NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 76 Zaterdag 19 September 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Van den Hak op den Tak. RAADSSTUKKEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte uGa, vlied met uw smarte, Waar niemand u ziet, Of heeft ieder harte Zyn bitterheid niet?" Deze woorden kwamen mij te bin nen, toen ik dezer dagen in een lokaal blaadje de volgende advertentie las: «Tot mijn onuitsprekelijke droefheid overleed heden mijn innig geliefde echtgenootwier afsterven mij diep heeft geschokt en in diepen rouw heeft gedompeld. De Heer van leven en dood trooste mij en mijn kinderen, die de beminde overledene steeds zullen blijven beweenen." Waarom zijn droefheid zoo aan de groote klok gehangen? Onwillekeurig ook rijst de vraag: Zou zóó echte, diep gevoelde smart zich uiten? Ik kan het mij moeilijk voorstellen, maar: vDe schijn bedriegt; peil diep, tot op den grond Of gjj den echten diamant hier vondtl" zegt de dichter. Men leest echter zoo af en toe uitingen van advertentie-droefheid, welke aan de oprechtheid van den steller wel eens twijfel doen ontstaan. Wat dunkt u van de volgende wan- hoopsbetuiging, welke te lezen stond in de Oprechte Haarlemmer, maar laat ik ir bijvoegen in het nummer van 23 Januarr 1870: «Heden stortte het gebouw van mijn echtelijk heil jammerlijk ineen. Mijn lieve gade, Hendrikje Versteeg, met wie ik ge durende 6'/» jaar zoo hoogst gelukkig was, ontsliep na een iangdurig en bijna onuitstaanbaar lijden, in den ouderdom van 50 jaren. Begaafd met de voortreflelijkste hoedanigheden van geest en hart, in alles met kinderlijk geloof een Hooger Bestuur eerbiedi gende, met zeldzame scherpzinnigheid overzaken en omstandigheden wetende te oordeelen en daarmede eene be wonderenswaardige geestkracht pa rende, en bovendien mij immer een liefde openbarende, waarvan de her innering steeds als een vriendelijke star aan den duisteren gezichteinder- mijns levens zal blinken, was zij mij alles. Neenik zal haar niet vergeten. Ik zal baar beweenen, totdat ik geene tranen meer zal heb ben om te schreien, totdat de bron mijner tranen zal zijn uitgedroogd. In stomme droefenis zit ik neder op de puinhoopen mijner verstorvene levensvreugd. Mijn onwaardeerbaar aardsch geluk ging zieldoorvlijmend onder in een nacht van rouw, toen het morgenrood van eeuwig, hemelsch heil lieflijk voor haar aan de kimmen rees." Mooi, niet waar, ik bedoelmooi gezegd? En wat een woorden-rijkdom van iemand, die »in stomme droefenis" nederzit t Is waar, de schijn kan bedriegen, maar 't is in zulke gevallen toch moeilijk «den echten diamant" te vinden. Zoo ook bij het volgende. Iemand vroeg met aandrang een oude weldadige dame te spreken. Wat hij zei, klonk sympathiek. «Mevrouw," sprak hij, «ik kom u spreken over een treurig geval. Er verkeert een gezin in den uitersten nood. De vader, die de kostwinner was, is overleden de moeder is te zwak om te werken voor haar kinderen, die omkomen van honger en ellende. En elk oogenblik dreigt dezen ongelukkigen de laatste verschrikking, dat ze uit hun woning op straat gezet zullen worden. Ze moeten geholpen worden, mevrouw, hun achterstallige huurpenningen be dragen vijf en twintig gulden." «Het is verschrikkelijk," zei de oude dame, «hier is het geld. Maar mag ik u ook vragen wie u is, dat u zich zoo voor die ongelukkigen interes seert?" «Ik ben de huisbaas, mevrouw." Hoe vindt ge hem? «Al te goed is buurmans gek," zegt het spreekwoord, maar aan dat euvel lijdt die mijnheer zeker niet. «Belangeloosheid," moet men vaak zuchten, «waar is die?" »Als ieder in zijn kleuren wist, Wie zooai op hein azen, Die wetenschap, zeer zeker is 't, Zou grootlijks hem verbazen, En 'k hoor hem zuchten: Is niet een Van 't heelc zoodjen om mij heen Oprecht belangloos dan P Ach, neenl" Maar als we dan zoover met onze verzuchting zijn gekomen, dan worden we niet zelden weer verkwikt door berichten, die tot ons komen van daden van zelfopoffering, van edelen moed en groote menschenliefde Zoo grijpt ons aan het bericht van het kleine telefoonjuffertje te Folsom in Nieuw Mexico, dat den heldendood stierf op het veld van eer. Zij ontving het telefonisch bericht, dat er een wolk breuk in aantocht was en dat een groote waterdam op Folsum aan- bruiste. Zij had al den lijd om te vluchten, maar zij bleef op haar post en waarschuwde achtereenvolgens alle veertig abonné's van het plaatsje, die zoodoende gelegenheid hadden het leven te redden. Toen dit geschied was, was het te laat voor haar zelf. De waterdam kwam