BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. remde nog in tijds, enkele meters vóór de versperring. De auto werd onbelangrijk beschadigd. De minister zelt was niet in het voertuig. Mevrouw Von Einem en een militair dokter, die in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. De Koningin-Moeder vertoeft van 1 tot 3 Augustus op HetLooen zal 3 Augustus naar de Residentie gaan. om reeds dien dag de hulde- betooging te aanvaarden. Défilé voor de Koningin. Gisterenochtend maakten eenige escadrons van het 4e regiment huzaren van Deventer en Zutphen een mili tairen raarsch naar Apeldoorn. Bij het paleis 't Loo defileerden de troe pen voorbij de Koningin en Prins Hendrik. H. M. bevond zich bij het hek van den oprit naar 't paleis en onderhield zich gedurende het défilé rnet generaal Mathon. De officieren werden ten paleize aan den lunch genoodigd, terwijl de manschappen in het koninklijk park op brood en ver- verschingen onthaald werden. De non vlinder. Woensdag jl. heb ik een bezoek gebracht aan de dennebosschen onder Alphen, welke door den nonvlinder geteisterd worden aldus wordt in het v. N -B." geschreven, 't Is vreeselijk om te zien, hoe dat onge dierle daar huishoudt. Honderden hectaren naaldhout zijn bijna geheel van hun naalden beroofd en nog duurt de verwoesting voort Wat moet er van al dat hout worden in het aanstaande jaar? Misschien krijgt het dan weer een nieuw groen kleed, maar als ook dit door het vraatzuchtige dier geheel vermeld wordt, dan is ongetwijfeld al dat hout ten doode gedoemd. Wat een ramp zou dat zijn voor deze streken, en niet alleen voor deze! Want zonder doortastende maatregelen zal bet kwaad steeds in omvang toenemen. Tot Woensdagavond waren ongeveer 75 Kilo vlinders en poppen gevangen, wat een geheel vertegenwoordigd van 000 a 700 duizend. Door het branden van vuren, waarin de vlinders op sommige plaatsen als tallooze sneeuw vlokken dwarrelen, is een kolossaal gelal vernietigd. Het branden van lampen, rustende op met lijm besmeerde schalen, had geen resultaat. En toch de tallooze witte plekken op de stammen zijn evenzooveel vlinders en een onderzoe kende blik in de barsten der schors en aan de uiteinden der takken doet een leger van poppen ontdekken, die vóór half Augustus dat getal vlinders nog komen vermeerderen. Vraag nu niet, hoeveel millioenen eitjes misschien reeds verborgen zitten onder de schors, om in het volgende voorjaar het aanzijn te geven aan de vraatzuchtige rupsen, die het thans aangevangen vernielingswerk zulleD voltooien. Welke bosschen zullen dan aan de beurt komen, om vernield te worden? Reeds van verschillende zijden zijn mij nonvlinders vertoond, die te Chaam gevangen zijn, ook in de richting van de bosschen op het buitenverblijf «Hondsdonk". Het geldt hier niet het belang van een dorp of van een streek, maar van het gansche land. Noord-Brabant toch is voor 3 procent, ons land voor bijna 8 procent met bosch bedekt en door de talrijke ontginningen neemt de oppervlakte jaarlijks toe. Het geldt derhalve een algemeen belang, en daarom is het te hopen, dat van regeeringswege doortastende maatre gelen mogen genomen worden om het voortwoekeren van het kwaad tegen te gaan en deze streek van hun plaag te bevrijden. Te meer nog, omdat het geldelijk belang van den Staat er bij betrokken is. Immers, de bosschen, beboorende tot het Staatsboschbeheer in deze streken, zijn reeds door het vernielend insect aangetast. De gisterenmiddag gehouden Raadsvergadering week in velerlei opzicht af van de gewone. Daar de burgemeester en de gemeente-secre taris met verlof waren, werd de ver- gaderinggepiesideerd door den oudsten wethouder, den heer E. L. Visser, als secretaris bijgestaan door hoofdcom mies ter secretarie Jhr. S M. van Reigersberg Yersluys, terwijl Mr. J. K. H. de Beaufort als griffier fun geerde. Van de raadsleden ontbraken op het appèl de heeren Van Esveld, Tromp van Holst, Hamers, Jorissen, Van Duinen, Hagedoorn en Kroes. