NIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. EENE NECROLOGIE. BINNENLAND. rtlo. 63. Woensdag 5 Augustus 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. OOFT. Amersfoortsche Courant V r.' J ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De vruclitentijd is weer aangebroken. En wij allen zeggen: gelukkig! in het algemeen toch hebben vruchten onze sympathie. Met hoeveel verlangen verbeiden wij den tijd, waarin de heerlijke geurige aardbei tiaar intrede doet en welke blijde gevoelens vervullen ons wanneer het bericht van de eerste Meikersen tot ons komt! Wat kunnen wij met plezier staan kijken naar fruitwinkels, wanneer daar voor de uitstalramen zoo'n mozaiëk van verschillende ooftsoorten is uit gestald En als de aardbeien- en kersentijd voorbij is en deroodgekleurde frambozen en aalbessen; de blauwe en gele pruimen, de druiven, appelen en peren benevens nog tal van andere vruchten elkander geregeld opvolgen, met welk een luid gejubel kunnen wij dan ook deze ooftsoorten begroeten. Ja, wel hebben dus vruchten onze sympathie. En dat is geen wonder, want zij zijn een iust der oogen, een streeling onzer smaakzenuweneen nog veel te weinig gewaardeerd voe dingsmiddel en zij hebben het groote voordeel, dat zij overal waar zij in het lichaam komen, bezielend, prikke lend en ziektestollen oplossend werken. Dit een en ander in aanmerking genomen is het te betreuren dat de aanplantingen van vruchtboomen in ons land niet veel en veel grooter is en dat de aanvoer van versch fruit betrekkelijk zoo gering is. Wat wordt er in Nederland van Staatswege gedaan om den ooftbouw, waarvoor het zulk een gunstigen bodem bezit tot zegen te doen strekken van de bevolking! Vergelijk daar b.v. het naburige Duitscbland eens bij, om van andere landen maar te zwijgen In Duitscbland vindt men aan tal van openbare Staats-, Provinciale- en Gemeentewegen vruchtboomen. Denk maar eens aan de vele ooftboomen in den omtrek van Berlijn; in den Rijn- phalz, in Wurtemberg; in Tbunngen in bet Elbedal en in verschillende deelen van Pruisen. Zelfs ziet men sinds eenigen tijd den ooftbouw ook met het meeste succes toegepast langs verschillende spoorweglijnen en vaarten. In Duitscbland is voorts de vruchten cultuur zeer bevorderd door de ver deeling van grondgebied en door de hofhouding der talrijke vorsten. Deze bewonen des zomers hunne buiten verblijven, waar zij zich op de ver edeling der vruchtboomen toeleggen, en de gevolgen bleven niet uit, zooals men ziet in de boomgaarden van de dalen der Lalm en der Dill. En vergeten mogen wij bierbij niet dat ook de aartsbisdommen, bisdom men en kloosters veel hebben bijge dragen tot eene vermeerderde aan kweeking van sappige, verkwikkende vruchten. Waar wij Nederlanders in dit op zicht bij Duitschland en andere landen nog zoo verre ten achter staan is het gelukkig dat wij door het buitenland in staat worden gesteld ons aan vruch ten te verkwikken. Enorm is b.v. onze import van appelen, peren, perziken, abrikozen en pruimen uit Amerika. En waar de nieuwe wereld ons voorziet van de vruchten in natura, biedt Duitscbland ons de vruchten aan zonder hare on verteerbare celstolïen in vloeibaren vorm. Dr. Niigeli te Mainz heeft zich toe gelegd op het vervaardigen van allerlei fijne vruchtendranken. Deze hoogleeraar was in Duitschland de eerste, die ais moedig kampvechter tegen den alcohol, proeven deed om een alcoholvrijen vruchtendrank te bereiden die alle goede eigenschappen van wijn en bier bevatte, zonder de schadelijke werking van den alcohol. Proeven genomen werden met den gunstigsten uitslag bekroond en wer den voortgezet door zijn zoon den scheikundige Dr. W. Niigeli te Mainz. Zij vonden een drank uit Frada genaamd die zooals Dr. Rubenstein uit Barmen schrijft aan alle eischen der hoogste zuiverheid en volkomen heid voldoet. Frada is werkelijk iets zeer bijzon ders wat trouwens zijn voortdurend gebruik aan verschillende Europeesche hoven reeds doet vermoeden. Deze drank wordt door verscheidene medici en scheikundigen beschouwd als een genotmiddel van den eersten rang. Wie er meer van wil weten of kennis maken met dezen diank wende zich tot bet Frada-Bureau te Hilversum, waar alle mogelijke inlichtingen ver strekt worden. Bloemencorso te Baarn. Begunstigd door heerlijk zonnig weder, werd Maandagmiddag, ter eere van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachts-Vrou- we van Baarn, in bet Prins Hendrikpark aldaar een bloemencorso