BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ■vijf uur was het te Chelsea weer in orde en kon het treinverkeer weer beginnen, doch men wachtte daarmede tot van alle stations de besliste zeker heid was verkregen dat geen mensch bij vergissing in den tunnel kon zijn achtergebleven, en toen reden de trei nen spoedig weer geregeld. Zoo kan electriciteit de menschheid op de meest ongewenschte oogenblikken toch aller zonderlingste parten spelen." Alcohol-verbruik. Uit de officieele, thans verschenen jaarcijfers over het alcoholverbruik in Rusland, zijn merkwaardige cijfers te halen. In het jaar 1907 toch werden door den Russischen staat in monopolie verkocht 86.874 627 eimer spiritus, de eimer gerekend op ruim 12 liter, waarvan 80.938.303 eimer in Europa en 5.936.324 eimer in Siberië werden verkocht. In vergelijking met vorige jaren werden 11 154.323 eimer meer dan in 1905 en 1.517.663 eimer meer dan in 1906 verbruikt. Aan bet hoofd van het alcoholver bruik in Rusland staat het gouver nement Moskou, waar 1.804 eimer per hoofd wordt gedronken; dan volgt Petersburg met 1.741 eimer, Astrakan met 1 318 eimer, Irkoetsk en het Jakoetengebied met 1.191 eimer. Het laagst is bet gebruik in de gouvernementen Lemska, Plozk en Suwalki, waar het verbruik 0.224 eimer is. De ontvangsten uit den alcoholhandel bedroegen in 1907 708.391.421 Roebel, de uitgaven 197.828.268 Roebel, zoodat de zuivere winst voor den staat 510 563.153 Roebel bedraagt. Zulke cijfers geven een denkbeeld van de oorzaken van den toestand in Rusland. Ter vergelijking: In Nederland weiden in 1907 verbruikt per hoofd der bevolking 7.32 liter gedistilleerd van 50*/», voornamelijk dus jenever, of omgezet in jenever van 40'/o, 9.15 liter jenever. In hei gouvernement Moskou was in 1907 het verbruik per hoofd der be'olking 1 804 eimer van 12 liter of 21.64 liter alcohol. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit New-York: Een telegram uit Willemstad van 4 October meldt, dat een stoomschip uit Venezuela het bericht aanbracht, dat Castro in den Senaat mededeelde geweigerd te hebben de tweede Neder- landsche nota te ontvangen. De presi dent had daarna twee aanvallen van longbloeding en werd in hulpeloozen toestand huiswaarts gebracht. De vreemde correspondenten zijn overtuigd, dat Castro den oorlog wil. Gemeld wordt, dat de bevolking van La Guaira en Maracaibo zich voorbe reidt voor de Hollandscbe blokkade, die tegen 3 November verwacht wordt. Het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten een krachtige actie te voeren tegen bet ingediende wetsontwerp tot verhooging van den accjjns op het gedistilleerd. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal een adres met uitvoerige memorie van toelichting gezonden worden, inhoudende het verzoek het genoemde wetsontwerp niet aan te nemen. De Zustervereenigingen zullen wor den uitgenoodigd of een zelfstandig adres van gelijke strekking aan de Kamer in te zenden öf adhesie te betuigen aan het adres in te dienen door de Nederlandsche Vereeniging. Verder zal ter voorlichting van het publiek eene brohure worden uitge geven, waarin aangetoond zal worden op welke gronden de accijnsverhooging op bet gedistilleerd nadeelig wordt geacht voor land en volk. Deze bro chure zal in eene zeer groote oplaag verschijnen. Een beroep op onze vrouwen en meisjes. De winkelkasten liggen in dit sei zoen weer voller dan ooit met de schoone, bonte veeren van vermoorde vogels. Aigietten vooral, die teere, luch tige dingetjes, ndie zoo lief en zoo elegant staan," liggen opgehoopt voor het glas. En verder veeren van allerlei soort en kleur, enkele vleugels of opgezette heele vogels met glazen oogen. Zoo als de wilden die nog voor het a.b.c. staan der beschaving, zien onze dames zich 't liefst met bonte pluimen ge