Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Doofheid bestaat nietmeer. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. Roberts later uitvoerde!" De Keizer eindigde aldus«Duitscb- land, het jonge snel opbloeiende Keizer rijk met zijn wereld handel, die ge durig in omvang stijgt, bezit zekere eerzucht en geen Duitsch patriot mag trachten die te verminderen Duitschland moet een machtige vloot hebben om zijn talrijke belangen over zee te beschermen. Duitschland moet zoo uitgerust zijn, dat het ook in het Verre Oosten mee kan spieken. Wel licht zijn de dagen niet ver dat Engeland blij zal zijn dat Duitschland een sterke vloot bezit, als beide landen hun stem verheffen aan denzelfden kant". Aldus ongeveer moet de Keizer ge sproken hebben. Of hij zijn doel zal bereikenOf men in Engeland minder wantrouwend zal zijn tegen over Duitschland in het vervolg 't Is niet waarschijnlijk, men zal allicht zeggen: «'tls heel goed mogelijk dat voor tien jaar Duitschland naar Engeland's vrienschap streefde, maar daarom kan het 't nu wel tegen werken". In elk geval komt het ons voor dat de Keizer een ietwat armzalig figuur maakt: hij loopt Engeland na op bijna kruiperige wijze en haalt daarbij oude koeien uit de sloot, die een man als hij, gesteld op den naam van ridderlijkheid, liever moest laten rusten. Want mooi is zijn rol tijdens den Boeren-oorlog allerminst geweest. De Londensche stemrechtvrouwen en haar vrienden hebben niet alleen herrie gemaakt vóór en in het Lager huis, maar ook bij het openen van een liefdadigheidsbazar, in Highbury Athe naeum, waar de eerste minister het woord voerde. Niet minder dan dertien suffragettes vielen daar achtereenvolgens minister Asquith in de rede. Toen hij zijn toespraak begon «Dames en heeren, gij zijt mij geen dank verschuldigd stond er een dame op en riep: »Neen, dat zijn wij ook niet. We hebben gevangenis straf aan u te danken. Maar gij moest er ook heen Zij werd spoedig de zaal uitge bracht. Maar toen de minister ver volgde: «Gij zijt mij geen dank ver schuldigd het is mij een groot genoegen hier te zijn" stond er een tweede suffragette op, die luid keels riep«En wat zegt ge van Mrs. Pankkurst die gevangen zit? TiranOok die rustverstoorster werd weldra verwijderd. Maar telkens als minister Asquith weder begon, werd hij in de rede gevallen door een suffragette die hem schold voor «valscben liberaal," «tiran," enz. Eindelijk, toen er acht van die dames de zaal uit waren gezet, kon de minister tien minuten achtereen spreken. Maar aan het slot zijner redevoering begon het rumoer op nieuw en nu werden er nog vijf stemrechtvrouwen, die duidelijk be wezen dat zij flinke stemmen bezaten, met meer of minder moeite de deur uitgebracht. Station Amersfoort. Voor de rechtbank te 's Graven- hage is Dinsdag gepleit in zake een vot dering van de Ned. Centraal-Spoor- wegmaatschappij tegen den Staat der Nederlanden. De Ned Centraal-Spoorwegmaat- schappij had vroeger te Amersfoort een eigen station. Ingevolge artikel 5 der Spoorwegwet van 1879 had zij te voldoen aan het Kon. Besluit van 1898, waarbij werd bevolen, dat de Maatschappijen, die de lijnen Amers foortZutfen en AmersfoortNijme gen bedienden, het medegebiuik van het station Amersfoort zouden hebben. Het Rijk voerde de daarvoor noodige werken uit en bouwde het nieuwe station te Amersfoort. Het oude stationsemplacement van de Centraalspoor met de daarbij be- hoorende terreinen werd geheel ver vormd; de Cenlraalspoor kreeg eene plaats in het mooie nieuwe station, waarover het beheer evenwel bij de H. IJ. S. M kwam. De Ned. Centraal-Spoorwegmaat- schappij beweert door deze verande ring grootenlijks benadeeld te zijn. Op grond van bovengenoemd art. 5 en het Kon. be-luit wenscht zij het Rijk veroordeeld te zien orn haai'die nader op te maken schade te ver goeden. Deze eisch werd namens de Maatschappij voor de Haagsche recht bank toegelicht door Mr. L van Lier, advocaat te Utrecht. De Lands-Advocaat Mr. VV. Thor- becke was daarentegen van oordeel, dat reeds a priori vaststaat, dat