BINNENLAND. Altijd de Pink Pillen BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Doofheidbestaat nietmeer Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. Gemengd Nieuws. de geleverde goederen gekeurd, doch er voor gezorgd, dat geen werkelijk onwaardige goederen iu ontvangst werden genomen. Het was aan de firma bekend hoe ik over de kwaliteit van de door haar geleverde goederen dacht en heeft zij zelf hoog spel ge speeld door haar beklag bij den Raad aanhangig te maken. Door de firma is dikwijls niet ge leverd wat door de gasfabriek ver langd werd en wordt dit in het laatste schrijven door haar zelfs erkend, ter wijl zij zich bij onbillijke keuring wel tot Burgemeester en Wethouders zoude hebben gewend, doch daartoe be stonden blijkbaar geen termen. Omtrent de bestelling van 17 Januari j.l. bevestig ik hetgeen dien aangaande in mijn rapport van 21 April j.l. is vermeld en wensch nog mede te deelcn, dat door mij steeds holle 2" plugs gebruikt worden, waar van het monster aan de gasfabriek aanwezig is en dat in der tijd door de firma De Vries ook werd verzegeld een holle plug is, zoodat verdere be strijding daarvan wel onnoodig zal zijn. In hoeverre de 41 beoordeelingen van verschillende gebruikers, die hunne betrokken goederen zeer zeker voor geheel andere doeleinden ge bruikt hebben, eenig licht kunnen werpen op de leveringen aan de gas fabriek laat ik gaarne aan uwe Com missie ter beoordeeling over, doch geef slechts in overweging, dat gas fabrieken een geheel anderen eisch aan de door haar te verwerken buizen en fittings moeten stellen dan par ticulieren; immers heeft de Gemeente later zelf de schade te dragen van hetgeen zij aan minderwaardige gas- biuzpn en fittings heeft verwerkt. Zoolang mij de verantwooiding is opgediagpn voor de keuring van de te leveien goederen ten dienste der gasfabriek mag en kan ik niet anders handelen dan ik tot heden gedaan heb. De Directeur der gasfabriek, R. ZIJLSTRA. De Commissie van bijstand in 't be heer van de gasfabriek voegt daaraan nog de volgende opmerkingen toe. Ie. dat zij niet aanvaardt de stel ling, dat het zijn van belasting be talend burger en gasverbruiker vol doende is om voor de levering van producten aan de Gemeentebedrijven in aanmerking te komen. Zij plaatst zich op het standpunt, dat toepassing van gezonde beginselen der gemeenschap in de eerste plaats het oog doet slaan op kwaliteit en prijs, en dat alleen in bijzondere orn- standigdheden aanleidingkan gevonden worden om wegens gering verschil in prijs hiervan af te wijken. 2e. dat zij niet wenscht te treden in eene beoordeeling van de waarde der overgelegde certificaten, doch alleen de aandacht er op vestigt, dat om een juist oordeel te vellen noodig ware geweest overlegging van eene lijst der adressen, aan wie de circulaire is verzonden en eene opgaaf van de geleverde artikelen. Bovendien staat het uitvoeren van orders meermalen in verband met de vraag, of er al dan niet voldaan moet worden aan eene publieke aan besteding, als gevolg van den prijs, bedongen bij die aanbesteding. 3e. dat naar artikel 5 van de In structie van den Directeur hij in de benoodigfieden van de fabriek voorziet onder goedkeuring van onze com missie. Dat die commissie niet twijfelt aan het feit dat de Diiecteur zich door het belang van de fabriek heeft doen leiden en in dit geval zich dan ook solidair met den Directeur verklaart; 4e. dat zij geen bezwaren heeft tegen het voldoen aan het verzoek van adressante om haar de overge legde certificaten terug te zenden. Rechtspositie gemeente ambtenaren. Een zaak, treurig voor den betrok ken ambtenaar, maar niet minder verontrustend voor alle gemeente ambtenaren is welde ontslag quaestie van