Van den Bak op den Tak. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. klas werk, handig en prettig voor 't oog. De getrouwe lezers onzer courant, ook van de advertentierubriek is het sedert lang bekend dat ook de Amers- foortsche Bank op deze wijze gelegen heid biedt tot sparen. Maken velen reeds daarvan gebruik toch zag de Bank dat aantal gaarne nog belangrijk toe nemen. Mogen deze regelen daartoe bijdragen. Een halve eeuw schoorsteenveger, dat is toch wel iets zeldzaams. Gerrit Jan Schollink te Dedemsvaart vierde zijn gouden jubilé als zoodanig, 't Is te begrijpen, dat zijn omgeving deze gebeurtenis feestelijk herdacht: ,,'t Is wel iets om op te merken, I)at hij zoo van jongs af aau In dat zwarte roet kon werken, Niemand heeft dat ooit gedaan. En geen mensch kan zulks verklaren: IVaarvan men ook hoorde of las, Nooit dat iemand zooveel jaren Ergens schoorsteenveger was." Nog zeldzamer echter, ja een uni cum, mag heeten, wat uit het hos pitaal Bellevue te New-York wordt bericht. Daar is een kindje ingebracht, pas enkele uren oud, met een plat hoofdje en uitpuilende oogen. 't Zag er vreemd uit, maar het haalde adem en loeide zelfs als ieder ander pas geboren kind. Spoedig evenwel stierf liet zonderlinge wezentje en kwamen bij de autoplexie de artsen tot de verpletterende ontdekking, dat het kindje absoluut geen hersens had, en evenmin iets, wat er ook maar in de verte op leek. Treurig teeken des tijds, mompelt daar iemand. En geheel ongelijk heeft hij niet, want wat al domme, dwaze dingen ziet men uithalen. Geldknoeie- rijen en verduisteringen zijn aan de orde van den dag. Maanden-, soms jaienlang wordt het door de bedrij vers volgehouden, maar eindelijk 't spreekt van zelfloopt het spaak. En dan zijn eer en positie en geluk naar de maan. 't Is of die menschen geen geweien, maar ook geen hersenen hebben Zoo hebben de Heeren Van den Putte en Octave Housse te Brus sel, naar wien een paar straten zijn benoemd, zooals uit pas onthulde knoeierijen bij gemeentelijke aanbe stedingen gebleken is, de gemeente voor groote sommen bedrogen. Ont zetting uit hun ambt is het gevolg en beide straten zullen wel worden herdoopt. „De zucht om rijk te worden Met stoom, is algemeen. Gelukt dat wel aan allen? Och, lieve hemel, neen! De meesten spelen zeer slecht af En enklen vangen tuchthuisstraf." Het was ook wel wat voorbarig, dunkt ons, om een straat te benoe men naar nog levende personen, Die haast had hier bedenkelijke gevolgen. Maar even bedenkelijk kan gebrek aan haast zijn. Een duiker, die de schroef van de «Dreadnought" van waterplanten moest ontdoen, gaf op herhaardelijk gegeven telephonische signalen geen antwoord, hoewel de luchtpomp ongestoord werkte. Toen verschillende werktuigen kwamen bovendrijven, begon men het ergste te vreezen. Een tweede duiker werd naar beneden gezonden en wat bleek? De man, die zijn karweitje in een paar minuten had verricht, had zich op de schroef neergezet en was ingedommeld. Zijn kameraad vond hem in vredige kalmte, omringd door een groot aantal visschen, die door de electrische lamp waren aangelokt. Deze persoon maakte dus geen baast, maar dit had ook noodlottig kunnen worden. In Amerika, waar ditgebeurde is men anders niet zoo langzaam. De «Glidden Airschip Company" te New-York heeft kapitein Baldwin opgedragen, aan te vangen met den bouw van een luchtschepenvloot, be stemd tusschen New-York en Phila delphia een luchtschependienst te onderhouden. De schepen zullen 450200 voet lang worden. Elk kan 30 passagiers vervoeren. Binnen 14 dagen trekt de Yankee aan den arbeid. „Weldra geen hinderpalen meer Voor 't onbelemmerde verkeer. Men reist met evenveel gemak, Of 't land bergachtig zij of vlak. De Zwitsers trekken dies naar Spanje Als Duitschen 't doen naar Groot-Brittanje! Geen moeite en kosten als te voren Met bruggen leggen, tunnels boren! Een schip van aluminium Met motor voor de kraeht Heeft in