BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vorderende een jaarlijkscbe uitgave van f668 500, ten behoeve van 9774 ambtenaren 5e. dat bij de jongste behandeling der Staatsbegrooting alle verbeterin gen ten behoeve der ambtenaren be neden den rang van commies, door den Minister werden afgewezen op grond van de daaiuit voortvloeiende kosten en o. a. de zeer langzame opklimming der salarissen van de klei ken als voldoende werden gekwa lificeerd 6e. dat uit deze begrooting spreekt een streven om voort te gaan in de sedert de laatste jaren gevolgde richting, om een grooie klove te leggen tusschen de rangen commies en klerk, blijkende uit het voornemen om de salaiissen der commiezen en hoofdcommiezen, ongerekend de daar boven liggende rangen, op te voeren tot maxima van respectievelijk f 2800 en f5100, tegenover f1500 vooi klerken en f1700 voor de uit de klerken getrokken commiezen-titulair; spreekt als hare meening uit, dat bij aanneming zonder meer, der thans indiende begrooting, het verband dat op grond van afgelegde examens en dienstverrichtingen, tusschen de be zoldigingen van commiezen en klerken behoort te bestaan, in meerdere mate nog dan thans het geval is, zal wor den verbroken en als gevolg daarvan, de ontevredenheid en verbittering in de lagere rangen, speciaal in die der klei ken, in hooge mate zal toenemen, en gaat over tot de orde van den dag. Gevolg van het vestigingsverdrag. Onder het opschrift «Schandelijk" schrijft «De Avondpost:" We hadden 't eerst niet geloofd, zóó kras kwam 't ons voor, doch helaas, we hebben 't moeten gelooven. De lezer zal 't ook ongelooflijk vinden, maar we verzekeren dat 't de pure waarheid is. Sinds begin October j.l. zit als de gewoonste misdadiger, in 'n gevange nispakje, in 'n cel in het Huis van Bewaring in Den Haag opgesloten 'n Oostenrijker die, o. neen, geen halsmisdaadals zijnde zonder middel van bestaan, naar zijn land moet worden teruggezonden. Vier maanden reeds zit de man in de Casuariestiaat. Dat heeft hij te dan ken aan de nieuwe vestigingsverdragen. Vroeger werd zoo'n stumperd naar den consul van zijn land gestuurd, die hem binnen 'n paar dagen op'n boot of zoo bezoigde, of hij werd du eet over de grens gezonden. Dat kustte bet Rijk niet meer dan de reis naar Rotterdam voor den vreemdeling en zijn geleider. Na al die nieuwe ver dragen moet de heele diplomatieke winkel aan 't werk De gezant en de regeeririg van Oostenrijk correspon deerden. Weken en maanden verloopen er mee de man in quaestie zit steeds opgesloten in 'n strafplaats omdat hij niets strafbaars lieefl mis dreven. Dat kost het Rijk tot nu toe al 120 maal 90 ets f108 Een gevan gene kost n.l. ongeveer 90 ets. per dag. En wordt dan eindelijk, na veel pourparlers, besloten, over 'n maand want vroeger zal toch zeker de diplomatie de ingewikkelde quaestie niet klaargespeeld hebben dat de man maar naar Oostenrijk moet wor den gezonden, dan lijdt't geen twijfel dat men moet doen wat vroeger gesschiedde. Dan wordt de man naar den consul te Rotterdam gezonden. Dat had men 5 maanden te voren ook kunnen doen. Alleen heeft 't het Rijk dan gekost f 1 OS f 27 f135. En al dien tijd mist de man zijn vrijheid. Als 'n particulier iemand weder rechtelijk van zijn vrijheid berooft, leert 'n gevoelige straf hem die gek heid wel af. Maar het Rijk, mag dat het wel doen? In deze methode van werken moet verandering gebracht worden Zooals 't nu gaat wederrechtelijke vrij- heidsberooving, nu al 4 lange maanden 't is meer dan ergerlijk, 't is 'n schandaal De Prins der Nederlanden heeft, als voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereenu ing. het Beschermheerschap aanvaard van de landbouwtentoonstelling, die op 31 Augustus, 1, 2 en 