Van den Hak op den Tak. Plaatselijk Nieuws. uiterst zindelijk en goed verzorgd en elke kamer is voldoende voorzien van alles wat tot gemak van den reiziger kan strekken. Ook de spoortieinen zijn hier zeer goed, en de sneltrein van Soerabaja naar Semarang en Batavia is de netste en vlugste van het geheele Oosten. De pas aangekomen reiziger zal dan ook verwonderd zijn over den op Java bestaanden trein- en stoom- tramdienst, en zal in staat zijn het grootste gedeelte van dat eila.id mei die vervoermiddelen te bezoeken. «Ik heb de voornaamste hoogland- verblijven in Britsch-lndië bezocht, en. met uitzondering van Kaschmere, dat ik de liefelijkste plaats ter wereld vind, ben ik genoodzaakt te bekennen dat, alles te zamen genomen, er meer te zeggen valt ten gunste van Tosari. Ngadtwono, Nongko Djadjar en Poed- jon, dan voor Simla, Kasanli of Murree Darjeeling bezit natuurlijk een attractie zonder weerga in den eenigen Kint chinchinga en de andere reuzen van het Himalaya-gebergte, en zal dan ook in alle tijden bezocht worden door menscben uit alle streken der aarde. Maar wat voornamelijk ten gunste spreekt van het Tenger-ge- bergte, is dat dit in elk jaargetijde bezocht kan worden zonder eenig ongemak, terwijl de «hillstations" op de Himalaya thans (November) be dolven liggen onder voethooge sneeuw en ook het lieflijke Kaschmere om dezelfde reden voor elk bezoek ge sloten is." Een dienstbode te Rotterdam, plotse ling uit haar dienst ontslagen, kwam in het Gerechtsgebouw om den kanton rechter te spreken. Op de vraag van den bode of ze den kantonrechter uit kanton I, II of III moe*t spreken, was haar wedervraag: Welke is de leukste?'' Ge lacht misschien om de «leuke" vraag van die «leuke" dienstbode, maar eilieve, was zij, ik bedoel de meid in de meening veikeerende, dal /ij te kiezen had, zoo dwaas, topn zij naar de »ieukste" vroeg. Was zij hierin niet als vele anderen, en geheel een kind, een «dame" van haar tijd? «Leuk" heet alles tegenwoordig, 't Woordje speelt een gruote rol, Heel de wereld is één »leuk"heid, 't Discours is vaak van aleuk' heid vol. Of iets mooi is dan wel leelijk, Aardig, net, of 't tegendeel, 't Woordje deuk" is steeds toepas'lgk, In den toon, en echt fideel. Ik voor mij als ik 't eens mag zeggen Vind dat «leuk" een misselijk woord, Dom, onzinnig, oppervlakkig Waarde lezer, zeg het voort! Velen zullen misschien het volgende ook «verbazend leuk" vinden. Jozef van Raalte uit Arnhem, marskramer van beroep, zag voor een boerenwoning niet minder dan acht wezels hangen Sakkerloot! mompelde Jozef daai zou geld aan te verdienen zij"! De buer wist niet, dat de velletjes zooveel waarde hadden en Jozef die dit gauw merkte, bood aan de wezels te koopeu; hij had een zwakke borst en moest volgens den raad van zijn' dokter wezelvleesch eteri. Voor een uaalde' werd hij koopman; Jozef had ien' goeien dag en de boer had een bullen- kansje. Daar Jozef nog verder reisde, zou hij de wezels den volgenden dag op de terugreis meenemen. Maar 't geluk dreef den spot met den slimmen Jood. Zijn concurrent, Nathan Levy, ging denzelfden weg. Ook zijn begeenge blikken vielen op de acht wezelvellen. Helaas! zij waren reeds verkocht. Maar toen de boer de toedracht vertelde, viel Nathan uit: «Ach zoo, dat treft buitengewoon! Ik heb alléén maar de velletjes noodig voor m'n longen, daai geef ik je óók een daalder voor, en Jozef mag het vleesch behouden." Dat was een gelukkige oplossing, meende de boer: zóó waren er drie tevreden. Nathan kreeg de huidjes en betaalde En Jozef? Lieve lezer, is het noodig, dat ik de ergernis en de woede be schrijf van den braven man, toen hij de afgestroopte dieren zag? «De kruisspin pakt de zwakke