een ander stadium De wereld straks gebracht." Jammer, dat deze uitvinding ook een zeer leelijke kant beeft. Blijk baar rekent men er in verschillende landen reeds op, dat het luchtschip ook uitnemend diensten kan verrich ten in tijden van oorlog, waarom Graaf von Zeppelin ook geen giften van elders voor zijn nieuw luchtschip wil aanvaarden. Het luchtschip wordt oorlogswerktuig en dan Een spotprent in Ulk gaf het te zien: Juffrouw aarde spelende met een nieuw maar duur stuk speelgoed, een lucht schip als diabolo. Een wedstrijd zal ontstaan tusschen de verschillende landen, waarbij de volkeren de toe schouwers, maar ook de gelagbetalers zullen zijn. Het luchtschip, brengend een ganscbe omwenteling in het wereld verkeer, waarbij de menscb, «vrij als een vogel", het luchtruim doorklieft, is mooi, prachtig. „Maar ook als 't oorlogsonweer woedt, Zijn donder drennt ons tegemoet, Dan wordt het schip in helschen nacht Als d'aard nooit zag, een schrikbre macht! O, koningen en diplomaten, Gij, die het roer houdt van de Staten, Milt gij, zoo mooglijk, ons behoeden. Voor 't treurspel van des oorlogs woede. Keuvelaar. Nederland en Venezuela. Het schrijven van den minister van buitelandschen zaken van Venezuela aan de Nederlandscbe Kegeering, waarin de «vriendschappelijke betrek kingen" tusschen Nederland en Vene zuela worden afgebroken, is volledig in het Staatsblad van Venezuela en eenige Venezolaansche couranten afge drukt. De Venezolaansche regeering zegt daarin, dat zij in bet licht van de later plaats gehad hebbende gebeur tenissen, niet langer de verzekering in haar vorig schrijven gedaan kan band haven nl. dat zij het incident met de heer De Reus als een persoonlijke quaestie tusschen baar en den heer De Reus beschouwde. Zij meent dat de han delingen van den commandant van Hr. Ms. Gelderland wijzen op een onvriendelijke houding van de re geering van Nederland zelve. Immers zoo luidt in het kort bet vertoog onder de bestaande omstandigheden moet het als een gewilde onbeleefd heid beschouwd worden, dat de com mandant van de Gelderland weigerde den Venezolaanschen havenmeester aan boord te nemen, terwijl toch, indien de havenmeester besmet was, eveneens besmet waren de beide consuls, die wei ontvangen zijn en nog wel mèt de gebruikelijke eer bewijzen, die de Venezolaansche vlag onthouden werden, en evenzoo de gezant De Reus, welke laatste persoon niet alleen ontvangen doch met het schip vervoerd is. Wij laten hier het slot van het ofïicieele schrijven volgen: De ernst van de voorvallen, die wij hierboven verhaald hebben, zal de Regeering van Uwe Excellentie doen inzien, dat de kolonie Curacao te kort is geschoten jegens de Regeering van Venezuela en op welke wijze de goede betrekkingen van vriendschap tusschen beide Staten in gevaar zijn gebracht. Resumeerende deelen wij Uwe Excellentie mede, dat met het oog op: lste de beleedigingen door den gezant De Reus aangedaan aan de Republiek 2e. het niet salueeren van de Vene zolaansche vlag door den kruiser Gelderland onder de bestaande bijzon dere omstandigheden 3e. den aanslag waarvan de consul van Venezuela en zijne familie in bet gebouw van het Venezolaansche Con sulaat de slachtoffers zijn geweest in den nacht van 25 op 26 Juli j.l. de Regeering van Venezuela zich gedwongen voelt, der Regeering van Uwe Excellentie rnede te deelen dat, zoolang geen voldoende genoegdoening en herstel van grieven zijn gegeven aangaande de punten opgenoemd in deze nota, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen niet langer kunnen voortbestaan. Onder verzekering van mijn hoog achting. J. A. J. PAUL. De indruk die het goed gestelde schrijven, waarin een zwakke zaak roet goede schijn verdedigd wordt op ons rnaakt is, dat door den president van Venezuela een openlijken strijd, eu ooi log, gewenscht wordt. Dit komt overeen met wat velen, die Venezuela beter kennen dan uit reisbeschrij vingen