3 September a.s. te Gouda zal gehouden worden, ter gelegenheid van de algemeene vergadering van de Holiandsche Maatschappij van Landbouw. Het verlaagde briefport. Met ingang van 1 OeinUei i-., naar bekend, eeri briangiijk .eiiaugU pu?i- tarief ingetreden. Het gewicht voor enkelvoudig port is verhoogd van 15 tot 20 gram, een plaatselijk brief kaarttarief van IV» cent werd inge voerd, de drukwerken kosten tot 500 gram 1 ct. per 50 gram, terwijl vroe ger tot 100 gram 1 ct. per 25 gram moest worden betaald, en ten slotte is het nieuwsbladen-port zeer veel verlaagd Bij de behandeling der Postwet- wijziging werd eene daling van de opbrengst gevreesd, en nu is het wel eigenaardig te constateeren, dat die vrees volstrekt ongegrond is gebleken. In de plaats van achteruitgang is er integendeel vooruitgang van inkom sten vast te stellen. Wel is de hoogere ontvangst niet zóó als in vorige jaren, maar dat is ook niet te veigen. want de maat regel is nog jong en bpeft nog niet geheel doorgewerkt. Zelfs al was er achteruitgang van inkomsten, dan zou hieruit nog geen eind-oordeel over het nieuwe tarief mogen getrokken worden. Gedurende het laatste kwartaal nu van 1908, tevens het eerste van het nieuwe tarief, bedroeg de opbiengst van post en telegraphie f3,891,320 tegen f3.860,102 in 1907 een voor uitgang dus van f 31,218, ondanks de tariefsverlaging Ons dunkt dit cijfer is zeer runsiig te noemen na dit eerste kwartaal ervaring met een zóó sierk verlaagd tarief. (F.) Bakkcrsuachtarbeid en broodprijs- verbooging. »Het Bakkeis-Coinité" schrijft de Nieuwe Arnh. Ct. doet een laatste poging om de afschaffing van den nachtarbeid te voorkomen: verspreidt een vlugschrift, waarin de nadeelige gevolgen van die afschaffing zoo duide lijk mogelijk worden in 't licht gesteld Bedenkelijke verhooging der brood prijzen. Het Coroiié stelt de vraag, «of het, met het oog op het betrekkelijk klein aantal personen (hoogstens 6000 ge zeilen) wel gerechtvaardigd is de Nederlandsche bevolking te belasten met eene jaarlijkscbe steeds terug- keerende broodbelasting van minstens f5.475.000. ja, misschien wanneer de broodprijzen met 2 cents per K G. stijgen, met een broodbelasting van f 10.950.000." De heet en hadden evengoed de stijging op 4 cents kunnen berekenen en spreken van een broodbelasting van ruim f21 millioen. Immers, op enkele millioenen meer of minder komt het niet aan Gelukkig zijn de cijfers geheel uit de lucht gegrepen. Alleen de piaktijk kan zekerheid geven, 't Waarschijnlijkst is evenwel, dat na een korten overgangstijd èn de productie wijze èn het vei bruik zich zullen aan passen aan den nieuwen toestand, zonder melkbare geldelijke gevolgen Doch al ware du laatste niet het geval en eene verhooging van den bioodprijs met 'It cent per K.G. dit zal wel het meeste blijken onvermijdelijk blijken, dan nog zouden wij de tot standkoming der wet daarmee niet te duur betaald achten. Nachtarbeid is somtijds onvermijde lijk en moet dan woiden geduld. Maar in het broodbakkersbedrijf is hij dit niet, doch een misbruik, ont staan uit het streven om het publiek te believen, dat 's ochtends versch brood verlangt. Dit misbruik te willen bestendigen, enkel wijl de afschaffing er van een gering offer zal vordeien hoogstens 54 cent per hoofd en per jaar terwijl men daarentegen weet. dat de gezondheid, het menschwaardig be staan van eenige duizenden werklieden er bij betrokken zijn, ware een niet te rechtvaardigen daad. De Aardbeving. In het Observatorium te Milpto, in Calabrië zijn van 28 December tot 15 Januari honderden aardschokken van verschillende kracht in den omtrek van Messina en Calabrië opgeteekend en in de sinds verloopen week zijn er, gelijk men weel, nog heel wat meei