BINNENLAND. Van den Hak op den Tak. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Gemengd Nieuws. heeft bewezen, te zijn niet alleen een goed militair, maar ook fijn diplomaat, die wel eens genoemd is als toekomstig rijkskanselier en aanstaand Duitsch gezant te Konstantinopel Freiherr Von der Goltz reorganiseerde het Turksche leger naar Duitsch model, was tijdens zijn langjarig verblijf in Konstantinopel een goed vriend van den Sultan en hooge regeerings- ambtenaren en is het nög. Zijn woord is in deze Balkan-crisis een woord van gezag. Bulgarije beeft zijn onafhankelijk heid geproclameerd, die het feitelijk niet rechtelijk reeds 23 jaar bezat. Oostenrijk heeft de annexatie van Bosnië en Herzegowina geproclameerd, aanspraak gemaakt op deze landen, die het 30 jaar lang reeds materieel bezat. Stellig worden financieele belangen van Turkije geschaad door de onaf hankelijkheid van Bulgarije. Maar deze bedragen niet meer dan de kosten van enkele dagen oorlog-voeren. Oostenryk laat Novi-Bazar geheel aan Turkije over, voor de Porte een zeer belangrijk district. Een materieele reden om oorlog te voeren is er voor Turkije niet. Nu de moreele en ideëele zijde vm> de quaestie. De tegenwoordige crisis is een harde slag voor de Jong-Turksche partij, want de crisis werd direct veroorzaakt door de inwendige politiek van her vormingen. Wanneer het in Turkije bij het oude gebleven was, dan zouden er nu geen onafhankelijk Bulgarije en geen geannexeerd Bosnië en Her zegowina bestaan. Dat een opbloeiende staat als Bulgarije, die voortdurend gewerkt heeft aan zijn militaire ver sterking, reageeren moest op de her vormingen in Turkije, is natuurlijk. De Bulgaren begrepen dat zij in de toekomst te doen zouden krijgen met een sterk Tursch rijk, niet langer met den zieken man, en dus sloegen zij thans nog hun slag. Zij hadden de keusóf een aanval op bet Turksche rijk tot verandering der grenzen, zooals deze waren bij den vrede van Ban Stepbano, of de onafhankelijk heidsverklaring en kroning. Zij kozen het meeste bescheidene en minst gevaarlijke. Deze keuze is een stilzwijgende erkenning van het sterker worden van het jonge nieuwe Turkije. Het oude regime, dat in binnenlandscbe aangelegenheden een bijna onbeperkte macht had, had één groot gebrek, waarvan, de buitenlander niet veel meikte: het was gehaat in den lande. Elke onrust van buiten, elke opwie- ding van de massa kon voor het oude regime noodlottig worden. Voor den 24en Juli zou een Bul- gaarsch wapen-succes bij Adrianopel, of tusschen Adrianopel en Konstanti nopel, waarschijnlijk geleid hebben tot een vrede, zooals Bulgarije dien wenschle, niet uit vrees voor den buitenlandschen, maar voor den bin- nenlandschen vijand. En zoo'n aanvankelijk wapen-succes was mogelijk. De toestanden zijn thans geheel veianderd. Niet dat in de twee maanden het Turksche leger zooveel verbeterd is hoe de leger-autori- teiten ook baar best gedaan hebben, de tijd was te kort. Maar wanneer nu de Bulgaren zouden optrekken tot voor Konstantinopel, dan zou de nieuwe Turksche regeering toch niet denken aan het sluiten van den vrede, omdat zij weet thans het geheele volk achter zich te hebben. De grootere kracht van Turkije zou ten slotte toch Bulgarije dwingen tot den terugtocht, al werd de oorlog nog zoo gelukkig begonnen. Dit weet men in Sofia, en daarom heeft men zich daar tovreden gesteld met de bescheiden keuze. En daarom is deze keuze een erkenning van de kracht van het verjongde Turksche rijk. De ontruiming van Novibazar door Oostenrijk bewijst, dat deze monarchie, evenals geheel Europa, thans verwacht, dat Turkije in staat zal zijn de orde in Macedonië te herstellen en te hand haven. Het prestige van het jonge Turkije zal dus in geenen deele lijden, wanneer het neiging toont den vrede te bandhaven en de