BINNENLAND. GEVESTIGD Bi. VAN ENST, i Henflrii van Yiandenstraat 1. Amfoortscli Wissel: en Effectenkantoor ftI Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ad verteritten. lam/SM- Z ÏÏomr Co. TE /MERSFOORT vangende Rijkskanselier, minister Von Bethmann-Holhveg, aan de leden van den Bondsraad, namens den Kanselier, de bedoelde mededeeling. In Spanje hebben de stierenbe vechters allemanspraats. Nu hebben de voornaamsten onder hen, de echte «Matadors", zich vereenigd en nieuwe eischen gesteld. Men moet daarbij weten dat de eenige soort van stieren die door kracht en grootte geheel beantwoorden aan de bloeddorstige verlangens van hetSpaansche publiek afkomstig zijn uit de stoeterij van Miura. Zij zijn moeilijk te bevechten en zeer gevaarlijkwant zij storen zich niet aan een rooden lap, maar vallen altijd aan met dolle woede Nu eiscben Bombita, de beroemdste matador,enzijn collega's 10,000peseta': als minimum-salaris voor elk gevecht rret Miura-stieren. Hierover maakt men zich in Spanje thans erg druk en er is een heele beweging om op te treden tegen dezen trust en de espada's uit te sluiten of hen te boycotten door zulke dure stierengevechten niet bij te wonen Toch is er alle kans dat de groote heeren hun zin zullen krijgen. Invoering wettelijken tijd. De St.-Crt. no. 271 bevat een Kon Besl. van den 7den November (Stbl no. 336), houdende bepaling van het tijdstip waarop de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken lijd in werking treedt. Dit tijdstip is bepaald op den lsten Mei 1909, met den aanvang van het etmaal, dat na middernacht van den 30sten April 1909 zijn begin neemt Wettelijke winkelsluiting. Heden wordt te Utrecht de eerste vergadering gehouden van vertegen woordigers van vereenigingen aange sloten bij het Nationaal comité tot verweer tegen een wettelijk te be palen sluitingsuur. Bij het comité zijn thans circa 5000 winkeliers aangesloten. Stuivers. Waar blijven de stuiverstukken, vraagt de »Ass. Ct."? Hoewel in de jaren 1907 en 1908 veel stuiverstuk ken zijn aangernunt, zijn er betrek kelijk weinig in omloop. De oorzaak moet hierin liggen, dat velen deze geldstukken wegleggen, zeker gedach tig aan het spreekwoord »Een stuiver gespaard is een stuiver gewonnen." Bt) onderzoek in een kleinen kring bleken bezitters van zoo'n spaarpotje respectieve'ijK 100, 395, 412 en 816 van deze munten te hebben. Postzegelautomaat. Naar men meldt, wordt ten post- karitore te 's Gravenhage gedurende enkele dagen op proef in gebruik genomen een postzegelautomaat van uiterst practische vinding. Men verkrijgt een postzegel (voor- loopig is het toestel bestemd voor zegels van 5 cent) zoowel door er een nieuwen stuiver, als door 27» centstukken of 5 centen in te werpen. Werpt men b.v. een cent in een verkeerde gleuf, dan komt hij terug; dit geschiedt trouwens ook, als men weinig geeft, b.v. 47i cent. De postzegels liggen los op een stapeltje. Het toestel is geconstrueerd door een Haarlemmer. Volksbond. Aan den Volksbond tegen Drankmis bruik is een Rijkssubsidie van f 2300 toegekend. Dr. Kuyper vertrok gisteren voor eenige weken naar Berlijn. Zijn ver blijf aldaar zal vier weken duren en hij hoopt aldaar zoodanige verlichting van zijn hartlijden te vir.den, dat hij na zijn terugkeer zal kunnen deel nemen aan den arbeid der Tweede Kamer, en zoo mogelijk in 1909 in de provinciale hoofdplaatsen van ons land spreekbeurten zal kunnen ver vullen. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal a.s. Zondag worden waar genomen door Ds. J. L. La Gro uit Nieuwkoop. De opvoering der Kinderope rette «Goudmuiltjo" beeft wat de finantieele zijde betreft een batig saldo van f270.