Ernstige bloedarmoede Snelle genezing. Plaatselijk Nieuws. werden. De gemeentelijke instelling be hoort zoodanig ingericht te worden, dat zij het beoogde doel, t. w. de verzeke ring, zoo goed mogelijk bereikt; met wenschen, die andere doeleinden beoogen, heeft zij geen rekening gehouden. De commissie stelt derhalve de Raad vóór te besluiten ten eerste: te Amersfoort met een kapitaal van f 100, dat door de Gemeente verstrekt wordt, een fonds te stichten tot bevor dering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid in de Gemeente Amers foort. ten tweede vast te stellen de volgende Verordening betreffende het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid in de Gemeente Amers foort. Art. 1. Het fonds tracht zijn doel te bereiken door het geven van een bij slag bij de uitkeeringen, die de tot het fonds toegelaten vereenigingen ingeval van onvrijwillige werkeloosheid aan hare leden geven. Art. 2. Het fonds wordt bestuurd door eene commissie van 5 leden, die telkens voor drie jaren benoemd worden. 3 leden der commissie, waaronder haar voorzitter, worden door en uit den Ge meenteraad benoemd. De twee andere leden worden uit de leden der toegelaten vereenigingen be noemd in eene vergadering, bestaande uit 3 leden van elk bestuur der toege laten vereenigingen. In die vergadering wordt door elk der toegelaten vereeni gingen een gelijk aantal stemmen uit gebracht. Een lid der commissie, die ophoudt lid te zijn van den Gemeenteraad of van toegelaten vereeniging, verliest zijn lidmaatschap. In tusschentijds ontstane vacatures wordt zoo spoedig mogelijk voorzien. Die ter vervulling eener tusschentijds onstane vacature gekozen wordt, treedt af op het tijdstip waarop degene, in wiens plaats hij is benoemd moest af treden. Art. 3. De commissie wordt bijge staan door een secretaris-penningmeester, die door Burgemeester en Wethouders wordt benoemd, geschorst en ontslagen. De commissie zendt eene aanbeveling aan Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een secretaris-penning meester. Aan den secretaris-penningmeestes kan eene bezoldiging worden toegekend, door Burgemeester en Wethouders te bepalen. Art. 4. De inkomsten van het fonds bestaan uit subsidies, jaarlijksche bij dragen, makingen en schenkingen. Art. 5. De administratiekosten van het fonds worden tot een jaarlijks door Burgemeester en Wethouders te bepalen bedrag door de Gemeente betaald. Indien aan den secretaris-penning- meester eene bezoldiging wordt toege kend, wordt deze onder de administratie kosten gerekend. Art. 6. Eene vereeniging, die tot het fonds toegelaten wenscht te worden, richt daartoe, onder overlegging van hare statuten en reglementen, het verzoek tot de commissie. De vereeniging moet, om toegelaten te kunnen worden, aan de vólgende voorwaarden voldoen: le. Zij moet zijn eene rechtspersoon lijkheid bezittende werkliedenvereeniging van vakgenooten; 2e. Zij moet ten minste 15 leden tellen 3e. Leden mogen alléén inwoners van de Gemeente Amersfoort zijn; 4e. Zij moet in bet bezit zijn van een kas, welke uitsluitend dient tot het geven van uitkeeringen in geval van onvrijwillige werkeloosheid, welke ge heel afgescheiden van de overige geld middelen der vereeniging wordt beheerd en waaraan alle leden der vereeniging (tusschen 20 en 55 jaar) verplicht zijn bij te dragen; 5e. De wekelijksche bijdrage voor ieder lid aan de kas, bedoeld in het 4e lid, moet ten minste 10 cent bedragen 6e. In de bepalingen van de ver eeniging voor deze kas moet duidelijk omschreven worden, welke de geldelijke verplichtingen van de leden ten opzichte der kas zijn en welke hunne