Gemengd Nieuws. sterftecijfer kan op hare rekening gesteld worden. De vereeniging, die hier onlangs werd opgericht, denkt hare werkzaam heden reeds dit jaar aan te vangen. Hiervoor zal een consultatiebureau gevestigd worden. De lijders, die zich daar aanmelden of door hun medicus gezonden worden, ondergaan een nauwkeurig onderzoek. Ben ambtenaar der vereeniging, liefst eene dame en dan inspectrice genoemd, bezoekt ze daarna in hunne woning en bepaalt welke maatregelen geno men dienen te worden om eene behandeling thuis met goed gevolg te kunnen volgen, en tevens hoe deze lijders, die voortdurende groote hoeveelheden smetstof om zich ver spreiden, zoo goed mogelijk onge vaarlijk gemaakt kunnen worden voor hunne huisgenooten. Een afzonderlijk vertrek, dikwijls de zoogenaamde mooie kamer, wordt als ziekenvertrek ingericht, kleeden, gordijnen en andere stofnesten verwijderd. Een ledikant wordt er geplaatst, een sputum flacon verstrekt, zoonoodig een ligstoel geleend om den geheelen dag voor het wijd open raam van de frissche lucht te kunnen genieten. Indien het noodig is wordt er gezorgd voor extra voedsel, de inspectrice wendt zich hiervoor bijv. tot eene reeds bestaande vereeniging. Is de huisvrouw ziek, dan moet er hulp in 't huishouden komen, wil een rustkuur succes hebben en dus een werkster of waschvrouw. In één woord, de inspectrice, die met den behande- lenden medicus en met het consulta tiebureau in voortdurend contact is, houdt geregeld toezicht op de zieke en bevordert met al de beschikbare middelen de genezing. Voor dit alles is geld, veel geld noodig. De regeering heeft het belang der tuberculosebestrijding ingezien en jaarlijks f 50.000 beschikbaar gesteld. Onze vereeniging is hiervan f 600 toe gezegd. Ook onze gemeente zal zich niet onbetuigd laten en ons steunen. Het Centraal-Comité in den Haag staat ons met woord en daad bij. Maar willen wij met eenig succes werkzaam zijn, dan is dit nog niet voldoende. Ook de Amersfoortsche ingezetenen moeten onze jonge vereeniging finan- tieel steunen. Zijn velen hiertoe bereid, dan kan men de tuberculose bestrijden patiënten genezen, die vroeger ten gron de zouden gaan, van zeer velen het lijden verzachten en wat van groot belang is, het gevaar van besmetting belangrijk verminderen, want niet alleen zijn patiënten met zoogen. open tubercu- leuse, die voortdurend onnoemelijke hoeveelheden tuberculosebaecillen om zich heen verspreiden, gevaarlijk voor hunne huisgenooten, velen van deze patiënten verrichten nog een of ande ren arbeid; men vindt onder hen kleermakers, naaisters, boekbinders, winkelbedienden etc. en door de zaken waarmede zij voortdurend in contact zijn, kunnen zij de infeetie-3toffen op grooten afstand van zich verspreiden. Door deze bestrijding wordt het mogelijk het aantal tuberculeusen lang zaam te doen afnemen. Hoeveel men- schen worden daardoor niet voor ar moede en lijden bespaard. De jaarlijksche contributie onzer vereeniging bedraagt minstens fl, terwijl begunstigers minder dan f 1 betalen. Zij, die lid wenschen te wor den. gelieven zich bij een der bestuurs leden daarvoor op te geven. Hets Bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose" te Amersfoort Jhr. J. W. A. BarchilanWüijteebs, Eere-President. Baronnesse Van Burmania Rengers, Presidente. W. H. E. Vrijdag, Vice-President. Dr. H. W. Schreudee, Secretaris. W. C. Oosterman. 2. Secretaris. Baronnesse Z. Van Hogendorp, Penningm. P. M. L. De Beüyn Prince. Baronnesse Van Oldenneel. Naar aanleiding der besprekin gen in zake gesplitste bestekken, in de Raadsvergadering dezer Gemeente gehouden, werd door de Vereeniging «Handel en Nijverheid" een Commissie in het leven geroepen, die dit onder wei p zou hebben te bestudeeren. Deze corpmissie heeft nu aan de leden twee vragenlijsten gezonden, waarop de navolgende vragen wer den gesteld; 1. Indien gij tegen gesplitste be stekken zijt, zoudt gij ons dan de reden daarvan willen mededeelen? 