— hetwelk is afgedragen aan het afdeelingsbestuur der Ver- eeniging tot verplegiDg van halfver waarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. Jhr. Van Citters, te 's-Graven- hage, heeft een zijner huizen te Scherpenzeel bestemd voor een rust oord voor vermoeide en overspannen verpleegsters. Kapitein Kohlbrugge en ie luit. Mol van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de vesting-artillerie te Utiecbt keeren 28 November a.s. naar hun garnizoen terug. De overwegwachter van de H. IJ. S. M., B. Florijn, herdacht gisteren zijn 25-jarige dienstvervulling bij ge noemde Maatschappij. Zoowol van superieuren als van zijn collega's mocht hij tastbare bewijzen van waardeering ontvangen. Ook het kantoorpersoneel der gemeentegasfa briek dat dagelijks herbaalde malen zijn overweg passeert, zijn welwillende hulpvaardigheid waardeerend schonk hem een stoffelijk aandenken aan zijn jubileum. Vrijdag a.s. zal op de gebruike lijke wijze aan den opperwachtmeester G. J. Dankbaar van het eskadron ordonnansen de bronzen medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uit gereikt. A.s. Maandag zal door den Majoor districtscommandant inspectie worden gehouden over de Landweer. Hedenavond vergadert «Lief dadigheid" in een der lokalen van het Raadhuis. Naar verluid bestaan er plannen alhier een Christelijken Bestuurders- bond op te richten. Het vleesch eener geslachte koe en van een paard door den keur meester ongeschikt vooi consumptie verklaard, werd onder politietoezicht verbrand. Een jongen die uit het Doorgangs huis te Hoenderloo was weggeloopen is door de politie alhier aangehouden en teruggebracht. Door Mevrouw Geertruida Vogel van Vladeraeken, Sopraan Zangeres, zullen met medewerking van den pianist Willem Andiiessen, de vol gende concerten worden gegeven Haarlem 18 November, Bussum 25 Novembet, Amersfooit 10 December, Amsterdam 12 December, Utrecht 14 December, 's Gravenhage 19 December. Maandag werd het voor bet garnizoen tot 1 Juli 1909 benoodigde vet en vleescb aanbesteed. Ingeschre ven werd voor hel vleescb door Her schel te Utrecht voor 65.99 en Zand- voort te Leiden voor 65 4 per K G. Voor het spek door Smeittnk alhier en Egberste Utrechtrespectievelijk vooi 60 en 57, Gregorius alhier 56, Franken mollen te Amsterdam voor 55.9 en Griffioen te Bussum 54 cent per K.G. Naar men ons mededeelt zal de Utrechtsche Onderwijzers-tooneelver- eeniging. die het vorig jaar met zooveel succes «Jan Ongeluk" hier opvoerde, binnenkort weder een liefdadigheids uitvoering geven in «Amicilia". De firma W. J. van Hoogstraten, Boekhandel, Noordeinde 98 te's Gra venhage, is bezig met de samenstel ling van een gids van de in Nederland bestaande, muziek, zang- en dilletan- ten-tooneelvereenigingen. In dit werk zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaande vereenigingen in Neder land. De vereenigingen die in dit werkje wenschen te worden opgenomen, zen den daartoe franco opgaven van Naam der Vereeniging, doel en zetel, bene vens de namen, met voorletters van den Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester met hunne woon plaatsen. Quick I beeft j 1. Zondag te Wageningen klop gehad en verloor tegen G. V. C. met 0—1. Quick II verloor tegen U. V. V. II met 4—1. Quick III speelde gelijk tegen B. V. C. II (1-1). H. V. C I won op eigen terrein van Z. V. V. met 72. naar Almelo zou gebracht worden Het gelukte niet hem weer te vatten Dezer dagen werd een klooster broeder, frère Chrétien, onderwijzer te Brussel, die de kunst schijnt te ver staan het juiste punt en de diepte aan te wijzen, waar