BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Melkverkoop ter hand te doen nemen, om zoo mogelijk te komen tot een voorstel van wettelijke regeling. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Willemstad: »Het in 1894 tusschen Nedeiland en Venezuela gesloten verdrag is door Nederland opgezegd. Het gouvernement van Curasao heeft voor de haven vrijen in- en uitvoer van wapenen en ammunitie toegestaan. Revolutionnaire bewegingen zullen niet langer belet worden." De Nederlandsche Regeering zou er dus toe overgegaan zijn om Curagao te maken tot een operatiebasis voor Venezolaansche revolutionnairen. De nieuwe tydregeling en de post en telegraafdienst. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken een schrijven gericht, waarin advies verzocht wordt, omtrent de vaststel ling der tijden van opening en sluiting der post- en telegraafkantoren, wanneer de nieuwe wettelijke tijdregeling in werking zal getreden zijn. Ten huize van den heer G. C. van Tienhoven, Laan van Meedervoort, te 'sGravenhage, is eene bijeenkomst gehouden van voorstanders van het denkbeeld eener internationale hulp taal. Er werd besloten eene vereeniging op te richten onder den naam van Kiubo Progreso. Deze vereeniging, strikt onzijdig op godsdienstig en maatschappelijk gebied, wenscht het geheele volk, zonder onderscheid van rang, stand of geslacht, voor haar streven te winnen. Besloten werd, het eerst in studie te nemen de Linguo Internaciona (systeem Ido). Het voorloopig bestuur der Haagsche Klubo Progreso bestaat uit de heeren: G. C. van Tienhoven, B. D. van Tienhoven, B. J. F. Varen horst en A. P E den Hengst, Brlliton- straat 5, secretaris. Deze is bereid aan belangstellenden alle gewenschte inlichtingen te geven. (N. Ct.J Door heel Amerika is de aanstaande president in de wandeling bekend als »big Bill", wij zouden zeggen «dikke Wim". Er zijn tal van anecdoten over Taft in omloop, vooral betref fende zijn werkelijk enorme omvang en zwaarte. Hij weegt dan ook meer dan 20 stone of 125 K G. Behalve om deze meer lichamelijke eigenschap is Talt bekend om zijn groote openhartigheid, zijn enorme werkkracht en zijn onuitputtelijk goede luim. Hij kan geweldig lachen, zoodat zijn gioot lichaam schudt van pleizier. De liefde van Taft voor zijne onlangs overleden moeder was aandoenlijk en ook daarvan geeft men vele staaltjes. Zij was een zeer begaafde vrouw en haar gioote zoon getuigde graag dat hij haar alles te danken had. Toen hij verleden jaar op Cuba bezig was om een revolutie te bezweren, kwa men er, als gewoonlijk, veel jour nalisten bij hem. Uit den drom riep bij een jong verslaggever uit Boston bij zich en Taft verontschuldigde zich bij de anderen door te zeggen «Boys, bij moet alles weten, want zijn cou rant is de eenige die mijn moeder leest en zij moet toch weten wat ik doe." Taft heeft drie kinderen, waarvan de oudste als jongen van 11 jaar reeds beroemd was om zijn koddige opmerkingentoen zijn zusje eens geen lawntennis met hem wilde spe len, baalde de jongen zijn vader naar buiten en zeide: «Jij kent er wel niets van, maar je beDt zoo komiek." Koning Ferdinand, de Tsaar der Bulgaren, die naar men weet, een zoon is van prinses Clementine van Orleans, is een groot bewonderaar van Parijs. Toen hij ongeveer zes jaar geleden daar weer eens incognito vertoefde, liet hij zich rondleiden in het historische Palais Royal. Er bestoud toen juist vrees voor een anarchis- tischen aanslag en daarom had de vorst een zeer eenvoudig en afgedra gen pak aangetrokken Met zijne kale jas en zijn bestoven hoedje zag hij er weinig vorstelijk uit. Toen hij aldus bijzonder lang in een bepaalde kamer van het oude paleis der Bour bons rondliep, verzocht een nijdige suppoost hem om door te loopen. De vorst antwoordde verontwaardigd «Ik zal toch de slaapkamer van mijn eigen moeder wel mogen bekijken, wat?" De suppoost stond eenoogen- blik sprakeloos, maar toen maakte hij een diepe buiging. De schamele plunje had hem in de war gebracht, maar nu twijfelde hij niet langer. Aan den grooten neus had hij den bezoeker herkend als de zoon van prinses Clementine. 