v SHORT-LONG Mottw'sYkktadel. 6 Hz.. TIT AN O L Slotkouwer's Boekhandel. Gemengd Nieuws. vervangt stjjlsel, gom en lijm. Gropte kleefkracht, is niet akn 'bederf onder hevig. Advertentiën. GEVESTIGD: HEtyNY VAN GELDER Concertzangeres, Leerares in Solo: Lama/son Bouwer Co. -ituurhaizen 39 VERS MAGAZIJN PRIUS 2.40. Haarlemmer Bloembollen. TUINBOUW-ETABUSSEMENT „HUIS TER DUIN" [RE, Ontvangen voor Najaar Nieuwe Stoffen ji. Winter- L-kleermaker. Het »N. v. d. D." meldt: Uit IJmuiden ontvangen «ij van onzen correspondent liet volgende, eenigszins zonderling klinkende be richt, hetwelk hem echter door ver schillende personen gelijkluidend werd medegedeeld Vrijdagnacht lagen aan het Zuider- hoord gemeerd eene sleepboot en een vlet, wachtende op een binnenkomend schip. De mannen, die op deze vaartui gen zijn, wandelen dan dikwijls op het havenhoofd Zoo ook Vrijdagnacht. Den eenigszins vreemd doende man passeerde bun en antwoordde niet op hun groeten. Toen zij even daarna omkeken, zagen zij den man tusschen de blok ken verdwijnen. Natuurlijk werd nu gezocht; lantaarns werden er bi gehaald, doch er werd niets gevonden. De vletterlieden verwijderden zich weder, maar zagen kort daarop den man weder te voorschijn komen en even spoedig weder verdwijnen. Nog raadselachtiger werd het echter, toen de vletterlieden bemerk' ten, dat ook bun vlet verdwenen was, alleen het touw hing nog aan bet havenhoofd. Natuurlijk werd de zee in de naaste omgeving afgezocht; doch zonder gevolg. Man en vlet waren verdwenen. Een gezond-bidder. Bij de Utrechtsche politie werd dezer dagen aangifte gedaan van een zonderling geval. Een vrouw, te Zeist woonachtig, had al jaren lang last gehad van maagpijnen, waarvan de oorzaak maar niet kon worden verklaard en die dan ook niet waren te genezen. Gedienstige buren gaven haar het advies zich te wenden tot den Utrechtschen »gezond-bidder". die de macht bezat, elke kwaal te bestrijden door het gebed. Buur vrouwen-adviezen zijn voor goedge- loovigen in den lande altijd hoogst welkom; zoo ook hier. De Utrechtsche specialiteit werd in consult geroepen, kwam, zag en zou overwinnen. Hij verklaarde het geval geheel te doorzien en beloofde alle succes van zijn gebed. De vrouw moest haar hand in de zijne leggen en met aan dacht luisteren naar de formules die de man met schier onverstaanbare stem prevelde en maar steeds her haalde. Een houten kruisje moest daarbij op de pijniijke plekken worden gelegd en met geduld en lijdzaamheid zou de kwaal dan wel verdwijnen. De vrouw legde inderdaad een be wonderenswaardig geduld aan den dag, maar zooals aan alle dingen kwam ook daar een einde aan, haar ge duld geraakte uitgeput maar de pijnen bleef ze behouden. Intusschen had ook de dochter des huizes de hulp en den raad van den »gezond-bidder"ingeroepen Hel meisje verbeelde zich, wanneer zij zich op straat vertoonde, steeds achtervolgd te worden door een kind, dat liep als zij liep, en staan bleef, als zij stond. De specialiteit achtte ook dit geval van ernstigen aard, maar even als de maagpijn van mama genees lijk; maar zoo weinig succes als de deskundige had met de moeder, zoo schitterend slaagde zijn methode bij de dochter. Dank zij den gebedsfor- mulen verdween het kind met de achtervolgingsmanie als sneeuw voor de zon. De dochter ziet er althans, als zjj uit gaat, geen spoor meer van. Dit consult kostte het meisje tien gulden. De moeder werd door dit succes met de dochter weer opnieuw gesterkt in haar vettrouwen, dulde de speciali teit weer aan haar sponde en luisterde met hernieuwde aandacht. Maar 't gaf geen zier de pijnen waren er en bleven er. Van geduldig en ge willig werd mama woedend en recal citrant; de »bidder" kreeg zijn congé, zij