zich in den grond een waterbron bevindt, door den heer Florin op het kacteel Cortenbach te Vaorendaal (Limburg) ontboden. Na alzoo op Cortenbach en kasteel Haren onderzocht te hebben, wees hij verschillende plaatsen en diepten aan waar zich een zoetwaterbron moest bevinden. De boormachine werd onder leiding van den heer E. van Oppen en den boormeester Alf. Janssen, uit Merkel beek, in werking gebracht en juist op aangewezen plaats en diepte (ongeveer 23 meter) ontsprong tot aller verwondering een zuivere bron het water l'/i M boven de boorpijpen uitdrijvend. Ook op het kasteel Haren verkreeg men dezelfde resultaten. Naar men verneemt, zou dit meer dan de duizendste keer zijn, dat be doelde kloosterbroeder deze proeve van zijn onverklaarbare begaafdheid be' wezen heeft. Voor zijn diensten verlangt hij slechts een aalmoes voor arme kinderen of voor eenig ander goed werk. (L. K.) Uit den trein. Maandagochtend sprong tusschen Delden en Hengelo een gevangene uit den trein, die door een rijksveldwachter Op de tabaksplantage «Willem III" onder de gemeente Rhenen, is in korten tijd een groote voorraad schuur met booi en siroo in de asch gelegd. De oorzaak is onbekend alles was verzekerd. Het aanwezige vee kon nog intijds worden gered. Te Amerongen onstond door onbe kende oorzaak een felle brand in de woning van H. Henren, eigenaar de heer C. G. Vos. Het geheele perceel brandde tot den grond af; de inboe del ging mede bijna geheel verloren Alles was laag verzekerd. In de bosschen van Gaasterland is door schoolgaande jongens gevonden en afgemaakt een aangeschoten arend wiens vlucht niet minder dan 2 metei bedroeg. Met stokken en steenen heb ben de jongens het dier gedood. Een bekend jachtliefhebber uit Sloten heeft don roofvogel gekocht om dien te laten opzetten. Ballon neergedaald. Zaterdagmiddag is op de Vuursche bij Hilversum neergedaald de Duitsche luchtballon Berlin. Deze ballon had een heelen tocht gemaakt Zondagmiddag werd opge stegen te Bitterfefd (Saksen), terwijl de nederdaling plaats had Maandag avond te St. Aubert (NormaDdië). Te Parijs werd de ballon wederom gevuld en werd het plan gevormd om met den gunstigen Westenwind den terug tocht naar Duitschland te aanvaarden. Met dit doel steeg men eergister middag half vijf te Saint Cloud weder op, doch, gekomen tusschen Straats burg en Mainz, draaide de wind naar het zuiden, zoodat de ballon in noor delijke richting afdreef. Zaterdagnacht werd Brussel gepas seerd. In den loop van den dag be sloot men, met het oog op het steeds slechter wordende weder en de nade rende Zuidei zee, tot nederdaling. Deze had om half twee des middags zonder ongevallen plaats op de Vuursche. De inzittenden de heeren Stieker, van Berlijn, en Hugo Münzer, van Plauen in Voigtland waren enthu siast over de prachtige reis. Zeer prezen zij de hulp, hun door de toe snellende personen bij de nederdaling verleend. A. Ilbl. Een moeilijke positie. Een pas bij de Staatsspoor Maat schappij in dienst gekomen en dus nog onervaren poetser stond heden ochtend nog op de treeplank van dei. achtersten wagen van den eersten sneltrein, toen deze te 6 u. 10 m. van 's-Gravenhage vertrok. De man durfde er niet afspringen wegens het gevaar om tusschen den trein en de steenen stationskaden te geraken, maar kreeg 't bij Voorburg te benauwd en het zich toen op de spoorbaan val len. Tegen den dag werd hij liggende op den weg gevonden en bleek bij een zware wonde aan het hoofd te hebben opgedaan, 's Mans toestand is niet levensgevaarlijk. Voor zeer late rogge. Door omstandigheden komt het voor, dat rogge soms niet voor Decem ber kan worden gezaaid