schokken bij gekomen, waardoor veel van wat nog was blijven staan is ver woest. Ook de dagenlange brand in de bouwvallen van Messina heeft veel vernield ook van geldswaarde en kost bare voorwerpen die anders nog uit 'liet puin geied hadden kunnen worden. Men spant alle klachten in om de verwoeste stad zoo spoedig mogelijk ie doen lieile en. Men ï- druk bezig uiel wegruimen van puin om liet ver keer eenigszins mogelijk te maken en ook met het bouwen van barakken en houten huizen; maar daarvan zijn er nog lang niet genoeg en een aantal genezen inwoners van Messina, die waren teruggekeerd om in het puin naar iets van hun eigendom te zoeken, zijn, toen hun pogingen weinig kans op slagen bleken te hebben, weer heengegaan, omdat zij geen onder komen konden vinden voor het gure weder. De houten huizen, door de beman ning van het schip Regina Elena gebouwd ten noorden van Messina, zijn door den ingenieur Simonelli geschikt vorklaard om blijvend bewoond te worden en de kern te vormen van een nieuwe stadswijk, bij de bouwvallen. De barakken voor de openbare bureelen en magazijnen van levensmiddelen zijn zoo goed als gereed. Zondag zijn te Messina 117 dooden uit het puin te voorschijn gehaald en begraven. Maar meer dan voor de dooden zorgt men er voor de levenden. Vooitdurend wordt er aan de kust van Calabrië, te Palmi, te Reggio en te Messina, in groote bezendingen hout aangevoerd voor het bouwen van woningen ten behoeve van de vele daKloozen, die zich nog aan boord van schepen berinden of kampeeien in de open lucht bij hdt wel mooie, maar koude weder. Ook worden er aanhoudend levensmiddelen aange roerd voor de noodlijdenden. Uit de schaarsche en langzaam in komende nadere berichten omtrent de aarobeving in Klein Azië een telegram gaat daar vaak met vlugger dan een brief blijkt, dat te Sjech- bekir slechts twee huizen zijn blijven staan. Te Kasami, Ephesus, Tsjiplak en andere plaatsen in den omtiek van Smyi na werd geen groote schade aan gericht. Maar op het eiland Chios was de schok zeer hevig. Ondeitusschen d-eigt de Eina, de Siciliaansche vuurreus, van wiens ont waken onlangs reeds melding is ge maakt, met nieuwe verwoesting Een duizend meter hooge rookzuil verheft zich boven den vulkaan en langs den berg vloeien wassende lavastroomen. De naburige doipjes veikeeren in gioot gevaar en de veischnkte in woners vluchtten naar Catania. De pijnbusschen op de Zuidelijke berghelling staan in brand. Het is een schoon, maar schrikwekkend schouwspel. Uit Catania is hulp naar de be dreigde streek gezonden. Hamlet. Het was Maandagavond zoo vol in «Amicitia" als maar zei len 't geval is. Alle rangen waren bezet en wie vooraf geen plaatsje had besproken, was wel genoodzaakt te blijven staan. Nu, het loonde dan ook de moeite. Hamlet, het beioernde treurspel van Shakespeare, door Eduard Verkademet zijn gezelschap »De Hagespelers" ten tooneele te zien brengen. Het is een bijzonder zwaar stuk, dat aan de spe Iers zeer honge eischen stelt. Toch is het spel, vooizoover wij dat kunnen broordeelen, volkomen geslaagd en heeft het gezelschap zijn ouden roem gehandhaafd en hoog kunstgenot ge geven. Vooral de heer Vei kade, als Hamlet, bleef zich zoo mooi gelijk in zijn zware rol. waarin hij leeft en geheel opgaat Ook Claudius.alskoning van Denemai-ken (v. Noord) en Geer- truida als koningin (Helen Desmond) en Polinius, de Raadsheer van den koning (Gerard Nijhuis) om maar enkelen der speleis te noemen, zij allen vertolkten de gedachten op boeiende wijze. De costumes, ontworpen en ver vaardigd door Mej. Cato Neeb te Amsterdam, pasten in de lijst van 't geheel. Ouk het decoratief uitgevoerd door den lieer lsselman te Haailem onder toezicht van den heer Frans Cleton, voldeed aan