gehouden, hetwelk zeer goed geslaagd is. Hoewel het aantal deelnemers niet bijzonder groot was, leverde de fraaie stoet een zeer mooien indruk op. Honderden waren reeds tijdig in het park aan wezig, om getuige te zijn van deze bluemen hulde, welke de Koningin- Moeder zou worden aangeboden op initiatief der Oranje- en der Verfraai- ingscommissie. Te ruim balf drie kwamen de hofrijtuigen op het terrein aan, alwaar H. M. door de talrijke bezoekers luide werd toegejuicht en ontvangen werd door den Burgemees ter van Baarn en de Oranje-commissie. Nadat jongejuffrouw Esser de Koningin een f raaien ruiker van orchideeën had aangeboden, waarvoor de Vorstelijke bezoekster vriendélijk dank zegde, werden de voorzitters der Oranje- commissie en der commissie voor bet corso, de heeren D. N. Wentholt en dr. P. V. Astro, aan H. M. voorgesteld. Daarna zette de stoet zich in bewe ging en werd tweemaal voorbij de Koningin gereden. H. M. bezichtigde met veel belangstelling de smaakvol versierde rijtuigen, auto's en fietsen en verliet ongeveer te 3 uur het terrein, andermaal hartelijk toegejuicht door de menigte. Daarna werden de prijzen uitgereikt en aan alle deelnemers een zilveren herinneringsmedaille geschonken. Tij dens het corso werd door de plaatse lijke muziekvereeniging Crescendo" een concert gegeven. Ten slotte maakte de stoet een tocht door bet dorp, waar langs alle straten en wegen een feestelijke stem ming heerschte. De navolgende bekroningen weiden door de jury toegekend Schoonst Versierde damesfiets: le prijs jongej. G. Visser te Baarn, 2e prijs jongej. C. Rebel te Baarn, 3e prijs mevr. Nolthe te Amsterdam, extra-prijs mej. I.. Scbudel te Baarn. Idem heerenfiets: le prijs'L. S. Hannema te Amsterdam, 2e prijs J. J. van Doornik te Baarn, 3e prijs G. van den Burg te Soest, extra-prijs jongeheer Frohn te Baarn. Schoonst versierde rijtuig, toebe- hoorende aan landbouwers: 2e prijs D. van der Grift te Baarn. Schoonst versierde rijtuig toebe- hoorende aan stalhouders: le prijs A. G. J. Ambrosius te Baarn. Schoonst versierde équipage (één spannen): le prijs Mej. H. Wreesman te Hilversum, 2e prijs mej. J. H. van Dorp te Baarn, 3e prijs de heer H. C. de Zwart te Amsterdam, extra- prijs de heer Aug. Janssen te Baarn, bestuursprijs dames Becht te Baarn. Idem (tweespannen)le prijs de heer E. Swagerman te Baarn, 2e prijs de heer A. L. Schaper Claus te Hil versum, 3e prijs de heer W. Jiskoot te Baarn. Schoonst versierde automobiel met twee zitplaatsenle prijs de heer R. R. toe Laer te Baarn. Idem voor meer dan 2 zitplaatsen le prijs de heer F. Foeckens te Amsterdam, 2e prijs de heer J. L. Pierson te Baarn. De jaarlijks terugkeerende Natio nale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 12 Aug. a.s. Op het Land goed Velserbeek nabij station Velsen, voor dit doel welwillend afgestaan door den Hoogwelgeboren Heer Baron v. Tuyll v. Serooskerke. Duizenden nemen ieder jaar deel aan deze Velddagen en extra treinen met goedkoop tarief zijn door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en door de Ned. Centraal Spoorwegmaat schappij voor dien dag uit verschillende deelen van het land gearrangeerd. Vanaf 5 Aug. tot en met 10 Aug. 's middags 5 uur zijn goedkoope kaartjes met programma's aan de stations dier Maatschappijen verkrijg baar. De Velddag zal dit jaar geleid wor den door Kommandant en Mevr. Ridsdel, de leiders van het leger des Heils in Nederland, tei wijl ook Kolonel Buliard, die tot voor korten tijd de leider van het Legér des Heils in Japan was, tegenwoordig zal zijn. Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een Maatschappelijke Demonstratie gehouden worden, waar door ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den welslagetiden arbeid van het Leger des Heils op maatschappelijk gebied. Verder zal er een Muzikale Sluitingsdemonsiratie gehouden worden, waaraan 200 Muzi kanten en 200 Zangers zullen deel- Door het bestuur der Ver. van Kommiezen bij 's Rijks belastingen in Nederland is een adres aan den min. van financiën verzonden, in hoofdzaak inhoudende het verzoek orn herziening der salarissen en wel in dier voege, dat alle emolumenten zullen vervallen en daarvoor in de plaats trede: «Vast en hooger traktement". Tevens wordt in het adres gevraagd de ambtenaren Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 1) De gastheer, de chef de bureau Arvidson, zat in een schommelstoel; redacteur Berg had zich in een hoek der sofa genesteld; beiden rookten. "Nu