voor den Doopsgezin den Kring als spieker optreden. Burgemeester en Wethouders hebben tot beëedigde meters en wegers benoemd W. van Doorn en H. van Doorn. Maandagochtend werd door de politie een gesignaleerde, die nog 3 dagen te goed had, aangehouden en naar Utrecht geleid, tot het onder gaan van zijn straf. Zondagochtend werd in de Ge reformeerde kerk A aan de Lange- gracbt eeu bankbiljet van f 100. gecollecteerd, waarbij een brietje met verzoek de helft van dit bedrag te doen toekomen aan de Gereformeerde kerk B aan de Zuidsingel. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk, op 15 Juli te houden, is aan gewezen de heer W. Kleber, ouderling dier kerk alhier. Aan de huzaar W. L. Alberts van de rij- en boefsmidschoo! is de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon benevens loffelijk getuigschrift verleend, voor het dooi hem met levensgevaar redden van een drenkeling uit de Flierbeek op 7 Mei 11. Wij herinneren nogmaals aan de lezing door den heer A. J. Schreuder, directeur van het medisch-paedago- gisch instituut «Klein Warnsborn" bier Zaterdagavond in «De Arend" te houden over het onderwijs aan achter lijke leerlingen. Zondag a.s. zal bij gunstig weder door een groot aantal wielrijders een tocht langs de Vecht worden gemaakt. Naar wij vernemen staat een bezoek aan Kees (de heer Üudok de Wit) op Slangen vecht ook op het programma. De dames Cb. C. Maassen en A. Prillevitz verwierven het eind diplomavan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam. Zigeunerleven. Heden arriveerden met hun woon wagen drie personen die, op de wijze van de heeren Blokzijl en Pisuisse, een tocht door het land wenschen te maken, ditmaal, in het belang der schilderskunst en der journalistiek. De schilders zijnG. W. Korteling en Frans van der Beid uit Deventer en de journalist, coriespondent van een Kopenhagensch blad in Martin Jensen van Kopenhagen. Wy hebben den wagen bezichtigd. Deze zag er zeer primitief uit. De ruimte voor de drie personen is vol strekt niet te groot. Zij slapen op matrassen, twee met het hnofd naar het achtereinde van den wagen en een naar den ingang. In den wagen hangt een petroleumlamp en bevindt zich heel eenvoudig kookgerei. Martin Jensen fungeert voor kok. Hun wagen wordt door hen persoonlijk voortge trokken; zij hadden dien bijv. van Velp naar Doorn getransporteerd. Geld hebben zij niet medegenomen, zij leven van de opbrengst hunner schetsen en van den verkoop van prentbriefkaarten. Gevraagd of een dergelijk leven hun op den duur bevallen zou, antwoordden zij eerlijk «Het is nu wel aardig, maar op den duur mist men te veel waaraan men gewend is." In Velp had Jensen, die zooals zijne makkers verzekerden, goed zingt, aardig wat opgehaald met zingen. Zij deelden ons nog mede, dat hunne vermomming zoo goed bleek te zijn, dat zij door hunne tijdelijke stand- genooten nergens werden gewan trouwd, maar volkomen als hunne gelijken werden beschouwd. Amersf. Dagbl. Genezing van kaalhoofdigheid. Dank zij den heer J. Cerati haar- kundige Zoutsteeg 4 te Amsterdam is niemand meer gedoemd met een kaal hoofd rond te loopen. Deze heer is er in geslaagd om een plantaar dig preparaat samen te stellen, het welk in samenwerking met massage in staat is het hoofdhaar weder te ontkiemen, zelfs daar waar hat reeds jarenlang verdwenen was. Ook zwak- hoofdigen en zij die aan hoofdpijn lijden vinden bij het middel en de methode van genoemden heer onge twijfeld baat. Zij die dus gaarne hun hoofdhaar terug willen hebben, raden wij met gerustheid aan den heer Cerati te gaan raadplegen. De Doorwcrth. Naar men aan hel »U. D." meldt, heelt de heer J. W. F. Scheller op hem gedane vragen geantwoord, dat de vrije wandeling op het onlangs door hem gekochte landgoed de Door- werlh zal bestendig blijven. De heer Scheller heeft besloten het kasteel Doorwerlh niet te restaureeren, doch zoover te herstellen, dat verdei verval wordt voorkomen. De gelegen heid tot vrije bezichtiging voor ieder zal blijven bestaan. Kinderwedstrijd. Een voornaam onderdeel van de kindertentoonstelling inden Dierentuin te 's Gravenhage, een deel waarvan de gewone bezoekers hoegenaamd niets merken, omdat het gebeurt in een aparte zaal, waar alleen de onmiddellijk daarbij betrokkenen worden toegelaten, is de keuring voor de prijzen. Het medisch onderzoek is veel eenvoudiger dan het artistieke, het meerendeel der kinderen wordt daarbij niet eens uit gekleed. Het keuren van den schoon heidsprijs heeft meer orn 't lijf. En dat was het duidelijkst aan de kinde ren zelf te mei ken. 't Was een ware huilpartij achter de schermen waar moeder hen uit kleedde. 't Was ook zoo vreemd alle maal. Midden op den dag, al bun kleertjes uitzoo iets gebeurt hun immers hoogstens éénmaal per week, als ze in 't bad moeten. En dan bij al die vreemde menschen. Och, och, wat voelden ze zich be droefd. 