nüÏÏT EILAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. Met den winter komen de pijnen terug De zieke neemt weer zijn toevlucht tot een bijzondere kleeding, tot zalven en wrijfmidde- len. Ongelukkig is de rheumatiek niet een dier ziekten waarvan men zich meteenige wrijvingen verlost. De zalven verlich ten de p\jn wel een weinig en voor het oogenblik, maar dat is alles. Stel u aan de vocht bloot en de pijnen komen terug, heviger dan Men schrijft ten onrechte de rheuraatische pijnen aan de koude of aan do voch tigheid toe. Het mag toege geven worden dat zij het te voorschijn komen van de rheumatische crisis bevor deren', maar dat zij er de c^njge oorzaak van zijn, is 2 eeh dwaling. Indien de 2» koude de eenige oorzaak v^are, zou het voldoende zijn £f ••'goed warm te bed te blijven 3» 9 om de pijnen te zien ^yer- .dwijnen. De rheumaibiek, evenals hei spil in den rug, de^jicht, het graveel en dé heup- jicht, hebben-tot oorzaak de getting'van urine zuur in de gewrichten, de blaas *en denieren. Hoe moét dit urine-zuur, dat de pijnen ver oorzaakt, 'uitgedreven worden? Het gebruik der Pink Pillen is daartoe het beste middel. ©ank zij de Sink Pillen gaan de pijnen weg. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 1*29 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. meest bevoegd hierover te oordeelen, van meenitig is, dat de storingen in het bakkersbedrijf even groot als zoo niet grooter zullen zijn dan in andere bedrijven, lag het op zijn weg, ja was het zijn gebiedende plicht, den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er op te wijzen, dat door de voorgestelde maatregelen groote storingen zullen worden veroorzaakt en wel voornamelijk door eene zeer bedenkelijke stijging der broodprijzen. Vooral in de tegenwoordige tijden van wei keloosheid en malaise in alle vakken, nu de koopkracht onzerland- genooten niet zoo bijzonder groot is en het gevolg van de voorgestelde maatregelen onvermijdelijk zal zijn eene niet geringe stijging der brood prijzen, meent het Comité zich niet verantwoord te achten alleen de Regeering op de bezwaren, aan de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen verbonden, te wijzen, maar rekent het zich tot een zijner eerste plichten ook het publiek met de gevolgen eeuer eventueele wet op de hoogte stellen. Wel worden alom in den lande zoowel door voor- als tegenstanders van de zaak, openbare vergaderingen gehouden, maar deze vergaderingen worden het meestbezocht door de direct-belanghebbenden, i.e. de patroons en gezellen doch tot de groote massa dringt het gesprokene op die vergaderingen niet door. Het spreekt natuurlijk van zelf dat de mededeeling in de Troonrede, dat het Ministerie afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen in overweging genomen heeft, in de kringen der bakkersgezellen overal met groote blijdschap is begroet. Hoe groote waarde men echter ook overigens moge hechten aan het oor deel van de bij het vak betrokken gezellen, toch zal volgens de meaning van hel Bakkers Comité, het oordeel dier gezellen niet den doorslag mogen geven. De gezellen toch beoordeelen de zaak geheel eenzijdig; het einddoel van hun streven is een wettelijk ver bod van nachtarbeid en bet zijn voor hen slechts bijkomstige vragen of de eischen. welke het bediijf stelt, de afschaffing van den nachtarbeid ge- doogen en of de broodprijs al dan niet door de voorgestelde maatregelen zal moeten worden verhoogd. Evenwel ook de voorstanders van de afschaffing van den nachtarbeid erkennen, dat bij doorvoering van 's Ministers plannen de prijzen van het brood zullen stijgen. Er bestaat natuurlijk verschil van meening over de vraag, hoeveel het brood wel in prijs zal stijgen. Het Bakkers-Comité, hetwelk overgegevens beschikt, welke aan de gezellen uit teraard onbekend