NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad tour de Provincie Utrecht. [J C I J FEUILLETON. rtlo. 69. Woensdag 26 Augustus 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ZOMER. EENZAAM. Amersfoortsche Courant H 1MB f A v 1 s ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte De ouderwetsche zomers zijn voorbij, 'tis tenwoordig grog van Zomer! Een zomer vol teleurstellingen voor de bewoners der kustlanden. Eiken dag koestert men de stille hoop, dat het eindelijk eens uit zal zijn met de heerschappij van wind en regen en iederen dag is een herhaling van de voorgaande. Lacht de ochtend dan stort de avond tranenis de nacht kalm en helder, dan is het daags niet pluis. Intusschen verstrijkt Augustus, de maand van ontspanning en rustig genieten. Jammer voor hen, die zulke mooie plannen hebben gemaakt, jammer ook voor die velen, in welker jaarrekoning de voordeelen van een warmen zomer niet gemist kunnen worden, 'tls waar eenmaal vastge stelde plannen worden om een donkere, dreigende lucht niet licht verschoven, maar wie het besluit nam het maar bij plannen te laten en rustig thuis te blijven bleek veeltijds de beste partij gekozen te hebben. Wat heeft men aan een uitgaan, wanneer men door water en wind van het strand wordt gejaagd en bovendien alles, wat men met handen of tanden aanraakt bestoven is door het fijne duinzand. Wat is een boottochtje wanneer de zonnetent dienst moet doen als paraplu; wat een rijtoer met zorg vuldig gesloten kap? Zeker, de rechte opgewekte stem ming laat zich niet door wind en regen verdrijven, maar wie uitgaat om te genieten heeft toch het liefst dat om hem heen alles lacht en zich vertoont ih een kleed, dat in overeenstemming is met het zijne. Die heerlijke zon, met die tastbare warmte boven de roodbruine heide en te midden der lichtgele korenakkers, en daarnaast het donkere woud van beuken en eiken en geurige dennen, waar het zachte mos eene verleidelijke rustplaats biedt! Die stille, zoete avonden, waarop het vlammetje der buiten gezette lamp nauwelijks door tocht in be weging wordt gebracht en de ver kwikkende atmosfeer dringt tot het wijd openzetten van deuren en ven sters en uitnoodigt om plaats te nemen onder het met sterren bezaaide dak van den grootschen koepel. Dat is de zomer, waarnaar zoo velen verlangen en die thans voor het grootste gedeelte ontbeerd wordt. Waar is de schoone Augustusmaand? En toch! In spijt van betrokken luchten gaat in de natuur alles ziju geregelden gang. Eene week of veertien dagen later dan andere jaren, maar de rozen bloeiden en geurden; het koren werd geel en de aren zwaar; de vruchten waren overvloedig en werden rijp. Wanneer de tijd een maal is aangebroken, is in de natuur alles gereed. Is hel zoo ook niet rnet ons, genot- zoekende menschen? Dagen, weken, maanden soms vooraf worden plannen overwogen en vast gesteld; daarna voorbereidende maat regelen getroffen en verder alles in gereedheid gebracht; en, is dan het bepaalde tijdstip aangebroken, dan vermag eene toevallige weergesteld heid ons niet meer tegen te houden. Wij moeten uit en vertrekken vol goeden moed, dat de lucht onderweg zal opklaren en wij het wel zullen treffen. Gelijk het jonge groen door de voorjaarswarmte uit deknoppen berst, zoo komt in den zomertijd de reizende menschheid te voorschijn. Zij stort zich uit over stad en land, zwerft door bosch en veld, vult hotels en middelen van vervoer en stelt zich bloot aan de aanslagen van overge- willige en dienstvaardige lieden van allerlei slag, maar die dit met elkander gemeen hebben dat zij hunne hand voortdurend geopend gereed houden. De reisroutes kruisen zich als de draden van een spinnewiel, of beter, als de paden van een doolhof, die eindigen bij het punt waar zjj zijn begonnen en de meest grillige kronke lingen maken. Wie van uit de hoogte die be weging kan overzien, die onrust, dat gewriemel als in een mierenhoop, hij zou moeilijk kunnen gelooven, dat één zelfde behoefte aan ontspanning en aan rust er de oorzaak van is. Toch is dit het geval. Zeker, men richt zich bij voorkeur naar streken, die bekend zijn om hun treffend natuurschoon, doch de berinnering daarvan is vaag en verward, doordat de eene indruk door de andere wordt verdrongen; de eigen omgeving biedt in den regel zoo niet even grootsche, dan toch wel even liefelijke tafereelen aan. Het bekoorlijke van het reizen in den vreemde, wat dit ten slotte tot eene behoefte maakt, is voor de