zaak langs minne lijken bezadigdeu weg lot een op lossing te brengen. Iedere kalme beoordeelaar zal be grijpen, dal het thans belangrijker werk te doen heeft, dan om formeele suzereiniteitsrechten bloedige oorlogen te voeren. Niemand zal in deze houding een bewijs zien van zwakheid en ge brek aan energie, wél van kalm na denken. Dit zal te meer het geval zijn, hoe krachtiger het nieuwe Turk sche rijk werkt aan zijn militaire ver sterking,. zich niet bekommerende om het verleden. »Daarom raad ik mijn ouden Turk- schen vrienden aan, tegen mijn ge woonte bij dergelijke quaesties, zich kalm en gelaten te houden." De Koningin heeft een belang rijke bijdrage doen toekomen aan de commissie tot leniging van den nood der slachtoffers die have en goed verloren bij den ernstigen brand in de gemeente Veen (N.-Brabant). Tweede Intern. Middenstandscongres. Donderdag II. had de sluiting van het congres plaats, nadat dit ten aanzien van enkele punten tot een besluit was gekomen. Zoo werd de wenschelijkheid erkend van de oprich ting eener centrale kredietinstelling voor het landbouw krediet in de ver schillende landen. Ten aanzien van de wijze, waarop de staat het veree- nigingswezen der landbouwers zou kunnen bevorderen, kwam men in de afdeeling tot bet besluit, dat hoe zeer aan het denkbeeld moest worden vastgehouden van een vertrouwen op eigen kracht, de staat hierbij behulp zaam kan wezen door maatregelen op wetgevend gebied als anderszins. Wat het bedrijfskrediel aangaat, sprak het congres zich uit in den geest van het door ons reeds meege deelde rapport der heeren Schmid en Kobatcb, doch daarbij werd nog aan de regeeringen in overweging gegeven de vragen te doen bestudeeren, of en in welke gevallen het bedrijfskrediet door het meer liquide maken van boekvorderingen en betere wettelijke regeling der goederenvorderingen, door de oprichting van »Rabattsparve- reine" als anderszins zou kunnen worden verbeterd. Dr. Schwiedland, die de sluitings rede hield, wees er op dat de ver handelingen van het congres ten volle gebleken was. dat de middenstand, verre van zich in stilstaande wateren aan het leven te onttrekken, vast besloten en in staat is van zijne kracht blijk te geven in de woelige wateren van den stroom der beschaving. Hij hoopte dat het congres, waar de ervaringen der Romaansche bescha ving, der Germaansche volkeren en der Slavische cultuur ter sprake waren gebracht, voor alle deelnemers vruch ten zou opleveren. Men had daardoor een beter inzicht gekregen in het wezen van tal van vraagstukken. »Nog sieren schoone tinten Der boaschen bladerkroon, Nog maken tal van kleuren 't Reeds dorrend loover schoon." En toch wijst de kalender reeds 14 October. Door het hoog opge schoven raam komt, nu de nevel is opgetrokken, de milde lucht naar binnen en het warm stralende zon netje verdrijft elke gedachte aan den herfst. Spoedig, morgen reeds wel licht, kan het geheel anders zijn. Dan kan men klagend vragen >Zonnetje, waar zijn uw lachjes gebleven, Lieflijke hemelwaar liet gij uw blauw Een lange, bange tijd kan er dan volgen, gedurende welken men dage lijks tallooze malen, bij iedere ont moeting, een jammerklacht of ver zuchting kan hooren over het weer. Zoo'n weerpraatje is ten onzent wel alledaagsch, vooral schijnt er een blijvend verband tusschen tabak en het weer te beslaan, want het is niet denkbaar, dat men in een sigaren winkel komt, zonder op beschouwin gen betreffende het weer te worden onthaald. Als men er op gaat letten, wordt het waarlijk pijnlijk, en be grijpelijk is het, dat het den om zijn zonderlinge in- en uitvallen bekenden Haagschen schilder Sam Verveer aan leiding gaf om, als hij in een sigaren winkel kwam, al dadelijk te zeggen: BEen dubbeltje sigaren; het weer kan me niet schelen I" Erg vriendelijk klonk dit niet en niet