alleen, vermoeden. De binnen- landsche toestand van Venezuela laat, niet het minst van het standpunt van president Castro, veel te werischen over. Men mompelde reeds sedert geruimen tijd dat de kans niet gering was, vóór het geschil uit den weg was geruimd een andere president aan het hoofd van de republiek te zien. Een openlijke strijd tegen een builen- landsche vijand, zou echter waarschijn lijk naar de meening van generaal Cipriano Castro aanleiding voor vele Venezolanen kunnen zijn zich om den president te scharen, die als krijgs man bet vertrouwen van zijn volk heeft. Reizigersverkeer. Naar aanleiding van berichten over het verminderd reizigersvervoer bij de Staatsspoor en de gevolgen daarvan heeft bet «Utr. Dagbl." ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen en vernomen dat elk punt op zich zelf genomen wel juist is, maar dat het ééne met het andere niets te maken heeft. Er is inderdaad geteld, 3 dagen in Juni, 3 dagen in Juli en 3 dagen in Augustus om een indruk te krijgen van de bezetting der treinen hiertoe was echter al maanden terug besloten, derhalve had dit niets te maken met minder vervoer. Dat er naar bezuiniging wordt gestreefd is ook waar, maar niet in 't bijzonder, omdat er minder vervoer zou zijn. Dat het niet in de bedoeling ligt vooreerst examens voor surnumerair te houden, is ook juist omdat de omstandigheden het houden van een examen voorloopig niet noodzakelijk maken. De verkoop van vacantiekaarten is achteruitgegaan, maar bet vervoer met andere plaatskaarten echter bijna in gelijke mate vooruitgegaan. De voorloopige cijfers omtrent hel ver voer over Juli geven dan ook een zeer klein verschil met de definitieve cijfers van Juli 1907. Dat minder vacantiekaarten worden verkocht kan ook daarin zijn oorzaak hebben, dat door de prijsverhooging dezer kaarten de gewone plaatsbil- jetten met sommige vacantiekaarten weinig of geen verschil in prijs meer opleveren en men derhalve nu voor sommige afstanden een gewoon kaartje koopt, waarvoor men verleden jaar een vacantiekaart kocht. Het antwoord op de vraag: »Abd el-Azis of Moulay Hafid?", die in de laaiste weken in de belanghebbende Dnilsche en Fransche kringen werd gesteld, is dan nu eindelijk gegeven. Het is toch niet te verwachten, dat Abd-el-Azis, na de hem toegebrachte verpletterende nederlaag, er aan zal kunnen denken nog eens tegen zijn meer fortuinlijken broeder in bet strijd perk te treden, nu deze, tengevolge van zijn succes, nagenoeg overal als de wettige heerscher door het volk werd eikend. Reeds wordt aan Abd el-Azis het voornemen toegeschreven om zich in vrijwillige ballingschap naar Klein-Azië te begeven. De vraag is nu evenwel of Moula Hafid ook door de Europeesehe mo gendheden als Sultan zal worden erkend. Wat Duitschland betreft, schijnt hieromtrent geen twijfel te moeten worden gekoesterd, doch de Fransche bladen betoogen, dat voor zoodanige erkenning de eisch moet worden gesteld, dat Moulay Hafid zijn goedkeuring hecht aan de bepalingen van het traciaat van Al- geciras. De toestand in Turkije. De bekende Russische partijleider professor Miljoekof, die van een stu diereis naar Konstantiopel en Saloniki te Petersburg is teruggekeerd, gelooft niet, dat de hervormingsbeweging in Turkije duurzaam wezen zal. De Turk- sche bevolking, zegt hij, is grooten- deels meer tegen dan voorde ievolutie gezind en het gevaar voor een con- trai evolutie is niet gering te achten. De Noordalbaneezen zijn tegen, de Zuidalbaneezen, voor de constitutie. De Jong-Turken zijn, bij gebrek aan geschikte personen, niet in staat de regeering te aanvaarden. De nieuwe toestand is het meest in het voordeel der Bulgaren, wier overwicht en aantal in Macedonië duid.elijk merkbaar is. Te Parijs verschijnt een jong Turksch blad onder den titel «La Turquie nouvelle"; in het eerste nummer komt een historisch overzicht voor over de Revolutie waarin duidelijk de groote nadeelen van