2. Zoo gij tegen gesplitste bestek ken zijt, zoudt gij het wenschelijk achten, dat er ierbetering kome in de verhouding van onder- tot hoofd aannemer? 3. Hoe wenscht gij de rechtspositie van onder- tot hoofd-aannemer en aanbesteder te regelen? 4. Hoe dient de betaling aan de onder-aannemers geregeld te worden? 5. Zoudt gij een bepaald systeem van aanbesteding door hoofd- aan onderaannemer wenschen ten einde het z.g. scharrelen met cijfers te voorkomen. G. Met welke toelichting kunt gij ons nog meer dienen. 1. Zijt gij vóór gesplitste bestekken zoo ja, op welke wijze acht gij door voering hiervan mogelijk en welke motieven zijn, volgens U, in het alge meen daarvoor aan te voeren? 2. Hoe denkt gij de onderlinge verhouding der verschillende aanne mers te regelen, opdat de goede gang van het werk er niet onder lijde 3. Hoe wenscht gij het risico te regelen, indien door nalatigheid of ondeugdelijk werk de eene aannemer schade ondervindt door den anderen en wie draagt het algemeene risico? 4. Op wien rust de verantwoorde lijkheid voor tijdige oplevering van het geheele werk? 5. Hoe zoudt gij handelen ten opzichte van art. 1645 B. YV. luidende; «Indien' een gebouw, voor een be paalden prijs aangenomen en gemaakt, geheel of gedeeltelijk vergaat door een gebrek in de samenstelling of zelfs uit hoofde van ongeschiktheid van den grond, zijn de bouwmeester en aannemers daarvoor gedurende 10 jaren aansprakelijk." 6. Weet gij voorbeelden aan te wijzen waar gesplitste bestekken met succes worden toegepast en misschien bij herhaling zijn uitgevoerd? 7. Met welke toelichting kunt gij ons nog meer dienen. Z. K. 11. Prins Hendi ik passeerde j.l. Maandag onze gemeente per auto mobiel op weg naar Soestdijk, tot het afleggen van een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder en hare logée de Vorstin van Bentheim. De nieuwe directeur der R. K. Militaire Vereeniging, Kapelaan Iloog- lugt, werd j I Zondag door den presi dent pastoor Hoorneman in het feeste lijk versierde gebouw geïnstalleerd. Muziek van de R. K. Volksbond luis- teide de plechtigheid op. Kapitein H. I. von Santen, die binnenkort tot majoor wordt bevor- deid, komt volgens de »N. R Crl." te Assen in garnizoen. De beer H. W. Coenen is voor het aanstaand speelseizoen benoemd tot consul van de N. V. B. Zondag speelde «Hercules" uit ütiecht legen een elftal ;an Quick alhier een vriendschappelijke match op het terrein aan den Leusderweg. De strijd eindigde met 2 tegen 2. De gemeente is door aankoop eigenares geworden van bet terrein waarop het voormalig tolhuis stond aan den Ai nhemschenweg hoek Drie- puntje. Het 5e Regiment Infanterie dat Zondagnacht te 12 uur werd gealar meerd en te half twee uitrukte keerde eerst Maandagmiddag te 4 uur in het garnizoen terug. Vereenigd met het 9e Regiment, dat iu het kamp van Zeist ligt, en de batteiijen veld artillerie alhier in garnizoen, versterkt met een paar batterijen uit Utrecht, werd in de nachtelijke stilte een aan val beproefd op onze aloude veste. Menigeen heeft bij zijn ontwaken het kanongedonder zeker vernomen doch niet bevroed, dat het zijne woonplaats gold. Luit. L. J. Baerends van het 5e regiment infanterie wordt 13 October gedetacheerd bij de weik- plaatsen voor draagbare wapens aan de Hembrug. Onder de leiding van luit. D. J. Gorter zal in October bij het 5e regi ment infanterie een cursus worden gehouden tot het vormen van voor gangers bij de gymnastiek. Het stedelijk kegelconcours werd j.l. Maandagavond te 9 uur geopend. Zoowel de tuin als de kegelbaan dér sociëteit «Vereeniging" waren feestelijk versierd. Na keuring der baan door eene daartoe aangezochte commissie heette de voorzitter der sociëteit de heer J. Sinnige op de hem eigen vriende lijke wijze de aanwezige kegelaars hartelijk welkom en sprak hij den wensch uit dat ei braaf gestreden zou worden, maar tevens daardoor de band van kameraadschap tusschen hen