ieder, al denkt hij er evenzoo over als Verveer, zal zich aldus laten gelden. Toch mag men zich op z'n tijd, als er aanleiding toe bestaat, wel laten hooren. Zoo dachten ook vele ouders te Winscho ten er over, die tegen de invoering der vereenvoudigde spelling op 't Gym nasium en de H. B. S. waren. Zij brachten hun bezwaren in en het gevolg is geweest, dat tal van leer lingen, die reeds tot het schrjjven van de nieuwe spelling waren over gegaan, thans weer de spelling van De Vries en Te Winkel zullen volgen, omdat hun ouders de schriftelijke goedkeuring niet wilden afgeven. De invoering gaat dus nog niet zoo grif. Wat men echter tegen de nieuwe spelling moge hebben, op één punt dunkt me, moet men de Kolle- wijners wel gelijk geven n.l opdat van de overbodigheid en hinderlijkheid der ph. Dit bleek nog dezer dagen te Amsterdam, toen er een sleepboot door de gracht ging, op den boeg waarvan de naam stond: »De jonge Josephus" (in kapitale letters). Een man aan den kant vroegnJosep Hus? Wie was dat? 'k Heb wel van Johannes Hus gehoord, die levend verbrand werd, maar ik wist niet, dat hij een broer gehad heeft". Reeds Van Lennep, de dichter, ergerde zich aan de ph, dit vijlde rad aan den taaiwagen. Volgens hem kwam de meid, die moest gaan zien welk stuk er op 't Leidsche plein te Amsterdam gegeven weid, geen uitspraak wetende voor »Demophontes", thuis met de boodschap»ze geven de mophondjes". En een tooneelist, met aSapho minder bekend, vermaakte het plubliek niet weinig met zijn telkens terugkeerend Sap, ho Nu we op ODderwijs gebied beland zijn, denken we aan nog een andere kwestie, welke vrij wat beroering heeft veroorzaakt. Sommige gemeente raden hebben n.l. de bepaling gemaakt, dat onderwijzeressen bij 't aangaan van een huwelijk ontslag moeten vragen. Dat is stellig voor menig paartje een leelijke misrekening. In zonderheid in de groote steden zag men de laatste jaren menig onder wijzeresje tot den echtelijken staat overgaan, zonder de school te verlaten. Zoo konden haar echtvriend (meestal ook een onderwijzer) en zij botje bij botje doen en aldus een onbezorgd leventje leiden. En daarvoor zal dan nu een stokje worden gestokenIk wil in deze teere kwestie geen partij kiezen, maar hard is het voor de betrokkenen zeker. De dames, die het treft, weten het nu „Trouw op uw post te zijn dat moet! En lustig bij uw werk, dat *sgoed! Trouw moogt ge zijn en lustig, Doch 'k oid je niet trouwlustig." Zoo is er heel wat teleurstelling in het leven, ieder ondervindt dat op zijn tijd. Zoo ook de jongen, die onlangs een ontmoeting had met den koning van Italië. Victor Emanuel was op de jacht en schoot een prachtigen reebok. Het dier viel echter in een kloof en de koning zag geen kans het er uit te halen. Een jonge knaap kwam toeloopen en bood aan den buit uit de kloof te halen, »maar" zei hij tot den vorst, dien hij niet kende »dan moet ik daarvoor één lire en de helft van uw ontbijt ont vangen." 't Voorstel werd aange nomen, de jongen volbracht zijn werk, de koning gaf bem één lire en maakte toebereidselen om zijn boterham in twee helften te verdeelen. Maar hoe keek de zoon der bergen daarbij op zijn neus, want het vorstelijk ontbijt was samengesteld uit een stuk rogge brood met een groote rauwe ui. sDank u wel," riep de jongen, »ik wil er niets van hebben, ik meende, dat u een rijk heer was, maar ik zie, dat je net zoo'n armen drommel bent als ik." »De »arme" koning Emanuel schijnt dus al heel sober te leven. Kan dit ook een lesje zijn voor velen, die de rijken benijden in hun overdaad en weelde? 't Is toch maar waar: bij eenvoudigen kost houdt men een goede spijsversteering en een gezond lichaam. En ook: Honger is de beste kok. 