vlieg, De mensch is haar verderver. De sperwer pakt de kleine muscb, De adelaar pakt de sperwer. Zoo pakt in 't groote dierenrijk De eene soort den ander, Alleen de menschen doen dat niet Die plukken steeds elkander." De wereld vindt ongetwijfeld JoZ' f een «leuke baas" en Nathan «nog leuker". Ik blijf vandaag iri den toon en vertel alleen van leuke menschen. Daartoe behoort dat boerije ondei Arnhem, van wien ik zooeven vei haalde, met, of misschien toch wel? maar stellig wel die slimme buiten man, die vóór een paar maanden te Parijs door twpe boeven van zijn portemonnaie was beroofd. Want op welke leuke wijze nam hij wiaak? Weken lang zocht hij de dieven, tot hij ze eindelijk vond. 't Was bij een spoorwegstation Hij ging in hun nabijheid staan, met heel onnoozel gezicht. Zij zagen hem, herkenden hem niet; ze troonden hem mee naar een koffiehuis en, evenals vóór een paar maanden, was hij reeds na een kwartiertje zijri portemonnaie kwijt De dieven gingen er van door, oin hun buit te deelen Maar bij het openen der portemonnaie volgde er een lievige knal, éen der dieven viel op den grond, met ernstige brand wonden aan de handen en 111 'tgezicni. In een apotheek werd hij verbonden, daarna bracht de politie hem onder dak. De andere omkwam. Het op wraak beluste boertje had eeo patroon zoodanig in zijn poitemonnaie ge plaatst, dal die bij opening moest ontplollen Hij had zijn doe! bereikt: «Oog om oog en tand om tand!" 't Mag niet christlgk wezen, A la bonne heure! 'tis toch sleuk", Blijft 't ook lang na dezen. Te Amsterdam bewoog dezer dagen zich een onafgebroken stroom van menschen in de richting van het Rijksmuseum, waar het publiek in (lichte drommen stond te wachten Waarop? Op graaf Zeppelin, die volgens een bulletin te 11 uur met zijn luchtschip zou neerdalen en te 1 uur weer zou op stijgen. Maar Zeppelin kwam niet: 'twas een kun dige reclame om wat stadgenooten op goedkoope wijze bijeen te liomm-len Mundus vuil decipi, decipiatur ergo De wereld wil bediogen zijn, dus mijn vrienden doet alzoo! Fopt de menschen, neemt ze beet, Als, w.it ge doet, ook »leuk" maar heet. Schijnt dai niet veler stel- en leven* tegel te zijn? Wellicht meenden ook zij heel leuk te handelen, de dm- p -rsonen ie Stadskanaal, die bij een winkelier zonder vergunning eer*i een maatje jenever vioegen en kiegen. toeu een «dubbeltje" eischten anders zouden ze 'tde politie vei lellen; ver volgens den winkelier nog een «dubbel bakje" en vijf gulden afpersten, einde lijk nog twee pond kaas En toen Toen ging het «leuke" drietal naar do maiecbaussee-kazerne, om te vertellen, dat de winkelier getapt had «Laat vrij de «leukheid roemen, wie wil, Ik zal me er niet mee bemoeien, Maar hier, hier zwjjg ik voor niemand stil, Zou'n laagheid moet ik verfoeien. Wegen. Eigendommen. Voorstel van Burqemeesler en Wel houders tot den aanleg van een ge deeltelijken nieuwen verkeersweg tus- scheti Amers/oort en Soestdijk Baarn Burgemeester en Wethouders zoiidcn aan de Gemeenteraad het navolgende schrijven Amersfoort, 29 December 1908. Het U hierbij aangeboden concept besluit strekt, naar wij vertrouwen, tot vervulling van een door zeer velen reeds langen tijd gekoesterden wensch een betere verbindingsweg van onze Gemeente naar Baarn en Soestdijk. In den breede de bezwaren uiteen te zetten, die het gebruik maken van den Soesterstraatweg van af het oude station tot den overweg van dc Hollandsche Spoor nabij Birkhoven, medebrengt, mag overbodig heeten. Wel is waar is door de stichting van den politiepost de ergste baldadigheid der in die buurt zoo tal rijke jeugd verminderd, niettemin zal de bebouwing aan dien straatweg steeds oorzaak blijven, dat do genoemde weg niet