zijn, is van rneening, dat, ten gevolge van meerdere exploi tatiekosten voor de productie van eenzelfde hoeveelheid bood de brood prijs minstens een cent per K G. zal moeten stijgen. Het doorvoeren van 's Ministers plannen zal dan alreeds niets meer of minder ten gevolge hebben dan eene jaailykscue steeds terugkeerende broodbelasting van vijf millioen vierhonderd vijf en zeventig duizend gulden En dit zal, volgens het oordeel van het Bakkers-Comité, slechts de geringste stijging zijn. Wan neer de prijs van het brrod twee cents per K.G. hooger wordt, hetgeen volstrekt niet is uitgesloten, dan wordt aan de Nederlandsche bevolking eene jaarlijksche bioodbelasting opge legd van tien millioen negenhonderd vijftig duizend gulden. In het adres, door het Bakkers-Comité aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gezonden, waarvan wij U op verlangen eene overdruk zullen doen toekomen, wordt zulks uitvoerig uiteengezet, doch de beperkte ruimte van deze brochure laat niet toe, hier nader op in te gaan. Dat de broodprijzen zullen stijgen, wordt, zooals U uit het bovenstaande gebleken zal zijn, door voor en tegen standers erkend. Niets is ook meer na- tüüilijk. Wanneer men b v. zou willen overgaan tot het afschaffen van den nachtarbeid in gasfabrieken, zou daar van het noodzakelijk gevolg zijn, dat men niet meer met hetzelfde aantal fabrieken, gashouders etc. zou kunnen volstaan. Men zou dan toch overdag al het gas moeten produceeren, voor welke productie meer fabrieken, gas houders, etc. noodig zouden zijn Waar men echter ook dan slechts dezelfde hoeveelheid gas zou kunnen produceeren als voorheen, terwijl de onkosten veel grooter zijn, zou natuur lijk ook de gasprijs moeten stijgen. Evenals bij de gasfabricage ts het ook gesteld ten aanzien van het brood bakkersbedrijf. Het publiek zou evenwel van de afschaffing van den nachtarbeid in gasfabrieken niet veel anders bemer ken, dan dat men maandelijks een belangrijk grooter bedrag aan den directeur der gasfabriek zou hebben af te dragen. Ten aanzien van het brood is dit evenwel anders. Het publiek wil nu eenmaal versch brood en zal in de meeste gevallen geen genoegen riemen met brood, dat den vorigen dag reeds is gebakken. Zulks is gebleken toen m Amsterdam de Zondagsarbeid in het broodbakkersbedrijf is afgeschaft. Dadelijk is toen het broodverbruik verminderd, ja enkele bakkerijen zagen hun debiel dientengevolge rnet onge veer 10% verminderen. Wel een be wijs dus, dat bet publiek per se versch brood wil en dat, indien het dat brood nfet in de door hem gewenschta hoedanigheid kiijgt, het broodverbruik zal vermindertn, hetgeen weer ten gevolge heelt dat de productiekosten over een "kleinere hoeveelheid moeten worden omgeslagen, waardoor de bioodprijzen eveneens weer zullen stijgen. Ook in die plaatsen waar des mor gens bij het ontbijt luxebroodjes wor den gebruikt, zal bet niet meer mo gelijk zijn voortaan aan dit ver langen van het publiek te voldoen. Vooral bij deze soorten van brood toch is het een hoofdvereischte, dat zij versch worden genuttigd, daar luxebrood, reeds don vorigen dag gebakken on smakelijk is. Uit de laatste van Regeeringswege gehouden bedrijfstelhng blijkt dat er ui de grooteie gemeenten, waar be- paald^ nachtarbeid geschiedt, in bet bakkersbedrijf weikzaam zijn ongeveer 9000 personen, bestaande uit ruim 2000 patroons en 7000 gezellen. Daar echter van deze 7000 gezellen nog een gedeelte onder het ploegen- stelsel werkzaam is, zoodat zij niet geregeld nachtarbeid verrichten, wordt waarschijnlijk door niet meer dan 5000, hoogstens 6000 gezellen geie- geld nachtarbeid verricht. W'aar bo vengenoemd cijfer van 6000 gezellen slechts een zeer gering percentage is van de personen, die 's nachts ter wille van andere bedrijven (couran- tendtukkerijen, verkeersmiddelen, je