't Is daarom niet onverschillig, wat men eet. Jan, de Geldersche boerenknecht, die anders niet kieskeurig is, is laatst van zijn baas gaan loopen. Een be richtgever vertelt waarom. Den vorigen winter ging er een ziek varken dood „Het keun werd netjes inepekkeld, Al lei' 't ook dood in 't varkensschot. En stuk veur stuk is opègettcD, Biej 't etten ut de middagspot." Een poos later kalfde een koe, het kalf moest met stukken en brokken gehaald worden, en toon toen kwam 't heele kalf »in de pekkel" en ging denzelfden weg als 't varken. Ook Jan at nu, hoewel niet met smaak. Maar wat gebeurt er dezer dagen? De »olde grieze Janno," de meid, ging dood en nu sloeg den knecht de schrik om 'l hart. Hij meende den boer reeds te hooren roepenGeef me de zoltpot es an I" en daarom ging bij loopen. Bij een nieuwen baas presenteert hij zich aldus: ,,'k "Wil alles doen wat mot gebeuren, Met gavels, greep of hark of zeis, Maar wa 'k verdreie, kui wel denken, Ze krieg mien an gin menschenvleis." Keuvelaar. Het bestuur van de afdeeling Amersfoort, van het Provinciaal Utr. vrijwilligerskorps is als volgt samen gesteld: J. C Eek, voorzitter, L. J. van Zwol Jr. secretaris, C. Stcopen- daal, penningmeester en C. Daatselaar en H. J. Willemse, commissarissen. De klerk le klasse der posterijen en telegrafie, de heer A. Pijper is bevorderd tot commies-titulair. De heer I. M. de Haas, arts, promoveerde te Gent met lof tot doctor in de genees-, beel- en verloskunde. Tot directeur der Ambachtsschool te Heerenveen is benoemd de heer P. C. Blom, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool hier. Mej. R. G. Overbosch is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school, Beekstraat. Het was Zondag geen gelukkige dag voor Quick. Drie elftallen ston den in 't veld en allo drie werden ze met een nederlaag naar huis gezonden. Quick I verloor te Arnhem met 5—0 van vitesse, Quick II te Bussum met 41 van A. W. II en Quick III op eigen terrein met 40 van Kam pong II; H. V. C. II bracht't er beter af, ofschoon ze ook geen overwinning wist te behalen. Na spannenden strijd eindigde de ontmoeting tegen Voor waarts in een gelijk spel 33. 388ste STA ATSJLOTEKkJ Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1213 Oct. 1908. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 513 Prijzen van f 70. 867 881 884 9044 10339 13358 13795 18902 en 19623. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 509 529 832 894 1603 5687 7854 7868 7870 9005 9015 9042 10308 10323 10327 10332 13328 13341 13356 13771 13800 18226 18237 18247 18259 18910 18925 18926 18932 en 19624. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders naar aanlei ding van een adres van de VereenigiDg sHandel en Nijverheid" betrefiende de uitmonding van de Eem. Onder weder-aanbieding van een adres van de vereeniging »Haridel en Nijverheid" betreffende de uitmonding van de Eem, hebben wij de eer U 't volgende te berichten. Eene mondelinge klacht, van de zelfde strekking als het adres, ont vingen wij in 't einde van October 1907, waarna wij den 1ste Gemeente- Opzichter de opdracht gaven ons te dien aanzien in te lichten. Aangezien aan dien ambtenaar was medegedeeld, dat de kapitein van de stoomboot »de Burgemeester van Amersfoort II" de juiste plaats wist, waar zich de steenen bevonden, verzocht hij de kapitein bem de plaats te willen aan wijzen, waaraan deze bereidwillig vol deed. De aangewezen plaats lag p.m. 1300 M. in zee van de mond van de Eem en ruim 200 M. westelijk van de Westerboofdbaak. Daarna is ter aangeweze plaatse een ruim oppervlak onderzocht en bepeild, zonder dat steenen gevonden zijn. Wij stelden de adresseerende ver eeniging in kennis met dit resultaat en verzochten, teneinde zooveel moge lijk aan de belangen van de scheep vaart te kunnen voldoen, tevens een zoo mogelijk nog nauwkeuriger aan duiding. Hieraan werd door de ver eeniging voldaan. Wij verzochten daarna den Gemeente-architect nog maals een zoo zorgvuldig mogelijk onderzoek iu te stellen, waarna wij het hierbijgaand rapport ontvingen. Op grond van dit rapport hebben wij de eer U in overweging te geven, adressante in kennis te stellen met den uitslag van het ingesteld onder zoek. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ingevolge bijgaand adres en ter voldoening aan uw verlangen om rapport, enz. betrefiende de meening, al zouden zich in de vaargeul buiten den Eemmond overboord geworpen steenen bevinden, die het binnen komen van schepen belemmeren, heb ik de eer U het volgende te berichten. Op 22 September j.l. ben ik met den 1ste Gemeente opzichter P. van den Hooff en den lantaarnopsteker J. Boelhoud naar den Eemmond ge gaan, en, nadat wij vooraf op de peilschaal aan den vuurbaak den waterstand =0.09 M. AP. hadden opgenomen, hebben wij ons door P. van Doorn met diens zeilschip naar de juiste, iu het adres aangeduide plaats, p.m. 1400 M. buiten het Eemhoofd laten brengen, alwaar ge noemd schip werd geankerd. Vervolgens heb ik mij, in de bij genoemd schip behoorende roeiboot, gedurende anderhalf uur om deze plaats laten rondroeien, allengs in ruimer kringen, terwijl onophoudelijk door F. van Doorn onder mijn onmiddellijk toezicht werd gepeild en de aard van den zeebodem zooveel mogelijk nagegaan. Het oppervlak, dat aldus is afgepeild, schat ik op ongeveer éen Hectare, terwijl daarbij steeds de richting van den Eemmond en die van de xlaatste boerderij" op den zeedijk met den Amersfoortscben toren in het gezicht werd gehouden. Bij deze peiling bleek de grondsoort van den zeebodem kleiachtig en zacht; de diepte varieerde van 4 tot 5 a 51/» Amst. voet, dus 1.20 tot 1.50 a 1.60 M. onder AP. Steenhoopen of oneffenheden, die daaraan deden denken, zijn volstrekt niet door mij gevonden. Mochten deze al bestaan hebben, dan zijn zij óf door den stroom verspreid, óf in den zachten bodem verzonken geraakt. De Gemeente-arcbitect, W. H. KAM. Moord te Zaandam. Men schrijft aan het N. v. d. D. Zaterdagavond heeft op het Prinsen pad te Zaandam een 23-jarige sigaren maker, Johannes van Wijk geheeten, werkzaam aan de fabriek der firma Justus van Maurik aldaar, een moord gepleegd waarschijnlijk als wraak neming over afgewezen liefde op Jannetje Beths, gescheiden vrouw, van J. Arends, eerder weduwe van Verkerk, houdster van eene herberg op het Prinsenpad. Van Wijk had vroeger bij haar gewoond als commensaal en schijnt toen op zeer intiemen voet met haar gestaan te hebben. Sedert eenigen tijd was hij echter daar niet meer in den kost. Nadat hij haar de vorige week ook al eens had bedreigd, kwam hij haar Zaterdagavond weer in hare woning op zoeken. Er ontstond toen eene woorden wisseling, waarbij hij ten slotte, onder het uiten van eene verwensching, een revolver greep en deze op haar afvuurde. Drie schoten werden gelost, welke alle troffen één in de borst, één in den mond, en één in den rechter arm. Op bet hooren van de schoten waren de buren naar buiten gekomen, op het oogenbhk, dat de vrouw het huis uitsnelde. Ook de dader vluchtte daarop naar buiten, oogenblikkelijk door de buren achtervolgd, die hij nog trachtte te misleiden door luid: »Houdt hem!" te roepen. Spoedig slaagde men er in hem te vatten, waarop hij naar het bureau werd gebracht en aan de politie overgeleverd. Het slachtoffer is een half uur na den aanslag aan de gevolgen bezweken. Zij was 41 jaar oud en laat zeven kinderen achter. De revolver, welke v. W. tijdens zijne vlucht had weggeworpen, werd later op het Prinsenpad teruggevonden. De dader heelt reeds bekentenis afgelegd. Voor Hnis en Hol. Kit om gebroken glazen of porse leinen voorwerpen te maken, kan men zelf als volgt bereiden. Men neme 3 blaadjes witte gelatine, snijde die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2