tooid. In een humanitair blaadje, hetwelk in Amerika verschijnt, hebben wij laatst eene onrustbare statistiek ge lezen van de vreeselijke afmetingen, welke de vogelmoord op groote schaal en als gevolg daarvan het uitsterven van vele vogelsoorten in de laatste jaren genomen heeft. De warme zui delijke staten, zoowel het Zuid-Ame- rikaansche vasteland, zijn bijna geheel van vogels ontbloot. Honderdduizenden van al de ver schillende groote en kleinere vogels worden ieder seizoen te New-York aan de markt gebracht. Hetzelfde geldt voor Londen, voor Parijs voor alle andere groote steden en wel 't meest in de landen, waar de vrouwen het minst zijn ontwikkeld en het meest zich overgeven aan nietsdoen of aan beuzelachtig tijdverdrijf. Niet lang geleden werden er door eenen koopman in Amerika niet minder dan twee millioen vogels in één jaar ver kocht. Op één enkelen publieken Londenschen verkoopdag in 1887 werden niet minder dan zes duizend paradijsvogel*, vijfduizend faisanten, drie honderd zestig duizend geassor teerde Indische dierenhuiden en vier malen honderd duizend kolibrietjes verhandeld. Deze getallen geven slechts een flauw denkbeeld van den verschrik- kelijken invloed welken eene zotte mode op 't vernielen van kleine en groote dierenlevens heeft gehad. Vele dames verzekeren dikwijls in vollen ernst dat deze mooie pluimpjes door de modistes uit gewone uitgevaden vederen worden gemaakt. En, al ware dit zoo, zou men dan zelfs niet den schijn van het kwaad moeten ver mijden Maar bet is niet zoo, integendeel in de meeste gevallen bestaan de aigrettes, welke zij met zooveel voor keur dragen, uit de fijne losliggende veertjes welke in zekeren tijd, den broeitijd van het dier, den rug van den aigrettereiger versieren en be vallig afhangen tot op zijn staart. De minder fijne veeren rr,et kortere en stijvere piekjes, zijn afkomstig van den squaccoieiger, welken geene eigenlijke aigrette bezit. Menschen, die op deze veeren jacht maken weten wel, dat zij, om zich, met geringe moeite van een goeden voorraad meester te maken, het oogenblik moeten kiezen, wanneer de broeitijd van den vogel ten einde loopt. En het allerbeste moment voor den verraderlijken aanval is, wanueer de jonge vogels wel al hunne vêeren hebben, maar nog niet kunnen vliegen, want dan is de zorg van de ouden voor hunne jongen het grootst dan vergeten zij het lichtst hun eigen gevaar en laten zich bet gemakkelijkst naderen. Wanneer dan de moord is gepleegd, een handje vol van de begeerde vederen is uitgetrokken en de mooie, groote, blanke vogels op een hoop liggen te rotten in de zon, zitten de arme verlaten jongen in hun nest om eten te schreeuwen, hetwelk zij zelf nog niet kunnen zoeken en het welk niemand hun meer brengt. En er is op de wijde aarde weinig droevigers dan dit tooneel weinig maar dat zóó droevig is en zóó ver nederend, als dat, ter bereiking van een doel, zóó lang en zóó verachtelijk, een mensch misbruik maakt van zijne grootere slimheid en overleg en zijn voordeel tracht te doen met dat ver heven gevoel dat instinkt hetwelk wij in onze eigene soort bijna als iets heiligs erkennen dien teederen hartstocht van het moederdier voor haar jong waardoor zij haar eigen veiligheid vergeet om het slacht offer te worden van de hoogste liefde waarvoor een, wezen op aarde vatbaar is! En allen, die deze feiten kennen en toch zulke dingen blijven aanmoedigen ter wille van een voorbijgaanden modegril en tot bevrediging van eene ellendige en onteerende ijdelbeid, hebben deel aan dien gruwel en zjjn véél schuldiger dan de jagers, die door hen worden betaald om het barbaarsche werk te doen. In die dagen, wanneer de vogels met hun schoonste en schitte rendste kleedje zijn getooid, zijn zij tevens het kostbaarst voor de mode en voor andereu versieringen, maar