neverstokerijen, gasfabtieken, water leidingen etc nachtarbeid verrichten, wagen wij het de vraag te stellen, of het met het oog op dit betrekkelijk klein aantal personen wel gerecht vaardigd is de Nederlandsche bevolking te belasten met eene jaarlijksche steeds terugkeerende broodbelasting van minstons f 5.475 000, ja, misschien wanneer de broodprijzen met 2 cents per K.G. stijgen, met een broodbe lasting van f 10.950 000. Opdat ons niet, na de totstandko ming der wet, zal worden toegevoegd «waarom hebt U ons niet bijtijds gewaarschuwd dat hel noodzakelijk gevolg van de voorgestelde maatre gelen zou zijn eene bedenkelijke ver- hoogirig van den broodprijs." richten wij deze brochure tot de brood ver bruikers. De nieuwe Minister. Naar het «Handelsbl." met zeker heid verneemt is de heer mr. L H W. Regout, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, aan de Koningin voorgedragen ter benoeming tot Minister van Waterstaat. Eeu R.-K. Vrije Universiteit te Utrecht. Naar wij vernemen, zal binnenkort te Utrecht een Roomsche Vrije Um- veisiteit verrijzen. Er is reeds een kapitaal bijeen van meer dan vier millioen gulden. Een terrein, groot 7 H.A., is aangekocht aan de Oost- broeksche Laan, nabij het fort De Bill, aan de Oostelijke zijde dei- stad Voorts zal een gymnasium opgericht worden vanwege de oide der Jezuïeten. Een zeer gefortuneerd Roomsch- Katholiek ingezetene uit Den Haag moet een millioen voor een en ander ter beschikking gesteld hibben. Hoewel bovenstaandemededeelingen geheel conform de waarheid zijn, schijnt men voorals- nog alles geheim te houden, althans aan de plannen is nog geen publiciteit gegeven. (Stichtsche Crt.) Kiesrecht en grondbelasting. Over 1908 is voor den eersten keer dé grondbelasting berekend naar de uitkomsten van de herziening dei belastbare opbrensgt van de gebouwde eigendommen. Deze belasting bedroeg in hoofdsom volgens de oude regeling ruim 5.20 thans 4 86 °/o der belastbare opbrengst. Het schijnt schrijft men aan de N. R. Ct. dat deze verlaging ten plattelande van de kiezerslijst menig kiezer zal doen ver dwijnen, die vroeger juist boven de f 1 in hoofdsom was, en er nu juist berieden valt. Wilhelm Voigt, de kapitein van Küpenick, is toch eigenlijk een onge luksvogel. Koit na de groote gebeur tenis verzekerde een bewonderaarster te Berlijn hem een rente van 100 Mark. De eenige voorwaarde was, dat bij de quitantie moest onderteekenen met zijn vollen naam en den verworven titel: «Wilhelm Voigt, Hsuptrnann von KöpeiuckTot dusver werd het be drag geregeld uitgekeerd, maar de vorige maand haperde het. Nu gaat de kapitein procedeeren. De Corriere della sera becijfert hoe groot de schade is door de aard beving in Zuid-Italië aangericht, en komt daarbij tol de conclusie, dal hei verliescijfer op 165 millioen lires kan worden gesteld. Het departement Amersfoort der Maatschappij tot nut van't Algemeen heeft een voordrachtenavond georga niseerd op Donderdag 21 Januari 1909 te 8 uur in Amicitia te geven door Mej. Toos Hoog (Den Haag) met welwillende medewerking van Mej van der Horst Bruyn (piano) en deri Heer Hagedoorn (viool) Het programma bevat de navolgende nummers: Rey van Edelingen, Vondel; Klokkenkeistlied, Pol de Mout; De Herders, De Wijzen uit het Oosten, Nic BeetsJonge Speculanten, Multa tuli; Elegie en Finale uit deg-moll- sonaie voor viool en piano, P Litta; Ballade, In De Smidse, Zuigeling. M. Boddaert. Pauze, a Meditation de Thaïs, J. Messenel; b Satitude, Guido Papini; (a en b voor viool met piano begeleiding) Van 't Merelnestje, Jan van Beers; Machteld, E J. Potaieter Fragment uit: »In Den Pop" van. Top Naeff. Deze uitvoering is uitsluitend toe gankelijk voor leden en hun huisge- nooten en voor dames, die afzotidei lijke kaarten hebben genomen. A.s. Vrijdagavond halfacht