don secretaris, tevens burgemees ter, van Broek in Waterland. Op 10 December 1907 werd de betrokkene, de heer W., door een ernstige ongesteldheid (beroerte) ge troffen. Op 5 Febr. 1908, d.i. nog geen 2 maanden later, kreeg mevrouw W. een briefje van Beide wethouders, waarin haar werd verzocht voor haren echtgenoot ontslag aan te vragen als secretaris. Door mevrouw W. werd aan dit verzoek natuurlijk geen gevolg gegeven. Zij was daartoe volgens de wet onbevoegd. Van deze zaak werd na dien tijd niets meer vernomen totdat op 22 Maart 1908 een Konin klijk besluit werd medegedeeld, waarin bet aan den heer J. E. T. W. burge meester van Br. in W., als secretaris dier gemeente verleend ontslag werd goedgekeurd. Weldra bleek, dat het goedgekeurde ontslag was genomen in geheime raadszitting. Door een commissie (voorzitter en secretaris) uit het bestuur der afil. Noordholland van den Ned. bond van Gemeente-ambtenaren, werd een on derzoek te Br. in W. ingesteld, waar o.m. van den loco-burgemeester werd vernomen, dat het ontslag in geheime zitting was genomen om daarmede de familie van den heer W. de gele genheid te ontnemen hare bezwaren tegen dit ontslag bij de Kroon in te dienen!!!! Dezelfde commissie had een onderhoud met den minister van bitinenl. zaken. Hierbij bleok wel, dat Z. Exc. een dusdanige handelwijze niet goedkeurde maar overigens had het onderhoud voor den betrokken ambtenaar geen bevredigend verloop Dat wel eens met de rechtspositie der ambtenaren wordt rondgesprongen was aan de gemeente-ambtenaren uit vroegere voorvallen niet onbekend, maar een dergelijk staaltje had zeker wel niemand hunner verwacht. Met spanning wordt door de ge meente-ambtenaren uitgezien of wel licht nog eenig licht over deze zoo duistere zaak zal schijnen. RECLAME Men schrijft ons uit Breda: De heer F. Verstraetcn, welbekend hotelhouder te Prinsenhage, leed gedurende langen tijd aan algemeene zwakte en terneergeslagenheid, aan vermoeidheid en moeielijke spijsvertering. Hij heeft een volledige genezing verkregen dank zij het gebruik der Pink Pillen, die reeds in de streek daar talrijke en merkwaardige genezingen hebben te weeg gebracht. Het is dan ook op genezen persopen die in zijn buurt dat de heer Verafraeten de Pink Pillen innemen. Zooals Jïij het zelf zegt, gevoelt hij zièh nu beter dan hij^boit geweest is. Indien de .Pink Pillen dat voqr den heer Verstraeten heblfon gedaan, gelooft ®j dan niet dat zij het zelfde zullen doen voon-u, die u niet heel wel gevoelt, maar die toch»,uwe dagelijksche werk zaamheden verricht. Dm, weifel niet. Den goeden uitslag brengen wijyCnder uw oog. Indien gij niét wel zijt, zult-gij er voordeel bij hebben, want gm'aijt uw eigen vriend. De Pink Pillen onthoudt aiV.wel, genezen bloedarmoede, bleekzucht, alge méne zwakte, maagJ?*!lï£ïi*",«ob£ele hoofdpijn, zenuwpijnen, rheuadrtiek, neurasthenie;Zij her stellen het bloed^5 versterken de zenuwen.- Verkrijgbaar^pïj Snabilié, Hoofd-dépothouder vooK Nederlaiif^ 7 Grootc Markt te Rotterdam, voo's. AmersfJprt en omstreken bij de firma's A. vaü^doiyWeg en J. van de Hooif, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Pqjs: f 1.75 de doos, f9. per 6 doozen. Er is te Petersburg weer eens ees groote revolutionuaire organisatie ontdekt. Reeds langen tijd was zij voorbereid de politie kwam er achter en nam de verdachten in hechtenis. Er zijn er vijf-en-tachtich. Daaren boven legde zij beslag op een grooten voorraad wapenen, bommen, ontplof bare stoffen en revolutionuaire ge schriften. Is het, in verband met de hervor mingen in Turkije, noodzakelijk, dat de Turksche vrouw zich blijft sluieren? Vele Mohammedaansche vrouwen meenen het tegendeelzij hebben ver klaard, dat de sluier nu