op datzelfde tijdstip laten zij zich ook het gemakkelijkst vinden en vangen De meest schuwe en schrikachtige vogels verliezen, in hun angst voor hnnne eieren en jongen, het gevoel voor hunne eigene veiligheid en de zucht om zich te verbergen. En als dan 't arme doodelijk ontstelde dier, met een doordringenden schreeuw, met trillend lijfje en wijd open bek, in de heftigste ontioering geen adem kan krijgen en door 't zachte kleppen van zijne deerlijke vleugels de aan dacht op zich zelf tracht te vestigen, om ze af te leiden van zijn jong, wordt hij zonder medelijden, zonder erbarmen doodgeschoten, doodge schoten alleen om zijne schoone vederen en zijne arme jongen, welke hij wilde beschermen, komen van honger om in bet nest. En wanneer wij dan bij die doode jongen al de oude vogels voegen, welke, weg vliegen naar eene verborgene plek om langzaam aan hunne wonden te sterven, dan is 't geene overdrijving om te zeggen, dat voor iedere Pana che welke eene dame als oorlogs tropee op haar hoofd draagt, tien onschuldige vogels gestorven zijn zoo zijn ook in Engeland onlangs binnen de 14 dagen door de mannen duizen den mooie vogels, zeemeeuwen, ver moord, opdat de vrouwen zich den hoed met pluimen zouden tooien, vogels welke bestemd waren om de zee te reinigen van den afval, welken haar water anders verontreinigen zou. Is het dan geheel zonder nut is het dan hopeloos om ons nog een maal tot de vrouwen te wenden? Zullen zij eeuwig voortgaan met het vernielingswerk van bosch en kust, van heg en gaard. Moet de zoete wildzang der natuur dan geheel zwijgen en de nesten van 't vleugel- volkje verlaten zijn? De vogels zijn noodig in de natuur. God gaf er hun hunne eigene plaats, opdat ook de mensch er zijne plaats zou be houden. Zij eten allerlei vormen van insecten welke schade doen aan de planten van welke wij leven moeten. Zij hebben zich dus bet recht op onze bescherming ruimschoots verdiend en in plaats daarvan zouden wij het lijdelijk toelaten, dat zoovele soorten van die mooie nuttige wezentjes uitgemoord worden ter ijdelbeid onzer vrouwen. Vele vogels en diersooiten zijn reeds uitgestorven en vele andere moeten eerlang volgen. Gij vrouwen en meisjes, die dit leest, weest wijs, hebt erbarmen en duit niet langer den opschik, welken U vernedert Wij rekenen op uw aller medewer king. Komt, neemt de aigrette van uw hoed en helpt ons strijden tegen deze noodlottige mode, door uw voorbeeld. Hel Bestuur der Ned. Ver. t. besch. v. dieren a/d. Gooi en Eemland Het voetbalseizoen is weder in vollen gang, afschoon het voor voet bal wel wat al te warm is. Zondag j.l. hadden verscheidene Amersfoortsche voetballers 't nogal met de warmte te kwaad. Niet minder dan 4 elftallen stonden in 't veld. H. V. C. I. opende het seizoen op haar nieuw ingericht terrein achter Rustoord met een 72 overwinning op A. W. II. Voorwaar een mooi begin. Het tweede was minder gelukkig en verloor te Bus- sum met 2—1. Quick begon minder mooi, het tweede elftal wist 't op haar terrein aan den Leusderweg tegen B. V. C. niet verder te brengen dan tot een gelijk spel 11, terwijl Quick III tegen S. F. C. te de Bilt verloor met 4—2. Zaterdagmiddag bad op de R. K. begraafplaats de ter aarde stel ling plaats van den heer C. Th. van Beek. Des morgens bad in de kerk O. L. V. Hemelvaart de kerkelijke plechtigheid plaats. In alle eenvoud werd de doode te 12 uur onder het gelui van de klokken der R. K. kerken naar zijne laatste rustplaats gedragen, waar het Dag. bestuur der gemeente, het Eemcollege, enz. reeds aanwezig waren. In de stoet volgden het kerkbestuur, de R. K. schoolcom missie, de Vincentius-vereeniging en het bestuur van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis. De heer H. v. d. Zoo de Jong slaagde te Utrecht aan de Universi teit voor het le