den ouïèn toestand worden uiteengezet. Het blad bespjeekt de pogingen der Jong Turken om aan dien toestand een einde temaken, en geeft aan wat nog gebeuren moet, om aan Turkije een toestand van vrijheid en welvaart te schenken. Corveeërs. Bij Ministerieele Beschikking is vast gesteld een Bijzonder Voorschrift voor de corveeërs bij de korpsen en korps gedeelten bij de landmacht. Het bevat de bijzondere bepalingen die, nevens het werkliedenreglement bij de land macht, gelden voor den corveeër, werkzaam in de kazernes en aanhoo- righeden. De commandant van het korps of korpsgedeelte wordt be schouwd als hoofd. De corveeërs worden aangenomen op een loon, bedragende f7 per week, hetwelk voor hen, die zulks naar het oordeel van den commandeerenden officier van het korps of korpsgedeelte door ijver eu geschiktheid verdienen, kan worden verhoogd tot f 7.70 per week. Hiervan zijn uitgezonderd de corveeërs te Amsterdam, 's-Graven- hage, Utrecht en Arnhem, wier aan- vangsloon f8.20 bedraagt, hetwelk kan worden verhoogd tot f8.90. De autoriteit bij wien de gestrafte corveeër in beroep kan komen, is de bevelhebber in de militaire afdeeling, waarin de kazernes enaanhoorigheden gelegen zijn, waar de corveeër werk zaam is. Bezwaren en verzoeken kun nen kenbaar gemaakt worden aan den kapitein van de week, van het onder deel, waarbij de corveeër werkzaam is. Wijders is nog door den Minister bepaald Heeft een werkman gedurende eenigen tijd, gelijktijdig met het aan komend loon een tijdelijke uitkeering of een rente ingevolge de Ongevallen wet 1901 genoten of is hem tenge volge van andere omstandigheden te veel loon uitgekeerd, dan moet het te veel genotene door hem worden terugbetaald. Voldoet de werkman niet aan die verplichting, dan wordt bedoeld bedrag op het hem toekomend loon in min dering gebracht, en, voor het geval dit bij eventueel overlijden van den betrokkene nog niet mocht zijn aan gezuiverd, zoo mogelijk op het loon, dat gedurende vier weken wordt uit gekeerd ten behoeve van de personen in wier levensonderhoud de overlodene voorzag of bijdroeg. De burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers heeft aan de Oranje-vereeniging een gioote verguld zilveren medaille doen toekomen, als prijs voor den mooist versierden wagen in de reclame-optocht op Koningin's verjaardag. Het bestuur der eerewachl te paard schonk een verguld zilveren medaille voor de mooist versierde dogcart. Op het door ons gemeente bestuur tot de regeering gericht ver zoek om «Birkhoven" te beschouwen als buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer, ten einde daar door eene vergunning boven bet vast gestelde maximum te kunnen ver- leenen, is afwijzend beschikt. De godsdienstoefening in de Remonstrantscbe kerk zal a.s. Zondag ochtend te half elf worden geleid door Prof. Dr. B. D. Eerdmans uit Leiden. In eene op 3 September a.s. te houden vergadering der Christelijke patroonsvereeniging «Boaz" zal door Ds. G. W. C. Vuiulerink het ontwerp- arbeidscontract zooals dit door de algemeene patroonsvereeniging is ont worpen en vastgesteld, worden toe gelicht. In eene jl. Maandag gehouden onderlinge schietwedstrijd door de leden der Amersfoortsche schietver- eeniging «Broederschap" werden de prijzen behaald als volgt: le prijs W. B.Smit met97 punten; 2e prijs W. Ruitenberg met 94 punten 3e prijs J. J. Otto met 92 punten; 4e prijs K. v. Heuvelen met 87 punten 5e prijs D. de Groot met 85 punten; 6eprijsE. J. Ruitenberg met 83punten 7e prijs D. v. d. Heul met 82 punten; 8e prijs A. B. v. d. Klein met 78 punten 9e prijs D. Ruitenberg met 78 punten 10e prijs J. W. v. Achterbergh met 76 punten; 11e prijs D. J. v. Gelder met 63 punten. Na alloop had de uitdeeling der prijzen, meerendeels door de leden zelf beschikbaar gesteld, plaats in het café »De Arend". De dames B. C. A. Woudenberg en E. A. Maassen hebben te 's Graven- hage met goed gevolg het examen voor de