de Centraalspoor door de herschepping van den ouden stationstoestand in den nieuwen geen schade had geleden. Tegenover de bewering van Mr. van Lier, dat bet nieuwe station voor haar bedrijf veel te groot was en hel gebruik voor haar veel kostbaarder dan vroeger, deed Mr. Thorbecke opmerken, dat bij de dagvaarding alleen gevorderd was schadevergoe ding voor de omzetting van den ouden toestand in den nieuwen en niet ver goeding van de voor de Centraalspoor duurdere exploitatie van het nieuwe station. Het Openbaar Ministerie zal den 10 November a.s. conclusie nemen. (N. v. d. D) Wij ontvingen een prospectus van den vierden druk van het bekende Muzikaal Woordenboekje(uitgaveBlom Olivierse), dat dezer dagen ver schijnen zal. Deze vierden druk is bewerkt door den bekenden leeraar aan het Conservatorium en privaat docent aan de Universiteit te Amster dam, den Heer Jacq. Hartog, schrijver o.a. van de bekende en veelgelezen monographieën over Haydn, Mozart, Beethoven, enz. Van zijne hand zal binnenkort ook een uitvoerig, hoogst belangrijk, tevens geïllustreerd werk over Felix Mendelssohn-Bartholdy ver schijnen. Een aantal uiterst vleiende beoordee lingen van de meest bekende musici vergezellen deze nieuwe uitgave op haar tocht door de muziekwereld. Het «Overzicht van de beginselen der toon kunst" is uit deze editie om verschil lende redenen, in de voorrede nader uiteengezet, weggelaten, waardoor het boekje practischer, goedkooper, en daardoor voor veler beurzen bereik baarder zal worden. Het le elftal van Quick speelt Zon dag, a.s. voor deeerste bekerrond te Gro ningen tegen Be-Quick aldaar. Quick II ontvangt op eigen terrein H. V. C. dat belooft een spannende strijd te worden. Jammer, dat de Schouwburgzaal van Amicitia gister avond niet voller was, toen het Hollandsche Tooneol- gezelschap gaf «Haar Thuis", tooneel- spel in 4 bedrijven van H. Sudermann, want er viel veel, zeer veel te genieten. De heer Louis de Vries speelde als gepensionneerd overste zijn rol zóó natuurlijk, de uitbeelding was zóó mooi, dat het spel als werkelijkheid werd. Dit geschiedde evenzoo door Mevr. Julia van LierCuijpers, als zijn dochter Magda, en door Erfmann, als dominé Heflterdingk. Ook de overige spelers vertolkten hun rol uitmuntend. De inhoud is in 't kort aldusSchwarlze, gepensionneerd overste, heeft twee dochters uit zijn eerste huwelijk Magda en Maria. Omdat het met de tweede moeder niet te best gaat, en ze de hand van dominé Heli terdink weigert trekt Magda de wijde wereld in. Onervaren als ze is, valt ze, doch na een leven van strijd en ellende wordt ze een ge vierde zangeres, die als een koningin, waar ze komt, geëerd wordt. Na 12 jaar komt ze in de woonplaats van haar vader en ook in «Haar Thuis." Magda, die al wat ze is aan haar zelf te danken heeft, is trotsch en komt al spoedig met papa in botsing. Ze heeft geheele andere begrippen gekregen omtrent eer en deugd. Haar vader wil weten vóór hij zich volko men met haar kan verzoenen of ze rein naar ziel en lichaam voor hem staat. Hierop komt geen bevredigend antwoord. De eer moet hersteld en dit kan door het huwelijk van Magda en rijksraad von Keiler (de hr. Gim- berg). Deze stelt voorwaarden hun kind betreffende, dat de moeder hem diep verontwaardigd de deur wijst. De overste weet van geen toegeven. Het moet. Nu volgt een heftige scene tusschen hem en zijn dochter en ware dominé H. niet toegeschoten de vader zou zijn kind gedood hebben. Eenige dagen later onsteekt hij weerinzoo'n hevige woede, omdat zij de geschon den eer niet wil herstellen, dat hij haar met een revolver wil dooden. Dit alles grijpt hem zoo aan, dat hij in de armen der zijnen sterft. Dit moment werd zoo innig weergegeven dat velen tianen in de oogen hadden Het daveiend applaus was dari ook wel verdiend, evenals het fraaie bou quet, dat Mevr. van LierCnypers werd aangeboden. Hedenavond gaat mijnheer en Mevr. Mongodin. De heer Brongeest treedt op. Alle reden orn met thuis te blijven. Voor zoover we welen heeft de kermis geen vechtpartijen of ernstige