aanbruisen en overstroomde'en vernielde het bureau. Men vond later haar lijk. Niet waar, die kleine Sarah Rooh was een groote vrouw! Haar nagedachtenis blijve in eere! Zulke heldenmoed openbaart zich niet vaak, maar wordt toch ge lukkig nog gevonden. Helden en hel dinnen moeten worden gevormd. Daartoe kan een goede opvoeding veel bijdragen. Wij lezen, dat te Hengelo (O) een schietvereeniging is opgericht. Die was er reeds vroeger geweest, maar door omstandigheden weer te niet gegaan. Nu is er weer nieuw leven gekomen onder de jonge mannen aldaar, die zich willen oefe nen om, als de nood aan den man mocht komen, zich in dienst te kun nen stellen van Vorstin en Vaderland. Zullen zij dan ook den moed bezitten om, zoo noodig, als helden op het veld van eer te sneuvelen? Een goed devies wil ik hun medegeven, een devies trouwens, dat een ieder, wie hij ook zij, in welken kring hij ook is geplaatst, tot het zijne mag maken, 't Was het devies ook van het Konin klijke scberpscbuttersgilde «Willem III" te Arnhem, te lezen op het vaandel, dat het in 185S, dus juist een halve eeuw geleden, van zijn Beschermheer, Z. M. Koning Willem III, ontving: «Mik wis en schiet niet mis." Dezen raad mogen we allen betrachten. Eu schieten we dan toch mis, bereiken we dan toch ons doel dan mogen we ons troosten met de gedachte«Vlijt gedaan is wel ge vochten." En dan mikken we opnieuw. Door de firma H. A. de Vries werd het navolgend adres aan de gemeenteraad gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekende, firma H. A. de Vries, Kampstraat 15 alhier; Dat zij zich de vrijheid veroorlooft U haren dank aan te bieden voor uwe bereidwilligheid in zake uitstel van behandeling van haar adres van 9 April j.l. Dat zij zich niet kan vereenigen met het rapport, uitgebracht door den Directeur van de gasfabriek alhier, van 21 April j.l., en wel op velschillende gronden. Zij vermeent, dat de cijferreeks uit dit rapport haar in het gelijk stelt, want wanneer de som der leveringen bij aanbesteding (die moet worden gescheiden van de gewone onder- bandsche gunningen) over 1906 van het totaalcijfer wordt afgetrokken, dan zal 't ieder duidelijk zijn, dat slechts een minimum gedeelte van de benoodigde goederen aan de stadge- nooten ter levering wordt opgedragen adressante vermeent, dat in de 2 volgende alinea's door den Directeur schromelijk wordt overdreven. Zij erkent, dat in het begin van 19U6, tijdens de leveringen gedurende de vijf eerste maanden, meermalen goe deren zijn afgekeurd als een gevolg van verkeerde zendingen van den fabrikant. Dit heeft haar dan ook doen be sluiten, haar maatregelen te nemen, waardoor zij gedurende de laatste zeven maanden ten genoege van den Directeur heeft geleverd, wat door den Directeur in zijn kantoor is uit gesproken in December 1906, toen zij besprak de aanbesteding over 1907. Zij was echter toen niet de laagste inschrijver en bleef daardoor buiten levering. Maar zij vermeent met bewijzen haar beweren te kunnen staven. Indien de deugdelijkheid der goede ren inderdaad op zulk een laag peil stond als door deQ Directeur wordt beweerd, waarom werd dan het laatste gedeelte van artikel 5 der voorwaarden niet toegepast.") Waren de goederen werkelijk zoo ondeugdelijk geweest als wordt voor gesteld, dan ware toepassing van dit gedeelte alleszins gewettigd geweest. Maar het tegendeel is geschied. Id het zelfde artikel 5, le alinea, wordt de leverancier verplicht, zooveel meer te leveren van ieder artikel (onder de zelfde voorwaarden) als door de directie zal worden verlangd; dit meerdere zal echter niet meer dan 25°/o der opgegeven hoeveelheden bedragen. Nu is haar op 21 December 1905 gegund de levering van perceel 1 voor 1672.96» van perceel II voor244.18 Dit gedeelte luidt„de directie heeft het recht de levering van elk artikel met hoogstens 10 te verminderen of wanneer het geleverde naar haar oordeel op den duur niet voldoende is, de levering geheel of gedeeltelijk te doen eindigen." Samen f1917.14' Wanneer hier woidt afgetrokken de 10*/» die de Directeur niet is ver plicht te nemen, om welke oorzaken dan ook, zoo bier bijv. langzame levering, of levering van ondeugdelijke goederen, dan daalt dit bedrag tot f 1725.43'. Ook zonder het doen ein digen van de leveringen bovenbedoeld, zoude dus de Directeur in zijn recht zijn geweest, indien hij van onze firma slechts voor f 1725.43» hadde betrokken. Volgens de opgave in zijn rapport is dit bedrag geweest f2627.46', of ruim 50% meer. Maar ook wanneer deze 10*/# aftrek geheel buiten rekening wordt gelaten dan nog heeft adressante 15°/» meer geleverd dan volgens de voorwaarden boven de 25°/» surplus kon worden bedongen. 