rechten bij uitkeering 7e. Uit de kas mogen geen uit keeringen geschieden indien de werke loosheid liet gevolg is van eigen werk staking of uitsluiting van den werke- looze, van zijn eigen schuld, van zijn onwil om de hem door zijn werkgever opgedragen werkzaamheden binnen de grenzen van zijn beroep te verrichten, van nalatigheid om werk te zoeken en voorts bij werkeloosheid tengevolge van invaliditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of andere onbekwaamheid tot werken; 8e. Het toezicht op het bestaan, de oorzaak en den duur van de werkeloos heid moet voldoende verzekerd zijn; 9e. Uit de kas mag geen uitkeeriDg gedaan worden dan aan hen, die ge durende een jaar lid van de vereeniging züti 10e. De uitkeering mag op niet minder dan 40 cent per dag worden be paald. Art. 7. De Commissie stelt zoo spoedig mogelijk de vereeniging in kennis met haar besluit, genomen naar aan leiding van het verzoek tot toelating. Indien de toelating geweigerd wordt, wordt in de beslissing de reden tot weigering vermeld. Art. 8. Eene toegelaten vereeniging is verplicht: le. aan de Commissie kennis te geven van alle wijzigingen, welke in hare statuten of reglementen zijn aangebracht, zoodra deze verbindend zijn geworden; 2e. Jaarlijks aan de Commissie reke ning en verantwoording af te leggen van het beheer der werkeloozenkas en een verslag over het afgeloopen jaar in te dienen. 3e. Eene ledenlijst aan te leggen en geregeld bij te houden met opgave van woonplaats, geboortedatum, datum van vestiging te Amersfoort en van ingang van het lidmaatschap; van die lijst een afschrift te zenden aan de Commissie en voorts van iedere wijziging binnen de eerste 10 dagen van iedere kalender maand schriftelijke opgave te doen aan 'de Commissie; 4e. Een register aan te leggen en geregeld bij te houden van de uit keeringen uit de werkeloozenkas, met vermelding van den naam van den ont vanger, het bedrag en den duur der genoten wekelijksche uitkeering en den van de gemeente ontvangen bijslag en van dat register binnen de eerste 10 dagen van iedere kalendermaand een uittreksel in te zenden aan de Commissie; 5e. Een schriftelijke mededeeling te doen aan de Commissie, waarin een der bestuursleden aangewezen wordt, die tot het in ontvangst nemen van den bijslag gerechtigd zal zijn; 6e. Zich te onderwerpen aan het toe zicht van de Commissie op hare admini stratie en uitkeeringen en aan de voor schriften en maatregelen, door de Com missie te geven. 7e. Op daartoe strekkend verzoek van de Commissie alle boeken en be scheiden betreffende de werkeloozenkas aan de Commissie of den Secretaris- Penningmeester over te leggen en de kas door de Commissie te doen contro leeren. De toelating van eene vereeniging wordt bij eene met redenen omkleede beslissing van de Commissie ingetrokken A. Wanneer de vereeniging niet blijft voldoen aan de in artikel 6 genoemde voorwaarden B. Wanneer de in artikel 8 genoemde verplichtingen niet worden nagekomen. De Commissie geeft van de intrekking zoo spoedig mogelijk met opgave der redenen, die tot de intrekking geleid heeft, kennis aan de Vereeniging. De intrekking wordt gerekend inge gaan te zijn op den dag, waarop de kennisgeving aan de vereeniging is ver zonden. Na intrekking behoeft een nieuwe toelating niet te worden verleend, indien niet naar het oordeel der Commissie voldoende waarborgen bestaan, dat de reden, die tot intrekking heeft geleid, zich niet op nieuw zal voordoen. Art. 10. De verhouding, waarin de bijslag uit het fonds zal staan tot de uitkeering voor ieder lid uit de kas der vereeniging, wordt maandelijks vóór het begin der