BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. beter dan tot nu toe in de gelegen heid te stellen zich te bekwamen voor lioogeren rang. De Marokkaansche weegschaal slaat meer en meer in het voordeel van Abd-el-Azis over. Deze nadert Mara- kesj en, mag men de berichten ver trouwen, dan groeit zijn aanhang hoe dichter hij komt bij de zuidelijke hoofdstad. In Marakesj is men het hoofd kwijt: men zou den Sultan gaarne weerstand bieden, maar heeft geen troepen genoeg, en dan nog: wanneer men trachtte hem tegen te houden, dan zou de weg openstaan voor Abd-el-Azis' trouwen aanhanger, den Ivaid M'Toegi. Daarenboven gaat het Hafid ook te Fez niet al te best. Sommige stammen in den omtrek der stad staan tegen bem op om hun stam genoot Bagdadi eertijds Abd-el- Azis' legeraanvoeder, thans gevangene van Hafid te wreken. Zij hebben den oogst op de landerijen van Moham med Sjergoei, den Pasja van Fez en een vriend van Hafid, verwoest. Hafid had geen soldaten om dat te beletten. Te Marakesj is een staaltje van echtMarokaansche wreedheid vertoond. De Kaid van een stam bood er Hafid's vertegenwoordiger de uitlevering aan van den Kaid Kalboer een aan hanger van den wettigen Sultan tegen den prijs van 5000 doero's. De zaak werd beklonken. Kalboer werd aan het kruis geslagen en voor zijn oogen ging men aan het feesten. Drie dagen liet men hem hangen; nog leefde hij. Toen werd hij van het kruis genomen, gedood en in stukjes gehakt. Zijn overblijfselen werden door honden verslonden. Ge durende dit treurige tooneel werd op Maiokkaansche instrumenten een helsche muziek gemaakt. Het nieuwe Fransche bestuurbare luchtschip République heeft opnieuw, met 5 personen en 000 kilogram ballast aan boord, een welgeslaagden tocht gedaan met een gemiddelde snelheid van 38 kilometer per uur, van Moisson, bij Mantes, om Epóne, Maule en Versadies, naar het Staats- luchtvaartpark te Cbalais Meudon, waar het voortaan zal blijven, ter beschikking van het ministerie van oorlog. In Piussellville (Kentucky) zijn vier negers gelyncht. In het holle van den nacht werden zij van hun bed opgelicht en aan boomen opgehangen. Doordat de blanken niet schoten, merkte nie mand er iets van vóór den volgenden morgen, toen men de vier lijken zag hangen. De moordenaars hadden aan de lijken een stuk papier vastgehecht, waarop geschreven stond»Laat dit een waarschuwing voor u zijn, negers, om de blanken met rust te laten, anders eindigt het met u allen op dezelfde wijze." De gewezen Kroonprinses Louise van Saksen, die na hare echtscheiding van den tegenwoordigen Koning Fried- rich hertrouwd is met den Italiaanschen pianist Enrico Toselli, zal, naar men thans verzekert, ook van haren tweeden man gaan scheiden, op grond dat zij een «onoverwinnelijken afkeer" van hem heeft gekregen. Toselli is 25 en de gewezen Prinses is 38 jaar. Het echtpaar leeft sinds geruimen tijd niet meer samen. Toselli verdient te Florence den kost met muzieklessen en zijne vrouw vertoefde eenige dagen geleden nog te Heidelberg. Eindexamen H. B. S. 5. j. c. provincie Utrecht. IVe Groep: geëx: 19 kandidaten; geslaagdE. J. van Goor, J. F. Tjas- sens Keiser, G. A. Lobman en J. G. B. Smalt van de H. B. S. te Amersfoort. Corn.. M. J. Gerritsen, L. Huyde- coper, H. Koperberg, W. A. Nijland, P. Serton en F. P. van der Voorde van de R. H. B. S. te Utrecht. P. F. Bisdom, N. L. M. Bosma, J. M. Hoogland, Petr». M. Onnen, Caro lina A. Oudt en D. Will*. Wensink van de Gem. H. B. S. te Utrecht. Afgewezen drie kandidaten. De tuinparlij van II. M. de Koningin-Moeder, ten paleize, Soest- dijk, is thans bepaald op Vrijdag 7 Augustus e.k. In de afizeloopen maand Juli ^908 werden door de AmerHoortsche Tramweg-Maatschappij 11650 betalen de passagiers vervoerd en bedroeg de passage opbrengst f583,45 de totale inkomsten waren f599.18; de dag kilometer opbrengst was f 10.73. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen 8068, 1626.22'; f663 54' en f 11.89. Maandagmiddag werd ter ge legenheid van den verjaardag van de Koningin-moeder door het garnizoen een parade gehouden op een terrein aan de Regentesselaan. De honneurs werden bewezen aan den generaal- majoor commandant van de 4e divisie. Ds. C. B. Hylkema uit Haarlem zal Zondagochtend in het logegebouw optreden voor de Doopsgezinden Kring. Mejuffrouw E. L. Klerk de Reus behaalde diploma A. voor de toe passing van bet zuivere correspon dentieschrift, systeem Stolze-Wery. De heer J. H. Rademakers, onder wijzer aan de O. L. S. 3e soort aan de Beekstraat is benoemd tot onder wijzer aan school no. 8 te Nijmegen. In de j 1. Zondag in »De Arend" gehouden Jaarvergadering van de vereeniging «Herstellingsoord H. IJ. S. M. personeel" werd o. a. tot be stuurslid gekozen de beer F. W. A. I. Morel, commies bij de Dienst van Tractie alhier. Door de telegraafafdeeling der genietroepen uit de legerplaats bij Zeist worden in den omtrek onzer gemeente oefeningen gehouden met toestellen van diaadlooze telegrafie. Het 4e escadron van het le reg. huzaren onder bevel van ritmeester M. E. te Winkel, kwam gisteren uit Arasterdam alhier aan om deel te nemen aan de regiments-oefeningen. Kapitein J. A. F. Keetell van het 5e reg. infanterie heeft tegen 1 November a.s. pensioen aangevraagd. In verband met zijne overplaat sing by het wapen der Kon. Mare chaussee wordt de le luit.-adjudant J. Alma van het 5e reg. infanterie voor den tijd van 6 maanden gedeta cheerd bij de cavalerie. De cadetten, die bij de verschil lende corpsen alhier zijn gedetacheerd, vertrekken op 15 September a.s. weder naar de Kon. Milit. Academie. Het 5e regiment infanterie zal van 14 tot 24 September in de om streken manoeuvreeren. De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer zal op de algemeene vergadering te Veendam worden vertegenwoordigd door de heeren J. van der Horst Bruyn, voor zitter en A. M. Tromp van Holst, secretaris. Door het muziekcorps van het 4e reg. Huzaren van Deventer, direc teur de heer H. A. Maas, zal Donder dag 6 Aug. des avonds op «Amicitia" het volgende programma worden uit gevoerd: t. Feestklanken, Marsch H. A. Maas. *2. Ouverture de concert (op 3) Canivez. 3. WalzertraumeO. Strauss. 4. Les rtameauxFaure. 5. Fantaisie s. d. m. de l'opéra Guillaume TellRossini. 6. Ouverture a. d. Operette alm Reiche des Indra"Lincke. la. Weiber-Marsch a.d.Operette b. Vilja. Lied aDie lustige F. Léhar. c. Ballsirenen-Walzer Witwe" 8. Rendez-vous, gavotte Allelter. 9. Elck wat wils, potpourri F. J. Plant. (Solist 4e Reg. Huzaren). 10. Hussarenfieber, Marsch Pittrisch. Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e Helft der maand Juli 1908. Brieven Binnenland. C. Tjassen? Keiser Amersfoort Wed. Pinedo Amsterdam Lett. M. A. 800 Nieuws v. d. Dag Amsterdam Mej. J. Groh. Bunnik Smit Bussura J. Seiden Haag Mej. T. Pot Leerdam Brieven Buitenland. A. Salemink Mühlheira Rhein C. Stuifenberg Ochterkosmeijer? Briefkaarten Binnenland. J. van Amersfoort Eist Mej. A. H. Brouwer Utrecht 4 blanco Briefkaarten Buitenland. P. Puien Frankfurtmain Conductor of the Prohibitionist Londen 18 drukwerken Oud-Holland in het Oranjepark te Baai n is thans afgebroken om plaats te maken voor een moderne zomer kermis. Het Oud-Hollandsch Marktplein, waarvan het laatste nummer van De Prins een paar aardige kiekjes bevat, is door ruim 16000 menschen bezocht. Bijtijds gered. Een buitenmeisje was naar Bieda gekomen om er een dienst te zoeken. Zij kwam in aanraking met een dame uit Dordrecht, die een