't Was een glansrijken tocht, dien Graaf Zeppelin Zaterdagmiddag door het koude winterluchtruim heeft ge maakt in zijn hersteld luchtschip, met den Kroonprins aan boord. Be halve de graaf en zijn hooge gast, hadden nog twaalf personen plaats genomen in het schuitje. Men voer vijf uur lang en legde eew afstand af van ongeveer 100 K.M. De telegram men hebben er reeds melding van gemaakt dat het luchtschip den Keizer tegemoet voer, die uit Weenen terug kwam en nabij Augsburg het lucht schip ontmoette. Daar konden vader en zoon elkander uit de verte begroeten. Men kan zich denken dat er beel wat volks saamgestroomd was op dien mooien winterdag, om het schouwspel in het luchtruim gade te slaan. In elke stad, boven welke het schip verscheen, was de geestdrift storm achtig. De Kroonprins vertelde latei- dat hij het tocbije verrukkelijk had gevonden het was een met te be schrijven genot geweest, zeide hij. Men spreekt er van, met een Zeppelinluchtschip een nieuwe poging te doen, naar de Noordpool te komen. Op Spitsbergen zou een hal moeten gebouwd worden om de ballon te ber gen. Dan in twee trajecten naar graad 0: eerste traject van het meer van Constanz naar Spitsbergen, tweede traject SpitsbergenNoordpool en terug. De bewoners van Coedpoeth, een dorpje in de nabijheid van Wrexham, nebben den nacht van Zaterdag op Zondag niet zoo heel best geslapen. Een Zigeuner-familie, bestaande uit vier mannen en eene vrouw, was Zaterdag te Coedpoeth gearriveerd met haar woonwagens, stallen, schiet tenten en veidere aantiekkelykheden. De Zigeuner-familie loofde een pi ijs uit voor dengene, die het vlugst in een met groene zeep besmeerden paal kon klimmen. De prijs zou beslaan uit een varken. Toon de deelnemers op bel punt waren aan het klimmen te gaan, ontstond echter plotseling een twistgesprek, aangezien het varken zich nergens vei toonde. Het twist gesprek ontpopte zich weldra in hoog- loopeude ruzie. De doipelmgen staken een van de woonwagens in brand en Uuu houding werd zóó dreigend, dat de keimisieizigers bet geraden achtten de geweren uit de schiettent ter hand te nemen. Vervolgens begonnen zij te schieten. Twaalf personen werden gewond. De overige inwoners sloegen de verdere Zigeuner-bezittingen kort en klein. Een woonwagen bleef ge spaard. Daaiin namen de Zigeuners de vlucht en in koelen bloede schoten zij verder op ieder die zich in de nabijheid waagde. De handtastelijkheden schijnen be gonnen te zijn, doordat een dronken dorpeling met steenen ging gooien. Morgenmiddag te twee uur zal H. M. de Koningin onze gemeente passeeren op Hare doorreis naar den Haag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal a.s. Donderdagavond ten Raadhuize eene openbare vergadering houden. De dames-korfbalclub E. D. O. S. speelde j.l. Zondag tegen bare zuster- vereeniging D. I. O. S. te Utrecht. Ondanks haar kranig spel moest zij het met 34 tegen D. I. O. S. alleggen. Maandagavond biandde een schuurtje van v. A. nabij den boester- weg nagenoeg geheel uit. De agenten der politiepost aldaar bluscbten den brand met behulp van den slangen wagen der begraafplaats. Te Hoogland zal eene zuivel fabriek worden opgericht. De Concert-directie W. Stumpd Jr. te Amsterdam zal bij voldoende deel neming evenals in het afgeloopen sei zoen, ook uit jaar een 4-tal Kunst avonden in «Amicitia" geven. De Kunst-avonden zijn als volgt bepaald: 19 Nov. Flonzaleykwartet, 20 Dec. Adolto Antonetti, 14 Jan. Alida LomanLulkemann, 20 Febr Louis VVoifT Verhey. De toegangsprijs voor iederen avond afzonderlijk is bepaald op f2.ter wijl geabonneerden uitsluitend extra Dameskaarten kunnen kiijgen tegen betaling van f 1 50. Daar aan onze afmakingen belang rijke kosten vei bonden zijn, kunnen wij ons plan alleen doorvoeren wan neer wij door de kunstliefhebbers krachtdadig worden gesteund door het nemen van abonnementen De Vereeniging «Handel en Nij- veiheid" vergadert op Donderdag 12 November in het hótel «De Zwaan" des avonds te 8 uur voor de ballotage van nieuwe leden en ter behandeling van ingekomen stukken en Mededee- lingen. Met ingang van 1 Dec., wordt voor den tijd van 3 jaren, gedeta cheerd bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, bij het 5e regt. inf., de eerste-luit. der inf. W. H. Warnsinck, van hel leger in Nederl.