die elkaar daarbij ontmoetten, nauwer zou worden toegehaald. Na onizegeling der baan werden de eerste vijf ballen geworpen door den voor zitter der regelings-commissie den beer J. Qostermeijer en daarna rolden I de ballen den geheelen verderen avond geregeld door. Er blijkt zeer veel animo te bestaan. De stand is op dit oogeriblik als volgt A. Nefkens, 39 punten. Houtzaager, 39 G C. de Jager, 38 P. Achterbergh, 37 G. W. Zweers, 37 s> W. Ittmann, 34 Door twee spoorwegwerkers werd hedenochtend in een bermsloot der Centraalspoor onder de gemeente Soest het lijk gevonden eener vrouw, vermoedelijk van een die sedert eenige dagen bier vermist werd. Of hier aan een ongeluk of misdaad moet worden gedacht, wist men ons niet mede te deelen. Wie gisterenavond de overvolle tent van het circus Corty-AhholT heeft gezien, heeft wellicht bij zichzelve de opmeiking gemaakt, dat het met de slapte in zaken en werkloosheid, waarvan ieder tegenwoordig de mond vol heeft, nog zóo'n vaart niet loopt Toch zal hij in den a.s. winter wel tot eene andere conclusie komen. Te bejammeren is het daarom dat hier door weder zooveel geld aan de ge meente wordt onttrokken, besteed door hen, die het vuor zooveel nut tiger doeleinden konden bezigen. Niet dat wij hen, die den geheelen dag zwoegen en slaven eenige ontspanning of genot ontzeggen, of het circus Corty iets kwaads toewenschen, maar gegeven de tijdsomstandigheden, zou den wij het volstrekt niet hebben betreurd wanneer het ditmaal onze gemeente ware voorbijgegaan. Onder de nummers die gegeven warden zijn naast vele oude bekende ook eenige pakkende nieuwe, doch allen worden even fraai en correct uitgevoerd. 388ste ÜTAk'rKLOitlhD Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 21 en 22 Sept. 1908. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op Nos. 18241 en 18481. Prijzen van f 70. 512 7857 9027 13345 13781 13794 18889 en 19625. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 737 814 877 1596 1614 7881 7884 7886 8489 12002 12008 12016 13325 13337 13343 13346 13764 13783 14890 18254 18258 18893 18907 18929 18934 en 18936. Een luchtballon, die Zaterdag uit Duitschland overdreef, is neerge komen ten noorden van het doip Wierden. In de mand zaten twee dames en twee heeren. Bij het neder dalen brak een der heeren een duim. De ballon, genaamd «Der Ziegler", was opgestegen te Frankfort am Main. Herinnering aan nu wijlen dr. Laurillard. Men meldt uit Santpoort aan 't Handelsbl. Zonder plechtigheid is heden in het kerkje te Santpooit de gedenksteen geplaats voor nu wijlen dr. Laurillard. Links van den preekstoel bij de bank der ouderlingen en op gelijke hoogte met de gekleurde ramen prijkt een witmarmeren plaat die één M. hoog en 70 c.M. breed is. Op deze in rood marmeren lijst gevatte plaat zijn in vergulde letters de volgende woorden aangebracht: In nagedachtenis van Dr. Elisa Laurillard, geboren 25 Maart 1830 te Rotterdam, ontslapen 10 Juli 1908 te Santpoort, waar hij van 1854 tot 1857 predikant was. Het college van kerkvoogden te Santpoort heeft den steen, een geschenk van een aantal aldaar wo nende vrienden van den ontslapen leeraar, met sympathie aanvaard. Fruit. Men meldt uit de Betuwe: In den fruithandel is tot heden geen verandering ten goede gekomen. Naar berekening wordt het afgewaaide fruit bij de laatste stormen op 10 a 15 van het geheele gewas begroot. Deze afgewaaide appelen, over 't al gemeen «kroet" genaamd, worden thans verkocht aan de appelstroop fabrikanten, die dit jaar goede zaken zullen maken, omdat zij de grond stof in vergelijking met andere jaren zoo goedkoop kunnen inslaan. Zuur kroet geldt fl, zoet kroet f 1.20 per II. L. Van buitenlandschen handel ver neemt men niets; er is tot heden hoegenaamd geen vraag, zoodat de handelaren, die over voldo-nde kapi taal kunnen beschikken, hun pakhui zen in orde brengen om de fruit tot 't voorjaar op te bergen, iu de hoop dan betere zaken te kunnen doen. 