rijke plaats voor haar wist. Maar zooals ze daar was, kon ze niet mee en daarom eerst een nieuwe hoed en een nieuwe mantel gekocht. Het meisje liet zich overhalen en de dame vertelde haar heel vaag wat er van haar zou worden verlangd. Waarschijnlijk is dat niet dadelijk in de trage hersenen van het buitenkind doorgedrongen, maar net bij tijds is zij zich toch bewust geworden van het dreigende gevaar. De dame nam voor haar een kaartje derde klas en zelf ging ze tweede klas zitten. Alleen in de coupé had het meisje tijd om na te denken en al heeft ze waarschijnlijk ook toen nog niet vol uit begrepen, ze snapte genoeg, dat ze haar ondergang tegemoet ging en aan het eerste het beste station vloog zij den trein uit en riep de hulp der politie in. Zoo is zij bij den veldwachter van Zevenbergschen Hoek terecht gekomen ze was te Lage-Zwaluwe uitge stapt, doch de Dordrechtsche was haar nagerend. Natuurlijk liet deze haar prooi zoo gemakkelijk niet los. Maar de veldwachter was voor geen stortvloed van woorden vatbaar, gaf de «dame" de nieuwe hoed en man tel terug en hield het meisje. Alweer een les voor velen. Gaat toch nooit in een dienst vóór gij geïnformeerd hebt naar het huis, waar ge zult dienen. In elke stad zijn vereenigingen tot bescherming van meisjes; meldt u daar en men informeert gratis voor u. Het meisje van bovenstaand bericht is er gelukkig afgekomen, maar hoe- velen gaan zedelijk en lichamelijk te gronde door het lichtvaardig aan vaarden van onbekende diensten. (»D. v. N.-Br.") Zondagmiddag geraakte op den Amersfoortschen Straatweg, bij den Echo-put onder Hoog-Soeren, van eene uit Amsterdam komende automobiel het remwerk defect, zoodat de machine tegen den eenen kant van den dijk geslingerd werd. Van de drie inzittenden, die een proefi it met deze auto hielden, geraakte één door den schok buiten den wagen, echter zonder noemenswaardig letsel bekomen te hebben. Op een sleeperskar werd den vol genden morgen de auto naar het station te Apeldoorn gebracht, om van daar naar Amsterdam getransporteert te worden. Toch ontdekt. Men meldt aan het N. v. d. D. Donderdagmorgen 30 Juli werd bij den gemeenteveldwachter R. van der Meulen, te Eefde, aangifte van diefstal gedaan. Er was ingebroken in eene woning te Eefde, in den namiddag van 29 Juli, tijdens de bewoners uit waren op het werk. Een zich in een linnenkast bevindende spaarpot met ruim twintig stuiverstukken en meer geld was leeggehaald De dader had ook de bedden doorzocht en wat op de beddeplank stond was ook nage- snulleld, doch daar was niets te vinden. Van dader of daders wist men niets, wél, dat er een koloniaal-soldaat in de richting van de woning was gegaan. Het was de derde diefstal, welke onder dezelfde omstandigheden te Eefde gepleegd werd in de laatste vijf weker. de dief doorzocht altijd de bedden. De veldwachter, er de lucht nu van hebbende uit een vroegere zwakke aanwijzing, zocht, bijgestaan door een marechaussée en eenige personen, die den soldaat zouden herkennen, hem in de kazerne te Zutpben op, en hoewel deze soldaat aanvankelijk alle schuld ontkende, kon hij het eindelijk niet houden. De brigadier der marechaussée, Prins, te Zutphen, bleef met verdachte te Eefde achter, terwijl Van der Meulen te Zutphen in de kazerne 's mans kist en kastje ging nazien. En werkelijk, verstopt in een borsttrok, in zijn kist aan wezig, werd gevonden een zakje met f25, terwijl bij in zjjn portemonnaie had, wat bleek te zijn het geld van den laatsten diefstal afkomstig, al thans het zat er bij in, wat uit de vijfcentstukken bleek te kunnen worden afgeleid. Hij bekende nu dezen en de twee andere diefstallen te hebben gepleegd. Het zakje met de f25 er in leidde tot de ontdekking van de twee inbraken