- Indië, thans met verlof hier te lande. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip «Hertog Hendrik", onder bevel van den kapt ter zee G. L. Goedhart, 7 dezer Gibraltar gepasseerd. Aan de openbare lagere school 3e soort (Puntenburgerlaan) is tot tijdelijk onderwijzeres benoemd Mejuf frouw J. Lafèbre te Utrecht. Bij de j.l. Zaterdagmiddag aan het Departement van Justitie te 'sGravenhage gehouden aanbesteding voor den bouw van het Rijks-opvoe dingsgesticht voor jongens, op den berg alhier, weid het laagst ingeschre ven door den heer C. Wegerif te Apeldoorn voor 1'307.GÖ0. Professor Dr. Eerdmans uit Leiden hield gisteravond in de Remonstrant- sche kerk een lezing over Oosterscb leven en Oostersche toestanden. Een onderwerp, dat ons Westeihngen wel belang inboezemt, want onze gods dienst is uit het Oosten lot ons ge komen, Oostersche toestanden worden in het oude- en nieuwe testament besproken, toestanden, die men óf niet óf verkeerd begrijpt. Reizen we van Oost naar West dan zien we veel wat ons bekend isdezelfde dagverdeeling, de zelfde bezigheden, ongeveer gelijke verhoudingen en toestanden. Geheel anders wordt het, wanneer we van Noord naar Zuid reizen. We krijgen al spoedig een geheel andere natuur, geheel andere menscben, in 't kort, we komen in een nieuwe wereld. Het natuui schoon van het zuidelijke land schap valt ons tegen. Hel rustige van de meer noordelijke streken mist men hier. De boomen zijn ijler en geven den indiuk van bestorven te zijn. Het zonlicht is hard, de lucht strak blauw. Er is geen stemming in het landschap, 't valt in één woord tegen. De Oostersche Steden zijn eentoo- nig. De huizen hebben een witte, gi ijzige kleur, omdat ze met kalk bestreken zijn. Ook zijn ze anders gebouwd dan de onze. De Amster- damsche beurs geeft dit typeeenigs- zins weer. De huizen zijn gebouwd naar binnen toe. Men kan er niet inzien, zoodat men in een straat wandelende alleen muren ziet. Van het huiselijk leven merkt de vreem deling niets, hij woidt er niet toege laten en is hij de deur binnen dan ziet hij een blinde muur. Wil men den Oosterling leeren kennen dan moet de maikt bezocht worden. Zoo'n markt is wel bij onzegala- rijen in de groote steden te vergelijken, ze is dI. overdekt met steen en hout en beeft hier en daar een opening. Daar het zonlicht zoo steik is, is het er niet donker en bovendien is het er heerlijk koel. Men ziet hier geen vrouwen, die zijn thuis en houden zich met 't een of ander bezig. De mannen doen de inkoopen. De koop lieden zijn geduldig en weten den westerling handig te bedriegen. Wat spieker ook persoonlijk onder vond. Van de markt leidde hij ons naar het Café. Is het bij ons in een café druk en woelig, zitten de bezoe kers gezellig te praten, niet alzoo in het Oosten. Op de banken langs de wanden zitten de bezoekers te rooken en zwijgen. Soms wordt de guitaar bespeeld en gezongen. Het onderwerp is altijd hetzelfde. De hoorders genieten maar ze zwijgen. Volgens spreker bebbeu deze lieden een zacnt hart en een week gemoed. Hun begrippen van eer zijn heel anders dan de onze. Aardig illustreerde hij du met een voorval te Taunis. Een welgekleed beschaafd beer wjjst hem eenige bijzonderheden der stad en vergezelt hem. Bij het afscheid houdt hij de band op om zijn loon te ont vangen en is niet spoedig tevreden. Vrouwen krijgt men hier niet te zien. Op straat verschijnen ze ge maskerd en ze spelen in het maat schappelijk leven heel geen of een zeer ondergeschikte rol. Na de pauze ging de spreker na of deze menschen gelukkiger leven dan wij. In veel opzichten wel. Ze zijn dikwijls niets anders dan groote kinderen, die van de band in den tand leven. Hebben ze geld verdiend of op een andere wijze vei kregen dan nemen ze rust en nog eens rust. Arbeid is in hun oog een straf Zij bekommeren zich niet om het ver