de strengste eischen. Doch stelt dit treur-pel aan de spelers hooge eischen, eveneens doet bet dit aan de hoorders. Wie er van wil genieten, moet «Hamlet" minstens een paar malen aandachtig gelezen hebben. De verkorte inhoud is aldus: De koning van Denemarken heeft zilii hroer Hamlet vei moord en zich dooi het huwelijk met diens weduwe van de regeering vetzekeid. Dit heeft grooten invloed op Hamlet, den zoon, die zijn oom haat. Tijdens de nachtwaak op het plat van het kasteel komt de schim van Hamlet's vader spoken en vertelt hem de toediacht van zijn plotseling ster ven. Hamlet moet nu de misdaad en de gevolgde schande wreken. Hij houdt zich gek en ofiert alles op. Een tooneelspelerstroep, die toe vallig aankomt, geeft hem gelegenheid zijn oom te ontmaskeren. Als hij nu echter den koning kan dooden, doet hij dit niet. Wel doorsteekt hij, in groote opwinding geraakt, Polonius, en maakt bierdoor diens zoon tot zijn vijand. Omdat bij gevaarlijk is wordt hij naar Engeland gestuurd met de be doeling hem daar uit den weg te ruimen. Hij weet het schelmstuk te verijdelen en keert op Deenschen grond terug. De koning is hierdoor zeer geschrokken en wakkertde wraak zucht van Leërtes aan. Hierdoor ont komt hij evenwel niet. Hamlet vervult den hem opgedragen last. en zelf stervend, dood hij den schuld-gen koning. De Noorsche prins Tortintras ver schijnt op dit momenten neemt bezit van den troon. Gisteren had de herstemming plaais voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 44 stemmen werden uiigebiacht, waarvan 27 op den heer S. van Vollenhoven 22 op de heer A. Eyrink, 19 op den heer J. R. van 't Hof en 18 op den heer J. W. Eggmk, zoodat beide eerst- genoemden gekozen zijn. Aan het plaatselijk telefoonnet is met No. 205 aangesloten de heer R. J. van Eimeren, coiffeur. Een goede verbetering wordt aan de zwemschool van den heei P. van Achteibergh aangebracht. Dooi het aangrenzende land be- hoorende aan het Sint Pieters en Bloklandsgasthuis wordt een ongeveer 300 M. lange buis van cement-beton gelegd uitmondende in de beek achter «Randenbroek". Daardoor zal ook in de bassins der zwemschool stroomend water ver kregen wordeu. In eene openbare vergadering der anti-revolutionnaire propaganda- club «Groen van Prinsteren" op 11 Februari zal de heer F. de Vries uit den Haag spreken over «De toekomst van ons volk." Er zal gelegenheid tol debat ge geven worden. Hedenochtend trok al wat van het 5e regiment infantei ie aan schaatsen rijden doet, voorafgegaan door de staf- muziek naar de ijsbaan «De Maat," om zich op korte en lange baan onderling te melen. Een buitenkansje voor onze landsverdedigers. Hedenmiddag houdt de afdeeling Ameisfoort van Kinderberstellings- en Vacantiekolonies haar jaarvergade ring in het gebouw der Fiöbelschool. De agenda bevat o.a Jaarverslag, rekening van de penningmeesteres. Bestuursverkiezing en vaststelling der conti ibutie aan het Centraal genoot schap. Aan de rijschool alhier wordt gedetacheerd de le luit. der veld artillerie H. M. G Higly uit 's Hei togen bosch. De agent van politie 3e klasse H. van der Kolk, herdenkt op 1 Februari den dag, waai op hij 25 jaar geleden tot nachtwaker werd aan gesteld. Maandagmiddag werd de brand weer gealaimeerd voor een bi and in een hooibergje aan den Arnhem^chen weg. De spuiten konden bij gebrek aan water in de buurt echter niet veel uitrichten. Toch wist de brand weer de brand tot de hooiberg te beperken. 3$Oste klAt'ISMUKKD. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 26 Jan. 1909. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 12524 en 12539. Te zamen 2 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 6563 6581 8453 8485 9752 9769 9778 9787 10226 10229 10387 12135 12553 17701 17713 en 17716. Sedert 1903 is het aantal inge schrevenen voor de militie telkenjare gestegen, terwijl er voor 1909 weder een vermindering valt te con stateeren. Zoo werden ingeschreven voor 1903 47159, 1901 49405 1905 50893. 1906 51216.1907 52070,1908 52716, i909 52341. Waar het con tingent per lichting nog steeds 17500 man bedraagt, is ongeveer 2/3 deel der ingeschrevenen wettelijk vrij van militieplichten. De nonvliiiderplaag. Vanwege de directie van den land bouw is uitgegeven een Rapport betreffende hd optreden van den nonvlinder in Nederland en de maat regelen, die ter bestrijding van de nonvliiiderplaag genomen kunnen worden. Dit rapport is bij de directie van landbouw gratis verkrijgbaar. Een verstandig burgemeester. De burgemeester dei gemeente Winschoten heeft, in overeenstem ming met den door H. M. de Koningin uitgesproken wensch, de aandacht der ingezetenen er op gevestigd, dat t ongetwijfeld H. M. aangenaam zou wezen, wanneer, met het oog op de heuglijke te wachten gebeurtenis, door de ingezetenen werd bedacht de commissie, welke hier werkzaam is voor het uitzenden van vacanlie- koloniën. Zonderlinge propaganda. Een curieuse wellicht nimmer toe gepaste manier van propaganda maken, is te Schoonhoven toegepast door de Christelijk Geheel-Onthoudeisveieeni- ging. Van de naieve veronderstelling uitgaande,dat de leden nimmeriemand «in kennelijkeo staat" gezien had, werd dit den leden aanschouwelijk voorgesteld. Een man en een dienst meisje, belden geheelonthouders voer den dit kunststukje keurig uit. Zij hadden gerepeteerd onder bevoegde leiding. Uit Doorn schrijft men aan het «N. v. d. D." 1909 belooft een zoogenaamd «beukenjaar" te zullen worden. Op merkzame waarnemers zullen aan beukeboometi bespeuren, dat vele knoppen buitengewoon ontwikkeld zijn. Uit zijn de vruchtknoppen, welke de jonge bloesems bevatten. Hoe moet men melk drinken. Het «Weekblad voor melkhygiëne" schrijft: Er is een goede en een verkeerde manier om melk te drinken, en de meeste menschen volgen de laatste. Dit is mogelijk de oorzaak, dat melk veel menschen niet goed bekomt. Melk bevat alle elementen om de lichaamsgezondheid van dengene, die het goed gebruikt, in stand te houden. Voor veel menschen zou het goed zijn wanneer melk en tarwebrood hun dagelijksche kost waren, vooral voor hen wier digestie zwak is. Melk moet niet als water met groote teugen naar binnen worden geslokt, maar lang zaam gedronken, bij teugjes van een theelepel vol. Er is een wetenschap pelijke reden voor het langzaam drinken van melk en wel de volgende. Melk stiemt direct wanneer ze met het maagsap in aanraking komt. Komt er nu een groote slok melk in de maag dan is het resultaat een groot stuk wrongel dat door het maagsap onvoldoende kan worden doordrongen. Een klein teugje melk geeft een klein stukje wrongel en deze kleine stukjes kunnendoor het maagsap beter wor den verleerd. Voor de liefhebbers van Tuinieren. Onlangs was ik bij een liefhebber van tuinieren Hij had een mooien grooten tuin, waarin hij veel belang stelde en dien hij goed onderhield «maar," zoo merkte hij op, «ik doe er veel voor; ik bewaar alles, wat tot bemesting kan dienen," toen bracht hij mij in een schuurtje, vvaaun hij een bak had staan met eierschalen, een anderen met asch, een kist met roet, enz. enz. »'t Is wel lastig," zet hij, «maar dat is de ware bemesting." Ik moest er werkelijk om lachen. Hij werd bijna boos, toen hij bemerkte, dat ik aan zijn zorgvuldige bewaring van al dien afval niet die waarde hechtte, welke ze, volgens hem, toe kwam. «Hoor eens, vriend, ge moet niet boos worden," zei ik, «maar ik zal je eens ronduit zeggen, hoe ik over

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2