eischte haar geld terug. Dit laatste werd door den specialiteit geweigerd en vandaar een beroep op de tusschen- komst van de Utrechtsche politie. Mama diende een aanklacht in wegens oplichting en thans is de zaak in onderzoek. Te Zeist heeft de speciali teit uit Utrecht een treinsmid van beroep voorloopig afgedaan. (V. D). Zondagmorgen tegen 3 uur wer den bij W. van Keulen in hetNijkerker- veen onder Nijkerk de huisgenooten gewekt door een brand, die reeds zooveel voedsel had gevonden, dat er aan blusschen niet te denken viel. Wel deed het handspuitje dienst, dat bij de politie gestationeerd is, doch 't was enkel in staat de schuur te behouden. Het vee kon worden ge red, doch huis en inboedel, die laag verzekerd waren, verbrandden. Een automobiel te water. Maandagavond is in Blauwkapel tengevolge van de dikke mist die na tienen over het land hing, een auto mobiel in het fortwater gereden. De inzittenden wisten er alle intijds uit te springen. De auto lag Dinsdagmor gen nog in de fortgracht; men was bezig hem op den kant te trekken wal een uiterst zwaar werk bleek Terwijl men hiermee doende was werd een lijk opgevischt. Dit bleek evenwel niet met het auto-onge\al in verband te staan. U. D. Het mooie weer. Men schrijft uit Biesbosch aan de sBossche Ct.": Het moge vreemd klinken en toch is 't zoo: men klaagt over te mooi weder bij 't bietenrooien. In sommige streken is de bodem zeer droog en hard, zoodat het steken der bieten moeilijk valt. Al geeft men 5 cent stukloon per roe, dan valt er op deze manier geen groot dag- en weekloon te verdienen. Sommigen hebben dan ook gestaakt De eerste vliegster. De eerst voor ongeveer een maand in Frankrijk opgerichte Ligue Natio nale Aérienne heeft reeds voor de 19e maal een prijs van duizend frs. ont vangen. Baron de La Quintinerie heeft een prijs uitgeloofd voor de eerste vrouw, die zonder heerenbege leiding met een aeroplane zal opstijgen. Een jockey van 103 jaar. Een jockey van 103 jaar natuurlijk komt het bericht uit Ame rika! Een Canadeesche courant meldt, dat de Jockey Charles Taillefer zijn 103den verjaardag vierde door met »My Star" in een harddraverij derde aan te komen. Het was de 6000ste wedstrijd waaraan Taillefer, die met zijn 8sten verjaardag debuteerde, deelnam. Een monster-ovatie werd na de overwinning den patriarch jockey gebracht. Zware brand te Tilburg. Een felle brand heeft te Tilburg in den laien avond de wollenstoffenfabriek der firma F. A. Swagemakers en Zonen op den Heuvel voor een groot gedeelte in de asch gelegd. De brand, die te ongeveer half elf uur uitbrak, ontstond door nog onbekende oorzaak in de z.g. scheer- derij, van waar hij zich in een ommezien over het geheele hoofdge bouw uitbreidde. Toen de brandweer aanrukte, stond het geheele gebouw dan ook reeds in lichterlaaie en viel aan behoud niet meer te denken. Toch werd nog met een paar slangen het steeds verder voortwoekerend en im mer heller hemelhoog oplaaiende vuur zoo goed mogelijk bekampt, ten einde te voorkomen, dat de aangrenzende spinnet ij eveneens een prooi der vlam men werd. Intusschen werd ook de weverij, die op een afstand van ongeveer 15 M. evenwijdig loopt met het hoofd gebouw, sterk door het vuur bedreigd en moesten pogingen tot haar behoud worden aangewend. Evenwel, het vuur bleek op den duur niet bestand tegen de groote massa's water, die een 16-tal spuiten in de gebouwen wier pen. Te ongeveer 12 uur, dus 1 uur na het uitbreken, was het grootste gevaar geweken, wat een geluk was voor de eigenaren der beide belen dende fabrieken, de firma's Wed. j. B. de Beer en Zonen en K. Lom- baers en Co Aan algeheele afwezigheid van wind slechts is haar behoud te danken geweest. Uit de kantoorlokalen