anders dan bij noodzakelijkheid gebruikt zal worden. Wij achten het voor de Gemeente van buitengewoon veel belang, een meer aangenamen verbindingsweg met Soest dijk en Baarn te verkrijgen, te meer, nu de mogelijkheid bestaat, dien weg te brengen door de schoonste gedeelten van onze Gemeente, en het zoogenaamd Bergkwartier mede in verbinding te brengen met den nieuwen verkeersweg. Zooals deze volgens dit voorstel gepro jecteerd is zal de weg een aanvang nemen bij het station, en, gebruik makende van den ouden Vlasakkerweg, ongeveer langs en evenwijdig met de spoorlijn naar Utrecht loopen tot de halte Vlasakkers, daar de spoorbaan kruisen, en, met een bocht in de bos- schen van Birkhoven komende, door die bosschen, langs de boschwachterswoning en het hotel-restaurant op den straat weg uitkomen. Alvorens dit plan nader uit te werken cnhet voov'dongrondafstand,enz. noodigc overleg te openen, hebben wij overwogen of het wellicht meer aanbeveling ver dient, gebruik te maken van den Ouden Soesterweg. Na gezette overweging zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat in die richting evenwel niet de oplossing gevonden kan worden, die voor de Gemeente de meest aanbevelenswaardige is. De economische ontwikkeling van het gedeelte der Gemeente, waardoor de Oude Soesterweg loopt, heeft aange toond, dat, naar mate dc gronden dichter nabij de bebouwde kom gelegen zijn, een bebouwing met villa's aldaar niet te verwachten is. De aanwezige werk plaatsen der H. IJ. S. M. en de reeds in grooten getale gebouwde arbeiders woningen wijzen ter plaatse op een ontwikkeling in andere richting. Het spreekt intusscben van zelf, dat indien ernstigo plannen tot geheele of gedeel telijke verharding van den Ouden Soes terweg aanhangig worden gemaakt, de Gemeenteraad later kan beslissen in boever zij tot dc verwezenlijking van die plannen zal bijdragen en medewerken. De thans geprojecteerde weg daaren tegen voert ter lengte van ÏOOUM. door Birkhoven om daarna langs den voet van den Amersfoortschen berg rechtstreoksche verbinding met het station te verkrijgen. Daardoor zal dus ook de berg, die voor de ontwikkeling onzer Gemeente in de latere jaren getoond heeft van buiten gewoon belang te zijn, verder in exploi tatie gebracht worden en door de recht- streekscbe verbinding met Birkhoven, Soestdijk en Baarn in groote mate aan trekkelijker worden. Bovendien zijn de aan den nieuwen weg liggende terreinen bij uitstek geschikt voor een bebouwing met villa's, over eenkomstig de bepalingen, die door U indertijd zijn vastgesteld bij het overne men van wegen op den berg, wegens de nabijheid van de bosschen van Birkhoven en de zekerheid, dat het schoone uitzicht op die bosschen nimmer door bebouwing ontnomen zal worden. Terwijl de thans bestaande Soester straatweg ook in bet vervolg gebruikt zal worden door het handelsverkeer, met het oog op de ligging van de haven en de stations-emplacementen, zal juist de nieuw geprojecteerde weg door zijne ligging bij uitstek geschikt zijn voor gebruik door wandelaars, rijwielen, rij tuigen en automobielen. Wij zijn intus- schen overtuigd, dat het thans beoogde werk, indien bet inderdaad op de bloei van onze Gemeente van belangrijken invloed zal kunnen zijn, breed en flink opgezet moet worden, en dat daarbij bet oog gericht moet worden niet slechts op de allernaaste toekomst, maar ook op de latere jaren. Wij hebben daarom getracht, de beschikking te verkrijgen over een strook grond, ter breedte van ongeveer 17 M. De wijze, waarop thans het werk ondernomen zal worden, zal voor altijd beslissend zijn; latere verbreeding zal, tenzij met enorme kos ten, niet mogelijk zijn. Ook in de om standigheid, dat de weg