wij toch spreken over een sterfgeval," nep Arvidson plotseling uit, de hand uitstrek kende naar een courant, die naast hem op eene leestafel rustte: «ben jij het, die de ne crologie over Falkman schreeft? Mij dacht daarin je stijl te herkennen." «Juist." "Te oordeelen naar hetgeen je daarin zegt, schijnt hij een hoogst sympathiek mensch te zijn geweest. Kende je hem persoonlijk?" «Neen. Maar de secretaris onzer redactie die was zeer met hem bevriend en hij was het, die mij de persoonlijke bijzonderheden verschafte." «Dit hier, bijvoorbeeld «Men mag gerust verzekeren omtrent Wilhelm Falkman, dat hij geen vijanden bezat. Voor meenig ander zou den deze woorden geen lof behoeveni n te sluitenmaar hem strekken zij tot groote eer. Tot zelfs zijne ongekunstelde geestigheid droeg nimmer iets bijtends in zich en de on uitgegeven liedj es, die hij bij menigte vervaar digde en welke van leven tintelden, verrieden op bewonderenswaardige wijze zijn goedheid des harten, anders schroomvallig door hem voor de wereld verborgen." «Ja, dat is bijna woord voor woord wat hij zeide. Ik schreef de necrologie ter wille van zijn letterkundige gaven. Kende je Falkman?" «Neen, die eer had ik niet." «Je spreekt op een toon, als wist je iets ten zijnen nadeele." «Dat doe ik misschien wel." «Iets dat zijn eer of goeden naam betreft «Dat hangt er van af hoe men de zaak op neemt. Maar je kunt gerust zijn, ik heb nooit hooren zeggen dat hij een moord beging, stal of valsehheid in geschrifte pleegde. Het was maar iets, dat mij weder te binnen viel, toen ik je loftuiging las over zijne goedhartigheid, die nooit wilde kwetsen. Nadat ik dat «iets" hoorde, is Falkman's persoonlijkheid mij steeds als hoogst onsympathiek voorgekomen." «Ben je wei zeker van de betrouwbaarheid van je zegsman?" «Ja, volkomen zeker." «Vertel mij de zaak eens, ik begin nieuws gierig te worden «Ik heb werkelijk lust dat te doen, al ware het slechts om je te bewijzen, dat wanneer men zulk eene onverdeeld gunstige necrologie wil schrijven 'als deze hier, het verstandig is geen al te nauw onderzoek in te stellen omtrent den doode. Zie je, ik heb andere bronnen gehad dan jij." «Ik raad het al: een persoonlijk vijand, of iemand althans, die iets tegen hem had." «En je zegt immers, dat Falkman geen vij anden bezat! Neen, dat was die persoon ook niet; je zult hooren wat het is." Arvidson liep op de schrijftafel toe en haalde uit de bovenste lade eene portefeuille te voor schijn. «Bezit je schriftelijke gegevens? En zulk een ganscben bundel. Stelde je dan zooveel belang in den man?" «Slechts een zeer onbeduidend gedeelte van deze bladzijden handelt over hem. Het zijn de brieven mijner vrouw uit Mentone. Verleden winter vertoefden zij daarginds in hetzelfde pension." «Berg ze weer weg! Het zal je schokken." «Neen, neen; ik moet bewijzen wat ik zeide, vooral daar waar het iets ongunstigs over een doode geldt. Het is buitendien belangwek kend als psychologie." «Dat kan ik mij voorstellen. Mevrouw Arvidson was een zeldzame vrouw." «Je kunt daarover niet oordeelen volgens deze brieven hierZij was ziek destijds, veel zieker dan ik vermoedde, anders had ik mij, in weerwil van mijne werkzaamheden, wel van alles losgescheurd, om haar laatste levensjaar met haar door te brengen. Maar dat was het niet wat ik zeggen wilde Ziehier, dit werd geschreven de eerste week na hare aankomst. Ik weet niet of daarin reeds sprake is van Ealkman, die in elk geval pas later aankwammaar het geeft een vrij merk waardige schildering van het pension Marius. Het was een Scandinavisch pension, ons door professor Block aanbevolen en ik kan slechts hopen, dat de zeden die het beheerschten, niet die van het leven aan de Riviera kenschetsen. Zij schrijft. «Nu gij genoeg hebt vernomen omtrent mijne reis en aankomst zult gij zeker ook nieuws gierig zijn te hooren hoe ik het hier heb. Tot hiertoe ben ik te zwak, om aan het algemeene leven in het pension deel te nemen. Ik ga niet eens naar beneden voor de maaltijden. Hij na uitsluitend vertoef ik op het balkon mijner kamer, waar ik den ganschen dag zit of uitge strekt lig; maar het balkon ziet op deu tuin eu daar heerschen onophoudelijk leven en be weging. De dames zijn daar met haar hand werkjes gezeten, of lezen en schrijven. De heeren wandelen op en neer, maken hun hof en spelen. Al de «gebeurtenissen" in het pension moet ik aanhooren van Louise en, vreemd genoeg, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1