't Ziet er voor vele kooplieden even wel niet rooskleurig uit, wel trekken de binnenmarkten meer dan eenige weken geleden, doch de prijzen zijn in verhouding tot de pachtsommen te laag. Men besteedt f33.50 per H.L doch de handel is traag en de aanvoer groot. Peren zijn er weinig; de vroegere soorten zijn grootendeels opgeruimd en de winterperen zullen nog geen half gewas opleveren. Prijzen zijn nog onbekend. Tafelfi uit blijft steeds gewild en brengt goede prijzen op, waartoe vooral het gunstige weer der laatste dagen het zijne bijdraagt. De aanvoer van perziken op de veilingen is ruim voldoende en gelden van 15 cent per stuk. Ook worden er nog kleine partijen Reine Claudes, kwetsen en groene pruimen geveild, die van 313 cent per K.G. opbrengen naar gelang van soort en qualiteit. De pruimenhandel kan echter als geëindigd beschouwd worden. Noten worden graag verkocht voor f33.50 per H.L. Dorststillende dranken in werk plaatsen. Lichamelijk zwaar werk verrichtende menschen hebben veel dorst te lijden. Daar het moeilijk is een dorststillen- den drank steeds in geschikten vorm bij de hand te hebben, zijn zij dikwijls bijna geheel op bier en andere al coholische dranken aangewezen, die overal klaar om te drinken in juist geschikte hoeveelheid te krijgen zijn. Velen zouden echter den alcohol gaarne vermijden, als zij slechts een goeden plaatsvervanger vonden. De gemeente Osnabriiek heeft daarom maatiegelen genomen om aan haar werklieden geregeld en in voldoende hoeveelheid zwarte koffie uit te reiken. Voor overdag werkenden geschiedt dit 's middags, voor nachtwerkers in den nachtelijken rusttijd. Volgens bet laatste gemeenteverslag is hiervan, vooral door de nachtwerkers, zeer veel gebruik gemaakt. In Neuss heeft men het in de gasfabriek gedaan daar kunnen de stokers in den zomer, als zij het zoo warm hebben, zooveel koffie krijgen als zij wenschen, waar aan in één jaar Mk. 449 is besteed. Met dit bedrag is het doel, het ge bruik van sterke dranken te beperken, volkomen bereikt. Geh. Onth.J De luchtsport. «Hoe vliegt u?" zal zonder twijfel aan het einde dezer eeuw het «Hoe vaart u?" vervangen. Eer wij intus- schen zoo ver zijn, volgt de geheele wereld met spanning die namen, die vol moeite op 'l gebied der vlieg- uitvindingen het eene uitstapje na het andere maken en d--:bij meermalen met tegenslag en u.aurstelling heb ben te kampen. Nergens is echter de belangstelling zoo groot als in Frank rijk, waar men in de machines der vliegerij men verdoopt al meer dan dikwijls een aecroplaan in een vogel een soort specialiteit meent gevon den te hebben. Er voor het middelpunt der belangstelling geldt welde Ameri kaan Wilbur Wright, over wiens vliegproeven wij al meermalen onzen lezers korte berichten gaven. Niet alleen omdat bet veld van Auvours bij Le Mans, waar hij zijn proeven neemt, het punt van formeele bede vaarten is, en als gevolg waarvan hij en zijn «vogel" op ontelbare prent briefkaarten prijken en de Parijsche kranten dagelijks ellenlange artikels aan hem wijden. (Onlangs was hij door een witzblad in de lucht uitge- teekend, terwijl de boeren van Le Mans hem paf van verbazing nastaar den, tot een der boeren de stilte verbrak en opmerkte: Die vliegt haast krek zoo goed als onze hennenMaar hij moet taaier zijnMaar ook de ernstige sportmenschen, Farman en Delagrange, bezochten hem onlangs, om zich van zijn vliegproeven op de hoogte stellen. De magere Amerikaan met zijn verdroogde kaken dankt zijn popu lariteit niet het minste aan de omstan digheden, dat hij iedereen negeert. Hij brutaliseerde photografen en journalisten, liet een groote menigte toeschouwers, die als kinderen er op wachtten, dat hij zou gaan vliegen, eenvoudig staan en was er niet toe te brengen in zijn vogel te stappen, als hij er geen zin in had of wanneer het weder minder gunstig was. In dit duel tusschen Fransche nervositeit en Amerikaansch phlegma komt het laatste, zooals