't Wil haar voorkomen, dat de Directeur, die even als zijne onder geschikten zeer streng in bet keuren is, van haar niet meer zoude hebben betrokken dan het hoog noodige, indien de goederen inderdaad van eene inferieure kwaliteit waren ge weest. Zij acht hiermede dan ook genoeg zaam gerechtvaardigd het boven staande schrijven, dat de laatste maanden van 1906 geheel geleverd is ten genoege van de directie. De beide voorlaatste alinea's van het rapport zijn inderdaad zeer ver nederend voor onze firma. Maar wij vragenStaat het een Gemeente ambtenaar vrij, in een ambtelijk stuk een ingezetene der Gemeente op zoodanige wijze te benadeelen in eer en goeden naam? Te meer klemt dit, wijl het daar voor bijgebrachte bewijs ondeugde lijk is. De bestelling n.l. van 17 Januari j 1. is den volgenden dag uitgevoerd, uitgenomen de 6 volle 2" plugs, die, als wordende hoogst zelden door andere gasfabrieken gevraagd, niet voorradig waren, w(jl gemeenlijk holle plugs worden genomen. Deze 6 stuks plugs moesten van den fabrikant worden opgevraagd, en nadat deze waren gearriveerd en goedgekeurd, werd de rekening van alles ingeleverd en deze kwam daar door later. Het is voorschrift, dat de rekening en bestellijst eensluidend moeten zijn en tusscbentijds geene rekeningen van gedeeltelijke leveringen mogen worden bijgevoegd. Dat de fittings van diverse fabri kanten geweest zouden zijn, is eene vergissing van den Directeur wijl adressante dit artikel niet van diverse fabrikanten betrekt en er dus van «verschillende fabrikaten van gelijk soortige artikelen" geen sprake kan zijn. Adressante heeft de eer hierbij te voegen 41 beoordeelingen van ver- schiillendegobruikers barer goederenien tevenseene verklaring over hare leverin gen, alle verstrektop verzoek, naar aan leiding van de aantijging van des directeurs rapport. 't Wil haar voorkomen, dat zij in verband met een en ander voldoende in uwe oogen zal zijn gerechtvaardigd zich aan te bevelen voor levering van benoodigde buizen, fittings, enz. enz. Zij doet dit met te meer vrij moe digheid wijl zij steeds in voorraad heeft de zelfde merken en fabrikaten als thans van buiten de stad worden aangevoerd ten dienste van de gas fabriek. 't Welk doende Firma H. A. de VRIES. Naar aanleiding daarvan schreef de directeur der gasfabriek aan de Commissie van Bijstand in 't beheer der gasfabriek het navolgde. Naar aanleiding van het aan den Raad dezer Gemeente ingediend schrijven van de firma H. A. de Vries, alhier, waarbij zij bemerkingen maakt op mijn rapport van 21 April j.l., heb ik de eer U het volgende mede te deelen Of het leveren van niet-gewenschte goederen ligt in verkeerde zendingen van den fabrikant, dan wel in andere redenen doet niets ter zake; de firma De Vties was leverancier en derhalve aansprakelijk voor de goede levering en vergist zij zich met hare mede- deeling, dat ik aan haar verklaard zoude hebben, dat de latere leveringen ten mijnen genoegen zouden zijn .ge weest integendeel ik heb er eindelijk genoegen mede moeten nemen en in rle meening verkeerende, dat de firma geheel te goeder trouw was, geen strenge maatregelen willen nemen oen haar onnoodige kosten te veroorzaken door gebruik te maken van de strenge gedeelten van de be- steksvoorwaarden, doch daarop wel gewezen. Ten laatste kreeg ik de overtuiging, dat de firma niet volkomen op de hoogte was voor de levering van ijzeren buizen en fittings, het geen mij door een der firmanten dan ook persoonlijk is erkend. Onder het bedrag van f2627.49', waarvoor in 1906 was geleverd, is een bedrag van f 18.69 voor geleverde artikelen, die geheel buiten het be stek waren. Perceel I van het bestek liep over 136 diverse soorten en perceel III over 12 soorten, alzoo te zamen 148 soorten. Hiervan werden 40 soorten, of 27%, niet geleverdvan 28 soorten, of 19werd 10% minder genomen dan volgens bestek aangegevenvan 25 soorten, of 17% werd bet juiste aantal volgens bestek geleverden van 55 soorten, of 37% werd 25% meer dan in het bestek omschreven geleverd, wegens groote behoefte aan 1"'li' en buizen en fittings, die als buitengewoon werk voor de 63muntgasaansiuitingenin de woningen van «Eigen Haard" moesten worden gebruikt. Dat bij mij de bedoeling heeft be staan om de firma De Vries ook maar eenigszins te benadeelen in eer of goeden naam, ontken ik ten stelligste. VolgeDS plicht en geweten heb ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1