zal een openbare vergadering worden gehouden in de Gereformeerde kerk B. op den Zuidsingel, welke uitge schreven is door de Christelijke Jonge- lingsvereeniging »Paulus", en waarbij zal optreden Ds. De Wisse uit Drie bergen met het onderwerp «Paulus apostel der liefde". Jan Ongeluk. De Utrechtsche Ünderwijzers-Too- neelvereeniging heeft Zondagavond, hiertoe uitgenoodigd door de Afdee- ling Arneisfoort v/d. Bond van Ned. Ouderwijzers, een volksavond gegeven met de bier bekende klucht Jan Ongeluk. De groote zaal van Amicitia was stampvol, tusschen 4 en 500, wel een bewijs dat men wat verwachtte. En het Amersf. publiek, is in zijn verwachtingen niet teleur gesteld, integendeel, de geheele opvoering was een groot succes. Het geheel is dan ook een amusante klucht. Haller- stadt en zijn Schoonvader, die ook zoo gaarne nog eens willen boemelen, laten het gehoor schudde van het lachen door hun dolle zetten. Ile.t was in 't koit een prettige avond. Het bekende Strijk ensemble «Phrynis" verhoogde de gezelligheid door eetiige uummers ten beste te geven. De heeren van den Broek en F. Veldhuizen onderwijzers alhier komen als zoodanig voor op de voor dracht te Utrecht, resp. no. 1 en 3 Bij besluit van den Minister van Financiën is de 390e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 22 Maart en eindigt 11 Juni 1909. Lijst van Brieven en Briefkaar ten geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft van Januari 1908. Brieven Binnenland. C. Alshog rijziger Amsterdam J. Molleman i> Volbeda- de Jong den Haag Letter W. W. Briefkaarten J. v. Amersfoort Amerongen Tieks Koenirig Amersfoort R. W. Klop Amsterdam D. J. Blom Hilversum S. Hamersveld Hooglandt-rveen Kerkkamp Nijmegen M. Hiehle Utrecht H. Koeling op den Wetering J. van Bremmer Zutphen 3 bttefk. zonder adres. 51 stuks drukwerken. Brieven Buitenland: J. van den Broeken Bruxelles Johanna van Beek Neudorf Mr. Jb. Twisk Newyork N. v. Eykelenburg Recklinghausen S. de Jager Vrindkop Duilschl. H. van Slooten H. Hassenberg- Hemering Briefkaarten Adolf Burri Mündelheim 2 stuks drukwerken. De herstemming voor leden van de Kamer van Koophandel is thans vastgesteld op Dinsdag 26 Januari as. De jaarvergadering der plaatse lijke afdeeling van het Utrechtsch ge nootschap voor landbouw en kruid kunde zal op Vrijdag 29 Januari a.s. in «de Arend" gehouden worden. De politie heeft er weer een opgepakt die nog een paar maaudjes te goed had. Gevonden op den openbaren weg en aan het politiebureau voor gerechtigden terug te bekomen een bioche met portret en een armband. In de Arend werd Zondagavond een schoonheidswedstrijd gehouden in dansen. Prijzen werden behaald door le. de heer D. Ockbuizen: 2e. de heer Jager, 3e. de heer G. J. W Bnngaerts. De dansen werden afge wisseld door schoonrijden op rol schaatsen, waarvoor de heer Valken- hoef een prijs werd toegekend. 380ste SIAAI SLOIKhU. Vijfde klasse. (Eerste week.) Trekking van 18 en 19 Jan. 1909. (1400 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Pry zen van f 70. 6562 6571 8462 9558 9766 10211 en 12532. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 855 866 6568 6590 8441 8456 8494 8496 8498 9550 9552 10112 10116 12138 12145 17254 17272 17279 17727 en 17734. Te Baarn heeft in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer S. aan den Stationsweg een belangrijke dief stal met inbraak plaatsgehad. Bij thuis komst der bewoners werd Maandag de diefstal ontdekt. Vermist worden niet minder dan ongeveer 150 stuks gouden en zilveren voorwet pen, meeren- deels tafelzilver. De daders hebben zich toegang verschaft tot de woning door indrukking van een glasruit in het kelderraam. Van een flesch die een lange reis maakte. Op den lOen Augustus van het vorig jaar vierde de Wteliijdersver- eeniging «All Right" te Leiden een