SHQRT-L0NG Amer^föortsclje Bank. TITAMOL FEHULPUnOODEir. Slothouwers hoekhauiel. Slotliouwer's Boekhandel. @©©©©@S©©©©©© vervangk stpsel, gom en lijm. Grforfe kleef kracht, is niet bederf onder- lievig^/ voori4anden in\ B. RMTE# MS Hz., B. A. SIDDRÉ, SLOTHOUWERS BOEKHANDEL. Advertentiën. Wissel- i|jk Effectenkantoor fassurantien, cr.ep.lbjen, deposito effecten, PRoipNGiymiN, vreeeld -Geld, wissels. PRIÜS\2.40. Lama/son Bouwer Co. Kortegrac^t 20, naast het postkantoor. 3ning-courant, Ontvangen een nieuwe zending Practise! ei peflkoop V verbindend eenvoudig spelend lÉte Mandeling. PRIJS 60 GENT m werken deze meststoffen eerst dan recbt goed, wanneer ze innig mei den bodem zijn vermengd. Dit kan in den heifst geschieden, door her haald ploegen en eggen, dit ge schiedt rnede door de wei king van 't bodemwater, dat de mestdeelen oplost en langzaam verplaatst naar diepeie lagen, gelijkelijk verdeelt dooi de geheele bouwlaag. Bezwaar tegen een herfst bemesting is er dus geens zins, voordeelen levert ze ontegen zeggelijk op en in t voorjaar heeft men reeds heel wat gedanen arbeid. Het best strooit men deze mest stallen over den grond uit om ze daarna, 't zij na eerst met een eg of scboffelploeg ondiep onderbrengen, onder te ploegen, 10 c.m diep onge veer. Later als men den grond op de wintervoor brengt, kan men nog maals en nu dieper ploegen. Bij een losser bodem komt men dan tot ver- kruimeling en goede verdeehng. Voor een herfstbemestiug geve men, al naar den bemestingstoestand en het te verbouwen gewas van 800—1500, ja zelfs tot 2000 KG. kaïniet, van 8001200 KG. thorna fosfaat per H. A. Aardappelen en mangelwortels vragen meer kali terwijl de korensoorten de hoeveel heid kali iets geringer, daarentegen de fosfaatbemesting, evenals ook de stikstofbemesting wat zwaarder moe ten hebben. Trouwens ook de mangels en aardappelen kunnen een zware stikstof bemesting gebruiken vooreen Hinken oogst. Wil men aardappelen van fijne kwaliteit, dan neme men liever 600800 KG. Patent kali per II.A. in plaats van kainiet. Voor win terkorensoorten geve men van de stikstof bemesting reeds een deel (bijv. 50 KG. Chilisalpeter) bij 't zaaien van 't graan, de rest pl. m. 200 a 250 KG. in 't volgend voorjaar. S. cervelaatworst 1 uur, spek 68 uur, ham zelfs van '1218 uur. Observator. Voor Hnis en Hol. Het rooken van vleescb is een goed en van ouds toegepast middel ter verduurzaming. Voedzame stoffen wor den er niet door onttrokken, wel wa ter, zoodat het vleesch indroogt en door de inwerking van bederfwerende dampen, als creosoot, verduurzaamd wordt. Het zouten gaat vooraf; neemt men het vleesch uit den pekel, dan late men het een paar dagen in de lucht drogen. Eerst dan kan de roo king aanvangen. Deze kan geschieden in den schoorsteen, zooals bij vele boeten gedaan wordt, maar dit zal alleen daar gaan, waar geregeld door wordt gestookt, en dan nog heeft het rooken daar deze schaduwzij, dat de trek te scherp is en het vleesch riiet zelden door regen nat en vuil wordt. Beter gaat het in een daartoe expres- selijk aangebracht zijkamertje, vei bon den met den schoorsteen, zoodat de aan- of afvoer van den rook geregeld kan worden. Als brandhout gebruikt men eiken- of beukenspaanders; dennen of lor kenhout is niet geschikt, de harsen daarvan deelen hun geur aan het vleesch mee. In de zandstreken, waar op de heide jeneverstruik groeit, bezigt men het hout hiervan het allerliefst. Na een uur of 5, 6 staakt men het rooken eens. Het vleesrooken ver- eisebt zorg en oplettendheid, wil men bet vleesch mooi en lekker krijgen. Met het weer heeft men zelfs rekening te houden. Is dit nat, regenachtig, zoodat