konden nog bijtijds eenige boeken en gelden worden verwijderd, hetgeen ten slotte bleek onnoodig te zijn geweest, daar het vuur deze lokalen niet meer heeft kunnen bereiken. Andere pogingen tot redding van den fabrieksinventaris werden niet beproefd. Het geheele hoofdgebouw, bevat tende de scheerderij, nopperij, vollerij, machinekamer, benevens eenige kleine bergplaatsen, werd een prooi der vlammen. De schade, die uitteraard nog niet met zekerheid is vast te stellen, wordt nog verhoogd door de groote verwoesting, die ook het water in de niet verwoeste magazijnen heeft aangericht. Te ongeveer 1 uur was men den brand geheel meester. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar de oorzaak zoekt men, omdat bij het sluiten der fabriek te 10 nur niets van het naderend onheill was te bespeuren. Verzekering dekt de schade. Deze brand is oorzaak, dat tal van aibeiders voor eenigen tijd buiten weik zullen gei aken, hetgeen, vooral met het oog op de weikloosheid, die ook heerschende is, een treurig feit moet worden genoemd. Handlbl. Winterrogge. Ie Beste zaaitijd: tusschen half September en half October. 2e Beste grond: losse, niet te zware grond, voldoende droog, dus zand, veen en zavel; lage natte gronden zijn onge schikt. Ook op klei, mits niet te nat. 3e Beste bewerking: den bodem diep losmaken en daarna laten bezakken. 4e Beste zaad: de een of andere ver edelde roggesoort, b. v. Petkuzer, die men dan zelf verbetert. 5e Beste bemestinghalf stalmest en half kunst mest. Ziedaar zoo kort mogelijk eenige wenken, in acht te nemen bij den verbouw der rogge. Laat ik op twee punten eenigszins breedvoeriger terug komen. Op No 5, de beste bemesting en op No 3 de bewerking van den grond. Inderdaad heeft men in destreken, waar veel rogge verbouwd wordt, mooie oogsten gehad, b. v. van 3200 3300 K. G. zaad en 6000 stroo, met half stalmest en half kunstmest. Men geeft dan bij den stalmest zoo vroeg mogelijk 500 K. G. kaïniet en 500 K. G. Thomasslakkenmeel en tegelijk met het zaaien 50 K. G. chi- lisalpeter. In het voorjaar geeft men dan nog 100 h 150 chilisalpeter, liefst in tweeën, de eene helft direct na den winter, de andere helft een maand later. Intusschen is het zeer goed moge lijk ook zonder stalmest uitstekende roggeoogsten te winnen. Dat zou misschien op den langen duur niet gaan, maar zoo nu en dan kan het best. Men geve dan aan de rogge zoo spoedig mogelijk, des noods nog op de vorige stoppel 800 1000 K. G. kaïniet en evenveel slakkenmeel. Bij het zaaien geve men ook nu 50 K. G. chilisalpeter, terwijl men nu in het voorjaar 200 K. G. it 250 K. G. chili salpeter als overbemesting uitzaait, ook ditmaal weder in twee partijen; de ééne helft aanstonds na den winter, de andere helft ongeveer een maand later. En nu nog een woordje over de bewerking. Men moet den grond, die voor de rogge bestemd is, behoorlijk diep ploegen, de laatste maal, tenminste 14 dagen voor "het zaaien. Gewoonlijk laat de grondbewerking in vele zand streken te wenschen over. De bouw- voor heeft te weinig diepte, ze wordt te vaak bewerkt, vooral te vaak geëgd en daardoor te veel verkruimeld. Beter is een diepere bewerking en dan minder vaak, zoodat de grond ook in de diepere lagen behoorlijk los is en aan opper vlakte min of meer kluiterig blijft. Bij het verdiepen der bouwvoor kan men de ondergrondsploeg gebruiken. De onvruchtbare ondergrond wordt dan wel losgemaakt, maar blijft dan beneden. Bij een gewone ploeg ver- diepe men elk jaar slechts weinig te gelijk, anders brengt men te veel on- vruchtbaren grond naar boven. Utrecht. RECLAME. EEN TREFFEND BAARNSCH BEWIJS. Een der zekerste teekenen van nierziekte is een waterachtige zwelling der leden en voeten of onder