duidelijk bleek, practisch verder. Want Dondermorgen vloog de heer Wright weer eens na een langen tijd van rust, en hij vloog zeer prach tig, zoodat de bewondering voor hem weer aanmerkelijk steeg. Hij vloog niet minder dan 10 minuten 40 secon den over een afstand van 11 K. M. in vijf groote ellipsen, waarbij hij geheel naar willekeur zwenkingen maakte, en hij onderbrak zijn vlucht bij de vijfde ellips slechts, omdat hij aan zijn motor een verdacht gedruisch meende te hooren, hetwelk een defect deed vermoeden. De aeroplaan, die zich in volkomen rechte richting en zonder zwenkingen naar boven of beneden bewoog, behield daarbij voortdurend een afstand van 25—30 meter boven de aarde. Een tweede opstijging mislukte, omdat de motor nu werkelijk de spelbederver was, maar Wright vol bracht het zoowel op sport- als tech nisch gebied zeer merkwaardige kunststukje met den aeroplaan drie maal de aarde aan te raken en zich zonder vreemde hulp weer in de lucht te stijgen. De toeschouwers waren zeer onder den indruk. Wright werkt op phlegmatische wijze aan de verbetering van zijn apparaat, en hij zal zich niet overhaasten. Hij liet onlangs bet bericht voor onwaar verklaren, dat hij voornemens was over het Kanaal te vliegen, evenzoo ontkende hij het plan, een reis naar Duitschland te maken om in Duitschen dienst te treden, daar zijn verdrag hem nog aan den heer Lazare Weiller bindt. Intusschen ligt het beslist in het voornemen van een Parijsch sportman, prins Balatow, om over het Kanaal te vliegen. Te dien einde heeft hij bij de gebroeders Voisin in Villancourt een zoogenaamde «triplan" besteld, welke uit drie over elkander liggende vlakken beslaat, ongeveer 50 vierkante meter bestaat en 800 K. G. weegt. De uitvinder hoopt met dit apparaat, dat twee menschen kan dragen, in 30 tot 35 minuten van Calais naar Dower te vliegen. De Paiijscbe vliegers zijn weer op het manoeuvreveld van Issy bezig, hetwelk naar een onlangs gemaakte overeenkomst tusschen de politie en de militaire overheid van '10 uur 's morgens tot 1 uur 's middags voor vliegproeven open staat. De beroemde Fransche luchtschipper Henri Farrnan zal zich binnenkort naar Chlalons begeven, om daar op het manoeuvre veld zijn vliegproeven voort te zetten. De geheele luchtsport heeft in Frank rijk door den diepen indruk, welke de Zeppelinbeweging op de Fransche maakte, geleid tot een «Franschen bond voor luchtsport" (Ligue fran- paise aérienne), welke dezer dagen door René Quinton werd opgericht en dadelijk talrijke aanhangers vond. De bond verlangt van ieder lid een jaarlijksche bijdrage van vijf francs; de vereeniging wil in de eerste plaats prijzen voor wedstrijden uitloven, om de eerzucht van de luchttechnici aan te wakkeren. Orville Wright, de broeder van Wilbur Wright, heeft Woensdag bij zijn vliegproeven een schitterend record geslagen. De eerste maal vloog hij zonder oponthoud bijna een uur, legde daarbij een afstand van 57,5 K.M. af, en verbeterde nog denzelfden dag zijn record, door bij eene tweede opstijging twee en zestig minuten en dertig seconden rond te vliegen. Men kan het gebied der lucht nu als overwonnen beschouwen. Over do aanwending van kunstmest in den herfst. Kan dit niet in 't voorjaar geschie den?" vraagt misschien de een of ander. Ocb, jawst niet kanMaar 't is de vraag, wat beter is. In de eerste plaats merken we op, dat in 't voorjaar de werkzaamheden zich soms zeer sterk ophoopen zoodat het wenschelijk is, reeds datgene in den herfst te doen, wat gevoegelijk in den herfst kan geschieden. En daartoe behoort de bemesting van den bodem met kali- en fosforzuur en het zooveel mogelijk bewerken van den bodem. Kalimest, in den vorm van kainiet gegeven, en fosfaatmest in den vorm van thomasfosfaat of ook superfosfaat blijft in den bodem even uitstekend, zoo niet beter bewaard voor 't plan- lengewas als in den zak. Bovendien

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2