NIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 97. Woensdag 2 December 1908. Zeven-en-dertigsle jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per poet door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De Gemeenteraad zal in zijn eerst volgende zitting eene belangrijke beslis sing moeten nemen. Burgemeester en Wethouders zouden' aan de Raadsleden n.l. het navolgende rapport en voorstel betreffende de water-1 leiding: In uwe vergadering van 28 Augustus 1906 werden onze voorstellen van 2 April 1906, afdeeling I, No. 799, en 9 Augustus 1906, Afdeeling I, No. 1544, betreffende de Waterleiding van uwe! agenda afgevoerd. Tot een juist begrip van het hierna volgende hebben wij de eer U in herin nering te brengen, dat de coneessiona- risse in Novenber 1905 aan te brengen, o.a. bestaande in een geheel afzonder lijke prise-d'eau voor Amersfoort, ver betering van buizennet, enz. Op dit verzoek gaven wij U advies bij ons voorstel van 2 April 1906, af deeling I no. 799 (gedrukte stukken pag. 82 en volg., bijl. Raad No. 122) en een kabinet-schrijven van 2 April, No. 95, waarbij tevens de door ons ingewonnen technische en juridische adviezen voor U ter inzage gelegd wer- den. Onder verwijzing naar die stukken zij er aan herinnerd, dat wij tot de conclusie kwamen, dat er geen termen waren, U voor te stellen de concessie in te trekken of tot den aanleg van eene gemeentelijke waterleiding over te gaan. Daarentegen vonden wij vrijheid U voor te stellen, aan de concessiona- j risse de gevraagde vergunning voorden aanleg der nieuwe werken onder zekere voorwaarden te verleenen. De gronden, waarom dit standpunt door ons werd j ingenomen, zijn vermeld in het genoemde kabinet-schrijven en de daarbij behoo- rende adviezen van de deskundigen. j Deze voorstellen werden in uwe afdee- lingsvergaderingen van 2 en 3 Mei 1906 "behandeldwij beantwoordden de ver slagen bij ons schrijven van 14 Mei 1906, afdeeling I. No. 1009 (gedrukte stukken pag. 119131) en handhaafden ons voorstel van 2 April bij ons rap port en voorstel van 9 Augustus 1906 afdeeling I, No. 1544 (gedrukte stukken pag. 195, bijl. Raad No. 321) en ons kabinet-schrijven van 9 Augustus 1906, kab. No. 107. Vervolgens kwamen deze voorstellen ter tafel in uwe vergadering van 28 Augustus 1906; na bespreking in eene zitting met gesloten deuren werden de voorstellen van de agenda afgevoerd. Bij de behandeling in de vergadering met gesloten deuren werd tegen mede- deeling hiervan schijnt thans geen bezwaar te bestaan de wensch te kennen ge geven een geheel nieuw ontwerp-eoncessie te ontvangen, waarmede de Maatschappij zich vereenigt, alvorens de vergunning tot uitbreiding der werken te verleenen. Voor de uitvoering dier werken toch was wijziging van artikel 2 der concessie noodig; dit artikel verplicht de conces- sionnarisse water van de Soesterheide aan te voeren, terwijl volgens de nieuwe werken op een andere plaats het water verkregen zou worden. Ter voldoening aan den door U uit gesproken wensch hebben wij de onder handelingen met de concessionarisse ge opend betreffende het vaststellen van eene geheel nieuwe concessie. Alvorens het resultaat dier onderhande lingen te bespreken, zij medegedeeld, dat ons college, ook na de verdere onder handelingen, de overtuiging heeft blijven advies van den geraadpleegden deskun- hehouden, dat aanleg van eene gemeente- dige en de Gemeente-ambtenaren, te lijke waterleiding naaBt die van de con- ceBsionarisse niet in 't belang van de Gemeente is. Hoezeer wij in beginsel van het ex- ploiteeren eener drinkwaterleiding in eigen beheer voorstanders zijn, meenen wij U onder de bestaande omstandigheden geen daartoe strekkend voorstel te mogen doen. Het doet ons leed de gronden, waarop onze meening steunt, Diet in dit advies te kunnen mededeelen. Het belang der Gemeente verzet zich evenwel in deze beslist tegen een voor publicatie geschikte uiteenzetting van de rechten, die de Ge meente en de