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelde de voor zitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Eene missieve van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende goed keuring van het raadsbesluit van 30 Juni tot het aangaan eener tijdelijke geldleening; een besluit van Gedeput. Staten waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven op de be grooting 1908, van Burgemeester en Wethouders bet proces-verbaal der kasopname bij den gemeente-ontvan ger op 14 Juli 1908; van J. van't Slot de mededeeling dat hij zijne benoe ming tot onderwijzer aan de openb. lagere school 3e soort aan de Koning straat onder dankbetuiging aanvaardt; een adres der bewoners van het Christiaanspark met verzoek om ver betering der wegen aldaar; een adres van J. Scheer met verzoek om opname in het ziekenhuis op eene vergoeding van f3,50 per week; een schrijven van J. H. Donath, voorzitter van de vrijwillige brandweer om meerdere en spoedige inlichtingen op zijn tot den Burgemeester gericht verzoek van A. M. Tromp van Holst, W. H. Piepers, H. Meursing, W. Middelburg en A. P. Schiöder het verzoek om van 1 Dec. 1911 het sportterrein bij «Birkhoven" telkens voor 5 achter eenvolgende jaren in huur te mogen ontvangen, welke stukken allen óf ter griffie werden gedeponeerd öf in handen van Burgemeester en Wet- houlers werden gesteld om advies. Alvorens tot de behandeling der op de agenda voorkomende punten over te gaan, wenscht de voorzitter even de door hem ten opzichte der vrijwillige brandweer genomen maat regelen (in ons vorig nummer reeds vermeld) voor te lichten. Het was reeds lang bekend dat er in de boezem dier vereeniging oneenig- heid bestond. De vorige week was echter bij het Dag. Best een schrijven ingekomen onderteekend door de commandeurs Massa, de Jager en Bosselaar, waarin deze wezen op de on rechtmatige handelingen van den voor zitter der vereeniging, verklaarde bij eventueelen brand nietde verantwoor delijkheid voor het gebruikte materieel op zich te willen nemen en verzochten ditaandegemeentebehoorendeigendom voorloopig niet ter beschikking van de Vrijw. brandweer te willen stellen. In eene vergadering van het Dag. Best. werd besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Ter geruststelling kon de voorzitter tevens mededeelen dat de opper- brandmeester de genomen maatregelen volkomen goedkeurdeen de verzekei ing gaf bij eventueelen brand over vol doende materieel en manschappen te kunnen beschikken orn de diensten der Vrijw. brandweer te kunnen missen. Daarna werd overgegaan tot be handeling der agenda. In de eerste plaats werd tot onder wijzeres aan de Meisjesschool benoemd mejuflrouw A. Hempenius te Beet gum. Op de voordracht kwamen mede voor de dames H. G. Peters te Deventer en J. Jansen te Baarn. Tot tijdelijk buitengewoon leerares in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool werd met algem. stem men herbenoemd mejuffrouw J. C. van der SchroolT. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de lie klasse der openbare jongensschool werd voorloopig teruggenomen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd z. d. en z. h. st. verlenging van verlof verleend aan de onderwijzeres mejuffrouw J. M. de Bruyn. Tot leden van het college van zetters werden met algem. stemmen benoemd de heeren E. L. Visser, J. Sinnige en T. van Daal; tot plaats vervangende leden eveneens met algem. stemmen de heeren A. Herschel Bz. H. C. van Dam en C. Prins. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling der jaarwedden van leeraren van de Hoogere Burgerschool, werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Daarop kwam aan de orde wat wij zouden willen noemen de hoofd schotel van het menu. Rapport van Burgemeester en Wethouders be treffende een adres van de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van Nederlandscbe onderwijzers inzake het ontslag van eene onderwijzeres. Dit rapport werd in zijn geheel reeds in ons vorig nummer opge nomen. In een keurige rede, zooals wij dit van hem gewend zijn, betoogde de heer Plomp dat Burgemeester en Wethouders in dezen volkomen correct hadden gehandeld, zoowel in het be lang van het onderwijs als van de betrokken personen en dat er geen sprake van kon wezen dat de rechts positie der onderwijzeres was ge schonden. Hij stelde ten slotte de volgende motie voor: De Raad der gemeente Amersfoort gezien het adres derafd. Amersf. e.o. van de Ned. Bond v. onderw. en de naar aanleiding van dit adres ge wisselde stukken: «Spreekt als zijne meeoing uit, dat de rechtspositie v. d. betrokken ambte naar niet is geschonden, Keurt de daarin besproken hande lingen van 2 leden van het dag. best. der gemeente goed, besluit het adres voor kennisgeving aan te nemen." De heer Gerritsen keurde ook de handelwijze van het Dag. Best. vol komen goed doch zou toch gaarne zien, dat voor het vervolg bij derge lijke gevallen de officieele stukken werden overgelegd. De wethouder van onderwijs antwoordde daarop dat eene officieele behandeling juist in bet belang van het onderwijs en de betrokken onderwijzeres is vermeden, doch dat er tusschen het hoofd der school, de commissie van toezicht en hem volkomen overeenstemming be stond. Ook de heer Veis Heyn ver klaart zijne goedkeuring te hechten aan de handelwijze van Burgemeester en Wethouders. De voorzitter verklaart dat hoewel bij het Dagel. Best. de overtuiging bestond dat het volkomen correct in deze gehandeld heeft, het hun toch goed doet dat er uit de Raad woor den van waardeering zijn opgegaan en dankt den heer Plomp voor de door hem ingediende motie. In stem ming gebracht werd deze met algem. stemmen aangenomen; de beide wet houders hielden zicb buiten stemming Een ons onbekend rapport van Burge meester en Wethouders betredende een schrijven van J. Broekhuysen inzake aanslag in het vergunnings recht, werd z. d. en z. h. st. goed gekeurd. Daar het Rijk weigert het voor malige tolhuis aan den Arnhemschen straatweg aan de gemeente te ver- koopen was een nader voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verbetering van het kruispunt van de Bergstraat, Arnhemscheweg en Leus- derweg noodig. Dit voorstel strekkende tot aankoop van een gedeelte van bet bedoelde perceel voor een bedrag van f 100.werd z. d. en z. h. st. aan genomen. Op dezelfde zwijgende wijze hecht de Raad zijn goedkeuring aan het le suppletoir kohier van de Plaatse lijke directe belasting, reclames van Plaatselijke directe belasting, afschrij vingen van plaatselijke directe belas ting wegens vertrek of overlijden. De ingediende Gemeenterekening over 1907 werd als gewoonlijk in handen gesteld eener commissie van onderzoek en tot leden dier com missie door den voorzitter benoemd de heeren Hamers, van Esveld, en Ruijs. Alvorens de vergadering wordt ge sloten, stelt de beer Gerritsen aan Burgemeester en Wethouders voor of zij bekend zijn met de nu reeds hier ter stede beerschende werkloos heid in de bouwvakken en zoo ja of van B. en W. te dien opzichte voor stellen zijn te wachten. Hij acht het raadzaam nu reeds maatregelen te nemen, opdat men niet als het vorig jaar den winter moet ingaan. De voorzitter antwoord dat de toe stand werkelijk bij B. en W. bekend is, dat door hen reeds hier en daar ondersteuning werd verleend en tevens zal worden overwogen of door ver vroeging van werkzaamheden de nood kan geleenigd worden, sloot de voor zitter daarop de openbare vergadering en gaat de raad over in comité-gene raal. Zondagmiddag werd het Hotel- Café-restaurant «Birkhoven" met een concert door de Amersfoortsche Mu- ziekvereeniging feestelijk geopend. Door de vriendelijke welwillendheid van den directeur der