te veel rook zich in het vuur ontwikkelt, dan moet men dit goed onderhouden, bet flink doen trekken. Bij helder weer daarentegen zal het noodig zijn wat krullen op te wei pen om meer rook te krijgen en daartoe ook de schuif zooveel mogelijk te sluiten. Men wake tegen te lang drogen, waardoor het vleesch te hard en te droog wordt. Met papier of gaas omhullen is gowenscht om zwart worden te voorkomen. Na de rooking volgt de droging gedurende enkele dagen op een luchtige, droge plaats. Ook langs den z.g. natten weg kan men vleesch, ham, enz. conserveeren. Dan wordt het met houtazijn afge- wasschen en daarna in die vloeistof gedompeld hierop volgt weer droging als hiervoor genoemd en deze be werking nerhaalt men tot het vleesch hard en droog is. Men passé op voor bevriezen. Deze methode is wel aan te bevelen, zij is eenvondig, goedkoop en doelmatig. Ook legt men het vleesch wel geruiraen tijd in azijn om het dan snel te laten opdrogen een zekere tijd moet hierbij natuur lijk in acht worden genomen, die niet altoos gelijk is: kleine woisten blijven er in V* uur, bloedworst uur, BOEKBESPREKING. Bij den uitgever A. E. Klnwer zag onder den titel »Ik leer mij zelf' een alleraardigst boekje het licht. De schrijvers J. H. Colenbrander en D. v. d. Meulen bestemden dit boekje niet enkel voor de lagere School, maartevensomhetvooroefeningin huis te gebruiken. Het bevat een groot aantal oefeningen, t.w. woorden en korte zinnetjes om te leggen en te lezen met behulp eener bijgevoegde leerplaat en bijbehoorende letlerkaar tjes Ouders en Onderwijzers vinden daarin nauwkeurig aangewezen, wat ze hebben te doen, om de kleinen die nog niet of pas school gaan, op weg te helpen. Met weinige, maar gepaste hulp in 't begin, komt het kind heel spoedig zoover, dat het zichzelf kan redden en dan verder door eigen werkzaamheid goed en gemakkelijk leert lezen. Daar de methode geheel op het beginsel der zelfwerkzaamheid, dat zelf vinden en zeil doen in zich sluit, gebaseerd, is kan het resultaat niet twijfelachtig zijn. De betrekkelijk eenvoudige en voor het kind aantrekkelijke manier van handelen en de zeer interessante leesstof (pakkende zinnetjes) bij de talrijke mooi uitgevoerde plaatjes maken het boek geschikt niet enkel voor normale, maar ook en wel in 't bijzonder voor achterlijke kinderen Mr. Th. Heemskerk, het door hem gevormde Ministerie den 'lOden Maart van dit jaar bij de Tweede Kamer inleidende, verklaarde dat het nieuwe Kabinet zou arbeiden »overeenkomstig de beginselen, levende in de partijen der Rechterzijde" Mr. Goeman Bor- gesius wenschte omtrent deze verkla ring nader ingelicht te worden, er op aandringende, die beginselen eens wat nader te omschrijven en nader toe te lichten". De Premier achtte het niet noodig aan het geuitte vei langen te voldoen. »De paitijen aan de Rechter zijde en de beginselen, waaruit zij leven, zijn hier" aldus de Premier »zoo dikwijls in beraadslaging geweest, dat het eigenlijk onbeleefd zou zijn tegenover de Kamer om te onderstel len, dat deze nog nadere inlichtingen daaromtrent zou behoeven De spre ker aan de regeeringstafel meende te kunnen volstaan met eene verwijzing naar »de gedachte van de drie groote voorgangers der Rechterzijde in het tijdperk, dat wij thans nog doorleven Kuyper, Lobman en Schaepman" Reeds door dit woord, in verband met de herinnering aan de beraad slagingen in ons Parlement, is op nieuw eene eigenaardige beteekenis gegeven aan de parlementaire rede voeringen van Dr. Kuyper, als lid van de Tweede Kamer en als Minister. Wenscht men een onderzoek in te stellen naar de principieels tegen stelling tusschen de