en voorden eigenlijken winter ternauwernood boven den grond komt. De teere plantjes hebben dan de winterkoude te verduren. Geen wonder, dat dit gewas wel eens mislukt ot niet meer dan een half gewas wordt. In enkele deelen van ons land meent men goed te doen, den mest, dien men 't gewas toedenkt, niet onder maar op het land te brengen. Men redeneert dan aldus: in den guren tijd hebben de plantjes er beschutting aan, in voorjaar bij wilder weer, gaat de mest rotten en zoo wordt de mest langzaam voor 't groeiende gewas beschikbaar. Deze redeneering lijkt heel juist Jammer dat ze niet door de bewijzen uit de practijk wordt gestaald. Den afgeloopen zomer hadden we gelegen heid uit de resultaten van een opzet telijk daartoe aangelegd proefveld de onjuistheid aan te toonen. Bij den heer J. Roest te Soest werd een rogge proefveld aangelegd van 12 Aie groot. Het veld was hoog geheel open en onbeschut gelegen op schralen zandgrond, die in geen besten bemestingstoestand verkeerde. Van dit veld werd 10 Are met kunstmest be mest: 100 K.G. kaïniet, 100 KG thomasmeel en 25 K.G. Chilisalpete (deze laatste werd gedeeltelijk December bij 't zaaien van de rogge gedeeltelijk 3 April gegeven), ter waarde van 7,5 gulden of 75 gld per H.A. De overige 2 Are werd be mest met twee tweepaardsvrachten stalmest, elk ter waarde van 17j gld of tegen een bemesting van 150 gld per H.A. Gewoonlijk geeft men de bemesting niet zoo zwaar maar een buurman van den proefnemer die den mest vervoerde wou beslist niet hebben dat do kunstmest het won. De stalmest werd, als gewoonlijk over de rogge gestrooid. En het resultaat? In 't voorjaar bleek al dadelijk, dat het met kunstmest gemeste perceel regelmatiger en krachtiger stond en dit is 't heele jaar door zoo gebleven lot den oogst; ook de aren waren mooier gevuld Moederkoorn kwarn in beide perceelen ongeveer evenveel voor. Bemesting met kaïniet, dit is een ervaring van den laatsten tijd voorkomt vorstschade. Doze proef bevestigt die meening, want de vorst schade op het met stalmest bemeste perceel waar te nemen kwam hier niet voor. En nu de geldelijke uit komsten Het kunstrnestpei'ceel gaf 176 KG. rogge en 414 KG. stroo of per H.A. 1760 K.G. rogge en 414 K.G. stroo, ter waarde van f229,40; het stalmestperceel bracht op 29 K.G. rogge en 60 K.G. slioo of per H.A. 1450 K.G. rogge en 3000 K.G. stroo, ter waarde van f 181,60 Zoodat het kunstmest perceel, dat voor 75 gld minder mest kreeg voor f47,80 meer opbracht; derhalve een zuivere winst van f 122,80 per H.A gaf. Men ziet ook hieruit weer, dat het voor een goed gewas noodig is, in den herfst den krachtig en snel- werkenden kunstmest te verkiezen boven den stalmest, en dat deze laat ste als dekmest geen beschuttende waarde heeft; dat die beschutting bij krachtige planten in geenen deele noodig is. S. Eenige welgeslaagde proeven op Zandgrond Ik geloof niet, dat er tegenwoordig nog één landbouwer in Nederland woont, die nog niet weet, wat Kali is; ook denk ik niet, dat er veel boeren zijn, die hun bedrijf op zand- of zavelgrond hebben, en niet gere geld kaïniet of een ander kalizout hij de bemesting van hun land gebruiken. Wèl ben ik er echter van overtuigd, dat door de meeste landbouwers bij vele gewassen te weinig kali gebruikt wordt, om zoo groot mogelijken oogst te winnen. En, aangezien men niet beter leert dan door het voorbeeld van anderen, zoo wenschte ik in dit opstel in 't kort den uitslag mede te deelen van eenige proeven, onlangs op dit gebied genomen. Wij verplaat sen ons naar Oveiijsel in Twente, in bet dorp Wierden. Ik behoef u niet te zeggen, dat we ons daar op het