onlangs in de gemeente Warnsveld gepleegddit bekende hij per fiets te hebben gedaan. De soldaat R. zou binnen weinige dagen met pensioen gaan en is nu ter be schikking van den garnizoens-com- mandant gesteld. Een meteoor. H. schrijft in de Zutph. ct.: Een meteoor van aanzienlijke grootte werd te Zutfen Woensdag avond te 9 u. 35 aan den helderen N. Westenlijken hemel gezien. Zicht baar wordende op ongeveer 50 gra den hoogte nabij de Poolster, be schreef deze een boog van omstreeks vijftig graden door bet sterrenbeeld «De Draak" en den staart van den «Grooten Beer" in den richting van den «Ossenhoeder" en verdween in de omgeving van de ster der eerste grootte Arcturus van dit beeld, waarbij geen bepaalde uiteenspatting werd opgemerkt. Helder geel van kleur, was de licht-intensiteit van bet verschijnsel veel grooter dan die van deze zoo schitterende ster, welker schijnbare groote door die van den meteoor ruimschoots werd overtrollen. De breede vurige lichtstreep van wel vijftig graden die de meteoor achter liet, bleef dan ook nog eenige secon den zichtbaar Een meteoor van mindere beteeke- nis was een tweetal minuten te voren, uit dezelfde richting komende, tus- schen den «Grooten Beer" en den «Ossenhoeder" gezien. Een moordaanslag. In den Watergraafsmeer heeft gis teravond een moordaanslag plaats gehad. Een 21-jarige stuurman had sinds eenigen lijd omgang met een 19-jarig meisje, naaister van beroep, die echter niet erg met haar ver keering was ingenomen. Zij gaf meer malen uiting van haar voornemen de relatie tot den jongen man af te breken, maar deze wilde daarvan niet weten en dreigde haar in zoo'n geval te zullen doodschieten. Merkwaardig genoeg gaf het meisje hem in de laatste dagen, die ze samen hebben doorgebracht, te kennen dat hij haar maar moest dooden. Blijkbaar met het doel de daad bij het woord te voegen kocht haar «beminde" een revolver en laadde deze met zes scherpe patronen. Voor zien van dit moordtuig wandelde hij gistermiddag met zijn meisje Water graafsmeer in en zette zich met haar in de Kruislaan aan den kant van den weg neer. Toen schijnt zij wel door vrees te zijn bevangen, want ze vroeg hem de revolver aan haar te willen over geven, hetgeen hij evenwel weigerde. Op een onverwacht oogenblik 't was half zeven haalde de man zijn revolver te voorschijn en loste een schot. Het meisje sloeg gillend achter over; de dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbijzijnde boer derij aan met den uitroep: «lever mij over aan de politie, ik heb mijn meisje doodgeschoten 1" De man werd weldra gearresteerd en naar het politie-bureau geleid, waar de revolver met nog vijf scherpe pa tronen geladen op hem werd bevon den. Hij bekende zijn meisje te heb ben willen dooden. Het slachoffer werd zwaar uit een hoofdwonde bloedend opgenomen. Dr. Legger verleende de eerste hulp en gelastte haar doorzending naar het naastbijzijnde L. Vrouwe Gast huis, waarheen ze per rijtuig werd vervoerd. Het onderzoek toonde aan dat de kogel boven de rechterslaap in het hoofd was gedrongen en in het midden van het voorhoofd er weer was uitgegaan. Na verbonden te zijn kon het meisje, dat veel bloed had verloren maar niet in gevaar verkeerde, het gasthuis verlaten. Later op den avond is zij naar de ouder lijke woning te Amsterdam gebracht, nadat de Watergraafsmeersche politie een verboor had afgenomen. De dader die te Amsterdam tehuis behoort, zal heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. In de Meer veroorzaakte het gebeurde nog al consternatie. Voor het politie bureau schoolde een menigte jonge lingen en meisjes te zamen, die het liefdesdrama in geuren en kleuren bespraken, Een niet-allodaagsche jacht. Eenigen tijd geleden vertrokken vier