natuurkundig exa men, terwijl de heer W. H A. van Os aan dezelfde Universiteit voor bet 2e natuurkundig slaagde. Mevrouw Van den Bergh Van Iltersum heeft mevrouw van Arkel Van Klaveren vervangen als bestuur deres van het kleedingfonds van «Liefdadigheid", Zij is gaarne bereid, kledingstuk ken in ontvangst te nemen of die te doen afhalen. Verzoeken om kleedingstukken te ontvangen, richte men echter tot mevrouw PrinsWaller, Utrechtsche- weg 8, of in spoedeischende gevallen tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van de Stadt, Kleine Haag 7. Bij de gehouden herexamens aan de Koninklijke Militaire Academie is o a. bevorderd van het 2e naar het derde studiejaar voor Cavalerie Oost- Indië de heer J. J. Pels Rijcken. Tot onderwijzer aan de St. Antoniusschool Kromboomsloot 22 Amsterdam, is benoemd mej G. J. M. ter Beek alhier. De detacbeering van luitenant Schutte bij de landmacht in West. Indië is met twee jaar verlengd. Maandagavond omstreeks half tien ontstond er een binnenbrandje achter de kleine Koppelpoortwal. Spoedig was rnen 't vuur meester, zoodat, de spuit die ter plaatse aan wezig was geen water behoefde te geven. Tot lid der jury voor den wed strijd van het beste officiers-dienst paard uitgeschreven door de Militaire sportvereeniging, te houden op 14 en 15 October te Arnhem, zijn benoemd, luit. kol. Piepers en ritmeester Grond- hout. liet stedelijk Kegelconcours is nog in vollen gang, iederen avond wordt er druk gegooid. Langen tijd was 41 't hoogst, maai nu is men er zelfs in geslaagd 't tot 43 te brengen. De stand is op 't oogenblik als volgt A. Nefkens 43, C. de Jager 42, P. Nefkens 41, A. Houtzaager 41. enz. De rijksveldwachter J. Dreijer is van Bunschoten naar Amersfoort verplaatst. 3S8ste STAATSLO'SEhlJ Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 6 Oct. 1908. (975 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leisweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 1608 13336 18930 en 18940. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 879 1591 8357 9058 10326 12022 13333 13338 13340 13792 18227 18253 18484 en 18887. Voor Huis en Hol. Wij zijn nu in den noten tijd, waar om we even willen mededeelen een gemakkelijke wijze om noten te pellen, aan de meeste onbekend, die onnoodig gebruik maken van een notenkraker of van hun gebit, indien ze zich nog in het bezit daarvan mogen verheu gen. Men verwijdere dan met een scherp mes het bovenste scherpe puntje der noot, het overblijfsel van de stijl of stempel, daardoor komt een spleet zichtbaar, waarin men de punt van het mes zet; men wricht dan een weinig en de twee helften laten los: de pit heeft men nu voor 't uithalen. Hebt gij in uw tuin rozen, planten, heesters, enz., welke door bladluizen zijn aangetast, pas dan nu, in den naderenden herfst, opverbrand dan alle afgevallen bladeren, voorzoover ze werden geteisterd. Zonder dezen maatregel zijn alle andere middelen maar half werk. Er wordt beweerd, dat het zon licht op petroleum nadeelig inwerkt, daardoor zou namelijk in de olie een teerachtige stof worden afgescheiden, welke aan de olie een gele kleur geeft en deze slechter doet branden. Aangeraden wordt daarom de lampen overdag op een donkere plaats te zetten. Beendermeel is voor verschillende huisdieren: honden, varkens,hoenders, kuikens, eenden, enz. zeer nuttig, 't geeft sterke beenderen, bevordeit den groei, helpt de kippen spoediger door den ruitijd en doet de eierproductie toenemen. Beendermeel is in den handel, men kan ook zelf de been deren, welke in de huishouding afvallen of die men koopt bij den slager, in een beendermolen fijn malen. Vogelbeenderen, vischgraten, ribben kan men ook met een bijl of zwaren hamer stukslaan. Wees voorzichtig met onrein ooft! Dr. Erlich te Straatsburg beeft bewe- zon, hoezeer