aangelegd zal worden wegens het groote belang, dat de Gemeente daarbij heeft, hebben wij voldoende aanleiding gevonden, U voor te stellen de kosten van aanleg voor rekening der Gemeente te brengen en genoegen te nemen, dat de eigenaren den noodigen grond afstaan zonder ver goeding (behoudens eenige later te ver melden uitzonderingen). Na de raadpleging met de Commissie voor de fabricage en de Commissie van bijstand in het beheer van liet landgoed Birkhoven, die dit voorstel geheel onder steunen, achten wij de volgende indee ling van den weg het meest aanbeve lenswaard. De totale breedte van den weg zal van af het station tot de bosschen van Birkhoven, zonder inbegrip van de ber men, bedragen 17 M., als volgt ver deeld (te rekenen van af het talud van de spoorbaan): met grint verbard voet pad 2'/, M., beplanting 1 M., ruiterpad 3 M., rijweg in klinkers 5 31.wiel rijderspad 2 H., beplanting 1 31.. met grint verbard voetpad 2'/, 31. De overweg over de spoorlijn naar Utrecht zal tot 8 31. verbreed worden, terwijl aldaar wip-sluitboomen zullen worden aangebracht. Daar, waar de weg door Birkhoven loopt, achten wij het wenschelijk, een breedte voor den rijweg van 8 31. te bestemmen, waarvan 5 31. verbard zal worden met kliukers. Daar naast zal dan een rijwielpad ter breedte van plm. 2 Meter gelegd worden. Het komt ons overbodig voor en met het oog op het karakter van de natuur aldaar - niet wenschelijk, een broederen weg aan te leggen. Immers wandelaars, en ruiters zullen bij voorkeur gebruik maken van de thans in Birkhoven reeds bestaande paden. Het is ons aangenaam te kunnen ver klaren, dat wij bij dc voorbereiding van dit voorstel eene groote mate van mede werking mochten ontiangen van den Staat, de betrokken spoorwegmaatschappij en particulieren. Yan den Staat is voor den wegaanleg benoodigd ongeveer plm. 17500 M1. grond. De Minister van Financiën is bereid dezen grond aan de Gemeente voor wegaanleg te verlcoopen, voorbe houdens de Koninklijke goedkeuring, tegen eene som van f 100 en onder de na te melden voorwaarden. Aangezien de overdracht aan de Gemeente eerst zal kunnen plaats hebben, nadat eene nadere greusvaststelling van het gemeenschappelijk station zal hebben plaats gehad en deze vastelling vooreerst niet zal kunnen geschieden, is de Minister bereid, reeds dadelijk aan de Gemeente vergunning voor den wegaanleg te geven onder de voorwaarden, vermeld in het hierbijgaand concept-besluit onder A a 1», 2o, 3° eu 4°. Tegen aanneming dier voorwaarde bestaat geen enkel bezwaar. In verband met bet onder A a. 2». genoemde voor waarde zij medegedeeld, dat zonder financieele verplichtingen voor de Ge meente overeenstemming met de pachters van den Staat is verkregen. Toorts heeft de Minister goedgevonden te bepalen dat, mocht vóór of tijdens den aanleg blijken, dat eenig deel van den Staatsgrond voor den weg c. a. be noodigd zal zijn of wel uit auderen hoofde eenige geringe afwijking van het oorspronkelijk plan noodig mocht zijn, de Gemeente bevoegd zal zijn, die wijziging te doen plaats hebben, mits zij zich van de goedkeuring van don Ontvanger der Domeinen te Amersfoort en van de spoorwegmaatschappijen over tuigd heeft. Ook van de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij is de noodige medewerking verkregen. Tegen grondafstand in de onmiddellijke nabijheid van het station bestaat bezwaar; op den grond, welke voor den nieuwen weg noodig is, is de Maatschappij bereid bet recht van over weg te vestigen voor zoolang de be staande overweg over den spoorweg al daar gevestigd blijft en voor het publiek verkeer opengesteld is. Aangezien de bestaande overweg niet anders dan met goedkeuring van den 3Iinister van