maand, waarvoor zij zal gelden, door de Commissie bepaaldzij zal niet meer mogen bedragen dan 100°/o en niet tengevolge hebben, dat 'tgeen een ver zekerde uit de kas van zijne vereeniging, vermeerderd met den bijslag, geniet, meer bedraagt dan 75°/o van het standaard- loon in het vak van den verzekerde. De bijslag kan voor personen in het eene vak hooger gesteld worden dan voor die in een ander vak. De bijslag zal niet gegeven worden: le. Gedurende de eerste week der werkeloosheid aan hen, die niet ten minste een week werkeloos zijn 2e. aan hen, die in het loopende kalenderjaar over 50 dagen een bijslag uit het fonds ontvangen hebben; 3e. aan hen, die in het voorafgaande jaar een gemiddeld weekloon van f 12 of meer verdiend hebben 4e. aan hen, die den leeftijd van 20 jaren nog niet bereikt hebben; 5e. aan hen, die weigeren der Com missie of den secretaris-penningmeester de ter controleering verlangde inlichtingen te verstrekken; of onware inlichtingen verstrekt hebben, tenzij blijkt, dat dit laatste te goeder trouw is geschied. Art. 11. De bijslag wordt door de veereeniging wekelijks tegelijk met de uitkeering uit hare eigen werkeloozenkas betaald. Het door eene vakvereeniging aldus aan het fonds voorgeschoten bedrag, wordt haar maandelijks terugbetaald. Het fonds is niet verplicht den bijslag over de afgeloopen maand aan de ver eeniging uit te keeren, voordat de stuk ken, genoemd in artikel 8 onder 3 en 4, in het bezit van de Commissie en door haar in orde bevonden ziin. Indien deze stukken niet binnen 14 dagen na het eindigen der maand, waarop zij be trekking hebben bij den Secretaris penningmeester zijn ingediend, dan is het recht op den bijslag over die maand vervallen. Artikel 12. Betalingen aan een vol gens artikel 8, onder 5, aangewezen persoon, die gedaan zijn voor het tijd stip, waarop het bestuur der vereeniging schriftelijk bericht heeft, dat die persoon niet meer gercchttgd is tot het in ont vangst nemen van den bijslag, worden beschouwd als deugdelijk gekweten. De Commissie zal een schriftelijk be wijs van ontvangst van het in lid 1 bedoelde bericht afgeven. Art. 13. De Commissie zal, met inachtneming van de bepalingen van deze Verordening, een huishoudelijk regelement vaststellen, dat aan de goed keuring van Burgemeester en "Wet houders onderworpen is. Art. 14. Ieder jaar brengt de Com missie in de maand April aan den Gemeenteraad een verslag uit van hare werkzaamheden over het afgeloopen jaar en zendt zij hare rekening en verant woording ter goedkeuring aan den Ge meenteraad. Art. 15. Do Commissie en de secretaris penningmeester zijn tot geheimhouding tegenover derden verplicht ten aanzien van alle inlichtingen, door hen inge wonnen, welke een vertrouwelijk karakter dragen. Nochtans is de Commissie verplicht desgevraagd aan den Gemeenteraad en aan Burgemeester en Wethouders de gewensehte inlichtingen betreffende hare werkzaamheid te verschaffen. Art. 16. Wijzigingen in deze ver ordening kunnen slechts door een besluit van den Gemeenteraad worden aange bracht. Opheffing van het fonds kan even eens slechts bij besluit van den Gemeente raad geschieden. Wanneer tot opheffing besloten is zijn bestuurders verplicht te liquideeren en zal een eventueel batig saldo eigendom van de Gemeente Amerfoort zijn. Overgangsbepalingen. Art. 17. De in artikel 2 genoemde commissie zal voorloopig uit 3 leden, te benoemen uit de leden van den Ge meenteraad, bestaan. Zoodra 5 vereenigingen tot het fonds zijn toegelaten, zullen de 2 overige leden uit de toegelaten vereenigingen benoemd worden. Deze 2 leden treden voor den eersten keer af op het tijdstip, dat