ongeregeldheden op haar geweten, maar heeft alles een geregeld kalm verloop. Ongeveer half elf zagen we een groote menigte zich spoeden naar den Ouden Vlasak kerweg, waar brand was uitgebroken in de aarde werkfabriek van den heer Stoffels. In het begin liet het zich ernstig aan zien, doch men wist het vuur weldra tot het brandende pand te beperken. Het zal 15 Nov. een halve eeuw geleden zijn dat Mr. T. A. R. A. baron van Ittersum zijn rechterlijke loopbaan le Utrecht begon. Er schijnen menschen te zijn, die het urinoir bij bet station neg niet opgemerkt hebben. Aan hun hande lingen zou men dat ten minste zeggen. Gisterenavond omstreeks half elf brak er brand uit in de tegel fabriek van den heer Veiheij achter do stalhouderij van den heer Wenne- kedonk. In minder dan geen tijd stond de boel in lichte laaie en ofschoon de politie spuit,'die 't eerst aanwezig was, zooveel mogelijk de brand trachtte te beperken,brandde 't gebouw geheel uit. Later kwamen nog twee spuiten erf met vereende kracht werd men 't vuur meester. Gelukkig dat er geen wind was, zoodat de aan grenzende perceelen geen gevaar liepen. Ondanks de kermis, waren honderden nieuwsgierigen ter plaatse aanwezig. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 1 November geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Herdenking der Kerkhervoi ming. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERS1JNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (Langeg-racht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Collecte voor de Emerituskas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorin. 9'/> uur, de Heer H. J. Vaartius van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaartius. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hoe maakt men het Hooiland weer geschikt tegen het vol gende jaar. Gij hebt dit jaar waarschijnlijk heel wat hooi binnengehaald; uw beurs en uw vee varen daarbij goed en gij wenscht natuurlijk, dat het een volgend jaar niet minder is. Dan moet ge bijiijds uw hooiland verzorgen. Als ge het zoo maar laat liggen, zonder er iets bijzonders aan te doen, dan moet gij uw niet verwonderen, als het gaat tegenvallen en ge van daag of morgen spijt zult hebben, mijn raad niet gevolgd te hebben. Luister goed, gij hebt voor drie dingen te zorgen1°. voor de afwatering,"2*. voor de bemes ting en 3'. voor de verpleging van de graszode. 1». Ik hoop, dat uw land zóó ligt, dat het «te veel aan water" kan wegloopen. Als de zaak in 't groot niet geregeld is, dan kunt gij allèèn er weinig aan doen. Span er dan uw landbouwvereeniging maar voor. Doch is de waterafvoer in 't groot geregeld, dan moet gij voor de drooglegging, van uw eigen perceelen zorgen. Zorg dat het volgende voorjaar uw greppels en sloolen in orde zijn, gezuiverd, uitgediept, afgestoken. Sommige hooi landen het is echter zeldzaam hebben wel eens een te kort aan water. Plaats dan hier en daar schut ten, die het water kunnen tegenhouden. 2'. De tijden zijn voorbij, dat de bo r zijn hooiland iri 't geheel niet bemestte. 0>eral wordt gi as-en hooi land bemest. (Uitgezonderd misschien de grasrijke uiterwaarden onzer groote rivieren). En niet te verwonderen. Een Hectare hooiland verliest jaarlijks gemiddeld 125 K.G. stikstof, 40 K.G. phosphorzuur, 120 K.G/ kali en 75 K.G. kalk. Daarvan komt op het hooi land, als het niet opzettelijk bemest wordt, hoegenaamd niets terug. Daar voor moet gij dus zorgen, anders houdt de weide op te geven. In het najaar is het de tijd om aan de bemesting met kali, phosphorzuur en kalk te denken. Veengrond en zandbodems hebben in de eerste plaats kali noodig. Hebt gij tot heden nog geen kali gegeven aan uw hooiland, dan koopt gij voor elke Hectare 1200 K.G. kaï niet. (Denk er aan, dat, als gij 100 slechts K.G. hooi meer van één HecLare wint, deze kosten reeds gedekt zijn). Gij kunt deze den heelen winter uitstrooien, maar er is geen enkele reden, waarom gij het niet reeds nu zoudt doen. Als uw hooiland reeds vaker kalibemesting heeft gehad, dan kunt gij met minder volstaan