Waterstaat opgeheven kan worden, bestaat tegen deze voorwaarde die steeds bij dergelijke aangelegen heden gesteld wordt geen bezwaar. Het is noodzakelijk, den bestaanden overweg van 6 3Ieter tot 8 31eter te verbreeden en de sehuifboomen door wipsluitboomen te vervangen. De kosten van de bestrating en die van de nieuwe wipsluitboomen (plm. f 400) moeten ten laste van de Gemeente komen, terwijl bet onderhoud der bestrating eveneens ten laste der Gemeente gebracht zal worden. Ook deze voorn aarden achten wij billijk en zeer aannemelijk. Het overleg met particulieren is thans ook zoover gevorderd, dat de aanleg van den weg ook om die reden kan plaats hebben. Behoudens één persoon, met wien het overleg nog niet geëindigd is, zijn alle personen of corporaties bereid, op de in bet concept-besluit vermelde voor waarden mede te werken. Waar dc weg bij bet perceel sectie C. No. 69S links afbuigt, was tweeërlei oplossing mogelijk. Volgens de eerste zou een gedeelte van de okide spoorbaan naar Utrecht aangekocht en opgehoogd moeten worden. 3rolgens do tweede oplossing zou de weg meer Zuidwaarts gelegd worden en grootendeels den grond innemen, waarop nu 4 aaneengebouwdearbeiders-woningen staan. Eene uitzetting op het terrein heeft ons geleerd, dat de laatste oplossing in alle opzichten 't meest verkieslijk is; bij het eerste plan zal de weg een draai moeten maken, die wegens het talud zeer gevaarlijk is, terwijl bovendien de arbeiderswoningen van uit een groot deel van den nieuwen weg te zien zouden zijn. De eigenaar is bereid, de woningen af te breken en den noodigen grond af te staan, indien hem door de Gemeente betaald wordt do prijs, waarvoor hij eenige jaren geleden de woningen in publieke veiling aankocht, zijnde plm. f2000. Aangezien de tweede oplossing bovendien plm. 5000 goedkooper is, de weg daardoor een betere richting zal krijgen, voor het verkeer mmder gevaar zal opleveren en de woningen afgebroken zullen worden, geven wij de voorkeur aan die oplossing. Door enkelen eigenaren werd voor den afstand van grond het bezwaar ge opperd, dat zij voor hunne gebouwde perceelen na de tot standkomiug van den weg Straatbelasting zouden moeten betalen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, hebben wij bet onder B. bepaalde in bet concept-besluit op genomen. Het bedrag, dat de Gemeente ten gevolge daarvan zal betalen, bedraagt slechts eenige guldens. De billijkheid bracht, naar ons oordeel mede, de be paling voor alle eigenaren, die grond afstaan, te doen gelden. Bij de tot standkoming van den nieuwen weg zal het tevens zeer wenschelijk zijn, de telefoonpalen van af bet station tot den watertoren te verplaatsen naar het talud van den weg. Er bestaat zeer gegronde hoop, dat deze verplaatsing zal kunnen geschieden. De kosten hiervan zijn geraamd op f225. De totale kosten van den aanleg van den weg, uitgevoerd overeenkomstig het bovenstaande plan (n.l. tot aan Birk hoven 2 verharde wandelpaden ieder breed 2.50 Jleter, een rijweg van 5 .Meter breed, in klinkers, een ruiterpad van 3 Meter breed, een wielrijpad van 2 Meter breed, 2 rijen hoornen, en op Birkhoven een weg tor breedte van 8 3Ieter, waarvan 5 Meter met klinkers verhard en voorts een wielrijpad van 2 Meter breed) worden gel'aamd op f39,555. Waarschijnlijk zullen deze kosten nog verminderd worden, indien de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond bereid is de kosten te dragen van bet aanleg gen van bet rijwielpad. Omtrent deze zaak is ons college nog in onderhande ling; eene beslissing zal spoedig verkregen zijn. Hierbij moeten dan nog de volgende onkosten gevoegd worden aankoop grond van den Staat f 100 bestrating overweg van den