ledene of 't toekomende, maar leven alleen met het heden. Hierom is de Oosterling ook geen man van weten schap en kan ook geen belangstelling hebben in onze maatschappij. Hij is geen man van logica, maar heeft ge noeg aan een klank. Zijn godsdienst is nog niet erg ont wikkeld. Flegmatiek als hij is, legt hij zich bij alle levensomstandigheden neer met een: «Allah wil het, Allah weet het" en laat dan Gods watertje maar over Gods akkertje loopen. Bij Kon. Besl. is de ritmeester E. W. baron van der Capellen, in structeur bij de rij- en hoefsmidscbool benoemd tot Majoor. De Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van Jacht en Terrein rijden trof het met den jachtrit van Zondag jl. Een heerlijke herfstdag en een opwekkende Noord-Oostenwind, die alle nevels bad weggeveegd en het landschap in zonnegloed zette. Een tab ijk gezelschap 3 ama zones en 20 ruiters verscheen dan ook aan den meet op den Amers- foortschen Berg met jhr. G. E. de Geer als jagermeester. Over de vlasakkers werd in groote bocht op den Stompert aangereden en Noordelijk daarvan de straatweg gekruist. De faire heide door het Kamp leidde in de richting van Walltnburg, waar de lange lanen gelegenheid gaven voor een flmken run. Even voor de Pan werd op den straatweg gedébou- cheerd en den paarden eenige rust gegund. Verder liep bet parcours door het heuvelachtig terrein van Beer schoten om door de Visscherssteeg op den Utrechtschen straatweg te eindigen. De jagermeester, die op oordeelkundige wijze talrijke hinder nissen in zijn parcours had gebracht, mag aanspraak maken op den dank der deelnemers voor zijn vlotte leiding. Het le elftal van Qu.ck verloor Zondag van Wilhelmina den Bosch met 10. Het 2e elftal was ook al niet erg gelukkig en verloor te Zeist van Z. V. V. met 43, onder protest van Quick, zoodat deze wedstrijd ver moedelijk overgespeeld zal worden. Het heeft in de laatste nachten ook in Friesland flink gevroren. Niet alleen de slootjes, doch ook de groot- scheepsvaarwaters waren Zondag- er. gistermoigen meteen laagje ijs bedekt. Zondag reeds werd op verschillende plaatsen in Fiiesland op slooteo met weinig water natuurlijk schaats gereden. Ook gisteren werd deze sport beoefend. Hel ijs in de slooten werd gisteren stuk geslagen, om het vee gelegenheid te geven te drinken. .Merkwaardig jaargetijde! Door den lagen waterstand zal van de ijsbaan aan de Bleekerstraat te Leeuwarden vooreerst wel niet worden geprofiteerd, daar het land nog niet onder water kon worden gezet. in de Zuiderzee komt sedertZaler- dag ten Oosten van Schokland, eenig drijfijs voor, dat reeds zeer hinderlijk is voor de visscherij. De scheepvaart ondervond er nog geen last van. Oproep aan alle voorstanders van Vervroegde Winkelsluiting. Do Vereeniging voor Vervioegde Winkelsluiting te 's-Gravenhage heeft het initiatief genomen tot een bijeen komst op Zaterdag 21 November a.s., des avonds te 8 ure, in bet Zuid- Hollandsch Koffiehuis aan de Groen markt aldaar, met bet doel om te geraken tot aaneensluiting van alle voorstanders van wettelijke regeling der winkelsluiting over het geheele land. De beweging voor een vroeger slui tingsuur van winkels en magazijnen is tot hiertoe in hoofdzaak beperkt gebleven tot enkele gemeenten, waarbij dan aangestuurd werd op het in bet i leven roepen van een gemeentelijke verordening op dit stuk. Nu zou het zeker moeten worden toegejuicht, als, in afwachting van een wettelijke regeling, reeds bij voorbaat ;n vele plaatsen des lands bij gemeente lijke verordening een sluitingsuur voor winkels en magazijnen werd vastge steld Desniettemin valt niet te ont kennen, dat een regeling bij de wet in dezen ten slotte onmisbaar is. En om bij Regeering en Kamers met kans op welslagen te kunnen aandringen op de hier bedoelde wette lijke regeling, is in de eerste plaats noodig nauwere aaneensluiting van vereenigingen en personen, die over tuigd zijn, dat het hier gaat om een maatregel van economisch en sociaal belang, die ook in ons land niet anders dan zegenrijke gevolgen zou kunnen hebben. Aaneensluiting van de