concessionarisse kunnen doen gelden en de belangen, die beide partijen hebben bij het vaststellen eener nieuwe concessie. Wij zien ons derhalve genoodzaakt, voor een en ander te ver wijzen naar het hierbij overgelegd kabinet schrijven, waarbij tevens nog eenige latere ingewonnen adviezen van des kundigen zijn gevoegd. Voorzoover de toelichting op het hierbij aangeboden ontwerp van eene concessie niet gegeven moest worden in het bij dit voorstel behoorend kabinet-schrijven, zij het volgende medegedeeld. Vooraf zij nog opgemerxr, ua! wij getracht hebben de zwakke punten en tegenstrijdigheden, die in de oude con cessie voorkomen, zooveel mogelijk op te heffen, doch dat we ons geenszins vleien, dat bij vaststelling van deze con cessie, verschil van meening met de con cessionarisse voortaan uitgesloten zal zijn. Zooals uit de ontwerp-eoncessie blijkt, neemt de Maatschappij er genoegen mede, dat aan haar geen uitsluitende concessie verleend wordt. Bij het voeren der onderhandelingen heeft aanvankelijk het voornemen voor gezeten een uitsluitend recht tot exploi tatie aan de concessionarisse te verleenen. Voor den aanleg der nieuwe werken is een belangrijk kapitaal noodig, dat de concessionarisse meendo niet in haar be drijf te mogen plaatsen, indien zij daarbij geen zekerheid had, voldoenden tijd te kunnen exploiteeren zonder concurrentie. Ons college stelde, tegenover den eisch van uitsluitende concessie, het recht van de Gemeente tot tusschentijdsche over name van het bedrijf, welke eisch in principe door de concessionarisse als bil lijk erkend werd. Bij de uitwerking der voorwaarden van tusschen tijdsche overname is even wel geen overeenstemming bereikt. Aan vankelijk hadden wij den Gemeente architect en den Directeur der gasfabriek verzocht ons van advies te willen dienen betreffende het vaststellen der voorwaar den. Daarna hebben wij nog een uitvoerig advies van een deskundige hieromtrent ingewonnen. De resultaten, waartoe deze adviezen ons geleid hebben, zijn neer gelegd in onze missives aan de conces sionarisse van 25 September 1907, afdeeling I, no. 1408, en 11 Mei 1908, afdeeling I no. 717. Do meening van de concessionarisse betreffende dit punt is neergelegd in haar schrijven van 9 October 1907. Een uitvoerige uiteenzetting van het standpunt van beide partijen kan, nu geen overeenstemming bereikt is, als overbodig beschouwd worden. De daarop betrekking hebbende ge wisselde stukken liggen ter inzage. Nadat ons gebleken was, dat op dit bezwarende bepalingen aanvaard werden, meenden wij niet verder te kunnen bevorderen, dat aan de concessionarisse een uitsluitend recht van exploitatie werd toegekend. Wij hebben het thans daarheen geleid dat de concessionarisse bereid is, de voorgestelde uitbreidingswerken uit te voeren, zonder dat haar het uitsluitend recht van exploitatie gegeven zal worden. De Gemeente zal dus, ook volgens de nieuwe concessie, èn zelf te allen tijden eene waterleiding kunnen exploiteeren èn aan anderen, desgewenscht, concessie kunnen geven. Uit artikelen 2 en 3 blijkt, dat de uitvoering van de werken, aangeboden door de concessionarisse bij schrijven van 27 November 1905, thans in de concessie zijn opgenomen. Voor de beschrijving dier werken zij verwezen naar ons hiervoren genoemd voorstel van 2 April 1906 afdeeling I, No. 799. De verbeteringen, die ten gevolge van die nienwe werken zoowel voor de gewone watervoorziening als voor den wateraanvoer bij brand ver kregen zullen worden, zijn daar uiteen gezet. Met nadruk verwijzen wij U to dien aanzien ook naar het in ons voorstel genoemd rapport van den heer Yan Has selt, oud-Directeur der Amsterdamsche waterleiding. De bij het voorstel van 2 April ge noemde verbetering in het buizennet op verschillende plaatsen zijn thans opgenomen in het tweede gedeelte (B) van het aangeboden concept-besluit. Artikel 5 regelt het waterverbruik door de Gemeente. Yolgens de oude concessie werd jaarlijks 4000 MJ beschik baar gestelddit