Cen- traal-spoorweg en kosten van ver andering der afsluitboomen 400 afbraak 4 woningen 2000 verplaatsing telefoonpalen 225 kosten van toezicht 480 beplanting750 afvoerriolen voor hemelwater 540 f4495 De kosten van aanleg van den weg kunnen verminderd worden door den rijweg in plaaats van met klinkers te verharden met grint; de kosten zullen dan f 11,000 minder zijn. Wij achten het, vooral wegens de kosten voor onderhoud en de omstandig heid, dat een groot gedeelte van den weg veelal door de artillerie zal worden gebruikt, zeer geraden eene klinker bestrating aan te brengen. Met het oog op don hinder van stof, door automo bielen te veroorzaken, is een dergelijke bestrating ook in bet bosck te verkiezen. Zooals uit de teekening blijkt, is de weg zoodanig door Birkhoven geprojec teerd, dat hij langs de mooiste bosschen voert en slechts zeer weinig hout behoeft te vallen. Bovendien is aan de Oostzijde een strook boschgrond ter breedte van, gemiddeld 110 Jleter gelaten. Deze strook zal zij het dan ook wellicht na ver loop van eenigen tijd voor den bouw van villa's bij uitstek geschikt zijn, zon der dat door een dergelijke bouw het schoone van de bosschen verminderd zal worden. Hoewel de bouwterreinen, die aan den nieuwen weg zullen belenden, naar hunnen aard reeds aangewezen zijn tot villa-bouw en op de terreinen behoorende aan de Maatschappij Amersfoort tot exploitatie vau onroerende goederen, reeds een servituut betreffende een der gelijke bebouwing rust, achten wij het zeer gewensebt door middel van eene verordering dc bestemming dier terreinen nog nader aan te duiden. Hierdoor kan tevens reeds gedeeltelijk voldaan worden aan een door den Inspecteur van de volksgezondheid meermalen bepleiten wcnscht, n.l. voor de verschillende stadskwartieren de voor hen passende bebouwing aan tc wijzen. Waar de Gemeente een zoo belangrijke som zal besteden teneinde den gewenschten verbindingsweg te kunnen verkrijgen, brengt het gemeentebelang noodzakelijk mede, te zorgen, dat de aan dien weg te bouwen perceelen zooveel mogelijk daarmede in overeenstemming zijn. Eenige onbillijkheid tegenover de aan grenzende eigenaren kan daarin niet ge legen zijn; immers, zoolang ter plaatse geen verharde weg, die ook overigens voldoet aan de door u te stellen eischen, aanwezig is, is iedere bouw aldaar ver boden. Integendeel, de eigenaren van de aangrenzende perceelen worden ten zeer ste gebaat, omdat zij in dit geval niet, zooals bij alle andere wegen op den berg, de kosten van den weg en het eerste onderhoud behoeve tc betalen. Wij ontveinzen ons niet, dat wij U voorstellen eene belangrijke som voor het beoogde doel beschikbaar te stellen. Intusscben achten wij het tot stand komen van den weg van zóo overwegend belang voor de Gemeente, dat wij niet aarzelen U te advisceren tot uitvoering van bet plan over te gaan. Bovendien zal dit werk de thans beerschende werkeloosheid be langrijk ten goede kunnen komen. Hier aan is, naar wij vermoeden, de zoo gunstige beschikking van den Minister van Financiën en de zeer spoedige be handeling der verschillende autoriteiten niet voor bet minst te danken. Ook wij hebben om die reden zooveel mogelijk spoed betracht. Nu de uitvoering van dit zoo belangrijke en nuttige werk aan de werkloosheid te hulp kan komen, en ook in dit opzicht dus zijne goede werking zal doen gevoelen, adviseeren wij U met des te meer aandrang, het bierbij aan geboden concept-besluit vast te stellen en ons op te dragen, het werk zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. De Commissie voor de fabricage en die van bijstand in 't beheer van Birk hoven adviseeren U in gelijken zin.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2