marktooft verontreinigd kan zijn en hoe cholera, typhus en tuberculose door onrein ooft kan worden overgeplant. Op ongeveer 200 gram (2 ons) ooft vond bij het volgend aantal bacteriënboschbes sen 400.000, pruimen 470 000, peren 800.000, kruisbessen 1,000.000, aard beien 2 millioenen, frambozen 4, druiven 8, aalbessen 11 en kersen zelfs 12 millioenenZou wassching, herhaalde wassching overbodig zijn? De muizenplaag heerscbt het meest in den herfst en den winter. Afdoende onschadelijke (voor huisdieren) mid delen zijn er niet veel, vaak ook zijn ze te duur. Nu beweert een ingezetene van Haarlem, dat hij zoo'n succes had met vogellijm, waarmee hij een plaat bordpapier besmeerde. Den volgenden morgen zaten niet minder dan 14 muizen op deze beperkte kleverige vlakte elkaar aan te kijken Ernst of kortswijl? Men onderzoeke het Uien worden te weinig gebruikt, in elk gezin dienen zij wekelijks één of meermalen op het menu voor te komen. Niet alleen dat zij den smaak voor een gerecht verhoogen, maar zij zijn ook bevorderlijk aan de spijsver tering. Goed gekookte of gebraden uien werken gunstig bij ernstige ver koudheid en heeschheid, men ete er gerust flink van. Rauwe uien, liefst jonge, drijven bij kinderen de wormen af, men kan de uien dan een nacht in water laten aftrekken en het sap 's morgens doen gebruiken. Bij steken van bijen en wespen verzacht het sap de pijn, terwijl dat, vermengd met azijn, opgesnoven neusbloedingen, stuit. Daartegen wordt ook wel een doorgesneden ui in den nek gelegd. Sommigen beweren, dat een stukje ui, op het tandvleesch gelegd, kiespijn bezweert. Dit alles te zamen is zeker voldoende om zorg te dragen, dat men steeds Uien in huis heeft. Vaak ziet men zijn mooie begonia's ontsierd door roest, de planten be ginnen er gebrekkig uit te zien. 'tls echter geen zwam, maar een insect, die dit verschijnsel veroorzaakt, eerst bij sterke vergrooting waar te nemen. Ook andere planten hebben er van te lijden en men vindt dan die maden of mijten op de uiterste punten der plantenloten of op 't midden der nog groeiende knoppen. Gloxinia's, Geme- ria's en andere planten gaan er roes tig en vergroeid uitzien in onzen tuin merken we deze woekerdiertjes ook op, b. v. bij meloenen en komkom mers. Wat daartegen te doen Strooi eenvoudig tabakstof op de zieke loten of dompel de planten als ze niet te groot zijn, in tabakswater. Besproeien met schoon water werkt ook reeds zeer nuttig. Weet ge, hoe ge blind geworden spiegels schoon kunt maken? Dit kau door het glas met sterk verdund zoutzuur met een spons te wrijven. Maar voorzichtig met dit goedje; opdat het uw handen niet aantast! Laat het ook niet te lang op het glas zitten. Spoel bet glas daarna af, droog bet af en polijst het met ge- wasschen krijt of Engelsch rood. We zullen ons dit jaar aan honig natuurhonig, bedoelen we niet te buiten gaan, want de bijen hebben weinig gewonnen. Hebt ge wat ge kocht, bewaar dien dan in een steenen pot op een droge plaats. Als de honig kristalliseert, is dit een bewijs van echtheid, en niet als velen meenen, een bewijs van vermenging met suiker of meel. Door de honig glazen in warm water te plaatsen, wordt het produkt weer dun en vloeibaar. Wij noemen bier een paar zeer goede middelen om brandwonden te helen en de pijn te verzachtenis het vel niet of weinig beschadigd, dan is er geen beter middel dan keukenzout, waardoor binnen een half uur de brand uittrekt. Zegt het voort! Is de wond open, dan neme med zalf van het volgende mengsel2 gramaluinpoeder en2eiwitten en dit weer vermengd met een of ander vet (schapen-, runder- of varkensvet). De zalf doet men op een linnen lap en vernieuwt men dagelijks. De pijn wordt direct ge stild en de wond heelt prachtig. Onthoud het! Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2