partijen aan de Linkerzijde en die aan de Rechterzijde, dan is dit is de zin van Mr. Heems- keik's woord o.m. kennismaking met de redevoeringen van den leider der anti revolutionaire staatspartij hiertoe dienende. Niet alsof alles, wat uit de vrucht bare pen van dien staatsman-jour nalist-theoloog vloeide of wat van diens lippen kwam, in meer bijzon deren zin alleen beteekenis voor zijn naaste geestverwanten zoude hebben. Integendeel. Mr. Groen van Pnristerer heeft menig woord geschreven en ge sproken, dat volledig instemming vond bij vrijzinnigen; en van Thoibecke zijn niet weinige uitingen bekend, waarmede niet-vrijzinnigen zich ten volle konden vereenigen. Zoo is het ook met Dr. Kuyper. Met name geldt dit zijn parlemen taire redevoeringen, waaronder er zijn, die door zijn politieke tegenstanders niet slechts met levendige belangstel ling maar ook met sympathie werden aangehoord. Herinnerd zij slechts aan zijn beschouwingen over koloniale onderwerpen, over buitenlandsche aan gelegenheden en over het vak-onder wijs. Trouwens in een tijd als de onze, waarin allerlei groote vraagstukken de aandacht eischen, verkrijgt allengs ieder vooraanstaand man, die licht over die vraagstukken poogt te ver spreiden, bij behoud van zijn excep- tioneele waarde voor de richting waar toe hij behoort, een nationale betee kenis. In dien zin kon dan ook Prof. Buis bij het overlijden van Groen van Prinsterer schrijven, dat »hoe ook Groen en Thorbecke gescheiden waren door beginselen en theorien, die man nen toch vereenigd zijn door wat meer beteeken t dan dergelijke schei ding: hun groote en machtige indivi dualiteit" Beide staatslieden, de leider der vrijzinnigen en de stichter der anti-revolutionaire partij, nemen alzoo in de staatkundige geschiedenis, in de historie van Volk en Overheid der 19de eeuw, eene eereplaats in die niemand aan één van beiden be twist. Hun geschriften, niet het minst hun parlementaire redevoeringen, zijn ook nu nog en zullen dat ook wel blijven eene vraagbaak voor allen, die krachtens hun levenspositie studie hebben te maken van de beginselen welke aan den staatkundigen strijd van dezen ten grondslag liggen. In dezen strijd nam en neemt nog Dr. Kuyper eene eerste plaats in. Heeft Groen van Prinsterer de fundamenten gelegd, Dr. Kuyper heeft het gebouw opgetrokken. Heelt de eerste begin selen voor eene staatkundige richting aangegeven; de ander beeft die begin selen breeder uitgewerkt en gepopu lariseerd, de anti-revolutionaire partij georganiseerd en tot overwegende beteekenis gebracht voor ons volks leven. Aan den avond van zijn leven de vruchten van zijn arbeid op parle mentair gebied overziende, klaagde Groen: »De Christelijk-historische, de protestantsche, de anti-revolutionaire partij, die door volksgeloof en volks historie toongevend had moeten zijn en kunnen zijn, was en bleef door eigen verdeeldheid jaren achtereen nauwelijks in tel." «j In 1877 moest zijn opvolger, Dr. Kuyper, nog betui gen »In onze Tweede Kamer is de anti-revolutionaire partij (zoo ge de onderwijs-kwestio uitzondert) nog steeds zoek." Evenwel Groen had gelijk Prof. van der Vlugt heeft opge merkt »het zwijgend Calvinistisch volk geprikkeld en aangemoedigd om zich opnieuw, als vroeger, te doen gelden". Dat de anti revolutionare partij zich thans doet gelden, zal door niemand worden bevwist en trouwens op 10 Maart 1.1. aan de regeeringstafel uitdrukkelijk geconsta teerd. Evenwel moet daaraan een reusachtige arbeid voorafgegaan zijn een arbeid van studie, organisatie en propaganda. En bij dien arbeid was Dr. Kuyper de leider. Voor ieder anti-revolutionair, voor ieder man van