de 3 andere leden moeten aftreden. Art. 18. De voorwaarde, gesteld in artikel 6 onder 9°, is tot 1 Hei 1909 niet toepasselijk op vereenigingen, die vóór 1 Januari 1909 toegelaten worden. RECLAME. Heden is het te Raamsdonksveer dat wij het dageliiksche voorbeeld kiezen van de werkdadig- heid der Pink Pillen, in gevallen van bloedverar- ming "en zwakte van het zenuwstelsel. De Pink Pillen hebben te Raamsdonksveer verscheidene personen genezen, en onder anderen Mevr. E. van Vlucht, die.gedurende langen tijd leed aan een verderfelijke "bloedarmoede volgens haar eigen uitdrukking. Mevr. van Vlucht was zoo verzwakt dat zij zich 6iet meef* staande kon houdenhare beenen weigerden ha^r te dragen, en dit enkele voorbeeld "-zij voldoende om zich den staat van belangrijke lichaams^èrarming waarin zij verkeerde voor te pellen. Mes*. van Vlugt die te vergeefsch verscheidene midd#en beproefd had was geheel en al pïitmoedigd, »>at gemakkelijk te begrijpen is. Ziy heeft den gpeden inval gehad een laatste poging te doen jom zich te genezen, door zich van tie Pink Pillen te bedienen, en zooals allen die ran dit merkwaardig geneesmiddel gebruik maken, heeft zij onmiddellijk al de waarde er van kunnen slatten door het gevoel van ver lichting dat zit ondervond na een eerste doos te hebben gebruikt. 'Zij heeft jbch, naar zij zelve zeide, tot het leven voelen weerkeeren; haar eetlust, die te voien ihs&Hvallig was, werd zeer goed en zeer regelmatig'; het, kwam haar voor dat een warmer, een overvloediger bJ,oed door hare aderen stroomde haar bleekhild maakte plaats voor een frisscba- klepr en zij jon op nieuw haar huiswerk verrichten zonder dei' minstg- vermoeienis te ondervindfcn. $»a gedurende cenigen tijd dat weldadige middel hebbeü gebruikt, heeft zij cerf vol- maakto' gcnezing*-verkregen. Wij vestigen de aandacht van alle£vrouwen op deze genuihg. Er zijn zeer weinigen V^er gezondheid nia te wen schen overlaat, errjiet gebruik der IJmk Pillen is bijzonder gunstig, voor de vrouwenboze pillen geven bloed: en tuen kan in het armeen zeg gen dat het der rkuwen aan bloedyntbreekt. Zij hebben ook een krJbhtige werki* óp het zenuw stelsel, en het zenuwstelsel dcrJKeeste vrouwen is zwak. Wij radenzeen proef jet de Pink Pillen aan in de volgefide gevaMpn; bloedarmoede algemeene zwakte, v^rmóeieiKs zonder merkwaar dige oorzaak, slechte spiisv^&eering, verschietende pijnen, gevolgen van te'dferd werken. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersioort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hooft, Langeslraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. De vereeniging «Handel en Nijver heid" hield Donderdag 10 dezer haar gewone maandvergadering in het hotel »de Zwaan". De vergadering werd geleid door haar voorzitter, den heer van Duinen. Nadat de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd waren, kwam punt 1 van de agenda: «Behande ling van oproep van belang heb benden in zake Octrooiwet" in be handeling. Gelezen werd een circu laire van de Maatschappij Twente tot exploitatie van octrooienweder invoering hiervan is het doel. De heer van Eden meent, dat een zoodanige wet voor velen heilzame gevolgen zal hebben. Wie nu wat in zijn hoofd heeft, gaat naar het buitenland, om dat hij daar gevrijwaard is tegen namaak. De heer van der Meiden zegt dat het geen gemakkelijke kwestie is. Het vóór of tegen een octrooiwet zijn moet met bewijzen gestaafd worden De tegenstanders beweren, dat een uitvinding ten nutte van de geheele menschheid moet komen en dat het voordeel niet door den enkeling moet worden benut. In theorie is dit heel