bedrag is thans op 15 000 M' gebracht, met vermeerdering bij toename van bevolking. Artikel 6 heeft betrekking op de uit breiding van het buizennet (zie art. 7 der oude concessie). Getracht is, de vele onduidelijkheden van artikel 7 (oud) zooveel mogelijk op te heffen. Yolgens de nieuwe redactie zal ons college bij uitbreiding van het buizen- over de binnenwijdte te beslissen hebben. De plaatsing van de brandkranen en afsluiters is thans ook beter geregeld. Artikel 16 heeft ten doel, bij brand zooveel mogelijk voeling te houden met de brandweer. Yoor het overige meenen wij, dat de nieuwe bepalingen geen bijzondere toe lichting verder behoeven. In het hierbij behoorend kabinet schrijven zijn meer in 't bijzonder uit eengezet de bezwaren en de voordeelen aan het vaststellen der nieuwe concessie, 'in verband met de rechten, die de Ge meente kan doen gelden en de ver houding van de concessionarisse jegens de Gemeente Utrecht, verbondon. In dit schrijven kan evenwel gewezen worden op een voor de Gemeente groot belang bij het totBtand komen der nieuwe werken. Onder werking van de oude concessie kon de Gemeente onder zekere omstan digheden in 't bezit treden van het buizennet der concessionnarisse (art. 18). De bepaling is zoo goed als waardeloos; bij toepassing heeft de Gemeente wel een buizennet, maar geen water. Het aanleggen van een afzonderlijk prise- voor Amersfoort brengt in punt geen overeenstemming te verkrijgen d'eau voor Amersfoort brengt in dit was, tenzij door de Gemeente voor tus- opzicht belangrijke verbetering. Bij niet schentijdsche overnamen, volgens het I stipte naleving der coneessie kan deze vervallen worden verklaard en treedt de Gemeente van rechtswege in den eigendom en het bezit van alles, dat tot de waterleiding behoort, i.e. eeen compleete waterleiding. Op grond van het bovenstaande en van de beschouwingen, neergelegd in het hierbij aangeboden kabinet-schrijven, hebben wij de eer U bijgaand concept besluit ter vaststelling aan te bieden. De Raad der Gemeente Amersfoort: Gelet op het voorstel van Burge meester en Wethouders van 21 Novem ber 1908, afdeeling I, no. 1575, tot wijziging der concessie, verleend aan de Utrechtsche waterleidingmaatschappij „Compagnie des eaux d'Utrecht"; De voorwaarden, onder welke bij Raadsbesluit van 25 Maart 1889 con cessie is verleend aan de Utrechtsche Waterleidingmaatschappij „Compagnie des eaux d'Utrecht" tot den aanleg en de exploitatie eener drinkwaterleiding binnen de Gemeente Amersfoort en om daartoe in den grond, welke bij de Gemeente in beheer en onderhoud is, op nader te omschrijven plaatsen, buizen en diensthuizen te leggen en te houden, zoodanig te wijzigen, dat deze voorwaar den zullen luiden als volgt Artikel 1. Binnen drie weken, nadat da cancessioudrisae door Burgemeester] en Wethouders kennis is gegeven van dit Raadsbesluit, is zij verplicht, schrif telijk te verklaren of zij do conoessie onder do gewijzigde voorwaarden aan neemt. 2. Bij gebreke van dien blijft de con cessie van kracht onder de voorwaarden, zooals deze vastgesteld zijn bij Raads besluit van 25 Maart 1889. Art. 2. 1. Door de concessionarrisse zal binnen 3 maanden, nadat zij de ver klaring, bedoeld in artikel 1, lid 1, zal hebben ingezonden, een aanvang worden gemaakt met de uitvoering der werken, waarvan zij de plannen en teekeningen bij schrijven van 27 November 19U5 aan Burgemeester en Wethouders heeft ingediend. 2. Op kosten en vanwege de conces sionarrisse zal eene telepbonische ver binding aangelegd en steeds onderhouden worden tusschen het Politiebureau en het te bouwen pomp-station. 3. De concessionarrissen zal, indien dit door Burgemeester en Wethouders wordt gewenscht, in de buis, nabij het reservoir op den „Amersfoortschen Berg" een retourklep aanbrengen en steeds onderhouden, die zich zelf kan sluiten of door kraebtsoverbrenging van uit het pomp-station gesloten kan worden, waar door de toevoer van het water naar het reservoir kan worden afgesloten. 