Rechts, die instemt met »de gedachte van de drie groote voorgangers der Rechterzijde: Kuyper, Lobman en Schaepman," voor ieder belangstellende in onze vaderlandsche politiek en in de ontwikkeling van de verhoudingen in ons volksleven zijn dientengevolge de geschriften en de parlementaire redevoeringen van den leider der anti-revolutionaire partij van meer dan gewone beteekenis Het is dan ook een goede gedachte geweest van [de uitgevers firma van Holkema en Warendorf om de rede voeringen door Dr. Kuyper in de Tweede Kamer en als Minister gehou den, het licht te doen zien. Zij zullen afleveringsgewijs verschijnen tegen een prijs die voor niemand een be letsel behoeft te zijn. Handelingen Tweede Kamer 19071908, bl. 1381. 2) T. a. p. bl. 1405. 5) T. a. p. bl. 1406. 4) De Gids, Juni 1876. Parlem. Studiën II, bl. 49. G) Gedenkboek van het N. van den Dag 1898 I, bl. 33. RECLAME. BELANGRIJK NIEUWS. De échte FojteNa Rugpijn Nieren Pillen geven de zieke nierpnjuist d'ëhulp, die ze noodig hebben, zij voeren uit het lichaam-pile vloeibare vergirten, die eiwitytfrlies, waterzucht,, stoornissen van de urine, graveel, rlieumatick, steen, heupjicht, zenuw achtigheid, slapeloosheid en neerslachtigheid teweeg brengenden zij neutraliseeren de verkeerde uitwer king ykn thee, bier en spiritualiën. Mejuffrouw W. Dijkhoff, wonende Oosterhuizen Beekbergen, deelt ons medeSedert drie en een half -jaar heb ik aan de nierefij geleden. Steeds hadtjfk een stekende pijn in den' rug, vooral wan neer, ik bukte en zelfs 's nachts liet de pijn me niet met rust, ik sliep onrustig en was 's morgens by liet opstaan reeds zeer vepmoeid, welk vermoeid 'el me den geheelen da£ niet verliet. Ik iiad 'ijis erge zweetingen, welke dadelijk door hui- igen gevolgd werden. De urine kwam met een brpnderig gevoel en was steeds zeer beslagen. Ik hdd sedert geruimen tijd geen eetlust meer; ik wist werkelijk niet, wat ik moest beginnen, want alfes, wat ik reeds, voor mijn ziekte gedaan had, W-As zonder npéfnenswaardig resultaat geweest. Tën, slotte waitschte ik me zelf eens te behandelen met FostcLf Rugpijn gieren Pillen en ik ben zeer verheugtfTj te kunnenvmededeelen, dat liet resuta taat hiervan de verwachting verre overtroffen heefj.' Na vier dagen kon ik r^eds een groote verlichting bespeuren. Met den dag gevoel ik ine betepen hoewel ik thans na mij gebruik van één dcbvje nog niet geheel genezSA ben, gevoel ik iqpl toch beter dan voor jaren hopgeval was en «rtrouw dat ik U binnen eeiugen tijd miji^ngeheele genezing kan melden. W M Ik, ondergeteekende verklaar, dabniet boven staande waar is en machtig U -Met pubhek te maken op elke wijze, die CP-goMIdunkt. (w. g.) r. Dijkhof. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één of F. 10.voor zes doozen. 12 J* voorlieen OOCKEWIT/WAzn. RTEGRA'cht 7. V ;1- egrjfphische pen, der SWflfl- ÜE'RS die aan chen voldoet. is een s uit de fi? YU&PEflH de hoogs Voorhanden in: Munrhüizen 39 en ziebtmet ian-- en verkoop ten, Wis sels en \joj*<f6i>8, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in wei willen vinden t ontijdig uitvallt den zichinverpi Haarkundij steeg ie' behandeling woi slijkheid genezing kaalhoofdigheid of van It haar, wen- weötdtJ.CERATI, erdam, Zout- kapper. a-ronderzoek tot en aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftfid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Opent CHEQUE-REKENING verleent HAiS^ELSCR^WHTEN. tegen nader te bepaléïi voorwaarden. Ontvangen de Nieuwe Stoffen voor Najaar en Water. Dames- en Heëj'^M^leermaker. 11rp -tf^fi"jp11 21- LANGÉSVRA'AT 74, AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3