'l Is dan toch ook zoo vree- selijk om midden in de kamer voor al die zwarte heeren op een tafel te staan. Ja, dan waren ze met geen koekje zoet te krijgen en alle grapjes van de juryleden bleven vruchteloos. De moeders zelf misten doorgaans allen tact; keken radeloos van 't kindje naar de heeren en terug, niet wetend, hoe het te bedaren. Waar zijn zulke menschen eigenlijk moeder voor? Maar zoo waren de kleinen goddank niet allemaal. Er waren er die flink als bewuste menschjes al, poseeren, armpjes en beentjes bewogen zooals 't hun gevraagd werd en vriendelijk glimlachten om al die onbescheiden blikken. En dan waren er ook moeders met tact, wij moeten het erkennen, maar helaas niet veel De kindertjes zelf? 't Was aardig al die lichaampjes te zien, zoo zonder leelijk makende kleeren. Bij de meesten waren de indi ukken na het uitkleeden nog aanwezig: 100de striemen om 't middel en om de beentjesbij sommigen was het vleesch op die plaatsen zelfs al blijvend ingedrukt door knellende kousenbanden, banden om 't middel of armbandjes. De klee ding is gewoonlijk nog niet erg ge zond het leek er niet naar. Als we alleen maar vertellen dat er een kindje was van nog geen vijf met een cor- setlijfje met baleinen aan. Wel 't summum. Zoo over 't algemeen waren er toch niet veel mooi gebouwde kindertjes bij. Heelemaal goed geproportion- neerd was maar een enkele. Gewoon lijk ontbrak er wat aan. Waren borst en beentjes goed dan was 't rugje leelijk, was het lijfje in orde, dan waren de beentjes krom en dwars. De huidskleur liet ook te wenschen over grauwgeel sommigen, bij groen af. Eén prachtig blank kindje was er maar bij alle kleuters, die Vrijdag middag op de tafel hebben gestaan. En dan het haar, dat vreeselijk leelijke haar, gemaltraiteerd nog door de ouders, die er kroeskrulletjes of wat anders van maakten I Een kindje met mooi haar? Er was et geen een. De kleur wel het voornaamste in dit geval was altijd leelijk. De jury had geen gemakkelijke taak. We zijn zeer benieuwd, welke baby den eersten prijs zal krijgen. Kersen en Bessen. Men schrijft uit de Betuwe De verzending van zwarte kersen naar Engeland is begonnen; de prijs is nog onbekend. Duitschland trekt heden weer veel Meikersen, terwijl de fabrieken voor inmaak en het fabri- ceeren van kersenwiju duizenden pon den opkoopen. De campagne is in vollen gang en de bedrijvigheid zeer groot Ook worden thans roode bessen op gekocht voor 8 cent per KG. De voorraad hooi te Kampen de vorige week door de hier en in de omstreken wonende veehouders on- dor het mooiste weder binnengehaald, was enorm. Dat de boeren naar rust verlangen is te begrijpen. Ook op 't Kampereiland hoort men van een zeer mooien oogst, terwijl er als gewoonlijk op de qualiteit te roemen valt. Bui- tenhooi werd verkocht voor f 14.50 15.25; één partijtje, het eerste voor f 17 per 500 K.G. Binnenhooi werd nog niet verhandeld. Een vreeselijke brand, veroorzaakt door den bliksem, woedt in de uit gestrekte petroleumbronnen van Tus- tanowics bij Boryslaw, in Galicië. Een put werd getrollen en de ontzaglijke vlam, welke daardoor ontstond, stak ook de overige aan. Ook het reservoir van Boryslaw en 700 waggons met petroleum loopen groot gevaar. De De brandende stroomen petroleum vloeiden naar de dorpen in de nabij heid, waar zij wel grroote schade aan richtten maar geen menschen deden omkomen. De overheid heeft een com pagnie soldaten naar de plaats des onheils gezonden maar er kan weinig gedaan worden. Voor Huis en Hol. Veel te weinig wordt er aan ge dacht, dat men bij het gebruik van pompwater blootstaat aan loodver- giftiging: zeer kleine hoeveelheden lood kunnen reeds gevaarlijk worden, waarom dan ook looden pompbuizen en waterleidingbuizen gevaarlijk kun nen zijn en het in ieder geval is aan te raden 's morgens den eersten emmer water uit de pomp niet te gebruiken als drinkwater. Ook lood houdende gereedschappen behooren in de keuken niet thuis. Wie aan de zuiverheid van zijn drinkwater twijfelt, late het bij een apotheker- scheikundige onderzoeken. Zuiver water is voor het behoud der gezondheid van zeer groot belang. Een recept voor gezonden en zieken is Neem een kop vol opgeruimdheid. Met een dosis goeden moed, Daags twee lepels lijfsbeweging, Matig lauw gebruik is goed. Vijftig pillen vaste spijzen, Aangemengd met goeden wijn: Een tinctuur van vergenoegen, 't ls de beste medicijn. Twintig droppels geest van vreugde Met een poeder levenszout En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goud. En vindt gij bij dit receptje Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor hel allerlaatste Nog een pleister van geduld,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2