mooi. Kleine uitvindingen hebben de sterkste konkurentie te duchten, zoodat er voor de eerste fabrikant nooit winst doch wel verlies is te behalen Een patentwet zou dit alles voorkomen, waarom hij voor zoo'n wet is. De heer van Duinen verklaart ook voorstander te zijn. De meeste landen van Europa hebben een octrooiwet. Was bet voor ons land in vroegere tijden niet zoo noodzakelijk, toen de industrie weinig beteekende, thans, nu Nederland met het buitenland kan wedijveren, is het dit wel. Nadat de heer van der Meiden nog opmerkte, dat de bescherming den fabrikanten ten goede zal komen, dat er dan van elkaar dood konkureeren geen sprake zal zijn, stelt de voor zitter voor, dat de vereeniging een Adhesie adres zal zenden aan de Maat schappij Twente. Alle ledenstemmenin. Aan de orde is nu punt 2 der agenda «Verslag der afgevaardigden naar het rniddenstandscongres te Dordrecht". Twee belangrijke punten zijn hier voornamelijk behandeld ^reglements wijziging en de vakopleiding. De Commissaris der Koningin opende de vergadering met de leus «één voor allen, allen voor één". In de praktijk zijn de middenstanders nog niet soli dair. Hoewel ze ongeveer 30.000 leden tellen hebben ze nog geen eigen orgaan, wat toch zoo noodig zou zijn om kracht uit te oefenen. De tweede dag werd de vakopleiding besproken. Hooge eischen werden ge steld, zoo hoog, dat alleen groote plaatsen hierop kannen ingaan, Hier te Amersfoort kan men b. v. alleen trachten het herhalingsonderwijs zoo te doen zijn, als bet voor den winke lier het meest gewenscht is. Een woord van lof en dank komt toe aan de Dortschevvinkeliers vereeniging voor de schitterende ontvangst. Moeite noch kosten waren ontzien. Een keer zijde van de medaille is, dat andere plaatsen misschien huiverig zullen zijn bet congres later te ontvangen. Naar aanleiding van het gehoorde, oppert de heer v.der Meiden de vraag of het niet wenschelijk zou zijn hier voor de leden lezingen te doen hou den over étalage, warenkennis, enz Het Bestuur vond dit geen kwaad denkbeeld en zal pogingen hiertoe aanwenden. De heer Luyx wijst op het groote gevaar voor de Amers- foortsche vereeniging om Dr. Nouens die onder desprekers genoemd werd, alhier uit te noodigen. Dr. N. heeft van de middenstandsvraagstukken een uitgebreide en diepgaande studie gemaakt, is een begaatd spreker, doch dit is zijn hoofddoel: het stichten van een Katholieke verereeniging en komt tiij hier, dan is zoo'n vereeni ging geboren. Dit zou jammer zijn. Handel en N. verliest dan vele leden. Hilversum wordt als voorbeeld ge noemd om aan te toonen, dat het gevaar niet denkbeeldig is. Het derde punt van de agenda: voorstel van het bestuur om alhier een lezing te doen houden in zake de wet op het arbeidscontract" wordt aangenomen, nadat de voorzitter er op gewezen heeft, dat deze wet reeds door de 2e en le Kamer is aange nomen en in het Staatsblad heelt gestaan, dat zij diep zal ingrijpen in het maatschappelijke leven en dan bijna een ieder er bij gëinteresseerd is. Onder de ingekomen stukken is o a. een schrijven van de Oranje-Ver. waarin ze dank betuigt voor de ont vangen medaille. Punt V. MededeelingenHet is gebleken, dat er leden van H en N. zijn. die lid zijn van een schuldinvor dering Maatschappij. Dit is jammer en onnoodig ook. De afdeeling In casso van H. en N. doet hetzelfde en met meer succes. Bovendien kost het lid zijn van zoo'n Maatschappij lOgld. Misschien is het onbekendheid van vele leden met het werken van H. en Ndat hen zoo doet handelen. De heer Berns deelt nog roede, dat na informatie is gebleken, dat Amstels Crediet en Administratiebank, Direc teur