meeste de omstandigheid, dat men uit den gewonen sleurt in andere omgeving is, los van de beslomme ringen en zorgen van het dagelijksche leven. De zorgen en beslommeringen van het reizen zijn vele, maar zij zijn anders, ze zijn nieuwde vermoeie nissen zijn dikwijls zwaar, de inspan ning groot, maar ze gaan gepaard met andere ervaringen en nieuwe verrassingen vrijwillig getroost men zich ontberingen en Jegt men zich lasten op, omdat ze gepaard gaan met vreemde genietingen en ten slotte keert men verfrischt en ver jongd huiswaarts. Wat telt hij dit alles een regen achtige dag of een winderige lucht. Wie op reis ging trof altijd goed weer 1 Het sparen op de tentoonstelling Opvoeding van het kind. A man with An original Idea And what he Did with it. Aan den beer Walter Burns van Chicago is de groei en de bloei te danken van de practische invoering der huisspaarbusjes bij banken. Hij maakte een practisch spaarbusje en organiseerde een wijze van werken waardoor deze spaarbusjes in handen van het publiek kwamen en de daarin bespaarde penningen konden overgedragen worden aan de banken, om daar rente op te brengen, het geen den spaarder weder ten goede kwam. Wellicht is er niemand in den laatsten tijd, die op financieel gebied zooveel goeds tot stand gebracht heeft en zeker heeft niemand zooveel menschen tot sparen gebracht en grooter bedragen doen sparen dan hij. Zijn succes is een voorbeeld van hetgeen verkregen kan worden door een hoog en bepaald doel met ken nis en volharding na te jagen. Hij heeft het huisspaarsysteem en den naam W. F. Burns Co. overal doen kennen en waardeeren, waar moderne bankmethoden in zwang zijn; en de naam van zijn maatschappij is syno niem met goed en degelijk werk en degelijk succes. Reeds twintig jaar werkt de W. F. Burns Co. in Amerika en heeft zooals te begrijpen was, overal veel succes gehad en natuurlijk ook na volgers gekregen. Het spaarbusje van de W. F. Burns Co mag echter niet nagemaakt wor den, daar er overal patent op ge nomen is. Meer en meer wint het denkbeeld ook in Nederland veld dat alle mid delen in het werk gesteld moeten worden de menschen die iets terzijde kunnen leggen daartoe te brengen en hen zelf in hunne woningen op te zoeken. De huisspaarbus is een van de vele middelen, en zeker niet het minst belangrijke dat in de laatste jaren vooral bij spaarbanken ingang gevonden heeft. Het stelsel beoogt den spaarder gelegenheid te geven bedragen, die te gering zijn om daar voor naar de spaarbank te gaan, tot een grooter bedrag bijeen te bren gen, waarvoor het wel de moeite loont deze op een spaarbankboekje te bren gen. Het busje in huis biedt den spaarder het middel aan om te spa ren wanneer hij wil en daartoe in staat is, terwijl bedragen, eenmaal in bet busje gedaan, er niet meer uit verwijderd kunnen worden en dus onmogelijk voor andere doeleinden kunnen gebruikt worden, daar de sleutel van bet busje bij de spaar bank verblijft. »De spaarbank thuis" dient om den spaarzin van het publiek te ver- boogen en het sparen gemakkelijk te maken. Begin dezes jaars bood de W. F. Burns Co aan de Nederlandsche Voor- schotbankmetWinstafdeelingleRoller- dam baar huispaarsysteem ter invoering aan, welk aanbod gaarne geaccep teerd werd. hetgeen pleit voor den helderen en verzienden blik van de directie dezerNaamlooze Vennootschap. De Bank leent de busjes kosteloos uit aan spaarders, die dan een spaar bankboekje ontvangen waarop, zoo lang zij op deze wijze sparen, als waarborgsom een klein bedrag moet blijven staan, daar de spaaiders ver plicht zijn b.v. bij beschadiging, rer- nietiging of niet teruggave van bet busje, de waarde aan de Bank te vergoeden. Van den beginne af had de Bank met de nieuwe spaarmethode succes en menigeen nam zoo'n spaarbusje in huis om kleine bedragen te be sparen, die anders niet naar de spaar- benk gebracht worden en dagelijks worden nieuwe busjes geplaatst. Toch is de directie nog niet tevre den en zij wil dat elke inwoner van 's-Gravenhage en Scheveningen. zoo'n busje neemt en om dit te bevorderen heeft zij ook haar busje geëxposeerd op de tentoonstelling Opvoeding van het Kind. Wij hebben daar de busjes, die ons trouwens reeds bekend waren, gezien en bewonderd, als een eerste Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 2) Het was juist op dit uur van den avond, dat bij gewoon was thuis te komen. Hoe vlug snelde bij de trappen op, met welk eeD gevoel van vreugde boord zij niet in bet sleutelgat