als «verouderd" beschouwd moest worden, wel een bewijs dat het waaschijnlijk reeds vroeger in de hoofden van velen harer is opgekomen of het niet mogelijk zou zijn dit artikel af te danken. Maar de politie heeft tot nu toe het afschaffen van den sluier als te onze delijk beschouwd, en de politie-beamb ten hadden order er op te letten, of de sluiers van de dames wel dik genoeg waren. Dames met te dunne sluiers moesten opgepakt worden. Intusschen schijnen deze maatregelen nooit veel geholpen te hebben, want over het algemeen hadden dames uit de meest bekende families de gewoonte alle po litie-toezicht ten spijt, buitengewóón dun gesluierd te verschgnen.Zoo kwa men ook onmiddellijk de dunne Euro peesche blouses in de mode, zoodra die door de politie verboden waren Van andere zijden worden de vrou wen weer gewaarschuwd, haar sluier niet af te leggen, teneinde niet tegen een heilig geworden gebruik te zon digen. Niettegenstaande alle vooiuitstre- veridbeid heeft toch nog nooit een Turksche vrouw het durven wagen, ongesluierd op straat te verschijnen de conventie laat een dergelijke onzedelijkheid nog niet toe! Van de gelegenheid tot bezich tigen van het gebouw der Industrie- en Huishoudschool werd in de afgeloopen dagen een druk gebruik gemaakt, en allen die het keurig en degelijk afge werkte gebouw zagen en bewonderden, zullen het met ons eens zijn, dal Amersfoort daarmede wederom een niet alleen monumentaal mooi maar ook een degelijk en hoogst doelman ingericht gebouw rijker is geworden. In de benedenverdieping bevinden zicu aan de rechterzijde de bestuurs kamer en twee keukens met provisie kamer. Links zijn kleedkamers, lokalen voor behandeling der wascb en de in beton uitgevoerde en met graniet gedekte trap naar de tweede étage. Tegenover de trap is de spreek kamer der directiice. Een aaugienzend lokaal is bestemd voor het onderricht in verbandleer en warenkennis Aan de voorzijde van liet gebouw zijn de woonkamers voor liet inwonend per soneel met gezelschapskamer. Aan de achterzijde een teekenzaal, school lokalen en de keukeu voor de huis houding. Langs een eikenhouten tiap bereikt men de derde verdieping waai op de slaapkamers van het in wonend personeel en interne leerlingen, badkamer en ziekekamer, waarlangs een ruim plat tot het luchten van beddegoed enz. Op de over het geheele gebouw loopende zolder de dienstbodenkamei met ruime bergplaatsen. Op alle verdiepingen volop licht en lucht met zeer goede ventilatie en centrale verwarming door de firma Wolter en Dros geïnstalleerd Boven dien worden op alle verdiepingen, de localeo, waar zulks noodig is, van warm water voorzien door middel van een buizennet in verbinding staande met het in de keuken staaude groote fornuis. Waai lijk de architect de boei E. P. J. Smith mag met trotsch op het door bern ontworpen gebouw zien terwijl de aannemers de heeren J.C. van Eybergen Zoon een woord van lui toekomt voor de keurige afwerking. De officier van gezondheid 2e klasse G. A. S. Lijnkamp is gedeta cheerd in het kamp bij Üldebroek. Het gymnasium alhier geniet over dit jaar eene rijkssubsidie van f 98C9. Aan de Christelijke school is tol onderwijzer benoemd de heer H. J. Pollen uit Veenendaal. Tot voorzitter der Commissie belast met het afnemen van het examen voor adspirant-inspecleur van politie is door de Bond van Inspec teurs van gemeentelijke politie in Nederland aangewezen de heer A. Nijhoff commissaris van politie alhier. Het examen zal op 6 en 7 Novem ber te Amsterdam gehouden worden. Bij het 8e regiment infanterie is benoemd tot militie-luitenant de milicien-sergeant C. W. E. van Hoek van het corps. Het aantal stadszwanen is weder met een verminderd die dood in de giacht werd gevondon. Drie jongens die op Zandbergen vruchten stalen werden op beeterdaad betrapt en ontvingen aan het bureau van politie een ernstige berispiDg. Hopen we dat het helpen zal. Bij de Woensdag gehouden aan besteding van het onderhoud van het post- en telegraafkantoor alhier tot 31 Maart 1909 en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan dat ge bouw werd het laagst ingeschreven door W. van Achterbergh voor f3815. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 389e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 23 Nov. 1908 en eindigt 12 Febr. 1909. Op de Internationale Tentoon stelling voor Koffiehuis- en Restauratie- bedrijf, te Amsterdam is de Firma P. Molenaar Co. te Westzaan met haar art. Kindermeel weder mei Goud bekroond geworden. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot 2e luitenant de sergeanten C Sisselaar en H J. Nolthenius van het5e regiment infanterie. Men verzoekt ons mede te deelen dat de prijzen bestemd voor het a.s. Maandag aanvangende stede lijk kegelconcours van hedenavond af zijn geëtaleerd in bet magazijn der firma Fortmann Hehenkamp. In eene vergadering van den R. K. Kiesvereeniging «Rechten Orde" werd de heer C. M. M. Vermolen, die als bestuurslid periodiek moest aftreden als zoodanig herkozen. Burgemeester en Wethouders hebben op de gebruikelijke wijze bekend gemaakt, dat de Kermis dit jaar zal aanvangen op 26 en eindigen op 31 October. Tot 2e luitenant kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie is be noemd de sergeant J. G. Wille van het 7e reg. inf. Maandag 21 September des avonds 8 uur geeft de Arnersfoortsche Muziekvereeniging directeur de heer J. A. Jochems een concert in het Plantsoen. Wegens vertrek naar elders van den heer W. van der Reijden werd tot koster der ger. keik aan den Zuidsingel benoemd de heer H. van Nieuwkerk. De A. F. C. Quick speelt Zondag a.s. op haar terrein aan den Leusder- weg een oefenwedstrijd tegen Hercules, Utiecht. De jaarlijksche regimentswed strijden van de officieren van het le reg. veld-art. uit Utrecht en Amers foort hebben 7 en 8 October a. s. plaats. 7 October wordt een Rallye Paper gereden van pl.m. 36 KM.; 8 October diessuurproeven op de heide bij do Hoeve der Veeartsenijschool Bij den aanvang van het 80ste vereenigingsjaar der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wordt nogmaals opgewekt lot toetreding tot de alhier bestaande Afdeeling dier Maatschappij, die, opgericht in 1878, nu reeds 30 jaren streeft naar het bevorderen der toonkunst in deze Gemeente. Zal echter de Toonkunst wezenlijk nevoiderd worden, dan is samen werking van de hier wonende beoefe- naien en voorstanders van goede muziek een eerste veieischte. Ver sterking van de thans niet meer dan 75 leden tellende Zangvereeniging, die evenals de onderwijsinrichting der Afdeeling staat ouder de bekwame lei ding van den heer M. W. Petii, is even noodzakelijk als een aanzienlijke uit- bieiding van het aantal leden der Afdeeling; want hoe hooger hel totaal bedrag der contributies is, des te beter kan ook het gehalte der uit voeringen zijn. De contributie voor het lid maatschap der afd. bedraagt f4 f 1.5 entree. Wie lid wordt van de Afd. kan kos teloos lid worden van de Zangvereeni- ging. Men kan ook lid zijn van de Zangvereeniging alleen en betaalt in dat geval een contributie van f 2.50. Deze contributiën zijn zeer malig in vergelijking met de andere afdeelin- gen. Het bewijs van lidmaatschap geeft kosteloos toegang (in enkele afdee- fingeD zelfs met éen dame) tot de uitvoeringen van de 23 overige afdee- lingen der Maatschappij. Voor de eerste uitvoering in het a.s. seizoen, welke bepaald is omstreeks Keistmis, wordt in studie genomen «Die Geburt