hoofdacte afgelegd. Naar aanleiding van een adres van de Maatschappij tot exploitatie van een feest-, sport- en tentoonstellings terrein op «Birkhoven" tot verlenging der huur met 10 jaren en met het recht harerzijds de huur jaarlijks te doen eindigen, stellen Burgemeester en Wethouders, geboord de commissie tot bijstand in het beheer van Birk hoven, voor te besluiten 1. in het raadsbesluit van 25 Februari 1908 No.' 63, betreffende verhuring van gebouwen en terreinen beboorende bij het landgoed Birk hoven, onder B achter «1599" in te voegen: «en 1600'"; 2. te verhuren aan de «Maatschappij tot exploitatie van feest-, sport- en tentoonstellingsterrein" gevestigd te Amersfoort de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, Nos. 1598, 1599 en 1600 voor het exploiteeren dezer perceelen als feest-, sport- en tentoonstellings terrein, onder de volgende voor waarden en bepalingen a. de huur wordt aangegaan voor den tijd van tien jaren, ingaande 1 Januari 1912 en derhalve eindigende 31 December 1921; b. de huurprijs bedraagt per jaar: le. f200; 2e. 10% van de winst. Als winst wordt beschouwd het bedrag, dat volgens de jaarlijkscbe rekening beschikbaar is, na aftrek van de door de huurster noodig ge oordeelde afschrijvingen en van eene rentebetaling van ten hoogste 5°/« van het Maatschappelijk kapitaal, dat besteed is voor de inrichting van bet terrein. Rente van schulden of uitkeeringen wegens vergrooting van kapitaal worden slechts dan in de rekening geleden., indien de werken, waarvoor de kapitalen gebruikt zijn, opgericht zijn met goedkeuring van Burge meester en Wethouders; 3e. 25°/» van de opbrengst der buffetten door of vanwege de huurster te exploiteeren op het gepachte terrein. De huurprijs wordt betaald ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en welhet onder 1 genoemd bedrag in twee gelijke termijnen vóór of op 1 April en vóór of op 1 October van ieder jaar; de onder 2e en 3e ge noemde bedragen binnen een maand na de goedkeuring der jaarlijksche rekening en verantwoording op de door de statuten aan te geven wijze. De huurster is verplicht ter contro leering van de onder 2e en 3e ge noemde bedragen jaarlijks de rekening met hare bijlagen aan Burgemeester en Wethouders ter inzage aan te bieden. c. het recht van de huurster om op de gepachte terreinen bulletten te exploiteeren of le doen exploiteeren, is beperkt tot bij voor het publiek opengestelde feesten en dan slechts gedurende de uren, waarop de terreinen voor het publiek geopend zijn, terwijl op andere tijdstippen daden tot het hotel-, café- of restaurant-bedrijf be boorende op de gepachte terreinen verboden zijn. d. de huurster verbindt zich jaar lijks ten kantore van den Gemeente ontvanger terug te betalen, de meerdere grondbelasting, die tenge volge van de nieuwe inrichting der gepachte terreinen door de Gemeente betaald moet worden. e. de huurster heeft het recht op de gepachte terreinen die werken te doen daarstellen, die door baar noodig worden geoordeeld voor het onder a genoemde doel; zij verplicht zich de terreinen bij het eindigen der huur in den vorigen staat te herstellen. f. de huurster heeft het recht voor 1 Juli 1911 te verklaren, dat zij geen gebruik van de huur wenscht te maken en heeft voorts hot recht de huur jaarlijks met ingang van 1 Januari te doen eindigen, mits zij hiervan schrif telijk aan Burgemeester en Wethou ders een half jaar te voren kennis geeft. 3. Het onder 1 en 2 beslotene aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht te onderwerpen. Tot kapitein bij het 5e regiment infanteiie is benoemd de le luitenant Bouwenach, adjudant bij het zesde regiment. Kapitein E. G. Staal gaat als majoor naar het 7e regiment. Voor het examen voor 2e luite nant-kwartiermeester bij het leger in O.-Indië slaagde o.m. de sergeant van het 5e reg. infanterie A. Storm van Leeuwen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2