b.v. met 1Ó00 of 800 K.G., al naar om standigheden. Maar, nogmaals veen achtige grond en zandbodems hebben grooten kalihonger. Daarna volgt zavelgrond. Ook op deze grondsoort zal 600 a 800 K G. kaïniet geen overdaad zijn. Verder zult gij door vergelijkende proeven moeten uitma ken of ook het hooiland op de klei niet meer opbrengt door een bemes ting met kalizouten. Behalve kali heeft de hooiweide phosphaten noodig,hetzij slakkenmeel, hetzij super. (Dit laatste vooral op betere gronden en in het voorjaar). Hoeveel? Wel de cijfers, bovengenoemd wijzen het uit. Begin nu echter eerst met kalk, tenzij ge dat de laatste jaren gegeven hebt. Doch bebtgehet b.v. in geen vier jaar gegeven, haast u dan met nu b.v. 1000 K G. kalk per Hectare naar uw hooiland te laten rijden zoo gauw ge tijd hebt, natuurlijk. En daarna, later kaïniet en slakkenmeel. Hebt gij nog nooit slakkenmeel gebruikt, dan moogt ge ook gerust met 800 a 1000 K.G. beginnen. Over de stikstofbemesting spreek ik nu niet. 3o Door een verstandige bemesting is ook reeds voor de graszode gezorgd. Zoo wordt door kaïniet het mos verdreven; door kalk, de zuring enz. In bet algemeen is het waar, dat men de meeste onkruiden het best bestrijdt door den groei der nuttige weideplanten door gepaste middelen zooveel mogelijk te bevorderen. Men zorge dus in de eerste plaats voor een ruime, rationeels bemesting. Heeft bet hooiland veel schadelijke blad planten, late men ze in de vroege lente beweiden. Is de zode mossig, dik en taai, eenigszins verwilderd, dan moet men de weide eggen met de kettingegge. Is de zode vrij zuiver en niet dik, dan gebruike men de rol. Ooi na den winter de molshoopen te verwijderen is de weidesleep in zijn verschillende vormen, nog altijd aan te bevelen. Voor Huis en Hol. Zorg voor zuivere lucht in Uw huis- en Slaapkamer, maar vooral ook in het ziekenvertrek. Vermijd tocht, maar wees niet al te bang voor kouvattenwanneer de patient behoor lijk is toegedekt, dan zal het luchten niet het minste nadeel doen. Velen begaan de fout, potplanten vóór het inwinteren nog te verplanten, dit kan soms zeer nadeelig werken: in de versche aarde ontvangt de plant meer voedsel dan zij in den winter, den rusttijd behoeft,ook droogt de pot vaak niet voldoende uit, tengevolge waarvan de wortels kunnen gaan rotten. Zulk een late verplanting maakt niet zelden de geheele plant ziek. Wie een plant uit den vollen grond in den pot moet overbrengen, zette deze om dezelfde reden niet te groot, maar liever wat klein. Voor zwakke oogen is blauw of violet licht zeer heilzaam, daarom gebruikt men in Engeland en Amerika blauwe lampeglazen, aanmerkelijk langer dan de onze. Men heeft hierbij door het glas een sterkere trekking (luchtstroom) en tengevolge daarvan een meer volkomen verbranding der olie. Het sterke, blauw gekleurde licht moet aangenaam zacht voor de oogen zijn. Naar een bekend geneesheer mede deelt, moet warme, doch niet ge kookte melk, een uitstekend middel zijn voor maagpijnen en kwaadaar dige diarrhee. In Oost-Indie moet ze als zoodanig vaak worden gebruikt en men geeft den patient dan een kwartliter om de 3 a 4 uur. Ook doet dit middel goede diensten be wijzen bij dysenterie, typhus en andere koortsen; waarde lijders geen groote hoeveelheid in eens kunnen gebruiken, wordt de melk in kleine porties en dan vaker toegediend. Observator. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 22 tot 28 October 1908. GeborenNeeltje. d- van Johannes Jaco bus Brouwer en Gijsberta van Oosten- brugge. Alijda Johanna, d. van Ever- ardus Langras en Hendnka Johanna Bouhuijs. Gysbertus, z. van Jacobus Wilhelmus van Diest en Carolina Johanna van der Heiden. Hendrika, d- van Klaas Verhaar en Hendrika Hooft. - Evertje, d. van Jan van Slooten en Ger- ritje de Boer. Alida Maria, d. van Gerrit Zieverink en Adriana Anna Holier. Eva d. van Jacob Menko en Jetje de de Zoete. Hendrika Elberdina, d. van Gijsbertus Gytenbeek en Wilhelmina Christina Vos. Bernardinus Andries Johannes z. van Andries Johannes Kage- naar en Berendida