H. van Dam Az. te Amsterdam ten volle vertrouwen verdienen. Op voorstel van den heer Smit zal het Bestuur aan de Directie van de Cen traal spoorwegmaatschappij aanvragen abonnementskaarten uit te geven Alle aanwezigen konden zich hiermede vereenigen. Hierna sloot de voorzitter, te tien uur de vergadeting, onder dank voor de vrij talrijke opkomst. Het jaarlijks onderzoek van de verlofgangers der landweer in deze gemeente zal gehouden worden op Maandag 23 November in de Kazerne van het 3e bataljon 5e regiment infanterie des ochtends te 9 uur na de lichtiDg 1909 en des middags te 2 uur voor de overige lichtingen. De heer J. B. Bloemendaal die het einddiploma H. B. S. behaalde, is toegelaten tot het le studiejaar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht. Kapitein J. Buijs van het 10e regiment infanterie is van Hoorn naar hier bij het 5e regiment overgeplaatst. Het politie diploma werd alsncg behaald door P. van Gerderen agcut van politie 2e klasse alhier. Van den cursus in het vakteekenen voor volwassenen, die eene gemeen telijke subsidie geniet van f30 f. hebb°n zich 67 deelnemers aangemeld, waaraan 17 Schilders, 2 metselaars, 1 meubelmaker, 3i timmeilieden en 13 smeden. Op de Statuten der Amersfoort- sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose is de Koninklijke bewilli ging verleend, terwijl haar nog voor dit dienstjaar een Rijks-subsidie van f600 is toegezegd. Aan de Centrale botermijn werd Woensdag aangevoerd 1595 Kilo tabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs liep van fl.06 tot f 1.28 Op Donderdag 17 Sept. a.s. zal de Amersfoortsche Vereeniging voor jacht- en terreinrijden, in vereeniging met de Utrechtsche Jachtvereeniging, «gymkhanaraces" houden op de heide nabij station De Bilt. De wedstrijden vangen te 2 uur aan. De heer N. de Bruyn, onderwijzer aan de school voor Chr. nationaal onderwijs hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Prins Maurits-school te Rijswijk. Zondag hield de R. K. Volks bond eene vergadering, welke door den waarnemenden voorzitter, den heer H. J. Huurdeman geleid werd. Door den eerw. Adviseur werd een nieuw lid, onder een hartelijk wöord, waarin Z Eerw. wees op de verplich tingen der leden, geïnstalleerd. Daarop nam de voorzitter der com missie voor de feestviering op Koningin nedag het woord om dank te brengen aan allen, die zoowel geldelijk als op eenige andere wijze de commissie had den gesteund, waardoor zij in staat werd gesteld met een allegorische voorstelling van den «Handel" aan de optocht te kunnen deelnemen, waar mede een zoo eervolle onderscheiding (een groote zilveren medaille) verwor ven was. Deze werd daarop onder schetterende fanfares aan het bestuur overgereikt. In de commissie van redactie voor de a s. reglements herziening werden bij eerste stemming gekozen de heeren J. v. Bartelen, P. J. F. Dieges en Joh. v. Noort. Besloten werd, dat in de volgende vergadering de afgevaardigde bij het bureau van arbeidsrecht een uitvoerige verhandeling van het werken van dit lichaam zal geven Aan het slot van de vergadering werd bekend gemaakt, dat leden, die wijzigingen in het reglement wenschen voor te stellen, dit schriftelijk kunnen doen tot uiterlijk 20 September. Deze voor stellen moeten gericht worden aan het bestuur van den bond. Het politie-diploma werd o.m. alsnog behaald door J. van der Schaaf, agent 2e kl. alhier. Mejuffrouw M. M. van Mill mag op 1 October a.s. den dag herdenken waarop zij vóór 25 jaar bij het open haar lager onderwijs hier ter stede werd benoemd. Lij heer E. Linden' .as kan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2