heeren, onder wie de heer G. J. van Heek Jr. uit Enschede en J. J. ter Horst uit Rijssen, uit Noorwegen per stoomschip naar de Noordelijke IJszee ter jacht. De jagers maakten te zamen buit 4 ijsberen, 15 zeerobben, waar onder bijzonder groote exemplaren, zoogenaamde baardrobben, en eenig ander wild. Hun vaartuig voer van Spitsbergen oostelijk door een bijna volkomen met ijs bedekte zee, waar het zich slechts met moeite een weg kon banen, bereikte daarop een gedeelte van de IJszee waar het ijs blijkbaar door een storm op zijde was gedreven. Hier werden robben geschoten. Verder oostelijk van deze plaats, tusschen Spitsbergen en Nova-Zembla had men bijzonder jacbtgeluk. Op een ijsschots zagen de jagers te midder nacht twee groote ijsberen. Beiden werden op 120 pas afstand geveld, één door den heer Van Heek. Den volgenden dag werd een derde beer omsingeld en buit gemaakt. De vierde werd zwemmende in zee gezien en genaderd in een roeiboot, van waar de heer Ter Horsthetdiervermeesterde. Tengevolge van opkomend onstuimig weer waren de jagers genoodzaakt zich spoedig uit de ijsstreken terug te trekken. Voor Huis en Hol. Hoe lastig is het soms om de schil van aardappelen, wortelen, appelen, peren of bieten te verwijderen, in ieder geval tijdroovend. Om dit werkje vlug te kunnen doen, moet men de vruchten in een netje in kokend water leggen: wortelen 10 minuten, bieten langer, appels en peren slechts 1 a 2 minuten. Laat men ze daarna een weinig afkoelen, dan gaat de schil er zeer gemakkelijk af. Het werk gaat dan vlug en men behoudt tevens het beste wat onder de schil ligt. Inmaakglazen komt de huismoeder vaak te kort, dan kan zij zich helpen door zulke glazen te maken van llesschen. Dit doet zij aldus. Een in petroleum gedrenkte draad wordt om de flesch gewonden daar, waar men ze afgebroken wil hebbende draad wordt aangestoken en zoodra hij is uitgebrand, dompelt men het boveneinde der flesch in water en breekt dit af. 't Gebeurt wel, dat men een glazen stop zelfs met de grootste moeite niet van de flesch kan krijgen, dan passé men dit eenvoudig middeltje toe: met een aangestoken lucifer verwarmt men den hals, die daardoor wijder wordt. In een oogenblik is de stop er af. Soms is een tweede lucifer noodig. Bewaar uw ingemaakte vruchten (in suiker) op een donkere, koele, luchtige plaats, anders bederven ze, hoe goed en luchtdicht ook gecon serveerd. Ook honig moet droog en luchtig staan eu bewaard worden in een Keulsc'nen pot, dan blijft hij lang goed en wordt niet zuur. Sluit den pot met perkament af. De tijd der braambessen (brummels) komt weer aan. Deze lekkere, gezonde vruchtjes, die in de zandstreken over vloedig langs den weg groeien, worden lang niet genoeg op prijs gesteld. Sommige huismoeders laten ze door de kinderen inzamelen om er sap of gelei van te maken. Het bessensap is niet zuur, heeft een zachten smaak, waarom velen het prefereeren boven gewoon bessensap. Vooral met wat kaneel er door is het zeer aangenaam van smaak. Aardappelschillen, in kleine stukken gesneden, zijn eeD uitstekend ïeini- gingsmiddel: flesschen b.v. maakt men er mee schoon, men doet ze dan zoo vol water, dat men maar even schudden kan. Ook tapijten kan men er mee borstelen. Oude vet- en olievlekken kunnen nog verwijderd worden door ze te wasschen met een sponsje of wollen lapje, dat men gedrenkt heeft in een mengsel van 4 eetlepels geest van salmiak, evenveel sterken wijngeest en 1 eetlepel zout, te zamen in een flesch goed geschud. Vlekken van teer of hars make men eerst zacht door iusmering met iets boter. Oudbakken broodkruim kan dienen om lichtkleurige velvet-blouses en lijven er mee schoon te vrijven. Observator,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2