feest op de uitspanning «De Vink". Men ging er met feestbooten en ver sierde boeiers heen en weer terug naar Leiden. Van een der boeiers werd toen een leege champagneflesch in het Galgewater geworpen met het verzoek aan denv vinder om aan een opgegeven adres te Leiden een prent kaart te zenden. De (lescb is, vermoe delijk door de sluizen te Katwijk buitengaats geraakt en na veel om zwervingen aan het Noorsche strand terecht gekomen. Thans is ten minste een schrijven van het Noorsche con sulaat aan het adres te Leiden ont vangen. waarin wordt medegedeeld dat de flesch op 9 Januari is gevonden te Renjergstrand bij Hjorring. En de prentkaart werd ook ontvangen. Nederland en Venezuela. De «Arnigoe de Cura§ao" van 24 Dec. deelde nog mede. hoe het tegen den vice-president Gamez gerichte complot der aanhangers van Castro zou zijn ontdekt. Een bericht voor den gouverneur van Caracas bestemd werd bij vergis sing?! bij den vice-president bezorgd en zoo kreeg deze den sleutel der geheime plannen van de samenzweer ders in handen. Na in het kort de gebeurtenissen te hebben weergegeven, welke daarop volgden, schreef de «Amigoe": «Uit dit alles mogen wij besluiten, dat Castro thans voor goed heeft uitgediend. In Venezuela is een nieuwe Regeering aan het bewind gekomen, naar het schijnt, met de beste bedoelingen bezield, afkeerig van alle willekeur en grilligheid, ernstig belovend slechts te doen wat techt is en wet. Kalm zullen wij moeten afwachten, of het nieuw regeeringsplan, in deze proclamatie en andere officieele stuk ken aangegeven, ook in de toekomst zal worden uitgevoerd. Maar eerst moet het nog blijken, dat de nieuwe Regeering zich zal weten te hand haven Geve God, dat de vriendschappelijke betrekkingen met Nederland nu spoedig weder worde aangeknoopt en de verhouding tusschen Caracao en Venuzuela degelijk en flink worde ge regeld. Uit particuliere berichten vernemen wij, dat het decreet van 14 Mei is ingetrokken, het scheepverkeer ook voor kleine bootjes en dat der pas sagiers weer volkomen vrij is. Eergisteren werd uit Nederland order ontvangen om voorloopig de maritieme demostratie der oorlogs schepen te schotsen en het verkeer met Venezuela weder te openen. Het optreden van Nederland is aan de gebeurtonissen te Caracas niet vreemd. Herhaaldelijk weerklonken dekreten: Leve Holland, Leve de Koningin van Holland, onze bondgenoote en be- schetmster Mij. tot Nut van 't Algemeen. Zaterdag, 23 Januari, 's namiddags te l'/j uur. zal in de bovenzaal van «De Unie", te Alkmaar, een vei gade- ring worden gehouden van afgevaar digden van Nutsdepartementen, van afdeelingen van het Neder landscb Onderwijzers-Genootschap, van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, van Volksonderwijs en van autoriteiten, deskundigenen belangstellenden inzake lager- en vakonderwijs, in Noord- Holland benoorden het IJ, met afge vaardigden der «Nuts-cointpissie voor Onderwijs': de heeren dr. D. Bos, van Winschoten. L. C. T. Bigot, van Arnhem, dr. H. F. R. Hubrecht en J. Bruinwold Riebel, van Amsterdam. In die vergadering zullen o.a. be sproken worden: «De verhouding van openbaar en bijzonder onderwijs", «De middelen tot versterking van het openbaar lager onderwijs" en «De opleiding van onderwijskrachten". Kalibeniesting op verschillende grondsoorten. Wanneer een landbouwer of tuinier zich afvraagt, welke meststof by voor het een of andere gewas zal gebruiken, dan moet hij, behalve met andere omstandigheden in de eerste plaats ook rekening houden met den aard van den bodem. De drie hoofd-grond- soorten zijn zand, veen en klei. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat de kleigronden, zoowel die, welke uit zeeklei bestaan, ifl de Noordelijke en Westelijke provincies van ons land,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2