zand bevinden. De eerste proef, die ik u wil mededeelen, is genomen door Hendrik Koers op hoogen zandgrond Het geheele proefveld was in drie gelijke velden verdeeld. Het eerste perceel werd niet bemesthet tweede kreeg 600 K.G. slakken meel en 300 K.G. chilisalpeter, terwijl het derde perceel een volledige bemesting kreeg met 700 K G. patentkali 600 K G. slakkenmeel en 300 K.G. chilisalpeter. Het geheele proefveld werd niet dezelfde variëteit aardappelen bepoot. Het niet bemeste perceel bracht 9300 K.G. op; het peiceel zonder kali gaf 11600 K.G. aardappelen, terwijl het derde perceel 19700 K.G. aardappelen opbracht. Aldus was er een meer opbrengst door de kalibemesting van 8100 K.G. aardappelen f162. De kosten van 700 K.G. patentkali bedroe gen 7X6 gulden f42. Er was dus door de bemesting met 700 K.G. patentkali een winst van f120, alles gerekend per Hectare. Dat deze enorme winst alleen verkregen is door de groote hoeveelheid kali, springt in het oog. In diezelfde gemeente, te Reekum, is door A. Nijland, op tamelijk lagen zandgrond door een bemesting met 1500 K.G. kaïniet een meeropbrengst verkregen van 14100 K.G. Knolrapen. Door deze meeropbrengst had men een grootere winst van f82. De 1500 K G. kaïniet gaven dus een zuivere winst van f82 per Hectare. Ook bij deze proef moet de winst het gevolg zijn van de rijke kalibemesting. Ook met een bemesting van 1000 K.G. kaïniet werd vaak een ongewoon groote winst gemaakt. Door den heer G. J Boomkamp te Hertune bij Borne werden 60500 K.G. wortelen geoogst. In vergelijking met de andere velden brachten de 1000 K G. kaïniet 23000 K.G. wortelen op, waardoor een zui vere winst werd behaald van f164. Mochten er onder mijn lezers soms nog landbouwers zijn, die geen kali of slechts zeer weinig gebruiken, dan raad ik hun ten sterkste aan eens proeven te nemen met toenemende hoeveelheden kali. Zij zullen overtuigd raken, dat bij eene ruime kalibemesting groote oogsten te winnen zijn. RECLAME. VERTELD TE APELDOORN. Een inwoner van Apeldoorn vertelt hier vrij en openhartig, hoe zij beterschap heeft bekomen van een bedroevende huidziekte. De inwoners van Amersfoort, die een geneesmiddel zoeken voor aambeien, prikkelenden huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden om van den_gbeden raad van hun huur nut te trekken. ff Mejuffrouw F. Giebel, Tuinstraat G9 te Apel doorn schreef ons 14 Februari 1907: „Door toepassing van'? Foster's Zalf."ben ik volkomen genezen van oen huidziekte. Ik had een vreese- lijke jeukini' over het lichaam maar vooral op de beencnTmie zoo erg was, dat ik er 's nachts niet van4kon slapen. Dadelijk bij aanwending Foyer's Zalf kon ïk verlichting bespeuren ligen tijd daarmede te zijn doorgegaan, 'otaal van mijn kwaal genezen. Gaarne dit geneesmiddel recommandeeren, daar lelijk nielp, waar zooveel andere middelen Sen Juni1907 vernamen wij van 'rouw Gigbei„ilxt doet mij pleizier, dat kan^JIRdedcelcn/'riat mijn genezing van diifi .id.rd is gewedst. Ik heb niet meer Minsten last gehad v\n mijn lastigen uit slag, hoewel 5 1v-" dat ik gc: Verzekert Zalf geeft, dezelfde soort, die Mejuffrouw Giebel gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezendiug ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één- of F. 10.voor zes doozen. 30 jfunrhuizen 39 belasten zich met «tin- cii,vtflit) o p jfjaii Effecten, die sels eiï Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Spreekuren *(m 89 en vanA^-—2^^^^ voorheen W./CROOCKEWIT WAzn. KORTE GR ACHT 7. GRANT EDIE' UP' DEP^STTO's, EFFECTEN, PROLONGATION, VREEMD GELD, WISSELS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2