Verkuil. Grietje, d. van Dirk van den Hoek en Jannetje Leijenhorst. Jacobus Gerardus van Munster en Wilhelmina Catrina Piket. Arie Hermanus, z. van Hermanus Brand- sen en Catrina Barbara van Rouendal. Johanna Leonora, d. van Boudewijn Willem baron Van Dedem en Charlotta Gerardina Servatius. Gerrit Johannes, z. van Leendert Jacobus van Munster en Jacoba Roor. Albert z. van Henricus Mullens en Josephina Huiskens. Martina Hendrika, d. van Johannes Lablans en Johanna Krabbe. GetrouwdJacobus Johannes Koning en Gerarda Marianne van Keulen. Overleden: Barbara Brandsen, 15 m. Daniel van de Kooij, 6 m. Jaco- mina Kruitbos, 64 j. ongeh. Johannes Gijsbertus Cornelis de Vries, 4. m. Christina van de Pol 20 m. Leusden. Van 23 tot 30 Oct. 1908 OndertrouwdGeurt Overvest en Adri- Aantje van Woudenberg. Karei van asselt en Hasina de Kruiijf. Gehuwd: Hendrik Smal en Hendrica van den Bongaard. Stoutenburg. Van 23 tot 30 Oct. 1908. Ondertrouwd; Peter van Nieuwenhuizen en Hendrica van de Berk. Jacob Bruinekreeft en Hendrica van Veluw. Overleden: Dirk van de Veen, oud 20 j. ongeh. Woudenberg. GeborenMaria, dochter van Albertus van de Vliert en Hendrika Versteeg; Hendrikus Franciscus, z. van Sijbrand Theunisz en Adriana Regter. OverledenGerrit Meerbeek weduwnaar van Gerarda Schutten, vroeger van Maria van Dijk, 75 j. marktbericht. AMERSFOORT, 30 October 1908 Tarwe f 0,Rogge f 0.Boekweit f0. Appelen f3.a f 5.Peren f 5.a f 10Klei- aardapp. f U.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f2. Hoendereiertn f7.a 1 8.per 100 st. Eenden fU.a f 0.Boter f 1.30 a 11 50 per kilo. Mir- iarinc I 0.a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. kippen f 0.00 a flKuikens fl.af 1.30. Piep kuikens f 030 a f 0.G0. Ganzen f0.a f0..Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge f0.00 a fO.OO. Hazen f0.a f0Wilde konijnen fO.OO a fO.OO. Tamme l 0.80 it f 1 20. Duiven f 0.40 a f 0.50 p ar. Magere varkens fafVarkens r. export f 0.a f Zeugen f a f Biggen 7.a I 0 10. Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien I 000. a f U00.Kalfkoeien f 00O._ a f 000.—Kalf- vaarzen f00.a f 00.—Os f 000.a f 000 Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongev.er heet. Tarwe, heet. Rugge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 200 heet. Zandaardappelen, 11000 stuks Hoen- dereieren stuks Eendeneieren. 900 kilo Gras- boter, kilo Marg irine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens vooreiportslagerijen 200 biggen en zeugen. RECLAME. MENIGEEN IN AMERSFOORT LIJDT. En kan genezen worden, zooals deze inwoner van Vreeland.' Mejuffrouw K. Borra, a d. Sluis te Vreeland, bericht ons «Met genoegen wil ik verklaren, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen mij een uit stekend geneesmiddel -blyken geweest te zijn tegen hevige rheumdtiek, waarnjede ik reeds acht jaar te karnen had. De pyn deed zich door mijn geheet lichaam gevoelen. Ik kon niot anders dajr diep gebogen Idopen en had de grootst? m<$nte mijn huiswerk^te verrichten. Mijn rechteikjie was somtijds Sk opgezet en de pijn \iisf dikwijls zoo hevig, dat ik ieder oogenblik grfioodzaakt was, te £aan zitten. Ik had reeds^Keerdere medicijnen er tegen inge nomen, dojh. niets baatte, tQtdat ik in kennis kwam 'metJFöster's Rugpijn gieren Pillen. Het eerste dejfsje tnsacht nog^een verlichting, ik zette evenwel coör en is het rnij een groot ^enoegerif U te kunnen melden, dat ik thans na het gebruik van vijf doozen geheel zonder pijn beifc. Waar ik kan, wil ik gaarne Uw uit stekend geneesmiddel aa&l^evelen." (w. g.) Mej. K. BorraJ A Foster's Rugotjh Nieren PilleVverlichten oh heelen ih htm grootsch werk,^e vermoede niervveefséls, zij lossen het gekrisfeijjiseerde urinezuur op en houden hot lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbrengen. Onthoudt den naarn Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat U niets anders m Uw handen stoppen. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a F. 1.75 voor één of F. 10.voor ïes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2