Christi" een nog niet alhier ten gehoore gebracht kerk-oratorium van II. von Herzogen- berg, en een gedeelte van het sWeihnachtsoratorium" van Bach, welke beide werken met orkest begeleiding zullen worden ten gehoore gebracht. Voor de 2de uitvoering is de keuze gevallen op het oratorium Die Heilige Elisabeth", van Fr. Liszt. Men melde zich voor het lidmaat schap aan bij den Secretaris, Lewe van Middelstum, Hendrik van Vian- denstraat 4, of bij den Penningmeester, Van den Bovenkamp, Utrecbtscbe- straat 10. öp beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 September geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstrantschc kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. P. J. Glasz te Alkmaar. Gereform. kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. II. Teermk. 'sAv. 5'/» uur, Ds. H. Teeiink. Beide keeren collecte voor de Tbeol. Fac. der V. U. te Amsterdam. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur. de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/« uur, Godsdienstoefening. Op de tentoonstellingen. Er wordt wel eens beweerd, dat er in den laatsten tijd te veel ten toonstellingen worden gehouden, en dat er tevens te veel feestelijkheden aan worden verbonden, tengevolge waarvan het nut hoogst twijfelachtig wordt. Gedeeltelijk moet men de mopper aars gelijk geven. Er zijn heel wat bezoekers van tentoonstellingen, die bloot om de vermakelijkheden komen en er weinig anders van thuis brengen dan een ledige beurs, en een zwaar hoofd. Maar voor hen worden de tentoonstellingen wezenlijk niet geor ganiseerd. Hoogstens zijn ze dé gewilde bezoekers uit een finantieel oogpunt, want ook dit is een uitgemaakte zaak om aan de noodige middelen te komen ter bestrijding van de gemaakte on kosten, moet er noodzakelijk op ge werkt worden, bezoekers te trekken, die wat losser aan de centen zitten dan de boeren, die er vaak wat ge makkelijker aan komen ook. Voor 't nut, dat de tentoonstellingen geven, zijn zij te beschouwen als een quan- tilé négligeable. Do practische landbouwer echter profiteert des te meer, naar mate hij minder uitgeeft en zich alleen met 'i geen op 't gebied van den landbouw is bijeengebracht, a/geelt. En de landbouwer zorgt zelf ook wel, dat het beste, wat op de boerderijen is voort te brengen, er komt. Een jaar te voren reeds wordt er op gewerkt om prachtexemplaren ter tentoon stelling te kunnen brengen. Vooral de afdeeling landbouwgewas sen is op de laatste tentoonstellingen het bekijken waard. De korensoorten munten uit door krachtige halmen, lorsche lange aren en gevulden korrel, de boonen en groenten verbazen ons door de groote boeveelheid fraaie peulen, de knol- en wortelgewassen zijn in schoone exemplaren vertegen woordigd en zijn voor den bejaarde, die voor een 25 jaren ook reeds ten toonstellingen bezocht het spiekende bewijs, dat de opbrengst dezer gewas sen tot het dubbele bedraagt van toen, terwijl bovendien de kwaliteit verdubbeld is. Waardoor is dit moge lijk? Op de tentoonstellingen zelf vindt men het antwoord. Het wordt ii.1. meer en meer gewoonte van de exposanten bij de inzendingen een opgave te plaatsen van de bemestingen, die ze gebruikten en bij schier elke inzending merken we op, dat deze schoone resultaten zijn verkregen door 't gebruik van kunstmest. Bij nauwkeurige navrage ervaart men tevens dat de productiekosten van deze schoone gewassen niet hooger zijn dan van een gemiddeld gewas bij stalmestgebruik. Dit teekent. En menig bezoeker van zoo'n tentoonstelling gaat dan ook naar huis met het vaste voorne men, ook kunstmest te gebruiken voor zoover hij zulks nog niet deed. De tijd van 't gebruik staat weer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2