de oogen, schele hoofdpijn, rheumatiek, lendenjicht, matheid, duizeligheid, slapeloosheid, slecht bloed, puisten in het gezicht, hartkwaal. Al deze verschijnselen komen van de urinaire on zuiverheden in het bloed, dio door zieke nieren niet voldoende afgevoerd worden. Wanneer ge gezond wilt zijn, moet ge Uw nieren gezond ïouden. Voor dit doel bestaan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. MejuÜrouw J. Jans, Oosterdwarstraat 137 te Baarn, deelt ons medeSedert geruimen tijd was aangedaan met een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Het kostte mij veel moeite om te bukken en wanneer ik mij dan daarna oprichten wilde, moest ik mij geweld aandoen om het niet uit te schreeuwen van de pijn. 's Nachts durfde ik mij in mijn bed niet omkeeren en voortdurend gevoelde ik mij erg vermoeid en lusteloos, vooral 's morgens bij het opstaan. De urine had een on aangename lucht en ik had veel last van opstij gingen, welke door huiveringen gevolgd werden. Met mijn eetlust was het slecht gesteld en ik sliep zeer onrustig; op aanraden van een kennis begon »k gebruik te maken van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en het verheugt mij, dat ik U kan melden, dat deze wonderlijke pillen een buiten- woon gunstigen invloed op mij hadden, want nadat ik één doosje volgens de gebruiksaanwijzing had ingenomen, kon ik weinig of niets meer van vroegere pijn waarnemen. Ik zal dit voortref felijk geneesmiddel dan ook gaarne bij voorko mende gelegenheid recomandeeren. Den 17 Augustus 1907, dus twee en een half jaar later, zeide Mejuffrouw Jans nog: Van mijn verklaring, die ik U indertijd gaf, behoef ik niets terug te trekken. Ik voel mij geheel hersteld en zal de geneeskrachten van Foster's Rugpijn Nieren Pillen nooit genoeg kunnen roemen. Ik, ondergeteekende. verklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt, (w.g.) Jans. 16 Spreekt langzaam en duidelijk, wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a fl.75 voor één- of f10.» voor zes doozen. gelasten zich met verkoop ften, Wip- se en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Abonneert U op het KATHOLIEKE fijnen 48pag. Zfi, die in werkelijkheid genezing willen vindéb by kaalhoofdigheid of ontydig uitvkllen van 't haar, wen den zich in vejtr.ouwen tot J. CERATI, Haarkundige; - Amsterdam, Zout steeg 4, bovfcn Aan het 1 Ji behandeling wordt Het ondermeer: Een feii is 't dat o$Jerseheidene hier won/nde personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zyn gekomen. kapper. ,a onderzoek tot n aangenomen, deerd. Dag schreet rér2 kolommen, Historische Allerlei, Raad- Rebue.enz. enz. ROBESPIERRE. ir 3 maanden. Eerste afl. ter iriifege bij den boekhandel cn bij P. STOKVIS-WATERREUS, Uitgever, 's-Bosch. stylegraphiaiehe p fabriek-/der SWfl is een uit de VUL9ENH de hoo en, flfl- Eï^S die aan 'eischen voldoet. -e~ Voorhanden in: Sier uw ente met huis in den winter, uwen tuin voor de Na ontvdpgst van pos door NederlAnd onze overi cintben voor\g]azen, of 40 eene collectievoor de kar eene collectie Woor den voor kamer eivttiin tige keuze van Sneeuwklokjes en Rijk geiilustreei in het Hollandsch e: groote catalogus en franco. ■issel groot fl. 3.45 zenden wij franco bekende Normal-Collecties: 30 Hya- voor potten, of 50 voor den tuin, of ir van 150 stuks voor 45 potten, of lin van 250 stuks, of eene collectie stuksieder bevattende eene prach- tcinthenj Tulpen, Narciasenv-Crocus, Scillas, e prijslijst met specificatjË onzer collecties nze velVwenken voor demiltuur bevattende it Duitdch zenden rjg desverlangd gratis ROORBWIJK bij Haarlem. .ndel, 5TRAAT 74, Amersfoort. htschcstraat 21. VOORHANDEN IN

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3