morrelen, immers als zij dat geluid vernam, kon zij zeker wezen dat bij bet was, ofschoon zij niet gewoOD was zieb in zijn voetstap te vergissen. Dan bet zij alles, waar zij mede bezig was, in den streek om bem te gemoet te vliegen. Zij hield er duizend middeltjes op na bem te verrassen, hem op verschillende wijzen te ontvangen, vooral des avonds, wanneer hij geregeld tegen zeven uur huiswaarts keerde. Nu eens verborg zij zich achter de deur en verheugde er zich als een kind over wanneer bij zich om den tuin liet leiden en om de deur van de keuken riep: //Kristin, is mijne vrouw uitgegaan? Ik kan baar Diet vinden." Dan weder lag zij uitgestrekt op bet berenvel en hield zich alsof zij sliep, tot bij haar met en kus wakker maakte; of wel ja, wat was zij kinderachtig, maar ook hoe gelukkig ge weest! En daarna den tijd, den korten tijd, dat zij hem zwijgend ontving met den vinger op den mond en fluisterde: //Doe heel stil, bet jongske slaapt!" Neen, neen, zij moest niet nadenken, zij moest zich voornemeD bet een of ander te doen. Mijn God, wat was dat Zij sprong overeind zij boorde voetstappen op de trap, de haastige voetstappen van een manzij boorde bet wel bekende rammelen van bet sleutelgat. Zonder na te denken slechts gehoor gevende aan eene opwelling, die zij niet kon bedwingen, snelde zij toe en opende de deur. Zij drukte met een krampachtig gebaar de band tegen bet hart bet was alsof bet laatste ontzettende jaar niet geweest was. Indien de sleutel omge draaid ware geworden, de deur zich geopend had en baar man ware binnengetreden, zou zij niet bevreesd, nauwelijks vebaast zijn ge weest. Zij verwachte dat bijna. Maar neen, de snelle schreden spoeden zich voorbij, naar boven, eene verdieping booger; daar werd de sleutel in de voordeur gestoken natuurlijk. O! zulk eene hartklopping te krijgen, zoodanig over bet gansobe lichaam te beven, omdat mijnbeer Holm, die boven haar woonde, om zeven uur thuiskwam en zijn buissleutel bij zich had en daarmede naar bet sleutelgat tastte als de meeste heeren 1 Wat was zij onnoozel! Zij wist toch wel, dat zij niet de eenige was, die het buis bewoonde 1 Zij ging de eetkamer binnen, schonk een glas water in en dronk. Daarna zette zij zich aan de schrijftafel neêr en maakte bare reke ningen in orde. Zij wist niet, dat het buis zoo slecht gebouwd was, dat men alles kon booren, wat bij de bovenburen voorviel. An ders zou zij dit appartement zeker niet gebuurd hebben. De vorige dagen, toen zij zooveel leven en drukte om zich been bad gehad, was baar dat niet opgevallenmaar van avond 1 Zij hoorde waarlijk bet minste gedruiscb van daar. Nu weerklonken er zware mannenstappen boven baar hoofd. Ja, dat sprak van zelf, de zitkamer der Holm's lag daar vlak boven. Zij ving bet geluid van lichte, vlugge schreden op, die bet vertrek doorsnelden. De vrouw des buizes was zeker in de keuken geweest en kwam binnen, om baar man te verwelkomen en nu volgde er familieleven, familiegeluk. En wat was dat voor een wel bekend, o 1 zóó welbekend geluid Kleine, trippelende kinderstapjes en bet gedruiscb van bet een of ander speelgoed, dat over den vloer werd getrokken. Waarschijnlijk een bouten paardje met een plompen kop en een onmo- gelijken, witten staart. Zij kende die soort paarden, zij bad er zelf zulk een, zonder staart en gebroken, bier naast zich in de lade der schrijftafel liggen een reliquie, een aanden ken zooals al bet overige. 01 die trippelende kindervoetjes, dat rollende bouten paard, dat nu eens omviel en dan weder overeind werd gezet 1 Thans verstomde het geluidbet kind werd zeker op vader's knie getild; zij zag ze allen in baar verbeelding, den vader, de moeder, bet kind. Zij was niet jaloerch, bun geluk werd niet door haar misgund, maar koD zij niet in vrede worden gelaten in bare eenzaam- beid? Neen, zij wilde daar niet blijven zitten toeluisteren. Zij ging naar de keuken. Kristin was nog altijd bezig het fraaie geschuurde koperwerk op den schoorsteenmantel te schikken. Het zag er even keurig uit als in een poppen- buis; baar beele kleine woning was mooi en poëtisch ingericht, vooral de zitkamer. Als zij daar slechts met rust kon wonen, als zij maar niet langer bare buren behoefde te booren 1 Zij zeide dat zij vroeg eten wildezij was zoo afgemat dat zij vroegtijdig naar bed zou gaan. Daarna ging zij weder naar binnen. Maar zij bleef op den drempel der zitkamer staan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1