Phoenix brou- werij, die «Birkhoven" exploiteert, waren wij in de gelegenheid gosteld reeds daags te voren met de inrich ting in haar geheel kennis te maken. De heer W. IJ. Kam, onze gemeente architect heeft hier waarlijk wonderen verricht en met behoud van het be staande een geheel geschapen, dat ieders bewondering afdwingt. Het huis oorspronkelijk immers voor een geheel ander doel gebouwd en uitwendig nagenoeg niet veranderd alleen zijn een paar flinke veranda's aange bracht, een voor de logeergasten en een voor de bezoekers heeft in wendig geheel het voorkomen ver kregen van een modern CaféGelijk vloers vonden wij naast flinke ruime restauratie en biljardzaal twee eetkameis benevens een zitkamer voor de logés, ferme keuken met aangren zende auto-garage, alle met elkaar in verbinding staande. Op de tweede verdieping 0 keurig net gemeubelde logeerkamers, voor de grootste waar van een ruim balcon, met beerlijk uitzicht op het terras en de zoo fraaie omgeving. Op de bovenver dieping nog een aantal slaapplaatsen voor dienstpersoneel, jockey's, chauf feurs enz. en een groot water reservoir dat door een zuig- en perspomp gevoed, het geheele huis voorziet van waschwater. De verlichting geschiedt door acetyleengas en is op zeer ruime schaal aangebracht. In een aangren- zenden stal is ruimte voor 6 paarden en een honderdtal fietsen. Amersfoort is met dit Café werkelijk een eerste klas inrichting rijker geworden, die, zonder nu juist in een bepaalde be hoefte te voorzien, gedurende de zomermaanden naar wij hopen op een druk bezoek zal mogen rekenen. Het is toch immers een genot om na uren lang dwalen door de «Japansche boschjes" zich aldaar met een koele dronk te kunnen laven. Waar nu het gemeentebestuur de inwoners een zoo verrukkelijk mooi wandelpark aanbied rust op hen de plicht daarvan een ruim doch ook gepast gebruik te maken. Met dit laatste bedoelen wij, dat elk stadge noot doordrongen zij van het denk beeld dal hij daar wandelt op eigen grond, dat ook hij van een zooveel- ste gedeelte eigenaar is van dit heer lijk plekje aarde, maar dat ook daarom juist op hen de verplichting rust het voor vernieling of vervuiling te bewaren. Alhoewel meer dan vroeger wordt door stadgenooten nog immer veel te weinig gewandeld en kennen vele geboren Amersfoorters bet natuurschoon onzer omstreken slechts van booren zeggen." Niet alleen doen zij daardoor aan hun lichamelijke gezondheid te kort, doch onthouden daardoor ook aan hun geest het heerlijk opwekkend ver- frisschend genot, dat men smaakt door met open oog en oor, ver van het zenuwdoodend stadsgewoel te verwijlen in die machtige «paleize van ongekorven hout" en de natuur in hare schuilhoeken te bespieden. Moge door de openstelling van ons wandelpark ook daarin eene veran dering ten goede komen. Eindexamen H. B. S. 5 j. c. provincie Utrecht. lie Groep: geëx: 20 Kandidaten; geslaagd Wilhelmina van den Berg, E. van Gelder, P. Jongejan, W. A. Molen- graall, J. L. Raub. G. Sanders, en Bertha van Slooten van de H. B. S. te Amersfoort; H. J. Harting, J. Mantel, J. de Ruijter en P. Smits van de R. H. B. S. te Utrecht: C. F. van Duin, en A. H. Edel- koort van de GemH. B. S. te Utrecht; P. van Exter, extraneüs. Afgewezen zes Kandidaten. De Commissaris der Koningin in deze provincie brengt ter kennis aan belanghebbenden: i. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van artikel 17 der voormelde Wet, voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 29 Augustus a s. met zonopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening op Donderdag 1 October a.s. is bepaald; 3. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van elke week zal mogen worden uitgeoefend, en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten eri kla verzaad, welke nog in 1908 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst; 3. dat de jacht op reebokken en reegeiten geopend zal zijn van Don derdag 1 October a.s. tot en met Zaterdag 31 October a s. Tot aanvulling en weiziging van eenige bepalingen der Landweerwet is een wetsontwerp ingdiend, waar van de voornaamste strekking is: lo. aan de burgerlijke autoriteiten de be voegdheid te geven een beroep te doen op de medewerking der Land weer, op gelijken voet als dit't geval was bij de vroegere schutterijen 2o. eenige andere bepalingen van de Landweerwet te weizigen of aan te vullen. Deze aanvullingen en weizigin- gen beoogen voornamelijk verruiming van de bestemming, waarmede de dienstplichtigen, die bij de militie voor korte oefening worden ingelijfd, naar de landweer overgaanopne ming in de wet van een bepaling, volgens welke aan de verlofgangers der landweer, met uitbreiding van het geen ter zake thans wettelijk is vast gesteld, vergunning kan worden ver leend om tot vermeerdering van hunne militaire kennis en geschiktheid vrijwillig onder de wapenen te komen zoomede herziening van de bepalingen omtrent het jaarlijksch onderzoek over de verlofgangers van de landweer. Het Gezelschap «De Hagespelers" bestaat in dit seizoen uit de volgende vaste medewerkers: Eduard Verkade, artistiek en zakelijk leider. J. H. L. Bossard, administratieve vertegenwoor diger van de Directie. Dames: Helen Desmond, Elze van Duyn, Lily Green, Meina Irwen, Julia Prins, Paulina de Waart. Heeren: Feiko Boersma, Louis de Bree, Julius Brongers, Louis van Dommelen, Henri van Heeswijk, Coen Hissink, Hendrik van Noord, Karei van Noord, Daan van Ollefen Jr Alex Poolman, Gerard van Staalduynen A. M.Verheyen. Technisch Personeel J. Joha, Bagagemeester-inspecient. D. Jansen soufleur P. Geerts. tooneel- kapper. Costumes en Decoraties speciaal voor de «Hagespelers" vervaardigd in overleg met of naar ontwerpen van mej. Cato Neeb. Het Repertoir: De namen der op te voeren stuk ken, welke nu reeds kunnen gepubli ceerd worden, zijn Shakespeare's Hamlet, vertaling Jacobus van Looy, Lessing's Vrouwenhater(der Misogyn), blijspel. Wilde's Florentijnsche Trage die vertaling Dr. K. H. de Raaf. Verder de oorspronkelijke stukken. Huiselijke Haard, Frans Mijnssen. Maria, Mysterie-spel, Dr. M. H. J. Schoenmaekers, De Gordel van Hip- polyta, blijspel van Donaert van Elten. Van stukken uit het vorig seizoen blijven op bet repertoir: Shaw's Candida, het abelspel Lanseloet Ende Sanderyn, Leo Kamplï's Vooravond, Paraselsus van Arth. Schnitzler. De heer C. J. D. van Eek, land meter bij het Kadaster alhier, hoopt 1 Augustus zijn zilveren jubileum als zoodanig te herdenken. Het terrein waarop dit jaar de dokters-manoeuvre zal gehouden wor den is gisteren opgenomen door den dirigeerend officier van gezondheid le kl. A. A. J. Quanjer, leider dier oefening en den dirigeerend officier van gezondheid der 2e kl. A. Battrier. Naar wij vernemen is de Amers foortsche Muziekvereeniging aange zocht om gedurende dezen zomer geregeld des Zondags een concert te geven op Birkhoven. Wel een bewijs dat de eerste uitvoering j.I. Zondag in den smaak is gevallen. Door een bestelwagen van de H. IJ. S. M. is gisterenochtend in de Teutstraat een lantaarnpaal stuk ge reden. Paard en wagen bekwamen geen letsel. Het concert in Amicitia, dat Zondag 19 Juli 1.1. moest worden uitgesteld, zal bij gunstig weder a.s. Vrijdagavond gegeven worden. Volgens het Amersf. Dagbl. heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. de 2e luitenant der in fanterie H. Cramer den afstand van Amersfoort naar Utrecht afgelegd in 1 uur 55 minuten, de laatste 100 meter nog wel in den looppas. De le luitenant-ingenieur P. W. Scharroo alhier wordt met 1 Aug. a.s. overgeplaatst bij den staf der Genie te Utrecht. Mej. A. Azijnman alhier behaalde te Utrecht het diploma voor M. U. L. O. Gisteren hield de telegraaf-af- deeling van het regiment genietroepen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2