4. De werken, genoemd in lid 1 en 2 zullen voltooid moeten zijn binnen anderhalf jaar, nadat daarmede een aanvang is gemaakt. 5. Behoudens de gevallen, waarin de vertraging het gevolg mocht blijken van oorzaken onafhankelijk van den wil van de concessionarrissen, zooals het niet of niet tijdig verkrijgen van de vercischte vergunningen of langdurige vorst, die het onmogelijk zou maken met het uit voeren dier werken geregeld voort te gaan, zal de concessionarrisse verschul digd zijn aan de Gemeente een boete van 10 gulden voor iederen dag, dat die werken later voltooid zijn, dat in lid 4 is voorgeschreven. De concessionarrisse zal, zoolang de pomp-machine is stop gezet, te allen tijde een zoogenaamd gebankt vuur behouden om in geval van brand te allen tijde zoo spoedig mogelijk den in lid 2 voor geschreven druk te bewerkstelligen. Burgemeester en Wethouders hebben de bevoegdheid, de concessionarrisse van do naleving van deze voorwaarden te ontslaan. 7. Zij zal zich bij het maken der werken gedragen naar de voorschriften, welke in het belang van het verkeer, van de veiligheid of uit anderen hoofde haar door of vanwege de bevoegde macht zullen worden gegeven. Ze moet alle tengevolge dier voorschriften noodzake lijk kosten dragen. Art. 3. 1. Do concessionarrisse is verplicht tot het aanvoeren naar en in de Gemeente Amersfoort van water, dat zoowel door samenstelling als oorsprong aan alle eischen van deugdelijkheid vol doet en in zoodanige hoeveelheid als ten behoeve van den publieken dienst en van de ingezetenen voor den geheelen duur der concessie zal blijken noodig te zijn. 2. De druk, waaronder het water te allen tijde in de buizen moet verkeeren, bedraagt nimmer minder dan 30 M. boven A. P. terwijl bij brand, zoo spoedig mogelijk na ontvangst van het bericht bedoeld in lid 4, de druk nim mer dau 40 M. boven A. P. mag be dragen. 3. Indien bij brand het water onder een hoogeren 'druk dan 30 M. boven A. P. moet verkeeren, wordt hiervan bericht gezonden naar het pomp-station. Het relaas van do Gemeente-beambte die het bericht heeft overgebracht of door middel van do telephoon heeft medegedeeld, levert bewijs op betreffende het overbrengen en ontvangen van het bericht. 4. Ten einde te kunnen constateeren, of het water onder dan bij lid 2 voor geschreven druk verkeert, zal door de concessionarrisse een mauometer in het Politiebureau worden geplaatst en onder houden die deu druk aanwijst. De aan wijzing van deu manometer levert vol ledig bewijs op van den druk, waaronder het water verkeerd heeft. 5. De concessionarrisse heeft het recht om, ingeval van brand, aan de geabon- neerden sluiting van kranen, niet voor huiselijk gebruik bestemd, te gelasten. 6. De bepalingen van dit artikel zijn slechts van toepassing voorzoover niet, met in achtneming van de artikelen 11, 12 en 20, staking in de waterlevering plaats heeft. Art. 4. 1. Indien gedurende den ge heelen duur der concessie het water op eenig tijdstip niet aan de eischen, welke aan deugdelijk drinkwater gesteld kunnen worden, heeft voldaan, of indien de bron nen of de middelen tot aanvoer onvol doende blijken te zijn voor de behoefte of indien op de in artikel 3 bepaalde wijze geconstateerd wordt, dat de volgens artikel 3 verplichte druk op eenig tijdstip niet aanwezig is geweest alles tor beoordeeling en beslissing van Burge meester en Wethouders zijn dez» bevoegd om te hunner keuze, hetzij aan den Gemeenteraad de vervallenverklaring der concessie voor te stellen, hetzij aan de concessionarisse op te leggen binnen een door hen te bepalen termijn zoo danige maatregelen te nemen, dat te hunnen genoege in het gebrek voorzien wordt. 2. Wordt aan dit bevel naar het oordeel en de beslissing van Burgemeester en Wethouders niet volledig voldaan binnen den door hen bepaalden termijn, dan kan de coneessie door den Gemeenteraad op voorstel van Burgemeester en Wethouders

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1