voorstandeis is te meer noodig, omdat de tegen standers zich niet onbetuigd zullen laten. Nauwelijks was bekend, dat de Staatscommissie voor den Midden stand zich met het onderwerp bezig hield, of de couranten brachten bet bericht van de oprichting van een Comité van Verweer. En de geschiedenis van de Amster damsche ontwerp-verordening is daar om aan te toonen, dat men in ons land den (zij het onredelijken) tegen stand tegen vervroegde winkelsluiting niet zal moeten onderschatten. Aan de zijde der voorstanders is dus, wil men in dezen iets bereiken, inspan ning van alle krachten een eerste plicht. Aan de ons bekende voorstanders, alsmede aan de veieenigingen en bonden van winkeliers en bedienden zijn uitnoodigingen verzonden tot het bijwonen van of bet zich doen verte genwoordigen op de bovenbedoelde bijeenkomst. Het is evenwel niet mogelijk allen te bereiken en daarom wekken wij bij dezen ook die voorstanders, die zulk een uitnoodiging niet mochten hebben ontvangen, op, om van hunne belangstelling te doen blijken door de bijeenkomst bij te wonen, of anders door aan ondergeteekende naam en adres op te geven. Wij moeten aanknoopingspunten hebben in het gansche land en dienen te weten bij wie we daarvoor moeten aankloppen. Komt echter zoo eenigszins moge lijk, Zaterdag 21 November naar den Haag, gij allen die meent dat voor vervroegde winkelsluiting thans ook in Nederland de tijd gekomen is. Nog één verzoek zij gedaandege nen, die van plan zijn de vergadering ie bezoeken, gelieven daarvan vóór 16 November a.s. eveneens mededee- ling te doen aan ondergeteekende. Dit zal den geregelden gang der weikzaamheden zeker ten goede komen Namens hel Bestuur van de Vereeniging voor Vervroegde Winkelsluiting te 's-Gravenhage, A. PIETERS. Secretaris. Groot llertoginneiaan 228. "reclame. VAN DELANG VOOR AMERSFOORT. Foster's Rugpijn Nieren Pillen het speciale nieren geneesmiddel geven de aangetaste nieren juist die hu'p, welke zij noodig hebben zij voeren alle vloeibare vtrgiften uit het lichaam en geven verlichting en nieuw leven aan de nierenzij verlossen het bloed van de onzuiver heden, die U Uw nachtrust ontnemen en U den geheelen dag suf, zwaar en moedeloos doen ge voelen. Door dus'de niet én weer gezond te maken, genezen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de oorzaken vap waterzucht, urineongesteld- heden, graveel/ rheumaliekj^steen, heupjicht, zenuwachtigheid en neerslachtigheid: Zij werken ook de verkeerde invloed teg^n van thee, bier en spritualiwn.; Do Heer 11. Leebeek, wonende Landstraat 49 te' Bussum» méldde ons deö£ Gen April 1905: Het is thjpis ^eeds zes rrgfanden dat. ik niet geweten tfeb wat het betekent bevrijd te zijn van een .«lijmende pijn irf den rug en in de lendenen/ Voortdurend had ik daar last Yan, ook had Ük immer een kopd, huiverig gevoel in den rug^nenigmaal kreey,ik duizelingen, waarbij mij alles voor de oogen "schemerde. Mijn slaap was zegr onrustig en ik droomde vee','s avonds waren gbaijn beenen dik opgezwollen en ik was ten eiiuïe raaJ, toen men mij sprak over Foster's Rugpij» Nieren Pillen. Ik begon hier gebruik van temaken en ik kan U openhartig zeggen, dat ilc reeds na een paar dagen de gunstige we kiag dezer pillen kon waarnemen en toen ik éét^ doosje gmdjruikt had, was mijn toestand beduidend beter geworden Ik zal nog een tijdje rnet Uvw geneesmiddel doorgaan en zal dit steeds gaarne aan nieiJijders aanbevelen. 9 Octobeq(9907 deelde de Heer van Leebeek ons meiiei^Met mijn gezindheid gaat 't thans uitstekend. Ik werd er de8t\jds volkomen .duor genezen en heb na dien ni|t meer den mirfste'n last van mijn kwaal gehfti. Ik kan Késters' Rugpijn Nieren Pillen niet genoeg upemen.' (w.gH. Leebeek. U f- lk oniergeteekende verklaar dat Jlet boven staande waar is en machtig U hejtpubliek te maken op elke wijze die JU godpdunkt. De naam Foster's Rugpijn Niere§> Pilljn staat voluit op iedere doos. Zij 2ijn tfe Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a F. 1.75 voor één- of F. 10.voor zes doozen. 27

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2